Jury verklaart uit conflict Pat Hearst schuldig Onenigheid christen democraten in Italië AHDAB FORMEERT s troepen terug uit Thailand Libanon-overleg teleurstellend Londen gaat niet in op verzoek Smith te. igraelische uitspraak trekt angel Amerika trekt I A „BESTUURSRAAD” 1 een lentegroet via uw f leurop bloemist altijd en overal; X maandag TENG Tenminste zeven stromingen binnen partij Iraaks partijblad valt Den Uyl aan in kwestie-Aronson ZWART OF WIT Zwitsers neen tegen medezeggenschap Weer bommenfabriek in Londen ontdekt Michailov beëindigt hongerstaking GROEN OF BLAUW 431 doden geborgen uit Indiase mijn door mco scheepmaker OAE WAARSCHUWT ZUID-AFRIKA VOOR INTERVENTIE IN RHODESIE fc: KWH 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1976 2 2 MAART i I N Russen Neto Ml nstad isgeld isteren esloten wordt luit is roering ini- De cussies iengd ado’s ;eluk rijkse duitse ct. De de in erval jon- ugang ertijd eluk nand nden ioekje tzinnen i paas- eau te ie paus tor het Ismede kinde- lingen eging Ierland tan ge- 13.000 sterge- 906 in werden s ston- op het JERUZALEM (Reuter, DPA) Het Israëlische hooggerechtshof heeft gisteren bepaald dat er op de Tempelberg in Jeruzalem niet mag worden gebeden door joden. De Jeruzalemse politie weet nu dat ze in haar recht staat wanneer zij demonstratieve gebedsdiensten, meestal van extreem rechts joodse zijde, op de Tempelberg verhindert. Ongewoon fel 4 »otary 4 Hooggerechtshof verbiedt joden te bidden op Tempelberg Generaal Ariel Sharon heeft zijn post (Van onze redactie buitenland Het uitgaansverbod was nog niet inge gaan, toen het al werd ingetrokken. Er geldt al een uitgaansverbod voor drie andere steden in het bezette Jordaanse gebied. in de kerk lolieke in het zullen luit is idafri- dopen i Illi- as ge- ramen ewond 5 een en in e ste en de rerder alvo- snees- ■S ge- echter enden n hen ar) te Burgemeester Elias Freij van Bethle hem, een van de weinige burgemeesters op de westelijke Jordaanoever die niet zijn afgetreden uit protest tegen de bot singen tussen de Arabische jeugd en de Israëlische politie, juichte het vonnis toe. De regering stelde voor de inbreng van werknemerszijde te beperken tot de dagelijkse bedrijfsvoering en dan nog alleen „in passende mate”. Linkse Libanese militairen bij een stuk geschut, gericht op het paleis van president Franjieh. De burgemeester van Hebron, Moham med All Al Djabearri, die zaterdag was afgetreden uit protest tegen de komst van Israëlische weiligheidstroepen in het raadhuis, had gisterochtend een gesprek met de Israëlische minister van defensie, Peres. Deze bond hem op het hart alles in het werk te stellen om de rust in Hebron te herstellen en zijn ontslag in te trekken. (Van onze redacteur in Rome G. Vertinden) Patricia Hearst, begeleid door een vrou welijke politiefunctionaris (rechts op de foto) bij aankomst in het gerechstgebouw in San Francisco, voordat de jury het schuldig had uitgesproken. 1 is in weer gehou- :el van satoren sen de katho- meer (geveer leelna- sondag zertijd >r dan is. Op er ei- weer i gis- l hun litiers bege- P- NEW DELHI (DPA). Uit de mijn in de Indiase plaats Chasnala die op 27 december vol water liep, zijn tot dusver hebben Indiase h zijn en ge- ;erren- raak- in de in de twee- varen. s gis- uits- scha- Oude lag op ilome- d. In eiland n café brand ntrale rak in korts te 79- ent is leken- Zuid- /an de aste 12 i. Dui- mgeni- iakloos BEIROET (Reuter, DPA). Generaal Aziz Al-Ahdab, de Libanese moslem - generaal die zich 11 dagen geleden ui triep tot tijdelijk militair gouverneur, heeft gisteren een 14 man sterke militai re „bestuursraad” geformeerd.Deze moet zigh belasten met de militaire operaties in het geval president Franjieh blijft weigeren heen te gaan. ROME. Op het nationale partijcon gres van de Italiaanse christen-democra- ten, zag het er gisteravond naar uit dat zelfs de extra slotdag van vandaag niet voldoende zal blijken om tot een rede lijk eindresultaat te komen. De tegen stellingen tussen de tenminste zeven stromingen binnen de Democrazia Cristi- ana zijn in de loop van vier dagen vol verhitte discussies veel ernstiger gewor den. Met name kunnen de leiders van de partij niet tot een gemeenschappelijk standpunt komen over een coalitie met de socialisten en- of de communisten. Het uit zich in daden, maar ook weer niet in daden.. Het dringt tot in kleding, manieren, gebaren, ja stembuiging door. En ook wanneer men alles gelezen zou hebben, wat er van weerszijden aan argumenten en inveectieven te berde ge bracht en gescholden is, alles wat er gevloekt en gezongen is, dan is dat nog geen waarborg voor volledig begrip. Men moet al een dergelijke strijd in het groot of klein hebben meegemaakt om te beseffen, hoe het tegelijk wel en niet om de beginselen gaat die óók, maar niet uitsluitend in het geding zijn. als adviseur van premier Rabin neerge legd, zo heeft de Israëlische regering schef bekend gemaakt. Sharon, die in de oktoberoorlog de voor Israel verlossende tegenaanval over het Suezkanaal leidde, verklaarde voor de tv dat Rabin zich de afgelopen tien maanden van zijn advie zen diets heeft aangetrokken. „Gezien de steeds merkbaardere ver harding van het Arabische standpunt”, aldus generaal Sharon, „geloof ik dat men mij het best weer een aktief bevel kan geven”. Van officiële zijde reageerde men ech ter op die wens negatief. Maar ondertussen weet wel iedereen dat Teng bedoeld wordt, en ook weet iedereen te vertellen dat de aanval op Teng geopend werd door Tsjiang Tsjing, de welluidende naam van Mao’s derde vrouw, die al jaren aan cultuur doet. Ze is dan ook ex-actrice, en voerde de revolutionaire opera’s in, zonder daarbij te verzuimen alle oude te verbieden, of te renoveren. Het ballet De Stervende Zwaan bijvoorbeeld, kreeg een optimisti scher einde: de Stervende Zwaan her rijst in een extra slotscène uit de dood, als een moderne Phoenix. den, hebben de partijen in Beiroet op nieuw teleurstellingen bezorgd. In zeer vage aanduidingen werd ge sproken over de mogelijkheden voor on- derhandelingen, die moeten leiden tot een nieuwe overeenkomst. Waarnemers menen met de Libanese politieke leiders die aan de besprekingen hebben deelge nomen de hernieuwde bemiddelingspo gingen van Syrië met deze vage bewoor dingen willen vergemakkelijken. In het pro-Iraakse dagblad „Beiroet” werd gisteren gezegd dat de Marokkaan se koning Hassan heeft aangeboden te bemiddelen in de crisis waarin Libanon zich bevindt. is een us het d jaar. iën in GENÈVE (UPI). Met enorme meer derheid hebben de slechts voor dertig percent opgekomen Zwitserse kiezers gisteren „nee” gezegd tegen twee alter natieve voorstellen voor medezeggen schap van de arbeiders in de bedrijven- Inzet vormden een voorstel van de vakbonden en een tegenvoorstel van de regering. De vakbond wilde medezeggen schap in de dagelijkse bedrijfsvoering, plus greep op de grote beleidslijnen, zoals de investeringspolitiek. In de loop der jaren zou die medezeggenschap tot volledige pariteit (50-50) hebben moeten worden uitgebouwd. BELGRADO (Reuter). De dissidente Joegoslavische schrijver Michailov heeft zijn drie en een halve maand geleden begonnen hongerstaking in de gevange nis beëindigd, nadat hij van de autoritei ten verscheidene concessies had afge dwongen. Dit hebben welingelichte krin gen in Belgrado gisteren meegedeeld. Volgens genoemde kringen mag hij nu boeken in het Russisch ontvangen, zich vrijer in de gevangenis bewegen en meer contacten hebben met andere ge vangenen. Ook wordt zijn cel voortaan beter verwarmd. Zijn verzoek om speci ale rechten voor politieke gevangenen in van de Het Israëlische militaire gezag in het bezette deel van Jordanië heeft gisteren, kort nadat een uitgaansverbod voor de stad Hebron was afgekondigd, deze maatregel ingetrokken. De verwachting was, dat de overleden Tsjoe En-Lai zou worden opgevolgd door Teng Hsiao-Ping, die behalve vice- premier ook vice-partij voorzitter en stafchef van het leger is. Niet de eerste de beste dus, want je moet van gteden huize zijn om bij een zo groot aanbod van Chinezen drie baantjes bezet te houden. Maar wat gebeurde? Een ander dan Teng volgde Tsjoe En-Lai als pre mier op en de muurkranten in Peking begonnen aanvallen op Teng te lanceren zonder hem overigens te noemen. Tegen enige vorm van samenwerking blijft zich vooral de rechtse stroming fel verzetten, onder leiding van Amintore Fanfani, de ex-partijsecretaris die in ju ni vorig jaar werd af gezet toen hij de schuld kreeg van het grote aantal stem men dat de christen-democraten verlo ren aan de communisten. Fanfani is vooral fel gekant tegen samenwerking me* de» communisten. Een heel sterke s troming van links met partijsecretaris Zaccagnini aan het hoofd is sterk voor een dialoog met de communisten, tot behoud van de partij en de redding van het land. De altijd diplomatieke Aldo Moro, premier van het huidige minderheidska binet in Italië, hield in het weekeinde de sterk verhitte gemoederen nog enigszins in bedwang door zijn voorstel om zowel de opening naar de socialisten als een dialcog met de communisten niet a prio ri te verwerpen. zelfs een tweede verlengingsdag, aan staande dinsdag, geen eenheid zal bren gen. De christen-democratische stromingen blijven gescheiden en onderling vijandig, van eensgezind leiderschap voor de naaste toekomst is nog niets te bespeu ren. Het persbureau AP meldt dat ’t Ameri kaanse ministerie van buitenlandse za ken vrijdag opnieuw heeft laten blijken dat de Amerikaanse militaire en econo mische steun aan Italië nader zal wor den bezien, indien communisten worden opgenomen in de regering. BAGDAD (Reuter). Het Iraakse dagblad Al-Thawra, orgaan van de rege rende Baath-partij, heeft gisteren felle kritiek geleverd op de verklaring die premier Den Uyl heeft afgelegd naar aanleiding van de executie van Leendert Aronson. Irak houdt staande dat Aron son een Israëlische spion was. deze week een verklaring van minister president Vorster over Angola verwacht. Wellicht kan van hem ook een nieuw vredesinitiatief inzake Rhodesië worden verwacht. De Britse regering zal niet ingaan op de verzoeken van de Rhodesische pre mier Ian Smith het afgelopen weekein de, om diplomatieke en materiële steun aan zijn land na het mislukken van de besprekingen tussen Smith en Joshua Nkomo. Groot-Brittannië handhaaft zijn oude standpunt, dat niet met het illegale regi me van Ian Smith kan worden onder handeld voordat Rhodesië de grondwet telijke aanspraken van de Britse kroon op deze voormalige Engelse kolonie er kent en voordat premier Smith toestemt in een overdracht van de macht aan de zwarte meerderheid in zijn land. Dat zijn de voornaamste standpunten die zich tijdens het afgelopen weekeinde in diplomatieke kringen in Londen heb ben afgebakend en die in feite geen wijziging in de Britse houding ten op zichte van het Rhodesische vraagstuk betekenen sinds het afbreken jaren gele den van de laatste officiële pogingen om Ian Smith tot inkeer te brengen. Tijdens een persconferentie afgelopen zaterdag zei Ian Smith, dat het de hoog ste tijd was dat Groot-Brittannië zich kwijt van haar verplichtingen jegens Rhodesië. De marathon-vergadering wordt be moeilijkt door de ongewoon felle reac ties uit de duizendkoppige menigte, die nu al ruim 60 uur de redevoeringen in het Palazzo dello Sport aanhoort. Ook buiten het gebouw vormen zich groepen van verontwaardigde en ook verontruste partijgenoten, die zien aankomen dat Alles wat tussen „Het wezen van de strijd” en „in het geding zijn” staat, heb ik overgeschreven uit „Erflaters van on ze beschaving”, eerste druk 1938-1940, van Jan en Annie Romein. Het gaat over de Arminianen en de Gomaristen, de remonstranten en de contra-remon- stranten, Oldenbarnevelt en Prins Mau- rits, van wie de laatste indertijd gezegd heeft dat hij bij God niet wist of de predestinatie groen of blauw was. L’his- toire se répète. De goddelijke voorbe schikking van Maurits die groen of blauw kon zijn, de kat van Teng die zwart of wit mocht zijn, het komt allemaal weer een keertje terug. LONDEN (REUTER, UPI). De Lon- dense recherche heeft gisteren de ont dekking van een nieuwe bommenfabriek van de IRA bekend gemaakt. Het is binnen een week de tweede terreur- werkplaats die wordt opgerold. Vijf mannen en een vrouw zijn op het adres aangehouden en in verhoor genomen. De IRA, heeft haar terreurcampagne in Engeland de laatste weken weer sterk opgevoerd en lijkt het nu vooral gemunt te hebben op de Londense ondergrondse. De afgelopen week ontploften er in twee metro’s bommen. rechtigheid en dat de blanken alle ge volgen daarvan moeten dragen. Volgens Kaoenda is zijn land bereid om de zwarte guerrilla-strijders in Rho desië te steunen. Hij heeft echter niet verklaard dat guerrillero’s, die geruime tijd niet meer vanuit Zambia konden opereren, nu weer kampen en oplei dingsmogelijkheden in zijn land kunnen gebruiken. Minister-president Vorster van Zuid- Afrika gelooft nog steeds in een vreed zame oplossing van de kwestie-Rhodesië. Hij was tot nog toe zeer terughoudend met een commentaar op de gebeurtenis sen in Salisbury. Inmiddels werd echter wel bekend, dat de Zuidafrikaanse regering vr 27 maart ook de laatste Zuidafrikaanse troepen, die nu nog hét elektriciteitspro- ject bij de Cunene-rivier bewaken, uit Angola zal terugtrekken. Het blijkt dat Zuid-Afrika van een zogenoemde „derde partij” garanties heeft ontvangen, dat het werk bij Calueque en Ruacana zal kunnen voortgaan. Volgens Al-Thawra zal de „vijandige” houding van Den Haag uiteindelijk lei den tot de liquidatie der Nederlandse belangen in de Arabische wereld 131 doden geborgen, zo bladen gisteren gemeld. Destijds hadden de autoriteiten verze kerd dat er ten hoogste 375 doden wa ren. Het blijkt nu dat het ongeluk de ergste mijnramp ter wereld is geweest. Waarnemers zijn van oordeel dat het dodencijfer nog zal stijgen. tegen nrijkse rugge- or het rnatio- een sympathieke verrassing. De landelijke V.V.V.-geschenkbonnen zijn bij alle Fleurop-bloemisten inwisselbaar voor een fleurige surprise. In een hoofdartikel schrijft Al-Thaw ra dat Den Uyls verklaring „wemelt van onbeschaamde verdraaiingen der feiten”. Volgens het blad heeft Den Uyl dat gedaan om de „zionistische vijand” (Is rael) te gerieven. het algemeen, zoals de inrichting een aparte afdeling voor hen in gevangenis, is echter afgewezen. Zou u zoiets over de vrouw van Mao durven zeggen, als Chinees zijnde? En nu denkt u misschien dat Teng zijn biezen kan pakken, maar onlangs werd bericht dat de muurkranten in Kanton een voorzichtige aanval op Tsjiang wa ren begonnen. Kanton ligt even ver van Peking als Amsterdam van Tunis. Een commissie gaat nu Tengs zienswijzen beoordelen, dus hij „leeft” nog steeds. Het wezen van een strijd van deze aard waarbij ieder die iets meer is dan een plantenmens partij moet kiezen, is nooit gemakkelijk te vatten. Het is niet „ergens”, het is overal. Het ligt in woor den, maar ook weer niet in woorden. SAN FRANCISCO (REUTER). Een jury heeft zaterdag Patricia Hearst schuldig verklaard aan gewapende ban kroof. Zij kan daarvoor tot 35 jaar gevangenisstraf veroordeeld worden. De rechter wijst op 19 april vonnis. De jury heeft in totaal twaalf uur beraadslaagd. Blijkens de uitspraak hechtte zij geen geloof aan de verkla ring van Patricia, de 22-jarige dochter van de Amerikaanse krantenmagnaat Randolph Hearst, dat zij onder dwang aan de bankoverval had deelgenomen. Patricia, die gezegd heeft dat ze onder bedreiging met de dood aan de overval deelnam en wier situatie door enkele psychiaters als een klassiek geval van hersenspoeling is betiteld, hoorde de uit spraak van de jury onbewogen aan. Haar advocaat, Bailey, verklaarde in beroep te zullen gaan. Hij moest daar mee echter wachten tot het vonnis was uitgesproken. Hoewel de Tempelberg uit historisch oogpunt als joods heiligdom kan gelden, staat de tempel er niet meer en de mohammedaanse AI Aqsa moskee wel. bevolking van het oude Jeruzalem zich Dit is de reden dat de mohammedaanse heftig heeft verzet tegen als provocerend ervaren akties van joden die bij de Tempelberg kwamen bidden. Sinds oud- Jeruzalem in 1967 door Israel werd be ret, heeft de Israëlische regering het bidden bij de Tempelberg ontraden. Ik ken die methode. In 1951 „lag” ik in de Oranje Nassau kazerne in Harder wijk. Met een paar andere dienstplichti gen richtte ik de zogeheten wandkrant op. Als we kritiek wilden spuien op officieren of de gang van zaken in de kazerne dan goten we dat in de vorm van een (liefst oosters) sprookje. Een van de kapiteins heeft daar nog een keer op geantwoord ook, eveneens in de vorm van een sprookje. Zijn tekst had hij ’s nachts, als een dief in de nacht, tussen onze teksten opgehangen. Namen noemde hij niet. Dat deden wij ook niet. En dat doen de Chinezen in hun muur kranten dus ook nog steeds niet. Sindsdien is er in Jeruzalem geen dag voorbij gegaan zonder rellen of betogingen. Het vonnis kan tot een op lossing bijdragen, omdat het de angel uit het conflict trekt. De leidslieden van de Arabische gemeenschap in Jeruzalem geëist. Die hebben ze nu gekregen, hadden een uidelijk Israëlische uitspraak LONDEN. De Organisatie voor Af rikaanse Eenheid (OAE) heeft in een door voorzitter president Idi Amin van Oeganda ondertekende verklaring Zuid- Afrika gewaarschuwd voor een inter ventie in Rhodesië. „De Zuidafrikanen moeten de „les van Angola” begrijpen. Ingrijpen van Zuid-Afrika zal", aldus de verklaring, „tegenmaatregelen van ande re Afrikaanse landen en de bekende vrienden van Afrika uitlokken”. Bijgedragen tot deze ontwikkeling heeft zeker de verklaring van dr. Agos- tinho Neto van Angola, dat de MPLA geen bedoelingen had om het vroegere Duits Zuidwest-Afrika aan te vallen. In elk geval wordt nog in het begin van Voor hij zijn tot dusver onder Syri sche druk niet volledig tot ontplooiing gekomen anti Franjieh staatsgreep be gon, was generaal Ahdab militair com mandant van Beiroet. Ahdab maakte de nieuwe commando structuur bekend even nadat linkse strijders in Beiroet het Holiday Inn Hotel op de rechts-christelijke Falange, een van Franjiehs steunpilaren, hadden veroverd. De nieuwe bestuursraad, zo werd meegedeeld, „moet de te verwachten mi litaire operaties coördineren, wanneer een politieke oplossing achterwege blijft”. Uit de formatie van de raad zou men kunnen concluderen dat Ahdabs geduld met Franjieh uitgeput is. De afgelopen 11 dagen heeft hij steeds gezegd pas tot geweld te zullen besluiten, wanneer geen vreedzame oplossing meer mogelijk is. Het resultaat van de als „keerpunt” omschreven gesprekken tussen Syrische en Libanese mohammedaanse leiders die dit weekeinde in Damascus zijn gehou- We zullen deze interne Chinese strijd met onze westerse hersens wel nooit kunnen begrijpen, vrees ik. kat wit is of zwart, als hij maar muizen vangt”, stempelt hem tot een typische D’66-er. Wat me ook in Teng beviel was, dat hij in 1964 al weigerde een van Tsjiang Tsjings revolutionaire opera’s bij te wonen, en ook heeft hij zich verstout te zeggen dat zij de ontwikkeling van kunst en literatuur belemmerde. In een boodschap aan de speciale VN- commissie voor apartheidsvraagstukken zegt Amin, dat rassenscheiding en discri minatie alleen met geweld kunnen wor den beëindigd. Een rassenoorlog kan in Zuidelijk Afrika niet worden vermeden, aldus Amin. Hij verzoekt de commissie Zuid-Afrika„nogmaals te waarschuwen om gehoor te geven aan de menselijke hartekreet binnenslands en de dreiging van buiten haar grenzen, voordat het te laat is.” Volgens president Kenneth Kaoenda van Rhodesië’s vuurland Zambia hebben de blanken in Rhodesië de weg van gewelddadige verandering gekozen. De blanken moeten volgens hem de conse quenties daarvan aanvaarden. Kaoenda, die geldt als een voorstander van de dialoog, vindt, dat het nu om een ge rechtvaardigde oorlog gaat tegen onge- Begin dit jaar ontstond er echter on duidelijkheid, toen een lagere Israëlische rechter vrijspraak verleende aan acht joden die door de politie waren opgepakt toen zij op de Tempelkberg wilden gaan bidden. Dit vonnis leidde tot grote span ningen onder de mohammedaanse bevol king. Hoewel Smith blijft weigeren te gelo ven in een zwarte Rhodesische meerder heidsregering, heeft hij zaterdag wel de suggestie geopperd desnoods zijn eigen eenzijdig verklaarde onafhankelijkheid op te geven en de Britse kroon weer als wettig gezag in Rhodesië te erkennen. Hij wilde daaraan echter niet de door de Britse regering gestelde voorwaarde ver binden van een snelle overgang naar een zwarte meerderheidsregering in zijn land. Smith probeert zijn verzoeken om Britse diplomatieke steun kracht bij te zetten, door te wijzen op de mogelijk heid van Cubaanse of Russische inmen ging in het conflict. Er zijn nog steeds 15.000 Cubaanse soldaten in Angola en sommige Cubaanse officieren zijn al ge signaleerd in Mozambique, Rhodesië’s oostelijke buurland. De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan, zal midden deze week de Rhodesische kwestie bespreken met zijn Russische ambtgenoot Gromiko, die een officieel bezoek aan Groot-Brit tannië brengt. De Britse regering heeft de Russen verzocht zich noch langs diplomatieke weg noch militair met Rhodesië te bemoeien. De Britten zullen een mogelijke inmenging van Moskou als een vijandige daad beschouwen. WASHINGTON, BANGKOK (UPI, REUTER). Woordvoerder Robert Fuaseth vtari het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft meege deeld, dat de V.S. zich bij de zaterdag geformuleerde Thailandse eis neerleggen en al begonnen zijn met het terugtrek ken van hun troepen. Premier Koekrit Pramoj eiste in Bangkok dat de Amerikaanse troepen, ongeveer 4000 man, binnen vier maan den het land moeten verlaten. Het kabinet nam het besluit nadat afgelopen week vruchteloze besprekin gen waren gevoerd over een nieuwe overeenkomst. Thailand eiste volledige jurisdictie over de Amerikaanse militaire installaties en bases in Thailand. De V.S. zullen volgens Funseth een groep van 270 militairen als adviseurs in Thailand handhaven. Daarover is met Bangkok overeenstemming bereikt. Vier mensen zijn gisteren het slach toffer geworden van een bomexplosie tijdens anti-Amerikaanse demonstraties bij de ambassades van de VS in Bang kok. Wat ik zo te hooi en te gras van hem gehoord en, ^elejen, ,hf b,., j^am mij \vej voor Teng in. Zijn pragmatische uit spraak: ;,Het kan me, piet ophelen of een uRiiuioir

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3