provinciale regeling vooruitlopen Raad voor Volksgezondheid wil KLOZ niet binnenhalen MONTAGEFOTO VAN OVERVALLERS Brandje bij Fokkerfabriek w „Gemeenten moeten niet op een LBJ t „STEAMBOAT” een speels gerecht voor doe-het-zelvers. jff i nr BI KAMERLEDEN TREKKEN NUT IN TWIJFEL Onderzoek naar baarmoederhalskanker V) UMUIDEN HEEMSKERK Raad voor Volks- BEVERWIJK gezondheid bijeen i ré SWS -<r M X A R T DONDERDAG 2 5 19 76 NIEUWS UIT STAD EN STREEK a (Van onze Haagse redacteur) Kritiek 1 s ds f 25.- p.p. HOTElXÊSTAUR ANT^ ROOZENDAAL DEN HAAG-OVERVEEN. Het marinehospitaal in Overveen is geen rust gegund. Sinds de commissie-Drijber in 1967 voor de eerste maal de opheffing van het militaire ziekenhuis ter sprake bracht, zijn er herhaalde lijk pogingen ondernomen om Overveen in het kader van de bezuinigingen van de defensiebegroting te schrappen. In 1972 antwoordde de toenmalige staatssecretaris van defensie Van Es op vragen van de kamerleden Dan- kert, Dolman en Wieldraaijer (PvdA) dat het hospitaal gehandhaafd zou worden. Hij wees daarbij op de nuttige functie die het ziekenhuis voor de burgerbevolking uit de omgeving vervult. Niettemin staken van tijd tot tijd geruchten over opheffing de kop op. Deze week werd deze kwestie weer actueel door schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Kom brink (PvdA) en Beekmans (D’66) aan de minister van defensie waarin zij de noodzaak van de militaire hospitalen in Overveen en Utrecht sterk in twijfel trekken. Kennemer Theater Marquette Handhaving Stadsschouwburg Luxor City DEZE WEEK van heden- tot en met woensdagavond in City „Bite the bullet”, een door regisseur Richard Brooks fors opgezette avonturenfilm waarin Gene Hack man, Can dice Bergen, James Co burn en andere bekende acteurs deelnemen aan een paardenrace over ettelijke honderden kilome ters. Het wordt een dagenlange strijd, waarbij de ruiters door een jury van een naburig rijdende trein uit worden gecontroleerd. Het par cours is uitgezet in een gevarieerd en gevaarlijk landschap dat alle mogelijkheden biedt voor spectacu- laire gebeurtenissen, tot verkrach ting (Candice Bergen) toe. Begrip I raw fel HM o TT» 10 Marinehospitaal Overveen wordt geen rust gegund it met aan en van In het stuk levert de onlangs gepensi- (ADVERTENTIE) bruine schoenen leren autoband - Overveen, tel. 023-326710. 4. I ;pt incl. een karafje wijn. BIJ ROOZENDAAL BENT U GOED ONDER DAK... van vrijdag- tot en met zondagavond in de Stadsschouwburg in „Death wish’’, het verhaal van een geslaagde zakenman die zijn vrouw en dochter moet verlie zen aan drie onverlaten, wrede moorde naars en verkrachters. Gedeputeerde Staten wordt daarom in overweging gegeven aan de staatssecre taris van volksgezondheid en Milieuhy giëne mee te delen dat een bevolkings onderzoek in het hele land inderdaad zinvol zal kunnen zijn. Een goed gecoör dineerd beleid is dan wel van het groot ste belang. Zo’n beleid kan totstandko men door het onderzoek zo spoedig mo gelijk per provincie op te zetten en te organiseren. >is. Ier- DE ITALIAANSE reportage „Mensen blijven beesten" is bij de première in Nederland door de filmcritici vrijwel eenstemmig veroordeeld als hoogst on smakelijk, in verband met het ongemoti veerd vertoon van walgelijke, door mens en dier bedreven wreedheden. Nu lijkt het wel alsof een dergelijk strikt afwij zend oordeel voor een groot deel van het publiek juist een aansporing betekent om deze film in ieder geval te gaan bekijken, zodat „Mensen blijven beesten” tot dusver in vrijwel alle theaters moest worden geprolongeerd. Van heden- tot en met woensdagavond wordt de film nu ook in het Kennemer theater ver toond, zodat tevens kan worden ervaren hoe het bioscooppubliek in Beverwijk op deze suspecte reportage zal reageren. in „Zorro’s DEZE ONDERHOUDENDE film draait hier van zondag- tot en met woensdaga vond, van heden- tot en met zaterdaga vond reeds voorafgegaan door „De ver boden stad”, een fantastisch verhaal met Yul Brynner. Tenslotte kan voor de eerste matinee van zondag de western „Sabata tegen Gringo" in het vooruit zicht worden gesteld. De status van de K.L.O.Z. is een heel andere dan die van een ziekenfonds: zij omvat slechts een klein deel van de verzekerden en tevens valt een grote versnippering van particuliere ziektekos tenverzekeraars waar te nemen. Er zijn Daarbij moet er op worden aange drongen dat het vooruitlopen door initi atiefnemers op die provinciale opzet niet meer op subsidie van het rijk hoeft te rekenen. De staatssecretaris is dat nu wel van plan. Naar de mening van de beleidsvoorbereiders van de Provinciale Raad kan een goed provinciaal plan niet van de grond komen als ondertussen lokale initiatieven van de grond komen. De kamerleden vragen de bewindsman onder meer of het waar is dat in Overveen 90 percent van de bedden door burgers wordt bezet. Zij doen dit naar aanleiding van een artikel in het Vrije Volk van vorige week vrijdag, waarin werd gesteld dat militaire hospitalen volkomen uit de tijd zijn. Volgens dat verhaal worden de hospitalen door de militaire artsen veelvuldig gebruikt voor de burgerpraktijken die zij naast hun militaire baantjes zouden uitoefenen. Op die manier zouden de militaire medici een abnormaal hoog dubbel inko men komen. De minister heeft in de defensienota van 1974 enkele alinea’s aan de hospita len gewijd. Hij schrijft: „Hoewel enige jareri geleden werd besloten het marine- hospitaail op te heffen werd hiervan na ingewonnen advies van de staatssecreta ris van volksgezondheid afgezien. Niette min achten wij beraad over handhaving in de toekomst van het hospitaal in Overveen opnieuw gewenst. Mede gelet op de functie die het hospitaal lokaal en in het gewest voor de volksgezondheid vervult, zullen ook bij dit beraad alle Vorig jaar september sprak dr. Buur het vermoeden uit dat ondanks de be zuinigingen bij de marine het hospitaal in Overveen zeker de eerste vijf a tien jaar ongemoeid gelaten zou worden. Of dat inderdaad nog het voornemen van minister Vredeling is, zal binnen enkele weken uit zijn antwoorden moeten blij ken. HAARLEM Het dagelijks bestuur van de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid voelt er weinig voor de Kon- taktcommissie Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzekeraars de Raad binnen te halen. De K.L.O.Z. heeft het verzoek gedaan vertegenwoordigd te mo gen zijn. De commissie is het samenwer kingsorgaan van de vier in Nederland bestaande organisaties van particuliere ziektekostenverzekeraars. WAT DOET EEN man als hij in een dergelijk geval? Juist, hij pakt zijn re volver en trekt erop uit om vrouw en dochter bloedig te wreken. En inderdaad wordt de ene boef na de andere zender pardon door hem neergeschoten, welke activiteiten door het publiek dat uiter aard ook getuige is geweest van de gepleegde wandaden, met duidelijk waar te nemen instemming wordt gadegesla gen. In ieder geval heeft Bronson hier een stevige en goed te verkopen thriller aan overgehouden, waarbij de toeschou wer hem het grootste gelijk van de wereld geeft. ke is van uniformiteit noch ten aanzien van de leeftijd van de vrouwen noch ten aanzien van de tijd tussen de onderzoe ken. Er is geen sprake van een goed gecoördineerd beleid. Het wordt verantwoord geacht een bevolkingsonderzoek op baarmoederhals kanker geleidelijk in te voeren en wel voor de categorie vrouwen tussen 35 en 55 jaar met tussenpozen van drie jaar. Uit een opgesteld overzicht blijkt dat de laboratoriumcapaciteit in de provincie is af te stemmen op het aantal uitstrijkjes dat moet worden onderzocht. belanghebbende instanties op het. gebied van de volksgezondheid worden betrok ken”. Concrete resultaten van dit door Vre deling aangekondigde onderzoek zijn nog niet bekend. Vooral nu er opnieuw vra gen over dit onderwerp gesteld zijn, zwijgen alle betrokken ambtenaren als het graf. In marinekringen neemt men echter als vaststaand aan dat ook het nieuwe initiatief van de kamerleden het voortbestaan van het hospitaal niet ac- cuut in gevaar zal brengen. Men rede neert dat de overheid het zich niet kan veroorloven het gebouw eerst te renove ren, om het vervolgens direct na vol tooiing van de verbouwing af te stoten. Zij rekenen er vast op dat het marine hospitaal op zijn minst enkele jaren de kans zal krijgen om aan te tonen dat in de vernieuwde opzet een acceptabele exploitatie mogelijk is. Het genoemde cijfer van 90 procent burgerpatiënten wordt overigens van marinezijde onjuist genoemd. DIT SOORT wedstrijden die alleen bestemd waren voor de beste ruiters met het meeste uithoudingsvermogen, schijnt in Amerika tussen 1880 en 1910 bijzon der populair te zijn geweest en deze film geeft een duidelijk beeld van de omstandigheden waar deze voorkeur aan te danken was. In dit geval betreft hel onder meer een dodelijke race door een bloedhete woestijn. DE INTALIAANSE producent Dino de Laurentiïs heeft een goede geldbelegging 'gevonden in Charles Bronson, de acteur met het gekwelde gezicht, die voor de meest uiteenlopende sensatiefilms kan worden gebruikt. Ditmaal zien we hem HET WEEKPROGRAMMA van dit theater kondigt verder voor de nacht- voorstellingen van vrijdag en zaterdag het draaien aan van „I’orno-sex in Bangkok", met voor de matinee van zondag „Met spinazie meer mans”, een tekenfilm over „Popeye" de populaire sailorman. In de tweede zaal van dit theater van vrijdag tot en met woensda gavond „Wet dreams", terwijl in de matinee van zondag „Jonathan Living ston seagull” zal worden vertoond. er die lokaal werken, andere regionaal of landelijk; er zijn strikt commerciële bedrijven en stichtingen die geen winst beogen. Vanuit het dagelijks bestuur wordt opgemerkt dat terughoudendheid in acht moet worden genomen ten aan zien van commercieel gerichte instellin gen in de Raad. Bovendien zou inwilli ging van het verzoek kunnen betekenen dat de Raad extra moet worden uitge breid gezien de voorschriften. Men zou, zo vindt het dagelijks be stuur, de K.L.O.Z. in overweging kunnen geven zich samen met de Intergemeente lijke Ziektekostenregelingen en de Inter provinciale Ziektekostenregeling tot de ziekenfondsen te wenden met het ver zoek één van de twee zetels in de Raad te mogen bezetten of de beide plaatsver vangende zetels te mogen overnemen. Slechts indien alle soorten ziektekosten* verzekeraars hierover gezamenlijk over eenstemming weten te bereiken, zonder dat uitbreiding van het aantal zetels in de Raad wordt verlangd, zijn verander ingen voor de Raad aanvaardbaar. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De Plenaire Raad van de Provinciale Raad voor de Volksge zondheid vergadert maandag 29 maart om 14 uur in het PPD-gebouw, J. .1. Hamelinckstraat 4-6 in Haarlem. De agenda voor deze openbare vergadering vermeldt de volgende onderwerpen: ver pleeghuissituatie in Amsterdam, beleids aanbevelingen geestelijke gezondheids zorg, concept-advies inzake de bestrij ding van baarmoederhalskanker, verzoek van de Kontaktcommissie Landelijke Organisaties van Ziektekostenverzeke raars (KLOZ) vertegenwoordigd te mo gen zijn in de Provinciale Raad voor Volksgezondheid en behandeling van het jaarverslag 1975. SCHIPHOL. Gisternacht heeft een brand gewoed in een van de produktie- afdelingen van het Fokker-VFW-bedrijf op Schiphol. De brand bleef beperkt tot een gedeelte van de afdeling waar meta len vliegtuigonderdelen worden gelijmd. Brandweerkorpsen van de luchthaven, van de KLM, de gemeente Haarlemmer meer en van het eigen bedrijf hadden de brand binnen korte tijd onder controle. Fokker verwacht dat de produktie slechts in geringe mate zal worden beïn vloed. De schade wordt door verzekering gedekt. „KALEKNIKKER" Telly Savalas (Kojak) heeft zich voor de sensatiefilm „Inside out” in het hoofd gezet een vrachtauto vol goudstaven te bemachti gen, welke schat destijds door de nazi's in een schuilkelder werd verborgen. Daarvoor moet echter eerst een eenzame oorlogsmisdadiger (een tweede Rudolf Hess) uit een streng bewaakte gevange nis in West-Berlijn worden bevrijd. Ver volgens dient men zich gezamenlijk naar Oost-Béflijn te begeven, omdat het goud daar ligt begraven. VERDER NOG in de matinee van zondag „Zorro’s onoverwinnelijke kracht”, waarin deze mysterieuze held opnieuw optreedt als bestrijder van on derdrukkers en tirannen. Onder voorlegging van een informa tieve nota is een enquête gehouden on der de 96 Noordhollandse gemeenten. Ondermeer blgek dat er bij 29 gemeen ten sprake was van initiatieven voor een bevolkingsonderzoek. Dertien maal gin gen die initiatieven van de gemeenten zelf uit, in de overige gemeenten waren het vooral de vrouwenverenigingen die op onderzoek aandrongen. In zestien ge meenten hebben de initiatieven tot de verwachte resultaten geleid of verloopt het onderzoek naar wens. Aan neen even tueel bevolkingsonderzoek naar baar moederhalskanker in Noord-Holland (of heel Nederland) zal door 94 Noordhol landse gemeenten medewerkig worden verleend. Ook is een onderzoek ingesteld naar de laboratoriumcapaciteit in Noord-Hol land om te kunnen bezien in hoeverre bij een bevolkingsonderzoek de uitstrijk jes onderzocht kunnen worden.Het blijkt dat bij de laboratoria de capaciteit is afgestemd op het aanbod. Als er met een bevolkingsonderzoek wordt begonnen zullen de laboratoria dat een half jaar van te voren moeten weten om personeel aan te trekken en op te leiden. Weliswaar wordt veelvuldig individu eel een onderzoek naar baarmoederhals kanker (bijvoorbeeld bij het zogenaamde pilconsult) verricht, maar zo’n onderzoek geschiedt individueel en niet systema tisch. De jongere leeftijdsgroepen zijn gelet op de totale vrouwelijke bevolking, oververtegenwoordigd. De oudere vrou wen, die behoren tot de groepen met hoger risico worden verhoudingsgewijs juist minder onderzocht. Als verdere na delen worden genoemd dat er geen spra- Films to toto® De Haarlemse politie heeft twee montagefoto's gemaakt van de vermoedeljjke verdachten van de roofoverval maan dagavond 22 maart op een juwelierszaak in de Generaal Cronjéstraat. Daarbjj is voor bjjna zeven ton aan sieraden en hologes gestolen. Van de man die tjjdens de overval een pet droeg, zyn de volgende gegevens bekend: leeftijd ongeveer 30 jaar, fors postuur, bruine ogen, bol gelaat, dunne lippen, ronde kin met onderkin en ongeveer 1.80 meter lang, De man droeg een bril met gekleurde glazen, een lange suède jas met bontkraag, schoenen. De leeftjjd van de tweede overvaller wordt eveneens ge schat op 30 jaar. Hij was in het bezit van een revolver. Signalement: ongeveer 1.70 meter lang, zwart golvend haar, smal gelaat, bruine ogen, „vierkante” kin. De man droeg tijdens de overval een zwarte leren jas en vermoedeljjk een grjjze broek. Beiden spraken Duits en zijn vermoedelijk Zuideuropese typen. Wie inlichtingen kan geven, wordt ver zocht de politie van Haarlem te bellen. ren ze met alle macht in een burgerzie- kenhuis vlak bij huis, te worden onder gebracht. Er worden dan allerlei dingen verzonnen om dat te bereiken". „Nou, waarom zou men dan die mili taire hospitalen niet opdoeken? Waarom dat hele apparaat, in stand houden? Mijns inzigns komt het erop neer dat dé belastingbetaler extra geld moet betalen om de militaire specialisten in staat te stellen extra geld met hun burgerpatiën ten te verdienen. In diensttijd”, aldus ex-kolonel Prosé. De Tweede-Kamerle- den willen van minister Vredeling weten welke beleidsplannen hij op het ogenblik heeft ten aanzien van het voortbestaan de militaire hospitalen en welk verlies er momenteel op deze ziekenhui zen wordt geleden. De Provinciale Raad wil een commis sie van deskundigen instellen die het onderzoek voorbereidt en organiseert. Men is benieuwd hoe de financiering moet geschieden. Gebleken is namelijk dat het rijk niet genoeg geld heeft om het hele onderzoek te financieren. Er zou daarom moeten worden naggaan hoe kan worden bijgedragen door zie kenfondsen, provincie en gemeenten. Een eigen bijdrage zou een negatief effect kunnen hebben op het opkomst percentage. Bovendien vindt men dat een bevolkingsonderzoek dient te ge schieden zonder eigen bijdrage. ALS BLIJKT dat op de schuilkelder inmiddels een huis is gebouwd, moet hier ook nog een beetje met springstof worden gewerkt. En nu kan men het geloven of niet, maar alles lukt volgens plan' zodat, wanneer deze historie waar zou zijn gebeurd, er in Engeland nog altijd drie mensen moeten wonen voor wie geen leven lang genoeg is om hun aandeel in de grootste goudroof aller tijden op te souperen. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De provinciale Raad voor de Volksgezondheid heeft nagegaan welke mogelijkheden er op het terrein van de bestrijding van baarmoederhals kanker in de provincie aanwezig zijn om te komen tot een goede samenwerking tussen de huidige initiatieven en tot stimulering van de noodzakelijke aan vulling daarop. Dat onderzoek vond plaats op verzoek van gedeputeerde sta ten. naar aanleiding van een motie van provinciale staten. SENSATIE OOK in de matinee van zondag, dank zij de wederwaardigheden van „Goliath en de barbaren”, waarvoor de handeling zich afspeelt in de zesde eeuw, toen Italië door de Longobarden werd overvallen. De klassieke titelheld wordt hierin vertolkt door' de stoere Chelo Alonso. oneerde kolonel-apotheker Prosé felle kritiek op de gang van zaken rond het Dr.-Matthijsenhospitaal in Utrecht en het marinehospitaal in Overveen. Hij vertelt: „Militaire hospitalen zijn volko men uit de tijd. Het is al gebleken dat ze voor het grootste deel leeg zouden staan, wanneer er alleen militairen in zouden liggen. Daarnaast stellen militai ren er helemaal geen prijs op om in Overveen of Utrecht te liggen. Ze willen liever niet al te ver van hun woonplaats in burgerziekenhuizen liggen omdat die gemakkelijker bereikbaar zijn voor hun familie. Wanneer ze ziek worden probe- Ook dr. J. Buur, geneesheer-directeur van het marinehospitaal, wil zich onder de huidige omstandigheden van com mentaar onthouden. Hoe hij over de kritiek op het ziekenhuis denkt, venti leerde hij vorig jaar al eens. Buur toen: „Er is weinig begrip voor wat de marine precies doet, waarom we prijs stellen op een eigen hospitaal. Bij de marine wer ken veel mensen die gevaarlijk werk doen. Zij moeten regelmatig gekeurd worden en voor die keuringen heb je gegevens nodig. Wanneer je die steeds los moet zien te krijgen van burgerart- sen, dan vertraagt dat ons werk en lijdt de inzetbaarheid van je mensen eronder. Als je twijfelt stuur je een duiker immers het water niet in”. TT l’tfl w fWSW Mir en

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11