Onderzoek naar smaad-aanklacht tegen Hauser Meerderheid VS tegen eenzijdig besluit status van Jeruzalem over 10.- DEN HAAG: DEZE WEEK GEGEVENS LOCKHEED accepteert loonstop Westerterp legt NS financieel aan banden Extra laag: Inl H( 34. Drie dagen l aag 78 ’n Week lang laag: t m woensdag 31 maart 69 59 U2?5 Overwinning Reagan op Ford verrassing I SOMBERE VERONDERSTELLING VAN LUBBERS EN BOERSMA: Be< VOORVERKIEZINGEN NORTH-CAROLINA VEEL KRITIEK BINNEN V N. OP ISRAEL Japan krijgt omkoopdossiers Christen-democraten Italië herkiezen Treinenloop tussen A’dam en Abcoude 159 xscrl* i ]49 vrijdag weer normaal J68 Zaccagnini 19 7 6 MAART BINNEN* EN BUITENLAND 4 WOENSDAG 2 4 9 M „1.75 f i: Vele ontslagen bij lang- werkende uitzendkrachten i 1 I il I I I IV 0 E Super Sport Oamw-of herenfiets Kompleet V/2kilo...._‘JL.. Wellicht halvering scheepsbouw ADVERTENTIE Een blij-verraste Ronald Reagan en zijn vrouw Nancy. (Van onze correspondent) •^8 p. (Van onze parlementsredactie) k 79 .75 760325 198 AH-prijs I I I 1 I (Van onze redacteur in Washington, H. Leffelaar) DEN HAAG (ANP). Het ministerie van Sociale Zaken heeft voor 675 uit zendkrachten ontheffing verleend van de ontslagmaatregeel van minister Boersma. Van de totaal 1018 verzoeken om dis pensatie zijn 343 aanvragen niet ingewil- ïigd, aldus het ministerie. De vier oppositiepartijen in het Japan se parlement hebben vandaag geweigerd dit akkoord met de VS te aanvaarden. Zij eisen onmiddellijk volledige opening van zaken en gaan niet akkoord met de „harde” Amerikaanse voorwaarde dat de gegevens pas in de openbaarheid mogen komen op het moment dat er een proces wordt aangespannen tegen de Japanse functionarissen die bij het Lockheed- schandaal zijn betrokken. Met werd 1 het re De f Monsai Hydro! de erg' ko-Pol; aandeb Tong, i machir het bei Dijk w< daarvo aandeli samen waard om dü bedrij grote styreei IJIV gin aj aan d< Umui slagru waar afgebi ruimt van r men in get Het waarbi getroff voor di de po produc den in Prins tullen «pslagl 7.95 6.24 kiloverpakking 15.40 1 I I I ll ll II ll II ll I ll I De l duideli een ge: ziet VO' teur, -I bedrij f dode w financi het op stond, van tv. leuren vraagd bedrijf redden IJM wood muidei ken, vasts te 34.00 tuur h De v alarmi verzek en albert heijn Scranton sprak op de tweede dag van het debat over de toestand in Jeruzalem en op de bezette westelijke oever van de Jordaan. waar in de afgelopen weken felle Arabische demonstraties zijn ge houden. De Amerikaanse afgevaardigde noem de verder de vestiging van Israëlische nederzettingen in de bezette gebieden. AH Afwasmiddel, fles 1 liter al drie dagen een algemene winkelsta- king is. Het debat in de Veiligheidsraad heeft de spanning verhoogd. Opmerkelijk is, dat in de raad Israel de PLO de schuld heeft gegeven van de onrust op de Westoever. Opmerkelijk, omdat van Is raëlische kant altijd beweerd is dat de PLO geen invloed heeft op de Westoe ver, daar ongewenst is en de PLO dus niet representatief is voor de Palestijnse bevolking. Aangenomen moet worden dat de kie zers weinig vertrouwen hebben gehad in het economische beleid van president Ford en dat de uitslag van de verkiezin gen minder een stem voor Reagan, dan wel een stem tegen Ford is- met inbegrip van het oude stadsdeel van Jeruzalem, strijdig met de conventie van Genève. Hij zei dat deze nederzettingen een belemmering vormden voor het welslagen van de onderhandelingen om te komen tot een rechtvaardige en duur zame vrede tussen Israel en zijn buur landen.. Volgens de in december 1975 aange- kondlgde ontslagmaatregel moesten de uitzendbureaus in Nederland per 1 maart jl. de relatie verbreken met uit zendkrachten die langer dan 15 maanden bij één bedrijf werkzaam waren. Doel van deze maatregel was niet meer vaste arbeidsplaatsen door uitzendkrachten be zet te laten houden dan strikt noodzake lijk. DEN HAAG (ANP). In de scheepsbouw wordt de werkgelegenheid van de in die bedrijfstak werkende 20.000 tot 25.000 man regelrecht be dreigd. Inkrimping van de scheepsnieuwbouw in Nederland is gezien de omstandigheden niet te vermijden. Daarbij gaan de gedachten uit naar een vermindering van de capaciteit gemeten in manuren van 30 percent. Als reële mogelijkheid moet echter in het oog worden gehouden dat een verdere teruggang tot 50 procent allesbehalve uitgesloten is. Dit staat in een notitie van de ministers van Economische- en Sociale Zaken voor de vandaag gehouden vergadering van de Kamercommissies voor Economi sche- en Sociale Zaken over de situatie in de Nederlandse scheepsbouw. HILVERSUM. Uit een steekproef onder de Nederlandse bevolking blijkt dat de meerderheid (58 percent) bereid is er met het reëel besteedbaar inkomen de komende vijf jaar niet op vooruit te gaan. De enquête werd in opdracht van NCRV’s actualiteitenrubriek Hier en Nu uitgevoerd door het NIPO. Deze bereid heid hangt overigens wel sterk af van de politieke kleur van het kabinet. Gekookte gelderse worst, 400 gram Dit de diepvries: AH Kipsaté, 3 stokjes1-.-98 Badstof kinderpyjama, kobalt, groen, rood, oranje of marine, maten 92 tin 152 commissie-Donner) heeft beslist dat zij een strafrechtelijk onderzoek wil instel len tegen een bepaalde persoon.” De Verenigde Staten en Japan zijn gisteren overeengekomen dat de Ameri kaanse regering Tokio dossiers zal ver strekken over steekpenningen die de vliegtuigfabriek Lockheed aan Japanners heeft betaald. De inhoud van de dossiers mag niet worden gepubliceerd voordat de Japanse justitiële autoriteiten een vervolging hebben ingesteld tegen de betrokkenen. zijn perschef Ron Nessen gisteravond. Niettemin zei de president te hopen in Wisconsin (op 6 april) opnieuw van Rea gan te winnen. Wisconsin wordt trouwens ook door de Democraten als een belang rijk keerpunt gezien. Het is de staat waarop de liberaal Morris Udall zijn hoop heeft gevestigd, zoals senator Henry Jackson in New York op dezelfde dag hoopt Jimmy Car ter te verslaan. Carter zelf was bescheiden over zijn overwinning in North-Carolina. Wallace, duidelijk teleurgesteld, zei een totaal van 2259) en Jimmy Carter 167 van de 3008, Democratische gedelegeerden. Op valt, dat de winnaars in North-Caroli- na in deze voorverkiezing minder geld hebben uitgegeven dan hun tegenstan ders. Reagan spendeerde 240.000 dollar tegen Ford 250.000 dollar en Carter 100.000 tegen Wallace 150.000 dollar. Hamlappen, 500 gram m kiloverpakking In de notitie wordt geconstateerd dat de scheepsbouw in de wereld voor een grote crisis staat, waarvoor de oorzaak in de eerste plaats in de tankermarkt moet worden gezocht. Er is in het verle den veel te veel tonnage besteld. Opti mistische schattingen verwachten voor 1980 geen tankerorders van enige bete kenis, pessimistischer prognoses spreken over 1983 tot 1985. Bij aantrekkende conjunctuur zal dan nog in de eerste plaats opgelegde tonnage opnieuw in ge bruik worden genomen. Onzeker is nog of niet op grote schaal bestelde tankers zullen worden geannuleerd. Op de ande re scheepsbouwmarkten is het beeld evenmin rooskleurig. Van het wereldor- derbestand per eind 1975 bestond 67 percent uit bestellingen voor tankers, In de komende twee jaar moeten die be stellingen worden opgeleverd. Bij dit alles komt dan nog, aldus de notitie, dat natuurlijke evenwlchten op de scheepsbouwmarkt niet tot stand kunnen komen als gevolg van steun maatregelen van overheden. Afspraken uit het verleden dreigen onder de moei lijke omstandigheden te bezwijken. Als voorbeelden van landen die zich aan het indekken zijn worden in de eerste plaats Japan, maar ook Griekenland en Spanje genoemd. Door de scherpe prijspolitiek die werven in die landen kunnen voeren, zijn de afgelopen maanden order na order aan de Westeuropese en dus ook de Nederlandse scheepsbouw voorbij ge gaan door prijsverschillen van 20 per cent voor West-Europa in het algemeen en 30 percent ten opzichte van de Ne derlandse kostprijs. Hiermee is volgens de notitie de som bere situatie echter nog niet volledig In een ongebruikelijke wending kre gen de V.S. gisteravond lof van Arabi sche afgevaardigden, nadat Scranton zijn kritiek op Israel had geoefend. De Amerikaan gaf later echter tegen over verslaggevers te kennen dat hij een veto zou uitspreken over een in sterke bewoordingen gestelde veroorde ling van Israel. De raad zal vanavond om 21.30 uur onze tijd het debat hervatten, wanneer mogelijk een resolutie zal worden inge diend. WASHINGTON De conservatieve gouverneur van Californië. Ronald Rea gan. heeft tegen alle verwachtingen en voorspellingen in een verrassende over winning op president Ford behaald in de voorverkiezingen van North-Carolina met 52 tegen 46 percent van de stemmen. De Democraat Jimmy Carter won de vijfde van de zes voorverkiezingen en versloeg George Wallace van Alabama met 54 tegen 35 percent. In een interview met Nieuwe Revu deelde Ernst Hauser mee dat Teengs Gerritsen miljoenen guldens zou hebben ontvangen van Lockheed voor zijn be middeling bij aankoop van Starfighters door Nederland. Mr. Messchaert over weegt nog of hij Ernst Hauser zal horen. „Dat hangt af van de verklaringen die Teengs Gerritsen en de heren van het weekblad zullen afleggen,” aldus de hoofdofficier van justitie, die laat weten dat de Rijksrecherche niet zal worden ingeschakeïd. DEN HAAG (ANP). Naar verwach ting kan nog deze week de overeen komst tussen de Nederlandse regering en het Amerikaanse ministerie van Justitie worden getekend over het verstrekken van dc gegevens in de Lockheed-affaire. aldus een bekendmaking van de Rijks- voorlichtingsdienst. De gegevens komen enerzijds uit de openbare en besloten zittingen van de commissie-Church, de Amerikaanse se naatscommissie die de Lockheed-affaire onderzoekt en anderzijds komen zij van de Amerikaanse beurscommissie. Eén van de punten bij onderhandeling is de vraag of en wanneer de verstrekte gegevens openbaar mogen worden ge maakt. De Nederlandse regering moet volgens Amerika waarborgen geven vooi' geheimhouding met het doel individuele personen te beschermen. Volgens deze Amerikaanse eis moet die vertrouwelijk heid worden gegarandeerd „totdat de buitenlandse juridische onderzoekcom missie (in het Nederlandse geval de NEW YORK (Reuter, AP). De Amerikaanse vertegenwoordiger in de Veiligheidsraad, William Scran ton. heeft gisteren met nadruk ver klaard dat over de toekomstige sta tus van Jeruzalem slechts kan wor den beslist via onderhandelingen, akkoorden en compromissen. „Een zijdige pogingen om bij voorbaat daarover te beslissen hebben geen juridische waarde”. geschetst. Italië en Engeland zijn verge vorderd met een steunprogramma voor hun eigen scheepsbouw. In het algemeen kan worden gesteld dat de vrees voor een onbekende steunescalatie volledig op zijn plaats is. Dit maakt de situatie voor de Nederlandse scheepsnieuwbouw desa streus, mede omdat de orderportefeuille slechter is gevuld dan die van de meeste andere scheepsbouwlanden. Internatio nale maatregelen zouden in theo rie oplossingen kunnen bieden, maar de notitie laat over de pessimistische vooruitzichten daarvan weinig twijfel bestaan. Japan zal het, naar wordt ge vreesd, uiteindelijk toch op een „leven en dood”-concurrentie laten aankomen (het staat zelf voor gigantische proble men in de eigen scheepsbouw) en de vooruitzichten op een gesloten EEG- front zijn ook niet best te noemen wegens de onderling tegengestelde be langen. Aan de scheepsbouwcrisis zal in Ne derland Zelf dan ook het hoofd moeten worden geboden, is de conclusie van het sombere internationale verhaal van de notitie. Uitgangspunt daarbij zal moeten zijn dan ,een behoorlijk stuk scheeps- bouwindustrie in Nederland wordt ge handhaafd.” Afbouw is echter onvermij- delijk. Daarom lijkt het nuttig, aldus de notitie, een aparte omscholingsregeling scheepsbouw in het leven te roepen. Bij de regeling zou veel nadruk moeten liggen op de bereidheid tot mobiliteit van de betrokkenen. Ook zouden moge lijkheden tot georganiseerde omscholing naar naburige bedrijven veel aandacht moeten krijgen. Japanse makreel, blik 200 gram Nutricia chocomel, fïeslliter UTRECHT (ANP). Minister Wes terterp (Verkeer en Waterstaat) heeft in een brief aan de hoofddirectie van de Nederlandse Spoorwegen gewaarschuwd, dat de exploitatie-tekorten de komende jaren bepaalde bedragen niet mogen overschrijden. In 1976 kunnen de NS rekenen op een rijksbijdrage van maximaal 747 mil joen, in 1977 op 768 miljoen en in 1978 op 785 miljoen. De minister tekent hierbij aan, dat er naar moet worden gestreefd, de tekorten lager te houden dan de genoemde bedra gen. Bovendien zegt hij dat er bij het vaststellen van de rijksbijdragen voor de komende jaren geen rekening is gehou den met eventuele beslissingen van de regering in het kader van de verlaging van de collectieve lasten. De heer Westerterp stelt de NS voor de taak om door beleidsombuigingen te komen tot hogere opbrengsten en lagere kosten. Dat zal pas op wat langere termijn kunnen leiden tot een Beperking van de exploitatiekosten, maar de minis ter vindt ook maatregelen op korte ter mijn nodig. Dit vanwege „de onrustba rende stijging van de tekorten van het personenvervoer gepaard aan de ver wachte overschrijding van de bedragen die beschikbaar zijn voor de afdekking van de exploitatietekorten van het goe derenvervoer”. (Zie verder pagina economie) De vraag of het kabinet-Den Uyl alle vrijheid moet krijgen om de loonont wikkeling vast te stellen, beantwoordde slechts 36 percent met „ja”. Bijna de helft (49 percent) antwoordde negatief. Minister Boersma (Sociale Zaken) zei dat uit die antwoorden blijkt, dat ook de emoties een rol spelen. De bewindsman merkte verder op, dat deze gegevens nog niet betekenen dat het kabinet zal besluiten vijf jaar lang op de nullijn te gaan zitten. „Opinies kunnen veranderen zodra de mensen de stop echt gaan merken”, aldus de minis ter. rolangde voorraad strekt. van der Meulen melba toast, QQ pak 100 gram1,25 UO Royal Club tonic, 1OQ fles 1 literJL« AMSTERDAM. De NS verwachten dat de moeilijkheden ten gevolge van een spoorverzakking tussen Abcoude en Amsterdam-Amstel vrijdag zullen zijn opgelost. Gisteren ontstonden door deze verzakking, waarvan de oorzaak nog niet bekend is. grote vertragingen. Tus sen Abcoude en Amsterdam-Amstel zijn nu bussen ingezet omdat de treinen op dit baanvak maar één spoor kunne n gebruiken. ROME (REUTER). De Italiaanse regerende christendemocratische partij heeft met een zeer kleine marge Benig no Zaccagnini als haar secretaris herko zen. Daardoor werd een uitdaging van de rechtervleugel bezworen, maar trad diepe interne verdeeldheid aan de dag. Zaccagnini die voorstander is van een verzoeningsgezinde lijn jegens de mach tige Italiaanse communistische partij versloeg de rechtse Arnaldo Forlani met een verschil van drie percent tijdens een geheime stemming aan het slot van het zesdaagse nationale congres, aldus func tionarissen. Forlani, minister van defensie in het huidige minderheidskabinet van de Christen-democraten en oud-partij secre taris, had gepleit voor een hardere hou ding jegens de communisten. De Wassenaarse zakenman Teengs Gerritsen diende al in januari een klacht wegens smaad in tegen Hauser en het weekblad. Gerritsen verzet zich met name tegen de beweringen van Hauser, oud-medewerker van Lockheed, dat hij een deel van het geld, de steekpennin gen, aan prins Bernhard zou hebben doorgegeven. Teengs Gerritsen heeft al eerder later weten een vast salaris te hebben ontvangen en nimmer aparte betalingen van de vliegtuigfabriek te hebben gekregen. Reagan was blijkbaar zelf zo verrast door zijn overwinning, dat hij zijn cam pagne in Wisconsin afbrak en zonder commentaar terugvloog naar Californië. Het was zijn plan geweest om de vol gende week een nationale televisietoe spraak te houden en aangenomen werd dat hij zou aankondigen zich uit de verkiezingscampagne terug te trekken. Het was de eerste keer dat hij Ford versloeg. Ford liet weten dat hij teleurgesteld was over de uitslag in North-Carolina. „Er is geen excuus en geen alibi”, zei Naast Rusland en China heeft ook Frankrijk gisteren in de veiligheidsraad Israel aangevallen vanwege zijn beleid in de bezette Arabische gebieden. Onze redacteur in Jeruzalem, J. van Wesel, meldt ons: Het blijft onrustig op de Westoever van de Jordaan. In verschillende steden kwam het ook gisteren weer tot botsin gen tussen Israëlische troepen en de monstranten, onder meer in de stad Jenin en in enige voorsteden van Jeru zalem. Ook in Hebron demonstreerden middelbare scholieren. Het uitgangsver bod in de steden Ramallah en El Bireh blijft van kracht, terwijl in Nabloes nu AMSTERDAM De Amsterdamse politie zal nog deze week een onderzoek instellen naar aanleiding van de aan klacht wegens smaad van de Lockheed- adviseur Teengs Gerritsen tegen Ernst Hauser en de redactie van htt weekblad Nieuwe Revue. De Amsterdamse hoofd officier van justitie, mr. A. N. Mes schaert, verklaarde vanmorgen dat het politieonderzoek, „qua omvang niet erg veel tijd hoeft te gaan kosten”. Mr. Messchaert wijst er nadrukkelijk op dat dit onderzoek volkomen los staat van het werk van de commissie-Donner, die de Eockheed-steekpenningenaffaire voor Nederland nagaat. Solide Hollandse fiets. Meta fasbeschermer, met verlichting, slandat Banden zwart P°mP M rirèepe Veili reflekterende voorvork Niet voorradig? f l W Binnen 10 dagen leverbaar, franko thuis. I Varkensschnitze1, 100 gram AHMageremeUc, paklliter Uit de afdeling warm bwud, -on Knipbroodwit, gratis gesneden,U» ±800gram Bloemkool, per stuk^ao F^ne handappelen ’’Winston, 19o

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4