Generaal Videla nieuwe „sterke man” Mini-provincies Paleis van president Libanon onder vuur Montgomery overleden 26 edego Bjekovic naar AZ KOFFIE HAE mag! El M4ZM geldverspilling van 1% miljard Idtërshnp drink gerust nog zo’n lekker kopje koffie want 4 i B If Ij- ra 5 ||/'n Aanrijding B-w fc Hl# PI Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Spanning tussen Syrië en Palestijnen Commissie-Donner Geen twijfels over compensatie F-16 Nog steeds te veel personeel bij Philips President Occidental Aantal pagina’s vandaag: Morgen toenemende bewolking MODESHOW N heeft zeker nog 2 maanden nodig Petroleum berecht ..'i II Bouwen en bezuinigen ffapeldo orn&Zn 11 tH ruw (Van onze redactie buitenland) Mr. Kranenburg bij afscheid: 2 .uil) A 6 a Artistieke kleding Boutique i ■■MM HAARLEM OW 'JF 1 muider Courant Pythagoras: Losse nummers 60 i iaat I 146 90 (p posr t 189 t 37 40 p kwartaal lp post t 49 I f 13 bij vooruitbetaling p mnd Hoofdredactie: Jos L, Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement (Van onze sportredactie) (Van een onzer verslaggevers) De betrekkingen met enkele Palestijn- ADVERTENTIES Zie verder pagina 4) ADVERTENTIES (Zie verder pag. 2) (Van onze redactie economie) 0 J 4 De „Brandaris”, de vuurtoren op het eiland Terschelling, staat in de steigers. Het gevaarte krijgt een uitgebreide opknapbeurt, een karwei dat zo’n twee jaar zal duren. WOENSDAG 24 MAART 1976 66e jaargang nummer 120 Admiraal Massera, commandant van de marine (links) en brigadegeneraal Agosti, bevelhebber van de luchtmacht (rechts). Generaal Videla, de legercommandant van wie wordt aangenomen dat hij de sterke man is in Argentinië’s nieuwe militaire junta. functionarissen maar Toen de granaten insloegen, gingen in het paleis ten oosten van de hoofdstad Beiroet de lichten uit. De presidentiële garde nam met luchtdoelgeschut de bui tenwijk van Beiroet onder vuur, waar vandaan men vermoedde dat de schoten kwamen. Geheel en al zonder fantasie kan geen mens gelukkig zijn. Eigen import uit: ISRAEL, ZWEDEN, FIN LAND, NOORWEGEN, IJSLAND, MEXICO. Zuiver katoen en wol. ZATERDAG 27 maart a.s. om 10.30 uur en 15.00 uur. Entree: f 3,50 incl. koffie- complet. Voorverkoop kaarten aan de zaak. Kruisstraat 25 - 29 - Haarlem - Telefoon 023 - 320513/320813 3 Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 Er zal een militaire begrafenis worden gehouden, aldus het Britse ministerie van defensie, maar een datum voor deze plechtigheid is nog niet vastgesteld. Montgomery was een van de laatste nog levende grote militaire leiders uit de tweede wereldoorlog. DEN HAAG (ANP). De commissie- Donner heeft zeker nog twee maanden nodig om het onderzoek af te sluiten naar de eventuele betrokkenheid van prins Bernhard bij 'het Lockheed-steek- penningenschandaal. Volgens een woord voerder van de commissie is dat op dit moment de verwachting, maar daar kan nog altijd verandering in komen. De president had kennelijk geprobeerd het land te ontvluchten toen militairen in de slotfase van de coup, die al enkele weken verwacht werd, de ring rond de hoofdstad sloten. Bericht wordt, dat Pe- ron een revolver trok toen zij door militairen van de luchtmacht werd om ringd op het gemeentelijk vliegveld van Buenos Aires, maar dat zij snel ontwa pend werd. Junta in Argentinië - Peron gearresteerd nnmaplosi spaame 34-hoek damstraat tel 320077 letters tekstborden perspex signs vinyl LOS ANGELES (AFP, Reuter). De president van „Occidental Petroleum”, dr. Armand Hammer, is gisteren tot een voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld wegens medeplichtigheid aan het storten van een illegale bijdrage van 54.000 dollar voor de verkiezingscampag ne van ex-president Nixon. Kunst Radio en tv Strips Mode Economie Beurs Sport Weg en wiel Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: ALKMAAR. De Alkmaarse eredivi sieclub AZ ’67 heeft een driejarige ver bintenis gesloten met de Joegoslavische voetballer Nemad Bjekovic. De 27-jarige spits van Partizan Belgrado is tot nu toe 22 keer voor het Joegoslavische elftal uitgekomen. Het contract met Bjekovic is getekend. Dit in tegenstelling tot de overeenkomst met de Poolse middenvel der Deyna. Hij wil wel naar de Neder landse club komen maar de leiding van AZ heeft over het aantrekken van Dey na nog geen beslissing genomen. De international heeft trainer Joop Brand verzekerd dat de Poolse voetbalbond hem in elk geval toestemming zal geven naar het buitenland te vertrekken. DEN HAAG (ANP). Staatssecreta ris Stemerdink (Defensie) heeft op dit moment geen enkele reden tot twijfel over het nakomen van de F 16 compen- satie-afspraken. Volgens hem is er ook geen aanleiding om er aan te twijfelen dat de werkgelegenheid op d it punt anders zal zijn dan tot nu toe werd geraamd. De compensatie-verplichtingen zijn vastgelegd in lopende bedragen, die gevoelig zijn voor inflatie en koersver anderingen. De staatssecretaris deelde in het de- fensiedebat in de Eerste Kamer ook mee dat mogelijk nog dit jaar de derde serie standaardfregatten voor de marine zal worden aanbesteed. Met deze vervroe ging zou een bijdrage kunnen worden geleverd aan het oplossen van de pro blemen in de scheepsbouw. De fregatten zullen worden gebouwd onder het hoofdaannemerschap van Rijn-Schelde- Verolme. De steun van Franjieh kost (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Veldmaarschalk burg graaf Bernard Law Montgomery, „de held van El Alamein”, is vanmorgen vroeg op 88-jarige leeftijd overleden. „Monty” stierf in zijn slaap in zijn landhuis te Isington in Hampshire, in het zuiden van Engeland, waar hij al enkele jaren bedlegerig was. BEIROET (Reuter). In Libanon hebben de linkse strijdkrachten gistera vond voor de eerste maal het terrein rond het paleis van president Franjieh onder vuur genomen en bekendgemaakt dat zij van twee kanten de aanval zijn begonnen op de rechtse aanhangers van de president. SCHERMERHORN. Mr. F. J. Kra nenburg, Noord-Hollands scheidende commissaris van de koningin, heeft ge peperde kritiek geleverd op het wetsont werp reorganisatie binnenlands bestuur. Mr. Kranenburg vond het wetsontwerp zo slecht, dat het de ministerrraad naar zijn mening niet eens zou mogen verla ten- De commissaris zei dat op een persconferentie ter gelegenheid van zijn afscheid voor een gezelschap provincie- verslaggevers in het polderhuis van de Schermer bij Schermerhorn. Syrië aan president Damascus zijn vriend schap met Palestijnse bondgenoten. De Syrische leiding loopt tevens ook enig risico in eigen land. Vannacht weinig wind en flinke opklaringen met minima van plus een graad vlak aan zee tot min 5 graden in het binnenland. Mor gen toenemende bewolking en slechts hier en daar enige neer slag. Matige tot vrij krachtige wind uit zuid tot zuidwest en maximum temperaturen om streeks 6 graden. coffeinevrije liiiiiiiiiiiiiiuiiiiimiiiiiiiiiiiiiini De Tweede Kamer is deze, week ge confronteerd met een problematiek die de volksvertegenwoordigers, vooral die van de oppositie, eigenlijk liever zwij gend uit de weg gaan: Hoe kan een regering die zeer drastisch op haar uit gaven moet bezuinigen, worden verwe ten dat zij te weinig geld spendeert aan het stimuleren van de werkgelegenheid. De confrontatie had plaats bij het debat over het door minister Gruijters overgelegde bouwprogramma. De plan nen van deze minister voorzien in aan tallen woningen die volgens veel volks vertegenwoordigers te laag liggen. Zij pleiten voor meer woningen, niet alleen omdat daardoor de werkloosheid in de bouw kan worden verminderd maar ook omdat er nog steeds onvoldoende wonin gen voor bepaalde bevolkingsgroepen be schikbaar zijn. De manier waarop de regering de woningbouw kan stimuleren namelijk door het verlenen van rijks- steun, is sterk gebonden aan het uitga venbeleid. Dat minister Gruijters nog kans ziet in dit jaar ruim 40.000 woning wetwoningen en meer dan 50.000 pre- miewoningen te doen bouwen rechtvaar digt de constatering dat er in ieder geval niet van een „ineenstorting” van de bouw kan worden gesproken. De huidige werkloosheid in het bouwvak is cata strofaal, maar wordt voor een deel ver oorzaakt door het opjagen van de bouw programma’s onder druk van de wo ningbehoefte. Jarenlang is de factor fi nanciën volkomen ondergeschikt geweest aan de „nationale frustratie” van de woningnood. Nu bevindt de bouw zich in de overgangsfase van een geleidelijke verzadiging van de woningbehoefte en een daarmee gepaard gaande verkleining van de behoefte aan bouwvakwerkers. Weliswaar is die verzadiging van de woningnood nog steeds geen nationale, maar meer een gewestelijke en plaatse lijke zaak. Met name in de randstad is de behoefte aan woningen, maar dan aan bepaalde klassen van woningen enorm. Een verfijning van de planning in de woningbouw met overheidssteun waardoor geschikter woningen voor be paalde groepen onbehuisden ontstaan en een intensiever woningbouw in de nood lijdende streken des lands zou kunnen worden gestimuleerd, is noch in het parlement, noch in de kabinetssfeer dui delijk van de grond gekomen. De kreet „meer woningen” kan al evenmin enig praktisch effect hebben als de kreet „meer bezuinigen”. Men zal zich moeten bezinnen waar en hoe meer gebouwd moet worden en waar en hoe bezuinigd kan worden. Dan komt men tenminste niet voor een absurde tegen spraak te staan in de parlementsdebat- ten, zoals dat ook deze week weer in sommige gevallen duidelijk gebeurde. De heer Kranenburg vindt het een dwaas idee om de provincies in vier stukken te knippen”. Als je twaalf mil jard wil bezuinigen, dan ga je toch niet anderhalf miljard weggooien aan deze onzin”, aldus de commissaris. Hij acht de kans, dat de voorgenomen mini-pro- vincie Amstelland voor Amsterdam evenveel kan betekenen als het gewest Groot-Amsterdam, zoals de commissie- Kranenburg zich had voorgesteld, klein. „Het is nu te laat voor een soepele oplossing. Amsterdam ligt nu in een krans van sterke randgemeenten. Over heveling van taken naar de miniprovin- cie kan nu alleen chaos opleveren”, aldur mr. Kranenburg. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJi” 'den Postgiro 273107, Postbus 18 IJ iden Iel redactie. 15389, na kantoortijd 10709 Tel adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Mevrouw Peron verlaat haar paleis per helikopter, nog in de hoop naar het buitenland te kunnen uitwijken. Op het gemeen telijk vliegveld werd zij echter door militairen op gewacht. BUENOS AIRES. Een militaire junta met aan het hoofd de 50-jarige generaal Videla heeft vanmorgen vroeg de macht in Argentinië overge nomen. President Maria Estela Peron is, volgens berichten uit militaire kringen, door de strijdkrachten afgezet en uit de hoofdstad weggevoerd. Zij werd per vliegtuig overgebracht naar een winterverblijf aan de voet van het Andesgebergte, waar zij in huisarrest is. EINDHOVEN. Philips is optimisti scher gestemd over de vooruitzichten voor het lopende jaar; de produktie zal waarschijnlijk iets boven de oorspronke lijke ramingen liggen. Toch zal, zo zei vice-president Noordhof deze week in een vergadering van de centrale onder nemingsraad, onverkort worden vastge houden aan het beleid om het natuurlij ke persneelsverloop slechts voor een deel op te vangen (dit houdt in dat het totale personeel van Philips-Nederland dit jaar met een paar duizend man kleiner zal worden). De iets hogere pro duktie zal worden benut om de werk tijdverkorting in diverse Philipsbedrij- 1 ven terug te dringen. se groeperingen waren gisteren zodanig bekoeld, dat ëën van die groeperingen verzocht om de uitstoting van de door Syrië gesteunde Siaqa-commando’s uit de Palestijnse bevrijdingsorganisatie PLO. Tenzij de leiders van Syrië, mogelijk met steun van Saiqa, spoedig enig succes boeken bij het oplossen van de Libanese crisis, kunnen zij volgens politieke waarnemers in Beiroet worden gecon fronteerd met problemen in eigen land. President Assad houdt zich persoonlijk intensief bezig met de bemiddelingspo gingen. raai José Maria Romero; Justitie: gene raal Julio Gomez; economie: generaal Joaquin de las Heras; arbeid: generaal Lucio Harry Mazzola; sociale zaken: ge neraal Reynaldo Brignon; perszaken; kapitein-ter-zee Ariboti; burgemeester van Buenos Aires generaal Eduardo Crespi; ladio en televsie: kapitein ter zee di Mena. De nieuwe functionarissen zouden geen ministers zijn, maar slechts de leiding hebben van de departementen totdat nieuwe functionarissen zijn aan gewezen. Argentijnse ambassades in de hele we reld hebben een verklaring uitgegeven waarin de redenen worden uiteengezet voor de militaire staatsgreep, aldus is uit kringen van het Argentijnse ministerie van buitenlandse zaken vernomen. In de verklaring heet het o.m., dat de bevel hebbers van de strijdkrachten besloten hadden het bewind over te nemen om dat zij zich gesteld zagen tegenover „institutionale, sociale en administratieve chaos”. In de verklaring wordt ook de verze kering gegeven, dat in het leven, de eigendommen en de belangen van bui tenlanders gewaarborgd zullen zijn, op grond van het internationale recht. De 62 Peronistische vakbonden zouden een staking voor onbepaalde duur heb ben afgekondigd. De militaire staats greep is de zevende in de laatste halve eeuw van de Argentijnse geschiedenis. In de loop van de morgen werd nog bericht dat de machtsovername zonder incidenten verlopen zou zijn. Op enkele plaatsen werd geschoten, maar er is geen melding gemaakt van slachtoffers. Samen met mevrouw Peron i s haar particuliere secretaris, Julio Gonzalez, gearresteerd. Ook de minister van ar beidszaken Unamuno en vakbondsleider Lorenzo Miguel bevinden zich in hechte nis. Verwacht wordt dat mevrouw Peron spoedig in ballingschap naar Europa ge zonden zal worden. De militaire Junta heeft vanochtend twee communiqué’s uitgegeven, waarvan de teksten zijn ondertekend door de bevelhebbers van de drie onderdelen van de strijdkrachten: generaal Jorge Rafael Videla (landmacht) admiraal EmilioMas- sera (vloot) en generaal Orlando Agosti (luchtmacht). Het nieuwe militaire bewind heeft be sloten. alle openbare bijeenkomsten te verbieden. Tegen het verspreiden van alarmerende berichten en tegen betogin gen op straat zal zeer streng opgetreden worden. Uit welingelichte bron is vernomen dat het kabinet er als volgt uit zou zien: binnenlandse zaken: Generaal Cesarea Cardozo; buitenlandse zaken: schout-bij- nacht Antonio Vanek; onderwijs: schout bij nacht Crlos Carlos Defensie: gene- Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 15 Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, 8, 11 13 17 17 13 19 18 21, 23 15 CARROSSERIE REPARATIE BLO RIJF STEPHENSONSTRAAT 8-23 TEL. 023 - 244827 i -

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1