Mogelijk minder sterfte door hart- en vaatziekten Christoffel mag niet meer vanuit Brussel naar het Verre-Oosten vliegen Onderhandelingen over de MAXIMALE STRAF GEEIST TEGEN ZUIDMOLUKSE BEZETTERS CONSULAAT Rei rond ontslag van schoolrector Franjieh 28 verlaat paleis terstal interieurs b.v Wagenweg 1,3 en 15, Haarlem, hoek Wagenweg-Houtplein. a Lockheed-bewijzen vertraagd 3.95 B 9 B rl k iy Argentinië 18 19 ■LEW MraMN Het woord is aan WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUÏDEN 19 Na beschieting: DE GROOTSTE KEUS in TUINVIJVERS AGENDA TUINMEUBELEN hazenberg Aantal pagina’s vandaag: a Af en toe regen VOOR UW WEEKEND BIJ HAZENBERG 'iiiiiiiiiiiiiiuiiiu/hihiiiiiiiiiihii, i RS en HUZARENSALADE Frisse r 4.75 2 pag'na 6 ■,c gelegenheid van de „Hartweek van 29 maart tot 4 april. DONDERDAG 25 MAART 1976 66e jaargang nummer 121 geplande ondertekening waarschijn lijk niet zal plaats vinden. VRIJDAG- en ZATERDAG- REKLAME Grote sortering GEBAK en PUNTEN 0 RS 5 SLAGROOMPUNTEN AAT Radio en tv Strips Mode Kunst Economie Beurs Sport (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De Nederlandse staat zal in het vervolg niet alleen in de gaswinning op het Nederlands continentaal plat deelnemen, maar ook in de oliewinning uit de Nederlandse Noordzeebodem. Bovendien wordt de staatsdeelneming in maatschappijen, die opereren op de Noordzee, uit gebreid van 40 naar 50 percent. Achtergrond Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 9, 11 15 15 17 19 23 24 25, 27 DEN HAAG/WASHINGTON De afronding van de Nederlands- Amerikaanse overeenkomst over het ter beschikking stellen van ge heim bewijsmateriaal in de Lock- heedaffaire is vertraagd omdat er nog moet worden onderhandeld over „detailwerk”. Een woordvoer der van de Rijksvoorlichtingsdienst zei vanochtend dat hij het uitgeslo ten achtte dat de overeenkomst op het laatste moment niet door zou gaan, maar dat de voor vandaag Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4, 17 3 DEN HAAG (ANP). De sterfte aan hart- en vaatziekten is na de oorlog steeds toegenomen, maar de laatste jaren is er sprake van een zekere stabilisering. Deze zou de voorbode kunnen zijn van een da ling. Prof. dr. H. Snellen, waarne mend medisch directeur van de Ne derlandse Hartstichting, zei dit gis teren in Den Haag op een perscon ferentie van de Hartstichting ter L ROZIJNENBROOD, ovenvers Dus naar: KOEKJESREKLAME 250 gram voor u proeft de roomboter Bakkerij KLOOSTER tJ Umuider Courant Jonathan Swift: I Losse nummeis 60 l I p iaat f I46 9Q lp post f 189 f 37 40 p kwartaal lp post f 49 t 13 Hoofdredactie; Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling p mnd SPRUS (Door Udo J. Buys) Staat vergroot greep op de energiewinning MINISTER LUBBERS (an onze streekredactie) ADVERTENTIES en exclusieve (Zie verder pagina 3). 1 1 recte jelde Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Veel bewolking met af en toe regen. Vrij krachtige, aan de kust nu en dan harde wind uit zuid west tot west. Minimumtempera turen ongeveer 5, maxima om streeks 9 graden. Binnen drie uur tijds waren 33 grana ten terecht gekomen in de omgeving van de officiële residentie van het Libanese staatshoofd. De bewoners van de boven ste verdiepingen van het paleis moesten door de beschieting de wijk nemen naar de begane grond. De schuld van mensen verbaast mij nooit, wat mij wel verbaast is dat zij zich niet schamen. fl ing vak NOORDWIJKERHOUT. Tegen de zin van leerlingen, ouders en docenten in, heeft het bestuur van het RK college Leeuwenhorst in Noord wij kerhout gister avond besloten de rector van de school, dr. J. J. .G. M. van Boeckel te ontslaan. De rector wordt vooral verweten te veel idealist en te weinig manager te zijn. Hij zou onvoldoende de discipline op de school handhaven en de leerlingen niet opleiden voor een harde maatschappij. ing svak van 5,25 voor Mr. Abspoel begon zijn requisitoir met de mededeling dat hij zich tot de juri dische aspecten van de zaak zou beper ken en dat daaruit weinig gevoel voor de idealen van de verdachten zou blij ken. Daarom wilde hij met nadruk vast stellen dat hij weliswaar hun daden ten sterkste wilde afkeuren, maar dat hij toch respect kan hebben voor hun per soonlijke moed en offervaardigheid. nisstraf met aftrek van voorarrest geëist tegen de zeven Zuidmolukkers die vorig jaar december het Indonesisch consulaat-generaal in Amsterdam bezet ten. De Hartstichting heeft samen met het Astmafonds en het Kankerfonds een nieuwe stichting in het leven geroepen die zich gaat bezighouden met de strijd tegen het roken. De Officier van Justitie herinnerde er aan dat het plan voor de bezetting pas op de dag voor de overval is beraamd. Dat gebeurde in het buurthuis van de kerk in Bovensmilde. De zeven Zuidmo lukkers waren daar tot de slotsom geko men dat de treinkaping alléén het nage streefde doel niet voldoende kon bevor deren. De collecte van de Hartweek 1975 heeft vijf miljoen gulden opgebracht. De Hartstichting mikt dit jaar op 6 miljoen. zelfbediening ■'•tuincentrun^ M myriantha Vlaamse w weg, Haarlem, tel. 24 32 83 Binnen het totaal van doodsoorzaken is het aandeel van de hart- en vaatziek ten sinds het begin van deze eeuw van tien tot bijna 46 pet gestegen. Mr. Abspoel noemde een artikel uit het Wetboek van Strafrecht, 95 a, dat het gepleegde gijzelingsdelict en de pres sie die daarmee op de regering werd uitgeoefend, ten nauwste benadert: „Hij die door geweld of door bedreiging met geweld een vergadering van de raad van ministers uiteenjaagt, tot het nemen of niet nemen van enig besluit dwingt, een lid uit de vergadering verwijdert of opzettelijk een lid verhindert de verga dering bij te wonen of daar vrij en onbelemmerd zijn plicht te vervullen, wordt gestraft met levenslange gevange nisstraf of tijdelijk van ten hoogste twintig jaren.” Hij achtte dit artikel echter een te wankele basis voor een proces. De leerlingen van het college accepte ren het ontslag van hun rector niet. Ze hebben spandoeken aan en in de school opgehangen en willen samen met ouders en leraren proberen het ontslag alsnog ongedaan te maken- Zelf heeft de rector inmiddels tegen zijn ontslag geprotes teerd. Hij noemt het bestuur „onbe kwaam en een gevaar voor de school”. Tel. (02550) - 1 64 79 Al meer dan 40 jaar een begrip voor u. Belgen rezen en toen in allerijl naar Nederland is teruggekeerd. Als grote boosdoener achter het optreden van de Belgen ziet hij de Sabena, die zou vrezen dat Christoffel door de lage tarieven die het voert te veel van haar dik betalende lijndienst- vluchten zou afsnoepen. (Zie verder pag. 4) Mr. Abspoel zei dat men zich moet af vragen of de tijd niet is gekomen voor een herziening van de strafwetgeving. Hij had zich bij de behandeling van deze zaak geplaatst gezien voor de moeilijk heid dat het gijzelingsdelict zoals het in Amsterdam is uitgevoerd, niet in de wet staat. Hij had de verdachten nu ten laste gelegd: wederrechtelijke vrijheids beroving, bedreiging met doodslag en ongeoorloofd vuurwapenbezit. Hij noem de dat een „gewrongen juridische con structie”, waartoe hij zijn toevlucht had moeten nemen omdat het strafrecht niet toereikend is. Hij achtte een wijziging noodzakelijk omdat men dan had kun nen spreken over het wezen van de zaak: afdwingen van politieke concessies van de regering „door niets ontziend geweld”. Naar uit welingelichte bron verluidt, zal de Libanese president zijn functie uitoefenen vanuit het stadhuis van Joe- nieh, de hoofdplaats van het district Kesroean. AMSTERDAM (ANP). De Amster damse Officier van Justitie mr. J. J. Abspoel heeft vanochtend de maximale straf van zeveneneenhalf jaar gevange- Behalve op het begeleiden van patiën ten richt de Hartstichting zich steeds meer op het voorkomen van hart- en vaatziekten door voorlichting te geven over de schadelijke gevolgen van roken, hoge bloeddruk en verkeerde eet- en leefgewoonten. De Hartstichting werkt ook samen met deskundigen op het gebied van her- Uit de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek blijkt dat sinds 1971 jaarlijks ongeveer 5000 men sen aan hart- en vaatziekten sterven. Dat is iets minder dan 46 pct. van alle sterfgevallen. Voor 1971 vertoonden die aantallen een regelmatige stijging. Minister Lubbers (Economische Zaken) heeft de Tweede Kamer een Algemene Maatregel van Bestuur toegezonden, waarbij deze vergroting van het staats- aandeel in de eigen Nederlandse ener giewinning wordt afgekondigd. Tenzij het parlement binnen een maand be zwaar maakt, gaat de nieuwe regeling op 23 april in. De regeling geldt voor alle nog niet in concessie gegeven blok ken en zal ook gelden voor blokken waarvoor nu een opsporingsvengunning geldt, die over enige tijd afloopt. Al in de Energienota van 1974 had de regering aangekondigd dat zij haar greep Mr. Abspoel zei'met opzet geen gijze laars te hebben gedagvaard omdat hij hun deze pijnlijke herinnering niet pu bliekelijk nogmaals wilde laten ophalen. Hij zei voorts dat de door de rechtbank gehoorde getuigen-deskundigen en hij zelf recht tegenover elkaar staan. „Zij spreken over de staatkundige en politie ke idealen en ik over de schennis van de Nederlandse rechtsorde en de daaruit voortvloeiende bedreigiging van de Ne derlandse gemeenschap.” op de olie- en gaswinning op Nederlands gebied zou gaan vergroten. Naast de staatsdeelneming in de gaswinning, kon digt minister Lubbers ook een aantal maatregelen aan die tot doel hebben de opbrengst van opsporing en winning van olie en gas voor de Nederlandse staat te vergroten. Zo zal de staat aanspraak maken op 70 percent (voorheen 50 percent) van de netto-winst die houders van een opspo- ringsvergunning maken, terwijl ook de kosten van de vergunning zelf omhoog gaan, evenals de bedragen die de ver gunninghouders minstens moeten beste den aan opsporing, willen zij hun ver gunning niet kwijtraken. De termijn waarvoor de opsporings- vergunningen geldt, wordt teruggebracht van vijftien tot tien jaar. Ten slotte zal de staat van de maatschappijen die een winbare hoeveelheid gas of olie hebben gevonden op een andere wijze accijns gaan heffen („in de grond” in plaats van „aan de putmond”). In zijn toelichting zegt minister Lub bers dat zijns inziens de regels voor de olie- en gaswinning het voor de maat schappijen aantrekkelijk genoeg maken toch een poging te wagen op het Neder landse deel van de Noordzeebodem. ook rekening houdend met de waarschijn lijkheid dat daar geen gas- en olievond- sten van zeer grote omvang zullen wor den gedaan. Tevoren was door ooggetuigen verklaard, dat in het presidentiële paleis Baabda, gelegen in een voorstad van Beiroet, vijf voltreffers had gehad. De ingeslagen granaten waren van groot kaliber. De voltreffers waren onderdeel van een be schieting van het paleis vanmorgen vroeg. SCHIPHOL. De Rotterdamse reisorgani satie Christoffel is in een bikkelhard gevecht gewikkeld met de Bel gische luchtvaartinstan- ties. Inzet van de strijd is het Verre Oostenva- kantieprogramma van deze organisatie, dat be gin deze maand van Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Iel redactie 15389, na kantoortijd 10709 Iel adm en adv. Tel 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. senaandoeningen door vernauwing of verstopping van de bloedvaten in de hersenen. Onderzoek heeft namelijk uit gewezen dat niet zoals vroeger altijd werd gedacht bloedingen de belan grijkste oorzaak zijn van attaques, maar het dichtslibben van bloedvaten. Derge lijke vaatstoornissen zijn ook verant woordelijk voor het hartinfarct. Omdat de risico’s voor beide groepen patiënten gelijk zijn, wil men de voorlichting gaan coördineren. Ook Argentinië is als een van de vele dominostenen omgevallen en een prooi geworden van bestuurders die op geen enkele wijze bevoegd zijn voor de taak die zij zich hebben toegeëigend- Na maanden van toenemende chaos en ach teruitgang op alle gebieden van nationa le ordening hebben de militairen de knoop doorgehakt, iedere bestuurspost bezet en een regime van geweld inge steld, naar zij zeggen met de bedoeling de belangen des lands en des volks te dienen. Het verlies van presidente Peron en de onttroning van de peronistische be weging behoeft Argentinië niet te be treuren. Zowel de politieke erfenis als de weduwe van wijlen Juan Peron wa ren waardeloos gewonden en hadden zich ontpopt als factoren van wanorde, corruptie en ontoereikend bestuur. Maar wat het land ervoor in de plaats heeft I gekregen, wekt weinig vertrouwen al leven de Argentijnen nu misschien in de I roes van „alles zal beter gaan.” Argentinië wordt, zoals zovele andere I landen overal ter wereld al is overko- I men, nu bestuurd door uniformen. De I mensen die de touwtjes in handen heb- i ben genomen ontlenen hun macht niet I aan bewezen bestuurderstalenten, maar I aan het goudgalon op hun uniformkra- I gen. Een grapjas heeft eens gezegd dat I er geen grotere desillusie op de wer'Id I bestaat dan een generaal in pyjama. Dat I is een overtrokken beeld, maar er I schuilt iets waars in. Het betekent dat I een generaal of in het algemeen een I fraai uitgedost militair zijn indrukwek- I kendheid uitsluitend ontleent aan zijn I omhulsel. Maar er is méér. Niet alleen I zijn omhulsel, maar ook de wapenen die I hem zijn toevertrouwd en waarover hij I bij volmacht de beschikking heeft geven I hem „macht.” Werkelijke macht die ont- I leend is aan vaardigheid in bestuursza- I ken, ervaring in het politieke ambacht, I bedrevenheid in de diplomatie en reële I deskundigheid op het gebied van „rege- I ren” kunnen niet aan uniformen en I wapens worden ontleend. En als het om I regeren gaat in democratische zin, na- I melijk bij voortdurend gecontroleerde I volmacht en onder rechtsregels die zijn I afgesproken met de vertegenwoordigers I van het volk, zijn militairen meestal de I meest ongeschikte regeerders die men I zich denken kan. Want in hun eigen I besloten wereldje van de krijgsmacht I wordt niet geregeerd of overlegd met I betrokkenen, daar wordt alleen bevolen. I Bevolen en slaafs gehoorzaamd vol- I gens de onhoudbare theorie dat degene I die het hoogst geplaatst is, ook aUes het I beste weet. I Argentinië begint nu aan de moeizame I worsteling om ook dit regime weer I kwijt te raken- Misschien kennen de I heren van de junta hun eigen beperkin- I gen en dan zullen zij wellicht op zekere I dag weer terugtreden om de weg vrij-te I maken voor een werkelijk bevoegd, ge- I kozen en gecontroleerd nationaal be- I stuur. Zo niet, dan is Argentinië nu van I de regen in de drup gekomen. BEIROET (AFP). Vanmorgen is uit welingelichte kringen in de Libanese hoofdstad vernomen, dat president Fran jieh vanochtend zijn paleis heeft verla ten en naar de kustplaats Joenieh, 1* km van Beiroet verwijderd, is getrok ken. Deze plaats ligt midden in het door christenen bewoonde gebied van Liba non. Paul McCartney, de ex-Beatle die na het uiteenval len van de legen darische formatie aan een niet altijd even succesvolle solo-carrière be gon, arriveerde gistermiddag op Schiphol voor een concert dat hij vanavond in de Ahoyhal in Rot terdam zal geven. McCartney speelt met zijn eigen groep Wings Na de ondertekening van de overeen komst, die nu binnen enkele dagen wordt verwacht, zal het bewijsmateriaal aan de commissie-Donner worden toege zonden. In kringen van de twee Amerikaanse commissies die zich met de zaak-Lock- heed hebben beziggehouden, werd giste ren gezegd dat het bewijsmateriaal tegen prins Bernhard voldoende aanknopings punten bevat om naar Amerikaans recht een gerechtelijk vooronderzoek op te zetten. Volgens welingelichte bronnen be schikt zowel de commissie-Church als de beurscommissie over documenten die onomstotelijk aantonen dat Lockheed de advocaat Fife opdracht heeft gegeven honderdduizend dollar over te maken naar een rekening van de prins, wegens „bewezen diensten”. Verder bestaat er een opdracht van Lockheed aan het advocatenkantoor Coudert Frè res in Pa rijs om het desbetreffende bedrag over te maken naar een Zwitserse nummer- rekening die op naam van de prins staat. Ook zou er een document bestaan waar in Fife noteert dat hij de honderddui zend dollar heeft overgemaakt. Verder bevindt zich onder het bewijs materiaal een document waaruit blijkt dat een Lockheed-cheque werd uitge schreven aan advocaat Fife, ten behoeve van ex-KLM-directeur Besanè on. Five verzilverde de cheque en bracht het geld, 25.000 dollar, in een koffertje naar Amsterdam. De regering van de VS heeft inmid dels met Japan een overeenkomst afge sloten waarin als voorwaarde wordt ge steld dat de overhandigde Lockheed- documenten door Japanse gedaagden via hun advocaten kunnen worden betwist en voor verificatie naar Lockheed kun nen worden terugverwezen. De procedu re schijnt er op gericht te zijn een maximum aan geheimhouding te verze keren. Over de voorwaarden waaronder de Nederlandse regering akkoord zou gaan met de eisen van de VS, is niets bekend. start is gegaan- De rei zen zouden vanaf Brus sel worden uitgevoerd, maar al na twee ver trekdata hebben de Bel gen daar een stokje voor gestoken. „En dat zonder enige opgaaf van redenen”, aldus Chris- toffel-directeur André Verlinden, die zelf in Bangkok verbleef toen de problemen met de Iedere woensdag LANGE NIEUWSTRAAT 779, IJMUIDEN, TEL. 15189 1 V

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1