VRIJ H EII) fc. w rt /V o t W EIE h’ NIENANP N DE KEIEI liS TOTAAL-DIENSTWEIGERAAR IN HONGERSTAKING k ffc öL /r «r <14 f I Ihk. zó $ZM\ IA} door Kees Tops en Stefanie Hooij -/Z^n ia -'nzx* /i/w sl VW Br L/ 7 y' >jyi iyfayr. y Ger Pouw consequent tot het bittere einde ■I A Viz/ „Zo is hij”, zeggen zijn ouders, thuis in Sassenheim. „Uiterst conse quent”. Aan de vooravond van ons bezoek hebben zij in de jeugdgevan genis De Sprang anderhalf uur met hun zoon kunnen praten. Normaal staat hen slechts een half uurtje per week ter beschikking. Hoewel Ger dan al twee en een halve week niet heeft gegeten, gaat het redelijk goed met hem. „Hij is maar vijf kilo afgevallen. Maar hij heeft nooit veel gegeten; dat heeft hij méé”, glimlachen ze. Ger zit op eigen verzoek geïsoleerd. Om de twee avonden mag hij tot een uur of negen naar de televisie kijken. Aan het „luchten”, tweemaal daags, doet hij niet mee: hij is in verhoogde mate vatbaar voor kou en hij moet energie sparen. In die Mulojaren, zo vertellen zijn ouders, was Ger al zeer serieus bezig te lezen over maatschappelijke on derwerpen. Vader Pouw: „Waar een ander stripverhalen en romannetjes las, greep hij naar lectuur over filo sofie en sociologie. Vaak erg links georiënteerde lectuur en boeken over anarchisme. Dat leidde regel matig tot discussies hier in huis. zoals hij die ziet. Zelf ben ik niet politiek geëngageerd. Maar ik her ken dingen. Ik kan niet zeggen: je doet het verkeerd”. Zijn echtgenote: „De meesten begrijpen het niet. Veel leeftijdgenoten begrijpen hem zelf niet. Ik zeg altijd tegen mensen die het niet begrijpen: lees zijn slot woord maar, en kom dan nog eens praten. Sommige mensen begrijpen het dan wel. Nu het eenmaal zover is dat Ger dit heeft gedaan, heb je toch iets geleerd. Nu hij ervoor zit. Je gaat nu over de dingen nadenken.” De heer Pouw weer: „Je weet geen oplossing voor dingen als leger en oorlog. Niemand weet een oplossing. Nu stapt er iemand ter zijde en zegt: Dit is mijn manier. Vrijwel alle men sen willen vrede, zijn het ermee eens, maar zo iemand wordt in de gevangenis gestopt.” Je zou kunnen zeggen dat Ger Pouw het niet slim heeft gespeeld. Hij negeerde tweemaal een oproep, deed eerst een beroep op de Wet Gewetensbezwaarden, vluchtte en trok later zijn verzoek op de Wet weer in. Jan Pels, die zich als mede werker van de Vereniging Dienst plichtigen met Ger Pouw bezig houdt: „Hij wist het nog niet Hij heeft een tijd niet geweten wat hij wilde. Pas in zijn vakantie, na zijn vlucht uit Nieuwersluis, heeft hij definitief besloten geen beroep te doen op de Wet”. Zijn er veel mensen geweest, die hem, wellicht via zijn ouders, din gen hebben willen aanpraten? Denkt hij dat hij hierdoor vrij komt? De ouders van Ger kunnen over dienst besluitvorming in die periode weinig vertellen. De heer Pouw: „Ik geloof dat hij het heeft besloten na veel gesprekken met mensen die met hem in Nieuwersluis zaten.” vangt de Vereniging Dienstwei geraars Pouws brief. Dagelijks- bestuursleden Kees Vellekoop en Gerrit van de Werken zoeken hem in De Sprang op, teneinde aan de weet te komen wat hem bezielt. Zij krijgen te horen dat hij totaal weigert en geen beroep op de Wet doet. De Vereniging Dienstweigeraars kan Ger Pouw niet politiek steunen (de vereni ging, de „vakbond” van dienst weigeraars, doet geen uitspra ken over afschaffing van de dienstplicht), maar besluit hem op humanitaire gronden bij te staan. Op 8 oktober is de rechtszit ting. Pouw heeft inmiddels via de vereniging mr. H. W. J. Droe- sen, destijds raadsman van Kees Vellekoop, toegewezen gekre gen. Pouw wordt veroordeeld tot 51 dagen gevangenisstraf we gens het geen gehoor geven aan de oproepingen. Diezelfde avond meldt hij zich bij zijn legeron derdeel in Breda, waar hij vanaf het eerste moment ieder dienst bevel weigert. Dat komt hem weer te staan op Nieuwersluis. wegens dienstweigering in wer kelijke dienst. Op die gronden wordt bij de Krijgsraad in Arn hem zijn volgende zaak voorbe reid. Op 29 december (de zitting had plaats op 17 december) wordt Pouw door de krijgsraad veroor deeld tot 19 maanden gevange nisstraf. Op 5 februari van dit jaar, na de zitting op 22 januari, wordt deze uitspraak in hoger beroep door het Hoog Militair Gerechtshof gehandhaafd. Van af die dag, 5 februari, zit Ger Pouw gevangen in De Sprang, alwaar hij op 22 februari zijn hongerstaking begint. Voor de Vereniging Dienst weigeraars begint de affaire Ger Pouw pas op 12 september 1976. Op die dag ontvangt het bestuur een brief vanuit De Sprang, waarin Pouw meldt dat hij ge vangen zit en waarin hij een uiteenzetting geeft van het voor afgaande. Ger Pouw wordt op 4 juni 1975 door de marechaussee opgepakt nadat hij tot tweemaal toe de oproep om in werkelijke dienst te komen heeft genegeerd. Hij wordt direct naar het strafkamp Nieuwersluis gebracht, waar hij twee weken later een beroep doet op de Wet Gewetensbe zwaarden. Pouw vraagt om een burgeradvocaat, wordt in arrest gehouden, maar formeel niet in- gelijfd. Wanneer hij onder eskor- te naar de psychiater wordt ge voerd voor onderzoek, ziet hij kans te ontsnappen. Hij geniet de vrijheid tot 3 september. Dan trekt hij zijn be roep op de Wet in en geeft te kennen dat hij vrijwillig voor de Krijgsraad zal verschijnen. Stomtoevallig wordt hij juist die dag weer in de kraag gegre pen en nu meteen overgebracht naar De Sprang. Daar ontvangt hij op 8 september een dagvaar ding om twee dagen later voor de Krijgsraad in Arnhem te ver schijnen. Ter zitting blijkt, dat hem een militaire raadsman is toegewezen. De president van de Krijgsraad erkent dat Pouw in derdaad om een burgeradvocaat had gevraagd, schorst de zitting na te hebben besloten bet voor arrest met 30 dagen te verlen gen, en gelast een psychiatrisch onderzoek, dat door Pouw wordt geweigerd. Vier dagen na de zitting ont- Ger Pouw. Volgens zijn ouders een rustige, misschien wat stille jon gen. Altijd thuis gewoond. Op één avond per week na vrijwel altijd thuis. Niet veel vrienden. Zijn vader: „Hij hield er niet van om een kroeg in te stappen en over voetbal te praten. Hij zei dan: Ik heb er geen zin in om altijd maar weer diezelfde praatjes aan te moeten horen. Hij is behoorlijk intelligent”. Volgens zijn vader is hij eigenlijk te ongenuan ceerd; denkt hij te zwart-wit. „Hij is het daar wel mee eens. geloof ik. Hij heeft nooit gezegd dat het niet zo was”. Na zijn Havo-opleiding krijgt Ger Pouw vrij gauw zijn eerste oproep. In de tussenliggende tijd werkt hij kort bij een supermarkt, om wat geld te verdienen. Hij vertelt er de klanten dat ze geen Outspan- sinaasappelen moeten kopen en dat ze zich niet moeten laten bedonde ren door de misleidende reclame, die overal in de zaak hangt. De baas wordt boos en Ger neemt zelf ont slag. Typisch Ger, zeggen zijn ou ders weer. Consequent tot het bitte re end. 'i'l 11 GER POUW, een 22-jarige jongen uit Sassenheim, zit in de gevangenis. Hij zit er sinds 3 september van het vorig jaar en de reden is, zoals hij het zelf zegt, zijn weigering om in opdracht te doden. Dat is een nobel, maar tegelijk strafbaar streven, want het houdt in dat hij weigert zijn militaire dienstplicht te vervullen. Evenals Kees Vellekoop destijds, weigert hij op politieke gronden en dat wordt, zolang een al jaren lopende wetswijziging op dit punt niet van kracht wordt, niet erkend. Wat Ger Pouw echter van Velle koop en van vrijwel alle andere dienstweigeraars onderscheidt, is dat hij geen beroep doet op de Wet Gewetensbezwaarden Militaire Dienst. De vervangen de dienst, die Pouw zou moeten verrichten indien hij op grond van die wet zou worden erkend, weigert hij namelijk ook, omdat hij die vervangende dienst be schouwt als een verlengstuk van de militaire dienst plicht. Omdat er geen enkel uitzicht is op erkenning of vrijlating, heeft Ger Pouw op 22 februari jongstleden naar een uiterste middel gegrepen: hij is in hongersta king gegaan, wat op eigen verzoek pas deze week bekend is gemaakt. Hij is van plan die hongerstaking in ieder geval tot aanstaande dinsdag, 23 maart, vol te houden. Op die dag wordt in een speciale Kamercom missie het wetsontwerp 11155 aan de orde gesteld, dat in 1969 werd toegezegd om een verruiming van de Wet Gewetensbezwaarden te bewerkstelligen, zodat wel licht ook op politieke gronden dienst kan worden geweigerd. Op diezelfde dinsdag houdt de Vereniging Dienstweigeraars een demonstratie in Den Haag en Scheveningen om Ger Pouw moreel te steunen en te pleiten voor erkenning van dienstweigeraars op poli tieke gronden. Kees Vellekoop is een van de mensen die dezer dagen, in verband met de zaak van Ger Pouw, posten voor het ministerie van Defensie in Den Haag. Geen ruzies. We hebben altijd in alle rust gepraat. Je moet een ander zijn mening accepteren, als die niemand schaadt”. Zo’n mening js bijvoorbeeld Ger Pouw’s kritiek op zijn berechting, door een militaire rechtbank „die zich fixeert op de weigering zonder meer”. Citaat uit zijn slotwoord: „Militaire rechtbanken zijn onder- drukkingsapparaten. Zij kunnen geen recht spreken. Het individu dat zijn autonomie opeist wordt onder geschikt gemaakt aan wetten en aan ficties. Niet de wet, maar het gewe ten is de hoogste maatstaf voor het handelen van de mens. Dienstplicht is daarom een ongeoorloofde eis, een schending van de autonomie van de mens. Die eis mag niet gesteld worden. Ook niet wanneer de meerderheid van het volk dienst plicht voorstaat. Dat zou betekenen dat ik me in een rascistisch land als rascist zou moeten gedragen”. Ger’s vader. „Ik herken de dingen Mevrouw Pouw: „Nou nee, maar het speelt in zijn achterhoofd wel mee. Hij zei me gisteren: Stel dat het eens zo was.Maar vooral is het volgens Ger’s ouders de leidende gedachte erachter. Zijn vader: „Zijn redenatie is: Ik weet dat veel jon gens denken zoals ik; er zouden er veel meer zo te werk moeten gaan”. En volgens de Vereniging Dienst weigeraars (die het betreurt dat Ger pas zo laat contact heeft opgeno men) staat er inderdaad een aantal van soortgelijke gevallen op stapel. De heer Pouw: „Er kwamen veel raadgevingen. Zoals de mogelijk heid om zich op S-5 te laten afkeu ren. Maar dan werd Ger héls. Hij zei: Als ik ergens tegen ben, dan is het S-5 achter mijn naam. Hij vond dat tegenstrijdig.” Ger’s moeder: „Tja, en dan ontkom je niet aan het feit dat dit in strijd is met de wet”. Ger zelf hongert inmiddels door. Misschien zelfs nog na de komende dinsdag. Zijn ouders weten het niet Maar hoe dan ook, ze staan achter hem. De heer Pouw: „We hebben hem altijd vrijgelaten. Wij wilden er beslist niet de oorzaak van zijn dat hij ons later zou verwijten dat hij, geheel tegen zijn overtuiging in, in dienst zou zijn geweest. Als je hem kende, zou je wéten dat hij het niet kon”. Ger Pouw besluit zijn slotwoord aldus: „Allen die direct aan mijn veroordeling meewerken, van rech ter tot en met bewaker, krijgen van mij een brevet van onvermogen om als echt mens in de samenleving te functioneren. Tot slot wil ik op merken dat ik geen martelaar en geen ego-tripper ben Wie dat denkt, begrijpt niet waar het om gaat. Totaal weigeren is de enige weg, die iedere dienstweigeraar zou moeten gaan. Een protest en geen individualisering van bezwaren. Ik dank iedereen die zich positief voor mijn zaak heeft ingezet”. Ger Pouw motiveert zijn totale dienstweigering in zijn slotwoord nog verder: „Mijn dienstweigering aan leger en staat komt voort uit mijn aversie tegen militarisme, ka pitalisme en statendom en is dus een protest daartegen. Deze drie- eenheid schept een voortdurende chaos in de wereld”. Hetgeen hij toelicht aan de hand van de vele oorlogen die alleen al deze eeuw zijn gevoerd, soms op louter economi sche gronden („Moord als werkgele genheid”). „Oorlog is handel, oorlog is winst. Kapitalisme is oorlog”, zo schrijft hij. De uiterste consequentie van zijn stellingname rond zijn dienstweige- ring is nu de hongerstaking. Zijn moeder: „We hebben natuurlijk ge probeerd hem ervan te weerhouden. Maar hij blijft consequent”. De heer Pouw: „Ikzelf heb niet veel gezegd. Ik wist: hij doet het toch. Ik heb hem alleen op de gevolgen voor zijn ge zondheid gewezen. Hijzelf zegt: Ik doe dit niet als prestatie; ik ben het niet eens met mijn veroordeling”. De ouders van Ger hij plateel schilder, zij huisvrouw hebben zich niet verbaasd over zijn dienst weigering en zijn hongerstaking, en staan volledig achter hem. De heer Pouw: „Als hij het zo ziet en daar van de consequenties aanvaardt, dan staan wij achter zijn houding. Hij doet het tenslotte uit humanitai re overwegingen. Nu hij zijn beslis sing genomen heeft, sta ik erachter”. Zijn echtgenote; „Het is absoluut zeker dat dit geen bevlieging van hem is. In feite weten we het al vanaf zijn lagere schooltijd en het begin van de Mulo”. Gewetensbezwaarden en van de ver vangende dienst omdat dit aanpas singen aan de algemene regel, de militaire dienstplicht, zijn. Voor mensen die weigeren militaire dienst te vervullen is de Wet GDM ingesteld. Een belangrijk effect daarvan is, dat principiële bezwaren tegen het leger en al wat daarmee samenhangt op die manier gekanali seerd en onschadelijk gemaakt worden”. „Ik sta hier vandaag terecht we gens dienstweigering aan het leger. Ik weiger in opdracht te doden. Maar mijn weigering betekent meer. Mijn compromisloze weigering is een noodzakelijk gevolg van mijn libertair socialistische wereldbe schouwing. Dit is niet louter dienst weigering: hier botsen wereld beelden”. Zo begint het slotwoord van Ger Pouw wanneer zijn zaak op 22 janu ari van dit jaar in hoger beroep dient voor het Hoog Militair Ge rechtshof. „Totaal-dienstweigeraar” wordt hij genoemd en als zodanig is zijn zaak de eerste die in de publici teit komt. De zaak Pouw is al verge leken met de zaak Kees Vellekoop, maar de enige overeenkomst is dat beiden op politieke gronden tegen bet leger zijn. Een totaal-dienstweigeraar wei- iert niet alleen de militaire, maar Jok de vervangende dienst. Ger Pouw in zijn verklaring: „Ik ver klaar me tegenstander van de Wet y'. 'f De demonstratie die aanstaan de dinsdag 23 maart voor Ger Pouw wordt gehouden, begint 's ochtends om 11 uur bij het Centraal Station in Den Haag. Vandaar trekt de stoet naar het Binnenhof, waar gesproken zal worden en een brief zal worden overhandigd aan Tweede Ka mervoorzitter Vondeling. Via de binnenstad wandelen de demonstranten naar de jeugd- f gevangenis De Sprang, Stevin- straat 405 te Scheveningen, waar een brief, gericht aan Ger Pouw, zal worden overhandigd aan de gevangenisdirecteur, met het verzoek deze schriftelijke soli dariteitsbetuiging over te bren gen aan Pouw. Hierna wordt de demonstratie ontbonden. Voor nadere inlichtingen kan men de Vereniging Dienstweigeraars bellen op de nummers (020) 925050 en 355072. De heer en mevrouw Pouw: „Nu Ger zijn beslissing genomen heeft, staan we achter hem". ft

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17