Ruilbeurs De opvoedende waarde van het Friese melkschaap Mini-gereedschap voor hobbyist GEZINFORMATIE Verf in spuitbussen De koude keuken: zeer aanbevolen! tips voor vrije tijd ZWERFDIEREN PROBLEEM Lek dichten onder water fes ALUMINIUM RAMEN STICHTING ZELDZAME HUISDIEREN WIL NEDERLANDSE RASSEN VOOR HET UITSTERVEN BEHOEDEN. BEVESTIGING IN GASBETON 1 3 „Belangrijkste argument voor het bestaan van de stichting is dat al die rassen een hele hoop erfelijke eigenschappen, genenpolen noemen wij dat, heb ben. Als je dat laat uitsterven, krijg je het niet meer terug”, aldus Jansen, die zegt dat het behoud van bepaalde rassen in de toekomst nog wel eens van belang zou kunnen zijn als bijvoorbeeld het dier Voorzitter dierenarts dr. J. Jansen uit Utrecht. „We hebben allen het gemeenschappelijk doel de rassen te bevorderen en zo mogelijk te voorkomen dat ze verdwijnen. Het gaat niet om in het wild levende dieren”. En om te verduidelijken: „Ik werk bij de Veterinaire Faculteit in de Uithof Utrecht en daar kweek ik het Friese melkschaap. Daar waren er nog maar 300 van in ons land en met een aantal mensen in Friesland fokken we die dieren nu. Het valt me op dat er in tegenstelling tot de gemiddelde boer, veehouders zijn die dat leuk vinden”. weer moet worden gebruikt voor het vervoer van lasten. „Dan zou je dank zij de kennis van die rassen gebruikskruisingen kunnen maken”. De grote variëteit van rassen onder de inheemse huisdieren, waartoe ook de schapen, koeien, paar den gerekend worden, dreigt te verdwijnen als gevolg van de voortgaande commercialisatie, indus trialisatie en de verstedelijking. Om dit te voorko men, hebben initiatiefnemers uit uiteenlopende kring daarom de Stichting Zeldzame Huisdieren opgericht. W! co^ Texel» schapens: ooi met een ram en een ooiram WW» prettig vindt dat gezien deze „Witterikken- Het is een lees- en kijkboek, 753 blad zijden dik. Vrij luxueus uitgevoerd. 700 uitgekiende recepten bevattend en zo'n 300 illustraties in vier kleuren. ervaring" het in het vervolg mogelijk zal zijn dat ingeschreven wordt in het stam boek, dat de stichting kan voeren. Op het gebied van mesjes (allerlei soorten houders met losse mesjes in allerlei types en vormen) kun je er alle kanten mee uit. Met name voor houtbe werking (en kunststof) zijn er handige opbouwsets, zodat je je arsenaal aan gereedschapjes kunt opbouwen. Voor degenen, die veel priegel werk moeten verrichten met papier, karton, spaan enz. zijn er een soort vulpotloden (maar dan met al of niet draaibare mesjes). In „De Koude Keuken” is een (voor velen misschien) vrij kostbare Elsevier uitgave (uit het Duits vertaald), die men eigenlijk niet zou mogen missen. reiken. De keuze is bijna oneindig en daarenboven zult u al kijkend en pro berend zelf ongetwijfeld tot nieuwe ideetjes komen. Het is een voortreffelijk boek, dat bij ons thuis nu al verscheidene malen met veel succes tot leidraad heeft gediend! Wat onmogelijk leek kan nu met de verbeterde reparatieband Standaard Tape van Sylglas (postbus 160, Haar lem) gedaan worden: lekken onder wa ter snel stoppen. De tape was al weerbe stendig en waterdicht, zodat men er aan de droge kant al eenvoudig naden, kie ren en scheuren mee kon dichten. Zij is verbeterd, zodat men nu zonder het materiaal eerst te drogen aan het werk kan gaan. Met name voor het breeuwen van een boot onder de waterlijn, het vlug repareren van een vijver of wc- stortbak is dit ideaal dichtingsmate- riaal. bouwr 11176 i 15 M Vr pr De nieuwe stichting weet zich gesteund door het streven van de Wereld Voedsel- en Landbouworganisatie (FAO), van de Verenigde Naties en de voorbeelden in Engeland en Frankrijk. Dr. Jansen ont vangt uit Engeland een keurig maandblad, waarmee de zusterorganisatie zich tot een breed publiek kan wenden. „Maar ja, daar hebben zij een onbekende begunstiger die de kosten van dat blad voor zijn rekening neemt", zegt Jansen, en men ziet hem peinzend zijn collega's bij het ras van de geluksvogels indelen. de houdertjes kan men behalve mesjes ook zaagjes, gutsjes en beiteltjes doen. Het X-Acto-materiaal omvat verder om iets te noemen bankschroef- jes, tangetjes, pincetten, boortjes, sol- deerrevolvers, lichtgewicht 23 volts boren, glassnijders, zg. juwelierszaag jes, schaafjes, hamertjes, grafisch ma teriaai. Vooral voor modelbouwers is er vol op keus. En natuurlijk ook voor dege nen, die wat creatief bezig willen zijn en zich niet direct met grote stukken en groot materiaal willen bezighouden. Je kunt het bijv, zoeken in de richting van silhouetsnijden van papier, het maken van drukblokken, het versieren van kandelaars enz. IOO km aan 19 iz.gst 023- DYANE art 34 7747 Escort ion ge test pn- Vr. pr 7. Him DKOPE auto er? Het t steeds pel Ka- lorraad terdags Wijker- k. aravan 2750.- 100 km 70 me! nieuw >.-. Fiat van 10 Gasbetonblokken en dergelijk mate riaal zijn erg handig in gebruik. Je hebt zo een muurtje (niet dragend natuur lijk) opgezet De moeilijkheid kan ech ter zijn, dat je er moeilijk iets tegenaan kunt maken of hangen. Met gewone pluggen hoef je met te beginnen, want het materiaal is te bros en te los. Rawl Plug (Oude Delft 117, Delft) heeft nu het zg. loden anker ontworpen, een be vestiging. die lijkt op een keilbout, maar toch heel anders wordt aange bracht Men drijft het ankertje via een speciaal „sleuteltje" met hamer in het gasbeton (of ook zacht hout) Als het sleuteltje op het blok stuit haalt men het weg en slaat de pin er gewoon verder in Binnenin ontstaat dan de splitwerking We noemden naast het gebruik bij gasbeton ook al zachthout. Dat lukt tot 75 mm dikte Bij plastic, metaal of hardhout moet men eerst voorboren Om zeker te zijn van een goede bevestiging moet men minstens 38 mm diep gaan m hchtgewichtmate naai voor kleine karweitjes zoals speelgoed, schilderijlijsten enz. erg handig. Het biedt ook een aardige oplossing voor het schilderen van letters of cijfers via een mal. Caparol heeft ook o.a. het dichtings middel op siliconenbasis. Disboflex 204. Het (bekende) middel siliconenkit wordt hier gepresenteerd in een voor de doe-het-zelver handige spuit-kartoes, die afwijkt van de over het algemeen gebruikelijke. Men be- loeft slechts even met de vingers te drukken op een T-vormige greep. Dis boflex is elastisch, van een één- componentenmateriaal, bestand tegen weersinvloeden, water, zonlicht, vet, olie en huishoudelijke reinigingsmidde len. Bij zuigende poreuze ondergrond is het verstandig voor te bewerken. vracht, Ierland xintanl ijschot- 9. DAF k. zeer ichotel. 3t Foco 1967, zoor de 9 pas 500 OH hotten, r. Clark vo F88 otel, in 168 pk dndom, torp.fr., 3®dford ellucht, Clark, huizing juweel, or, met 5.50 m n Clark trekker l. 1974. 1973, de bak z enz jbewijs. bak, kt. t. leuke 2.5 ton L406D, lubbele »s 508. n. gesl iet 6 m, >g Iets ak, met 26 ton. «roedes i, 1972. roedes deuren, m. bak n thuis itr met 1971. g zeer 1972, *2, lage F20D .00 mtr ge, met hikt als 4.5 ton k. Ford diesel cs. Ford d Tran- l, 1972, nieuwe idenen ilegger apcab truwjaar tig., niet 10 loopt dubbele s, kleur aanwa an 7 m ruze uit '4, zeer pick-up >pen ol zijdeur ie auto e, zeer u, gesl >1, open uitsch- Irovers. diverse en, ook oud of geheel is. is er raalweg elefoon 3 deze I- 1974 1974 I. Opel rot 204 n 2 CV 30 km. f4350 1300 00 km 30.000 58.000 rpe '72 3500 50 VW >0. met ix rood 00 km 3250 bij een ruil en 4AVAP Als je met precisiewerk bezig bent kom je al gauw tot de conclusie, dat gewoon gereedschap meestal te groot en te ruw is. Nu bestaan er specialisten, die piepklein gereedschap maken; dat toch goed handelbaar is. Zo importeert Tools and Toys BV (postbus 2500, Hoorn) het complete programma van X-acto, een Amerikaans concern, dat het meest uiteenlopende mini- gereedschap vervaardigt, dat je je maar denken kunt. Van houtsnijmes- jes, tot stalen verstekgeleider met bijbe horend zaagje en zelfs zg. „extra han den”, een apparaatje bij het helpen van plakken, solderen enz. Dit X-Acto- programma ontstond uit het vervaardi gen van kleine mesjes voor pietepeute rig werk. Het is uitgegroeid tot een enorme sortering gereedschap voor hobbyisten, specialistische technici, kunstenaars, enz. beglazingsprofiel en een pakketje montage- onderdelen. Men gaat uit van het bestaande hou ten raamkozijn. Men neemt daarvan de maat. Schilderijen, oude gebouwen, dorpsge zichten behoren tot onze culturele erfenis. Dat dient met de inheemse dierenrassen ook het geval te zijn, meent voorzitter Jansen. Die rassen, ontstaan „uit fokpres- taties in het verleden”, hebben kenmer kende specifieke eigenschappen. Dr. Jan sen meent dan ook dat het behoud van de rassen een opvoedende en recreatieve waarde heeft. Hij zou dat gestalte willen geven door deze dieren hun plaats te geven in school- biologische centra en in hun „land van herkomst". „Stoffeer die waar het zinnig is met de dieren die er thuishoren" is het enthousiaste advies van deze dierenarts, die tussendoor zijn toehoorder verbluft met het noemen van de aantallen dieren rassen in ons land. „We hebben de Texelaar, het Friese en het Zeeuwse melkschaap, de Veluwse en het Drentse, het Kempense en tot onze eigen verbazing is er ook nog het Mergel- landschapschaap. Die kudde Kempense schapen is her en der bij elkaar gehaald en zo opgebouwd. Dat zijn er nu 300, maar als er wat gebeurt, is het met de hele groep gedaan. Er zal nu in de buurt nog een kudde komen". Het stichtingsbestuur hoopt belangstel lenden te gaan adviseren, speciaal op het platteland en graag ook gepensioneerden, die het fokken als een hobby zien. De rassen dreigen verloren te gaan, omdat bij de veeteelt te zeer gelet wordt op de kwan titeit van de melk- en vleesproduktie. Ras sen die minder produktie leveren, raken daardoor in de verdrukking. „Tot mijn vreugde heb ik al gezien dat in het openluchtmuseum, maar ook elders, die te beschermen dieren een plaats heb ben gekregen. Bij een Drentse boerderij behoort het Drentse schaap. Er is daar gelegenheid om het te bekijken", zegt hij met overtuiging. Hij meent dat de kosten voor de fokkers niet hoger zullen zijn dan voor de inteeltdieren het geval is. „Het zou hoogstens de zeldzaamheid moetén zijn die de prijs bepaalt. Het is natuurlijk wel zo dat als je erg veel van die dieren hebt, de opbrengst geringer zal zijn dan dieren die meer melk en vlees produceren”. Ook voor de wetenschap is dit initiatief van belang, zegt dr. Jansen. „Zo is geble ken dat het Friese en het Texelse schaap bij wormziekte verschillend reageren". Hij vertelt dat het ook voor de archeoloog van belang is dat de rassen behouden blijven. Deze kan zijn bodemvondsten dan verge lijken en verfijnder determineren. Secretaris van het stichtingsbestuur is dan ook de Groninger archeoloog dr. A. T. Clason, die beroepshalve in de Nederland se bodem de restanten heeft gevonden van vierhoomige schapen. Dergelijke dieren leven nog in Groot-Brittannië. Mevrouw Clason overweegt deze dieren een plaats te geven in de Nederlandse natuur „als de Britse rassen lijken op de verdwenen Ne derlandse”. „Als je maar eerlijk zegt: dat dier lijkt erop”, zegt dr. Jansen, die daarbij de samenwerking met Rijksinstituut Na tuurbeheer noemt. Voor de stichting is het van belang dat zij die zuivere rassen willen fokken, ook steun kunnen krijgen. Voor het verstrek te heb het watertandend doorge werkt De koude keuken (koude hapjes) behoeft inderdaad niet duur te zijn. De ingrediënten zijn voor een groot deel goedkoop. Het gaat om de combinaties, niet alleen voor wat de smaak betreft, maar ook om wat het oog kan strelen. Wel. de beide Duitse samenstelsters hebben bijzonder veel fantasie Bij het bekijken'van het resultaat lop die kleu renfoto's) zult u van de ene verbazing m de andere vallen En dat zelfde resul taat kunt u na enige oefening ook be- Dierenarts dr. J. Jansen met zijn hond, een dier van het zeldzame inheemse ras Staby ken van informatie wil de stichting docu mentatiemateriaal verzamelen. Financiële steun kan worden verleend als de gevraag de subsidie van CRM of ministerie van landbouw wordt verkregen en als er vol doende donaties binnenkomen. Begunsti gers worden ingeschreven voor een mini mum van 15 per jaar (secretariaat Post- straat 6 Groningen) of 500 ineens. De jeugd betaalt minimaal 5, want „het is erg belangrijk dat de jongeren worden geïnteresseerd Dat het begrip voor dit ideaal er nog niet overal is, ondervonden die „tien man die Witterikken fokten, niet geaccepteerd wer den voor het stamboek en toch stug vol hielden”. „Die Witterikken (koeien met witte ruggen) zijn er „altijd geweest", zegt dr. Jansen In Bunnik zijn ze te zien en ze horen dan ook in dat stamboek. „De Groninger Blaarkop heeft nu onze aandacht", aldus voorzitter Jansen, die het In de Verenigde Staten zijn op het ogenblik naar schatting een kleine 30 miljoen zwervende huisdieren, en die schatting zou nog aan de gematigde kant zijn. Op het platteland richten hongerende zwerfhonden schade aan onder schapen, kippen en varkens, maar ook onder wilde vogels en her ten. Alleen al in de staat Georgia zijn in 1973 zeker 5000 stuks vee door zwervende honden gedood. In de ste den zijn zwerfhonden een extra pro bleem vanwege het gevaar voor hon- debeten: 50.000 gevallen per jaar in Los Angeles. 36.000 per jaar in de stad New York. Het aantal zwerven de huisdieren dat verdwaalt en daar door voorgoed zoek raakt, is bij dit alles relatief klein. Volgens dieren beschermingsinstanties worden, zo meldt maandblad McCall's, op het ogenblik in Amerika steeds meer dl ren door hun eigenaars op straat ge zet vanwege de stijgende kosten van voedsel en onderhoud Ter gelegenheid van het vijfentwin tigjarig bestaan van de Nederlandse vereniging „De Verzamelaar” wordt op 3 en 4 april een grote tentoonstelling met ruilbeurs gehouden in de Arnhem se Rijnhal. De openingstijden zijn van 10 tot 17 uur. Er hebben zich ruim vijftig exposanten aangemeld. Op de verzamelbeurs zullen meer dan hon derd verschillende verzamelobjecten te zien zijn. De belangrijkste zijn: munten, postzegels, ansichtkaarten, sigaren bandjes, lucifersmerken, stenen, mine ralen en fossielen. teem allerlei soorten ra men maken. Als men Sil- verframe voorziet van een isoleerglasprofiel dan kan men isolerende beglazing toepassen. Het is voor een handige doe-het-zelver natuurlijk mogelijk zelf aluminium raamframes te maken Men kan daarbij gebruik maken van „ruwe toele vering” zoals bijv. Kate- ka BV (Timpweg 5, Gro ningen) doet. Katinka heeft een Silverframe ontwikkeld, een doe-het- zelf-pakket. Het bestaat uit een aluminium pro fiel uit één stuk, stan daardlengte 2 meter, een zaagt het profiel op de juiste grootte, boort be- vestigingsgaatjes en monteert het met het glas op het houten raamko zijn. Men kan met dit sys- Schilderen met een spuit is voor de meeste doe-het-zelvers een wensdroom. Een originele spuit is niet goedkoop en je schaft niet gauw voor een klein klus je zo’n apparaat aan. Toch is er naast het gewone werk met de kwast nog een mogelijkheid om verf aan te brengen met de spuitbus. En nu gaat het hier niet alleen om het bijspuiten met auto- lak, maar ook om het normale verf- werk. Caparol (Amalialaan 13, Baarn) im porteert het Duitse systeem van Disbo- Color, een sproeilak in spuitbus. De verf pakt op bijna elke ondergrond, zelfs op beton en asbestcement. De sor tering bestaat uit verf van de vijftien belangrijkste kleuren. Er is verder ook nog een blanke lak Elke bus bevat 500 gram verf. Vooral De fraaie uitvoering van het boek zelf zal het voor velen tot punt op het verlanglijstje maken. Anderszins zult u eer bij verwende vrienden of vrien dinnen kunnen inleggen, indien u dit werk ten geschenke geeft. Qua inhoud en afbeeldingen is het wel zó verleide lijk, dat zelfs de meest luie lekkerbek, die nimmer een hand in de keuken uitsteekt, hiermee wel eens aan de slag zou kunnen gaan. Aanbevolen! GASTON GOURMET y. !<JO'

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 29