Kamerlid pleit Boek verschenen over leven Leenrecht voor vestiging voor Britse opera in A’dam en werk van Sonia Gaskell schrijvers Nieuw seizoen bij Theater Cor Schilp schreef zijn theateranecdotes op Utrechtse toneelherinneringen 1 Edgar Vos overtreft zichzelf Bent u ook vaak zo nerveus? k 1 lï i I I I I I ...WantalsdeVARAje nog geen tientje waard is - ||AAA waar blijven we dan? UHKH M I ||||h t; DOCUMENTAIRE OVER BAELET-LEIDSTER Wie maakt kans Recital Schwarzkopf gaat niet door 'tl F s SFi- 1 13 KUNST WOENSDAG 2 4 19 7 6 En lid ben je al voor een tientje per jaar. Bel even 02150-48741. Of schrijf postzegelloos aan antwoordnummer 5 in Hilversum. Da’s de beste show die we samen kunnen maken. RESTAURANT „Mensen, hartelijk bedankt allemaal, maar jullie moeten mij niet alleen hebben: onze Surinaamse juf, Gerda, chauffeuse van een indrukwekkende vrachtwagen, die twee laconieke Amsterdammers. En wie wonnen; een kleine en een lange Belg samen. Samen maakten wij de show. En u natuurlijk. Nietwaar: de VARA dat ben je zelf. En de VARA show moet doorgaan. Hoe? Door zelf onmiddellijk Koning Klant te worden. ?.i 12 MAART (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) I Zowel uit het Utrechtse Studenten- ADVERTENTIE) ouder redactie van Bé ter Maat k.1 I I Zoals de afgelopen twee seizoenen zul len ook het komende seizoen de speldo- centen-acteurs projecten met spel, lessen en manifestaties op scholen in Gelder land en Overijssel geven onder de titel „Theater op school”. Voorjaar en zomer bij Edgar Vos in een wit linnen terrasjurk; de drie etages werden gecombineerd met zijde in de kleuren fel rose, turquoise, paars, appel groen en rood. ravan eubei Wind IJmw EEN VAN DE NIEUWTJES IN DE collectie van Edgar Vos waren de rokken met heuplange vestjes, hessen of spencers waarop hij dan een kort jasje tot in de taille Het dragen. Subliem kwam dit tot zijn recht bij een turquoise linnen plissérok met een appelgroene golvende incrustatie, waarop dan een turquoise heuplange spencer met een tot in de taille reikend groen jasje. Tafel- ifefmo ehkers lander, lanrtel larlem r mo- xt da judo 4 mei 7 IJm Grote Houtstraat 21 Wiener Schnitzel m: aardappelen en véïse groente 6.90 DEN HAAG (ANP) De begrotings- positie van Amsterdam mag volgens het Tweede-Kamerlid Nagel (PvdA) geen in vloed hebben op de beslissing over de definitieve vestigingsplaats van de Ne derlandse Opera. Hij wil, tijdens het eerstkomend mondeling vragenuurtje in de Tweede Kamer van minister Van Doorn van CRM horen of deze er net zo over denkt. EEN VAN DE GEZELLIGSTE winkelstraten in Amsterdam is momenteel zonder meer de P. C. Hooftstraat. Of die sfeer er mogelijk ook toe heeft bijgedragen dat ik in de boutique van couturier Edgar Vos de meest geïnspireerde voorjaars- en zomercollectie tot dusverre heb mogen aanschou wen, weet ik echt niet. Geïnspireerd was Edgar wel zeer duidelijk door materialen uit Kashmir, die hij in dat verre land bovendien van de mooiste hand- drukdessins en borduursels had laten voorzien. Maar daar straks nog wat meer over. LONDEN (Reuter). Het Britse Ho gerhuis stemt binnenkort over een wets ontwerp dat beoogt schrijvers een jaar lijkse royalty te geven voor hun boeken, die worden uitgeleend door openbare leeszalen en bibliotheken. Het wetsont werp, naar men in Londen meent het verst strekkende voorstel tot „leenrecht” ooit ter wereld ingediend, wil de auteurs betalen uit een fonds van jaarlijks een miljoen pond. Criterium voor de uitbeta ling is het aantal malen dat de werken van een schrijver zijn uitgeleend. De pot van een miljoen kan in de loop der jaren worden verhoogd. Het boek „Sonia Gaskell Geloof in wat je danst" kwam tot stand onder auspiciën van de Kring van Nederlandse Theatercritici en het Centraal Dansbe- raad met een subsidie van CRM. In een bespreking hopen wij nader op de publi- katie terug te komen. Het werd gisteren in de Amsterdamse Stadsschouwburg ge presenteerd. De Britse schrijvers vechten al 25 jaar voor het leenrecht. Men schat dat de omstreeks 6500 Britse leeszalen jaarlijks circa 600 miljoen boeken uitlenen en men heeft vastgesteld dat de gemiddelde Britse lezer slechts één boek koopt voor elke negen die hij leent. Heit wetsontwerp is vijf dagen geleden voor elke „lening” een tiende penny te betalen. Een speciaal op te richten over heidsbureau met 30 a 40 medewerkers zou zich met de administratie van het geheel moeten gaan belasten. Het wetsontwrp is vijf dagen geleden bij het Hogerhuis ingediend en komt in tweede lezing op 5 april nogmaals ter tafel. Een punt waarover nog moet wor den beslist is of het leenrecht alleen gaat gelden voor Britse auteurs of ook voor hun buitenlandse collega’s, wier werken in de originele taal of vertaald worden uitgelèend. Men neemt aan dat zowel Lager- als Hogerhuis in grote trekken akkoord’zul len gaan met het Wetsontwerp, maar voor de eerste royalty’s op leningen kunnen worden uitbetaald is het wel eind 1978. aan de zijkant verwerkte platte plooien, van de knie af uit waaierend. Met plooien werkt Edgar overigens ook veel vuldig in zijn mantels. Voor- en achterkanten werden er mee voorzien en dan ingestikt tot even onder de taille. AANDACHT NU VOOR EEN kostelijk wit wollen jurkje met jasje dat maar liefst van 18-karaats goudleren biesjes werd voorzien. Zo’n japonnetje kon echter ook worden gecombineerd met een goudleren blazer. Beeldschoon stond die blazer trouwens ook op een lange avondrok met in crustaties van fluweel afgezet met goudleren biezen. Een enige vondst van Vos voor zijn avondjurken vond ik dat hij lange tunieken op lange rokken liet dragen, maar dat de tuniek met het grootste gemak als jurkje kon fungeren. Een ragdunne zijde uit Kashmir en aldaar met de hand bedrukt was omgetoverd tot zo’n tuniek met rok, beide afgezet met een rand van wuivende struisveren. ZEER ROMANTISCHE AVONDJAPONNEN bracht Ed gar Vos ten tonele. Kijk dan eens naar een model van witte mousseline de soie met naaldplooitjes; de mouwen waren weliswaar ingestikt, maar wapperden verder vrolijk uit en de creatie werd nog feestelijker door de zijden kwastjes aan de puntige uiteinden. Een wijdvallende roomkleurige avond japon kreeg stikselversiering langs mouwinzetten en zoom in de tere kleuren van het gestyleerde bloemmotief. De bruidsjapon tenslotte was opgebouwd uit ruches kantband. waarvoor maar liefst zestig meter nodig was. Honderd- vijftig lelietjes-van-dalen en evenzovele maraboeveertjes vervolmaakten de japon. Een feestelijk einde van een col lectie van zo’n zuivere schoonheid, waarmee Edgar Vos zichzelf heeft overtroffen. soonlijke maar bijna uitsluitend Amster damse „Toneelherinneringen” van dr. M. B. Mendes da Costa, die in het begin van deze eeuw verschenen, behoren nu tot de standaardwerken op dat gebied: die van Schilp zouden daar, juist door hun specifiek Utrechts milieu, uitstekend bij aansluiten. MANTELPAKKEN WAREN ER MET de nu zo en vogue zijnde nauwe rokken, doch eveneens met plooirokken. Edgar toonde ook verfijnde combinaties van mantels met bijpassende rokken en blouses, bijvoorbeeld van grijze flan nel met een krijtstreepje. De rok is dan charmant m^t enige ruimte in de taille verwerkt en om die taille nog even te accentueren zie je dan een dubbel gestrikt koordceintuurtje om de band. Pantalons kregen loopruimte door middel van Linnen combinatie, in de kleuren tur quoise met appelgroen, bestaande uit plissérok met heuplange spencer en jasje tot in de taille reikend, uit de voorjaars- en zomercollectie van Edgar Vos. riode (1918-1940) heeft Schilp vooraf la- De speciaal door hem behandelde pe ten gaan door een kort résumé van de Utrechtse toneelgeschiedenis sedert de 15de eeuw, gebaseerd op het bekende, in 1885 verschenen boek over dat onder werp van mr. W. G. F. A. van Sorgen. Daarmee heeft Schilp bepaald geen overbodig werk gedaan, want Van Sor- gens boek, dat veel waardevolle histori sche gegevens bevat, ontbreekt zelfs in sommige van onze belangrijkste openba re bibliotheken. Schilps eigen contact met het toneel dateert al van 1913, toen hij als beginnend recensent je een voor stelling van Eduard Verkade’s Haghespe- lers in de oude Utrechtse schouwburg op het Vredenburg moest beoordelen. Wat uit de jaren daarna in zijn nu gepubli ceerde herinneringen opduikt is een bonte, soms wel wat verwarrende para de van voorstellingen en artisten, varië rend van professionele hoogtepunten als de opvoering van Shaws „Saint Joan” door Verkade en Shakespeare’s „Drieko ningenavond” door Royaards tot niet minder gedenkwaardige uitschieters van het studententoneel als het onovertrof fen lustrumspel uit 1926, „Ichnaton” (scenario: Coen Graadt van Roggen, re gie: Albert van Dalsum, muziek: Emile Enthoven), een voorbeeld van de harmo nieuze samenwerking van studenten amateurs met vooraanstaande beroeps kunstenaars, waaruit nog zoveel andere topprestaties van het Nederlandse stu dententoneel (in Utrecht en elders) zijn ontstaan. Terecht heeft Schilp uitvoerig aandacht gewijd aan dat bijzondere fa cet van onze drakakultuur, vooral aan de lustrumspelen waarvt n hijzelf nog ooggetuige is geweest. AMSTERDAM. De zangeres Eliza beth Schwarzkopf is wegens een virusin fectie niet in staat haar voor 6 april aanstaande geplande optreden in het Concertgebouw te Amsterdam te laten doorgaan. Haar artsen vinden het onver antwoord als zij op korte termijn con certen geeft, aldus het organisatiebureau Interartlsts. Reeds gekochte kaarten voor het liederenrecital van Elizabeth Schwarzkopf worden bij het Concertge bouw terugbetaald. Zo nerveus, dat de problemen en en probleempjes van alledag u tot in de slaap blijven achtervolgen? Dan mist u de innerlijke rust die normaal voor het natuurlijke geestelijke evenwicht zorgt. U slaapt daardoor slecht en bent zo prikkelbaar dat vaak uw hele omgeving daaronder lijden moet Dan is het tijd om aan Valdispert te denken. Valdispert is een zuiver naluur- produkt uil de valeriaanwortel Valdispert brengt u weer tot rust maar maakt niet loom of slaperig Valdispert dragees zijn gemakke lijk in te nemen Vraag nadruk kelijk Valdispert. Uitsluitend bij apotheker en drogist Toneel als uit de overige Utrechtse ama- teur-gezelschappen zijn in de loop der jaren heel wat latere beroepsartisten voortgekomen, niet alleen acteurs en actrices (van de laatsten noemt Schilp’ met begrijpelijke trots o.a. Enny Vrede, Loudi Nijhoff en Nell Koppen), maar ook toneelschrijvers, regisseurs en decor ontwerpers. Over vele van hen weet Schilp smakelijke verhalen te vertellen, waarbij hij alleen wel eens vergeet dat niet-Utrechtenaren niet altijd zo ver trouwd zijn als hijzelf met bepaalde Utrechtse namen en organisaties, vooral in afgekorte vorm. Ook is het jammer dat hij wat erg zuinig is geweest met het vermelden van jaartallen, te meer omdat hij zijn onderwerp niet in chro nologische volgorde heeft behandeld. Onlangs, tijdens een radiouitzending over een gesprek tussen de bewindsman en de kunstwethouders van Amsterdam en Rotterdam, zei mr. Van Doom toen het ging over de vestigingsplaats van de Opera dat het daarbij de vraag is of de gemeente Amsterdam gelet op andere noden binnen die ge meente en gelet op haar financiële situ atie zich die vestiging wel kon veroorlo ven. De Rotterdamse wethouder bracht naar voren, dat zijn gemeente een slui tende begroting heeft. Tijdens het vragenuur zal Nagel tij dens zijn pleidooi voor vestiging in Am sterdam van de Nederlandse Opera de minister voorhouden, dat het bezoek aan operavoorstellingen in Amsterdam een veelvoud is van dat in Rotterdam: gedu rende de seizoenen ’69-’74 in de hoofd stad 328.000 bezoekers en in de Maasstad 147.00. Na de reprises enkele jaren geleden van „Wie i? bang voor Virginia Woolf?” en „Kleine Alice” van Edward Albee is er in het nieuwe seizoen een reprise van „In wankel evenwicht”. Regie Lo van Hensbergen. Verder „Dorp i n opstand”, een toneelspel van de Spanjaard ope de Vega. De regie is van René Lobo. In de kleinere zalen in ons land zal toneelgroep Theater uitkomen met een toneelspel van D. H. Lawrence, „De schoondochter”, een stuk volkstoneel dat zich afspeelt in een mijnwerkersgezin. Regie René Lobo. De tweede kleine- zaalproduktie bestaat uit twee eenakters die beide „De blinden" heten. De ene is van Maurice Maeterlinck en de andere van Michel de Ghelderode. Hier en daar zijn er in zijn tekst, gelukkig meestal op minder essentiële en gemakkelijk te verifiëren punten, feite lijke onjuistheden geslopen. Enkele voorbeeldenhet conflict dat tot de toneelstaking van 1920 leidde, kwam tot uitbarsting bij de verdeling der recettes van Heijermans’ voorstellingen in het Grand Théfitre. niet in het Centraal Theater, zoals Schilp op blz. 54 schrijft; de toneelgroep Puck ging in 1961 over in Centrum, niet in Studio (blz. 68); de titelrol in Ferdinand Bruckners drama „Elisabeth van Engeland” werd in ons land, in 1932, gespeeld door Mien Duy- maer van Twist, niet door Else Mauhs (blz. 170); en de schrijver van dat stuk, die zich verschool achter het pseudo niem Bruckner en in werkelijkheid The odor Tagger heette, was in het dagelijks leven van beroep schouwburgdirecteur en niet psychotherapeut (blz. 59); de actrice die Schilp in Berlijn als Shaws „heilige Johanna” heeft gezien, kan niet „Franziska Kern” zijn geweest (blz. 58), maar de beroemde tragédienne van Max Reinhardts Deutsches Theater in der SchumannstrasseFranziska Kinz; en de lof die Schilp op blz. 184 toezwaait aan Cor van der Lugt Melsert voor de regie van Molnars „De Zwaan”, komt in feite toe aan Eduard Verkade, die met zijn Haghespelers in ’t Voorhout in 1921-’22 HET TONEELLEVEN in Utrecht heeft in het verleden herhaaldelijk peri oden van grote activiteit en rijke bloei doorgemaakt, misschien wel het rijkst in de twee decennia na de eerste wereld oorlog, toen het mede door de initiatie ven en het eigen werk van het studen- tentoneeel en talloze andere amateur- groepen een zeldzame veelzijdigheid be reikte. In de tot dusver gepubliceerde toneelhistorische literatuur is daar veel te weinig aandacht aan besteed een lot dat Utrecht trpuwens met de meeste andere Nederlandse steden buiten de randstad Holland deelt. De theaterwetenschap was er dan ook stellig mee gediend dat het bestuur van het Fentener van Vlissingenfonds (ge noemd naar de maecenas die in 1937 door een royale geste de bouw van de huidige Utrechtse schouwburg mogelijk maakte) deze jongste bloeitijd van het toneel in de domstad te boek heeft laten stellen. Het lag voor de hand dat die opdracht ging naar de oud-toneelrecen sent C. A. Schilp, want weinig andere nog actiee Utrechtenaren zullen in de bewuste periode alles wat er op theater- geberd gebeurde van zo dichtbij en met zo kritische blik als hij hebben gevolgd. En niet alleen maar „gevolgd”, want Cor Schilp heeft zelf in verscheidene hoeda nigheden aan het amateurtoneel meege werkt, zoals ook andere leden van de familie Schilp als amateurtonelisten op de voorgrond zijn getreden. Het is dus niet verwonderlijk dat Schilps boek, al draagt het dan de riogal onpersoonlijke titel „Toneel in Utrecht in de twintiger en dertiger jaren” (ver schenen bij de uitgeverij Het Spectrum) grotendeels uit terugblikken op eigen ervaringen bestaat. Mede dankzij de prettige verteltrant van de schrijver heeft het werk daardoor meer het ka rakter van persoonlijke toneelherinne ringen. aangevuld met allerlei op waar heid gegronde theateranecdotes, gekre gen dan van een wetenschappelijke to neelhistorische studie. Dat is allerminst denigrerend bedoeld, want de even per-* AMSTERDAM. Bij de uitgeverij Walburg Prs te Zutphen is een boek verschenen over Sonia Gaskell, de vroe gere leidster van het Nationale Ballet, die enkele jaren gleden overleed. Het boek beoogt geen compleet biografie te zijn. Het gaat na hoe de persoon en het werk van deze uitzonderlijke figuur in de Nederlandse balletwereld door vriend en vijand, dansers en critici wrd gezien. Conrad van de Weetering (r.) met het boek over Sonia Gaskell bij Rudi van Dantzig die mevrouw Gaskell opvolgde als leider van het Nationale Ballet. inderdaad een prachtige opvoering van dat stuk gaf. Dergelijke „slips of the memory” kun nen iedereen overkomen, maar in een overigens zo geslaagd boek als dit wer ken ze storend. Bij een herdruk, die ik de schrijver van harte toewens, zullen ze zonder veel moeite hersteld kunne:: worden. SIMON KOSTER In Kashmir werd dit fraaie wollen deux-pieces met de hand geborduurd met motieven naar een ontwerp van Edgar Vos. ARNHEM (ANP). Toneelgroep Theater zal het nieuwe seizoen 1976-1977 in september beginnen met „Moeder, ik ga trouwen”, van Colin Higgins, een „gruwelblijspel” onder regie van Jochen Neuhaus. „Verre vrienden” is het nieuwe Ayckbourn-blijspel dat Theater uit brengt. Regie Ger Thijs. „Naar het u lijkt” van Shakespeare, wordt uitge bracht onder regie van Elise Hoomans. De balletcriticus van de Volkskrant drs. Luuk Utrecht schreef een essay over haar artistieke betekenis. Conrad van de Weetering, balletcriticus van o.a. onze krant, stelde voornamelijk uit krantenknipsels een documentaire samen over haar leven en werkzaamheden en de plaats die zij in de balletwereld innam. Sonia Gaskell werd in Litauen geboren, groeide op in de Oekraine, mi greerde in de jaren ’20 onder invloed van het zionisme naar Palestina. Via Parijs kwam zij in Nederland terecht, waar zij na de bevrijding in 1945 via verschillende balletensembles mede-op- richtster van het Nationale Ballet werd. De VARA, dat ben je zelf.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13