II ■1 RUINEREN VAN DECORS MET ZORG VOORBEREID 4 4B I I s I I Bi B'l 4 rzo J ïld 31. jten. door Hans Kerstiens B f tNN f i Ruineren met zorg Figureren Stijl 1944 I b Het debécle van Market Garden zal nog één keer geschiedenis maken. Want de Amerikaanse producent Joseph E. Levine heeft besloten om Ryan's meesterlijk geschreven oorlogsdocumentaire te gaan verfilmen. In Deventer aan de IJssel. Market Garden (september 1944) mislukte en met name de slag om Arnhem werd een fiasco. Verbitterde gevechten op en rond de Arnhemse Rijnbrug leverden Britten, Polen en Amerikanen geen enkel succes op. Men was duidelijk een brug te ver gegaan; er was een vergissing gemaakt. Een Brug te Ver, noemde Cornelius Ryan (auteur van o.s. De Langste Dag en de Laatste Slag) het verslag da* hij In 1974 schreef over wat een 8Pectaculaire militaire operaties uit de Tweede Wereldoor- van log had moeten worden: de actie Market Garden; het plan veldmaarschalk Montgomery om Hitlers Derde Rijk met een verras- singsoffensief langs de Nederlandse rivieren in één klap op de knieën I i RW BgAiAS; t FR Btk- Cornells Ryan, schrijver van bridge too far". oek Huizen van latten als decor bii de Usselbrug Vliegtuigen bouwen p om ze op te blazen het Arnhemse station en onder de i tot herstelwerkzaamheden aan de St. Walburgkerk 6 ^oóoMc-. 6 rekt inze aak. iver t op Jier- ider rva- i tot k te tats Regisseur Attenborough vindt trouwens dat we iets te negatief over dat vernielen denken „U onderschat het. Juist het ru ineren van de decors is iets wat met de grootst mogelijke zorg wordt voorbereid .Heel nauwkeurig hebben de mensen be studeerd wat er precies wel en niet kapot moet gaan We rammen de zaak niet een- twee-drie in elkaar. Al moet het op het witte doek natuurlijk wel zo lijken Nee, ook de chaos die we aanrichten is uiteinde lijk een produkt van de mensen achter de tekentafels.”. „Zwartgeblakerde muren, weggeslagen daken, gebroken ruiten, het staat allemaal op papier hoe de decors tijdens en na de gevechtshandelingen beschadigd dienen te worden. Kijk, de huizen zijn van hout en als je daar, om een voorbeeld te noemen. zweefvliegtuigen van het type Horsa. elk goed voor een vrachtje van 25 parachutis ten of een jeep, spelen in de verfilming van Ryans boek „Een brug te ver" een belang rijke rol ook al zullen ze niet echt de lucht ingaan. kregen; vishandelaar K Rog levert het zeebanket, elektrotechnisch bureau Van Liefhebberij onder de Deventer bevol king bestaat er voor dat figureren volop Na slechts een advertentie in een plaatse lijke courant werd het filmkantoor be dolven onder de aanmeldingen Alleen, lang niet iedereen bleek geschikt Richard thans behulpzaam zijn bij het verteren van genoemde 25 miljoen gulden. ene van van Hlijk s in sm- „Ik mag alleen bidden' schijnt Richard Attenborough producer Levine mgefluis ters te hebbe. „dat de sterren op weg naar Deventer niet verdwalen Ikzelf ben de eerst keer ook per ongeluk naar Zwolle gereisd Een brug te ver zit je maar zo in Holland ne- T1O- uit- lats lijke met dig- en >78, elijk van Bfk- ktijk sin „lts no sinecure" verzekert ons Londe- naar Ted Tastor (46 jaar) vanachter zijn tekentafel. „Het is geen sinecure om alles in de stijl van 1944 te moeten reconstrue ren aan de hand van een stelletje slechte ;n gen. XX- trai- zijn Logiesruimte is er in Deventer trouwens veel te weinig Robert Redfort, Sir Lau rens Olivier. Maximilian Schell. Dirk Bo garde, Michael Caine en al die andere groten van het witte doek hoeven zich evenwel geen zorgen te maken In Hilton Amsterdam en het hoofdstedelijke Am stel-Hotel zijn straks ook een paar bedjes gespreid De sterren moeten nog arriveren Hel voetvolk is al voor ze aan het werk Neem de directeur van hotel De Keizerskroon in Deventer hij is zelfs aan het verbouwen geslagen teneinde zijn hoge gasten de ver langde kamers-en-suite te kunnen aan bieden Taxichauffeur Tenwolde rijdt bijvoor beeld tot eind september met zijn Merce des uitsluitend ten dienste van de buiten landers „Ze komen goed over de brug glundert Ted „En misschien krijg ik straks James Bond (Sean Connery) of Rodney Harrington uit Peyton Place (Ry an O'Neil) op de achterbank Terence Marsh; „We hebben ze nodig om ze kapot te kunnen schieten. En wil je straks echte wrakken krijgen dan kun je nu niet een vliegtuigje van boardpapier in elkaar plakken Dat zou nooit een geloof waardige puinhoop opleveren als je er een paar mitrailleurs op leeg schiet" en vergeelde foto's. Maar we doen ons best; we hebben voor heter vuren ge staan" Op het aan de voet van die brug gelegen parkeerterrein Bokkingshang zijn inmid dels de eerste geheel uit hout opgetrokken huizen verrezen: vernuftige staaltjes van een uniek vakmanschap die op 29 april echter zonder pardon aan gruzelementen zullen worden geschoten. Ook Pete Jones (studioschilder van beroep) weet dat En toch is hij nu al dagenlang in de weer met zeer secuur schilderen van sponnin gen en kozijnen. Frustrerend idee veron derstellen we als je weet dat je arbeid over enkele weken op tamelijk gewelddadige wijze de vernieling in zal gaan. Pete even wel denkt daar ander over. „Zo blijft er tenminste werk in de wereld", oordeelt hij De twaalf vliegtuigen in wording, per stuk ruim 20 meter lang, blijven in de hangar tot ze werkelijk nodig zijn Maar de meeste andere decorstukken gaan recht streeks in gedemonteerde staat naar de lokaties; de plaatsen waar volgende maand met de filmopnamen gestart zal worden en in Deventer zijn dat de Wilhel mina verkeersbrug over de IJssel en Huize Het Schol aan de Wilpse Dijk in de ge meente Voorst op drie kilometer afstand van de brug Wie weet wacht de Deventer kappers toch nog een gouden tijd, zeer binnenkort En waarom ook niet’ De collega- De schaftsirene op het dak van de voormalige Davo- haardenfabriek maakt tegenwoordig heel wat overuren. „That's English style” als we de kok-vrijgezel William Apple- been (48 jaar) uit Londen mogen geloven. En hij zal wel gelijk hebben, want in welke andere Nederlandse industriehal wordt om tien uur 's morgens bacon and eggs aan het personeel geserveerd en waar elders pauzeert men om vier uur 's middags Ted Astor is evenals de meeste andere leden van het ruim 80 leden tellende film- voorbereidingsteam een routinier. Een ou we rot in het vak die ook letterlijk meetim merde aan produkties als Dr. Zivago en Oliver Twist. Het is vanwege die enorme ervaring dat chef-ontwerper Terence Marsh en regisseur Sir Richard Attenbo rough hem in Deventer tevens belasten met de vliegtuigbouw Een belangrijke taak, want die vliegtuigen, kolossale Deze foto’s zijn in 1947 gemaakt. Boven de resten van hBÜ De hofmeesters van het enkele weken geleden in de koekstad neergestreken rei zend keukenbedrijf van de Brit Phil Hobbs hebben er hun handen vol aan. „Filmmakers zijn doorgaans hongerige en dorstige lieden", verklapt witgemutste John Stoke ons, terwijl hij op een karretje twintig versgesneden witbroden en drie gamellen met 30 liter citroenthee aanvoert. „No wonder that we make the most expensive film", grinnikt chef- decorbouwer Terence Marsh: „Geen wonder dat een Brug te Ver de duurste film wordt die ooit gemaakt is". Toch gaan die 25 miljoen die de Ameri kaanse producent Joseph E. Levine voor de verfilming van De Slag bij Arnhem denkt nodig te hebben, niet alleen aan consumpties op. De Engelse, Schotse en Ierse bouwvakkers namelijk, die enkele weken geleden in het tot dan toe leegstaan de Davo-complex hun intrek namen, mogen er veel geld per dag voor uittrekken om royaal te eten en te drinken, dat neemt niet weg dat ze stuk voor stuk tevens zo n 60 uur per week werken. En dat kost ook geld Meer aan materialen overigens dan aan lonen Hoewel de decorbouwers van Een Brug te Ver voor hun zeer gespecialiseerde werk aardig wat dollars in handen krijgen, staan die honoraria toch in geen enkele verhouding tot de kapitale bedragen die met de realisering van de filmrekwisieten als zodanig zijn gemoeid. „Je moet niet over het geld gaan nadenken", merkt art director Allan Tomkins op. „Als je goed werk levert, haal je het er altijd weer uit. What ever the price may be (hoe duur het ook is)". Wel, duur is het. Daarover bestaat geen twijfel. In de decorfabriek worden werke lijk gigantische hoeveelheden hout, gips, ijzer, fiberglas, verf, lijm, jute, staaldraad, spijkers, plastic en kunsthars gebruikt ten einde de woningen die anno 1944 een hoofdrol speelden in de gevechten rond de Arnhemse Rijnbrug zo natuurgetrouw mogelijk na te bouwen. En de eerste resul taten zijn reeds zichtbaar. In de Davo- hallen liggen „antieke” schoorsteenman tels, draaitrappen, dakkapelletjes, fraaie georneerde vensterbanken, rijk gebeeld houwde pilaren, deuren, kozijnen en com plete bedrieglijk echt geïmiteerde muren al metershoog opgestapeld. ruim 25 minuten, teneinde in recordtempo indrukwekkende hoeveelheden thee met honing, krentebrood met bosbessenge lei, kaas met komkommerschijfjes, sla met plakjes tomaat, pennywafels, mokkapunten en vruchtencake naar binnen te kunnen werken? Dat gebeurt gegarandeerd alleen maar in Deventer. een echte brand in zou stichten fikt de zaak in no time tot de grond toe af. Dat is echter de bedoeling niet en dus zullen we als het uur U is aangebroken hoofdzake lijk met nepvuurtjes werken. Met gasbran ders kunnen we wat dat betreft leuke effecten bereiken”. Iets minder voorzichtig mogen de film makers straks te werk gaan op het land goed Het Schol waar het gelijknamige landhuis medio mei voor de tweede maal in z'n bestaan sinds 1851 roemloos ten onder zal gaan Juli 1974 brak door een tot op heden onopgehelderde oorzaak brand uit in Huize het Schol Aan restauratie kwam men nadien niet meer toe. Want de vervallen villa stond op de nominatie ge sloopt te worden om ruimte te scheppen voor een nieuw crematorium Filmprodu cent Joe Levine hoorde dat net bijtijds en deed de gemeente Deventer toen een mer kwaardig aanbod. „Laat mij Het Schol maar slopen Als ik het ten minste eerst mag herbouwen". Okay zeiden B en W en vandaar dat nu iedere dag een colonne oranje VW-busjes een ploeg internationale decorbouwers naar het landgoed rijden. Mike Jones uit Shapperton is ter plaatse de big boss. Van hem vernamen we dat Het Schol in twee maanden tijds dient te worden omge toverd tot een waardige dubbelganger van het befaamde hotel Hartenstein in Ooster- beek Het hotel waar tijdens de slag om Arnhem de Britse luchtlandingsdivisie haar hoofdkwartier had Jones: „Van binnen laten we de troep gewoon de troep Van buiten maken we er een sjieke boel van. De eerste tien bussen een heleboel van die pottenkijkers hard verf hebben we er al opgesmeerd. De hele nodig zullen hebben als figurant" facade staat nu in de steigers zodat we ook breuken en barsten in de muren met pleis terwerk kunnen gaan camoufleren En dan moeten we ook nog een groot terras voor het huis maken met een trap en bloembakken Het wordt een mooie bal lentent Als de hel straks losbreekt kost het bovendien weinig moeite om er binnen de kortste keren opnieuw een puinhoop van te maken". Om te voorkomen dat de vernielingen te Attenborough „Wij hebben hoofdzakelijk vroeg en te onbezonnen worden aange- jongemannen nodig Kerels tot hooguit 35 richt hebben de makers van „Een brug te jaar. Die zijn er volop maar ze hebben ver” inmiddels de hulp van de Oost- bijna allemaal veel te lang haar en veel te Nederlandse Nachtveiligheidsdienst en ruige sikken En dat moet er eerst af In een aantal Deventer scholieren ingeroe- 1944 liep er in heel Europa uiteindelijk niet pen Gerard Heuvelink (20 jaar) is een van «en soldaat rond met lokken tot op zijn die tijdelijk ingehuurde bewakers. Ten be- schouders Maar dat offer wenst niet ie- wijze waarvan hij om de linkerbovenarm dereen te brengen Tja, je moet er natuur een brede band draagt met het opschrift lijk wel wat voor overhebben om in de „Security Assistent" Op de vraag wat dat grootste film aller tijden te kunnen mee- in de praktijk betekent antwoordt de jeug- spelen" dige Deventenaar. „Souvenirjagers op een afstand houden en al te nieuwsgierige mensen af en toe een eindje achteruit duwen. En waarom ook niet? Deventer verdringt zich inderdaad rond middenstanders doen dank zij de filmenj de aanstaande lokaties boemannen en eveneens beste zaken Slager J te Rebe herdershonden zijn bepaald geen overbo- heeft de vleesleveranties toegewezen ge dige luxe Hetgeen de Engelsen en Ameri kanen overigens niet verontrust. Want zo merkte de met vrouw en kinderen tijdelijk Dente verkocht het nodige gereedschap, in het dorpje Gorssel neergestreken pro- aan de decorbouwers; wasserij Van Gilst duktiemanager Terry Clegg op „Er komt houdt de werkkleding fris en zo zijn er nog een moment als we gaan draaien dat we tal van andere zaken die Joseph E Levine L M

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25