EEG-telefoongids Kwartaalverslag van Nederlandsche Bank: Weer meer gedronken Eind 1975 waren ruim 241 mln Valutacrisis vond nu ook bankbiljetten zijn weerslag op effecten in omloop bedrijvend Signaal penetreert in ruimtevaart Techni-Show Philips VAT 76 vakbeurs algemene toelevering Dagelijks van 9.00 - 17.00 uur. JULIANAHAL- UTRECHT BEURS kleurentelevisie TELEFOONGIDS VAN DE GEMEENSCHAPPELIJKE MARKT aan prijzen BIJDRAGE AAN EUROPESE COMMUNICATIESATELLIETEN miljoen gulden „Garantiefonds voor industrie uitbreiden” I ECONOMIE 2 0 19 7 6 ZATERDAG MAART te (Door een medewerker) ti- I e 3 y AMSTERDAM (ANP) De Nederlandse economie heeft in de begin nende conjuncturele opleving, die zich in de loop van de tweede helft van 1975 in het merendeel der geïndustrialiseerde landen aftekende, gedeeld. Het herstel lijkt in ons land vooralsnog in hoofdzaak te zijn gedragen door de export, zo blijkt uit het verslag van De Nederlandsche Bank NV over het vierde kwartaal 1975. larne 023- Jt Jt ll ■l AMSTERDAM In tegenstel ling tot de vorige weken kwamen deze week de internationale effec tenbeurzen wel degelijk onder in vloed van de nieuwe valutacrisis. Wall Street viel ruim 30 punten te rug enjdook daarbij weer fors bene den de 1000, terwijl o6k vrijwel alle Europese beurzen terugliepen. Met uitzondering van dé Westduitse, maar dat stoelde op bepaalde oor zaken die mede juist tot nieuwe valuta-stormen hadden geleid. ian: van ng. van aan: van van vaariijke explosies tot hard ingrijpen op tont- reist. WOENSDAG^ MAANDAG DINSDAG DONDERDAG ZATERDAG u MAART MAART MAART MAART MAART machines en gereedschappen voor metaal- en houtbewerking, lastechniek, verbindingstechnieken van metalen e.d. JAARBEURSHALLEN - UTRECHT Dagelijks van 9 00 - 17.00 uur. jplei- uren eids- ■ectie )oort. en ijn DEN HAAG (ANP). Het werkter rein van de stichting industrieel garan tiefonds moet worden verruimd. Boven dien dient het instrumentarium aange past en uitgebreid te worden. Aldus de kern van een wetsontwerp, door de re gering ingediend bij de Tweede Kamer. Het ministerie ,van Economische Za ken wijst erop, dat deze conclusie on juist is. Er werd in de laatste vier maanden van het jaar veel meer ver kocht, doordat de prijsbinding was weg gevallen en doordat het publiek en de detailhandel grotere voorraden vormden, omdat in januari 1976 een accijnsverho ging te verwachten was. iwer- leef- ihar- Een t het ruim it hij ihou- iet uw :en ko- AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Am sterdam op de volgende werkdag luiden heden: Amerikaanse dollar 2,65-2,75 Engelse pond 5,10-5,40 Belgische fr. (100) 6.40-6,70 Duitse mark (100) 104,75-107,75 Ital. lire (10.000) 28,00-32,00 Portugese esc. (100) 7,60-9,60 Canadese dollar 2,67-2,77 Franse fr. (100) 56,00-59,00 Zwiterse fr- (100) 104,75-107,75 Zweedse kroon (100) 59,75-62.75 Noorse kroon (100) 47,25-50,25 Deense kroon (100) 42,25-45,25 Oostenr. sch. (100) 14,55-14.85 Spaanse pes. (100) 3,86-4,16 Griekse drachme (100) 7,35-8,60 Finse mark (100) 68,25-71,25 •Toegosl. dinar (100) 13,25-15,75 VRIJDAG 22 23 24 25 26 27 MAART Ongerekend energie, verslechterde de ruilvoet met bijna 1 peet, als gevolg van |l ll ll I ll I I I I I [philips! Te winnen in de Nationale Puzzelaktie t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. Harde kern van de toekomstige ruim- tevaartactiviteiten van Signaal zal het werk aan de nieuwe Nederlandse weten schappelijke satelliet IR AS worden. In samenwerking met Fokker wordt thans een ontwerpstudie gemaakt. In het ont werp zal de Philips-dochter alle elektro nische systemen voor haar rekening ne men en verder de energiedistributie, de Het totaal der binnenlandse beste dingen lijkt zich veel gematigder te hebben ontwikkeld. Dit geldt met name voor het particuliere verbruik, dat vol gens nog onvolledige gegevens weinig groter was dan in het derde kwartaal. Verscheidene landen hebben belang stelling voor een eigen communicatiesa telliet. Onlangs is een Nederlandse stu diecommissie, waarin ook Signaal was vertegenwoordigd, teruggekeerd uit In donesië. Onder auspiciën van het Neder lands Instituut voor vliegtuigontwikke- ling en Ruimtevaart zal deze commissie de regering adviseren over de oprichting van een nationale lucht- en ruimtevaar- t industrie- batterij, de reactiewielen, de telemetrie en het radiosysteem plus de antennes. Als de plannen doorgaan (geplande lan cering 1981) zal de IRAS als eerste satelliet alle kosmische infraroodbron- nen in kaart brengen en zo mogelijk detailstudies kunnen verrichten. dagen nog eens extra benadrukt door uitlatingen van de Westduitse Centrale Bank over het economisch herstel. Vol gens deze instelling zou dat herstel zich in de Bondsrepubliek bijzonder goed ontwikkelen. Op vrijwel alle fronten snelt de conjunctuur daar voorwaarts. Een dergelijke publikatie had niet op een ongelukkiger tijdstip kunnen komen, want onmiddellijk trokken brede ko- persstronaen op naar de mark, die. juist vanwege*de economische kracht van de Bondsrepubliek toch al een harde inslag V» rv *3 I X V* „.1 •>-. «-„4- rCfli 1 aandelenmarkten in dat land, waar het conjuncturele optimisme eveneens vele kopers trok. Onder invloed van de verbeterde af zetmogelijkheden steeg de produktie van de verwerkende industrie met 5 a 6 pct.. De na het eerste halfjaar van 1974 opgetreden inzinking werd hiermee voor bijna de helft goedgemaakt. In samen hang met de inmiddels met 4 a 5 pet- teruggelopen personeelsbezetting kwam de produktie per werknemer in de in dustrie weer bijna op het peil van voor de depressie. In de chemische industrie, waar de inzinking het diepst was geweest, viel in samenhang met een forse exportstijging ook de grootste produktietoeneming te constateren (14 pet.). Ook hier was ech ter het herstel nog geensizns volledig. Aanzienlijk waren ook de produktiestij- gingen in de deflstoffenwinning en bijde openbare nutsbedrijven. Hier kwam de afzet op een 10 tot 15 pet. hoger niveau dan in de eerste helft van 1974. Het krediet aan de private sector groeide in een tempo van ruim 18 pet. op jaarbasis tegen minder dan 7 pet. gemiddeld in de beide voorgaande kwar talen. Daarbij zette de consolidatie van korte schuld zich krachtig voort: het (middel)lange krediet steeg op jaarbasis met 23 pet., het korte krediet met min der dan 8 pet. Ook onze beurs liep terug. De massa van beleggers heeft het vertrouwen ver loren en wenst eerst de ontwikkeling af te wachten. Hoewel niemand er duide lijk behoefte aan heeft reeds eerder dit jaar opgekocht materiaal af te stoten, hield toch de belangstelling voor nieuwe aankopen over een breed front op. Hier door bleven de koerswijzigingen gering, maar nam de beurs een duidelijk terug lopende tendens aan. Dat was in hoofd zaak het geval voor de internationals en soortgelijke hoofdfondsen. Want voor speciale lokale aandelen bleef In Am sterdam wél belangstelling bestaan. Ook de obligatiemarkt had ditmaal geen beste week. Dat is begrijpelijk, want de valuta-crisis van de afgelopen weken kan, zo is gebleken, onverwacht nare verrassingen in petto houden voor de rente. Reeds in vorige beschouwingen wezen wij erop dat de voortdurende renteverlaging tot gevaarlijke explosies zou kunnen leiden in het internationale betalingsverkeer, met name voor het Britse pond. Maar ook elders waar de rente was verlaagd, zoals in het lire- en frankengebied konden en kunnen ge- Het zioh wijzigende conjuncturele kli maat kwam ook tot uitdrukking in de uitkomsten van de in de industrie ve- houden conjunctuurtests. Vooral dank zij grotere buitenlandse bestellingen werden de orderontvangsten belangrijk optimistischer beoordeeld dan in het derde kwartaal. Signaal werd ruim vijf jaar geleden voor het eerst betrokken bij de ruimte vaart toen zij het telemetriesysteem voor de Nederlandse ANS-kunstmaan moest ontwikkelen en bouwen. Nu coör dineert het Hengelose bedrijf binnen Philips alle ruimtevaartactiviteiten in Nederland en ontvangt ook internatio naal aanvragen voor deelneming aan nieuwe ruimtevaartprogramma’s. Tot de vele contacten in het buitenland behoren ook contacten met het STARconsorti um over het Aerosatprogramma, dat in het midden van de jaren tachtig een wereldwijd operationeel navigatie- en communicatiesysteem voor de luchtvaart moet vormen. voor de OTS verder een beveiligingssys teem dat de batterijen van de satelliet moet beschermen tegen te diepe ontla ding. Dit werk is nu zover gevorderd, dat Signaal komende zomer het vlucht- model kan bouwen. de rentemarkt nopen. Dit bleek overi^""had. Dezfc belangstelllrig’1 deelden oók de gens deze week. Want in Italië werd het officiële disconto op 12 percent gebracht en daarmee op het dubbele niveau van enkele maanden geleden, terwijl de Bel gische regering haar disconto van 6 tot 7 percent verhoogde, daarmee 3 percent boven het niveau dat in ons land geldig is. Deze onverwachte manoeuvres op de inernationale rentemarkt zijn natuurlijk niet bevorderlijk voor het vertrouwen en de rust. Een geleidelijke afbrokkeling van de obligatiemarkt op het Damrak is dan ook wel begrijpelijk. Desalniettemin liet de Friesch-Groningsche Hypotheek bank deze week 8 percent pandbrieven afgeven tot. de koers van 99,5 percent. Op de beurs werden deze stukken geen lang leven toegeschreven, hoewel niet aangenomen mag worden dat de valuta- stormen onze gulden ernstig zullen tref fen. Het aardgas heeft om onze valuta zo’n Opec-status geweven, dat grote ver storingen niet aannemelijk lijken. An derzijds lijkt een krachtige opwaartse druk voor de gulden, zoals deze week voor de Duitse mark, nauwelijks voor de hand te liggen. Onze valuta wordt, evenals die van Zwitserland en Zweden, gekenmerkt door een hoge mate van stabiliteit. Dat is, zoals deze week bleek, anders voor de Duitse mark. Het toch al hoge aanzien van die muntsoort werd in de afgelopen Noopte het internationale financieel- economisch klimaat deze week tot geen enkele impuls of stimulans, des te meer kon de beurs zijn blik werpen op het bedrijfsnieuws uit eigen land, dat nu in brede stromen begint binnen te komen. Wel grotendeels uit het recente verleden weliswaar, jaarcijfers 1975. Maar als blijkt dal de jaarresultaten vooral in de laatste maanden van vorig jaar flink zijn bij getrokken, vormt dit toch belang rijk nieuws voor de nabije toekomst. Maar het was toch kenmerkend voor het beursklimaat dat aanvankelijk positieve koersreacties op gunstige bedrijfscijfers maar één dag stand wisten te houden. Reeds de volgende dag werd de winst afgebroken. Duitse Concentra. Het vermogen van het Duitse beleggingsfonds Concentra is vorig jaar onder meer door de gunsti ge ontwikkeling op de Duitse beurzen toegenomen van DM 1231,4 mln tot DM 1692,7 mln. Het aantal participa- tiebewijzen dat uitstond ging omhoog van 68.8 mln tot 76 mln stuks en de afgifteprijs van DM 19.10 naar DM 23.70. De waardeontwikkeling van een participatiebewijs bij herbelegging van de uitkering per 15 februari (onveran derd DM 1.0) verliep van DM 19.10 tot DM 26. Deze herbelegging is door de beheerder geadviseerd op grond van de verwachting, dat de huidige gunstige ontwikkeling zich zal voort zetten, zo blijkt uit het jaarverslag. Verlies Brostrom-Groep. De Zweedse scheepvaartgroep Brostrom (die vorig jaar de Transport Divisie van de Hol land-Amerika Lijn overnam) heeft over 1975 een verlies voor belastingen, na afschrijvingen en rentebetalingen, geleden van 102,8 mln Zweedse kro- nèn tegen een winst (op dezelfde ba sis) van 159 mln Zweedse krgnen in 1974. Evenals over 1974 zal het divi dend worden gepasseerd, zo heeft de onderneming bekendgemaakt. De tota le inkomsten van de groep stegen van 1.688 mln tot 1.91 mln Zweedse kro nen. De maatschappij weet het verlies aan de huidige recessie in de scheep vaart, met name in de tankersector, alsmede de gestegen rentekosten. Vermogensdaling bij Goldmines. De ver- mogensdaling van de laatste paar maanden heeft zich bij het belggings- fonds voor Goudmijnwaarden Goldmi nes ook in februari voortgezet. Van 30 januari tot 27 februari daalde het vermogen van 19,37 mln tot 18,7 mln. De afgifteprijs per hele partici patie ging van 74,45 naar 712,65, zo blijkt uit een vermogensoverzicht per eind februari. De economische ontwikkeling loopt in ons land wel geheel anders. Daar is nog in het geheel geen reden tot conjunctu reel optimisme. Daarom lijkt een op waartse druk op onze gulden wel uitge sloten. evenals een opwaardering binnen de zogenaamde „slang” waar onze gul den nauw met de mark verbonden is. Als de mark zou worden verhoogd blijft onze munt „hangen” is men van oordeel. En dat komt door de nog altijd zorgelij ke economische omstandigheden waarin wij verkeren. De werkloosheid wil niet dalen, de bezettingsgraad in het bedrijfs leven nauwelijks stijgen. Bovendien ste gen de prijzen sedert eind 1975 al met 1,4 percent waarvan echter 1,1 percent door hogere overheidstarieven, zodat straks in juli, bij het opstellen van nieuwe loonakkoorden weer heel wat tamtam kan worden verwacht. Een belangrijk deel van het basison derzoek voor de onderdelen die Signaal levert is gedaan in het Natuurkundig Laboratorium in Eindhoven en het Re- searchlaboratorium in Aken, aldus blijkt uit een artikel in de Philips Koerier- Als onderaannemer van Hawker Sid- dely Dynamics (een van de partijen van het Mesh-consortium) levert signaal In de laatste drie maanden van vorig jaar nam de export, ongerekend gas en olie, naar volume met 12 pet. toe en bereikte daarmee weer ruimschoots het hoge niveau van de eerste helft van 1974. De uitvoeringontwikkeling vond overigens haar tegenhanger in een even eens markante toeneming van het in- voervolume (exclusief olie: 15 pet.). DEN HAAG (ANP). De groei van het verbruik van gedistilleerd in ons land heeft zich in het afgelopen jaar voortgezet. In de eerste acht maanden van het jaar, aldus de gegevens van het CBS, bedroeg de stijging van het ver bruik van gedistilleerd vier percent ver geleken met de overeenkomstige periode van 1974. Bekijkt men de hoeveelheden gedistilleerd, die voor binnenlandse con sumptie beschikbaar zijn gekomen, dan zou men voor de periode september tot december van het afgelopen jaar kun nen concluderen, dat er (per hoofd van de bevolking) 55 percent meer gedistil leerd is gedronken. Het fonds bestaat sinds 1961. Het do^l is de vergroting van de investerings ruimte voor de kleine en middelgrote industriële ondernemingen. Naast de door de overheid reeds getroffen kre- dietvoorzieningen opent het fonds de mogelijkheid het in de onderneming aanwezige risicodragend vermogen vergroten. Voorgesteld is nu niet alleen indus triële ondernemingen maar ook handels- en dienstverlenende bedrijven van het fonds gebruik te laten maken. Het pla fond van een deelneming moet van f 2,5 miljoen tot 10 miljoen worden ver hoogd. De totale deelnemingscapaciteit van het fonds dient f 145 miljoen te worden (is thans f 100 miljoen). In geheel 1975 kwam per héoii van de bevolking 3,39 liter gedistilleerd voor binnenlands verbruik beschikbaar» tegen 2,75 liter in 1974 (alles a 100 'percent). Voor bier waren de cijfers respectieve lijk 78,9 liter en 75,7 liter, voor wijn 10,25 liter en' 10,37 liter en voor fris dranken 58,3 liter tegen 55,0 liter. EINDHOVEN (ANP). Hollandse Signaalapparaten BV, een onderdeel van het Philipssysteem, heeft als onderaan nemer van Matra (Mesh-consortium) op dracht gekregen voor de bouw van een deel van het standregelsysteem van de Orbital Test Satellite (OTS), een experi mentele voorloper van een serie Europe se telecommunicatiesatellieten voor de jaen tachtig. De OTS, die volgend jaar zal worden gelanceerd, is bedoeld om onder andere het ontwerp te testen op betrouwbaarheid en experimentele com municatieverbindingen te verzorgen. De OTS staat model voor andere sa- tellietontwerpen, zoals de Marots, de ex perimentele communicatiesatelliet voor maritieme doeleinden, die onder meer de huidige scheepscommunicatie moet ver beteren. Vanaf 36.000 meter hoogte zal de Marots het scheepvaartverkeer in het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en het verkeer rond Kaap de Goede Hoop, de Indische Oceaan en de Zuid- chinese Zee tot Hong Kong bestrijken. Signaal bouwt voor de Marots dezelfde subsystemen als voor de OTS. Philips kleuren, échte kleuren! Dat ervaart u als u straks de gelukkige winnaar bent van deze fantastische Philips kleuren- ontvanger. U geniet van het royale 66 cm. grootbeeld, de natuurgetrouwe kleuren, het kristalheldere geluid en de uiterst comfortabele bediening. Dit is pas echt TV. Deze luxe Philips all-transistor heeft een winkelwaarde van: 2.545.- Over het beloop van de investeringen in vaste activa is nog geen betrouwbaar cijfermateriaal beschikbaar; gelet op de ontwikkeling van de bouwproduktie en van de invoer van investeringsgoederen lijkt er sprake te zijn geweest van een stijging. Herstel van conjunctuur vooral veroorzaakt door export Een duidelijke opleving vertoonde ook de bouwproduktie. Zowel in de woning- als in de utiliteitsbouw steeg de produk tie in het verslagkwartaal met 6 a 7 pct. Zij bleef evenwel nog op een relatief laag niveau met uitzondering van de utiliteitsbouw in opdracht van de over heid. In de sector herstel en verbouw is de produktie opnieuw belangrijk uitge breid- De eerste EEG-telefoongids (waarvan een afbeelding op bovenstaande foto) is niet zonder kritiek ontvangen. Staatssecretaris Van Hulten (Verkeer en Waterstaat) ver klaarde bijv, by de inontvangstneming dat de uitgave wel erg commercieel gericht is. De telefoongids bevat bijvoorbeeld alleen de telefoon- en telexnummers plus de adressen van internationale bedrijven en dienstverlenende instellingen. Van Hulten vroeg zich af warom bijvoorbeeld parlementariërs, politieke partijen, vakorganisa ties en journalisten niet in het boek zijn opgenomen. De private sector deed, naast zijn vergrote vraag naar krediet bij de geld- scheppende instellingen, een onvermin derd beroep op lange middelen van an dere aanbidders op de binnenlandse ka- pitaalmakrt. Daarbij hebben vooral de levensverzekeringsmaatschappij en en pensioenfondsen onder invloed van een krachtige toeneming van het vaak sterk fluctuerende middelencverschot hun aanbod belangrijk vergroot. De rijksfinanciën resulteerden in een financieringsoverschot van ƒ0,3 miljard tegen f 1,1 miljard in het vierde kwar taal van 1974 (nier voor seizoen gecorri geerd). In 1975 als geheel bedroeg het financieringstekort van het Rijk f 6,4 miljard tegen 1,1 miljard in 1974. een nieuwe stijging van het invoerprijs- peil. Deze achteruitgang werd evenwel globaal gecompenseerd door een verdere prijsverhoging van het geëxporteerde gas. Het is denkbaar, dat deze satelliet ook kan worden gebruikt voor educatieve doeleinden. In januari is de uitkomst van de conjunctuurenquête verder verbeterd. JBJijJtens de beantwoording van de inci dentele vragen die 'drie'maal per jaar worden gesteld bedroeg de bezettings graad der produktie-installaties evenals in oktober 1975 nog slechts 76 pet. Maar de produktiecapaciteit werd, rekening houdend met de verwachte ontwikkeling van de orderontvangsten, in mindere mate als te groot gekwalificeerd. In de verdere toekomst kan het OTS- ontwerp misschien worden gebruikt voor een Braziliaanse communicatiesatelliet. Signaal doet mee aan een voorstudie. AMSTERDAM (ANP). Eind 1975 waren er ruim 241 miljoen bankbiljetten in omloop. Er circuleerden toen 85 mln. biljetten van f 100,61 mln. biljetten van 10 en 59 mln. biljetten van 25. Het aantal bankbiljetten van f 1000 is met 4 mln. stuks verhoudingsgewijs zeer ge ring. Het aantal in omloop zijnde biljet ten van ƒ5 was eind vorig jaar 32 mln. Dit blijkt uit een artikel in het kwar- taaloverzicht van de Nederlandsche Bank. Nadat het aandeel van de tientjes voor de oorlog sterk toenam (tot 60 pet in 1938) veranderde het beeld drastisch na de oorlog. Het aandeel van de tient jes daalde van 55 pet. in 1946 tot ruim 25 pet. in 1975, dat van de honderdjes nam toe van 11 pet. in 1946 tot ruim 35 pet. in 1975. Deze ontwikkeling kan duiden op een zekere functieverschuiving van de cou pure van 10 naar die van f 100. Dit is niet zo verwonderlijk indien wordt be dacht dat het prijsniveau sedert de eeuwwisseling ongeveer is vertienvou digd, aldus het artikel.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13