Callaghan waarschuwt Gromiko voor inmenging in Afrika GROOT EN UNIEK LEIDER Geen „vertrek premie” voor Surinamers 7 „EER VAN DE KEIZER BEVLEKT” „MONTY" HANDKUS UIT DANKBAARHEID Ski-propello ROME BLIJKT ZEKER 200 JAAR OUDER TE ZIJN SOLZJENITSIN Moezorewa wil hulp Cubanen inroepen in Rhodesië PICASSO-CHAGALL ANALFABEET Regering overweegt extra steun voor door nico scheepmaker Mozambique 3 BINNEN- EN BUITENLAND 1976 WOENSDAG 24 MAART (Van onze redacteur in Londen) I (Van onze redacteur in Japan, H. Hymans) LONDEN De Britse minister van buitenlandse zaken James Cal laghan heeft zijn Russische ambt genoot Andrei Gromiko gisteravond ■steld htig ikije ran- chap gens helft egen gaan van :oho- ïilms Tsje- tadï- van aop ister Or- met een dat n in leine trog 2) en :re ien FA akt van tks- tie ke 10 0 te li- de in ‘ft ag en de •echt k zes ■egens rellen uden- aogte- noord e zijn geko- s zijn or dit it van lacht. ibad gewaarschuwd voor een rechtstreek se of indirecte Russische inmenging in Afrika. TOKIO. - Niet alleen de Japanse regering is tot in haar grondves ten geschokt door de Lockheed-af- faire, ook de rechts-nationalistische bewegingen in dit land zijn in be roering geraakt. Reeds een paar weken geleden werd de kroongetui ge in de Lockheed-omkoopaffaire, de veroordeelde oorlogsmisdadiger en leider van Japans grootste neo- fascistische beweging Kodama, door andere ultra-nationalisten gelast harakiri (rituele zelfmoord) te ple gen wegens zijn oneervol gedrag. Ki Japanse ultra-nationalisten vastberaden Kodama te doden (Vervolg van pagina 1) Ultrarechtse bewegingen proberen nu Kodama naar de andere wereld te hel pen, „omdat hij de eer van de keizer en speciaal bij zijn feilloze, snelle nachtelij ke terugtocht uit Leuven. Gedurende de periode van Duinkerken nam Montgo- lingen van Kodama’s fascistische bewe ging. Drie journalisten werden daarbij gewond. De politie echter stond lachend toe te kijken. (Van onze redacteur in Rome, Gerard Verlinden) ;e ko- 7 juni irlopig rgeno- lieuwe d, al- isteri* aag. Mos- ntia- evol- gere- e tot Dit ■ntia- de Td lid nk li- in de een or- raf. .vee de lan. ing jp- 56- uit eek de erd eid is erd. lita.- >mSt ioor Er j de ;ezel ar” la- ig: en ai- JU- nen een •na- tdse rso- rer- ge- iers Solzjenitsin doet me denken aan een jongetje dat net een beetje kan lopen, en nu op bezoek is bij een kinderloos gezin waar alle glazen, potjes en breek bare spulletjes binnen handbereik staan, zodat de kleine man een ravage aanricht in de zo zorgvuldig gearrangeerde huis kamer. Hij heeft tien dagen nagenoeg onopgemerkt door Spanje gereisd, en van zijn bevinden verslag gedaan op de Spaanse televisie. U weet niet wat het communisme is, en u weet niet wat een dictatuur is, heeft hij gezegd. De Span jaard heeft de vrijheid zich binnen zijn land te verplaatsen, hij mag naar het buitenland, alle belangrijke buitenlandse kranten worden in Spanje verkocht, ie dereen kan voor 5 peseta’s een fotokopie laten maken, en er wordt bij u gestaakt. Solzjenitsin heeft natuurlijk gelijk, als hij al die vrijheden van de Spanjaarden opsomt en ze vergelijkt met de vrijhe den van de Russen, maar zijn verheugde verbazing over het feit dat Spanjaarden vrij mogen reizen en buitenlandse kran ten kunnen kopen werd door een vrien din van ons afdoende afgestraft met de vraag: „Mag hij dat in Zwitserland dan niet?” Er is weinig reden om Spaanje te prijzen door het te vergelijken met de Sovjet-Unie, er zou hoogstens reden zijn Spanje te prijzen als het de vergelijking met Nederland of Zwitserland zou kun nen doorstaan. Spanje telt nog 800 poli tieke gevangenen. Er zijn door de politie betogers doodgeschoten. Spaanse analfa bete boeren kunnen wel The New York Times kopen, en zelfs de Pravda, maar ze kunnen hun eigen kranten niet lezen. Ian Smith heeft deze voorstellen giste ravond vrijwel onmiddellijk vei-worpen. Na een kabinetsvergadering in de Rho- desische hoofdstad Salisbury over de voorstellen van minister Callaghan zei Smith, dat de uitlatingen van de Britse minister van buitenlandse zaken geen enkele hoop bieden op een werkelijke vooruitgang in de kwestie-Rhodesië en dat zijn voorwaarden getuigen van een weinig realistische kijk op de situatie. Hij ontkent overigens niet, dat er in beide gevallen van een dictatuur sprake is. „Alleen kent de ene dictatuur nu eenmaal meer vrijheden dan de andere”. Zijn niet-geleerde broer Gerard Reve noemt de Sovjet-Unie een totalitair sys teem, en Spanje een autoritair systeem, en verklaart dit als volgt (in Hollands Diep): „Een autoritair systeem is een systeem dat mensen belet bepaalde din gen te doen, en een totalitair systeem is een systeem dat mensen dwingt bepaal de dingen wél te doen”- Simpeler ge zegd: in Spanje mag je het Franco regime niet aanvallen, in Rusland moet je het Sovjet-regime verheerlijken. vordt i ge- gaat Een :hode, :aliën »n, is Het i van nstal- ver- benut 1 het Er doen geruchten de ronde in Tokio dat een zeer fanatieke fascistische bewe ging, met het hoofdkwartier in de West- japanse stad Kobe, zelfmoordcomman- do’s naar Tokio heeft gestuurd om zo snel mogelijk Kodama uit de weg te ruimen. Een woordvoerder van de ultarechtse beweging The Greatest Japan Patriotic Society (de Grote Japanse Patriottische Beweging) verklaarde giseren dat poli tieke moord een heilig en gerechtvaar digd middel is om verraders als Kodama voor eeuwig het zwijgen op te leggen. „Wij hebben dat voor de oorlog gedaan en zijn bereid dat ook nu te doen om de eer van Japan en onze keizer te herstel len.” spoe- over- J meer de volgende maatregelen zullen worden Het verbond van Japanse journalisten heeft daarop een aanklacht ingediend en eist dat de politie een grondig onderzoek instelt naar deze zaak. Het is bekend dat in het politie-apparaat van Japan zich veel mensen bevinden die voor en tij dens de oorlog alle tegenstand tegen het militairistische bewind in de kiem smoorden. Diezelfde lieden zijn ook ver antwoordelijk voor de moord op duizen den onschuldige burgers in Japanse kampen in Indonesië en andere door de Japanse troepen bezette Aziatische lan den. Minister Gromiko is in Londen voor een officieel bezoek van twee dagen aan Groot-Brittannië. In zijn besprekingen met minister Callaghan is voornamelijk de kwestie-Rhodesië aan de orde ge weest. Minister Callaghan npemde de Russische of Cubaanse inmenging in Af rikaanse affaires een bedreiging voor de wereldvrede. De waarschuwing van minister Cal laghan aan het adres van de Russen volgde onmiddellijk op soortgelijke uit latingen van de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken Henry Kissin ger. Kissinger had de Rhodesische pre mier Smith ook gewaarschuwd dat hij niet op Amerikaanse steun behoeft te rekenen wegens de dreiging van Russi sche wapens of Cubaanse troepen. Zowel de Britse als Amerikaanse re gering willen dat de Russen hun invloed gebruiken om een uitbreiding van de Cubaanse inmenging in Afrika te voor komen na het succesvolle optreden van 12.000 man Cubaanse troepen in de be vrijdingsoorlog in Angola. De dreiging van Cubaanse troepen in het Rhodesische conflict is urgent ge worden na een uitlating van bisschop Abel Moezorewa, leider in ballingschap van een Rhodesische onafhankelijkheids beweging, waarin hij zei niet te zullen aarzelen de steun van Cuba te zullen inroepen om het regime van de Rhodesi sche premier Ian Smith ten val te-bren gen. Over Montgomery’s militaire talenten lopen de meningen uiteen. Was hij een genie of een supervakman? Maar una niem werd hij geprezen om zijn grote en unieke leiderschap. Hij was de man die Engeland naast Winston Churchill op het militaire vlak hard nodig had, toen in 1942 de crisis in Noord-Afrika nog steeds niet was overwonnen, al bouwde Monty als commandant van het Achtste Leger voort op hetgeen zijn voorgangers en superieuren hadden verricht. De kleine, dynamische Monty, die met zijn tanige uiterlijk, zijn zwarte baret en zijn battledress zo weinig op een „echte” generaal leek, inspireerde vooral de ge wone manschappen, die steeds voelden dat hij een van hen was, vooral omdat hij het gevaar niet schuwde en een kernachtige, voor iedereen begrijpelijke taal sprak. Bernard Law Montgomery werd op 17 december 1887 in Zuid-Londen geboren als vierde kind van dominee Henry Montgomery, die bisschop van Tasmanië werd, zodat het gezin enige jaren in Australië doorbracht. Zijn vader hand haafde een Spartaans i-egime. In 1906 werd de jonge Monty tot de militaire academie van Sandhurst toege laten. Hij diende daarna vier jaar in India. Luitenant Montgomery landde in de Eerste Wereldoorlog in Frankrijk gedu rende de geallieerde terugtocht uit Mons, en was al meteen onthutst over de vaak primitieve en ondoordachte wij ze van oorlogvoering. Herhaaldelijk gaf hij blijk van grote dapperheid; en hij lijk aan dat deze eerste, mislukte kami- kaze-vlucht, andere ultrarechtse groepe ringen zal inspireren Kodama tegen elke prijs en met inzet van hun eigen leven uit de weg te ruimen. Peter Beigel, een in Duitsland geboren Pool die ongeveer een half jaar geleden naar West-Duitsland emigreerde, kust de hand van bondskanselier Helmut Schmidt nadat deze hem hulp had be loofd bij de pogingen om Beigels fami- De Spanjaarden vrijelijk naar het Dat zijn allemaal dingen die in de Sovjet-Unie onmogelijk zijn. De bood schap die hij daaraan verbond was, dat de Spanjaarden in hun behoefte om het Franco-regime te democratiseren, ervoor op moesten passen dat zij via het com munisme niet een nog onverdraaglijker regime binnenhaalden- Met dezelfde argumenten slaagt prof, dr. Karei van het Reve er bij lezingen en voordrachten altijd in de linkse rak kers onder zijn gehoor op de kast te jagen. Hij wijst dan ook altijd even op het Picasso Museum dat al vele vele jaren in Barcelona staat, ondanks het feit dat Picasso tot zijn dood een anti- Franco-balling en communist is geweest, en hij vraagt dan hoe lang het nog zal duren voordat er in Minsk een Chagall Museum komt. „Toen Franco nog leefde, kon ik altijd zeggen dat ik hoopte dat de Sovjet-Unie over dertig jaar net zoveel vrijheden aan zijn burgers zou toestaan als Spanje tien jaar geleden al kende, maar dat argument is mij door zijn dood uit handen geslagen”, zegt hij ont goocheld. „Want nu is er geen vergelij king meer mogelijk. Ze staken, ze beto gen en de kranten schrijven dingen waar een Russische journalist alleen maar van kan dromen. Het verschil is nu te groot geworden om de ene dicta tuur nog tegen de andere te kunnen afwegen”. Kodama, die tijdens de Tweede Werel doorlog als een held werd vereerd en tegen het einde van de oorlog bijna dagelijks ^toespraken hield voor de Ja panse troepen n hen aanmoedigde hun leven voor de keizer en Japan op te offeren, voelde daar echter weinig voor en liet zich door zijn huisarts ernstig ziek verklaren. In Loesaka werd gisteravond bekend gemaakt dat de presidenten van Zambia, Mozambique, Tanzania en Botswana vandaag in de Zambiaanse hoofdstad bijeen zouden komen om een nieuwe strategie uit te stippelen voor de bevrij- ding van Rhodesië. Ook de Rhodesische leiders Nkomo en bisschop Moezorewa zouden aan dit gesprek deelnemen. Vol gens welingelichte kringen zouden de presidenten Kaoenda (Zambia), Machel (Mozarbique), Nyerere (Tanzania) en Seretse Khama (Botswana) het Britse plan bestuderen en tevens proberen de meningsverschillen tussen Nkomo en Moezorewa te overbruggen. Minister Callaghan heeft gisteren een Laatste poging gedaan om de kwestie- Rhodesië binnen diplomatieke wegen tot een oplossing te brengen. Hij beloofde premier Ian Smith van Rhodesië diplo matieke steun zodra diens regering ak koord wilde gaan met dc voorwaarden van een overgang naar een democratisch gekozen meerderheidsregering voor het land in plaats van de huidige blanke minderheidsregering binnen de komende twee jaar. Een en ander blijkt uit een gisteren óoor het minister van Buitenlandse Za ken uitgegeven memorandum. Zo mogelijk zal verder ambtelijk leg worden gevoerd waarbij onder r besproken: Het functioneren van een vacature bank waardoor potentiële remigranten beter inzicht kunnen krijgen in arbeids- mogelijkheden in Suriname. Maatregelen in Suriname voor bege leiding van remigranten. De opleiding in Nederland van poten tiële remigranten voor in Suriname te vervullen functies. De mogelijkheid voor ouden van da sen om sociale rechten bij remigratie Haar Suriname gecontinueerd te krijgen. De financi le consequenties voort vloeiend uit de laatste drie bovenge noemde punten zullen door Nederland Worden gedragen. kunnen inderdaad buitenland reizen, maar de meesten doen dit om als gast arbeider de armoe thuis het hoofd te bieden. Solzjenitsin heeft gelijk als hij Spanje ervoor waarschuwt geen Iberisch Siberië te worden, maar als hij ook aanspoort het rustig aan te doen met de liberalisatie (want weet je wel wat je hebt en je weet niet wat je krijgt), dan wordt het dunkt me hoog tijd dat hij ook eens tien dagen onopgemerkt door Nederland rondreist. ROME. De tweelingbroers Re mus en Romulus hebben afgedaan als legendarische stichters van Rome. Recente opgravingen hebben aange toond dat op de plaats waar later de „eeuwige stad” zou verrijzen, al een bloeiend handelsleven ontstond, min stens 200 jaar voordat de tweeling aan het Romeinse firmament ver scheen. Het polytechnisch instituut in Rusland houdt zich o.a. bezig met het ontwerpen wm allerlei sneeuwvoertuigen en techni sche hulpmiddelen voor wintersporters. Het laatste ontwerp (foto) is een propel ler voor skiërs, waarmee een topsnelheid ven zo’n 50 kilometer per uur bereikt tal worden. Het ontwerp is vooral be stemd voor wie per ski lange afstanden moet afleggen. Professor Giovanni Colonna, een van de speurders bij de opgravingen, vertelt: „De ontmaskering van de tweeling zal zeker een schok zijn. En met onze 200 jaar vervroeging van de Stichting van Rome zijn we nog aan de voorzichtige kant. Maar de lief- lebbers van mythen hebben een troost: Remus en Romulus hebben ongetwijfeld veel gedaan voor de uit breiding van Rome. Waarschijnlijk hebben ze grote groepen bewoners van het platteland naar de stad we ten te krijgen”. Fragmenten van de opgravingen zijn deze week voor het publiek ten toongesteld in een museum in Rome, juist enkele weken voordat Rome zijn volgens iedereen 2729e verjaardag zou gaan vieren. Professor Massimo Pallottino, pre sident van het instituut voor etrusco- logie, vertelde dat de jongste opgra vingen begraafplaatsen en andere constructies hebben blootgelegd, d ie helemaal in strijd zijn met de traditi onele ideeën over Rome’s oudste bouwwerken. Ook omtrent de tijd van de „traditionele vestigingsideeën, de achtste eeuw voor Christus, zijn belangwekkende vondsten gedaan. Hier blijkt de ontwikkeling van de stad veel verder geweest te zijn dan in een stadium van geboorte: grote rijkdom, groot vakmanschap bij de constructie van apparaten en een ge richte kunstzin blijken uit vele van de gevonden objecten. kréég een hoge onderscheiding. Tenslotte werd hij zwaar gewond. Als gevolg van zijn verwondingen keerde hij naar Engeland terug, waar hij op 27-jarige leeftijd brigade-majoor werd. Als luitenant-kolonel comman- In verband met het kamikaze-incident gisteren, vond er nog een vreemde ge beurtenis plaats. Toen de huisarts van Kodama na een medisch onderzoek zijn villa verliet, werd hij omringd door journalisten die hem vragen wilden stel len- Onmiddellijk werden zij aangeval len door circe 50 zwart geüniformeerde en met spijkerstokken bewapende volge- DEN HAAG. De regering over weegt om Mozambique extra steun te geven als dit land nadelen ondervindt van hetonlangs sluiten van de grenzen en het beëindigen van alle handelsver keer met de illegale regering van pre mier Smith van Rhodesië. De Neder landse regering komt tot deze overwe ging in haar streven om een eind te maken aan het regime van Smith die in 1968 de eenzijdige onafhankelijkheid van de voormalige Britse kolonie Rhodesi uitriep en een minderheidsregering vormde. Eind mei vindt het overleg met Mozambique plaats over de besteding van de Nederlandse ontwikkelingshulp die vorig jaar nog tien miljoen gulden bedroeg. lieleden, die nog in Polen wonen, naar Duitsland te laten komen. Dit gebeurde in Frankfort, tijdens een bezoek van Schmidt aan een vestiging van» Opel, waar Beigel werkt. zijn terugkeer, in Engeland begon hij zijn oorlogservaringen kritisch te analy seren. In 1926 werd hij majoor-leraar aan de militaire stafacademie in Cam- berley. Hij trok spoedig de aandacht door zijn progressieve militaire ideeën en zijn verachting voor verouderde mili taire conventies. Zodra de Tweede brak, ging kolonel Frankrijk, waar hij de ultranationalistische beweging” be vlekt heeft. Zoals wij reeds berichtten mislukte gisteren de eerse poging om de voormalige oorlogsmisdadiger te liquide ren. Een 29-jarige filmsterpiloot met ne- ofascistische sympathieën, Mitsoeasoe Maeno, dook met zijn Pipercup-vlieg tuigje in de op een vesting lijkende villa van Kodama. Net als de beruchte kamikaze (zelf- moord)-piloten in de Tweede Wereldoor log had de filmster een band met het embleem van de rijzende zon om het hoofd gebonden. Hij was gekleed in het traditionele kamikaze-uniform. Volgens de verkeersleider van een nabijgelegen vliegveld riep de 29-jarige piloot: „Lang leve de keizer”, voordat zijn vliegtuigje te pletter viel op Kodama’s villa- Met dezelfde kreet vielen tijdens de oorlog kamikaze-piloten geallieerde schepen aan. Hoewel een deel van de kolossale, 620 m2 metende villa in brand raakte, wer den noch Kodama, noch leden van zijn lijfwacht bij de aanval gewond. De pi loot was echter op slag dood. Na deze eerste aanslag is het politie- kordon rond de villa met 40 man ver sterkt. Ook brandweerwagens zijn in de buurt geposteerd voor het geval andere rechtsradicale elementen een nieuwe aanslag plegen. De politie neemt name- vaardde de tankbaret als geliefd hoofd deksel, en sprak met de handen in de zakken met talloze groepjes manschap pen. Hij pompte nieuw geloof en energie in een ontmoedigd leger, benoemde bril jante jonge officieren, schrapte de oude defensieve plannen en kondigde als zijn thema aan: „Geen terugtocht, geen capi tulatie”. Monty won in El Alamein het histori sche woestijnduel met Rommel. Monty’s naam was op ieders lippen. Hij werd in de adelstand verheven. De As in Noord- Afrika werd volkomen gekraakt. Het Achtste Leger was, zoals Monty had gezegd, onoverwinnelijk. Hij werd in Londen als een held ingehaald. Daarna begon onder Eisenhower Mon ty’s moeizame Italiaanse campagne. Op 1 januari 1944 nam hij het commando van de invasiestrijdmacht op zich. In Engeland sprak Monty de troepen en de arbeiders in de fabrieken toe en verwekte overal geestdrift. De „vesting Europa” werd genomen, waarbij de vij and niet meer kon doen dan het tempo van de opmars vertragen. De geallieerde strategie leidde tot een botsing tussen Monty en Ike. Monty vond het moeilijk de tweede viool te spelen, maar was volkomen loyaal. Hij was het die de kritieke situatie in de Ardennen redde, die volgens hem voorkomen had kunnen worden als Ike zijn raad had opgevolgd. Zijn grootste moment was de Duitse capitulatie op 4 mei 1945 in zijn tent op de Lünenburger Heide. Na de oorlog bleef Monty een jaar in Duitsland als opperbevelhebber van het Britse bezettingsleger en Brits lid van de geallieerde controlecommissie. Hij was ook voorzitter van de Commissie van Opperbevelhebbers van de landen van het Brusselse verdrag. Nadat de functies van de defensieorganisatie van de Wes telijke Unie (Western Union Defence Organisation) door SHAPE waren over genomen, werd hij plaatsvervangend ge allieerd opperbevelhebber van de NAVO. OEN HAAG (ANP). De Nederland- |e regering is niet van plan Surinaamse Nederlanders die momenteel in Neder land verblijven en naar hun land willen terugkeren een zgn. „vertrekpremie” te Seven. Dit is van Nederlandse zijde mee- sedeeld tijdens ambtelijk overleg de af- selopen week in Paramaribo. Wei is o.m. Besproken over een eventuele verlichting ’an studie- en belastingschulden en overtochtkosten. mery het bevel over het tweede korps van generaal Brooke over. Terug in Engeland kreeg Monty als luitenant-generaal in 1942 het comman do over het defensief zo belangrijke Zuidoostelijke leger. Hij was een aan voerder die tot het uiterste op discipline stond. Hij wilde soldaten produceren die magnifiek waren getraind en voor hon derd percent fit voor de te wachten nieuwe beproevingen. Toen hij in augustus van dat jaar zijn taak in Noord-Afrika begon, bleek over welke grote kwaliteiten hij beschikte. Monty zorgde voor het nauwste persoon lijke contact met zijn troepen. Hij aan- Wereldoorlog uit- Montgomery naar passief achter de Maginotlinie moest blijven. Zijn briljan- deerde hij het 17e bataljon van de Royal te optreden als legerofficier viel op, Fuseliers. -- Montgomery bleef geruime tijd in Duitsland met de bezettingstroepen. Na

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3