Badmintonkampioen Rob Ridder op zoek naar werk: PSV ongerust over kracht St. Etienne Happpel niet Zevende overwinning in Milaan San Remo *J België bijna uitgeschakeld Zoetemelk: voor Spelen Deze koers ligt mij niet IK ERG VEEL OVER” naar Feyenoord Real favoriet bij bookmakers 1 „VOOR VRIJE TIJD HEB Protestbrief Borussia gaat maandag uit VI 8 Wr w VI SPORT 15 ZATERDAG 19 76 2 0 MAART Warming-up Rehabilitatie ■t1". i Ziekte Kwaliteit Sportief Slag gemist Gevoelsmatig Venijnig Eerlijk Erg fel i* - k JOL SS (Van onze sportredactie) Rob Ridder: Zoals het nu gaat gaat het mis met de badmintonsport in Nederland". Van Bever en: Bayern JAN PREENEN was gunstiger geweest (Van onze sportredactie) I tegenstelling de 'V f tegen Saint Etienne een haalbare kaart moet zijn om door te dringen tot de eindstrijd”. laatste jaren heeft Rijvers bij zijn oud- ploeggenoot Robert Herbin (de huidige trainer van Saint Etienne) vaak infor matie ingewonnen over de tegenstanders van PSV- Het lijkt niet waarschijnlijk dat Herbin Rijvers opnieuw een vrien dendienst zal willen bewijzen door hem exact te informeren over de tactische mogelijkheden om Saint Etienne succes vol te weerstaan werd Ridder door de Westduitser Winter met 15-11 en 15-0 overspeeld.” ke, Laurent en Gerrie Kneteman onder meer). Vandenbroucke Merckx Nuchter door naast de competitie meer toernooi en in Nederland te organiseren. Jongens, die tegen de top aanleunen, krijgen dan meer de kans om zich met de top te meten. Voor de top zelf moeten dan buitenlanders worden geïnviteerd, maar ja dan kom je weer op het punt sponso ring. Dat zal wel weer het struikelblok worden. Maar willen we internationaal iets bereiken dan zullen we zoveel mo gelijk moeten kunnen spelen. Als het niet nationaal kan, dan maar internatio naal.” nals Be- Epi- lem atos ing- 28- oop gen nu- :ens ids- iten raf- met gen oral nd- >or- ilde lar- ijke ibe xes Met het zijn ans SC mut 1-0 i de ma ling ge- gen lam en lert uit. van laar sco- >nt- Tiel •uin Dr. ’ro- lat- de len. van loet s HAARLEM Intensief badminton blijven spelen of de aandacht voornamelijk richten op een baan. Voor die keuze zal viervoudig nationaal kampioen Rob Ridder van het Haarlemse Duinwijck mogelijk over enkele maanden worden geplaatst. In mei hoopt hij zjjn studie electrotechniek aan de HTS af te ronden, waarna hij zo snel mogelijk de theorie in praktijk wil brengen. „Ik ben nu ai aan het solliciteren. Hope lijk kan ik gauw aan de slag. Het is de vraag of ik dan nog zoveel tijd heb voor badminton. Bjj mijn sollicitatie zal ik in ieder geval om vrije tijd voor mijn sport vragen, al realiseer ik me dat je tegenwoordig blij mag zijn als je werk hebt en dat je er het nodige voor moet doen om dat te behouden”. werd gezet, was eenzijdigheid al even zeer troef als in de clubcompetitie, die voor de twaalfde maal door Duinwijck winnend werd afgesloten. Rijvers, die in zijn prof carrière niet alleen voor Saint Etienne, maar ook voor Stade Francais (een avontuur dat gedeeltelijk mislukte door huisvestings problemen en ziekte in het gezin) speel de, zal nu elders zijn licht moeten gaan opsteken omtrent de werkelijke capaci teiten van de komende tegenstander. De Waarmee Pleun Strik het niet hele maal eens is: „Met Saint Etienne als tegenstander had de loting voor PSV niet gunstiger kunnen uitvallen. Bayern München mag dan inmiddels een wat oudere en bezadigde club zijn, die het in de Bundesliga niet allemaal meer zo ziet zitten, bij extra gelegenheen, zoals in de Europa-Cup, zijn die Westduitsers altijd toch nog levensgevaarlijk. Mijn gevoel zegt en de uitspraken van Rijvers hebben dat bevestigd dat het AMSTELVEEN. (ANP)— In het Wa- gener-stadion in Amstelveen is Groot- Brittannië vrijdag voor ongeveer 750 toeschouwers de tweedaagse hockeyslag tegen de Belgen, om een plaats in het Olympisch toernooi van Montreal, uit stekend begonnen. De Britten wonnen het eerste kwalificatieduel met 3-0. Bel gië moet zaterdag de tweede wedstrijd winnen om zo een derde en beslissende ontmoeting op zondag af te dwingen. Bij verlies of een gelijkspel zijn de Belgen uitgeschakeld. Rancuneuze Eddy Merckx haalde genadeloos uit „Ik voelde me niet fit, ik was griepe rig. In de tweede game heb ik niet eens meer op iedere bal gelopen”, verklaart Rob die inmaakpartij. „In Denemarken heb ik de kans gehad om van de num mer twee van Engeland, Ray Stevens, te winnen. Met Marjan ben ik in het gemengd dubbel in de halve finale geko men. Zoiets geeft natuurlijk wel voldoe ning. Als je steeds in de eerste ronde wordt gewipt, vraagt men zich op den duur af, waarom zenden we zo’n jongen nog uit.” In het buitenland ontmoet Ridder die tegenstand, die hij op natio naal niveau mist. In de finale van h Nederlands kampioenschap, waarin Guus van der Vlugt met 15-6 en 15-2 opzij Van Beveren: „Met de gevoelens van Rijvers heb ik uiteraard weinig te doen. Voor mij is op dit ogenblik belangrijker dat we de finale in Glasgow halen en dat zal tegen een ploeg die vrij gemak kelijk zowel Hajduk Split als Dynamo Kiev, twee tegenstanders waarmee we toch erg veel moeite hebben gehad, heeft verslagen beslist geen gemakkelij ke taak worden- Saint Etienne is toch voor ons weer een vrij onbekende tegen stander en ik geloof dat een loting tegen Bayern M nchen veel gunstiger zou zijn geweest. Bayern lijkt me eerder te klop pen dan Saint Etienne”. „Drie jaar geleden hebben mijn broers Paul en Boudewijn en Marjan en ik er al over gedacht om de competitie te laten schieten en toernooien te gaan spelen in het buitenland. We hebben dat toen niet gedaan, omdat Duinwijck ons op het clubbelang wees. Maar een feit is wel dat er sindsdien niets is veranderd. Op deze manier gaat het wel mis met de badmintonsport in Nederland. Je zou het allemaal aantrekkelijker kunnen maken „De laatste vier in het Europa-Cup- toernooi”, vindt Adri van Kraaij, „heb ben natuurlijk allemaal wel echt kwali teit. Ook Saint Etienne. Het lijkt me derhalve zinvol, dat we nu al een gevaar voor onderschatting redelijk moeten on derdrukken”. Van Kraaij is er overigens in tegenstelling tot de meesten van zijn ploeggenoten iet zo gelukkig mee, dat PSV eerst uit moet spelen. „We weten niet zo bijster veel af van die Franse ploeg. Vorig jaar was Dynamo Kiev ook een onbekende tegenstander voor ons- En het kostte ons wel de kop. Met Hajduk Split idem dito, ofschoon we ditmaal met een flinke dosis geluk wel naar de volgende ronde konden”. Van Beveren: St. Etienne moét wel sterk zijn. Aan de All England-kampioenschappen bad minton, die aanstaande woensdag in de Wem bley Pool in Londen beginnen nemen Joke van Beusekom, Marjan Luesken en Rob en Piet Ridder deeLRob Ridder: ,,I het enkel spel kan ik nauwelijks iets verwachten. In het gemengd dubbelspel kan ik met Marjan tot de kwart- of halve finale komen.’’ Kees Rijvers, geconfronteerd met de uitlatingen van zijn spelers: „De wens om tegen Saint Etienne te spelen ligt dodeenvoudig op het sportieve vlak. Dat wil niet zeggen dat ik Saint Etienne als de minst sterke tegenstander van de drie heb beschouwd. Verre van dat”. Rijvers heeft vrijdag nog de videobeel den gezien van de wedstrijd Saint Etien- ne-Dynamo Kiev en het is hem duidelijk geworden, dat de Fransen inderdaad over een sterk elftal beschikken. De Eindhovense oefenmeester: „Het natio nale voetbalelftal mag dan in Frankrijk niet zo heel veel meer voorstellen de laatste jaren, een club als Saint Etienne heeft zich wel degelijk opgewerkt tot een van de betere verenigingen in Euro pa. Bovendien staat de ploeg momenteel op de eerste plaats in Frankrijk”. De rehabilitatie van Merckx was vol ledig. Commentaar van de wraakzuchti ge: „Toen ik ’s morgens uit mijn bed stapte, heb ik tegen mezelf gezegd: Ed dy, je moet vandaag winnen; je hebt het nodig. Ik had een zeer slecht seizoenbe- gin. Ik begon aan mezelf te twijfelen. Ik wilde weten waar ik aan toe was, wat ik momenteel precies nog kon. Ik ben nu dolgelukkig. Negen keer nam ik aan Milaan-San Remo deel, zeven maal heb ik gewonnen. Is dat niet formidabel?”. De wijze waarop Eddy zijn triomf be vocht, was typisch Merckxiaans. Zijn wapen heette de pure aanval. Zijn motto luidde: rijd je tegenstander murw. Zijn tactiek: Laat je rivalen nar adem hap pen. Merckx was het die de eerste afscheiding teweeg bracht. Een demarra ge tijdens een afdaling, onmiddellijk be antwoord door Moser, die uiteindelijk 15 renners in de voorste loopgraven bracht (De Vlaeminck, Maertens, Vandenbrouc- Remo zou winnen”. In het verse spoor van het Belgische duo flitste Gerrie Kneteman als eerste Nederlander over de streep. Zijn ietwat passieve houding in de staart van de kopgroep (terwijl Eddy Merckx „bombardeerde” en ande ren dan Kneteman zich forceerden om de koppige vluchters tot de orde te roepen), verklaarde Gerrie aldus: „Kilo meterslang heb ik om assistentie geroe pen. Mijn pion blokkeerde. Ik kon niet meer overschakelen naar de hoogste versnellingen. Ik moest op de 14 blijven rijden. Peter Post kwam met de auto weliswaar bij me, maar hij kon aan die pion niets meer doen”. BRUGGE (Belga). Ernst Happel heeft vrijdag zijn contract als trainer van Club Brugge met drie jaar verlengd. Happel, oud-trainer van ADO en Feye noord, is momenteel aan zijn tweed» seizoen bij de Belgische club bezig. De overwinning van de Britten teken de zich al in de vierde minuut af. Een korte hoekslag werd door specialist Ste ve Long feilloos langs de Belgische doel man Frank Smissaert geslagen, (1-0). Die snelle voorsprong bracht rust in de ge routineerde Britse ploeg. Een tweede doelpunt van Long, opnieuw uit een strafcorner, werd door de scheidsrech ters Gillet (Fra) en Lathouwers (Ned.) wegens „snijden” afgekeurd. De Belgen konden in de eerste 35 minuten alleen via individuele acties van de snelle Je an-Francois Gilles gevaarlijk voor doel man Peter Mills worden. Maat Gilles kon in zijn eentje ook niet veel uitrich ten tegen de hechte Britse verdediging. Tien minuten voor rust scoorden de Belgen wel, maar de treffer van Robert Maroye telde niet omdat de bal van buiten de cirkel was geslagen. Groot-Brittannié kwam op een psycho logisch uitstekend moment op 2-0. Vlak voor rust speelde Steve Long Terry Gregg, de enige Ier in het team, aan. Deze bediende John French op maat en hij scoorde eenvoudig (2-0). Vier minu ten voor tijd werd de strijd definitief beslist. Dubois maakte een blunder, waardoor French op rechts kon doorbre ken en doelpunten (3-0). LONDEN (UPI). Real Madrid Rob Ridder lijkt daarmee in de voet sporen te treden van titelverzamelaars als Ruud van Ginneken en Herman Leidelmeyer, die in het verleden zelf de weg naar de „top” afsneden door hun maatschappelijke carrière te laten prevaleren. „Zover is het met mij nog niet. Ik zou wel genoegen willen nemen met een baan met een lager salaris dan ik zou kunnen verdienen. Engelse spe lers doen dat vaak. Misschien begin ik met mijn verloofde Marjan Luesken wel een sportschool. Ik heb echter niet zo veel voor mijn sport over dat ik tegen Marjan zeg, blijf jij maar werken dan kan ik de toernooien aflopen. Het zou wel een manier zijn om eventueel de wereldtop te halen. Hoewel, in Indonesië bijvoorbeeld kan de top vijf a zes uur per dag trainen. Bereiken die spelers wat dan kunnen ze op een huis en zo rekenen. Alles wordt van staatswege bekostigd. Met zulke spelers kan je toch nooit concurreren.” Voorlopig wil de 22-jarige Rob Ridder in zoveel mogelijk toernooi en optreden. „Vijf jaar heb ik studie en sport goed kunnen combineren. Dus waarom nu niet? Als ik lekker speel is het bovendien een stimulans om er in mijn studie harder tegenaan te gaan. Dat heb ik vijf jaar geleden ook gehad. Ik moest examen doen voor de mulo en daags daarna begon het Europees jeugd kampioenschap in Tsjechoslowakije. Op beide fronten is het zeer goed gegaan.” Bij wijze van „warming-up” voor de „All-England” in Londen, de officieuze wereldtitelstrijd (24 t.m. 27 maart) en het Europees kampioenschap (tweede week van april in Dublin) heeft Ridder de open toernooien van Duitsland en Denemarken afgewerkt. In Mëlheim SAN REMO. Een rancuneuze Eddy Merckx is tot alles in staat. Als hij gekweld wordt door de pijn van een nederlaag, als hij zich door verlies in zijn eergevoel voelt aangetast, dan spe len door zijn hoofd slechts gedachten aan wraak. In die gemoedstoestand ver scheen de Belg op het appel voor Mi laan-San Remo. Zijn herinnering aan de terechtwijzing door Roger de Vlaeminck gedurende de Tlrreno-Adriatico was na melijk nog vers. Bijna 300 kilometer verder, bijna 7 uren later, genoot een overgelukkige Merckx van een imposan te vergelding. Van zijn wraak op ieder een. Vooral op de grote favoriet Roger de Vlaeminck (Roger: „Ik accepteer de nederlaag zonder meer. Toch voer ik Knetemans ploegmakker, wereldkam pioen Hennie Kuiper, bevestigde dat hij de slag gemist had. Hennie: „Ik zat te ver van achteren toen het allemaal ge beurde. In al dat gedrang, met al dat wrikken en wringen, kwam ik, terwijl de kopgroep zich definitief formeerde, niet snel genoeg naar voren. Jammer; ik had er bij moeten zijn. Misschien ben ik niet attent genoeg geweest”. Joop Zoete melk haalde zijn schouders op. „Milaan- San Remo ligt me nu eenmaal niet”. De Italiaanse voorjaarsklassieker is de koers van Merckx. Hij bezit nu, wat het aantal overwinningen betreft, het abso lute record. Jan Raas vertolkte de alge mene mening: „Het is ongelooflijk wat die nog kan”. Merckx later zelf: „Ik had me voorgenomen er nog dit jaar mee te stoppen als ik te veel zou moeten blij ven afzien. Ik voel me echter als herbo ren. Ik blijf voorlopig fietsen”. Uiter aard. Want, gisteren behaalde Eddy Merckx een van zijn mooiste overwin ningen in een rijk gevulde carière als hardfietser. In tegenstelling tot vrijwel alle PSV’ers had Harry Lubse graag tegen Real Madrid gespeeld. „Niet omdat Real de minste van de drie zou zijn. Integen deel. Nee, het is zuiver gevoelsmatig. Een club als Real Madrid heeft toch altijd nog een naam in het Europese voetbal. En ik had het best leuk gevon den wanneer PSV tegen Real had moe ten spelen. We zullen er nu maar mee wachten tot de finale”. Bertus Quaars en Ralf Edstioem hadden ook een lichte voorkeur vóór Bayern München. Quaars: Bayern is een ploeg die elke PSV’er via de tv vrij goed kent. Een ploeg die we vrij regelmatig zien spelen en in de Bundesliga niet zo’n sterke indruk maakt”. Edstroem: „Bayern was inderdaad boven Saint Etienne te prefe reren geweest- Het zal bijzonder moei lijk worden om door te dringen tot de finale. Om nat te bereiken, zullen wè toch veel beter moeten spelen dan in onze uitwedstrijd tegen Hajduk. Anders kun je het wel vergeten. Ook zullen we ons duchtig moeten wapenen tegen het fanatieke publiek in Saint Etienne, dat het elftal op een geweldige manier kan opzwepen”. EINDHOVEN De wens van Kees Rijvers („In de vorige ronde had ik al op de Fransen gehoopt”) mag dan in vervulling zjjn gegaan nu landskampioen PSV in de halve finales van de Europa-Cup de Association Sportive Saint Etienne heeft ge loot. doelman Jan van Beveren is toch allerminst in zijn schik met de vereniging waarin zjjn oefenmeester zo’n kleine 20 jaar geleden excelleerde en nu zjjn oude vrienden in Frankrijk wil bewjjzen dat hjj niet alleen als voetballer, maar ook als trainer de top heeft bereikt. Terwijl de vluchters de eerste van de vier venijnige heuvels, voorafgaande aan de laatste grote hindernis voor San Re mo (de 162 meter hoge, lastige Poggio) bereikten, was het andermaal Merckx die het sein tot de aanval blies. Dat signaal gaf hij vervolgens nog drie maal. Messcherpe demarrages, die onmiddellijk gaten sloegen van tien, twintig meter. Uiteindelijk werd het laatste gat alleen nog maar door zijn jonge landgenoot Jean-Luc Vandenbroucke overbrugd. Vraag aan Merckx: „Waarom al die aanvallen?” Nuchter en logisch ant woord: „Ik weet uit eigen ervaring hoe veel krachten het kost een vluchtende renner terug te pakken. We waren met zijn zestienen. Daar waren e en hoop goede sprinters bij. Ik heb ze, door mijn aanvallen, gedwongen grote inspannin gen te doen. Ik hoopte dat de een niet voor de ander de kastanjes uit het vuur wilde halen. Ik rekende op rivaliteit. Achteraf heb ik goed gegokt”. De start van de wielerklassieker Milaan-San Remo. een koers waarin Eddy Merckx opnieuw zijn uitzonderlijke klasse etaleerde. is met 7 tegen 4 favoriet bij de Britse bookmakers om de Europese beker voor landskampioenen te winnen. Real vero verde de beker zes keer. PSV staat als tweede genoteerd met 5 tegen 2. Dan volgen Bayern München (11-4) en St. Etienne (5-1). In het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars worden de kansen van Eintracht Frank furt het hoogst aangeslagen. De West duitsers staan 10 tegen 11. In het UEFA- toernooi staat Barcelona met 13-8 het best genoteerd. Eddy Merckx is, vooral als hij triom feert, een eerlijk man. Hij gaf ruiterlijk toe geschrokken te zijn toen, halverwege d-> beklimming van de Poggio, Vanden broucke opdaagde. „Ik kende hem niet. Ik wist alleen dat hij een veelbelovende amateur is geweest. Hij bleef aan mijn wiel zitten, en ik vroeg me af: wat gaat die knaap doen? Blijft hij zitten, zonder iets te doen? Vandenbroucke echter gaf zelf het antwoord. Hij nam over, en werkte mee. Toen, nog voor de top van de Poggio. wist ik dat ik Milaan-San Ik had al eerder gehoord dat hij meedogenloos kan zijn wanneer hij ziet dat iemand zich niet volledig inzet. Zoi ets spreekt me wel aan. Ik ben ook erg fel. Mijn broers, die er altijd voor heb ben gezorgd dat ik me niet over het paard getild voelde, verklaren me wel eens voor gek dat ik zoveel voor mijn sport doe. Ik ben alleen bang dat Sorensen zich op teveel zaken moet concentreren.” De bond heeft dit jaar al een poging gedaan om badminton in Nederland op een hoger peil te brengen door Sten Sorensen als bondscoach aan te trek ken. Aangezien deze Deen vooral aan de basis zal gaan werken ziet Rob Ridder voor zichzelf weinig mogelijkheden. De trainingen van Sorensen heeft hij dan ook tot nu toe genegeerd, ook al omdat Ridder krap zit in zijn tijd. „De trainin gen worden gegeven in het Westland. Dat zou me twee uur reizen kosten. Ik vind het trouwens vreemd dat de top moet trainep met jongens, die daar nog niet aan toe zijn. Marjan is wel een keer geweest. Volgens haar is Sorensen ie mand, die van een harde aanpak houdt. Borussia gaat zich, zoals bekend, be klagen over de leiding van het Neder landse arbitrale trio in Madrid. Helmut Grashof, de zakelijk leider van Borussia zij vrijdag in München: „Iedere scheids rechter kan een slechte dag hebben, maar wij zijn in Madrid getroffen door een hele serie fouten. Een reeks misgre pen die niet verklaard kan worden door de simpele aanduiding dat de scheids rechter niet in vorm was”. De Westduit- se kampioensploeg zal in zijn brief aan de UEFA vragen scheidsrechter Van der Kroft (door de FIFA aangewezen voor het olympische toernooi van Montreal) en grensrechter Ben Hoppenbrouwer uit de circulatie te nemen. Grashof stelde: „In de beslissende fase van een toernooi, waarin zo veel op het spel staat, mag de UEFA in de toekomst niet meer terug grijpen op scheidsrechters, die niet on omstotelijk hebben bewezen tegen een belangrijke taak opgewassen te zijn. MÜNCHEN (SID) Borussia Monchengladbach blijft stemming ma ken tegen Leo van der Kroft, die woens dagavond in Madrid de wedstrijd Real Borussia leidde. Maandag, als Borussia zal zijn teruggekeerd uit München, waar vandaag de competitiewedstrijd te gen Madrids volgende tegenstander Bay ern München wordt gespeeld, zal Borus sia zijn brief met klachten naar de Europese Voetbal Unie sturen. verzachtende omstandigheden aan. Ik was bij een valpartij betrokken, en tij dens de beklimming van de Poggio reed ik lek. De jachten om weer terug te komen, hebben mij veel krachten ge kost”); vooral ook op Freddy Maertens (tijdens de afdaling van de Poggio liep de tube van diens voorwiel af, waarop Freddy stilletjes uit de koers verdween). x wwW»

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15