Studiedag van inspraakgroepen onderstreept standpunt van G.S Behandeling meerjarenplan door commissies voortgezet Man redt zijn van ’t Nut leven door eigen overleden spierkracht Prachtige geologische expositie JAN BOBB Verbrandings- slachtoffer Autopapieren en geld gestolen uit auto’s 199 PAARDEBIEFSTUK „Kennemerland” in De Schouw Filmavond Beldirekt: D-TOURS 7 „NEE” TEGEN VOORHAVEN EN ALARMPISTOOL IN BESLAG GENOMEN VOETBALLER BRAK BEEN VERGELUK en VERDIEN 1 Scheidsrechters gevraagd voor paastoernooi Ja,wij noemen de namen! 1 Kort IJmondnieuws BELASTINGBILJETTEN INVULLEN! Vraagde PRIISVERGEIUKING HAMBURGER „MISSCHIEN” TEGEN HOOGOVENS hetzelfde vakantiehotel! NIEUWS UIT STAD EN STREEK 2 2 MAANDAG MAART 19 7 6 6 >k Discussie Conclusies RANT !3). PRIISVERSCHILUN T0T(346.- (023] 3120530I2G3BB9 Steensoorten ALLEEN DINSDAG EN WOENSDAG V'LMBSME ESTER 4 HALEN 3 BETALEN! SPECIAAL BOTERMALSE 250 GRAM 1 1 1. Voorhaven ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) HavataftÉfiaE de (ADVERTENTIE) VELSEN. Tijdens een reparatie bij de Pallet-fabriek van Hoogovens werd dit weekeinde bijna een man verpletterd. In een van de trechters was een defect opgetreden en een 26- jarige man uit Velsen-Noord ging een kijkje nemen. Omdat hij het niet goed kon zien vroeg hij aan zijn collega’s, die twintig meter beneden hem bij het bedieningspaneel stonden, of zij de schaar die in de trechter zit verder open wilden zetten. Aan deze vraag werd onmiddellijk gehoor ge geven. De 26-jarige man verzuimde echter weg te gaan en dreigde fijnge- drukt te worden. De schaar stopt namelijk niet voor hij zijn eindpunt heeft bereikt tenzij er zeer krach tige tegendruk wordt gezorgd. Om zijn leven te redden zette hij zich zelf schrap tussen de schaar en d e muur. Inderdaad kwam de schaar tot stilstand. Zijn collega’s zorgden daar na voor de rest en hielpen de 108 kilo wegende man uit de trechter. Met verwondingen aan het onderlichaam werd het slachtoffer naar het Rode Kruis Ziekenhuis overgebracht, waar .hij meteen geopereerd werd. De in spectiedienst van Hoogovens heeft de zaak al verder in behandeling. dellijk na afloop van de gecombineerde vergadering, die om 19.30 uur aanvangt. De stukken liggen ter inzage op het bureau voorlichting. 1 IJMUIDEN. Na afloop van de Studiedag over de aanleg van een Voorhaven en de uitbreiding van Hoogovens kon gedeputeerde W. van der Knoop met een te vreden glimlach naar huis gaan. De stelling in de Nota van Uitgangspunten van G.S. dat er geen Voorhaven moet komen en dat Hoogovens met strenge milieu-eisen mogelijkheden voor uitbreiding kan krijgen was door de studiedag, die in het kader van de inspraak was georganiseerd, eerder onderschreven dan afgekraakt. Alle pro’s en contra’s waren op een rijtje gezet, maar G.S. bleek haar huiswerk goed gedaan Ie hebben. en de D-TOURS ZOMERREISGIDS1976 *s middags half 2 tot half 6 A. Fokkerlaan 34 - Haarlem-N. Tel. 267607 (t/o de Kijkgrijp) 348 internationale reisorganisatie van het DIRK VAN DEN BROEK-CONCERN.ó 3 3 3 3 4 5. 6 6 7 (regels _2_ _3_ _4_ _h_ 7, _8_ 9. 10. VELSEN. De Velser politie kreeg dit weekeinde twee meldingen binnen van diefstal uit auto’s. Uit een auto op de IJmuiderslag werd het tochtraampje geforceerd, waarna er een portemonnee en autopapieren uit werden gestolen. Uit een auto die geparkeerd was bij het station Santpoort-Zuid werd een porte monnee met 150 gulden gestolen- (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Zaterdagnacht heeft de Beverwijkse politie een 17-jarige plaatwerker uit Velsen aangehouden, die op de Meerstraat met een geladen alarmrevolver liep te zwaaien. Het ver boden wapentuig werd met munitie en al in beslag genomen. Bijzondere steensoorten uit Duitse en Oostenrijkse groeven maar ook gesteen ten uit Zuid-Amerika van allerlei aard en samenstelling, vaak met schitterende tinten en slijpvlakken waren een lust voor het oog. Een fraai stuk van zuiver in steen gebed koper, zilverertsen, man- Een groep van ongeveer honderd men sen deed aan de studiedag mee. Daaron der waren „insprekers”, politici, belang hebbenden en plannenmakers. In het Velsens stadhuis begon de studiedag met een reactie op tevoren opgesteilde discus siepunten. Namens Hoogovens ging ir. W. van Someren op deze punten in. Hij benadrukte vooral het belang van de werkgelegenheid bij uitbreiding, waarbij hij ontkende, dat het om enkel nieuw ongeschoold personeel gaat. Het aantal buitenlandse werknemers wil men niet laten toenemen. Ir. Van Someren deelde de zorgen om Wijk aan Zee, maar zei te verwachten, dat men door het terug dringen van piekvervuiling de leefsitua tie in het dorp niet zal verslechteren, eerder nog iets zal verbeteren. Voorhaven en ze sprak dan ook een hardgrondig „nee” uit tegen de Voorha ven. In een slotbijeenkomst met alle deel nemers wordt besloten om de resultaten van de discussies in een standpuntbepa ling van de inspraakgroepen op te ne men en te verwerken. De algemene conclusie stemt nagenoeg overeen met de eerdere conslusies uit de verschillen de inspraakgroepen, namelijk dat de aanleg van een Voorhaven afgewezen moet worden, omdat het economisch ge zien een gok is, waarvan de uitslag niet vast staat, terwijl er wel een veel te grote aanslag op recreatie en milieu wordt gedaan en dat rond de uitbreiding van Hoogovens nog een groot aantal vraagtekens gesteld kunnen worden wat betreft woningvoorziening en milieu-ei sen, maar dat de werkgelegenheid als zodanig wel met uitbreiding van het bedrijf gediend is. Na afloop van de inleidingen trokken de deelnemers zich terug in discussie groepen: een van politici, een van in sprekers en een van belanghebbenden en plannenmakers om hetgeen gezegd was onderling te bediscussiëren. Na een lunchpauze waren de samenvattingen van deze discussies op papier gezet en werden opnieuw discussiegroepen ge vormd, maar nu gemengd van politici, plannenmakers en insprekers door el kaar om zo de verschillende conclusies met elkaar te confronteren. VELSEN. De raadscommissie van bijstand voor openbare werken en mi lieubeheer gaat na de gecombineerde vergadering met de commissie sport en recreatie, waarin gesproken wordt over het meerjarenplan, dinsdagavond alleen door. BEVERWIJK. In het brandwon dencentrum van het Rode-Kruiszieken- huis is zondagmorgen de 37-jarige me vrouw E. W de Groot-Oudejans uit Tuitjehorn overleden. In de nacht van woensdag op donderdag had de vrouw bij een brand in haar woning ernstige verwondingen opgelopen. mooie en vaak zelf bewerkte gepolijste uit diverse steensoorten vervaardigde sieraden te bespeuren waaraan heel wat werkuren waren besteed. Allereerst komt dan een voorstel aan de orde om een gedeelte van het be stemmingsplan Driehuis in voorbereiding te verklaren. Het voorstel houdt direct verband met de aanvraag van een bouwvergunning door de eigenaar-bewo- ner voor de bouw van een erker tegen de noordgevel van het huis Marnixlaan 27 in Driehuis. In het bestemmingsplan zijn regels gegeven voor de rooilijnen. Daarvan kan in dit geval alleen afgewe ken worden door het bestemmingsplan als het ware een jaar buiten werking te stellen, of, zoals het officieel heet, in voorbereiding te verklaren. Omdat het gemeentebestuur geen be- zware n heeft tegen het plan, wil het deze weg bewandelen. Na de in voorbe reiding verklaring bestaat voor ieder de gelegenheid het plan gedurende 14 dagen in te zien en bezwaar te maken. Daarna moeten Gedeputeerde Staten beslissen over het afgeven van een verklaring van geen bezwaar. Vervolgens wordt gesproken over de beslissing van de minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappelijk Werk om de Oostlaander- en Hadersluis in de Velserbroekpolder en het machinepark van het gemaal in deze polder op het ontwerp van een aanvullende monumen tenlijst te plaatsen. Het gemeentebestuur wil de beschrijving van de in het ont werp genoemde zaken op enkele punten verbeteren en aanvullen (met de Velser- dijk). Tenslotte komt het Schoterkerkpad in Santpoort-Zuid ter sprake. Dit pad zal voor (brom)fietsers en voetgangers beter begaanbaar worden gemaakt; het wordt breder en het voetgangers- en (brom)- fietsersverkeer zullen door beplanting van elkaar gescheiden worden. Om het plan te kunnen uitvoeren moet een strook grond worden aangekocht en moeten schuurtjes van volkstuinders worden verplaatst. Uitvoering van het plan kost f 165.000. De vergadering van de commissie, op dinsdagavond 23 maart, begint onmid- Klaverjassen. De eerste drive na het vieren van het vijfentwintigjarig bestaan vtn de klaverj asclub „Ons Ge noegen” uit Velsen-Noord zal vrijdag 26 maart worden gehouden in gebouw „De Meerpaal” aan de Banjaertstraat. Een aantal prijzen is weer beschikbaar. Vogels verzorgen. Voor de leden van de volièrevereniging „Fauna Fellse- na” uit Velsen za! dierenarts H. J. L. Kok donderdag 25 maart in het Cultu reel Centrum aan het Moerbergplant- soen een causerie houden over het on derwerp „Algemene en medische verzor ging van vogels”. Alle volièrehouders kunnen zich voor deze avond als geïnvi teerd beschouwen. ”1-Aprilrit”. De automobielvereni- ging „De Rijmonders” uit Velsen heeft voor donderdag 1 april weer een puzzel- rit over 50 kilometer uitgeschreven, waarvoor de eerste deelnemers om 19.30 uur zullen starten bij de Petruszaal aan de Mercuriusstraat. De prijzen bestaan uit bekers en waardebonnen. Het wed strijdreglement is verkrijgbaar bij het sportsecretariaat, De Ticht 57, Velsen. telefoon 15690. Zij kunnen zich opgeven bij J. v.d. Horst, Woekeven 35, telefoon 33495 in Heemskerk, met vermelding van de da- g(en) en tijdstippen waarop men wil leiden. Op beide dagen wordt gespeeld van 9 tot 17 uur. IJMUIDEN. Vrijdag aangekomen: Friesland, Thames, Velsen; Birka, Duin kerken, IJmuiden; Gamayous, Le Havre; Jan Laurenz, Bergen; Gaea, Rochester; Hansa, Skiën; Hoegh Transporter, Yoko hama; Ekfors, Middlesborough; Malacia, Temeuzen, IJmuiden; Alca, Klaipeda; Holstentor, Cont. Plat, Velsen; Ull-Gard, Hammersfall; Kenrix, Whitby, IJmui den; Eben Haezer, Rotterdam, IJmuiden; Gazelle, Noordzee, IJmuiden; Union Venus, Gainsborough, IJmuiden; Scoll Spirit, Skutskaer, Zaandam; Markborg, Halmstad; Kristina, Karlstad, Zaandam. Vrijdag vertrokken: Dorte Oldendorff, naar Sheerness; Asperity, Immingham; Sea Bure, Cont. Plat; Vanguard, Roches ter, IJmuiden; Wega, Delfzijl; Ivory Is land, Rostock; Rig Pilot, Antwerpen; Suderelv, Goole; Seaman, Milfordhaven; Haithabu, Rotterdam; Gazelle, Boston, Zaandam; Dart, Londen; Torsten, Ports mouth, Zaandam; Neptunus, Guadelou pe; Bellatrix I, Bremen; Guardian, Cont. Plat; Hermann Helene, Kopenhagen. Zaterdag aangekomen: Verderland, van San Pedro; Clarissa, Methil, IJmui den; Parkesgate, Rochester, IJmuiden; Lynx, Bergen; Myoelner, Bremerhaven; Tor Anglia, Immingham. IJmuiden; Electron, Londen, IJmuiden; North Sho re, Cont. Plat; Paulina Brinkman, Ro chester, IJmuiden; Tor Britania, Gothen burg; Paris Theriot, Cont. Plat; Elke Kahrs, Antwerpen, IJmuiden; Gembria. Bremerhaven; Jemrix, Rochester, IJmui den; Elan, Hartlepool; Wandelaar, Ham burg, Bom; Elbrus, Tuapse; Ludolf Ol dendorff, naar Baltimore; Plock, Lagos; Pierre Vieljeux, Duinkerken; Gazelle, Boston, IJmuiden; British Beach, Oslof- jord. •rejector, Dixon en '-motion, 'ilminleq, 250. Tel BEVERWIJK. Op dinsdag 13 en woensdag 14 april wordt in het sport park Adrichem weer het paas-school- voetbaltoernooi voor basisscholen gehou den. De schoolvoetbalcommissie Bever wijk wil graag verzekerd zijn van goede leiding bij de wedstrijden en vraagt de scheidsrechters zich beschikbaar te stel len. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. Tijdena een treffen tussen de negende elftallen van de voet balverenigingen DEM en Beverwijk brak middag zijn been. De onfortuinlijke spe ler is in het Rode- Kruisziekenhuis op genomen. Zaterdag vertrokken: Audrey Johan na, IJmuiden, Gdansk; Alca, Kielr. Ka naal; Thirblij, Noordzee; Satumus, Pe terhead; Malacia, IJmuiden, Rochester; Ullgand, Port Norway; Scoll Spirit, Ant werpen; Belinda, Nouadhibou, Yman IJ muiden; Kemrix, IJmuiden, Kingslyan; Jan Laurents, Emden; Parkesgate, IJ muiden, Kingslynn; Carabeka 5, IJmui den, Seixal; Rewi, Duitsland, Malmo; Werderland, Hamburg; Lunda Junior, Noordzee; Kristine, Zaandam, Hamburg; Tor Britania, Gothenburg); Hoegh Tran sporter, Kopenhagen; Lynx, Stavanger; Electron, IJmuiden, Rochester Ekfors, Londen; Ebenhaezer, IJmuiden, Rouen; Sophia, D., Klaipeda. Zaterdag aangekomen: Andromeda, Rouen, IJmuiden; Bamburgh Castle, Glasgow; Fridel. Seaham, IJmuiden; Ex port Freedom, Norfolk; Procyon, Kings lynn, IJmuiden; Ikeja Palm, Bremen; Vicent, Londen, IJmuiden; Ciudad de Antwerpen; Jurgen Wehr, Lotta Skov, Rotterdam; Helga Bothnia, Texelstroom, Volkstuintjes. Bij de volkstuinders- vereniging „Wijkeroog” uit Velsen- Noord kunnen vrijdag 26 maart in het clubgebouw ,,’t Praathuis” enige films worden bekeken over de aanleg en op bouw van volkstuinen met huisjes. Voorts is er een serie beelden over het kweken van witlof, groenten en aardap pelen. Deze voorlichting is ook voor niet-Ieden bestemd. gaanertsen, hemaliet met prachtige kris talvormen, gekristalliseerd zwavel, zwerf keitjes en micro-mounts kregen al le bewondering. Daarnaast waren zeer De ene touroperator rekent tientjes tot honderden guldens meer dan de anderevoor» Medallin, Antwerpen; Jurgen Mantuluoto; Lotta Skov, Antwerpen; Likhoslavl, Rotterdam; Prinsenborg, Mantuloto; Helga S, Frederiksveark, Dusburg; Bothnia, Karleham; Isabel, Somas; Texelstroom, Texel; Seabure, Cont. Plat; Susy, Rotterdam; Oliver, Wilhelmshaven; Luna Kopenhagen. Zondag vertrokken: Pauline Brink man, IJmuiden, Poole; Elke Kahrs, IJ muiden, Gijon; Jemrix, IJmuiden, Whit by; Union Venus, IJmuiden, Gaiborough; Fridel, IJmuiden, Kinglynn; Andromeda, IJmuiden, Whitby: Procijon, IJmuiden, Basse Indre; Elbrus, Rotterdam; Export Freedom, Bremerhaven. Maandag aangekomen: Chiekawa Ma- ru, New Castle; Maasberg, Hudiksvall, Zaandam; Finreell, Kotka, Velsen; Mer- concut, Tofte, Velsen. Deze expositie overtrof volgens secre taris R. C. Meijer van de Kring Kenne merland alle voorgaande die in de loop van het thans' vijfjarig bestaan van de kring zijn gehouden. De grote zaal van De Schouw trok niet minder dan bijna achthonderd bezoekers waarvan onge veer eenderde gedeelte jongeren, die voor al het moois veel belangstelling hadden en zich al op jeugdige leeftijd lieten voorlichte over het zoeken en vinden van natuurgesteenten. Kring Kennemerland van de GEA dankt zijn bestaan aan het feit, dat enkele jaren geleden besloten werd om in de omgeving van Kennemerland met GEA-donateurs cursussen en excursies te houden. Lezingen op het gebied van de geologie gaven bovendien de gelegen heid in elkanders gemeenschappelijke belangstelling te delen. Dit laatste bleek zaterdag overduide lijk door de bezetting van de vele uit- staltafels van „delvers” die uit grote delen van Kennemerland en Zuid-Hol- landi naar Velsen waren gekomen. Alles is als het ware begonnen bij Hoogovens waar de ertsbergen maar ook afgravin gen leidden tot het zoeken naar specta culaire vondsten. Een twintigtal „zoe kers” kregen er steeds meer aardigheid in en zetten hun zoektochten tijdens vakanties in het buitenland voort in die gebieden waar men in rotsgesteenten vaak tot wonderlijke vondsten kwam. Zij gaven zelf een krant uit met bijzon derheden waarna door lezingen en ex cursies de belangstelling van anderen werd opgewekt. De Kring Kennemerland telt momenteel 130 leden. Secretaris D. E. Klaassen van de Scheep vaart vereniging Noord pleitte voor de aanleg van een Voorhaven, die hij essentieel noemde voor de Amster damse haven. Hij beriep zich vooral op de cijfers van de veelomstreden nota van de Commissie Zeehavenoverleg en zag de prognoses over olie-, erts-, en graant rans porten niet zo somber als de tegenstanders van de Voorhaven. Het opofferen van een stuk duingebied vond hij jammer, maar niet onoverkomelijk. Als tegenhanger van de Hoogovenar- gumenten ging Erik van de Hoeven namens Milieu Defensie in op de vervui ling en de maatregelen van Hoogovens daartegen. Hij betoogde, dat Hoogovens met haar maatregelen lang niet ver genoeg gaat en technisch de vervuiling veel verder kan terugdringen. Coby Schoondergang weersprak na- mns heit Anti-Voorhaven-Comité de mening van Amsterdam, dat de cijfers over de verwachte aanvoer in een Voor haven juist zijn. Bovendien wees zij erop, dat de IJmond aan de grens van de aanvaardbare vervuiling is en er dus geen plaats is voor een Voorhaven. Ook wees ze op de problemen, die de inwo ners van IJmuiden krijgen bij de aan- en afvoer naar die Voorhaven, op de bezwaren, die de loodsen zien in de VELSEN-NOORD. De Stichting Geologische Aktiviteiten „Kring Kenne merland” heeft zaterdag in cultureel centrum „De Schouw” in Velsen-Noord met een zeer uitgebreide tentoonstelling van mineralen, fossielen, schelpen en fraaie uit mineralen vervaardigde edel stenen niet alleen veel bewonderaars getrokken maar ook velen een kans geboden voor weinig geld in het bezit te komen van prachtig geologisch gesteen te. BEVERWIJK. Het Nutsdeparte- ment Beverwijk houdt donderdag 25 maart een filmavond in het Kennemer- theater. Vertoond wordt de film „Jona than Livingstone Seagull”, de geschiede nis van een zeemeeuw, die zich inbeeld de de beste vlieger aller tijden te lijn en dat na vele avonturen en botsingen met zijn soortgenoten nog werd ook. Het is een Paranrountfilm naar het beroemde boek van Richard Bach, verfilmd door Hall Bertlett. i' Wa WW'.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7