Allen met het Monster mee Extra koopjes: z wf /I O® OVER IJMUIDEN GESPROKEN ft >1 «L Niet zo Bloemstraat C&di U töcft yfaftdeJfcjek! Kortsluiting Toch weg w a i r W ilta Hl 6 NIEUWS UIT STAD EN STREEK 197 6 WOENSDAG 2 4 MAART Zadelzit-broek Snelle snit, in o.a. rood, marine en zwart. Polyester. 86-167 HET WAS HET GESPREK van de dag in het dorp Velsen, waar iedereen vond dat Amsterdam nu maar eens moest ophouden met „drammen”. Amsterdam had in 1876 zijn kanaal door Holland op zijn smalst gekregen, de water weg die dwars door Velsens be langrijkste verbindingsweg ging: schepen voeren waar eens de rid derstoeten en nog kort geleden de diligences hadden gereden. In Velsen was ter compensatie een brug gebouwd, die al gauw de naam Velservoetbrug kreeg. Al mopperend over al die verande ringen door de komst van het kanaal toonde Velsen zich toch Superbroek Steekzakken, riemlussen en dubbele stiksels. Ijzer sterk polyester. 86-176 Corduroy jeans Onverwoestbaar katoen, met steekzakken en jukstuk. In donkere kleuren. 86-176 Acryl T-truitje in supermoderne balkstreep. 122-146 Polyester/katoenen 'campus’-bloes in blauw of rood ruitje, W 122-146 /-/ door Jan ,van Baarsel I j lil 1 o FA iill -W:. A X 1 o I I 1 nd 12- V iws”. lat 4a: Am- ..Once wat h toffe broeken! I i 10.-14 lüüHlIllllllltfl (M voor slimme moeders! it. Ge- olwas- enbare it, Ge- 9.30 u. idweer 14:18; i 20 u.: 1.15 u.: Vfensen 19 en aag en en ik” f Kijk nou es jongens O Bis» !>S WW M y f3 o sis Hj De Velservoetbrug was nog geen kwart eeuw oud of ze werd al met afbraak bedreigd. Ze was de inzet van een felle actie die door de Am sterdamse Kamer van Koophandel werd gevoerd. De scheepvaart op het Noordzeekanaal was aan het einde van de vorige eeuw zo toegenomen dat een vertragend element als de De heer P. Bleeker te Santpoort: „In uw blad las ik over grootscheepse plannen voor de herdenking van het honderdjarig bestaan van Noordzee kanaal en IJmuiden. Het is te hopen dat dit niet zo mag gaan als bij het 50-jarig bestaan. De bewoners hadden toen veel werk gemaakt van het versieren van straten, maar er was aan de IJmuiderstraatweg bij het ca fé van Braam ook een grote kermis, met gevolg dat heel IJmuiden ’s a- vonds daarheen trok. Ik b en toen ’s avonds door de versierde straten gaan wandelen. Deze waren nog stil ler als op een gewone avond, wat zeer jammer was van de moeite die de bewoners er voor over hadden gehad. Het is te hopen dat een kermis tijdens de feesten nu maar achterwe ge mag blijven”. Tot zover de heer P. Bleeker. wel bijzonder trots op die brug. Wie bezoek van buiten kreeg maakte, weer of geen weer, met zijn gasten een wandeling naar de grote bezienswaardigheid. Als het dorp toen al een VVV en dus een folder zou hebben gehad zou de Velservoetbrug zeer waar schijnlijk op de voorkant van het vouwblad hebben geprijkt.- 10:14: jaLstad Ondanks de vele en goede voorbe reidingen is er in 1926, bij de viering van het vijftigjarig bestaan van IJ muiden, een kortsluiting geweest. Het comité dat de feestelijkheden organi seerde had talrijke commissies inge steld, die zich elk op een bepaald onderdeel concentreerden. Er was geen commissie voor de kermis e.d., zodat deze blijkbaar buiten het comi té om is gehouden. De zuigkracht van de kermis was inderdaad zo groot dat vele oud-IJmuidenaren die bekenden in de versierde straten dachten te ontmoeten zich afvroegen waarom ze eigenlijk naar IJmuiden waren terug gekomen: „Waar zit iedereen toch?” Het antwoord was dat bijna „ieder een” op de kermis zat, die buiten het toenmalige centrum van IJmuiden werd gehouden. De vraag rijst waar om de kermis niet in het hart van de plaats, op het Willemsplein, was op gebouwd, zoals in andere jaren het geval was. Waarschijnlijk had men dat plein willen reserveren voor ge beurtenissen die direct met de viering van het jubileum verband hielden. Velservoetbrug onduldbaar was. De zeekastelen moesten wachten tot het middenstuk van de brug met de hand was opengedraaid. Bovendien was de doorvaartwijdte zo gering dat aanva ringen verre van denkbeeldig waren. De vereisten voor het verkeer te land? Daarvoor moesten maar ponten worden ingezet. Velsen kwam fel in het geweer. Artikel 13 van de concessie die de Koning op 10 december 1861 aan de heer Jdhannes Godtlieb Jager te Am sterdam had gegeven werd er op nageslagen. Wat was vastgelegd in deze vergunning „tot het maken en gedurende een tijdvak van 99 achte reenvolgende jaren exploiteren van een (hét) Kanaal”? Het had niet dui delijker kunnen worden gesteld: „Bij de doorsnijding van den straatweg tusschen Haarlem en Alkmaar moet de concessionaris eene behoorlijke brug maken, bedienen en onderhou den, alles ten genoege van den Minis ter van Binnenlandse Zaken”. Er was ook en toelichting beschikbaar van de heer Jager die had vastgelegd dat de brug moest dienen „tot her stelling van de gemeenschap”. In maart 1872, een paar jaar later dan de bedoeling was geweest, was de Velservoetbrug in gebuik genomen. De eerste dagen keken de Velsenaren er argwanend naar. De brug met alle bijkomnde werken had wel 120.000 gekost en er was goed, sterk hout in verwerkt, maar de tweede dag al was een paard en wagen tegen de leuning gereden en die was prompt gebroken. Dat kon zich iedere dag herhalen want de paarden schrokken voortdu rend van het lawaai dat de stoombo ten maakten. Bij de aanleg van het Noordzeekanaal waren er al veel paarden verdronken; zou dat opnieuw gaan gebeuren, nu met bestuurder en al? Velsen behoefde zich niet te scha men over zijn twijfel aan de veilig heid van een dergelijke brug. Toen Rotterdam zes jaar later de Willems brug kreeg als verbinding tussen de Maasoevers liet men, alvorens de brug te openen, er voor all- zeker heid eerst tien sleperswagens, elk be- 3o u.: Vro- laden met vierduizend kilo basaltkei- en, overheen rijden, stapvoets en toen dat allemaal goed ging nog eens in volle draf. Ook de veiligheid van de Velser voetbrug bleek uiteindelijk geen pro bleem op te leveren, te meer toen de schepen in de directe omgeving geen stoom mochten afblazen, zodat de paarden rustig bleven. Voorschrift was dat er stapvoets moest worden gereden, dat wel. fantelijk de klokken van de Wester- toren; iedereen die er belang had bij de scheepvaart hing de vlag uit. Vel sen zou de vlag liefst halfstok hebben gehangen. Het had allemaal niet geholpen: de ingezonden stukken in dag- en week bladen, de spotprenten, de vergade ringen en zelfs niet het adres aan de Tweede Kamer van een indrukwek kende rij van burgemeesters: die van Velsen, Haarlem, Alkmaar, Spaarn- dam, Schoten. Haarlemmerliede, Heemstede, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, Uitgeest, Akersloot, Castri- rum, Limmen, Heilo, Egmond, Ber gen. Zij hadden gepleit voor een nieuwe brug met een doorvaartwijdte van 55 meter in plaats van de 19,50 meter van de bestaande. Voor een pontverbinding voelden ze niets. Ze wezen op het gevaar dat zeeschepen tegen de ponten zouden botsen, „ten zij” merkten ze ironisch op „men wacht op elk schip dat zich op verre afstand vertoont”. In 1899 passeerden dagelijks zo’n 3000 personen en 550 voertuigen de Velservoetbrug. In datzelfde jaar won de Amsterdams Kamer van Koop handel haar strijd. Op 10 juli beslo ten de Staten-Generaal de Velser voetbrug te laten verdwijnen; op 24 juli werd de daartoe strekkende wet van kracht. Amsterdam luidde triom- Mevr. C. v.d. Wal-Bakker te Am sterdam: „Een kennis stuurde mij de krant met uw stukje „Van Gat tot Stad”. De erbij afgedrukte foto her kende ik direkt: de hoek Bloemstraat - Keizer Wilhelmstraat. Ik kan me maar niet herinneren van wie de bakkerswinkel op de hoek was die op de foto duidelijk is waar te nemen. Weet u het?” Dat was G. van der Putten, Bloem straat 32, hoek Keizer Wilhelmstraat, brood-, koek- en banketbakkerij. Bij het vijftigjarig bestaan van IJmuiden had Van der Putten een specialiteit: het was het „eenigst adres der IJmui- der Jubileum-Koekjes”. Even verder op in de Bloemstraat was de even eens op de foto afgebeelde vleeshou- werij van De Beurs, IJmuidens eerste slager. (Schriftelijke reacties: bureau van dit blad met vermelding „Van Gat tot Stad”; telefonische reacties: (023) 378601-Jv(. De man van de bitse onderschriften kon het daarna op zijn normale” ansiohtkaarten houden. Zijn naam leeft voort in vele verzamelingen: J. P. Nauta. Maar dat is weer een ander verhaal. De V elservoetbruginzet van een verwoede strijd. aan beide zijden van het Kanaal”. Niettemin, de wet was van kracht geworden, de Velsenaren moesten ach bij de feiten neerleggen. Maar ze lachten zich een aap toen er proef vaarten met ponten werden gedaan en al die experimenten mislukten. Een inwoonster van het dorp maakte een hekellied: „Stoompont varen, stoompont varen, allen met het Mon ster mee!” Er kwamen prentbrief kaarten in de handel met onder schriften als „Onze beruchte Stoom pont”, „Exercities met het Pontge- vaarte”, „Onze Stoompont vastgespuid in het remmingswerk der Velservoet brug” en „De passagiersboot De Dol fijn redt onze Stoompont van een wisse ondergang en brengt haar in de veilige haven.” De man die deze onderschriften maakte en de kaarten ook uitgaf kreeg een keer bezoek van „autoritei ten”. Wie het waren weten we niet, wel dat ze de man dreigden met repressailles als hij op deze weg bleef doorgaan. Hadden de „autoriteiten” een paar jaar gewacht dan was hun „verzoek” niet nodig geweest. Op 18 januari 1906 werd de Velservoetbrug voor de zoveelste maal aangevaren; de schade was zeer groot. Een dikke maand later werd de pontverbinding in gebruik gesteld en kort daarop werd de brug afgebroken. s .15 u.: 19 en f. i.: „De De Haarlemse Kamer van Koop handel stond mede vooraan in de strijd voor het behoud van de brug. Ze toonde zich vooral bezorgd over het lot van „de koppels vee die op gezette tijden in lange reeksen (ie brug passeeren”. Op 20 november 1896 had ze de leden van de Tweede Kamer al gewaarschuwd: „Men stelle zich den last en het oponthoud voor en het gevaar voor te water raken. Reeds nu leidt het openetn van de brug dikwijls tot opeenhoping van voertiugen en voetgangers yf I R6

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7