PROF. VAN MAARSEVEEN: Sn Seinpost, vaarwe WISSELMARKT GOKT NOG STEEDS OP REVALUATIE MARK V m Tweede-Kamerlid Piet Dankert: Studenten willen gegarandeerd inkomen oooEnto dit mgj Commissiegeld Werkspoor absoluut geen omkoping Ju X 99 I in VOLGENS TOPMAN VMF-STORK: „Bij militaire coup in Argentinië algemene staking” ■■1 2 BUITENLAND EN BINNEN- 19 7 6 ZATERDAG MAART 20 ZA i Onderzoek i Van den Brink Adviesraad ooi herha van C sche i gelich meldti kunne Duisenberg Waakpet Lions Club Hoogleraar HILVERSUM (ANP) „Het Nederlandse parlement heeft bij de selec tie van de opvolger van de Starfighter r^et scherp genoeg opgelet. Neder land had een goedkoper toestel kunnen aanschaffen dan de F-16 en dat zonder de NAVO tegen de haren in te strijken”. Dit zei het PvdA-Kamer- lid Piet Dankert, gisteravond in het VPRO-radiopragramma „Embargo”. Boerderijbrand Emancipatie Vuilschip es se s>j Corruptie De Ruyter ROTTERDAM (ANP) Door het instellen van de commissie-Donner heeft de regering prins Bernhard een slechte dienst bewezen. Dit betoogt prof. mr. H. Th. J. F. van Maarseveen, hoogleraar staatsrecht aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam, in het jongste nummer van het Ne derlands Juristenblad. Van Maarseveen meent dat de commissie-Donner bedoeld is om de zaak te „sussen”. „Maar door de affaire te politiseren in plaats van haar naar het normale strafrechtelijke vlak te schuiven wordt nu, zoals was voorzien, het omgekeerde bereikt. Prins Bernhard is in de positie van politiek-verdachte gedrongen”, aldus de hoogleraar. iz Collecte o 1< politieke verdachte de c een LEERRAPPORTEN Parlement lette bij keuze opvolger Starfighter niet scherp genoeg op 1 o 1 15 16 In het algemeen wil men nu wachten op het resultaat van de commissie-Don ner, maar niets staat in de weg gelijktij dig een strafrechtelijk onderzoek in te stellen. Dat zal zelfs noodzakelijk wor- grondslag van de Europese monetaire integratie. Een zo In nistis gres nis t 8 16 16 0 11 9 onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw.bew. h.bew. onbew. zw.bew. h.bew. h.bew. zw.bew. geh.bew. onbew. geh.bew. sneeuw regen onbew. l.bew. geh.bew. l.bew. onbew. geh.bew. zw.bew. zw.bew. zw.bew. h.bew. regen l.bew. h.bew. onbew. regen geh.bew. onbew. l.bew. zw.bew h.bew onbew. h.bew. MS Met ben t dens vaarc king ingeki plicht aktie ling i De jet-lij brach gestel Oor tnonst van gehot funda Pro-ft partij sche, zaak schov Na. het overe nu o veilig Het de ee korns verte: 01 o o o 1 04 SA ring onder Joshn en bl trekki den, wanneer de commissie-Donner nog lang werk heeft. Omkoping (het doen of aannemen van giften of beloften) uit de jaren ’60-’61 is inmiddels verjaard, zodat een strafrechtelijk onderzoek daarnaar uitgesloten is. Maar omkoping die in de jaren ’70-’7i zou zijn gepleegd, verjaart volgend jaar. 5 6 6 5 5 3 6 4 5 5 Nkoi se) vle digt, b van ge een z1 Rhode: thans militai lijke c het af uitga vi tnogeli gespre „Het is pertinent onjuist wat premier Den Uyl de Tweede Kamer voorhield, toen hij de commissie van drie wijze mannen aankondigde, namelijk dat er geen termen voor een strafrechtelijk onderzoek aanwezig waren in de Lock- heed-omkoping”. Ook de afgelopen jaren heeft de prins bij herhaling op verzoek van VMF-Stork buitenlandse staatshoofden gevraagd met aandacht naar projecten van het con cern uit te kijken. „Vaak met positief resultaat.” Jhr. Sickinghe wijst erop, dat prins Philip van Engeland, maar ook de Franse president en de Zweedse premier Palme hetzelfde doen voor hun nationa le industrie. „In onze belangrijke afzet gebieden is de invloed van de locale overheid bij het plaatsen van omvan grijke opdrachten groot”, aldus jhr. Sic kinghe. „Het is,” aldus prof. mr. C. F. Rüter, hoogleraar strafrecht aan de universiteit in Amsterdam, „op zijn zachtst gezegd merkwaardig dat de wel zeer sterke argumenten voor een dergelijk straf rechtelijk onderzoek niet genoemd zijn. Er zijn termen genoeg aanwezig zvoor een strafrechtelijk onderzoek met -name voor een gerechtelijk vooronderzoek,” aldus prof. Rüter. Dat deze argumenten in de Kamer niet genoemd zijn, heeft het parlement in een moeilijke situatie gebracht. De Nederlandse minister van Finan ciën, dr. W. F. Duisenberg verwacht dat de onrust rond de valuta’s zeer spoedig weer zal wegebben. We hadden de on rust, na de stap van Frankrijk om uit de „slang” te stappen verwacht; die is uit gekomen en dus zal de verwachting dat het spoedig weer rustig wordt, ook wel uitkomen. Hij zei dit gisteren in een bijeenkomst van het Benelux-parlement in Den Haag. Hij wijst erop, dat de media zich in de zaak hebben vastgebeten. De betrekkelij' ke terughoudendheid, die men betracht, wanneer het openbaar ministerie met een zaak bezig is, wordt nu verlaten, zo schrijft Van Maarseveen. „Het eerste slachtoffer daarvan is prins Bernhard, wiens menselijke belangen veel meer nu veronachtzaamd worden dan bij een normale procedure te verwachten zou zijn geweest”. Gisteren is de totale ontluistering van het eens zo beroemde Seinpost in Sche- veningen een feit geworden. Met de verwijdering van het Neptunus-stand- beeld op de top van Seinpost werd een Amsterdam De Bilt Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Vlissingen Zd. Limburg Twente Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Nice München Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Athene Lissabon Casablanca Las Palmas fel Aviv 'unis Jhr. Sickinghe wijst in zijn brief op de grote verdiensten van prins Bernhard voor de transactie. De prins was niet bij de onderhandielingen betrokken. „In ver band met een goodwill-reis van de prins naar Zuid-Amerika werd hem wel ge vraagd bij zijn bezoek aan president Peron melding te maken van de grote belangstelling van Nederlandse zijde voor dit project. Bij zijn vertrek uit Argentinië werd hem van de zijde van de president meegedeeld, dat de order naar Nederland zou gaan. De ervaring is, dat een dergelijk bezoek vaak het beslis sende moment kan zijn. De prins had Spaans geleerd en dit maakte bij de goodwill-reizen steeds een voortreffelij ke indruk”, zo zegt de VMF-topman. Volgens het Westduitse dagblad Bild zijn er mensen die ontdekt hebben dat ze geen bekeuring wegens fout parkeren krijgen als ze een politiepet op de voor bank leggen. Zo’n hoofddeksle is nieuw voor 50 Mark te koop in de uniformza- ken en tweedehands al voor 5 Mark. onderhandelingen. Volgens Vos noemde de minister de ongerustheid van de in dustriebond over de werkgelegenheid eerst onzin. Vier dagen later stuurde hij echter een bericht naar alle hoofdaanne mers in Nederland, waaruit bleek dai hij zelf geen informatie had over de compensatie-orders en de werkgelegen heid, aldus de heer Vos. Onm gespre eenhec Salisbt lusten minde) eenzijc zich 1 over zijn 27 Reec de bes ren aa Salisbt van Z te lich wel Z; op Nk tief rr komen Lions International is ’s werelds groot ste serviceclub, telt 1.500.000 leden in 19 landen, verdeeld over 28.000 clubs. Maandag 22 maart brengt de president van deze organisatie, Harry Aslan, een bezoek aari Nederland, ’s Middags zal hij Het Dorp bij Arnhem bezoeken. Wil de Tweede Kamer alle mogelijk heden open houden om op deze zaak te reageren en daar is iedereen bij ge baat dan zal ze zeker de strafrechte lijke reactie niet van tevoren mogen uitsluiten. Maar dan moet de verjaring worden gestuit en daarvoor moet een gerechtelijk vooronderzoek worden ge vorderd,” aldus prof. Rüter. en Noorwegen dezelfde keus te doen, aldus Dankert. Hij noemde zichzelf een van de Ka merleden, die niet scherp hebben uitge keken. KVP-defensiespecialist Van Eisen erkende in het programma, dat er van controle op de macht van de minister van Defensie weinig is terecht gekomen in deze zaak: „Ik heb door persoonlijke verhoudingen met ministers en met mi litairen wel invloed kunnen uitoefenen. begin gemaakt met de afbraak van dit complex, dat eens mede het karakter bepaalde van deze mondaine badplaats aan onze Noordzeekust. „Het woord omkopen suggereert dat invloedrijke mensen met g eld worden bewogen om datgene te doen wznn bewogen om datgene te doen wat zij anders niet zouden hebben gedaan. In het Argentijnse geval is simpelweg van de aan vang af de eis gesteld, dat vijftien percent van de opdrachtsom als commis sies moest worden betaald. Van Argen tijnse zijde is ook aangegeven hoe het bedrag diende te worden betaald”, aldus jhr. Sickinghe. Deze betaling werd in overleg met het ministerie van Economische Zaken en de Nederlandsche Bank geregeld, nadat de eerste termijnbetaling was ontvangen. „Het bedrag werd wel hoog geacht, doch zonder deze betaling zou van een op dracht geen sprake zijn geweest. Deze was dan naar Engeland of elders ge gaan.” Het presidentiële rijtuig voor pre sident Peron maakt volgens jhr. Sicking he deel uit van de officiële bestelling. Het PvdA-Kamerlid Van der Hek meent, dat uit het antwoord van pre mier Den Uyl op zijn Kamervragen over de Werkspoor-affaire blijkt, dat de toen malige minister van Economische Zaken, dr. J. R. M. van den Brink, wel degelijk de eerst verantwoordelijke was bij de transactie die gepaard ging met zeer hoge „commissies”. Volgens het antwoord van de premier heeft na de eerste aanvankelijke afwij zing van de transactie het directoraat- generaal voor de buitenlandse economi sche betrekkingen van het ministerie van Economische Zaken de zaak op nieuw aanhangig gemaakt Daaruit blijkt volgens Van der Hek duidelijk dat Van den Brink een van de eersten was, die van de zaak afwist. Dr. Van den Brink, thans topman van de Amrobank, heeft afgelopen weekein de premier Den Uyl verweten, dat deze in de Werkspoorzaak naar hem had verwezen. Volgens de bankier was het in eerste instantie een zaak van de minister van Financiën en van de leiding van de Nederlandsche Bank. Volgens de socialist blijkt uit het ant woord ook, dat dr. Holtrop, indertijd president van de Nederlandsche Bank en thans lid van de commissie-Donner, die de Lockheed-steekpenningenaffaire on derzoekt, niets laakbaars heeft gedaan. Dr. Holtrop wees de aanvankelijke aan vraag van Werkspoor af, maar moest later instemmen met de beslissing van de ministeries van Economische Zaken en Financiën om toch de vergunning te geven. Soortgelijke klachten uitte de heer Commandeur, vakbondsvertegenwoordi- ger in de geheime adviesraad voor mili taire produktie. „Wij als vakbeweging willen wel eens praten over die hele opzet van die adviesraad”, merkte hij op. 17 21 15 8 7 Een hoogleraar economie aan de Rot terdamse Erasmusuniversiteit Wordt er door sommige studenten van beschuldigd dat hij een verouderd studieboek op de verplichte literatuurlijst heeft gezet om •er zelf aan te verdienen. Na protesten van destuden ten vereniging ARSB is het dure boek nu weer van de lijst ge schrapt. De professor verklaarde dat de verouderde druk van het boek tegen zijn advies in voor de boekenlijst was aanv aard door de commissie. Hij vertelde ook nog dat hij per verkocht boek 6,75 ontvangt, waarvan 76 pet. naar de belas ting gaat. DEN HAAG (ANP) Het gaat niet goed met de inkomenspositie van de studenten in Nederland. Daarom wordt vandaag in Amsterdam door enkele ui- zenden gedemonstreerd opdat in ons land het recht wordt vastgelegd van de studenten op een gegarandeerd mini muminkomen. Uit onderzoeken, die het Landelijk Overlegorgaan Grondraden (LOG) en studenten van de Vrije Universiteit uit voerden, is gebleken, dat veel studenten steeds minder tijd hebben om te stude ren, orrtdat zij moeten werken om in hun levensonderhoud te kunnen voor zien- Andere gegevens onthullen dat bijna een kwart van de studenten ruim 30 percent van zijn inkomen moet besteden aan woonkosten en dat ruim tweederde meer dan eenvijfde van zijn inkomen daaraan moet uitgeven. „Prins alleen al door instellen commissie In Bonn begint men zich intussen ongerust te maken over de gevolgen die de grote stroom geld naar West-Duits- land zou kunnen hebben voor het stre ven naar stabiliteit van regering en centrale bank. De hoeveelheid geld die in de Bondsrepubliek in omloop is neemt door de steunaankopen van de centrale bank buitensporig toe. Zij had zich ten doel gesteld de groei van de geldvoorraad dit jaar tot acht percent te beperken om de stijging van de prijzen zo klein mogelijk te houden. Een half uur nadat 500 meter verder op een café was afgebrand, is vrijdag morgen een boerderij in het Groningse dorp Noorddijk afgebrand. Een 10-tal koeien dat nog op stal stond kon naar een weiland worden geleid. Eén koe, vier schapen en acht lammeren kwamen in de vlammen om. De brandweer, dv snel ter plaatse was, kon door de sterke wind niets van de boerderij redden. De voorlopige wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid heeft een studie laten uitvoeren over „de emancipatie van de vrouw”. Het is een voorstudie die de toekomstige werkzaamheden van de raad moet bepalen Er wordt nagegaan hoe de toekomst er op lange termijn uit zal zien, wanneer in het verleden gecon stateerde ontwikkelingen zich voortzet ten en hoe de toekomstige samenleving er uit zal zien wanneer nu andere keu zen gemaakt worden. Het rapport zal over enkele weken door de staatsuitge verij uitgegeven worden i n de reeks „Voorstudies en achtergronden”. Een hoge Westduitse regeringsfunctio naris heeft echter gisteren laten dóór schemeren dat hij zich niet kan voor stellen dat de toestand van deze week op de wisselmarkten nog een week zou aanhouden. Hij sloot een revualuatie van de D-mark niet volkomen uit. De speculanten zijn er in elk geval niet van af te brengen dat de waarde van de mark op zeer korte termijn zal worden verhoogd. Ze schijnen er bovendien van ujCte. gaaij dat ze egn. revaluatie di® duur wel kunnen afdwingen door dom weg marken te blijven kopen. Inm alsook bique het pr taire i de Rl Pieter tegens heidsr de laa niet n duizen bied, gere Mozan Een ander slachtoffer is volgens de hoogleraar de rechtsorde. Het vertrou wen daarin zou opnieuw geschokt zijn, nu de voor alle gevallen geldende procedures niet gevolgd worden als er een „hoge regeringsfunctionaris” in het spel is. Van Maarseveen vraagt zich af, waarom het openbaar ministerie ook afgezien van de eventuele rol van prins Bernhard, de Lockheedzaak niet ter hand mag nemen. Aan het slot van zijn artikel legt prof. Van Maarseveen uit, dat zijn antipathie tegen de monarchie (hij is een verklaard tegenstander van deze staatsvorm) zich niet tot personen uitstrekt. „Integgendeel; dat de monarchie als instituut dient e worden beëindigd, houd ik vol, maar dan wel via een zindelijke, politieke en staatsrechtelijke discussie. Niet via Lockheed-affaires of dergelijke”. Om te voorkomen dat binnenschepen de in het ruim achtergebleven resten van hun lading over boord zetten heeft de reinigingsdienst van Rotterdam een nieuw soort vuilophaalschip aangeschaft, dat langs de schepen zal varen. Als het systeem goed werkt, komen er meer van dergelijke boten. De schippers zijn blij met deze dienstverlening, volgens ad- junct-directeur Kros van de reinigings dienst. c d o. u Nkoi uit de naar leen c algem' haddei menen geduld toenen Zambi twaalf mo, dê zwarte heeft beter BONN (ANP, DPA) De regering van de Bondsrepubliek heeft gisteren opnieuw geprobeerd de speculatie op een spoedige revaluatie van de D-mark de kop in te drukken door elk voornemen tot het verhogen van de waarde van het Westduitse geld nadrukkelijk te ontken nen. Op vragen van journalisten ant woordde regeringsweordvoerder Armin Grünewald onder meer dat in monetair opzicht op een rustig weekeinde kan worden gerekend. Een krijgsraad in Dacca heeft de ex- voorzitter van het Rode Kruis in Bang- ladesj veroordeeld tot 10 jaar gevange nisstraf en 3500 dollar boete wegens corruptie. Op 23 maart moet hij op nieuw voorkomen in verband met een ander geval van corruptie. Een voorma lig minister van de regering van Sjeik Moedjib, kreeg vijf jaar gevangenisstraf en 21.000 dollar boete wegens „buiten sporige inkomsten”. Op een deel van zijn bezittingen is beslag gelegd. Eerste Kamerlid Van Hulst (CHU) vindt dat de aandacht van de school gaande jeugd gevestigd moet worden op de historische betekenis van de zeeheld Michiel de Ruyter. Dat zou donderdag 29 april kunnen gebeuren als het 300 jaar geleden is dat de Ruyter sneuvelde. Er zou een speciaal nummer van het week blad „Uitleg” van het departement van Onderwijs aan gewijd kunnen worden, bijvoorbeeld een herdruk van het num mer dat in 195 uitkwam ter gelegen heid van de 350ste geboortedag van de Ruyter. Vooruitzichten maandag, opgesteld door het KNMI op vrijdag 18.00 uur: aantal uren zon: 4 tot 12. Minimum temperaturen: omstreeks 0 graden. Maximum temperaturen: omstreeks 7 graden. Kans op een groge periode van minstens 12 uur: 95 percent. Kans op geheel droog etmaal: 90 percent. Het Kamerlidmaatschap op zichzelf biedt voor tegenspel tegen de regering te weinig mogelijkheden.” De speculanten kunnen er trouwens ook op rekenen dat de slang ook als de Westduitse regering een revaluatie blijft weigeren op den duur wel het loodje zal moeten leggen doordat de zwakste broe ders van de „zweefclub” het voorbeeld van Frankrijk volgen en hun valuta eenvoudig door de onderkant van de slang zullen laten zakken. Het enige wat hier tegenover staat is dat de regeringen van de landen die nu nog in de slang zitten herhaaldelijk hebben verklaard dat ze veel waarde aan het systeem hechten omdat ze het beschouwen als de DEN HAAG (ANP) De vijftien percent commissie, die Werkspoor in 1952 aan de Argentijnen moest betalen om een miljoenenorder in de wacht te slepen, kunnen volgens jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, voorzitter van de raad van bestuur van VMF-Stork .waarin Werk spoor is opgegaan, niet als omkoopgelden worden beschouwd. Dit blijkt uit een brief die Sickinghe over de Werkspoor- affaire heeft gestuurd aan de directeu ren van VMF-Stork, de werkmaatschap pijen, divisiecontroliers en de leden van de directieraad. Het Nederlandse Palestina Komitee heeft gisteren met een spandoek voor het Amsterdamse stadhuis geprotesteerd tegen het verbod een straatcollecte te houden voor de Palestijnse Rode Halve Maan, een moslimse tegenhanger van het Rode Kruis in Libanon. Eind vorig jaar werd een aanvraag voor de collecte bij B. en W. i ngediend, en afgelopen dinsdag kreeg het komitee telefonisch het antwoord. In afwachting van de schriftelijke bevestiging hoopt het komi tee met deze betoging alsnog toestem ming voor de collecte te krijgen, temeer daar er in Libanon grote behoefte zou zijn aan medische hulp door het falen van het Libanese Rode Kruis. BUENOS AIRES. Leiders van Argentijnse arbeidersorganisaties hebben laten weten dat zij bij een militaire staatsgreep een algemene staking zullen uitroepen. Volgens welingelichte kringen is dit het resultaat van gesprekken tussen vooraanstaande leiders uit de Argentijn se arbeidersbewegingen en de minister van arbeid Miguel Umamuno op diens ministerie. Aanleiding voor deze gesprekken is de algemene vrees voor een militaire staatsgreep en het optreden van zwaar gewapende militairen bij een centrum voor metaalarbeiders donderdagavond in de provincie Mendoza. W«»r te blnn»n- mi kUlttnlMd De Kamer was in het voorjaar van 1974 niet goed op de hoogte van de inhoud van de NAVO-aanbevelingen aan minister Vredeling. Daardoor kon men geen invloed uitoefenen op de instelling van de vierlandenstuurgroep, die belast werd met de keuze van de opvolger. Nederland had op basis van de NAVO- aanbevelingen ze'fstandig een eenvoudi ger toestel kunnen kiezen en was niet verplicht om met België, Denemarken o o o 6 9 —5 9 3 17 7 6 20 Wat betreft de compensatie-orders voor de F-16 zei Henk Vos van de Industriebond NVV, dat minister Lub bers ook niet op de hoogte was van de Monetaire deskundigen zijn ervan overtuigd dat de Europese monetaire slang het systeem waarbij de valuta’s van West-Duitsland, de Benelux en Scandinavië elkaar niet meer dan 4,5 percent mogen ontlopen op den duur toch het leven zal moeten laten als er geen herziening van de wisselkoersver houdingen komt (lees: de D-mark wordt gerevalueerd). Zolang de slang met kunstmatige middelen in leven moet worden gehouden blijven de speculanten op een revaluatie gokken hoewel ze inmiddels in andere landen veel meer rente voor hun geld kunnen krijgen, aldus de deskundigen. Kamervoorzitter Vondeling zei in „Embargo” dat er geen aanwijzingen zijn dat er rondom de opvolging van de Starfighter iets mis is met het regerings beleid. Daarom is er volgens hem geen reden een parlementaire enquête in te stellen naar de vliegtuigaankopen (een voorstel van PvdA, PPR en D ’66). no on o no nno ono no no ono ono zzo z 17 nno w 21 o 5 nno ono ono verd nnw stil ozo no stil z stil o n n ono wzw stil nnw nw ono n 1 n 1 nno 20 ono o 18 0 04 04 1 0 0 0 0 0 1 0 o o o o o 15 0 20 0 0 0 0 0 o o o o o o 4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2