Vaak gespeelde nummers klinken nog steeds fris Zweedse justitie trekt aanklacht tegen Bergman in Balans van Brecht-project slaat uit naar Kurt Weill Max Heymans - toujours Max Heymans Margreet Honing vertolkt Franse lied smetteloos s» I fill E, Miff "J F ELSEVIERS Aanslag 10 miljoen Met Lex Barten in Kadens Ierse miljonair brengt collectie in stichting 11 19 7 6 KUNST MAART 2 2 maandag 10 IN INTERESSANT PROGRAMMA LEX VEELO LEIDT RESIDENTIE-ORKEST bel 020 - 6 3156 toestel 142 dan weet U het iedere week zeker! U moet het zélf weten! neem DEN HAAG Paul Hindemith en Kurt Weill hadden qua instel ling met Bertold Brecht gemeen, dat zij hun kunstenaarschap niet in de ivoren toren wilden beleven, maar hun creativiteit in groter, so ciaal verband trachten te plaatsen. Van deze twee componisten bena derde Weill zonder twijfel het dichtst de doelstellingen van Brecht, om via een soort verhalend theater de sociale bewustwording van het publiek aan te wakkeren. Ff r. 1: Oil ABW F MHe* Fats Domino: genoeglijke sfeer 1“ 1“ (Van onze correspondent) van (Foto Gijsbert Hanekroot). (ADVERTENTIE) gecompliceerde rol van de in dit JOHAN VAN KEMPEN In de hoofdstad ging de zaal reeds plat voordat Domino ook nog maar ten tonele was verschenen: voorprogramma en een korte orkestrale opening hadden hun baanbrekende werk voor de Fats met succes voltooid. Voorwaar een suc- De verzameling blijft in het buiten en zal voor publiek toegankelijk zijn. WEEKBLAD MAGAZINE niet vlekkeloos. Maar wat geeft het als je komt voor een Hello Josephine, een Jambalaya, I’m Walking, Let the four winds blow Blue Monday, Blue Heaven, I want to walk you home of het even eens niet voor de eerste keer gespeelde Blueberry Hill. Dan word je toch op je wenken bediend met zo’n concert. CEE SSTRAUS IS MAX HEYMANS TOT NU toe vrijwel altijd de hekkesluiter van de halfjaarlijkse Amster damse couturefestijnen geweest, dit seizoen beet hij evenwel het spits af met de presentatie van zijn verfijnde voorjaars- en zo mercollectie in zijn traditie getrouw bomvolle salon. Domino kwam met een behoorlijk grote begeleidingsband: een blazerskwin- tet, twee gitaristen, een basgitarist en een alles omverspelende drummer wiens spel het podium gemiddeld twintig cen timeter per nummer opzij deed schui ven. Op de blazerssectie wordt een ruim beroep gedaan om de juiste stemming te scheppen, hetgeen met minutenlange maar nooit vervelende soli, swingende heupen, malle toeren en veel grappen ook inderdaad kan lukken- Soms lijkt Fats Domino zelf bij dit muzikale en visuele geweld in de verdrukking te raken, maar hij weet dat het publiek tenslotte voor hem is gekomen en rea geert navenant. Show krijgt bij deze optredens meer aandacht dan de muziek. De twee trom pettisten lieten onder het grapj esmaken menige steek vallen en ook de saxofo nisten bleken in de meeste chorussen Rechts: prachtige zuiver zij den jersey japon met bijpas sende turban in de tint „ta bac blond” uit de voorjaars- en zomercollectie van Max Heymans. staande uit een wijdvallende japon, op zijn plaats gehouden door slechts één schouderband, en een bijpassende mantel van zuivere zijde met lui- paard-dessing. Organza werd ver werkt in een romantische avondjurk met een in vele lagen en punten gesneden rok. De bruid verscheen eveneens in organza, onschuldig wit, en het jeugdige slanke lijf was er als het ware spiraalsgewijs mee omhuld; het einde van een bijzonder boeiend modeschouwspel Hindemith’s „Lehrstück” (1929) DE TAILLEURS VAN HEYMANS zijn altijd even verrukkelijk van uit voering en dit keer waren ze te bewonderen met heuplange en zeven achtste jasjes op nauwe rokken, doch AMSTERDAM Genoeglijkheid kenmerkt de sfeer waarin de optredens van Fats Domino zich afspelen. De ge zellige en goedlachse pianist-zanger die al bijna 30 jaar geleden met zijn rhythm and blues een popmusicus avant la let- tre was, weet met weinig moeite de zaal voor zich in te nemen, vaak zonder dat hij een enkele rijkberingde vinger op de toetsen heeft gezet. Dat bleek weer dit weekeinde toen Antoine „Fats” Domino een drietal concerten in ons land gaf, een nachtelijk optreden in Den Haag en twee goed bezochte avondconcerten in het RAI-Congrescentrum in Amsterdam. cdsvol concert voor de thythm and blues en boogie woogie waarvan een meren deels op middelbare leeftijd gearriveerd publiek met ruime teugen kon genieten. Het spel van Fats Domino begeeft zich sedert jaren langs veel betreden paden. Nieuwe nummers worden zelden opge nomen, het geijkte repertoire nog steeds met een duidelijke New Orleans- achtergrond klinkt elke keer dat hier gespeeld wordt. Maar typerend voor Do mino is het dat. hoe bekend de songs ook zijn en hoe groot de herkenning is, hij ze speelt zonder dat ze tot cliché’s vervallen. Z’n inzet is zo vitaal dat er dadelijk een vonk kan overvliegen die het meest nuchtere publiek overeind kan krijgen. Zijn muziek heeft door des win- gende stampende inbreng een dwangma tig karakter: je moet je eraan overgeven of anders maar weggaan, want leuk wordt het in dat geval nooit. artistiek absoluut trefzeker. Samen met de perfect begeleidende pianist Rudolf lansen, die uiteraard een uiterst belan grijke rol speelde bij de totstandkoming van de vertolkingen, heeft zij voor een intense muzikale belevenis gezorgd. De bariton Lex Barten heeft vooral in de laagte een goede stem. Hij lijkt in zijn zuivere zang een maximum aan uitdrukking na te streven, hetgeen zich laat merken in een wat overmatig aan wenden van mimiek en gebaar, waar door het „ingeleefd zijn” wel eens tot een pose dreigt 'te worden. Misschien mede door die opgeschroefde expressie, krijg je soms juist de indruk van een tekort aan innerlijke beleving en ont staat het gevoel dat alle verschil in uitdrukking, door een „manier van doen”, genivelleerd wordt. Overigens heeft Barten waarschijnlijk neer artistieke kwaliteiten dan in het door hem gekozen programma tot hun recht konden komen. Want terwijl je bij zijn type zou zeggen: „niet te zwaar, niet te diep, niet te duister”, koos hij zich drie sombere liederen van Brahms en verder evenmin opgewekte literatuur van Beethoven, Ignace Lilien, Ton de Leeuw (uit diens eerste periode) en Leon Orthel. Orthels Klein Drieluik, op tek sten van Adriaan Roland Holst, waarin door beknopte muzikale formulering de poëzie volledig onaangetast is gebleven, werd speciaal voor Lex Barten gecom poneerd. De hierboven bij Barten gesignaleerde artistieke hoedanigheden daargelaten, le verde deze zanger met zijn volstrekt betrouwbare begeleidster Henny van Tongeren, genuanceerde en goed op el kaar afgewogen verklankingen van alle liederen. DUBLIN. De diamantmiljonair sir Alfred Beit schenkt zijn 18de- eeuwse buiten (met honderd kamers) in het Ierse graafschap Wicklow, met zijn beroemde schilderijenverzame ling, aan een Ierse stichting. Een van de schilderijen is de briefschrijvende vrouw van Vermeer, dat op zes mil joen dollar wordt geschat. Links: „Dans le jardin” noemde Max deze creatie, waarin vele meters witte mousseline de soie zijn ver werkt. Volgens zijn vrienden is Bergman van plan met enkelen van zijn medewerkers naar Italië te verhuizen. Dit zou voor Zweden op cultureel gebied een enorm verlies betekenen. Bekende Zweedse acteurs, zoals Max von Sydow en Harriet Andersson, ston den bij deze firma onder contract. Mil joenen guldens zijn daardoor aan de Zweedse belastingen onttrokken, hoewel Bergman c.s. blijven volhouden onschul dig te zijn. De officier van justitie in Stockholm die de aanklacht heeft ingetrokken, heeft Bergman echter wel te verstaan gegeven dat zijn laatste aanslagbiljet met een bedrag van tien miljoen gulden zal worden verhoogd. Het conflict rond Bergmans belastin gen is inmiddels uitgegroeid tot een strijd tussen de beste juristen van het land, de zogenaamde culturele elite; hele pagina’s in de Zweedse dagbladen wor den gevuld met de debatten over de brutale behandeling van Bergman door de politie. Zo werd Bergman letterlijk van het toneel gesleurd tijdens repetities in de Koninklijke Opera. Hij heeft enige tijd met e en shock in een ziekenhuis gelegen. Sinds een paar dagen is Berg man weer thuis WE HADDEN HET IN HET begin van dit journaal over tradities en daartoe behoort bij Max Heymans ook om tijdens zijn coutureshows al vast enkele ontwerpen te tonen uit zijn Collection Diffusion. Hierbij zij dan aangetekend dat die modellen al voor de volgende winter zijn bedoeld; eer; collectie die door Plaza wordt geconfectioneerd. Daarbij zag ik voor u onder andere een uitstekende bruin-witte tweed mantel en een grijs Shetland pakje bestaande uit een slank gesneden jurk met kort jasje. Max laat ons onder geen beding in de kou staan. HAARLEM. Het slotconcert in de vocale serie van Kadens een van de recitals die voor radio-uitzending wor den opgenomen gaf zondagmiddag weer twee vocale solisten te beluisteren. Het waren de sopraan Margreet Honig (als vervangster van de wegens ziekte verhinderde Catrien Patriasz) en de ba riton Lex Barten, die aan de piano werden begeleid door respectievelijk Ru dolf Jansen en Henny van Tongeren. Uiterst rechts: harembroek met omslagrok, gepaillet- te e top en meterslange shawl zijn de componenten van een creatie die Heymans de naam „Dansez mainte- nant” meegaf. een rechtstreeks sociaal appl inhoudt en „Die sieben „Todsünden” eigenlijk meer een schildering van de moderne samen leving is; Weill’s werk nog steeds indrin gend en boeiend blijkt en Hindemiths Hindemith’s nog slechts een curiositeit is. Weill wint trouwens op alle fronten. Want als Hindemith er. strikt muzikaal gezien op sommige plaatsen in het „Lehrstück” tegen aan gaat, is het onin teressante, super-Duitse kost, die in een ritmisch recht-twee-averecht een soort dwingende laarzengeest oproept die al leen maar een nog sinisterder stemming teweeg brengt dan het wrange gegeven al in zich heeft- De ingebouwde clowns- scène, waarin degene die zich boven de massa verheft een kopje kleiner wordt gemaakt, benadrukt op symbolische wij ze de kern van het onderwerp, maar verzwakt tegelijkertijd het geheel door een gebrek aan organisch verband met de rest. En als bij de door Hindemith groten deels vrijgelaten instrumentatie het vol ledige Residentie Orkest constant blijkt te zijn ingeschakeld, heeft dat alleen maar een toespitsing van de bombasti sche, macabere en (laat Hindemith het niet horen) haast nazistische aandoende geest tot gevolg. Daartegenover staat dan het raffine ment waarmee Weill zijn ironisch getin te partituur realiseert; in de uitvoering een ónmogelijke opgave voor amateurs, maar functioneel tot en met. Want de uitkomst geeft aan de tekst een uitdruk kingskracht die het publiek en Brecht indertijd moet hebben overrompeld en diie nog steeds zijn uitwerking heeft. De Duitse (musical)-zangeres Doris Bierett, die de beide Anna’s uitbeeldt die ten behoeve van hun familieleden in de grote stad gaan werken, is precies het juiste type voor dit soort werk. Intelli- gent-muzikaal en werkelijk volkomen overtuigend van voordracht heeft zij deze prestatie geleverd, hetgeen terecht enthousiaste reacties bij het publiek te weeg bracht. STOCKHOLM. Onder druk van het buitenland heeft de Zweedse jusititie besloten de aankladht tegen de Zweedse filmregisseur Ingmar Bergman in te trekken. Bergman had in Zug (Zwitser land) een zogenoemde „brievenbus-fir- ma” opgericht en daardoor volgens de Zweedse fiscus miljoenen guldens aan belasting ontdoken. OVER TRADITIES GESPROKEN: Al is een show van Heymans immer een feest, twee irritante tradities moet hij nu maar eens voor de geëngageerde toeschouwers over boord gooien. Ten eerste die onzinnig lange pauze en ten tweede om vooral tijdens die onderbreking vervelende sigarettenjongens met gratis rokerij te laten leuren, waardoor je na af loop als een soort van in de nicotine gedoopte, gerookte paling naar buiten komt. De tranen staan je in je ogen van ellende. Milieuvervuiling van de eerste orde, terwijl onze goede vriend Max toch de opperste schoonheid prefereert, in het bijzonder als het om zijn creaties gaat. De i cabaret-achtige werk optredende familie van de Anna's, was toevertrouwd aan een mannenkwartet bestaande uit leden van het Nederlands Vocaal Ensemble, dat uitblonk door zekerheid van intona tie en een treffende karakterschildering. ex Veelo’s directie gaf geen kans op enige twijfel bij de uitvoering en het spel van het Residentie Orkest was ron duit voortreffelijk. De blazers leverden evenzeer op plooirokken. Grijs was onder meer vertegenwoordigd in een charmant geheel, bestaande uit een mantel met korte mouw en los cape- je in pied de coq met bijpassende rok en effen grijze jumper. Japonnen van zuiver zijden jersey en mousseline de soie waren een lust voor het oog. Ter completering van al zijn creaties geeft Max zijn mannequins altijd weer de beeldigste hoofdbedekkingen: van turbans tot kleine en grote hoe den en meestal vervaardigd van het zelfde materiaal als zijn ontwerpen. POUR LE BATEAU JA, BIJ Max gaat nu eenmaal alles in het Frans bedacht hij een beeldschone lange ottoman zijden mantel, waar van het interieur in hetzelfde gedessi neerde linnen was uitgevoerd als het broek-ensemble eronder. Het ontlokte een mevrouw achter mij de diep uit haar hart komende spijtige opmer king, dat deze combinatie voor haar BM toch minder geschikt was. Maar ja, Max denkt in zo’n geval dan wel aan iets omvangrijkers. ERG MOOI VOOR HET CHAM PAGNE uurtje was een complet be- EN DIE CREATIES, BESTE mode- vriendinnen, die Heymans ten tonele voerde waren weer adembenemend; vervaardigd van de meest fraaie ma terialen, prachtig van kleur en com binaties van kleuren. Max Heymans toujours Heymans meti Chanel- pakken aangekondigd als Chanel toujours Chanel en het vele wit voor het komende seizoen, geïntrodu ceerd als le blanc toujours le blanc en dat alles in aanwezigheid van la presse toujours la presse. Wit in combinatie met le tabac blond, vergelijkbaar met de kleur van Virgi nia tabak neemt in de collectie een voorname plaats in. Dat tabaksblond in combinatie met marine ook iets moois kan opleveren zag ik bijvoor beeld bij een pantalon met blazer in tabac, waarvan de bijbehorende blou se en het interieur waren uitgevoerd in zuiver zijde van Bianchini met een dessin van marine, tabac en wit. Margreet Honig maakte met haar fij ne stemgeluid veel indruk door haar indringend-muzikale presentatie van franse liedkunst. Al zijn Fauré en De bussy in zekere zin eikaars tegenpolen wat betreft de behandeling van materi aal en uitdrukkingsvormen, hun liederen rijn even rijk aan subtiliteiten. Bij Fau- rë geen grote contrasten, maar verras sende modulerende wendingen binnen de duidelijke vormgeving, met een voortdu rende weerkaatsing tussen hetgeen in de solostem en in de begeleidingen gebeurt. Debussy vindt zijn vorm gaandeweg, paarmate hij zijn ontroering en zijn indrukken transponeert in muziek, het geen niet zoals bij Fauré in een duidelij ks melodie resulteert, maar in een op bouw van talrijke interpretatiedetails. Zowel het meer klassiek geaarde tem perament van Faurë, als het op het gevoelsmoment aankomende Debussy- aanse lied: beide werden bij Margreet Honig en haar begeleider als ten volle begrepen ervaren. Ook de grillige sfeer tekening in Ravels exentrieke Cinq Mé- iodies Grecs werd door hen beiden raak Betroffen. Margreet Honigs heldere sopraanstem is in alle registers, die zonder breuk in elkaar overgaan, smetteloos. En haar interpretatiekunst is zowel technisch als Sir Alfred Beit kwam twee jaar gele den in het nieuws door een opzienba rende schilderijendiefstal uit zijn bui ten. Voor die diefstal is de Engelse miljonairsdochter Bridget Rose Dug- dale veroordeeld tot negen jaar ge vangenisstraf. Haar vrijlating werd geëist door Eddy Gallagher en Mari on Coyle, de ontvoerders van de Ne derlandse zakenman dr. Tiede Herre- ma. De schilderijen werden later on beschadigd teruggevonden in een boerderij Bij Hindemith lag het accent meer op het sociale aspect van het musiceren zelf. Hij wilde de verwijdering die in de muziekwereld als gevolg van het virtuo zendom van de negenentiende eeuw ten opzichte van de niet-specialist, de niet- vakmusicus was ontstaan, ongedaan ma ken door op alle mogeliijke manieren de amateurs, het publiek in zijn totaliteit weer geheel in de muziekbeoefening te betrekken. Het is daarom interessant dat het Residentie Orkest een Brecht-project heeft opgezet, waarbij in die zin Hinde mith en Weil'l naast elkaar worden ge plaatst, zodat een vergelijkend beeld kan worden verkregen. Zaterdagavond wer den in dat kader in het Congresgebouw en als tweede werk „Die sieben Todsünden der Kleinburger,, (1933( van Weill uitge voerd. Overtuigend kon daarbij worden vastgesteld dat de eenheid die Weill bereikt tussen het didactische en muzi kale element, bij lange na niet wordt benaderd in het werk van Hindemith. Sterker nog: dat terwijl het „Lehrstück” een opmerkelijke prestatie en het orkest als geheel, inclusief de hier zo raak toegepaste banjo en piano, bewoog zich op heel natuurlijke wijze in deze - jazz-elementen doorspekte muziek. Minder publieke waardering voor 'Hin demith, ondanks de toegevoegde poespas als diaprojecties. Eigenlijk wordt de stemming bijvoorbaat bij voorbaat be dorven door de enigszins frikkerige ma nier waarop Veelo de concertbezoekers probeert te bewegen tot het netjes re- i produceren van de (door een koortje van Haagse conservatoriumstudenten) voor gezongen refreinen, als een soort open bare les. De verfijnde inleiding van het ehrstück is dan even een verademing, maar al gauw vervalt Hindemith in het reeds omschreven, kleurloze klankge- middelde, dat slechts hier en daar door de kopergroep wordt doorbroken. De koorpartijen, gezongen door het Ton- kunstkr en De Stem des Vlks, waren bovendien niet overal even toonvast, waardoor de troosteloosheid van deze muziek werd onderstreept. Doris Bierett, hier in de functie van spreekster, alsmede Anton Trommelen, tenor, en Henk Smit bas, in de solisti sche zangpartijen kweten zich op vak kundige wijze van hun ondankbare taak. JOHAN VAN KEMPEN. Fats Domino tijdens zijn optreden gisteravond in het RAI-Congrescentrum in Amsterdam.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11