n Smith en Nkomo menen dat Engeland moet ingrijpen Weer beschuldigingen van Polisario tegen Marokko Margaret en Tony nu ook officieel uiteen Gates volgt Reagan gevraagd Bush op terug te treden in Peking Communistische Oost Westconferentie zou nu kunnen doorgaan STRIJD TEISTERT LIBANON OPNIEUW Weer ontvoering in Baskenland ■I Felle verwijten aan adres van bisschop Gijsen Criminaliteit toegenomen I 1 Jr f Gekibbel om hamer en sikkel als Rozenkrans straf babbelaars voor FRANJIEH BESCHULDIGD VAN SABOTAGE BEMIDDELING ■■i partij-embleem j Explosie in Londen V „Napalm, vergiftiging en bombardementen” ■■Ei 1 3 BINNEN- EN BUITENLAND 19 76 ZATERDAG 2 O MAART Moezorewa I Zambia T Li’ lub hip ptie and pet aar lot- Ter JU) >ol- op leid 29 aar atie :cte itee roor ;erd te live van >rig ecte pen isch Congres in Bonn Bestuursonbekwaamheid Onderhandelingen Rhodesische leiders afgebroken .'4 REAGAN LISSABON (UPI). In oot- 1 19 ubs. lent een hij sië zou dan ook zeker niet tot een vreedzame oplossing gevoerd hebben. gevoerde politieke koers. Voor meer dan 600 afgevaardigden en delegaties uit 31 landen keerde voorzitter Herbert Mies zich onomwonden tegen de „afwijkende tendensen” zoals die zich de laatste tijd in de Italiaanse en Franse communisti sche partijen hebben gemanifesteerd. Mies veroordeelde de koers van China, die hij „anti-Russisch en ontspanning- vijandig” noemde. Aan de partijdag neemt ook een dele gatie van de DDR deel. De bezettingstroepen, aldus de twee woordvoerders, voeren talrijke kinderen uit de Westelijke Sahara weg. Andere kinderen krijgen wapens in handen en worden ertoe aangezet hun broeders te vermoorden. Het heeft er alle schijn van dat zowel de koninklijke familie als de Anglicaan se kerk zich geen starre houding wilden aanmeten. In elk geval is veel sneller gehandeld dan men tien jaar geleden zou hebben gedaan. ij na 30 den :rde nen ■pen sten eeft een laft, het van blij ad- ngs- ex- mg- ige- ;ens op een ma- jeik ;traf ten- zijn ier- iag- igse l-tal laar koe, men di' irke niet de >rdt ui- ons de Ini- Bild dat iren x>r- 3UW iza- er iigd i de om sten het ge- de zijn nv- slde 6,75 las- Er ek- van len, im- ;en- de lijk en uit- iten de in >or- •aad adie iatie die de ;aan uit :on- zet- zing ceu- zal tge- seks de mi- em- leer zou ilen j De verdwenen industrieel is directeur van een naaimachine-onderneming. De Baskische nationalistische guerrillaorga- nisatie ETA ontvoerde in januari bij Bilbao de zoon van een industrieel en hield hem 36 dagen vast. De rijkspolitie heeft versperringen op gericht op alle wegen van San Sebastian naar Bilbao, Vitoria en Pamplona, even als op de wegen naar de Franse grens. Nkomo, die de gematigde (binnenland se) vleugel van het ANC vertegenwoor digt, beschuldigde het regime-Smith er van geen stap te doen in de richting van een zwarte meerderheidsregering voor Rhodesië. Ook hij meende dat Engeland thans in moet grijpen, desnoods met militair geweld. In het gemeenschappe lijke communiqué dat beide partijen na het afbreken van de onderhandelingen uitgaven, werd evenwel nog een geringe mogelijkheid voor voortzetting van de gesprekken opengehouden. Als voornaamste nadeel noemde hij het feit dat de betrokkenen nog steeds niet helemaal vrij zijn om te doen en laten wat zij willen, zeker niet bij het zoeken naar een nieuwe partner. Een definitieve scheiding kan na twee jaar worden aangevraagd, maar in kringen rond het prinselijk paar verwachtte men niet anders dan dat Snowdon geen scheiding zou hebben gevraagd. Tony en Margaret leven immers al vijf jaar zo goed als gescheiden. De opnieuw uitgebroken burgeroorlog heeft volgens een voorlopige balans in een week meer dan tweehonderd doden geëist. De schietpartijen bij het eerder genoemde Druzendorp hebben in de af gelopen 24 uur tussen de dertig en vijftig mensenlevens gekost. De verbin dingen met het noorden van het land, rillastrijders zich verenigd in de Zim- babwes Armed Forces (Zimbabwe is de Afrikaanse naam voor Rhodesië). Zij zouden popelen om het regime-Smith definitief en met wapengeweld omver te werpen. Dit zijn beschuldigingen die gisteren in Brussel, op een persconferentie, zijn geuit door twee vertegenwoordigers van het Polisario, de bevrijdingsbeweging van de Westelijke Sahara. De koninklijke familie heeft langdurig gesproken over de toekomst van de kin deren van het echtpaar, de 14-jarige lord Linley en de 12-jarige lady Sarah, die respectievelijk zesde en zevende zijn in de lijn van troonopvolgers. Ford heeft verklaard, dat zijn keuze een weerspiegeling is van zijn overtui ging, dat de betrekkingen tussen de Verenigde Staten en China van vitaal belang zijn. Ford zal de Senaat verzoe ken, Gates de rang van ambassadeur te verlenen. NEW YORK. (AP)— Negen van de dertien Republikeinse gouverneurs van Amerikaanse staten hebben Ronald Rea- gen verzocht zijn kandidatuur voor de Republikeinse nominatie voor het presi dentschap in te trekken en te werken aan de verkiezing van president Ford. Reagan heeft het verzoek onmiddellijk verworpen, en gezegd dat de negen gou verneurs werken voor de verkiezings campagne van de president. Ondertussen heeft Ford in Washington gezegd dat hoe langer hij en Reagan hun strijd in de voorverkiezingen voort zetten, hoe waarschijnlijker het wordt dat zij onderlinge strijd in de Republi keinse partij zullen doen ontstaan, waardoor de partij bij de algemene pre sidentsverkiezingen in november schade zal kunnen ondervinden. LONDEN. (Reuter)— De ontploffing die zich gisteren in de buurt van het Buckingham-paleis in Londen heeft voorgedaan, blijkt veroorzaakt te zijn door kortsluiting in een waterverwar- mingsinstallatie en niet door een bom, zoals de Londense politie had meege deeld. De ontploffing ontstond in een kan toorgebouw. Drie mensen, die een shock opliepen, zijn naar een ziekenhuis ge bracht. Portugal is gekibbel ontstaan tussen rivalisre- rende communistische groeperingen over de vraag wie de hamer en de sikkel mag gebruiken als partij-em bleem. De mogelijkheid wordt niet uitgesloten geacht dat dit tot uitstel van de voor 25 april vastgestelde verkiezingen zal leiden. „De problemen die nu rijzen over de legalisering van enkele politieke partijen kan een uitstel in de verkie zingen noodzakelijk maken”, zo schreef het weekblad O Jornal, daar bij een funtionaris van het ministerie van binnenlandse zaken citerend die bij het organiseren van de verkiezin gen betrokken is. Het geschil speelt tussen de com munistische partij en de MRPP, de beweging voor de reorganisatie van het proletariaat- De kern van het geschil ligt in een wet die zegt dat partijen verschillende verkiezingsem- blemen moeten hebben om de kiezers niet in verwarring te brengen. In Londense rechtskringen wordt be twijfeld of de gekozen oplossing wel de juiste is. De nieuwe situatie voor Marga ret en Tony is eigenlijk geen formele juridische scheiding. Een vooraanstaande advocaat in huwelijksaangelegenheden in Londen noemde het een „zeer onbe vredigende uitweg”, die tegenwoordig nog maar zelden wordt toegepast en ook door de rechters wordt gemeden. De ontginning van de reserves zal worden vergroot. Marokko is reeds de grootste exporteur van fosfaat in de wereld. Fosfaat wordt gebruikt voor kunstmest. De fosfaatreserves werden al eerder geraamd op 1,72 miljard ton. De mijnen zijn door Spanje ontsloten. Ma rokko heeft een belang hierin van 65 percent. BEIROET (Reuter, AFP). In de straten van Beiroet zijn pantserwagens van het Libanese leger verschenen die aan de strijd deelnemen. Het gaat om voertuigen die in het bezit zijn van de respectieve groeperingen van het uiteen gevallen leger. Op de berg ten oosten van de hoofdstad maken de partijen die elkaar naar het leven staan gebruik van snelvuurkanonnen. Het strijdtoneel ligt voornamelijk bij het door Druzen be woonde dorp Aley. Maar het Amerikaanse bureau in Pe king zal niet tot ambassade verheven worden, omdat China niet bereid is offi ciële diplomatieke betrekkingen met de Verenigde Staten aan te gaan zolang Washington het nationalistische bewind op Taiwan als de Republiek China er kent. LONDEN (Reuter). De scheiding van prinses Margaret en lord Snowdon, die paleis Buckingham gisteren officieel bekendgemaakt heeft, betekent dat de twee onafhankelijk van elkaar zullen leven maar wel getrouwd blijven. OOST BERLIJN (Reuter). De al herhaalde malen uitgestelde conferentie van Oost- en Westeuropese communisti sche partijen zou, naar doorgaans welin gelichte Oostberlijnse kringen gisteren meldden, in beginsel in de maand juni kunnen plaatsvinden. I -i Nkomo’s invloed in de steden is de laatste weken enorm teruggelopen ten gunste van de radicale vleugel van het ANC onder bisschop Abel Moezorewa, die op het ogenblik in het Mozambi- kaanse Mapoeto (het vroegere Louren<;o Marques) woont. Talrijke aanhangers van Joshua Nkomo zouden zich de laat ste dagen bij deze radicale vleugel heb ben aangesloten. Zowel Nkomo als bisschop Moezorewa moeten echter met een sterk groeiende „derde macht” binnen het ANC rekenen, namelijk de militaire leiders, die onlangs in Mozambique een eigen oppercomman do hebben gevormd. Daarbij is geen enkele leider van de „oude garde” (Moe zorewa of ds. Sithole) betrokken. Een woordvoerder van deze guerrilla- troepen verklaarde dezer dagen dat het beter voor de „oude” nationale leiders zou zijn om zich op „een elegante ma nier” terug te trekken. Volgens deze woordvoerder hebben ruim 23.000 guer- Franjieh dient af te treden „omdat hij een obstakel is dat elk plan om de crisis op te lossen tegenhoudt”, zei generaal Ahdab in êen verklaring die werd uitge- percent); vergeleken met vijf jaar geleden bedroeg de toeneming 71 percent en ten opzichte van 1965 zelfs 169 per cent. Dit heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek bekend gemaakt. Per 100.000 inwoners kwamen 3.292 misdrijven ter kennis van de politie (vj- 3.115). Houdt men rekening met de be volkingsaanwas dan was de stijging ge durende de laatste vijf jaren 63 percent en in tien jaar 142 percent. Onmiddellijk na het afbreken van het gesprek werden zwaarbewapende politie- eenheden naar de zwarte woonwijken in Salisbury gestuurd om bij eventuele on lusten te kunnen ingrijpen. Het blanke minderheidsregime-Smith, dat in 1965 eenzijdig de onafhankelijkheid uitriep en zich losmaakte van Engeland, regeert over 5,7 miljoen zwarte Afrikanen. Er zijn 274.000 blanken. Reeds donderdag werd duidelijk dat de besprekingen op een dood punt wa ren aangekomen, toen Nkomo plotseling Salisbury verliet om president Kaoenda van Zambia over de gang van zaken in te lichten. De laatste dagen hadden zo wel Zambia als Botswana zware pressie op Nkomo uitgeoefend om thans defni- tief met een resultaat voor de dag te komen. Men heeft er echter geen rekening ;m^g- gghoudenxdat een groot aantal Sa- hara-bewoners, die onder de Spaanse „bezetting” in ballingschap gingen, nu teruggekeerd zijn naar hun vaderland en er een gemeenschap van ruim 750.000 mensen zijn gaan vormen, aldus de twee. waar zich ook hevige gevechten zouden af spelen, zijn verbroken. De hele nacht van donderdag op vrij dag klonken in het noordwesten van Beiroet, in het gebied waar de grote hotels staan, ontploffingen van granaten en het ratelen van automatische wapens. Gisteren ging het schieten onverminderd door- Sedert eenheden van het leger zich met hun materieel en munitie bij het ene of het andere kamp hebben aange sloten hebben lichte tanks en pantser wagens overal in Beiroet en ook in de rest van het land posities ingenomen. Tanks zijn in handen van troepen die loyaal zijn aan president Franjieh, ande re van troepen van het „Libanees Arabi sche leger” die aan de kant staan van- generaal El Ahdab, leider van de machtsgreep van 11 maart. Ook christe- „De fosfaatreserves in het westelijk deel van de Sahara worden geraamd op 10 miljard ton met een waarde van ongeveer 2,15 biljoen gulden in huidige prijzen uitgedrukt,” heeft de Marok kaanse staatsescretaris van regionale ontwikkeling, Tajeb Ben Sjeik, op een persconferentie in Casablanca bekendge maakt. Bodemkundig onderzoek heeft bovendien de aanwezigheid aangetoond vai. lei-olie en sporen van ijzer, urani um en kobalt. WASHINGTON. (Reuter)— President Ford heeft gisteren de Amerikaanse oud-minister van defensie Thomas Gates benoemd tot hoofd van het Amerikaanse verbindingsbureau in Peking. Gates is de opvolger van George Bush, die de post in Peking verliet toen hij leider werd van de CIA. zonden door een radiostation dat hem steunt. De generaal, bevelhebber van het gar nizoen van Beiroet, herhaalde dat presi dent Franjieh geacht wordt te zijn af ge treden en voegde daaraan toe: „Ik ver zoek het parlement en onze Syrische broeders het proces van de verkiezing van een nieuwe president te versnellen, voordat het volk naar het paleis trekt om de president te verwijderen, die nimmer naar de stem van het volk heeft geluisterd.” Hij zei dat de president alles heeft gedaan om de Syrische bemiddeling te saboteren en de Syriërs had gewongen zich terug te trekken uit de gecoördi neerde commissies die in het leven wa ren geroepen om toezicht te houden op de naleving van het bestand in Libanon. In Bonn heeft de Westduitse commu nistische partij gisteren haar vierde con gres geopend met een duidelijke belijde nis tot de door Moskou en de DDR MAASTRICHT. Een groep van kri tische katholieken, verenigd in de Maas trichtse City-Kerk, heeft de bisschop van Roermond, mgr. dr. J. M. Gijsen, „bestuursonbekwaamheid” verweten. Dit gebeurt in een Open Brief, waarvan afschriften zijn gestuurd aan onder meer de voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie, Joannes kardi naal/ Willebrands,' aartsbisschop van Utrecht, en aan het hoofd van de pause lijke congregatie voor onderwijs en op voeding in Rome, kardinaal Garonne. Aanleiding tot het schrijven vormt de houding van bisschop Gijsen ten opzich te van de hogeschool voor Theologie en Pastoraat in Heerlen, waarvan hij afge studeerden niet tot priester wenst te wijden. Een priesterstudent uit Maas tricht, Huub Lenders, wilde door bis schop Gijsen gewijd worden, omdat hij in het bisdom Roermond werkzaam wil de zijn. Mgr. Gijsen bleek daatoe niet bereid. Hij stelde de betrokken kandi daat de voorwaarde, dat hij twee jaar theologie zou moeten gaan studeren aan het groot-seminarie van het Duitse bis dom Regensburg. Huub Lenders heeft' dit geweigerd. Hij is van plan zich aan te bieden aan de bisschop van Den Bosch of aan die van Breda. Zij accepte ren wel afgestudeerden van de Heerlen- se hogeschool. Tussen instituut en de bisschop van Roermond bestaat al enkele jaren een ernstig conflict, dat ertoe geleid heeft dat mgr. Gijsen een eigen priesteroplei ding heeft opgericht in Rolduc-Kerkrade (een groot-seminarie-oude-stijl). Buiten Huub Lenders heeft de bisschop van Roermond nog aan meerdere studenten van de omstreden hogeschool de eis gesteld, dat zij enige jaren in Regens burg moeten gaan studeren, alvorens tot priester gewijd te kunnen worden. En kele kandidaten zijn wel op de voor waarde van bisschop Gijsen ingegaan. DEN HAAH (ANP). In 1975 zijn 448.000 misdrijven ter kennis politie gekomen tegen 420.000 in 1914 (een toeneming van 7 SAN SEBASTIAN. (Reuter)— Don derdagavond is de Baskische industrieel Angel Berazadi verdwenen. Van de zijde van de politie is verklaard, dat de 56- jarige Berazadi waarschijnlijk ontvoerd is. BRUSSEL (ANP). „Marokkaanse strijdkrachten bombarderen in de Wes telijke Sahara vluchtelingenkampen, na dat ze vorige maand al napalmgebruik- ten om de bevolking van de P*std|j4(S^ Sahara uit te roeien. Marokkaanse be zettingstroepen, met een sterkte van on geveer 40.000 man. vergiftigen de water putten van de bewoners en doden er het vee. De Marokkanen worden daarbij ge holpen door 5000 man uit Mauretanië-” (Van onze redactie buitenland) SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de Britse rege ring gisteravond om hulp gevraagd, nadat de dertiende zitting van de onderhandelingen met de leider van de Afrikaanse Nationale Raad (ANC), Joshua Nkomo, eindigde met het afbreken van de gesprekken tussen zwart en blank in Rhodesië. Volgens Smith kan Engeland zich niet langer ont trekken aan de verantwoordelijkheid die het zegt te hebben voor Rhodesië”. Nkomo keerde nog dezelfde dag van uit de Zambiaanse hoofdstad Loesaka naar Salisbury terug en verklaarde al leen dat hij en president Kaoenda de algemene situatie in zuidelijk Afrika hadden besproken. Welingelichte kringen menen echter dat Kenneth Kaoenda’s geduld ten einde is. Dat blijkt ook uit de toenemend vijandelijke houding van Zambia tegenover Rhodesië. Bij het twaalfde gesprek tussen Smith en Nko mo,' dat woensdag plaatsvond, schijnt de zwarte leider al gezegd te hebben: „Het heeit geen zin meer. We kunnen er beter mee ophouden.” Inmiddels neemt zowel in Rhodesië alsook in de buurstaten Zambia, Mozam bique en Botswana het gevoel toe dat het probleem alleen nog maar met mili taire middelen op te lossen is. Volgens de Rhodesische minister van Defensie, Pieter van der Byl, die als een fel tegenstander van een zwarte meerder heidsregering wordt beschouwd en aan de laatste besprekingen met de ANC ook niet meer deelnam, bevinden zich rond duizend „terroristen” op Rhodesisch ge bied, terwijl er meer dan 5000 in vroe gere Frelimo-kampen in Tanzania en Mozambique worden opgeleid. Een overeenkomst met Joshua Nkomo zo menen blanke kringen in Rhode- Dit compromis is aanvaard op advies van de advocaten van het koninklijk huis en koningin Elizabeth zelf. De Snowdons zijn ermee akkoord gegaan en beschouwen hun 16-jarig huwelijk als geëindigd. Men zou thans overeenstemming heb ben bereikt over de verklaring die tij dens de conferentie moet worden aan vaard. De compromis-tekst, in vergelij king tot eerdere ontwerpen drastisch ingekort, zou thans geen enkele ver plichting tot gezamenlijke Oost-West aktie bevatten en evenmin een veroorde ling van maoïstisch China. De partijen die muurvast op de Sov- jet-lijn zitten hadden deze punten ingé bracht, maar de meer onafhankelijk in gestelde cp’s wilden er niet van horen. Oorspronkelijk had de communistische monsterconferentie in de eerste helft van het vorige jaar moeten worden gehouden. Door de bovenaangehaalde fundamentele geschilpunten tussen de Pro-Moskou partijen en de meer liberale Partijen, zoals de Roemeense, Joegoslavi sche, Italiaanse en Franse, moest de zaak echter herhaaldelijk worden ver schoven. Naar in Oost-Berlijn verluidde, ligt het zwaartepunt van de in beginsel overeengekomen compromis-verklaring au op de vraagstukken van vrede en veiligheid in Europa. Het compromis is uitgewerkt geduren de een driedaagse voorbereidende bijeen komst, waarop 27 Europese cp’s waren vertegenwoordigd. Dit is een zogenaamde strafrozen- krans, te zien op een tentoonstelling die dezer dageji gehouden wordt in een stad in de buurt van München. De rozenkrans werd in de negentiende eeuw bij wijze van straf omgehangen aan diegenen, die zich de toorn van de kerkelijke overheden op de hals haalden door in de kerk te veel te babbelen. van de Generaal El Ahdab, leider van de greep naar de macht tegen president Franjieh, heeft het staatshoofd beschul digd van pogingen de bemiddeling van Syrië te laten mislukken. lijke en moslem milities beschikken over deze oorlogsmachines. Het dagelijkse leven in Beiroet heeft het aspect herkregen van de donkere tijden van de recente bloedige burge roorlog. Er is geen benzine, bakkers hebben als gevolg van het wegvallen van de bevoorrading hun deuren geslo ten en de stad is opnieuw in tweeën verdeeld.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3