Internationaal Prins Card Hugo toegang tot land ontzeg d energieprogram nu van kracht Nu ook Healey in race om opvolging Wilson Deelneming van Staat in winning Noordzee-olie Thailand Moeilijkheden in Hoechst is nu het grootste chemieconcern achtergrond „Italië losser w J „Gaatje” in beslissingsbevoegdheid bij inzetten Amerikaanse kernwapens L feu liutf van Vaticaan” ij)enis fLuxy JLNki tl 3 COMMERCIE BOOMCHIRURG Christen-democraten: WAGENZIEKTE ALFABETISCH (2) ■BEXKK? door mco scheepmaker va 5^ "It IW w lil I b BINNEN- EN BUITENLAND VRIJDAG MAART 1976 1 9 1 n Geen soelaas Dollars oneren bussen is over- ne auto- Oosten in twrichl rgrondse. leschip Franse iroteste- de hon- eren de zet. Het t en ligt ste actie sar lang ezet ge le twee "e Dame keer de en treb le natio- ncorde P-alarm duistert Signaal in staat raar niet aten, ko- i als ai en nood- spiege el roepen, Cornelis- <VP. Zij i Verkeer igd hier- i. e kind wegers Lbortus n eisen’ demon in Am- hiermeJ abortus maar in. ng over monstra-* idersteu- amberts- egen de met del ■■“I itfOiA Int Carel Hugo „Net” laspoort T Verbod op politieke partijen Spanje ingetrokken anarchistische (Van onze redacteur in Londen) Italiaanse partijcongres, Bij hetzelfde Koninklijk (Van onze medewerker Jaap van Ginneken) I r V vervangen door een oude haar kleren. kreeg ik nu de elfjarige een la- •ft inge len met dat de niet of le oner- i maakt worden zijn. Zouden de gelegaliseerde partijen bij stakingen echter gaan „posten”, dan zou dit ook onder de herziene wetgeving strafbaar zijn- Zijn aarzeling om zich al direct kandi daat te stellen wordt in Londense poli tieke kringen uitgelegd als een gevolg van zn eigen twijfels om die opvolgings- strijd te kunnen winnen en van zijn ob sessie over de Britse begroting, die op 8 april wordt ingediend. Healey zal er weinig voor voelen op dit beslissende moment zijn post te verlaten om het premierschap op zich te nemen. Aan de andere kant is hij een Labour- politicus die moet kunnen rekenen op De meeste G.I.’s verdienden onge veer 30.000 gulden per jaar, een ge middelde Thai daarentegen 300 gul den per jaar. Geen wonder dan ook dat er binnen de kortste keren 35.000 mee hij zijn democratische beloften kon bevestigen. De journalisten hebben hem in dat geval op zijn wenken bediend, want de demonstratie verliep vlekkeloos. In spreekkoren eisten de journalisten onder andere de invrijheidstelling van hun collega José Maria Huertas Claveri- a, die al meer dan negen maanden in voorarrest zit, op verdenking van con tacten met de Baskische onafhankelijk heidsbeweging ETA. Zij eisten ook af schaffing van de perswet. dan 43 partijen aan deel, waarvan er overigens maar 22 een of meer zetels in het parlement, de Nationale Ver gadering, haalden. Daarvan steunden er 17 de nieuw gevormde regering, al beschikken zij slechts over 140 van de 269 zetels. Eerste minister wordt prins Koekrit Pramoj, wiens Sociale Actiepartij overigens slechts 17 zetels heeft. Hij schipperde behendig tussen alle politieke klippen door, maar ver wezenlijkte niet de uiterst noodzake lijke sociale en economische hervor mingen. Het programma, dat het bureau giste ren in Parijs heeft gepubliceerd, heeft ten doel de afhankelijkheid van de IEA- landen van de invoer van olie te ver minderen, de wereldmarkt voor olie te stabiliseren en haar functioneren te ver beteren. Het is verder een aanvulling op de al eerder afgesproken regelingen voor een olieverdelingsstelsel in noodsituaties en voor vergroting van de doorzichtig heid van de oliemarkt door middel van verplichte uitwisseling van gegevens. Hoechst heeft verder meegedeeld dat de buitenlandse markten de pijlers van haar afzet zijn geweest. De omzet in het buitenland steeg 5,1 procent tot 13,6 miljard mark, terwijl de binnenlandse omzet 5,8 procent daalde tot 6,8 miljard. mensai uur en t Weense heeft e gemaakt, sas sinds France met de ’ashing, retour- it voor- wat zal veek in ilarmsys- fenoemde dat twee ng staan slachtof- oorbeeld, maan een e uitvin- eem, dat t met als indingen jkspolitie pennin- van Vei- 7000 te ien 700 ereniging. ster was. ijds ver leven in t>ek is hij een stemmenverbrokkeling op kan treden die de beide linkse kandidaten, Tony Benn en Michael Foot, in de kaart kan spelen. Kwade tongen verzekeren dat de nieu we gouverneur van Barcelona zat te springen om een „nette betoging”, waar- ib krijgt dat een /oorspel: en derdr ildus de sgezond- van het continentaal plat, as deze staatsdeelneming de winning van aardgas. ■rs voor n, heeft Verkeer >n vraag (WD). inleiding osumen- gebleken andere Is argu- andere ’appara- ring van is onge- t binnen Konsu- genomen i en tien Soms, als ik naar de radio luister, word ik door grote twijfel overvallen: ben ik nu gek of zijn zij het? Al autorijdend viel ik in de praatstonde van Hilversum 4, waarin het onderwerp Ster-spots en kinderen werd besproken. Een onderwijzer meende dat de kinde ren deze televisiespots wel als reclame zagen, maar in veel gevallen niet het verband met de commercie zouden leg- genè Daar geloof ik niets van, dacht ik meteen, kinderen zijn tegenwoordig toch niet meer net zo achterlijk als wij vroeger? Hoe kan zo’n onderwijzer zoiets nu zeggen? Wij wonen momenteel in Duitsland. Als wij naar Nederland gingen, was ik altijd wagenziek, en ik slikte van die pillen tegen wagenziekte, maar dat hielp niet. Toen lazen wij in uw rubriek dat het een goed idee was om een krant op je buik te doen. Dus, de volgende keer toen wij naar Nederland gingen, deed ik een VN op m’n buik. En waarachtig het hielp (waar VN al niet goed voor is). Hartelijk dank voor uw advies”. Thailand staat op springen. Het leger is gisteren in staat van alarm gebracht. De regering heeft aan de buurlanden en aan de oppositie beloofd dat de laatste Amerikaanse troepen het land vandaag zullen hebben verlaten. Maar er zijn nog steeds 4500 Amerikaanse soldaten en de V.S. is niet van zins zijn top-geheime bases voor elektronische spionage tegen Indo-China en China over te dragen. Vandaar dat vanaf morgen moeilijkheden kunnen worden verwacht. Dit college overweegt een resolutie in te dienen, waarin stelling wordt genomen tegen een eventuele „eerste atoom-klap” door de Verenigde Sta ten. De economische toestand verslech terde, de politiee spanning nam toe. al in oktober 1973 dwongen massale studentendemonstraties de toenmalige militaire regering tot aftreden. In de loop van 1974 verbonden de studen ten zich met andere ontevreden groe pen van de bevolking. Met de boeren bijvoorbeeld, waardoor een landher- vormingsprogramma werd afgedwon gen. En met de arbeiders, waardoor vakbanden ontstonden en een eerste algemene staking plaatsvond. Toch slaagden zij er niet in greep te krijgen op de partijpolitiek en evenmin op het overheidsapparaat dat bestaat uit maar liefst 800.000 ambtenaren en steunt op 350.000 mi litaire politiemannen. In die chaotische, onduidelijke situ atie vonden in januari 1975 verkiezin gen plaats. Er namen niet minder De communistisch geworden buur landen (Laos, Vietnam en Cambodja) zullen waarschijnlijk als represaille hun steun aan Thaise opstandelingen opvoeren. Dat geldt vooral in het Noordoosten, waar een derde van de bevolking leeft. De boeren daar zijn ontevreden over de mislukte landher vorming, de communisten hebben er guerrillahaarden gevormd en een aanzienlijke minderheid van Laotia- nen zoekt aansluiting bij het moeder land. Maar ook de oppositie in de hoofdstad zal ongetwijfeld van zich laten horen. Met name de radicale studenten van Bangkok, die al eerder een regering ten val hebben gebracht. LONDEN. De Britse minister van financiën, Denis Healey, heeft zich na een dag lang aarzelen ook gestort in de strijd om het premierschap die is uitge broken na de beslissing van premier Ha rold Wilson eerder deze week om af te treden. Healey moet worden beschouwd als een van de grote kanshebbers in de verkiezingen, die maandag binnen de parlementaire Labour-fractie zullen be ginnen en die vermoedeljjk tegen het ein de van de volgende week een nieuwe Britse premier zullen opleveren. Frankfort (DPA). Het Hoechst-con- cern heeft het er in het jaar van de economische inzinking 1975 tamelijk goed vanaf weten te brengen. In tegen stelling met de algemene vermindering van de bedrijvigheid bij de chemische ondernemingen is de wereldomzet van Hoechst verleden jaar met 1,2 procent toegenomen tot 20,4 miljard mark. Hoechst nam aldus de eerste plaats over van BASF, die in 1974 de chemische maatschappij met de grootste omzet ter wereld was maar die vorig jaar niet verder kwam dan 20,1 miljard mark. prostituées waren en eenzelfde aantal werk vond in hotels, café’s en restau rants. Tegenover nog geen 20.000 ver pleegsters en onderwijzeressen om maar eens een vergelijking te maken. WASHINGTON (UPI). De be voegdheid tot het gebruiken van kernwapens ligt in de Verenigde Sta ten bij de president. Gisteren heeft een vice-admiraal buiten dienst ech ter onthuld dat er op deze regel één kleine uitzondering is. De Spaanse autoriteiten hebben giste ren de toegang geweigerd aan prins Carel Hugo, de in ballinschap levende leider van de Carlistische beweging die aanspraak maakt op de Spaanse troon. Toen de echtgenoot van prinses Irene per vliegtuig uit Parijs op de Madrileen- se luchthaven aankwam, werd hem te verstaan gegeven dat hij met het eerste het beste vliegtuig naar de Franse hoofdstad moest terugkeren. De algemeen secretaris van de Carlis tische partij, José Maria de Zavala, die de prins vergezelde, verklaarde dat de politie geen reden had opgegeven voor de weigering om de prins toe te laten. Onze redacteur in Barcelona, R. Bos schart, meldt ons: Bijna alle Barcelonese journalisten namen gistermiddag, omstuwd door en kele honderden sympathiserende voor bijgangers, deel aan een demonstratie voor de persvrijheid. Het was de eerste protestbetoging in 40 jaren die er in een grote Spaanse stad was goedgekeurd. Archibald Strohalm, Babbitt, Cécile, Dik Trom, Eline Vere, Foma Gordejev, Gargantua en Pantaguel, Huckleberry Finn, Iskander, Joachim van Babylon, Kees de Jongen, Lolita, Max Ha velaar, Nils Holgerssons wonderbare reis, Olivia, Pallieter, Quichote (Don), Robinson Cru soe, Sebastian Knight, Tijl Uilenspiegel, Ulysses, Voerman Henschel, Werther Nieland, Xerxes, Yerma, Zarathustra. Plus 26, min O. MADRID (Reuter). De Spaanse regering heeft gisteravond besloten het wetboek van strafrecht te herzien en het verbod op de vorming van politieke partijen op te heffen. Wel verboden blijven echter de commu nistische partij en anarchistische en separatistische groeperingen. JV^n. PjRije redacteur, in. Jionie,^. Vertinden) Tegen de studenten worden knok ploegen van scholieren ingezet en te gen de socialisten worden aanslagen georganiseerd. De leider van de partij is enkele dagen geleden al uit de weg geruimd. En als de chaos compleet is, zullen de militairen vermoedelijk op nieuw in de verleiding komen om de macht te grijpen. Vanaf dit punt ligt de weg dan open naar een nieuw Vietnam. Steeds meer onderdrukking en steeds meer verzet. Het is in Thailand ook allemaal begonnen met Vietnam. Om precies te zijn aan het begin van de zestiger jaren, toen de Amerikanen er hun aandeel in de burgeroorlog begonnen uit te breiden. In tien jaar groeide hun aantal uit tot 500.000 in Vietnam. Velen van hen trachtten het front te vergeten door het weekend door te brengen in het naburige Bangkok. Raad van landen, ngesloten. anderhalf urtenland s” uit te gestelde ijfers als ;stoestand ger ziek- tgenomen. ■rwijssys- nder land te verge- En dat is nog niet alles. Over twee weken, op 4 april, moeten in dit gespannen klimaat nieuwe verkiezin gen worden gehouden. De traditionele politieke partijen zijn volledig in handen van kleine belangengroepen en zijn niet bereid de noodzakelijke hervormingen door te voeren. Daar entegen is er enige tijd geleden een, overigens zeer gematigde, socialisti sche partij opgericht. Maar tegen de mobilisatie van links is nu ook de rechterzijde in het geweer gekomen. Met dit besluit wil de Spaanse rege ring meer vaart zetten achter de hervor mingen in de richting van een democra tie. De vertragingen die op dit terrein waren ontstaan, dreigden te leiden tot een scheuring in de boezem van de regering. Door twee liberale generaals te benoe men op sleutelposten deed het kabinet voorts een concessie aan de progressieve elementen binnen de strijdkrachten. Ge neraal Jose Vega Rodriguez is bevelheb ber van het belangrijke eerste militaire gebied rond Madrid geworden en gene raal Manuel Gutierrez Mellado kreeg de functie van bevelhebber van het zevende militaire district, dat Valladolid tot cen trum heeft. Krachtens de huidige bepalingen, wor den alle politieke partijen als onwettig beschouwd. De enige toegelaten politieke groepering is de „Moviemento” (bewe ging), waarin wijlen Franco de vroegere Falange met andere extreem-rechtse be wegingen had samengesmeed. De voorgestelde revisie van het wet boek van strafrecht moet nog worden goedgekeurd door de Cortes, het „parle ment” dat men van Franco heeft geërfd. De revisie houdt in dat straks partijen zoals de socialistische of de christen democratische, kunnen bijeenkomen en hun doelstellingen uitdragen zonder dat zij kunnen worden beschuldigd van ille gale propaganda of onwettige bijeenko- mensten. Alweer een tijdje geleden meldde Ik dat Servische boeren zich op lange bus tochten langs de vaak kronkelige wegen in Joego-Slavië tegen wagenziekte wape nen door een krant op hun borst onder hun trui te stoppen. Het nichtje van een Joegoslavische vriendin van ons, bij wie wagenziektepillen geen enkele baat had den gebracht, had nooit meer last gehad sinds zij op haar dagelijkse bustocht heen en weer van Kranjska Gora naar Ljubljana de pillen van de dokter had krant onder Esther Lucio, werkzaam bij William Hill, „bookmakers” in Londen, schrijft het rijtje kandidaten voor de opvolging van Wilson op, waaruit blijkt dat James Callaghan de grootste favoriet is. Naar aanleiding hiervan het volgende briefje van Miranda Grondijs, die woont in Ram- stein Air Force Base in West-Duitsland: „Geachte Mijnheer Scheepmaker. U kent mij niet, maar misschien kunt u zich mijn vader wel herinneren. U heeft samen met hem in Harderwijk gediend, bij de SMID. Wat het precies betekent weet ik niet, maar het zal wel weer belangrijk zijn geweest. Maar nu terza ke. PARIJS (DPA). De achttien leden van het Internationale Energiebureau (IEA), een instelling van de Organisatie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO), zijn het eens ge worden over samenwerking op het ge bied van energie op langer termijn- Het desbetreffende programma, waaraan het bestuur van het bureau op 30 januari zijn goedkeuring hechtte, is nu voor alle aangeslten landen bindend van kracht geworden. Later op de dag kwam ik de radio binnen op het moment dat een intervie wer zei: Eh, u heeft geloof ik een heel speciaal beroep?” „Ik ben boomchi- rurg”, antwoordde de aangesprokene. „Bóóm-chirurg?”, zei de interviewer met een stem waarin hij 50 percent verba zing, 30 percent ongeloof en 20 percent idiotie verwerkt had, hoewel die mede deling voor hem toch niet als een don derslag bij heldere hemel moet zijn gekomen. „Ja, boomchirurg”, zei de an der inschikkelijk, en toch ook enigszins verbaasd over het feit dat Doornstruikje blijkbaar uit een jarenlange winterslaap ontwaakt was en daardoor wat verrast werd ddijr dii Tdoh I a F -viOtf bekende beroep. „En betekent dat nu dat u eh met een witte jas bij eh bomen eh...”. Voor wie worden zulke programma’s gemaakt? Voor bomen met een laag IQ, dus struikgewas? geweest van de groep stafofficieren van de drie strijdmachtsonderdelen die zich bezighoudt met het definië ren van strategische doelen. Hij werd gisteren gehoord door de commissie voor internationale veiligheid van het Huis van Afgevaardigden. Al enkele maanden geleden vertel de men mij in Bangkok dat de Ame rikanen door hun optreden in Indo- China hard hebben gewerkt aan de vervulling van hun eigen domino theorie. De Amerikaanse interventie in Vietnam heeft aanzienlijk bijge dragen tot de toename van sociale spanningen in Thailand. Als Was hington geen leergeld heeft betaald, staat een nieuw Vietnam voor de deur. In januari 1976 volgde dan ook een nieuwe politieke crisis. Eerst trachtte Pramoj haar op te lossen door een 18e partij in zijn regering op te nemen, maar daarna besloot hij het parlement te ontbinden en nieuwe verkiezingen voor april uit te schrij ven. Hij rekende daarbij op een ver dubbeling of verdrievoudiging van het zetelaantal van zijn eigen partij, maar ook een dergelijke stembuso verwinning zal in de huidige situatie geen soelaas bieden. mandant „op korte termijn” van zijn nucleaire bevoegdheid te ontheffen. De vice-admiraal verzekerde dat de beslissingsbevoegdheid voor het ont ketenen van een grootscheeps kern- wapengebruik „vast in handen is van de civiele autoriteiten”, met als enige uitzondering het geval van de Norad- bevelhebber. Miller zei dat deze slechts beschikt over wapens „met beperkte kracht en bestemd voor een strikt defensief doel” De bevoegdheid om ze te ge bruiken treedt pas in werking bij een vijandelijke aanval, dus onder de fac to oorlogsomstandigheden”, aldus Miller. Besluit zijn ook de financiële voorwaarden gewij zigd. Minister Lubbers wil, dat de Staat meeprofiteert van de hogere marktwaar de, die gas en olie door de sterke prijsstijgingen hebben gekregen. De nieuwe regelingen moeten daarin voor zien. DEN HAAG (ANP). Bij Koninklijk besluit is de mogelijkheid geschapen, dat de Staat ook gaat deelnemen in de winning van olie in het Nederlands deel Tot nu toe beperkt tot In dezelfde tijd werden ook 50.000 Amerikanen in Thailand zelf gele gerd, voor bombardementsvluchten en spionagedoeleinden. Zij hadden op hun beurt nog eens 50.000 Thais in dienst die wederom een dubbel aantal anderen aan werk hielpen. Maar aan alles kwam een eind, zelfs aan de Vietnamese oorlog. In februari 1973 werden de Akkoorden van Parijs ge tekend en begonnen de dollars weer uit Bangkok weg te stromen. Toen bleek al snel dat men verder van huis was dan ooit tevoren. Het partijcongres, dat tot zondag voortduurt, moet een antwoord geven op de vraag met wie de christen-democra ten een nieuwe regering zullen vormen; met dê socialisten van De Martino ol met Berlinguers communisten. Zaccagni- ni’s waarschuwing aan het adres van de kerkelijke leiders is een direct gevolg van de geringe politieke speelruimte die het Vaticaan de christen-democraten laat door zijn harde stellingmane in de twee hete hangijzers van de Italiaanse politiek. Het heeft z;ch gekant tegen elke vorm van abortus en moet niets hebben van communisten in een Itali aanse regering. Zaccagnini gaf echter niet aan, in welke richting de christen-democraten het nu zouden moeten zoeken. Rege ringssamenwerking met de communisten sloot hij uit, maar de christen-democra ten zouden wel bereid moeten zijn tot samenwerking met de communisten als een „loyale oppositiepartij”- De socialisten vormen voor Zaccagnini ook geen ideale regeringspartners: „Een centrum-linkse coalitie is in de huidige crisissituatie in de Italiaanse economie geen oplossing”, verklaarde hij. In Zac- cagnini’s rede stond één zaak als een paal boven water: de christen-democra- tische angst voor vervroegde verkiezin gen. Vandaar dat de christen-democrati- sche partijsecretaris toch nog een ver zoenende hand naar de socialisten uit stak, en hen opriep het christendemo cratische noodkabinet-Moro te onder steunen. In de uitzending werd meteen de proef op de som genomen bij enkele kinderen, kennelijk van een lagere school. Waarom denk je dat die recla mefilmpjes op de televisie worden ver toond. werd aan de eerste gevraagd? „Omdat ze dan die dingen beter denken te verkopen”, was het antwoord. Dezelf de vraag werd aan een tweede kind voorgelegd. „Ja, omdat ze dan meer verkopen, en ook om de naam van het merk bekend te maken”. De interviewer pakte het bij de derde anders aan. „Het zijn ook vaak filmpjes, die leuk zijn voor de kinderen. Waarom denk je dat ze dat doen?” „Nou, dan hopen ze dat die kinderen tegen hun moeder zeggen: dat en dat moet je kopen”. Zo’n onder wijzer leert je toch elke dag wat bij... RMOME. De partijsecretaris van de Italiaanse christen-democraten. Benigne Zaccagnini. is op de eerste dag van het christen-democratische partijcongres fel uitgevallen tegen het Vaticaan. In een drie uur lange redevoering over de nati onale en internationale politieke lijn van de christen-democraten, wees hij elke „vorm van bevoogding door het Vati caan” van de hand. Miller zei overigens begrepen te hebben dat men op het ministerie van Defensie bezig is de Norad-com- L Als de V.S. in oorlog zijn, aldus vice-admiraal Gerald Miller, kan de opperbevelhebber van de noordelijke luchtverdedigingssector (Norad) op ei gen initiatief, dus zonder uitdrukke lijk verlof van de president, een be perkte inzet van kernwapens gelas ten. Miller is tot 1974 onderdirecteur een groot gedeelte van de steun van de parlementaire Labour-fractie volgende week. Het linkerblok binnen Labour on geveer eenderde van de 317 fractieleden is niet ontevreden met de beslissing van Healey alsnog mee te doen aan de strijd om het leiderschap. Men gelooft in die kringen dat er nu zoveel kandida ten rechts van het midden zijn, dat er //jjï i®i!l

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3