1 Tor Anglia vaart zich stuk in SPORT IJmuider sluizen Lubbers wil HAARLEM KANDIDAAT CROUPIERSCHOOL pnjsstop voor kleding en voedsel IL 20 I A Speuractie naar vermiste kotter twee dagen laag: T': /'„lil I B Ipiil Doctrine van Amin 129.- 'B fr nn WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Nog geen besluit over Lockheed-documenten de ng: Donenfeld overleden Schraal AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Israel bevestigt deelname aan Het woord is aan DORSMAN v. Hanegem weer bezig VN-debat met PLO Boskov: nog 4 dagen an (Van onze redacteur in Washington, H. Leffelaar) I '/om Eerste schot Weerrapporten 2 Binnen- en buitenland 2, 3 7 Plaatselijk Nieuws 4, 5, 9 Radio en tv 9 Strips ii Kunst 11 Mode Sport 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 Ossewagen pagina 5 1 b.v. xtiel par- tarkt een k de een d en :rso- sek- irom i en iting ngen MAANDAG 22 MAART 1976 66e jaargang nummer 118 HIK WASHINGTON In Amerikaanse regeringskringen is nog geen over eenstemming bereikt over de vraag of en eventueel hoe door andere rege ringen opgevraagde Lockheed-documenten verstrekt moeten worden. Blijkbaar onvoorbereid op de reacties in het buitenland nadat de onder zoekcommissie van senator Frank Church een aantal namen prijsgaf van omgekochte buitenlandse functionarissen, hebben de ministeries van Jus titie en Buitenlandse Zaken zich in de zaak gemengd, ieder met uiteenlo pende belangen en voorstellen. Kantoor: Lange Nicuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel redactie 15389, na kantoortijd 10709 Tel adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. AUTO VERZEKERING beloont BETERE rijders I i; BIJ ALBERT HEIJN IJmuider Courant Rabindranath Tagore: i p iaat f 146 90 (p post 189 bij vooruitbetaling f 13 Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. Onenigheid in VS over verstrekken van de gegevens (Zie verder pagina 7) BOSKOV (Van onze parlementsredactie) 'i ADVERTENTIES ADVERTENTIES ANTIEK ZILVER (Zie verder pag. 2) (Zie verder pagina 3) 20 In Cincinnati is op 80-jarige leeftijd overleden Robert E. Bra ley. Zijn naam komt voor in de krijgskundige annalen, omdat hij in de eerste wereldoorlog het eerste Amerikaanse schot loste. Braley deed dat als 22-jarige korporaal-artillerist in de omge ving van het Franse Nancy op 23 oktober 1917. nere :hte- win- s en '<tie- niet 'rgd. kon- om tar! ken- ook Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Inkoop Verkoop voor mode regen mantels Onge loof lijk maar Tot nu toe heeft Israel steeds gewei gerd deel te nemen aan zittingen van de Veiligheidsraad waarvoor ook de PLO was uitgenodigd. Eerder had de secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim, gezegd dat de jongste incidenten in door Israel bezet gebied de gevaarlijke toestand in het Midden-Oosten en de dringende nood zaak van een intensivering van de vre desinspanningen onderstreepten. Jeruzalem en de westelijke oever van de Jordaan zijn de laatste tijd het toneel geweest van Arabische betogingen tegen de Israëlische bezetting. wa 137,- 154,— Spekstraat 10 Haarlem Tel. 023 - 320274 ur r afgebeeld van der Mije, H. P Stuurman Abonnement De ongeveer 13 miljoen os- sewagens in India blijven daar ook het komende jaar het belan grijkste transportmiddel. Blijkens gepubliceerde statistieken wor den met deze karren aanzienlijk meer goederen vervoerd dan per trein. Het transport per ossewa gen levert werk aan ongeveer 20 miljoen mensen. Het vervoer middel blijft voorlopig onmis baar, ook al als gevolg van de stijgende olieprijzen. IJMUIDEN. Het passagiersschip TOR Anglia is zaterdag morgen bij de Middensluis in het Noordzeekanaal lek gestoten. Het schip zonk snel, maar kon door direkte sleepboothulp tegen de wal gedrukt worden, waar de 600 passagiers en 200 bemanningslden van boord zijn gehaald. Dat gebeurde met touwladders, reddingsboten en een brandweerladder. Bij het van boord gaan zijn vier mensen licht gewond geraakt. De oorzaak van het lek is, dat de TOR Anglia met een van de stabilisatievinnen de sluismuur heeft geraakt, waardoor er een scheur in de scheepswand is ontstaan. De vinnen behoren in de sluis ingetrokken te zijn, maar door een menselijke fout of een technische storing was dat niet het geval. De TOR Anglia is sinds enige maanden eigendom van een Italiaanse rederij, maar vaart nog voor de TOR op Imming- ham. Het zou een van de laatste reizen voor de TOR zijn. De passagiers bestonden hoofdzakelijk uit Engelse toeristen, die een trip naar Amsterdam maakten. Zij zijn met bussen naar Amsterdam gebracht. In de loop van de middag wordt de TOR Anglia door de sleepvaartbedrijven Wijsmuller en Goedkoop naar het dok in Amsterdam gebracht. de nieuwste TRENCH COAT slank- vallend in zwart, beige,, marine verzekert 't wel INFORMEER Met reddingsboten, touwladders en via de ladder van een brandweerwagen moesten de passagiers het schip verlaten. cat.w. 9000,- 12000,— tel. 02507-4534 - z'4 In Washington wordt nu zelfs gesug gereerd dat de uiteindelijke beslissing over het ter beschikking stellen van Lockheed-documenten bij president Ford berust. Er wordt ook de nadruk op gelegd dat de Amerikaanse regering geen verplichting heeft om bewijsstuk ken te overhandigen en dat, wanneer zij daartoe wel besluit, niet al het aanwezi ge materiaal hoeft te geven. Er zijn blijkbaar drie factoren die in Washington een rol spelen. In de eerste plaats wil men voorkomen dat buiten landse regeringen voor schut gezet wor den met als mogelijk gevolg (zoals Ja pan) dat ze ten val gebracht worden. De tweede factor is dat omkopingen in het buitenland voor de Amerikaanse wet niet strafbaar zijn- Men vreest, dat door het bekend maken van namen van omgekochte personen in het buitenland ook de namen van Amerikaanse zaken lieden- bekend zullen worden, waardoor, Willem van Hanegem heeft de mond weer vol van een vertrek naar het buitenland: „Coster”, aldus Van Hanegem, „is voor mij bezig met het Spaanse Hercules. Feyenoord vraagt minimaal vijf ton voor me. En zelf stel ik ook hoge eisen, want als ik ga, ga ik voor ’t grote geld. Wanneer ik voor 3 weken met vakantie ben in Spanje, wil ik na 14 dagen al weer terug. Ik ga daar dus zeker niet voor m’n plezier naar toe. Het geld moet het goedmaken.” URK. (ANP) De gehele Urker vis sersvloot zo’n 130 schepen is van morgen uitgevaren om op de Noordzee te gaan zoeken naar de vermiste Urker kotter „Zuiderzee”. Van dit schip met zijn vijf bemanningsleden, dat vrijdag in Delfzijl werd verwacht, is sinds vorige week maandag niets meer vernomen. In Urk bestaat het angstige vermoeden dat het vissersschip die dag in de toen hevige storm is vergaan. Het afgelopen weekeinde is er ook al gezocht, o.a. door vliegtuigen van de Nederlandse en Britse marine. Gister middag is in de buurt van de plaats waar de Noordzeekotter pleegt te vissen een boei van het vermiste vaartuig ge vonden. De vijf opvarenden van het vissers schip zijn schipper Jurriën van de Berg, zijn twee zoons (17 en 15 jaar) en de matrozen Klaas Gunst en Frans Kramer. Laat mijn vaderland India, o God, ontwaken in de hemel der vrijheid. I Losse nummeis 60 i HAARLEM. kans is groot dat de nati onale croupierschool wordt gevestigd in Haar lem. Directeur Nico de Rooij van de stichting Casinospelen vertelt des gevraagd dat Haarlem hoog op het lijstje van kandidaatsteden staat. „De definitieve beslissing valt pas eind deze maand. Zeker is het absoluut nog niet”, aldus De Rooij. Half mei start de crou- Droog en zonnig weer. Minimum temperaturen van min een tot min 6 graden. Maxima omstreeks 5 graden. Matige tot krachtige noordoostelijke wind. HILVERSUM. Minister Lubbers (Economische Zaken) wil de prijzen van voedsel en textiel aan een maximum binden. Dit voornemen maakte hij zater dagmiddag bekend in het VARA-radio- programma „In de Rooie Haan”. De bewindsman verklaarde geschrok ken te zijn van de jongste prijsstijgingen (tusse-i half januari en midden februari stegen de kosten van levensonderhoud met 0,9 percent). Lubbers zei dat hij wel maatregelen overweegt, maar dat deze niet zullen uitmonden in een algehele prijsstop. „Dat kan niet bij deze inflatie", aldus de minister. De maatregelen betreffen voorlopig de prijzen van voedsel en textiel, of meer toegespitst: de prijzen van aardappelen en confectiekleding (zoals kostuums, jas sen en pantalons). Over de aardappelprijs, die ondanks de afremming van de export naar Enge land, toch is gestegen heeft Lubbers een naar zijn zeggen „onaangenaam gesprek" gehad met het Produktschap voor Aar dappelen. Het schap, zou de minister deze week meedelen of het mogelijk is de prijsstijging terug te draaien. De prij zenbeschikking voor textiel is een specifieke uitwerking van de alge mene prijsmaatregel die sinds begin de cember van kracht is. De bedoeling van deze speciale beschikking is het toezicht door de Economische Controledienst te ’■ergemakkelijken. NEW YORK (Reuter, DPA. AFP). Een woordvoerder van de Israëlische vertegenwoordiging bij de Verenigde Naties heeft zaterdag bevestigd, dat Is rael vandaag zal deelnemen aan het Veiligheidsraadsdebat over de door Is rael bezette westelijke Jordaanoever en Oost-Jeruzalem, waaraan ook de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) deel neemt. Uiterlijk woensdag moet Den Haag-trainer Boskov voor zichzelf uitgemaakt hebben wat hij wil: blij ven of niet. Zijn bestuur stelde dat ultimatum in een bespreking zon dag die zonder direct resultaat eindigde. Boskovs voornaamste eis: meer geld. Horend van die situatie, reageerde Feyenoord-manager Guus Brox: „We zullen snel moeten handelen. Boskov staat nog steeds op ons verlanglijst je.” A De dreigende taal van Amin, dictator van Oeganda en voorzitter van de Orga nisatie voor Afrikaanse Eenheid, aan het adres van de Rhodesische minderheids regering van Ian Smith, voorspelt weinig goeds voor de blanke minderheden in Afrikaanse landen, of zij nu aan de regering zijn of niet. Want er mogen dan landen zijn waar de zwarte volks groepen een rechtmatig aandeel hebben in de regering van hun land en tege lijk het blanke volksdeel een goed hart toedragen, op den duur zal Afrika door de bittere botsingen die in verschil lende landen aan de bevrijding van de warte bevolkingsgroepen voorafgaan, de „doctrine van Amin” aanvaarden en de Manken uitroeien of tot slaven maken. Amin is de kampioen van de „zwarte apartheid”, een leer die even racistisch is als de Afrikaanse apartheid en in zijn toepassing veel wreder en meedogenlo- rer. Amin duldt in zijn land geen andere dan zwarte bevolkingsgroepen- Zelfs de Indische minderheid is door hem op terroristische manier ontrecht en het land uitgegooid. Blanken en kleurlingen die op een of andere manier nog door tan geduld worden, moeten zich op een uiterst onwaardige manier tot een krui perige onderdanigheid verlagen om niet te worden gearresteerd en geliquideerd. Dit zwarte racisme maakt school in Afrika. Het maakt des te meer school, naarmate regimes als dat van Rhodesië en Zuid-Afrika de zwarte bevolkings- iroepen dwingen tot gewapende strijd. Ian Smith heeft in Rhodesië de strijd al verloren, nu hij een voetval heeft tanaakt voor de Engelse regering die Mj indertijd zo hooghartig heeft afge zworen. Hij speculeert er nu blijkbaar op, dat de Britse ruggesteun hem in staat zal stellen het geweld te keren. De kans om met een van de meest tolerante leiders der zwarten, Nkomo, tot een vergelijk te komen heeft hij opgeofferd aan het waandenkbeeld dat hij zou kun nen rekenen op de Zuidafrikaanse en Britse hulp. Noch Zuid-Afrika, noch En- leland is bereid een grote Afrikaanse oorlog te riskeren. Een vergelijk met het goedwillende en redelijk denkende deel ta Afrikaanse vrljheidsleiders wordt °ok in Zuid-Afrika steeds meer als Je enige reële mogelijkheid gezien. Dat is namelijk tegelijk de enige mogelijkheid om de Organisatie voor Afrikaanse Een- heid te bewaren voor de „Doctrine van Amin". En ieder ingrijpen van buitenaf, zoals door de VS. of Engeland, zal de door baak van die doctrine bevorderen. De pieropleiding. Oostenrijks casinopersoneel verzorgt de opleiding die vijf maanden gaat duren. Er zal vijf avonden per week les worden gegeven. Ruim tweehonderd mensen tussen de twintig en dertig jaar hebben ge solliciteerd naar de func tie van croupier. In de eerste twee casino’s (Zandvoort en Valken burg) is plaats voor zestig croupiers. Tot de sollici- Alle auto-uitlaten —30% Alle Fiat plaatwerk 20% MERKACCU'S v.a. f 99.- Fiat onderdelen tot 50% volgens Amerikaans recht, hun juridi sche positie kan worden aangetast. Tenslotte wordt vooral van de kant van het Amerikaanse ministerie van Justitie aangevoerd dat het strafrechte lijk onderzoek in de V.S. zelf naar de Lockheed-affaire belemmerd kan wor den wanneer in het buitenland stukken openbaar worden gemaakt die hier nog aan de orde moeten worden gesteld. In een artikel in de New York Times werd gisteren gesuggereerd dat de be wijzen waarover de regering beschikt niet „hard” zijn, maar bestaan uit „on verwerkt materiaal”. Aangenomen moet echter worden dat in de gevallen waar de Church-commissie namen prijs gaf, voldoende bewijsmateriaal aanwezig is om zulke uitlatingen te staven. In het artikel wordt verder gesteld dat veel ook afhangt van de mate van nadrukkelijkheid waarmee door buiten landse regeringen om bewijsmateriaal wordt gevraagd. In sommige gevallen kan een regering zich alleen pro forma verplicht voelen documenten cp te vra gen, maar tegelijkertijd aan de Ameri kaanse regering laten weten of suggere ren dat het in feite niet zoveel prijs stelt op verdere onthullingen. In dat geval zal de Amerikaanse regering ongetwijfeld gebruik maken van het recht dat zij heeft om de bewuste documenten ge heim te houden. Het persbureau Reuter meldt uit To kio, dat morgen tussen Japan en de Verenigde Staten in Washington een ak koord ondertekend wordt aan de hand waarvan de Japanse regering de be schikking krijgt over 'informatie aan gaande het Lockheed-steekpenningen- schandaal. President Ford zou het vrijgeven van de informatie goedgevonden hebben, op voorwaarde dat zij vertrouwelijk blijft tot dat in Japan processen op gang zijn gebracht tegen bij het schandaal betrok ken personen. Volgens het Amerikaanse weekblad Newsweek zijn sommige bedragen die door Lockheed waren vrijgemaakt als smeergeld niet bij de begunstigden te recht gekomen, maar in de zakken van Lockheed-employees die het geld hadden moeten uitbetalen. Newsweek citeert leden van de Ame rikaanse beurscommissie (SEC). Een to taalbedrag van 1,6 miljoen dollar, be stemd voor een Japanse funk ’onaris, zou op deze manier zijn verdwenen. 5 jaar schadevrij auto niet ouder dan 3 jaar. all-risk 357,- 418,- In Utrecht is oud-KNVB-coach Friedrich Donenfeld (64 jaar oud) aan een hartinfarct overleden. Donenfeld (als voetballer Oostenrijks internatio nal) kwam in 1953 naar Nederland als trainer van Xerxes. Hij werd later twee keer bondscoach en werk te sinds een paar jaar als UEFA- makelaar voor Nederland. tatieprocedure behoort een antecedentenonder zoek en een psychologi sche test. Directeur De Rooij heeft nog geen inzicht uit welke beroepsgroepen de sollicitanten komen. „Ie dereen heeft wel, zoals is vereist, een middelbare opleiding en een onbe sproken gedrag.” Over de huisvesting van het casi no wordt ook deze maand beslist. p mnd t 37 40 p kwartaal lp posl t 49 ■z j’ GEN CRONJÉSTRAAT 59 HAARLEM Jansweg hoek Parklaan (023-320232)

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1