KWESTIE VAN PRIJSCOMPENSATIE LOOPT HOOG OP Daling van werkloosheid in Europa Ei van 35 centimeter Verbond van Nederlandse Ondernemingen: Misbruik sociaal stelsel worden bestreden moet CBS wil naar zwart circuit onderzoek 20 voor et te Dé 120 mm filtersigaret ffllMKOM I „Vakbeweging moet „Reden sluiting Kirsch waanzin” „PvdA LEVERT GEEN BIJDRAGE AAN OMBL'IGINGSBELEID vrijheid behouden tot onderhandelen” 59 99 PROF. VAN DEN DOEL: TWEEDE VOORZITTER VAN CNV: V R IJ D A G 26 MAART 19 7 6 ECONOMIE CIJFERS EEG: WIERDEN (ANP) Bestrijding van verspilling, van misbruik en van verkeerd gebruik van sociale voorzieningen is een middel om het hele stelsel van sociale zekerheid te beschermen. Als daar strenge maatregelen voor nodig zijn, is dat in ons aller belang. De tweede voor zitter van het CNV, de heer L. de Graaf, verklaarde dit gisteravond op een bijeenkomst van de besturen bonden van de drie vakcentrales in Wierden. Sluier Timeislangerdaneen gewone filtersigaret. Time is slanker en Time is bruin. Time trekt aangenaam licht. Timeheeftméér milde smaak. Proef hetgrote Time-verschil. 1 -SJ I Ziekenfondsen erg boos op huisartsen l ADVERTENTIE ampen ngd 1 it UTRECHT (ANP). Experts van het Centraal Bureau voor de Statistiek wer ken aan een voorstel dat het mogelijk moet maken meer zicht te krijgen op de economische activiteiten die zich in Ne derland „zwart” afspelen. UTRECHT (ANP). Van de vakbe weging wordt niet gevraagd dat ze de onderhandelingsvrijheid over lonen on voorwaardelijk afstaat. Nee, zij moet de vrijheid hebben om van jaar tot jaar te kunnen besluiten of ze wil meewerken aan de geleide loonpolitiek. wer- volgens AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden heden: een verzoek aan het publiek om ge vallen van misbruik te melden. uitbreiding van het aantal ambtena ren met opsporingsbevoegdheid; Hij deed daar een aantal aanbevelin gen ter voorkoming en bestrijding van misbruik van sociale voorzieningen: versterking van de controle-appara- ten van de uitvoeringsorganen; De daling in de werkloosheid die zich in de EEG-landen sinds het begin dit jaar manifesteert, zet door. Dat is vooral het geval in Frankrijk, West-Duitsland en in Nederland, aldus deelde een com- missiewoordvoerder mee. Eind vorig jaar bereikte de werkloosheid in Europa haar top. Er waren toen 5.700.000 mensen die geen werk hadden. De ziekenfondsraad besloot uiteinde lijk, staatssecretaris Hendriks een brief te schrijven om hem dit probleem voor te leggen. Op de vergadering van de Zieken fondsraad in Amstelveen lichtte het Kroonlid prof. dr. J. F. Rang gisteren al een tipje op van de sluier rond het dreigende conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen. Hij vroeg LHV-voorzitter S. van Randen, die als plaatsvervangend lid aanwezig was, namelijk op een nogal „Wie misbruik maakt van de sociale voorzieningen pleegt in feite diefstal, maar blijkbaar wordt dit door velen niet meer zo ervaren”, aldus de heer De Graaf. Hij stelde overigens met nadruk, dat misbruik geen regel, maar uitzonde ring is en dat de bestrijding ervan niet mag ontaarden in een heksenjacht en niet mag leiden tot een kwetsende be handeling van zieken en werklozen. Volgens de prijzenwet kunnen onthef fingen van prij zenbeschikkingen alleen worden gegeven aan individuele perso nen of ondernemingen die in bijzondere omstandigheden verkeren. Als het om een hele groep gaat, moet een aparte beschikking worden getroffen. Eigenlijk zou dat dus moeten gelden voor „de” huisartsen, specialisten, apo thekers enz., maar de keus tussen ont heffing van de prijzenbeschikking 1976 en het afzien van de 4,5 pet. honorari- umverhoging is door de bewindslieden van Volksgezondheid en Economische Zaken alleen maar op tafel gelegd in een brief van 9 februari aan de UTRECHT. „Dat is complete waan zin en een complete verrassing”. Dit is het commentaar van voorzitter P. de Wit van de christelijke bedrijfsbond HBV op het nieuws dat het modehuis Kirsch aan het Leidseplein in Amster dam om gezondheidsredenen van de di recteur dicht gaat. Gisteren hebben wij hierover bericht. De FNV tekent hierbij aan, dat ook het CBS beseft dat het een moeilijke zaak zal zijn om wat meer zicht te krijgen op de om vang van de zwarte economische activiteiten. De discussie tussen prof. Rang en de LHV-voorzitter ontspon zich na een langdurig debat over de vraag, of het besluit van staatssecretaris Hendriks en minister Lubbers juridisch-formeel wel door de beugel kan. Het verbond merkt op dat de ombui- gingsoperatie waarvoor het kabinet-Den Uyl zich gesteld ziet, de PvdA noodzaakt het programma te herzien dat was geba seerd op Keerpunt ’72. De door het kabinet genoemde norm van een percent van het nationale inkomen waarmee de collectieve uitgaven tot 1980 jaarlijks BRUSSEL (ANP). Voor het eerst sinds medio 1974, toen de werkloosheid in Europa geweldig begon op te lopen, doet zich nu een terugval van die werk loosheid voor. Dit blijkt duidelijk uit de laatste cijfers die de Europese commis sie, het „dagelijks bestuur” van de EEG, gisteren in Brussel heeft verstrekt. ziekenfondsorganisaties, waarvan de zie kenfondsraad een afschrift heeft gekre gen. de automatische groei van de uitgaven af te remmen, zei de heer De Graaf dat het afremmen tot gevolg zal hebben dat ook in de sociale verzekering hier en daar pijnlijk moet worden gesneden. De vakbeweging moet Voor een partij als de PvdA, die haar programma van groeiende overheidsuit gaven had gebaseerd op een economische groei die ver ligt boven de huidige, is dat vanzelfsprekend geen eenvoudige op gave. In een „stellingname van het par tijbestuur voor de partijraad van 27 maart” bevestigt het partijbestuur van de Pvda dat,” aldus het verbond. Getuige de „op zichzelf juiste, zij het wat voorzichtig geformuleerde stelling name, is er dus alle aanleiding voor het partijbestuur om aan te geven op welke wijze het meent dat een dergelijke om- Time is méér dan een filtersigaret „Uit één ei zijn maar 4 d 5 plakjes te halen”, klaagde de horeca. Daarom ver vaardigde een fabrikant een 35 centime ter lang ei. Hij centrifugeerde het eiwit tot het hard werd, maakte er een rol van, in de rol boorde hij, in de lengte, een gat en vulde dat met eigeel. In de „worst” gaan 2 eieren en er zijn 75 beeldschone plakjes uit te halen. centralisatie van het opsporen van strafbare feiten door de oprichting van een bijzondere opsporingsdienst; volgens hem bereid zijn voor die ingreep medeverantwoordelijkheid te aanvaar den. Daarbij zal wel moeten worden gewaakt tegen het hanteren van de bot te bijl en de „soms waar te nemen wellust tot afbraak van de sociale ze kerheid.” Volgens de laatste cijfers zijn er mo menteel rond 5.567.000 werklozen in Eu ropa. Italië kent nog het grootste aantal werklozen, namelijk 1.164.300. Andere landen met meer dan een miljoen men sen zonder werk zijn de Duitse Bondsre publiek (1.346.723), Groot-Brittannië met 1.253.427 (plus nog eens ruim 50.000 wer klozen in Noord-Ierland) en Frankrijk (1.017.357). In een reactie op het plan van de drie hoogleraren (vorige week gepubliceerd in het blad Economisch-Statistische Be richten) liet de FNV weten de geleide loonpolitiek niet zo te zien zitten. In een commentaar op de aanvulling van prof. Van den Doel zei de FNV- econoom J. van der Hoeven het een buitengewoon gewichtig amandement te vinden. „Maar ik geloof toch dat de vakbeweging die in het verleden en het heden getoond heeft buitengewoon hoge waarde te hechten aan de collec tieve voorzieningen mans genoeg is om in overleg met de werkgevers en met de overheid haar voorstellen uiteen te zetten over het arbeidsvoorwaardebe- leid. Waar de vakbeweging niet toe be reid is, al was het maar voor een jaar, is om die blanco cheque af te geven. Een dergelijke strategie zou de vakbeweging enorm opbreken”, aldus Van der Hoe ven. Volgens de Federatie Nederlandse Vakbeweging (NW en NKV) reageert het CBS hiermee op een brief van FNV- secretaris F. Drabbe. In die brief ging hij op zijn beurt weer in op uitlatingen van de econoom prof. dr. A. Heertje over het „zwarte circuit”. Prof. Heertje noemde het onlangs niet onwaarschijn lijk, dat 15 percent van het nationale inkomen buiten de officiële registratie blijft. Officiële cijfers over produktie, handelsomzetten en inkomens geven vol gens hem een veel te pessimistisch beeld van de economische toestand. De commissie overeenkomsten van de Ziekenfondsraad vreest nu, dat ze straks overeenkomsten tussen ziekenfondsen en medewerkers ter goedkeuring krijgt voorgelegd die in feite in strijd zijn met de wet. De VMZ-bestuurder vreest, dat maat regelen die de rechten van de verzeker den beperken niet kunnen uitblijven, als de LHV (en ook de Landelijke Specialis ten Vereniging) nu na jarenlange pogin gen van de kant van de ziekenfondsen nog blijven weigeren om mee te werken aan de noodzakelijke beperking van het geneesmiddelen verbruik. Van een kelijke kostenbeheersing kan hem alleen iets terecht komen als alle werkers en instellingen op het terrein van de gezondheidszorg inzien, dat be perking het kenmerk van de meester is en als zij zich daarnaar ook gedragen. De regeringsmaatregel, waar de LHV bezwaar tegen heeft, is het besluit van staatssecretaris Hendriks (Volksgezond heid) en minister Lubbers (Economische Zaken), de prijsbeschikking van 1975 van toepassing te verklaren op die zie kenfondsmedewerkers, die niet vrijwillig afzien van de prijscompensatie van 4,5 percent per 1 januari ’76, die ook de ambtenaren hebben gekregen. Dat bete kent, dat zij hun gestegen praktij kkosten dan niet volledig in hun tarieven mogen doorberekenen. De specialisten en de apothekers hebben inmiddels van de 4,5 percent honorariumverhoging afgezien. De apothekers hebben sindsdien laten weten dat ze daartoe al hadden besloten voordat bekend was, dat ze anders de stijging van de prijskosten niet volledig mochten doorberekenen. De huisartsen en de tandartsen willen zowel de 4,5 percent prijscompensatie als de vergoe ding voor de stijging van de praktijk- kosten. Deze aanvulling geeft de socialistische econoom prof. H. van den Doel op het plan dat hij vorige week samen met prof. Tinbergen en prof. De Galan, lan ceerde voor het herinvoeren van een geleide loonpolitiek. In een publikatie van de Federatie Nederlandse Vakbewe ging zegt Van den Doel dat de vakbewe ging de vrijheid moet hebben het instru ment van loonvorming weer zelf in handen te nemen, als de omstandigheden veranderen of als de overheid te weinig opschiet met het tot stand brengen van maatschappelijke veranderingen, zoals op het vlak van medezeggenschap, de investeringen en de inkomensverdeling. Hij betoogt verder dat die veranderin gen niet van de ene op de andere dag te verwezenlijken zijn, maar dat het zeker een jaar of vijf zal duren voor het zover is. „Gedurende die tijd moet de vakbe weging van jaar tot jaar het recht hebben om haar eigen verantwoordelijk heid terug te eisen”, aldus prof. Van den Doel. AMSTELVEEN (ANP) De Landelijke Huisartsen Vereniging wil al leen afspraken maken met de ziekenfondsen over het voorschrijven van geneesmiddelen, als de regering haar prijsbeleid ten aanzien van de huis artsen wijzigt. Drs. F. H. Werkman, gedelegeerde van de federatie van ziekenfondsen VMZ, heeft dit gisteren meegedeeld. Hij vindt het beneden de standing van de huisartsenorganisatie, dat zij een door de overheid uitgevaardigde maatregel koppelt aan haar bereidheid om met de zieken fondsen tot afspraken over beperking van het voorschrijven te komen. ongebruikelijke manier via voorzitter dr. W. L. P. M. de Kort van de Zieken fondsraad, of er op de onlangs gehouden extra ledenvergadering van de LHV wel is gesproken over de voorstellen uit het rapport kostenbeheersing van de zieken fondsraad. En dan wel met name over het treffen van een regeling met de ziekenfondsen voor het medisch en eco nomisch verantwoord voorschrijven van geneesmiddelen (ook naar de kosten kij ken en geen onbeperkt herhalingsrecep- ten). De heer Van Randen antwoordde dat dat inderdaad de bedoeling van die le denvergadering was, maar dat men nau welijks aan dit onderwerp is toegeko men doordat de meeste aandacht van de leden uitging naar de honoreringsproble- matiek. Hij voegde hieraan toe, dat mi nister Lubbers inmiddels in een gesprek met de LHV heeft laten blijken, dat hij de aan de salarisschaal van een hoge re ambtenaar gekoppelde huisartsen honoraria niet te hoog „maar eerder aan de lage kant vindt”. buiging van gemeenschapsuitgaven en sociale lasten verwezenlijkt kan worden. Merkwaardigerwijze is daarvan echter letterlijk niets terug te vinden in de stellingname.” Voorts merkt het VNO op: „Het par tijbestuur bewijst' met dit stuk zijn eigen onvermogen. Er wordt op geen enkele manier aangegeven, hoe het denkt te komen tot enige afremming van de groei van collectieve uitgaven. Dit ondanks het feit dat de noodzaak daarvan met de mond wordt beleden. In de periode 1970 tot en met 1975 zijn jaarlijks gemiddeld 669 gevallen van fraude in verband met de werkloos heidswet geconstateerd. Het grootste deel betrof het invullen van een onjuiste werkhervatting. Op het totaal aantal ww-aanvragen varieerde het aantal fraudegevallen van 0.22 tot 0,53 percent. Amerikaanse dollar 2,65-2,75; Engelse pond 5,09-5,39; Belgische fr. (100) 6,43 6,73; Duitse mark (100) 103,75-106,75; Ital. lire (10.000) 29,50-33,50; Portugese esc. (100) 7,40-9,40; Canadese dollar 2,67- 2,77; Franse fr. (100) 56,25-59,25; Zwit serse fr. (100) 104,25-107,25; Zweedse kroon (100) 59,25-62,25; Noorse kroon (100) 47,25-50,25; Deense kroon (100) 42.25- 45,25; Oostenr. sch. (100) 14,56- 14,86; Spaanse pes. (100) 3,38-4,18; Griek se drachme (100) 7,35-8,60; Finse mark (100) 68,25-71,25; Joegosl. dinar (100) 13.25- 15,75. In Nederland zijn volgens de laatste cijfers van de Europese commissie 238.097 mensen zonder werk en dat zijn er altijd nog 37.802 meer dan ongeveer een jaar geleden. In een met ons land vergelijkbaar land, zoals België, hebben momenteel 226.246 mensen geen werk (bijna 73.000 meer dan een jaar eerder). DEN HAAG (ANP). Het Verbond van Nederlandse Ondernemingen is van mening dat het partijbestuur van de PvdA met zijn stellingname voor de partijraad van 27 maart „nog geen aan zet heeft gegeven tot een eigen bijdrage voor de ombuigingsoperatie die het kabi net dat door deze partij wordt ge steund moet verrichten. Door alleen voorwaarden te stellen en geen eigen bijdrage te leveren, stelt de PvdA zich niet op als constructieve partij, maar als een partij die ook in een crisissituatie nog haar stokpaarden blijft berijden.” Aldus het VNO in zijn orgaan Onderne ming van deze week. Het terrein waarop misbruik mogelijk is, is volgens de heer De Graaf beperkt doordat een groot deel van de sociale uitkeringen (voor 1976 geraamd op ruim 64 miljard) gebeurt aan de hand van objektieve normen. Dat geldt voor de pensioenen van bejaarden, weduwen en wezen 20 miljard) en in het algemeen ook voor uitgaven ten behoeve van ge neeskundige verzorging en kinderbijsla gen (19 miljard). De kans op „uitglijden” beperkt zich tot gevallen van ziekte, langdurige arbeidsongeschiktheid en werkloosheid. Het hele stuk is niet anders dan een samenraapsel van oude stokpaardjes die alleen tot doel hebben de hogere inko mens af te romen.” „Alles wat de overheid het individu van zijn bruto-inkomsten laat via af trekposten en dergelijke, is gunst van de overheid. Dit is naar onze mening een omkering van waarden die in een sa menleving van vrije en verantwoordelij ke mensen ontoelaatbaar is.” een straffer vervolgingsbeleid door Justitie (de heer De Graaf heeft de indruk dat teveel aangegeven fraude gevallen opzij worden gelegd); versnelling van de strafvervolging bij ernstige overtredingen; betere samenwerking tussen uitvoe ringsorganen en Justitie; het laten inleveren van de werkbrief- jes voor de werkloosheidswet op ver schillende tijden (wisselende dagen) en „De werkelijke fraude is natuurlijk omvangrijker dan de geconstateerde fraude”, aldus de heer De Graaf, „maar de bewering dat de geconstateerde frau de slechts een topje van de ijsberg te zien zou geven is een onbewezen stelling een 1-walijke vorm van verdachtma king.” Over de noodzaak, zouden mogen stijgen, betekenen een vermindering t en opzichte van vroeger gestelde en verwerkelijkte percentages. De bijstelling van de norm van 1,75 naar 1 percent houdt in dat de sociale premies ën belastingen een geringer be slag op de groei leggen. Daardoor ont staan problemen in de sfeer van over- heids- en sociale uitgaven, aldus het VNO.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 33