Negatieve publiciteit rond treinkaping deed plan ontstaan Uit de wereld van deBonneterie: I 1 J 1 u Aquascutum regenmantel Pander I r <1 Nieuw topmodel van BMW voor Lamp automobilist Wachten op periodieke keuring M? Big E SHAG ’Rider, mijn idee? ’’■f DEMONSTRATIE MET STIRLING MOTOR DOOR FORD AMERIKA HALFZWj de I de BONNETERIE o I Li ps Jj| 11 WOENSDAG 2 4 MAART 1976 VARIA ANT 1 ■i I SS Nieuws in 't kort bet Veertig Riders voor f 1.85. 1 1 11 Tranen Balkon Manusama Elegant-slanke regenmantel met staand kraagje en omgeslagen mouwen gevoerd met een contrasterende tint. Een komfortabele bescherming tegen zomerse regenbuien. En heerlijk luchtig als de zon weer schijnt. Kleuren: beige/white,black/off-white,navy/ white. Prijs: f498,- Maak uw keuze uit een originele kollektie eigentijdse regenkleding. U bent welkom in de Amsterdamse Kalverstraat. Bij de Bonneterie en Pander. Of bij de Bonneterie op het Haagse Buitenhof. ’n Wereld in. ..mode en meubelen. Elk pakje Rider heeft een dubbele, goed afsluitende flap. Dat voorkomt uitdrogen. Daardoor is - Rider een halfzware shag die tot op de bodem vers blijft. Samen met de extra lange draad zorgt dat voor soepel rollen en een konstante smaak: pittig en toch zacht. Van de eerste tot en met de veertigste. BI F O t M Zuidmolukkers hadden doden van gijzelaars wel ingecalculeerd (Van onze redactie binnenland) I. 6 41 A I ADVERTENTIES Die kans is, blijkens de op de eerste littingsdag voorgelezen verklaringen van gijzelaars, vooral tijdens de eerste dagen van de gijzelingsactie, zeker aanwezig geweest. Bij alle 43 gijzelaars, onder wie 16 kinderen, en niet alleen bij de mensen, die direct bedreigd werden, de laar, reat R, ciali- van 020- op Ate- tr. 5 lem )NT TOU- ilaan 520- ■N». Mt U de ider- Iriks Tal zijn minuten van een haast ondraaglijke spinn'rs ca bedreiging voor mij ge weest". Ij 1 gas- OOr- iam- 323- igels 1. 2. 3. 4. 6. 7, 8. 9, 10. De meeste gijzelaars voelen nog steeas de naweeën. „De emoties komen nu pas los. Ik slaap slecht en kan mij niet meer concentreren. Terwijl ik hier met u zit te praten springen de tranen mij weer in de ogen van ellende”, aldus staat in een verklaring van een van de gijze laars- „Ik kreeg het gevoel dat mijn laatste uur was aangebroken”. Zij deden mij een blinddoek voor de ogen en zij bon den een elektrisch snoer om mijn hals. Ik voelde iets kouds van staal achter mijn oren en begreep dat dat een vuur wapen was. Ik verkeerde in trance en in paniek. Er heerste een doodse stilte in de kamer. Ik stond daar wezenloos te wachten op mijn executie. Dat duurde wel tien minuten. Toen werd mij de blinddoek weer afgedaan. Ik ben niet op het balkon gezet zoals ze later wel deden met de onderwijzer Datuk waar om dat niet gebeurd is weet ik niet. Het f 60.000 kan men vanaf mei de nieu we, zware coupé van BMW in ons land aanschaffen. De nieuwe BMW 630'633 werd onlangs in Genève geïn troduceerd en is bedoeld als concur rent voor de topwagens van Merce des, de twaalf cilinder Jaguars en nog een handvol Italiaanse wagens in de dure, sportieve klasse. Het Duitse merk heeft met dit nieuwe topmodel aangetoond, dat ook zware wagens kunnen worden voorzien van „loodar- me” motoren, zonder dat dit ten kos te gaat van het vermogen. De twee versies van de nieuwste BMW. uitge- rust'met motoren die respectievelijk 185 din-pk en 200 din-pk leveren, hebben genoeg aan loodarme bezine en voldoen bovendien aan de toekom stige strengere voorschriften voor de AMSTERDAM. Alle zeven Zuidmolukse jongeren, die gisteren in Amsterdam terecht stonden in het proces wegens de bezetting van het Indonesische consulaat-generaal in Amsterdam hebben verklaard, dat ze in staat zouden zijn geweest gijzelaars te doden, als dat voor het goede verloop van hun actie noodzakelijk zou zijn geweest. Ondanks protestbetoglngsn ded.n zich gisteren rond het zwaar bewaakte ge rechtsgebouw geen relletjes voor. Mor gen wordt de rechtzaak voortgezet. Dan volgt het requisitoir van de officier van justitie, mr- J. J. Abspoel en de verdedi ging van de advocaat van de zeven, mr. H W. J. Droesen. Naar verwachtnig zal Philips over enkele maanden een personenwagen tonen, die wordt aangedreven door de zogenoemde Stirlingmotor. De demonstratie van deze krachtbron zal geschieden in Amerika, waar Philips samenwerkt met Ford. Het demonstratietype is een Ford Torino, waarin een vier cilinder Stirling is gebouwd van het zo genoemde „double-acting” type, goed genoeg voor 170 pk. Deze Stirling krachtbron gebruikt dieselolie als brandstof. onderwijzer Datuk en de reisbureau- employee Simon heeft gedurende die eerste dagen een constant gevoel van doodsangst geleefd- Het was gisteren een dag van begrip en onbegrip. Onbegrip voor het feit, dat de uiterste consequenties van de actie Bij Bo-n in Amsterdam is de 1976- editie an de jaaruitgave „Autotest” verschenen: 392 pagina’s vol informa tie over vrijwel alle leverbare auto- rnre’; Ten in Nederland. Daarbij wor den van ruim tachtig gangbare auto’s rijtesten beschreven. Born geeft elk jaar zo’n Autotestboek uit. Dit jaar is een aparte afdeling opgenomen met bestelwagens. Een handig naslagwerk, compleet met foto’s en een overzicht van de prijzen. De prijs valt mee: f 12,75. In het Engelse Lagerhuis is het wetsontwerp aangenomen, dat voor ziet in een draagplicht van autogor dels. Zodra het Hogerhuis zijn goed keuring eraan heeft gehecht, wordt het ook in Engeland verplicht de autogordel te dragen. Onderwijzer Datuk werd onvoldoende gekleed en met een elektriciteitssnoei om de hals dat aan de verwarming was vastgebonden, wel buiten in de ijzige kou en regen op het balkon gezet- Ach ter hem stond, eveneens geblinddoekt, Wim Simon, waarachter, duidelijk zicht baar, de bezetters met het geweer in de aanslag. Dit gebeurde Datuk overigens twee keer. „Het was maar op het nip pertje dat Datuk niet doodgeschoten werd, want ds. Metiari kwam er net aan”, zei mr. Van der Waerden. Dat er werkelijk sprake is van onder drukking op de Zuid-Molukken getuigde op deze eerste dag Johan Lilipaly, een 37-jarige hoofdonderwijzer uit Middel burg. Afgelopen zomer is hij op familie bezoek in Ambon geweest. Hij had con stant veiligheidsmensen achter zich aan, mocht niet filmen, was niet vrij om te spreken met wie hij wilde en noemde de Zuid-Molukken een „vergeten provincie van Indonesië, waar het economisch le ven wordt beheerst door Chinezen en Javanen, waar een militaire overmacht is, waar het christelijk geloof nauwelijks getolereerd wordt, maar waar wel 90 percent van de oorspronkelijke bevol king graag een zelfstandige Republiek der Zuid-Molukken wil”. De 45-jarige socioloog M. F. Mual uit Utrecht noemde het sociale en politieke beleid van de Nederlandse regering een zijdig en onwrikbaar, slechts gericht op systematische integratie van de Zuiamo- lukkers in de Nederlandse samenleving en het beleid van minister Van Doorn te star- Alleen een 23-jarige elektricien, die met een FN-pistool de mensen onder schot hield stond sprakeloos van de door de anderen aanvaarde consequenties, dat doden tot de mogelijkheden behoorde. „En als er nu eehs iets mis was gegaan, wat dan?”, vroeg de president hem. „Er zit soms niets anders op dan doodschie ten, antwoordde hij lakoniek. Een 22- jarige scholier werd dezelfde vraag ge steld. Hij was gewapend met een sten- gun. Zijn broer stond vorige week te recht in Assen. „Die mogelijkheid zit er altijd in”, aldus de scholier. i- Ruim 200 Zuidmolukkers hebben gisterochtend een protestmars door Amsterdam gehouden in verband met het proces tegen de zeven Molukkers van de gijzelings actie op het Indonesische consulaat. Vooral automobilisten kunnen veel plezier beleven aan een handige loop lamp, die onder de naam „Halogeen service-spot” op de markt is gebracht. Deze halogeenspot kan voor allerlei doeleinden worden gebruikt; bijvoor beeld bij het verwisselen van een wiel in het duister, of bij werkzaam heden aan de motor. Ook in de auto, bij het kaartlezen, bewijst deze lamp een nuttige dienst. Door middel van een magneet kan de spot op iedere ondergrond en in elke stand worden vastgezet. De lamp is voorzien van een vier meter lang aansluitsnoer. De stekker van dit snoer past in elk aansteker- of autostopcontact. Een van de kenmerken van een Stirlingmotor is, dat hij eventueel kan lopen op vrijwel alle brandstof fen, in theorie zelfs op een container gesmolten zout. De motor is praktisch geruisloos en veroorzaakt geen lucht vervuiling. Het principe van de Stirlingmotor is reeds lang bekend. Zo’n 150 jaar geleden werd de Stirling- of hete- luchtmotor ontwikkeld door de Schotse predikant Robert Stirling. Simpel gezegd bestaat de Stirlingmo tor uit een gesloten cilinder, waarin zich twee zuigers bevinden. In de cilinder bevindt zich gas (men is begonnen met gewone lucht), dat aa het ene einde wordt verwarmd en aan het andere einde wordt gekoeld. De drukverschillen die hierdoor ont staan brengen de zuigers in op- en neergaande beweging, die via tand wielen wordt omgezet in een draaien de beweging. Het feit, dat de cilinder aan de buitenzijde wordt verwarmd, geeft deze motor het karakter van een krachtbron met uitwendige ver branding. (In tegenstelling tot de con ventionele benzinemotor, waar een inwendige verbranding plaatsheeft.) Die uitwendige verbranding zorgt er ook voor, dat vrijwel alle mogelijke soorten brandstof kunnen worden ge bruikt. Tot aan zonne-energie, of nu cleaire energie toe. In het natuurkundig laboratorium van Philips hield men zich reeds voor de oorlog bezig met de verdere ont wikkeling van de Stirlingmotor. Het was in eerste instantie de bedoeling een motor voor koelinstallaties te ontwikkelen, later ging men zich ook toeleggen op de vervaardiging van grotere Stirlingmotoren. In 1968 was Philips zover, dat er een krachtbron gereed kwam, die sterk genoeg was om een auto aan te drijven. Ford toonde in de jaren daarna belangstel ling voor deze nieuwe motor, vooral toen in Amerika de milieu-eisen steeds strenger werden. Philips ging samenwerken met Ford en deze sa menwerking kreeg een grote impuls onder de invloed van de energiecrisis van 1973. Overigens heeft Philips in het verleden al eens een autobus getoond, die werd aangedreven door een Stirlingmotor. Inmiddels bestaat er nu een motorjacht met zo’n krachtbron, terwijl er ook demon stratiemodellen zijn van generatoren en zelfs van grasmaaimachines die door deze krachtbron worden aange dreven. Als het lukt om de Stirlingmotor produktierijp te maken, dan betekent dit een omwenteling in de aandrij ving van personenwagens. Het is wat stil geworden rond de kwestie van de periodieke veiligheids keuringen van auto’s. Maar dat wil nog niet zeggen, dat op dit front alle activiteit is verdwenen. De Tweede- Kamerleden De Beer (VVD) en Van der Doef (PvdA) werken aan een initiatief-wetsontwerp, waarvoor zij wat betreft de informatie uit het buitenland de medewerking van minister Westerterp (Verkeer en Wa terstaat) hebben gevraagd. Deze me dewerking is een dezer agen ver schenen in de vorm van een rapport, samengesteld door mr. Pieter van Vollenhoven, de voormalige directeur van de opgeheven stichting periodieke veiligheidskeuringen. Pieter van Vol lenhoven werkt thans als adviseur van minister Westerterp en zetelt in het ministerie van Verkeer èn Water staat. Nederland loopt wat de periodieke veiligheidskeuringen betreft een flink eind achter bij de overige Europese landen. In Belgie, Duitsland, Oosten rijk, Engeland. Zweden en Zwitser land is zo’n veiligheidskeuring al lang ingevoerd. Behalve in Engeland, heb ben deze keuringen alle plaats in speciaal daarvoor bestemde keurings- stations. In Engeland wordt de keu ring verricht in daarvoor erkende garagebedrijven. Zoals men zich wel licht herinnert, is de keuze tussen keuringstation of garage het breek punt geworden in ons land, e minis ter van Verkeer en Waterstaat wilde de keuringen laten verrichten in technostations, een meerderheid in de Kamer vond dat daarvoor het beste de garages in aanmerking konden komen. Nu blijkt dat in West-Duits- land en Oostenrijk waar de keu ring in eerste instantie geschiedt in keuringsstations de vraag naar keuringen zo groot is geworden, dat in deze landen garagebedrijven moes ten worden ingeschakeld. Kortom: naast technostations, ook garagebe drijven. Het lijkt een aardig compro mis, maar of de Kamerleden die het nieuwe wetsontwerp voorbereiden er ook zo over denken, blijft voorlopig een vraag. Ook ir. Manusama gaf nog eens ..en overzicht van het hele Zuidmolukse dra ma. De gesprekken met de Nederlan.. regerng noemde hij „éénrichtingsver keer” en een gesprek in het begin van 1975 met minister-president Den Uyl „hogst onbevredigend”. Toch verklaart hij: „Ik ben tegen geweld; en dat zal ik altijd blijven zeggen. Ik wil niet de Nederlandse rechtsorde verstoren, maar er moet voor ons een mogelijkheid zijn onze grieven op een bepaalde manier naar voren te brengen”. „Maakt u zo niet een voedingsbodem, waarop geweld kan ontstaan?”, vroeg de president, waarop ir. Manusama ant woordde: „Wannneer deze vraag van u betekent, dat ik ons onafhankelijkheidsi- deaal daarvoor zou moeten opgeven, moet ik u teleurstellen. Ik zoek nog steeds naar legale methoden voor bur gerlijke ongehoorzaamheid”. - - -• f klaarblijkelijk waren ingecalculeerd, door jonge, hardwerkende Zuidmoluk kers, die er in een rapport van de reclassering zo goed afkwamen, dat de president van de rechtbank mr. Van der Waerden zei: ,,Alle zeven rapporten ste ken duidelijk uit boven wat de recht bank zo dagelijks onder ogen krijgt op dit gebied. De jongens maken op mij een open, sympathieke indruk.” Begrip, aan de andere kant, voor het trieste verhaal, zoals dat onder meer naar voren kwam uit de mond van een van de bezetters, een 23-jarige kantoor bediende uit Barensmilde: „Vijfentwintig jaar lang zijn onze belangen in de doofpot gestampt; je kunt maar niet jaren achtereen in een hoek gedreven worden. De Nederlandse regering heen gespeeld met onze leiders, ue oezetting van het Indonesische consulaat in Am sterdam was nodig om de Nederlandse regering te overtuigen van de ernst van onze zaak. Zestien dagen leed voor de gijzelaars gedurende die bezetting is niets in vergelijking met de 25 jaar onderdrukking in Ambon, waar onze broers en zusters onder gebukt gaan”, aldus de kantoorbediende. Deze verdachte gaf ook het waarom van de actie aan: de publieke belang stelling die de treinkaping op dat mo ment ondervond, was te negatief, en bovendien Was Indonesië nog niet bij de actie betrokken. De kantoorbediende werd gisteren gezien als de geestelijke vader van het plan. IIYCIGARH^00^;- ”Ik ten maar één halfzware die tot op de bodem vers blijft? van ruim 200 km/uur. De befaamde wegligging van BMW is uiteraard ook in deze wagen speur baar. Onder meer heeft BMW ook in dit model voor McPherson-poten in gebouwd, terwijl achter de wagen is voorzien van schuin geplaatste draag- armen. Wat de stuurbekrachtiging betreft: die fabriek heeft deze gewij zigd, zodat de hulp minder wordt naarmate het toerental stijgt. Even eens een nieuwtje op het gebied van de veiligheid: de kreukelzones voor en achter zijn zo ontworpen, dat bij een eventuele botsing het metaal op vooraf berekende plaatsen zal ombui gen. Natuurlijk is dit BMW-topmodel volledig en comfortabel uitgerust. In de achterbak voert de wagen een complete set gereedschap mee. Voor de lieve som van f

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15