NPO BESLOOT MUZIEKSE1ZOEN Galeriehouders gaan zich verenigen Veel lol om Lanting in de Schouwburg 1 Queen 1 Een teenie-bopper is rock-s ter nog geen Dans Theater stelt in Velsen zich voor Lutz en Rooskens in blijspel Vanavond Verboden na te denken bij Theater van de Lach Vlaggenboek geeft volledige documentatie dus zet de kaas uit het vuistje maar klaar! A Budgethypotheek. I O Westland Utrecht Vormingstoneel Bloemgroep bij Toneelraad ïJT ft 1 ild IS De hypotheek waarmee u nooit méér betaalt dan IO* zx Samenwerking in moderne kunst F" (20.25 - KRO-Ned.II) DAVID ESSEX IN MATIG CONCERT Ovaties voor ANN Po hvnnthepk waarmpp ii nnnit méér de rente van het moment. „Verklarte Nacht” 11 KUNST 19 7 6 ZATERDAG 2 0 MAART >ei C. VAN en: nklusiel kunt U soneel- )l. 023- Hypotheekbank nv 10 Confrontatie met Webern lam (Van onze correspondent) 1 P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) I £Uery 1 iax. n 19* m 1, afunk- resting over gaat, tijden KEES BOONMAN JOHN OOMJES dienst CONRAD VAN DE WEETERING Een scène uit Van Manens Three Pieces (ADVERTENTIE) 8.2% Wij houden rekening met uw gezin. A n loek sn tide- Anton Webern zal door zijn exclusieve persoonlijkheid zijn eenzame positie in de muziek behouden. Hij zal geen school maken al proberen sectarische epigonen zijn stijl te imiteren. Van hen zal men geen werken als de Cantates opus 29 en Wie begrijpt er iets van? Ik niet in ieder geval. De klucht „Kom van het dak af” van de Engelse schrijver Mi chael Pertwee, wordt bijzonder ingewik keld op het toneel gebracht door John Haarlem. FredeaKspark 1/Hoek Houtplein 023-319154 bezit is kwaar- belang sntuele nbeve- sn. legen- ar- een gen »n ikt 18- Lanting, Frans Kokshoorn, Arnold Gel- derman, Hannah de Leeuwe en'Annelies Balhan. Net wanneer ik wilde nadenken over de inhoud, werd mij dat haast verboden omdat er weer een voor de hand liggende dubbelzinnige opmerking werd gemaakt. AMSTERDAM. Voor de aanvanng van het concert van David Essex pro beerde een aantal roadies gisteravond Essex-sjaals, posters en andere fanclub - toestanden te slijten. Het was het zo veelste bewijs dat men de respons hier in Nederland overschat had; de Rai- Concertzaal was zeer matig gevuld. gingen van galeriehouders en kuns thandelaren, het bedingen van kortin gen bij expediteurs en verzekerings maatschappijen, het verkrijgen van faciliteiten bij douane en belastingen en het verzorgen van gezamenlijke publiciteit. Voorzitter Jurka zegt: „Er is al wel een Bond van Kunstkopers, maar de ze heeft zich vooral gespecialiseerd in 19e en 20e aeuwse kunst tot ongeveer 1945. Onze vereniging moet een aan vulling zijn tot de werkelijk heden daagse kunst (werk van levende kun stenaars, in binnen- en buitenland). Het werd hoog tijd dat er in onze branche wat coördinatie kwam. Zo waren er bijvoorbeeld steeds moei lijkheden als iemand uit onze wereld in één of andere overheidscommissie benoemd moest worden. Dat zal van nu af aan, als er tenminste in vol doende mate op onze oproep gerea geerd wordt, aanzienlijk gestroom- lijnder kunnen gaan.” Om mij heenkijkend zie ik enkele tientallen teenyboppers, vergezeld van pa of ma, tot aan het eind toe hun idool steunen. Essex moet maar leren beseffen dat hij het van hen moet hebben. Het stuk van Arnold Schonberg, waar dit laatste ballet op werd gemaakt, is programmamuziek. Het gaat over een man, die zoveel van zijn vriendin houdt, dat hij het kind dat zij bij zich draagt en dat van een ander is, als zijn eigen kind aanneemt. Dit wordt in het ballet duidelijk gemaakt door de drie figuren, Zij produceerde eerder met deze tiesten bij Nieuwe Komedie „Voor bloempje en een zoen”. Dit stuk werd vorig jaar in samenwerking met „Man- Vrouw-Maatschappij” uitgebracht in het kader van het jaar van de vrouw. De uitvoerenden zijn: Ilona van Wijk, Ellen Verheij, Trudy Derksen, Fred Vaassen en Willem Wagemaker. Toch kan ik er niet om heen om even te vertellen waar het verhaal, waaraan al die koddige grappen en grollen opge hangen zijn, over gaat. woont op een juwelierszaak. Hij heeft een nieuwe alarminstallatie die de zaak moet beschermen. Zijn compag non, Eddie de Roeper, heeft een „lekker wijf” versierd en leent de auto van Berend. In werkelijkheid behoren Be rend en Eddie tot de Bende van de gladde jongens. Er zijn diamanten gesto len, en een inspecteur staat bijna drie kwartier op de planken om er achter te omen wie de daders zijn. Ondertussen bezoekt de vrouw van die Berend, even voordat Eddie langs komt. Eddie mag natuurlijk niet zijn vrouw zien, vandaar het verstoppen in de kast of onder het bed. Dit gaat zo een paar uur lang door en op het eind van het stuk wordt bekend dat Berend een kind van „ie mand” krijgt. De vereniging stelt zich ten doel betere contacten te onderhouden met kunstenaarsverenigingen, gemeentelj i- ke instanties, andere overheidsinstel lingen en musea, het behartigen van de belangen van galeriehouders op nationale en internationale culturele manifestaties, het onderhouden van contacten, met buitenlandse vereni- het door Bruno de Greeve geïnstrueerde Nederlands Kamerkoor verdiende te recht grote erkentelijkheid voor zijn medewerking aan deze bijzondere avond, evenals de in deze muziek gespeciali seerde sopraan Jeanette van Dijck en de bariton Ruud van der Meer. Hoe de waardering voor dit concert, waarop het orkest nog de vervelende Varitaties opus 30 en de interessantere Symfonie opus 21 ten gehore bracht, uitgevallen mag zijn, elke toehoorder werd in elk geval de kans gegeven om zijn mening over Weberns muziek te vormen, te handha ven of mogelijk ook te herzien. De groep komt nog als deel van Nieuwe Komedie 23 maart in Theater aan de Haven in Scheveningen met de voorstelling „Voor niks gaat de zon op”, dat op eendere wijze als „Voor een bloemetje en een Zoen., tot stand is gekomen, nu onder regie van Gerard- Jan Rijnders en voorts begeleid door Shireen Strooker en Christina Welson. opus 31, noch het koorwerk „Das Au- genlicht” opus 26, de Orkestcomposities opus 6 en opus 10 of de Variaties voor orkest opus 30 kunnen verwachten. Deze werken waren voor het concert van vrijdagavond gekozen. Evenmin is er een even voortreffelijk werk als de Passaglia opus 1, het eerste nummer van het programma, met eenzelfde werkelijk muzikale essentie spoedig te verwachten. Hiervoor vond Webern wel de bevrij dende schoonheid van de muziek, die voor de andere werken plaats had moe ten maken voor innerlijke onevenwich tigheid. om de klank als klank, maar om de klank in vaak scherpe contrastverwer- kingen als medium voor een allerindivi dueelste expressie van zijn door een zaamheid en rampzaligheid gekwelde geest. Hij kon niet zijn als „de anderen” en daarom zocht hij naar een eigen klankentaai, die allengs dienstbaar werd gemaakt aan stereotiepe formuleringen, die ternauwernood of in het geheel geen contouren kregen, verijlde vluchtige klankgedachten, ongrijpbaar, soms met heftige volume-expansies geconcretiseerd tot schrijnende, neurotische effecten. Berend Fris, vrijgezel, zolderkamer boven zijn AMSTERDAM. In het Nieuwe de la Mar-theater in Amsterdam is vrijdag avond de première gegeven van het Engelse blijspel „Hou jij nou van mij of ik van jou” in de vertaling van Gergor Frenkel Frank. De hoofdrollen worden vertolkt door het artiestenpaar Luc Lutz en Simone Rooskens. Hij is de auteur van slechte detect!veboekj es, die plotse ling succes heeft en dan zijn vrouw vergeet. Maar alles komt tenslotte na talloze wisselingen van het decor van Alan Barlow weer op zijn pootjes te recht. Het stuk, dat door het publiek met een langdurige slotovatie werd ontvan gen, blijft tot en met 11 april in Am sterdam. Medio september begint in Den Haag een nieuwe serie van 100 voorstel lingen. Op het gebied der toonkunst was An-' ton Webern van meet af aan een een ling, met wiens composities slechts zeer weinig „begrijpende” geestverwanten dachten contact te kunnen hebben. Vol bewondering waren zij in de eerste plaats om de waarlijk uitzonderlijk knappe beheersing, die Webern toonde te bezitten van de toon-systeem-techniek, die hij voor zijn werken verkoos, niet VELSEN. Een klein publiek van dansenthousiastelingen reageerde in de stadsschouwburg van Velsen feilloos op het programma dat het Nederlands Dans Theater daar bracht. Three Pieces, van een vroegere artistieke leider van de groep, Hans van Manen, werd vriende lijk ontvangen. Miniatures van Nils Christe werkte kietelend verrassend en werd' dan ook erg enthousiast begroet. Overcast, dat niet meer is dan gechoreo grafeerde onbenulligheid, bracht het niet verder dan een slap beleefdheidsapplaus- je en Verklarte Nacht van de huidige artistieke leider van het Danstheater, Jiri Kylian, kreeg een staande ovcUie. „Special guest” Russ Balard bijt de spits af. Deze zanger-gitarist beschikt over een indrukwekkende staat van dienst. Die omvat onder meer Unit Four I 2 en met name Argent. Zijn composi torisch talent is eveneens genoegzaam bekend. Een solo-carrière opbouwen, op eigen benen staan is vaak een wat hachelijke zaak. Ballard slaat er zich, gesteund door een behoorlijke driemans begeleidingsgroep, redelijk doorheen. Het gaat echter te ver hem, op basis van dit optreden, te tippen als iemand die in staat is op korte termijn door te breken. Ballard zet een stevig, bij vlagen funky geluid neer, geeft accurate soli en weet de nodige afwisseling in te bouwen. Met name de ballad Song for Gail en het ooit door hem voor Colin Blunstone geschreven I Don’t Believe In Miracles leveren klasserijke momenten op. David Essex is een ander verhaal. Zijn populariteit als teenybopper-idool in En- De rente bij deze hypotheekvorm ligt niet voor enige jaren vast, maar verandert per kwartaal mee met de geldende rentestand Aflossing geschiedt op lineaire basis U kunt ook zonder vergoeding extra aflossen op de eerste van ieder kalenderkwartaal. De offerte voor een Budgethypotheek kan als het nodig ia in twee of drie dagen rond zijn. Voor nadere informatie kunt u kontakt opnemen met uw makelaar, assurantieadviseur of ons kantoor in uw buurt Voorzitter KI. Sierksma van de Stich ting voor Banistiek en Heraldiek, die bij de presentatie een toelichting op het boek verstrekte, maakte daarbij op Ne derland de aanmerking „dat het nog altijd vrijwel het enige land ter wereld is, waar geen vlaggenmuseum bestaat”. „Honderden historische vlaggen, wim pels, vaandeis en banieren liggen ver spreid over even zovele musea en oud heidskamers in ons land”, zo zei hij. „En de meeste ervan zijn opgeslagen in niet voor het publiek toegankelijke depots. Wanneer' zal eindelijk ook ons land zijn specialistisch museum krijgen voor vlag gen? Kastelen en gerestaureerde monu mentale panden schreeuwen hier en daar om een bestemming. Wanneer zal hier eindelijk het op wetenschappelijk niveau georganiseerde museum tot stand komen?” Het Vlaggeboek kwam vorig jaar ge reed en is intussen al in een Italiaanse, een Duitse, een Franse en nu dus ook in een Nederlandse vertaling op de persen gegaan. Het telt ruim 360 geïllustreerde pagina’s, waarin men vrijwel over alle landen ter wereld alles kan terugvinden over de vlag, de nationale symbolen, wapenspreuken, wimpels, banieren en standaards. Wat is de Blue Peter? Welke vlag plantte Columbus in 1492 om de nieuwe wereld in bezit te nemen, welke vlag voerde Jeanne d’Arc toen zij het Engelse beleg van Orleans doorbrak? Ze staan in kleur en met historische be schrijvingen over hun ontstaan in het boek. In totaal staan er 2800 gekleurde afbeeldingen en 250 zwart-wit tekenin gen, wapenschilden en vlaggen in. De regie van Alexander Doré is bijna uitsluitend gericht op het maken van grappen. John Lanting (regelmatig met deze groep op de Tros-televisie) weet met stemverheffing en het uitbeelden van super-onnozele types de lachers op zijn hand te krijgen. Een klucht moet leuk zijn, maar het zou „leuk” zijn als vooral de regisseur ook wat meer zou letten op de kwaliteit van de tekst. Het zou dit theatergezelschap ten goede ko men als er juist daar wat meer op gelet werd. Het thema van die nieuwe produktie is de arbeid, benaderd vanuit de actualiteit en vanuit de erthiek. Niet alleen wordt ingegaan op wie er werkloos zijn en waarom, en wat er aan te doen, ook komen vragen aan de orde als wat betekent werk voor de mens en leeft hij om te werken of andersom. De tweede voorstelling heeft 25 maart plaats in het Waaghlheater in Delft. AMSTERDAM (ANP). Onder de gewelven van een der kelders van het Historische Museum te Amsterdam is een van de meest volledige vlaggenboe- ken die ooit op onze aardbol is versche nen ten doop gehouden. Het is een uitgave van Spectrum, geschreven, ver zameld en ingedeeld door de jonge Ame rikaanse dr. Whitney Smith, directeur van het Flag Research Centre in Win chester (Massachusetts). geland en Amerika kent vrijwel geen grenzen. Op zoek naar dezelfde roem laat hij zijn eerste wereldwijde tournee in Amsterdam van start gaan, waar de zaal -oh, ellende- slechts half gevuld blijkt en de 'trouwe fans een tweeslach tige vertoning krijgen voorgezet. David componeert simpele songs, eenvoudig van melodielijn en zeer oppervlakkig van tekst. Nou ja, ieder zijn meug en ul’r is per slot van rekening een potentieel publiek voor. Essex ambieert echter meer dan de positie van het aantrekke lijke baby-face. Dat vormt waarschijn lijk de reden dat hij een uïtgebreide zesmans groep achter zich heeft neerge zet, die onder meer Ronny Leahy (ex- Jack Bruce) en Barry de Souza (drums) omvat. De gevolgen zijn voor drie par tijen frustrerend. Het publiek krijgt een ingewikkeld gemaakt, minder herken baar geluid voorgeschoteld, omdat de ervaren jongens uit de begeleidingsgroep „d’r iets van willen maken.” De band komt echter niét echt aan zijn 'trekken, want Essex blijft in act en gebaar duidelijk maken dat hij de ster is, daar mee zelf verhinderend dat hij uitgroeit tot een volwassen rockster. Het resultaat van dït alles, neergelegd in een dozijn songs, is bedroevend. Eentonigheid, mid delmaat en kitscherig vertoon (het ker- misdécor). Het aardigste is dan nog het drietal songs America, Gonna Make You A Star en het reggae-achtige Coconut Ice. HAARLEM. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft vrijdaga vond in het Haarlemse Concertgebouw het muziekseizoen besloten met een con cert, dat gewijd was aan werken van de Oostenrijkse componist Anton Webern. Het was te verwachten, dat voor dit componisten-serie-concert een geringe belangstelling getoond zou worden. DEN HAAG. Bijna 300 Neder landse galeriehouders en handelaren in hedendaagse kunst gaan samen werken in een vereniging, die haar eerste algemene vergadering houdt op 29 maart a.s. in galerie „De Appel” aan de Amsterdamse Brouwersgracht. Tot die tijd wordt het voorlopige bestuur gevormd door voorzitter Rob Jurka, penningmeester Walter Kamp, secretaris Gerrit Steltman en de be stuursleden Wies Smals en Hans Brinkman. HAARLEM. Het Theater de Lach, onder leiding van John Lanting, is in Nederland %b langzamerhand gespeci aliseerd in het blijspel. Deze groep wil er vooral voor zorgen dat het publiek een paar uur lang uitsluitend „lol” heeft. Dat lukte gisteravond in de Stads schouwburg 'uitstekend. Arnold Gelderman, John Lanting en An nettes Balhan in alweer een grappige scène. Het Noordhollands Philharmonisch Orkest heeft met zijn dirigent André Vandernoot veel zorg en moeite gegeven om hun inspannende taak ter wille van de bedoelde impressies te vervullen. Ook De groep van John Lanting heeft een zeer beperkte visie over wat nu eigenlijk een blijspel moet zijn. Het klapperen met deuren, vrouwen opsluiten in kasten of verbergen onder het bed en dubbel zinnige opmerkingen maken, waar zelfs middelbare scholieren niet meer om la chen is volgens Het Theater van de Lol voldoende om een goed gevulde zaal mee lastig te vallen. Hat maakt niet uit waar het verhaal over gaat, als het maar leuk is. DEN HAAG (ANP). Het komende seizoen gaat het gezelschap „Bloem groep” bij de Toneelraad Rotterdam werken. Kern van het ensemble vormen drie actrices en twee acteurs van Nieu we Komedie in Den Haag, dat met ingang van het nieuwe seizoen met een beperkt tableau de la troupe wordt voortgezet. De eerste produktie van „Bloemgroep” zal tot stand komen onder leiding van Shireen Strooker en zal zakelijk worden begeleid door Ron Reijntjens van de Toneelraad. de man, de vrouw en de vader van het kind, elk door twee dansers weer te geven, de ene voor het uiterlijk, de andere voor het innerlijk. Deze verkla ring ontbreekt helaas in het programma zodat het publiek daar maar naar moet raden, maar dan nog blijft het een schitterend ballet vol wonderen van compositie. Met zijn lange, steeds voortvloeiende ronde bewegingen, past het precies bij vrouw, Arlette van Boven, en haar in de brede, laat-romantische muziek. De nerlijk, Jeanne Solan, de man, Jon Be noit, en zijn onderbewuste, Nils Christe, en de twee vertegenwoordigers van ,de vader van het komende kind, Johan Meijer en Eric McCullough, gaven een adembenemende interpretatie van dit stuk, dat, als het als enige werk op het programma had gestaan, toch al min stens een uitverkochte Velsense Schouw burg had verdiend.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11