I K ADRI ZWAANSWIJK GAAT WEG ALS TRAINER-COACH 1 NB i Feyenoord en de menselijkheid w I I f ih RH w. bal r •ft - ll K&i itlÉf i// - B ■r .fc. OU F W J ■W 1 door Jan Preenen i II iiaaw» Mi i! lil iii! i I I I 1 i 1 Wonderbaar t: I 11 I 9 I w •3 Buitenspel fM il f] Zwaanswijk vervolgens zijn mening geeft over de korfballerij is hij bepaald niet zuinig met zijn kritiek. Als doelwit fungeert vooral het bondsbe- Adri Zwaanswijk (47 jaar) kan bet niet erg stuur, dat gebrek aan beleidsplanning wordt ver- i vinden dat zijn naam meestal wordt gehalveerd, weten, dat te weinig signalen zou uitzenden naar door dat vooral in korfbalkringen doorgaans een zijn leden en dat niet konsekwent zou zijn waar lettergreep achterwege wordt gelaten. Die vorm het de samenwerking met de sponsors betreft, van simplisme is eens te meer een bewijs dat „We staan in de korfbalsport aan de vooravond „Zwaan” ais trainer-coach van het KNKV nog van nieuwe ontwikkelingen in het spel en in de altijd aanspreekt, ofschoon hij al vijftien jaar het structuur. We zitten nog te vast in de korfbalkeu- gezicht van de nationale teams bepaalt Toch wil ken, bet is nog te knus. Mensen, die nu bekwaam bij bet over enkele maanden op het hoogste ni- zijn zullen straks moeten opstappen. Degenen, die veau voor gezien houden. „Er is geen conflict of nu aan de leiding staan ontlenen bun ervaringaan zo, begrijp me goed, maar na zoveel tijd mag er het korfbal van twintig jaar geleden en hebben toch wel eens aflossing van de wacht komen”. Als geen ervaring met bet microkorfbal”. - F" B O i 11 'V I' I-™ Ml §3 Si? maar ik geloof niet dat het houdbaar Maar u vergeet dat West Ham-FC Bij nagenoeg twee dezelfde acties STOPPER i:ws Schijnheiligheid bij sponsoring korfbal Het micro-korfbal heeft de enige gemengde balsport nieuwe impulsen gegeven, of zoals Adri Zwaanswijk het uitdrukt: „Het micro-korfbal heeft wel voor een stroomversnelling gezorgd. In Ahoy in Rotterdam hadden het afgelopen weekeinde bij die micro-finale 10 a 15.000 toeschouwers kunnen zijn. Er waren er zevenduizend, eenvoudig omdat er niet meer in konden. Een week later zitten we weer met 200 man bij het veldkorfbal. Het grote gebeuren was na dat spektakel in Ahoy voorbij. Met de veldcompetitie gaan we terug naar de beslotenheid van het verenigingsleven. Een belang rijk sociaal gebeuren, zeker, maar het is natuurlijk wel een te grote over- gang. Er moet iets gebeuren. Je kan bijvoorbeeld het micro-seizoen langer laten duren, maar er is nog altijd een brok niet-erkennen van wat micro- korfbal is. Ik ben zelf ook een oude jongen, die in drie vakken speelde, Antoni Brzezanczyk had twee re denen om zijn tijd normaal te willen uitdienen. Ten eerste was hij de eerste Poolse trainer die toestem ming kreeg in het buitenland te gaan werken. Voor Polen, waar dit soort dingen gevoeliger liggen, vooral als het om zaken gaat die met het Westen te maken hebben, is zo’n ontslag halverwege het seizoen een geweldige afknapper, enigszins te vergelijken met het „gezichtsver lies” dat in Indonesië en omstreken zo'n grote grol in het leven speelt. Uit de botheid waarmee het Rotter damse koopmansbestuur eerst Brze zanczyk na een overrompelingsac- tie uit zijn tweejarig contract heeft gelicht, om hem daarna ook nog (om hem zijn menselijkheid af te leren, te weigeren zijn dienstverband tot november te continueren, blijkt wel dat Van Kerkum c.s. geen flauw benul heeft met wat voor soort „ma teriaal" men driekwart seizoen lang heeft gewerkt. trekken, maar Wiel Coerveris (als je alles op een rijtje zet) om nagenoeg kwenties overziet. Stel dat korfbal in Amerika aanslaat dan zul je mensen moeten sturen om cursussen te geven, je zal naar een betaalde bondscoach toemoeten, die regelmatig moet kun nen worden vrijgemaakt om te gaan kijken hoe de ontwikkeling is. De commissie Amerika, waarin ik zelf dezelfde redenen vertrokken, en was dat dan geen goede trainer? en dochter zouden hun lang gekoes terde wens („laten we naar Rotter dam gaan, er gaat in de hele wereld niets boven Rotterdam) toch in ver vulling zien gaan. Hajduk Split voor een zelfde, mis schien nog wel flagantere overtre ding van Stevens, géén strafschop gaf aan de bezoekende partij. Je kan van Rudi Glöckner zeggen wat je wilt, maar het staat wel vast dat hij in beide gevallen een penalty had gegeven. Toch kun je zeggen dat door deze beide tegenstrijdige l doelpunten van alle clubs. U zult dan op het wonderbaarlijke feit stuiten, dat beide optelsommen exact gelijk zijn! (overigens is het natuurlijk niét waar dat Korenaar en Stevens hun tegenstanders in de zelfde minuut onderuit haalden, daar zat nog wel een half uurtje verschil tussen; maar toch blijft het wonderbaar, dat zult u moeten toe geven!). Een ander bewijs daarvoor vindt i u, als u van de ranglijst van zowel de eredivisie als de eerste divisie 4 uw, jv ceyyeii wl. Van vvv. 1 beslissingen gescoorde doelpunten bij elkaar op-1 zei. het komisch evenwicht in de voet- telt, en daarna alle tegen gescoorde I .1 en PSV-Hajduk al om acht uur. Is dat niet wonderbaar? Blijkt daar niet uit dat al die Europa- Cupwedstrijden in het walhalla van we er toch heengaan!", zo ongeveer moeten Brzezanczyks vrouw en dochter tegen elkaar gezegd heb ben: „Laten we naar Rotterdam gaan, er gaat in de hele wereld niets boven Rotterdam!” 11:1 Wij niet-Rotterdammers weten natuurlijk wel beter, maar vanuit Warschau gezien moet Rotterdam een groot ideaal zijn. Herr Antoni’s dochter stond op het punt haar stu die medicijnen te vervolgen in Rot terdam, en zijn vrouw zag zichzelf al winkelen op de Lijnbaan. Is het wonder dat „Maigret” zijn ontslag, gepaard gaand aan zijn snelle uit wijzing, pas na enige tijd aan zijn vrouw en dochter durfde mede te delen? Ik hoop werkelijk van ganser harte dat Feyenoord dit seizoen niet kampioen wordt. En ik hoop nog meer: dat een andere Neder landse club op de originele gedach te komt om Brzezanczyk een con tract aan te bieden. Het is natuur lijk niet de meest voor de hand liggende conclusie die je uit zijn Antoni Brzezanczyk heeft de Nederlandse voetbalwereld nu vol doende leren kennen om een juiste plaatsbepaling te maken in een nieuwe club. Hij zal zich willen waarmaken na het echec bij Feyen- oord, dat overigens nog steeds sam en met PSV en Ajax en alleen met een iets slechter doelgemiddelde, met 35 competitiepunten bovenaan staat. Als het waar is dat Leo Steegman bij Sparta weg wil, zou Antoni Brze zanczyk de ideale man zijn voor Sparta. In de eerste plaats zal hij financieel niet overvragen (hij heeft zich tenslotte voor de fooi van 25.000 gulden laten afkopen van zijn tweejarig contract bij Feyen oord). Hij zal bij Sparta, de andere Rotterdamse club, van nog meer re- vanchegevoelens bezield zijn dan bij bijvoorbeeld FC Den Haag het geval zou zijn. Hij zou bovendien in een klimaat terechtkomen (zeg maar een iets „deftiger” klimaat) waar hij als fatsoenlijke man beter zal kunnen aarden. En zijn vrouw gaf scheidsrechter Palotai in de wed- Den om half negen begon, strijd West Ham United-FC Den Haag wél een penalty aan de thuis club voor het onderuithalen in het strafschopgebied van een doorge broken tegenstander (de boosdoener de voetballerij op een geheimzinni- was Korevaar), terwijl scheidsrech- De tweede reden voor Brzezanc zyk om wat langer dan de hem nu nog toegemeten tijd (zijn verblijfs vergunning is tot eind april ver lengd) te blijven is nog het meest dramatisch. Zijn vrouw en stude rende dochter stonden op het punt naar Nederland te komen. Zoiets is voor Polen niet alleen een gewone verhuizing, maar een vorm van zielsverhuizing. Zoals in het toneel stuk „De drie zusters” van Tsjechov aan het eind van het derde bedrijf Irina verzucht: „Laten we naar Mos kou gaan! Toe, ik smeek je erom, Olja, laten we naar Moskou gaan! Er moeilijkheden met Feyenoord kan gaat in de hele wereld niets boven Moskou! Laten we gaan, Olja, laten Limburg waar de dameskorfbalbond zo lang het rijk alleen had, is het aantal KNKV-leden gestegen tot 3600, een groei ten opzichte van een jaar leen af of het bondsbestuur de konse- eerder van 7% Zwaanswijk: „Het korfbalbestuur zal de konsekwenties moeten trekken uit deze ontwikkeling. We trekken een kleine tienduizend toeschouwers bij een micro-finale, we bereiken zo’n kwart miljoen mensen. Dan kan je toch niet alles meer even onder elkaar regelen. Je bent overgeleverd aan de heidenen. Je zal je rellen en zo krij gen, maar daar kan je je ogen niet voor sluiten. De bond zal nog veel meer aan publiciteit moeten gaan doen. Het bestuur vond het altijd best als korfbalmedewerkers van de kran ten braaf de uitslagen noteerden en een leuk stukje maakten. Als er een belangrijke vergadering was kreeg de pers een communiqueetje achteraf. Zoiets kan niet meer. De pers moet ook aanwezig zijn als er tijdens zo’n belangrijke discussie iemand achter de microfoon staat te kankeren en moet ook present zijn als er belangrij ke beslissingen worden genomen. De bond zal meer kritiek krijgen, maar dat kan geen kwaad”. Bondsvoorzit ter Van Dijk is van mening dat hij en zijn collega’s „vrij aanspreekbaar haal. Jaren geleden hadden we dat al moeten aankaarten. Zoiets noem ik We hebben moeite moeten doen om plannen op lange termijn. het bondsbestuur ervan te overtuigen dat het punt nazorg bijzonder belang rijk is. Als je na die reis naar Amerika niets doet kan je het geld beter met een in de oceaan gooien”. Het is niet zijn”, maar voegt er aan toe dat „in terne ruzies niet aan de grote klok moeten worden gehangen”. Van het al dan niet slagen van de poging om het korfbal ook naar de Verenigde Staten uit te voeren zal afhangen of deze sport zich op zo’n opvallende manier blijft ontwikkelen. Adri Zwaanswijk voelde aanvanke lijk niets voor de demonstratietrip, die van 24 maart t/m 7 april wordt gehouden. Zijn Amsterdamse zaak kon hij niet zomaar twee weken geslo ten houden. Later werd een vervan ger gevonden om de sportartikelen aan de man te brengen, zodat ook de naam Zwaanswijk als exporteur van de korfbalsport kon worden geno teerd. Daarvoor moet de bondscoach dan wel duizend gulden op tafel leg gen, zoals trouwens alle deelnemers. „Wij zijn een stel vakidioten. We gaan ook niet op vakantie. Er zal keihard moeten worden gewerkt, om dat dit moet slagen. Ik vraag me al- is. Je moet met je tijd meegaan. Mi- crokorfbal bleek al gauw een verhe vigd veldkorfbal te zijn. De zwakke punten verdwenen en alleen het dyna mische bleef over. Twee jaar geleden zei ik al dat dertig doelpunten in een wedstrijd normaal zouden worden. Het aantal treffers zal nog verder stijgen. Zoiets spreekt het publiek aan, daarom zie ik het drievakkenspel hoe jammer ik het ook vind, uitster ven. Sommigen hebben daar moeite mee, zoals zij ook moeite hebben met taktische veranderingen. Vooral ou dere technici, die vroeger ook wel eens een bal door de mand hebben gegooid”. Het micro-korfbal, dat twintig jaar geleden als een trainings- spelletje werd geïntroduceerd, heeft er toe bijgedragen dat het korfbal meer dan ooit leeft en uiteindelijk van zijn imago (truttig, nauwelijks oog voor de „buitenwereld”) lijkt te wor den verlost. In het verleden kende het Korfbalverbond (thans 75000 leden) een groei van 2 a 3%, thans ligt dat percentage op 5 a 6. In de (zelfs) volgens korfbalbegrippen conserva tieve provincies Noord-Brabant en „We hebben bijvoorbeeld de kans gemist om vóór de Olympische Spe len in Montreal een demonstratie te geven. We hadden de wereldpers kun nen halen, die enkele weken voor die ook zit, kreeg op een gegeven moment Spelen verlegen zit om een voorver- de opdracht, „organiseer die reis en regel het even”. thans Vlaanderen), West-Duitsland. Spanje en Engeland. De Internationa le Korfbal Federatie bestaat voorna melijk uit Belgen en Nederlanders. Zwaanswijk: „De internationale ge dachte moet veel meer gaan leven. De overkoepelende organisatie moet dan ook door meer nationaliteiten zijn vertegenwoordigd, zeker als het korf bal straks in Amerika van de grond komt. De hele korfballerij is nog te Hollands. We moeten universeler gaan denken. Een Spanjaard handelt toch heel anders dan wij. Wij kunnen ons vaak niet voorstellen hoe het in andere landen gaat”. Een extreem voorbeeld: „In Papoea Nieuw Guinea schijnt enkele jaren geleden een korfbalwedstrijd ge speeld te zijn tussen twee dorpen. Op een gegeven moment werd er gefloten en vloog iedereen het speelveld af. Even later kwamen de mensen terug. Gewapend. Ze dachten dat het fluit signaal het sein was om te gaan vechten”. SO3 Het probleem met Brzezanczyk was, dat hij te menselijk was. Zo werd ons door Feyenoord verteld, na het ontslag van de Pool, wiens naam de Rotterdammers al te veel moeite was om hem te leren uitspre ken. Het verwijt van die al te grote menselijkheid kan het Feyenoord- bestuur bepaald niet gemaakt worden. Brzezanczyks verzoek om alsnog tot november in dienst te mogen blijven, werd afgewezen. Daaruit blijkt dat Feyenoord nooit heeft ge weten, met wat voor soort iemand het in zee gegaan, en wat voor soort problemen het in huis haalde. Men handelt alsof men met de eerste de beste Nederlander of Belg te maken heeft, in plaats van met iemand uit een communistisch land achter het ijzeren gordijn. Het is de droom van iedere ingezetene van zo’n land (of het nu Roemenie is, waar Kovacs vandaan kwam, of Po len waar Deyna vandaan komt die nu door AZ’67 aan de haak ij gesla gen) om ooit eens de kans te krijgen zijn capaciteiten te gelde te maken in het Westen, en daarbij in één moeite door de geneugten deelach tig te worden van een vrij land, waarin de mensen op een vrij nor male manier kunnen leven, en al leen bij de kassa van de supermarkt even in de rij hoeven te staan. W balwereld werd gehandhaafd. West Ham kwam door die penalty (en door de 3-0 voorsprong) op winst, en PSV kon door die niet gegeven pe nalty de juist voldoende 3-O-winst handhaven. U zult zeggen: dat was allemaal toeval, dat heeft met „kos- misch evenwicht” niets te maken, maar hoe verklaart u het dan dat de penalty tegen FC Den Haag op pre cies hetzelfde moment, in precies dezelfde minuut, gegeven werd als de geheide penalty aan Hajduk Split onthouden werd? U zult zeg gen, dat kan niet, want de penalty in Londen viel al in de eerste helft, en de penalty waaraan PSV ont snapte had in de tweede helft gege ven moeten worden. Voordat Ajax-FC Amsterdam be gon, vertelde Amsterdam-trainer Pim van de Meent dat zijn jongens zo lekker hadden lopen tikken in een vriendschappelijke wedstrijd in België tegen La Louvière. De arbi trale leiding was echter ver beneden Amsterdams Peil, zodat Van de Meent een keer van de bank was opgesprongen om tegen de Belgi sche grensrechter te zeggen: „Zeg hé, wij doen in Nederland wèl aan buitenspel hoor!" In de eerste helft kwam FC Am sterdam met 2-0 achter te staan te gen Ajax, en beide doelpunten kwa men voort uit situaties waarbij het al dan niet buitenspel staan van vooraanstaande Ajacieden op zijn minst discutabel was. Ik zag Van de Meent na het tweede doelpunt gea giteerd van de bank opstaan en iets tegen de grensrechter roepen, maar de doelcijfers eerst alle vóór I helaas kon ik niet verstaan wat hij Dergelijke toestanden zullen hoogstwaarschijnlijk tijdens de trip door de Verenigde Staten niet voorko men. De reis is mogelijk gemaakt door een groot aantal sponsors. Geen van hen vindt zijn naam overigens terug op de wedstrijdtenues van de spelers en speelsters. Ten onrechte vindt Zwaanswijk: „Het is allemaal zo halfslachtig. Aan de ene kant praten over een Amerika-reis en sponsors, maar aan de andere kant geen shirtre clame. Een hypocriete situatie”. Van Dijk daarentegen: „We hebben geen bezwaar tegen reclame, wel tegen de aantasting van de identiteit van de verenigingen. Wij willen geen circus aan de top. Wij willen geen spelers- handel en al die toestanden zoals bij basketbal”. Hetgeen Zwaanswijk in spireert tot de opmerking: „Voor mij hoeft die steun van die sponsors niet persé. Dan gaan we toch weer met het pakkie brood onder de arm in de trein naar Antwerpen om tegen de Belgen te spelen”. jifc ge wijze met elkaar in verbinding ■ter Linemay er in de wedstrijd PSV- staan, waarbij de ene handeling -weer gecompenseerd wordt door een andere handeling in een andere wedstrijd, zodat uiteindelijk toch dat kosmische evenwicht ontstaat waarover ik sprak? Milwaukee”. Volgens KNKV- voorzitter Van Dijk is voor de Spelen in West-Duitsland al een poging ge daan om het korfbal te presenteren. „De Duitse turnbond hebben we we er toen achtergezet, een zeer grote rsportorganisatie. Het leverde alle- door van commissies. Door al die futi- maal niets op, terwijl we er twee jaar tevoren al mee begonnen zijn”. Het korfbalterrein beperkt zich vooralsnog tot Nederland, België (al- w De hele wereld zal niet meteen gaan korfballen, maar ze weet dan tenmin ste wat korfbal is. In Montreal hadden we toch veel meer mensen kunnen bereiken dan nu tijdens die demon- de enige reden waarom Zwaanswijk straties in Los Angeles, Eugene en van mening is dat „de initiatieven teveel van onderaf moeten komen, terwijl je een beleidsvisie van het be stuur mag verwachten”: „De meesten in het bestuur zijn volgens mij over werkt. Ze hebben verschrikkelijk veel te doen. Stapels papieren nemen ze liteiten is er geen tijd meer voor het grote werk en ziet men de grote lijnen niet meer”.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 27