CHU woedend op nieuw Kamerlid Van Doorn wil woonoord van Zuidmolukkers opheffen Den Uyl bereid om ook na Bos en duinen door brand verwoest ONTWERP VERKIEZINGS PROGRAM CDA alom 1977 premier te blijven i vasiipj I ra Nb If F< lU* O Onafhankelijke positie Panamastaking is nu beëindigd Ira val in Vrouw onder trein m< M h( u 1S1 o. ■Ml n M A 2 BUITENLAND BINNEN- EN MAANDAG 2 2 MAART 19 7 6 Zi (Van onze parlementsredactie) 4 Defensie Lonen JE giste gebe staal rech I; Tornado’s 3 Losgeld Hotelbrand g- Zomertijd Overval Ballonongeluk Stille Omgang Busongeluk I; Gemengd DEN HAAG. Morgen wordt de officiële publikatie verwacht van het ontwerp-verkiezingsprogramma van het CDA Over een zestal geschil punten, die een afronding van de discussie nog in de weg stonden, werd zoals bekend vrijdagavond overeenstemming bereikt. De verdere uitwer king van het program, dat is opgesteld door de commissie-Goudswaard, hangt nu verder af van de vraag of KVP, ARP en CHU dit voorjaar het principebesluit nemen om in 1977 met één gezamenlijke kandidatenlijst uit te komen. Rotary Overstromingen H Pinksterbeweging Branden Gebedenboekje Dodenstad 88 g Terugslag binnen 1 prijsontwikkeling (Van onze parlementsredactie) Ge: op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. WEERRAFPORTEN Meer dan duizend studenten hebben zaterdagmiddag in de Sc 17 New York f' 1 I Locamao Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Murichen Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Zurich Split Casa Blanca Istanboel In het Groningse Kloosterburen is za terdagmiddag de 16-jarige J. J. Jansen omgekomen. De jongen verleende met zijn bromfiets geen voorrang en kwam in botsing met een auto. In Lochem is de 18-jarige T. D. El- kink gisteren met zijn bromfiets tegen een boom gereden. De jongeman was op slag dood. In dezelfde plaats gebeurde vannacht nog een dodelijk verkeersonge val. De 27-jarige G. A. J. Slijkhuis reed met zijn auto tegen een boom. o 5 Gevraagd naar zijn politieke plannen, zei de minister van Economische Zaken, dat hij er persoonlijk niets voor voelt om in een kabinet te gaan zitten met de VVD. „Zoals ik de VVD in de politiek heb leren kennen, is het niet denkbaar dat ik samenga met de VVD. Die partij spreekt mij niet aan”, zei de minister. kernenergie. Het beleid moet erop ge richt zijn de jaarlijkse toename v.m de vraag naar energie zoveel mogelijk te beperken. Bui hem, op d zijn singe Israe Beg duide rechti joden toen bidde ninge king. dagb rend kriti pren aanl Aroi son V< hou< den bela Ii vak reg( sch; plu: zoa' der vol] woi 6 5 4 6 5 6 4 6 6 4 16 2 18 8 4 8 3 5 1 13 9 5 19 24 16 -0 15 3 9 -4 -5 -5 -6 -4 3 -4 -6 -2 4 2 9 -3 8 4 -6 Hoe oogpu staat mohai bevoll Dit is heftig ervan Temp Jeruz zet, 1 bidde Sin dag betog lossin het c Arab: geëisl haddt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt halfbew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt lichtbew. lichtbew. regen zwaar bew. zwaar bew. regen zwaar bew. onbewolkt halfbewolkt onbewolkt onbewolkt O O ONO ONO O O O NO O O OZO stil NNW W O ONO NNO NO verand N NNW ONO O stil NW zzw o o NNO O NNO W NNW N stil N N W 12 -7 2 4 1 -6 3 12 13 -11 10 -14 -0 -9 -6 -6 6 9 4 16 8 G derl pen gist nati sch: E van dag alk boe vri me vai bel ale hef eei ge' ke re er W do In ra d ontx Volg ged: rael B Joe zijl beg nis ten dw ger 1 de de 43 bl; O o o o o o o o o 0' 0.4 o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o o I I I I I I I I I i I 4 I I I 1 I i! I! ll ll II ll ll l( Het CDA komt tot de conclusie, dat een stijging van de lonen de komende jaren een onaanvaardbaar schadelijk ef fect zou hebben op de werkgelegenheid. De commissie-Goudzwaard vindt, dat de Wervelstormen hebben het afgelopen weekeinde de Amerikaanse staten Illi nois, Indiana, Louisiana en Arkansas ge teisterd. Zeker twee mensen kwamen om en een onbekend aantal is gewond geraakt- DORDRECHT. (ANP) De 72-jarige mevrouw Breet-Van Duinen uit Dor drecht is zaterdag in haar woonplaats om het leven gekomen toen ze werd aangereden door de stoptrein Geldermal- sen-Dordrecht. Het ongeluk gebeurde op een met automatische knipperlichten be veiligde overweg. B. en W. van Milaan hebben gisteren in een buitengewone zitting besloten geen losgeld meer te betalen dat wordt geëist bij ontvoeringen. Dit besluit is genomen in verband met de ontvoering van de industrieel Carlo Alberghini- De nieuwe strategie heeft heftige discussies losgemaakt in Italië. VEENENDAAL (ANP). Ruim vijf hectare natuurgebied is gisteravond in Veenendaal door brand verwoest. Door de droogte van de laatste weken en de straffe oostenwind heeft de Veenendaal- se brandweer weinig kunnen uitrichten tegen de meters hoge vlammen. Het natuurgebied, „De Blauwe Hel”, is eigen dom van Staatsbosbeheer. In de Israëlische plaats Nataniah zijn zaterdag vijf ménsen om het leven ge komen bij een brand in het viersterren- hotel Park. Achtendertig mensen raak ten gewond. De brand ontstond in de nachtclub in het hotel, waar in de vroege ochtenduren nog tussen de twee- en driehonderd mensen aanwezig waren. De Amerikaanse werknemers van het Panamakanaal hebben zaterdag besloten onmiddellijk weer aan het werk te gaan, waardoor een einde is gekomen aan een onofficiële staking die de scheepvaart door het kanaal vrijwel had stilgelegd. In de nacht van zaterdag op zondag wordt in Groot-Brittannië de zomertijd ingevoerd, wat betekent dat het er dan weer even laat zal zijn als bij ons. Op 24. oktober worden de Britten weer ei genwijs en zetten zij de wijzers weer een uur terug. Een bende van ongeveer dertig jon gelui heeft zaterdagochtend vroeg een groot ziekenhuis in Parijs overvallen in een poging verdovende middelen te ste len. Volgens de politie mishandelden de jonge overvallers het personeel; verder gooiden zij tafels en stoelen stuk alvo rens zij een opslagruimte voor genees middelen openbraken. De inmiddels ge waarschuwde politie arriveerde echter voordat de jongelui hun diefstal konden voltooien. De politie wist tien van hen (van wie zes jonger dan achttien jaar) te pakken. Twee Franse ballonvaarsters zijn gis teren om het leven gekomen, toen hun ballon in de buurt van de stad Poitiers in brand vloog en neerstortte. Hun bege leider liep ernstige verwondingen op. Weer in binnen- en buitenland In de Amsterdamse binnenstad is in de nacht van zaterdag op zondag weer de traditionele „Stille Omgang” gehou den ter ere van het „heilig Mirakel van Amsterdam”. Volgens de organisatoren liepen naar schatting 10.000 mensen de route door het stadscentrum. Het katho lieke evenement kreeg daarmee meer belangstelling dan in 1975, toen ongeveer 8.000 gelovigen aan de omgang deelna men. omdat het concept-wetsontwerp al door de ministerraad is aanvaard. Het politieke geschilpunt ligt in de vraag, wie in de toekomst het geld dat uit de VAD tevoorschijn komt, moet gaan beheren. Ook het wetsontwerp op de ondernemingsraden, waarover ander halve maand geleden het kabinet bijna struikelde, zal de Kamer vermoedelijk niet voor 1 mei bereiken, zei Lubbers. Dat wetsontwerp zal overigens wel eer der vrijkomen dan het wetsontwerp op de VAD. Pas nadat deze beide wetsont werpen aan de Kamer zijn aangeboden, zal de minister komen met zijn econo mische structuurnota. DINSDAG 23 MAART 1976 Zon- en maanstanden Zon op 6.35 uur onder 18.58 uur Maan op 2.49 uur onder 11.38 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 9.15 uur en 21.58 uur Laagwater 4.36 en 17.14 uur Bij een busongeluk in het Oostenrijkse Bregenz zijn zaterdag 19 Westduitse wintersporttoeristen gewond geraakt. De busraakte van de weg en belandde in het riviertje de Ache. Zaterdagmiddag is in het Gelderse Putten, in buurtschap „De Appel”, drie hectare bos in vlammen opgegaan. Een aangrenzend groter bos kon behouden worden. Het vuur is volgens de politie door jongelui aangestoken. De brand is bestreden door de brandweercorpsen Putten, Nijkerk, Voorthuizen en Amers foort. Zestig brandweerlieden waren an derhalf uur in de weer voordat het sein brand meester kon worden gegeven. Zaterdag zijn twee hectare duin van het „Oostduinpark” bij de „Ruige Hoek” tussen Scheveningen en Wassenaar door brand verloren gegaan. De oorzaak van het vuur is onbekend. De Haagse brand weer heeft de vlammen met drie autos- puiten bestreden. Men had een klein uur nodig om de brand te bedwingen. Verdeeldheid tussen de gesprekspart ners was er de oorzaak van dat er voor defensie een geheel nieuwe paragraaf is opgenomen. Daarin staat nu, dat de totale deïensie-inspanning kwalitatief op peil moet blijven. Uitgangspunt voor het beleid moet de defensienota van 1974 zijn. Bij de vraag, of er verder bezuinigd moet worden, moet men rekening hou den met vroegere besnoeiingen. Al eerder was uit het concept-verkie- De bevolking van Lunetten voelt niets voor deze plannen van de minister. Nog pas enkele dagen geleden heeft, zo blijkt uit een enquête, 78 percent van de bewoners gezegd als groep bij elkaar te willen blijven. Dat kan eventueel in een nieuw te bouwen wijk ergens in Vught. Maar het liefst blijven de Molukkers in het woonoord Lunetten, waar ze al 25 jaar wonen. DEN HAAG Premier Den Uyl wil ook na de verkiezingen van 1977 wel minister-president zijn. „Als de kiezers voldoende steun geven aan ons beleid, wil ik wel doorgaan”, zei de premier zaterdagavond in de KRO-tv-rubriek Brandpunt. Hij waarschuwde, dat de- geen die overweegt om de regering ten val te brengen een enorme verantwoor delijkheid op zich neemt. „Dit land is in grote moeilijkheden”, zei hij. De Zuidafrikaanse katholieke kerk heeft bekendgemaakt dat de katholieke scholen „alleen voor blanken” in het vervolg ook hun deuren open zullen stelten voor niet-blanken. Dit besluit is vorige week genomen op de Zuidafri kaanse bisschoppenconferentie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De CHU-fractie is woedend op het toekomstige progres sive Kamerlid Jac Huysen, die de zetel zal gaan innemen van het CHU- Kamerlid Scholten (deze is lid van de Raad van State geworden). Huysen kan aanspraak maken op het Kamer lidmaatschap omdat hij bij de verkie zingen van ’72 nog voor de CHU op de lijst stond. Huysen wil, binnen de Kamer los van de CH, een onafhankelijke posi tie innemen. Hij wil er met zijn Kamerlidmaatschap aan meewerken dat het christen-democratisch geluid in progressieve zin wordt versterkt. „Het is in hoge mate onbehoorlijk dat iemand een zetel gaat bezetten die toekomt aan een partij waarvoor hij als lid heeft bedankt. Ik vind dat hiermee de ongeschreven regels van Eerder in de uitzending had Wim Kok, voorzitter van vakbondsfederatie FNV, het kabinet gevraagd om voor 1 mei te komen met het wetsontwerp Vermogen- saanwasdeling (VAD). Lubbers zei daar op, dat daar geen sprake van kan zijn. Hij wees op de gecompliceerde techni sche uitwerking van de kabinetsplannen voor de VAD. Hij benadrukte, dat het wetsontwerp in het kabinet geen moei lijkheden meer met zich zal meebrengen In verband met groeiend verzet tegen zijn nazi-verleden heeft de Oostenrijkse industrieel Wolfgang Wiek zich terugge trokken als enige kandidaat voor het voorzitterschap van Rotary Internatio nal. Bij ernstige overstromingen in Zuid- Afrika zijn in een buitenwijk van de havenstad Durban gisteren tenminste 12 personen om het leven gekomen. Dui zenden mensen zijn, doordat de Umgeni- rivier buiten zijn oevers trad, dakloos geraakt. De vooruitzichten voor dinsdag Op de meeste plaatsen droog en aanhoudend koud Voor dinsdag: aantal uren zon: 3 tot 9. Min. temp omstreeks 1 graad. Max. temp, omstreeks 5 graden. Kans politiek fatsoen met voeten zijn ge treden”, reageerde in het weekeinde een zeer boze vice-fractievoorzitter D. van der Mei, die de in het buitenland verblijvende fractieleider Kruisinga vervangt. Jac. Huysen, destijds voorzitter van de CH-jongerenorganisatie, heeft zich fel verzet tegen de meerderheid van binnen de CH-top die oppositie tegen het kabinet Den Uyl verkoos boven regeringsdeelname en intensieve sa menwerking van KVP-ARP. Toen dit besluit eenmaal was gevallen heeft hij zijn lidmaatschap opgezegd. De beslissing van Huysen betekent een gevoelig verlies voor de CHU- fractie in de Tweede Kamer. Zij valt terug van zeven naar zes zetels en wordt daarmee kleiner dan de PPR en de CPN en even sterk als D’66 en DS’70. Er is een akkoord bereikt op een vergadering van de gouverneur van de Panama-kanaalzone en vakbondsverte- genwoordigers. In en in de buurt van het kanaal waren 169 schepen „ge strand”. De Pinksterbeweging in Nederland heeft zaterdag haar 70-jarig bestaan ge vierd. Gastvrouw van de ongeveer 13.000 deelnemers was de oudste Pinksterge meente in ons land, die in 1906 in Amsterdam werd opgericht- Er werden drie diensten gehouden en voorts ston den een musical en koorzang op het programma. In het Limburgse Hoensbroek is gis termorgen een café bij een felle uits laande brand totaal uitgebrand. De scha de bedraagt ruim een ton. Bij Oude Pekela zijn in de nacht van zaterdag op zondag twee boerenschuren, een kilome ter van elkaar staand, afgebrand. In Scherpenisse op het Zeeuwse eiland Tholen brandde diezelfde nacht een café uit. In Rotterdam heeft een felle brand het voormalige pand van de Biercentrale in de as gelegd. In dezelfde stad brak in een bejaardenflat brand uit door korts luiting in een elektrische deken. De 79- jarige bewoner van het appartement is in zorgwekkende toestand in het zieken huis opgenomen. Paus Paulus is van plan alle gezinnen in Rome, bij wijze van persoonlijk paas- geschenk, een gebedenboekje cadeau te doen. Het boekje bevat een door de paus gemaakte keuze van gebeden voor het gezin, voor verloofde paartjes alsmede zegewensen van ouders voor hun kinde ren. In de actualiteitenrubriek gaven ver scheidene fractieleiders de premier een rapportcijfer. Bij Van Thijn (PvdA) scoorde Den Uyl het hoogst: een zeven en een half. Aantjes (AR), Terlouw (D’66) en De Gaay Fortman (PPR) gaven hem een zeven. Andriessen (KVP) en Kruisinga (CHU) wilden liever geen (Vervolg van pagina 1) De minister zocht de oorzaak van de onverwacht hoge stijging der prij zen in het feit, dat Nederland het „in november, december en januari te goed heeft gedaan”. De stijging van half januari-half februari zag hij als een terugslag. De maatregelen die hij wil treffen liggen in de sfeer van prij zenbeschikkingen. Volgens de bewindsman zullen dit jaar nog wel enkele verhogingen van de benzineprijs te verwachten zijn. Overi gens vindt hij de verschillen in de hoogte van de benzineaccijns in Neder land en in Duitsland te hoog. „Daar moeten wel moeilijkheden uit voortko men”, zei hij. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Luchth. Rtd. Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Geneve Helsinki Innsbruck Kopenhagen zwaarbwolkt geheel bew s zwaarbew. nchtbewolkt onbewolkt lichtbewolkt zwaarbewolkt onbewolkt geheelbew. onbewolkt geheelbew. onbewolkt onbewolkt halfbewolkt halfbewolkt halfbewolkt geheel bewolkt Las Palmas zwaarbewolkt onbewolkt aagwater 4.36 uur en 17.14 uur Geheel tegengesteld aan deze woorden zei AR-leider Wim Aantjes, dat „we niet .slagem. iil de brugfunctie van dit kabi- net-Den Uyl als we blijven wrokken over de formatie. We moeten niet alles wat fout ging aan anderen toeschrijven”. Aantjes stelde dat hij niet vóór de verkiezingen van mei 1977 wilde vastleg- gen met wie de christen-democraten moeten gaan samenwerken. „We mogen echter wél onze voorkeuren uitspreken”, aldus Aantjes, die vond dat binnen de PvdA nog te veel de neiging bestaat om zichzelf als norm te stellen. De barakken die ze nu bewonen en die dateren uit de tweede wereldoorlog moeten dan wel worden afgebroken. Daarvoor in de plaats moet nieuwbouw komen. In het woonoord wonen nog ruim 600 Zuidmolukkers. Het kamp is in de tweede wereldoorlog gebouwd als concentratiekamp. De laatste jaren zijn er nauwelijks verbeteringen in aange bracht. «partijen of hun vervangers disccussieer- den over „de brugfunctie van het kabi- net-Den Uyl”. Op zijn beurt deed de waarnemend fractieleider van de KVP, Rinus Peijnenburg, harde uitspraken aan het adres van de progressieven. „We hebben concessies moeten doen waarvan we nu zeggen: dat nooit meer. De poli tieke gelijkwaardigheid van confessione len en progressieven is niet voldoende tot zijn recht gekomen in dit kabinet. Maar we hebben meegewerkt om de regeerbaarheid van ons land”. Volgens Peijnenburg zijn de christen democraten „te vaak voor onaanvaard baarheden van de zijde van de progres sieven gesteld, waarbij wij onze princi pes hebben opgegeven omwille van de regeerbaarheid”. De waarnemend frac tievoorzitter (de heer Andriessen zat in Rome) zei dat het hem veel waard was, dat het kabinet-Den Uyl blijft zitten. „Anders hadden we ons niet zo vaak geschikt”. Geheel tegengesteld Tijdens bouwwerkzaamheden in de badplaats Jevpatoria op de Krim is een Griekse dodenstad blootgelegd, aldus het persbureau Tass- Ruim tweeduizend jaar geleden hadden de Grieken koloniën in het gebied dat nu de Krim is. overheid meer greep moet krijgen op de lonen. Men pleit voor een wijziging van de loonwet. De bestrijding van de werk loosheid moet volgens het CDA het hoofdaccent vormen van het regerings beleid. Als maatregelen propageert men de instelling van „tweelingbanen” en het invoeren van vrijwillige pensionering. Abortus mag volgens de drie christen democratische partijen niet door artsen worden toegepast, tenzij de voortzetting van de zwangerschap de lichamelijke ot geestelijke gezondheid van de vrouw ernstig bedreigt. Er zijn volgens het CDA meer voorzieningen nodig om de vrouw voor en na de abortus te begelei den. Ook de beslissing of er een nabortus moet worden toegepast moet beter bege leid worden. Het concept-verkiezingsprogram spreekt zich uit voor een betere verde ling van de departementen bij de vol gende kabinetsformatie. Een betere taakverdeling is gewenst voor milieu, onderwijs en vorming, bijstandswet en het opperbeheer voor de politie. De com missie Goudszwaard pleit bovendien voor de instelling van een staatssecreta ris voor het emancipatiebeleid. 5 -e '-S i r r u 6 s .8 E. j s-c ës Sts VUGHT. (ANP) Minister Van Doorn (CRM) wil het Zuidmolukse woonoord Lunetten in Vught binnen en kele jaren sluiten- Hij zei dit zaterdag middag tijdens een bezoek aan het woonoord. De Zuidmolukkers kunnen in groepen van tien tot twintig gezinnen geleidelijk aan normale huisvesting krij gen in Vught en mogelijk en enkele gemeenten daar vlakbij. De minister be loofde dat in afwachting daarvan op korte termijn in het woonoord een aan tal noodmaatregelen zullen worden ge troffen om het wonen daar mens waardi ger te maken. zingsprogram uitgelekt, dat de CDA- partijen voor een beperking van de groei van het ambtenarenapparaat met jaar lijks één percent is. Deze voorwaaide is opgenomen met het oog op bezuinigin gen door de overheid. Bij deze paragraaf merkt de commissie-Goudzwaard verder dienen te worden. Zoals gemeld vindt op, dat alle overheidssubsidies bevroren het CDA de één-percentsnorm van Dui senberg nog te royaal. Van de groei van het bruto-nationaal produkt zou niet 1 percent, maar 0,7 percent naar de col lectieve sector moeten, aldus het con cept-program. Het program spreekt zich niet uit over de ontkoppeling van minimumloon en sociale uitkeringen. Het CDA wil dit onderwerp nader bestuderen. Het CDA is wel voor het waardevastmaken van de uitkeringen en voor mogelijkheden tot periodieke bijstellingen. concreet cijfer geven, maar eerstge noemde kwam op een „wel-voldoende” en de CHU-fractievoorzitter liet plusmi nus een vijf noteren. Wiegel daarentegen was wel duidelijk: een 4. „Het had slechter gekund”, was de reactie van Den Uyl De fractieleider van de PvdA in de Tweede Kamer, Ed van Thijn, vindt dat het kabinet-Den Uyl inzet dient te zijn van de kamerverkiezingen van het vol gend jaar. Volgens hem is een voortge- zette samenwerking tussen de confessio nelen en progressieven afhankelijk van de bereidheid van de cofessionelen om mee te werke aan een aanntal wezenlij ke maatschappelijke hervormingen. Van Thijn zei dit zaterdag in Den Haag op de jaarvergadering van de anti-revoluti- onaire jongerenorganisatie Arjos, waar de fractieleiders van de vijf regering- Eén van de onderwerpen waarover een verschil van mening was, was de drug-paragraaf. Uiteindelijk zal in het program komen te staan, dat het ge bruik van soft-drugs niet strafrechter lijk vervolgd moet worden. Bij de hard drugs moet de opsporing zich concentre ren op de handel en niet op het gebruik. De standpunten komen overeen met de voorstellen van de regering die twee weken geleden in de Kamer werden aangenomen en waartegen toen de CHU zich verzette. Een ander discussiepunt was het ker nenergiebeleid. Het CDA-overleg heeft zich uitgesproken voor een „uiterste te rughoudendheid” bij het toepassen van Amsterdamse binnenstad gedemonstreerd voor een goed en wettelijk vast gelegd inkomen. •ó’S it - - -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 2