Transavia vliegt jumbotijdperk in Foot wint eerste ronde in strijd om opvolging Wilson STAKINGEN VERBODEN aangehouden 40 Ontwerpverdrag Rijnconferentie geeft toe aan Duitse eisen Bosch inloop keukenstudio Ruim 2100 auto’s Desiree ra Cfeartendorp r o BRILJANT jac.warnïng Op 1 april Het woord is aan... Aantal pagina’s vandaag: See a morris \before you buy Bosch-Keukenstudio dwhmetzelaarbv. Perioden met zon WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN vuumHumuuuuuuum/Mmm» 2 AGENDA pap;na 6 Grootscheepse drankcontrole suède, nappa, en lamsvacht- jassen Kiene keukens voor iedere smaak, beurs en ruimte. 4 9 27 13 6 25 21 27 33 37 27 15 Haarlem: Barteljorisstraat 20, tel. 023-312655 (bij de Grote Markt) Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein), tel. 020-223596 OBE VAN DER KLEI uerfopingsrlngen KENNEMERLAAN Alles rustig IJmuider Courant Michel van der Plas Losse nummers 60 t 37 40 p kwartaal (p post t 49 f 13 p mnd Argentijnse (Van onze luchtvaartredacteur) junta wil 3 jaar blijven (ADVERTENTIES) is coup zijn aangehouden, (ADVERTENTIE) WUIUUUlilUlilUlllll (ADVERTENTIE) voor het lekkerste brood en fijn banket (ook grote maten) VRIJDAG 26 MAART 1976 66e jaargang nummer 122 Twee Argentijnse soldaten lezen een krant, waarin de machtsovername met grote koppen wordt aangekondigd. De Airbus is een product van vijf Westeuropese landen en Nederland (Fokker-VFW) neemt voor bijna 20 percent deel in de productie van het vlieg tuig. danks het feit dat het toestel een „lawaaimaker” is en geen geluidscertificaat heeft. In de luchtvaart wet wordt echter uitdrukkelijk vermeld dat de Ne derlandse luchtvaartmaatschappijen hun vloot niet meer met machines zonder dit certificaat mogen uit breiden. In de reiswereld is niet iedereen enthousiast over Transavia’s vlootuitbreiding met een Airbus. In de praktijk betekent het dat verschillende organisaties samen zullen gaan vliegen. En dait betekent een verlies van identiteit, aldus een reisorganisator, die op verschillende bestemmingen een Boeing 737 met 130 plaatsen had gecharterd, maar nu een stukje Airbus in ruil kan krijgen. Verdriet is als een kleine, bange vogel, die fladderend in een vij ver tranen ligt. JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk nieuws 5, 6, 7, Puzzel Uitwijzer Medische diensten Kunst Radio en tv Mode Economie Sport35, Schrijvende lezers Amsterdam De gehele CifeJ kollektie. Jg&ggK Haarlem. Prins Bernhard- laan 2, tel. 023-31 90 05 EDELSMID - JUWELIER Korte Houtstraat 16, Haarlem zijstraat Grote Houtstraat 1e straat links vanaf Houtbrug Telefoon 31 15 82 Sinds de staatsgreep hebben zich nog geen politieke geweldplegingen voorge daan. In de 21 maanden dat mevrouw Peron aan het bewind is geweest, zijn er bij politieke gewelddaden ruim 1200 do den gevallen. Er zijn geen militairen meer op straat. Ook verder is alles rustig in het land. In de winkels zijn voor het eerst weer produkten verschenen die in de laatste maanden van het bewind van mevrouw Peron niet meer verkrijgbaar waren. Verder is er een prijsverlaging geno- Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Een zestal honden in het En gelse dorpje Caddington beschikt over een wel zeer riante behui zing. Zij bewonen namelijk het huis dat hun bazinnen, twee be jaarde ongetrouwde zusters, drie jaar geleden bij hun overlijden aan de viervoeters hebben na gelaten. De zuster van dit twee tal, die op nog geen tweehonderd meter van het hondenhuis woont, voorziet de dieren iedere dag van hun maal lever en hart. „Mijn zusters stonden erop dat de honden het huis zouden erven en ik heb ze beloofd dat ik voor de dieren zou zorgen. Ze wilden niet dat de honden in een kennel terecht zouden komen”, aldus de vrouw. LONDEN (Reuter/UPI). De linkse Labourminister voor Werkgelegenheid, Michael Foot, heeft de eerste ronde van de verkiezingen voor een nieuwe socialis tische leider die ook de nieuwe Britse premier moet worden gewonnen. Van de 314 stemmen die de Labourparlementsleden uitbrachten, behaalde Foot er 90. Op de tweede plaats kwam de als favoriet getipte minister van Buitenlandse Zaken Callaghan (84 stemmen). SCHIPHOL. Transavia Holland stort zich in het jumbotijdperk. Per 1 mei wordt de vloot uitge breid met een Europese Airbus. Half mei wordt het toestel dat 314 passagiers kan vervoeren, operatio neel. Directeur Pieter Hanrath van Transavia wilde vanochtend nog geen nadere medelingen doen over de komst van het toestel. „Het is nog geen feitelijk heid, maar wij zitten in de laatste fase van onder handelen”, zei hij. Daar staat tegenover dat reeds gisteren stoelen zijn „verkocht” aan reisorganisaties, die vanaf medio mei met het toestel vakantiegangers naar hun bestemming willen brengen. Dat Transavia op korte termijn over een Airbus kan beschikken heeft het te danken aan een ge- cancelde optie van Air Siam. Volgens een woordvoerder van het ministerie van Verkeer en Waterstaat kan Transavia zonder pro blemen een zogenaamde economische vergunning krijgen om de vloot met de Airbus uit te breiden. Ondanks de opmerking van minister Wester terp die nog onlangs met klem benadrukte dat er voldoende capaciteit op de Nederlandse luchtvaartmarkt is. De woordvoerder daarover: „Je moet een zekere groei toestaan. Aan de ene kant speelt de capaciteit en aan de andere kant komt het industriële belang om de hoek kijken. Dat moet je tegen elkaar afwegen”. uw warme bakker HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 BUENOS AIRES (Reuter/UPI/ AFP). In Buenos Aires is gister avond laat officieel meegedeeld dat de nieuwe militaire junta van Ar gentinië drie jaar aan de macht zal blijven. Een hoofdofficier zal wor den aangewezen als president van de republiek. Deze president men neemt allerwegen aan dat land- machtgeneraal Jorge Videla zal worden aangewezen zal verant woording schuldig zijn aan de junta. In de bekendmaking stond verder dat het driemanschap van de krijgs- machtcommandanten het hoogste orgaan van de Argentijnse staat zou zijn. De callgirls van Peitoe, een vakantieplaats op Taiwan die wel de „sexhoofdstad van Azië” wordt genoemd, zijn in staking gegaan. Niet om meer loon te krijgen, maar uit protest tegen een onheuse opmerking van een hotelhouder, dat niet de prostitu- ées de duizenden buitenlandse toeristen naar Peitoe trekken, maar het fraaie landschap rond de plaats. De callgirls besloten hierop thuis te blijven en zich niet naar de hotels te laten ont bieden. VELSEN. De gewestelijke politie verkeerscommissie Noord-Holland heeft donderdagavond een grote drankcontrole gehouden waarbij ruim 2100 auto's wer den gecontroleerd. De hele actie stond onder coördinatie van de politie van Velsen. Vijf mensen bleken geheel ondei invloed hun wagen te besturen terwijl er 23 rijverboden werden opgelegd. Aan deze omvangrijke actie werkten mee de politiekorpsen van Velsen, Bloe- mendaal, Heemstede, Haarlem, Haarlem- merliede, Zandvoort, Alkmaar, Hoorn, Den Helder, Beverwijk en Heemskerk, terwijl ook de rijkspolitie van het dis trict Alkmaar mee deed. Bij de actie, die geheel als drankcon trole gold, kwamen echter ook nog an dere gebreken aan het licht. De politie constateerde 75 serieuze overtredingen zoals gladde banden en het rijden zon der rijbewijs. In totaal moest er donder dagavond 66 keer geblazen worden, ter wijl drie bloedproeven werden genomen. De houding van de Rijksluchtvaartdienst tegen over Transavia is de laatste tijd aanzienlijk soepeler geworden. Ook toen Transavia enige maanden ge leden de vloot met een gehuurde Boeing 707 wilde uitbreiden ondervond het geen tegenstand.. Dit on- Minister van Buitenlandse Zaeken Van der Stoel heeft dezer dagen in een t.v.- interview voor NOS-Panoramiek hoog opgegeven van zijn vertrouwen in de toekomst van de Europese samenwer king, waarbij hij speciaal de nadruk legde op de stellige groei van een Euro pese solidariteit. In vroeger jaren, toen het verlangen naar meer Europese eenheid nog met een zeker idealisme geladen was, heette dat anders. Toen sprak men van „Euro pese geest” of „Europese burgerzin”. Ge lukkig heeft men dat afgeleerd, evenals men heeft afgeleerd met verering op te zien naar de Europese vlag. De Europese idealisten zijn vrijwel uitgestorven, al slepen de organisaties van Europese Fe deralisten zich in diverse Europese lan den nog moedig voort van de ene teleur stelling naar de andere. Er zijn zelfs dagen geweest dat men droomde van een „verenigd Europa als derde macht” met een eigen leger en eigen nationalis me tegenover de andere machtsconcen traties in de wereld. Dat alles is aan bloedarmoede ten onder gegaan. Niette min hoopt men officieel - en daar was minister Van der Stoel de vertolker van - nog op de totstandkoming van een zij het wat schimmige „Europese broe derschap”, die zich zou moeten uiten in economische en politieke omarmingen en vriendendaden, kortom in wat de minis ter „solidariteit” noemde. Er zijn natuurlijk geografische en economische omstandigheden die Europa een zekere extra-nationale samenwer king opleggen. De Europese Economische Gemeenschap is daar het reële getuige nis van. Maar „solidariteit” betekent heel wat anders. Solidariteit betekent dat men wat voor elkander over heeft en dat men ervan overtuigd is, dat niet eigen maar gezamenlijke belangen altijd voorop moeten staan. Er zijn objecten van „solidariteit” die dringend om aan dacht en behandeling vragen. Er zitten Europese landen in de knel die door gezamenlijke inspanning en een zekere onnationale onbaatzuchtigheid kunnen worden geholpen. Een van de meest actuele, urgentste onderwerpen is daar bij de Rijn vervuiling of, in het alge meen, de verpesting van de Europese waterstromen. Frankrijk en Duitsland kunnen dat euvel, waarvan de grootste ellende op Nederlandse schouders komt te rusten, verhelpen. Zij doen dat echter niet. Zij missen elk spoor van „solidari teit” op dit gebied. Platonische liefdesbe tuigingen zetten geen zoden aan de dijk. Het gaeat om de praktijk. En zelfs minis ter Van der Stoel, die meestal openhar tig is, hield er zijn mond stevig over dicht: de Rijn is Europa’s criterium van solidariteit en zolang men in Bonn en Parijs Oostindisch doof blijft voor de noodzaak tot een drastisch milieu- en vooral waterbeleid, is de Europese „soli dariteit” nog geen appel of ei waard. Op 1 april wordt er in Parijs weer over onderhandeld. Een april: een veelzeggende datum. Gezien de uitslag van de stemming moet er een tweede verkiezingsronde plaatsvinden. Deze is vastgesteld op vol gende week dinsdag. Om de verkiezingen te winnen moet een kandidaat namelijk meer dan de helft van het aantal uitge brachte stemmen halen. Zolang dat re sultaat niet is behaald, moet steeds een nieuwe ronde worden uitgeschreven. Op de derde plaats eindigde minister van Binnenlandse Zaken Roy Jenkins met 56 stemmen. De minister, voor Ener gie Tony Benn kreeg 37 stemmen en kwam daarmee op de vierde plaats. Dat was een veel beter resultaat dan men deze fervente socialist in het algemeen had toegedacht. Van de twee overige kandidaten kreeg minister van Financiën „We hebben toestemming gegeven omdat toen het toestel in gebruik werd genomen tegelijkertijd een aantal Caravelles uit dienst werd gesteld. Dus alles bij elkaar was het toch een vermindering van de geluidsoverlast”, aldus de woordvoerder van Ver keer en Waterstaat, die vermeldde dat met Trans avia tevens de afspraak is gemaakt dat de laatste twee Caravelles per 1 januari aanstaande voorgoed aan de grond blijven”. Bosch bouwt uitgekiende keukens. Waarin u zich roeren kunt. Waarin u alles dichtbij de hand hebt. Waarin alle elementen en inbouwapparaten pp elkaar afgestemd zijn. Want Bosch heeft alles in één hand. Keukens in elke kleur, uitvoering en grootte. Van hout en kunststof. Ingericht en aangekleed. Nu allemaal bij elkaar in één imposante keukenstudio. Komt u maar! Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden lel redactie 15389, na kantoortijd 10ÏJ09 Tel. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging; 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mijc, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling wat soepelere houding en Frankrijk bevat het Denis Healey 30 stemmen en minister voor Milieuzaken Anthony Crosland 17. Op grond van het verkiezingsreglement valt Crosland nu af. Vlak na het bekend worden van de uitslag deelde Tony Benn mee zich uit de strijd te zullen terugtrekken om Foot te steunen. Een uur later kondigde ook Roy Jenkins aan niet meer aan de volgende ronde te zullen deelnemen. Men neemt algemeen aan dat deJenkins- aanhangers wel op Callaghan zullen stemmen. Sinds de verrassende bekendmaking van Wilson vorige week dat hij wenste op te stappen als premier en als partij leider, was Callaghan favoriet bij de bookmakers. Michael Foot was tweede. macht, afgezet. Hoeveel personen er in Argentinië na de coup zijn aangehouden, wilde de junta niiet meedelen. Volgens diplomatie ke kringen in Buenos Aires zou het om ongeveer vijfhonderd mensen gaan. Veel gevangenen zijn in de haven van Buenos Aires aan boord van een troepentran sportschip van de marine gebracht. ROTTERDAM (ANP). Het che misch ontwerp-verdrag, dat volgende week donderdag in Parijs aan de minis ters van de Rijnoeverstaten zal worden voorgelegd, bevat veel compromissen. In eerder opgestelde stukken werden veel strengere eisen gesteld aan de beperking van de lozing van vuilstoffen in de Rijn. Met het nieuwe ontwerp zijn de dele gaties van Nederland en Frankrijk in het ambtelijk overleg al een eind tege moet gekomen aan de wensen van de Duitsers, die een veel soepelere regeling willen. Van Nederlandese zijde had men echter veel strengere maatstaven willen aanleggen dan aangegeven. Ondanks de van Nederland ontwerp-verdrag nog een aantal knel punten. Een onderwerp van discussie is de inventarisatie van de vuillozingen en de termijnen binnen welke de te nemen maatregelen van kracht moeten worden. Het is ook nog de vraag of de kwali teitsdoelstelling gemenschappelijk moet zijn of nationaal geregeld moet worden. Duitsland, dat onder de druk van zijn eigen industrie staat, is van mening, dat de eind vorig jaar door de EEG-landen opgestelde richtlijnen voor de beperking van de verontreiniging van oppervlakte wateren eigenlijk voldoende is voor de bescherming van het Rijnwater. De Ne derlandse delegatie is samen met de Fransen van mening, dat er voor het Rijngebied veel strengere normen moe ten gelden dan voor de overige rivieren. Naast de president zal een wetgevend comité van negen hoofdofficieren wor den aangesteld. Dit comité moet het staatshoofd adviseren over juridische en andere zaken. Wanneer de nieuwe president zal wor den benoemd, is niet bekendgemaakt. De junta heeft gisteren stakingen ver boden en de zeggenschap aan zich ge trokken over de universiteiten. de vak verenigingen en alle staatsbedrijven. Verder heeft zij vijf linkse politieke partijen verboden en beslag l. ten leiggen op hun roerend en onroerend goed- De nu verboden partijen zijn de communis tische revolutionaire partij, de politieke arbeidspartij, de trotskistische arbeider spartij, de socialistische arbeiderspartij en de communistische partij. Eerder had de junta al alle politieke activiteiten verboden. Een aantal leden van de rechterlijke onder wie de opperrechter, Vannacht plaatselijk een bui, overdag zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige tot krachtige wind uit west tot zuidwest. Minimumtemperaturen omstreeks 3 graden, maxima on geveer 9 graden. teerd, die vooral voor vleeswaren opval lend is. De lagere scholen zouden vandaag weer open gaan en maandag de middel bare. Gisteren mochten de bioscopen al weer open, terwijl fabrieken en andere bedrijven nagenoeg normaal werken. Al leen de banken bleven gesloten-. De sluiting van de banken is bedoeld om controleurs van het nieuwe bewind in de gelegenheid te stellen de boeken na te pluizen op eventuele sporen van corruptie onder de peronistische rege ring- Over mevrouw Peron, die huisarrest heeft in een afgelegen villa in het An- desgebergte, is sinds haar arrestatie niets meer vernomen. De militaire junta heeft tribunalen in het leven geroepen. Deze zullen voorna melijk zaken tegen terroristen behande len. De tribunalen hebben de bevoegd heid de doodstraf uit te spreken. I p |aa> 1 146 90 lp post 1 189 nu in het stuk staan

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1