Japanse ex-militair wil reünie met Birma-spoorwegbouwers Libanese president blijft hardnekkig stand houden Protest VS tegen Moskou campagne Gromiko Geloof geen sprookjes Vier miljard bewoners over Sovjet-Unie en Rhodesië op aarde NAVO UITERMATE KWETSBAAR VOOR RUSSISCHE VERRASSINGSAANVAL Poging Concorde te weren mislukt „dreigementen HONGER TERUGGAVE GESPREK REGENEN geïnstalleerd Nieuwe aartsbisschop van Westminster door nico scheepmaker BINNEN- EN BUITENLAND 19 7 6 VR IJ D A G 2 6 MAART z irt 99 99 Een element iart Ge- van een i te /oor rve- /oor en istig iias BEIROET (Reuter, AFP) De Libanese president Soeleiman Fran jieh heeft gisteren zijn paleis ver laten nadat het een felle aanval te verduren had van linkse Libanezen die Franjiehs heengaan eisen, maar de 65-jarige leider liet weten dat hij in functie blijft. ?cte mité Am- be- eren mité nge- oek port aar- ans- snel men •nte- wa- liste ten ael >or et- De de het zan gen im- uit ira :es st- is- lag Noordflank Niet nodig (Van onze militaire medewerker) De opwinding rond de vraag of de Russen in staat zijn om binnen 48 uur de Rijn te bereiken is weggeëbd, nu is gebleken dat het hier niet ging om een officieel NAVO-Standpunt, maar om een privé-mening van een Bel gische generaal. Uit de reacties op dit bericht kan worden geconcludeerd, dat wij er nog niet aan zijn gewend om te moeten leven in de schaduw van een politieke en militaire grootmacht. Rusland heeft zich de laatste jaren ontwikkeld tot een mondiale grootmacht, is Amerika op het gebied van de atoombewapening opzij gestreefd en heeft zijn militaire voorsprong ten opzicht van West-Europa geaccentueerd. X Boven Beizoet drijven zwarte rookwolken van niet-gebluste branden in de haven. als u van primaat van Engeland. De hardnekkigheid waarmee Franjieh vasthoudt aan het presidentschap tegen een krachtige militaire oppositie en een omvangrijke politieke druk in, laat wei- Hij zei tegen de verslaggevers: „Ge looft u niet de sprookjes over de Sovjet- nker tien ■aart chip a en bare cha- uur i de Iks- verp tere wen om i de idse enst ge- .ions de maf dit esi- ten- de zo Ze ting men ieu- jid itie sst- ese zan an gst gen in de itie zan rij- 12 en rei- sul- >or- len. an- an- met de aar be- dat aal- ring de de lag en, !k- al- fen lij- ing ieis ng en an sg- in- len m, de in len m- ige lan ge- ris- va- on- 19 see. de ■ist. de lid- ha- WASHINGTON (Reuter, UPI) De Verenigde Staten hebben de Sovjet-Unie gisteren beschuldigd van opzettelijke organisatie van een De terugtrekking van Franjieh uit zijn tot een fort omgebouwd paleis naar et gemeenteuis van een stadje ten noord en van Beiroet is slechts tydeiyk. zo werd in een officiële verklaring gezegd. Wat anders is het als het gaat om een verrassingsaanval op de noordflank van de NAVO. Noorwegen flankeert daar een belangrijke Russische toegangsweg naar de Atlantische Oceaan en is met Rusland in een conflict gewikkeld over de exploitatie van de grondstoffenvoor raden iii de Barendszee. Niet ver van Noord-Noorwegen heeft de Sovjet-Unie Montgomery is dus eindelijk overle den, jaren na Eisenhower, Zjoekov en De Gaulle, en zelfs Kruis was hem nog voor. De grote generaals sterven alle maal op hun bed van ouderdom, dat is natuurlijk wel verdacht. Voor mij per soonlijk is Montgomery (ik kan het ook niet helpen) behalve met El Alamein verbonden met Alhambra en een goed- hollandse uitdrukking. Ik stond buiten in een lange rij voor de kassa van de Amsterdamse bioscoop Alhambra, ho pend op een kaartje voor een speelfilm- lange documentaire over El Alamein, Montgomery en zijn desert rats. Het was kort na de oorlog en het regende. Opeens begon het te kletteren van de regen. „Het houdt op met zachtjes rege nen”, zei toen de man naast mij. Als door de bliksem werd ik door deze uitdrukking, die ik toen nog nooit ge hoord had, getroffen, en sindsdien kan ik geen foto of bewegend beeld van Montgomery zien of ik denk onherroe pelijk: „Het houdt op met zachtjes rege nen. LONDEN (Reuter, DPA). Met veel Plechtigheid is gisteren de 53-jarige be nedictijner monnik George Basil Hume ■n de r.k. kathedraal van Westminster geïnstalleerd als de nieuwe aartsbisschop van Westminster. Japanse regering gekregen naar Tokio te komen. Het waarom is hem niet meegedeeld en hij heeft tot nu toe geweigerd te gaan, omdat hij geen redenen ziet voor een toelichting bij zijn plan ten gerieve van de regering. Ten aanzien van het hete hangijzer dat het zuiden van Afrika is, zegt het communiqué alleen, dat beide partijen een toelichting hebben gegeven bij hun standpunt. Blijft de vraag of Rusland zijn politie ke doelstellingen op militaire wijze wil beréiken. Immers, bij de overweging om van militaire middelen gebruik te ma ken spelen ook andere factoren (politie ke, ideologische, economische, sociale) een rol. Militaire macht is slechts een element van het totale machtspotentieel, waarmee in een conflictsituatie rekening moet worden gehouden. Mede daarom is het onjuist om de mogelijkheid van een Russische Rijn expeditie of een aanval op Noord-Noorwegen geïsoleerd aan de orde te stellen. campagne tegen Amerikaanse diplo maten in Moskou. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken deelde mee dat woensdag zo wel in Moskou als bij de Russische ambassade in Washington was ge protesteerd naar aanleiding van telefonische dreigementen in de af gelopen dagen aan het adres van Amerikaanse diplomaten. Met andere woorden: de NAVO heeft aanzienlijk meer tijd nodig dan het Warschaupact om tot actie over te gaan en dat maakt de organisatie uitermate kwetsbaar voor een verrassingsaanval. Hoe staan wij er op conventioneel- militair gebied voor? Een analyse van Hierbij is naar voren gekomen dat premier Wilson en minister van Buiten landse Zaken Callaghan, druk op Gro miko hebben uitgeoefend, geen stappen te zetten die de situatie in het zuiden van Afrika zouden kunnen verergeren. Over Angola en de omliggende gebie den zei Gromiko dat dit probleem op constructieve wijze kon worden opgelost „wanneer aan bepaalde voorwaarden is voldaan en de oprechte wens bestaat tot bijleggen.” Zonder toe te lichten wat hij ermee bedoelde, voegde hij hieraan toe: „er is iets van die aard in de maak.” Een radiostation dat de president gunstig gezind is meldde dat hij tegen journalis ten zei: „Ik ben ier gekomen om de wereld de stem van Libanon te laten oren”. Op de vraag op hij het presi- dentscap zou neerleggen als de crisis nog groter wordt, antwoordde hjj: „Ik ben hier op grond van de legitimiteit en de grondwet en ik blijf”.' Het zesjarige mandaat van Franjieh loopt pas in sep tember af. Het parlement, waarvan tweederde deel al een petitie ondertekende om het vertrek van Franjieh te vragen, zou deze vage bewoordingen kunnen gebruiken als voorwendsel om een nieuwe leider te benoemen. Overigens wordt ook na het vertrek van Franjieh het presidentieel paleis verdedigd door loyale troepen, waarschijnlijk om te voorkomen dat linkse troepen het gebied innemen en van daaruit een goed schootsveld hebben over dichtbevolkte christelijke wijken aan de voet van de heuvel. Op die reünie wil hij met de ex- krijgsgevangenen van de Japanners, een gemeenschappelijke verklaring tegen oorlog opstellen. een particuliere school voor de En gelse taal'in Koerasjiki in het westen van Japan, vertelde dat hij op de hoogte was van de kritiek die op zijn voornemen en dat van drie andere Japanse ex-militairen, is geleverd door kranten in Groot-Brittannië, de Verenigde Staten en Hong Kong, maar dat hij niettemin doorgaat met de voorbereidingen voor de reünie in oktober in Thailand. Nu lijkt een dergelijke aanval in de centaaleuropese regio niet erg waar schijnlijk. Daar immers bevinden zich niet alleen goed opgeleide en goed uitge ruste Westduitse strijdkrachten (onder andere 32 gemechaniseerde brigades: plusminus 100.000 man en 2650 tanks), maar ook een aanzienlijke Amerikaanse strijdmacht (Zevende Amerikaanse le ger: 180.000 man en 2100 tanks). Een aanval in deze regio betekent een directe militaire confrontatie met Amerika en dat is vooralsnog het laatste wat de Russen willen. WASHINGTON (DPA). Als de klok zondag a.s. middernacht slaat, zal de aarde vier miljard bewoners hebben. Dit heeft het „Population Reference Bureau” gisteren in Washington bekendgemaakt op grond van nieuwe demografische schattingen. Het groeitempo van de wereldbevol king heeft zich steeds meer versneld, aldus het bureau. Waren er twee tot drie miljoen jaar nodig voordat het eerste miljard mensen in 1850 de aarde bewoonden, het duurde maar 80 jaar voordat er twee miljard waren. Dertig jaar later waren het er drie miljard en na 15 jaar werd de vier miljard bereikt. De deskundigen van het bureau ver wachten dat over slechts 13 jaar, in 1989, het aantal mensen op aarde de vijf miljard zal hebben bereikt als het huidi ge groeitempo van 1,8 percent ongewij zigd blijft. Een groepering uit het Noorse verzet werd wat ongeduldig, en stuurde een jonge enthousiaste student op Hamsun af om hem te liquideren. Want zo ging dat in die dagen. De Duitser Tankred Dorst (Dorst, Hanger, Pan, het houdt niet op) heeft er nog een toneelstuk over geschreven. De student nam contact op met Hamsun, praatte met hem en zag van de liquidatie af. Een soortgelijk geval dus als van de Joegoslaaf „Karate Bob”, waarover ik in deze rubriek ver teld heb en die volgende maand weer in Amsterdam terecht moet staan. Hij moest, volgens zijn zeggen, in opdracht van de Joegoslavische geheime dienst de anti-titoist Dapcevic in Brussel vermoor den (Dapcevic is inmiddels via Boekarest naar Belgrado ontvoerd), belde aan, kwam met Dapcevic in gesprek, en zag ervan af hem neer te schieten. Het is blijkbaar altijd makkelijker een „object” te vermoorden, dan iemand met wie je tevoren gecommuniceerd hebt. Les 1 is dus: praat met uw moordenaar voordat hij schiet, het kan u uw leven schelen. Eén van de gevolgen van deze ontwik keling is, dat de waardevastheid van de Amerikaanse nucleaire garantie voor de veiligeid van West-Europa is aangetast. De zekerheid uit de tijd toen het Westen op het gebied van de atoombewapening superieur was, heeft plaatsgemaakt voor onzekerheid, nu Rusland in staat is een Amerikaanse actie met een atoomwapen- aanval op het Amerikaanse continent te beantwoorden. Met andere woorden: de bereidheid van Amerika om in geval van een militair conflict in Europa als eerste gebruik te maken van atoomwa pens is niet langer vanzelfsprekend. nig kans open voor een snelle oplossing van de Libanese crisis, aldus waarne mers. Linkse krachten, onder het politie ke bevel van de socialistische leider Kamal Joemblatt, lijken vastbesloten door te vechten tot zij de val van Franjieh hebben bewerkstelligd. Joem blatt ontmoette gisteren andere linkse leiders en Palestijnse vertegenwoordi gers. Maar hij zei al bij voorbaat een bestand van de hand te wijzen. Hij merkte op: „Degenen die Vluchten, kun nen nog iets groters verwachten”. De verhuizing van Franjieh naar een christelijk bolwerk ten noorden van Bei roet zal waarschijnlijk het weinige gezag dat hij nog heeft over de mohammeda nen in het land nog verder ondermijnen. Volgens waarnemers kunnen de linkse leiders de actie van de president inter preteren als een feitelijk aftreden om te pogen een nieuwe leider te installeren. De Libanese grondwet zegt dat in het geval het presidentschap vacant wordt door het overlijden van het staatshoofd, door ontslag of door „een andere oor zaak” het parlement bijeen moet komen om een opvolger te kiezen. Van deze zestien wonen er volgens de nu 58-jarige ex tolk in het keizer lijke Japanse leger, zes in Groot- Brittannië, drie in Australië, één in Zuid-Afrika en drie in Neder land. Takasji Nagase, die nu hoofd is van Ds relatieve vermindering van de mi litaire waarde van atoomwapens heeft ertoe geleid dat in het politdek-strate- gisch proces, conventionele militaire middelen een steeds belangrijker rol zijn gaan spelen. Deze middelen dragen, nu er sprake is van een nucleaire pat stelling, meer dan in het verleden bij aan de handhaving van de politieke stabiliteit in de Europese regio. WASHINGTON (Reuter). De Ame rikaanse Senaat heeft gisteren een po ging voorkomen de Brits-Franse super- sone Concorde te weren van de Ameri kaanse luchthavens. Met 50 tegen 31 stemmen verwierp de senaat een amendement van senator Weicker de Concorde landingsrechten te ontzeggen behalve in noodgevallen. Het amendement was verbonden aan een wet op uitbreiding van de internationale luchthaven Dulles bij Washington. Het ministerie van Verkeer maakte 4 februari bekend dat de Concorde voor een proefperiode landingsrechten zou krijgen op de luchthavens Dulles en Kennedy bij New York. Van twee andere anti-Concorde amendementen werd er één later ver worpen en het derde ingetrokken. Ik noemde Hitler even, omdat Knut Hamsun in 1943 een bezoek bracht aan de Führer, en ook voor het overige een quisling was in het land van Quisling, reden waarom hij na de oorlog, toen hij 86 was, samen met 25.000 andere land verraderlijke Noren (op een totaal van 3 miljoen) gezuiverd werd. Dat had nogal wat voeten in de aarde, er werden pogingen in het werk gesteld om hem ontoerekeningsvatbaar te verklaren, maar dat humane plan torpedeerde hij zelf door op 90-jarige leeftijd in zijn laatste boek „Langs overwoekerde pa den” niet alleen alle schuld op zich te nemen, maar er ook blijk van te geven dat hij nog lang niet dement was. De Noren hadden intussen weinig medelij den met de afgedwaalde oude baas, zij haalden hun lang gekoesterde Knut Hamsun-boeken uit hun kast, en gooiden die demonstratief over de tuinmuur rond het tehuis voor demente bejaarden waarin hij zolang was opgenomen. Dat heeft wel iets, vind ik. Het doet in ieder geval sympathieker aan dan het ver branden van boeken. De Noren ver brandden zijn boeken niet, ze gaven ze gewoon aan hem terug. zorg betreft de gereedstelling van de strijdkrachten. Een betrekkelijk groot deel van de Warschaupactstrijdkrachten is paraat en het gecentraliseerde systeem van besluitvorming garandeert een snel le inzet. De NAVO daarentegen is voor zijn verdediging in belangrijke mate af hankelijk van te mobiliseren en over grote afstanden (onder andere Amerika) te verplaatsen eenheden. Bovendien is het op gang brengen van de Atlantische oorlogsmachine gebonden aan gemeen schappelijk overleg. Toen Adolf Hitler in 1889 werd gebo ren, was Knut Hamsun al één jaar beroemd dankzij zijn roman „Honger”, waarvan toen een fragment gepubliceerd was. Zes jaar later (Hitler was toen 5) verscheen „Pan”. Beide boeken zijn gis teren in kersverse vertalingen van Cora Polet en Marguérite Toernqvist-Ver- schuur door de Arbeiderspers gelan ceerd. Dat gebeurde min of meer toepas selijk, in het Noorse restaurant „Liflaf” in Amsterdam, waar overigens ook nog een tweede Noors restaurant is, „Norway Inn’ geheten. Zouden er ook twee Ne derlandse restaurants in Oslo zijn, vraag ik me dan af, respectievelijk „Hutspot” en „Holland Inn” geheten, en zo nee, waarom niet? Van de Noorse keuken herinner ik me al twintig jaar een erwtensoep in een restaurant in Narvik, waarin de erwtdichtheid even groot was als bij cns de soepballetj esdichtheid in groentensoep. Goed, „Pan” en „Honger” dus in „Li flaf”, waarbij u even niet aan het pan netje honger van Kniertje moet denken, Want de „Pan” van Hamsun is de god Pan (Heijermans van 1864 en Hamsun van 1859 waren wel tijdgenoten). dwangarbeiders hebben gehouden. Een aantal heeft kritiek op zijn plan geoefend en zelfs gezegd dat het niet nodig is dat men zich bij zijn voor malige gevangenen verontschuldigt. Toch verwacht Nagase meer be langstelling van Japanse kant dan op het ogenblik nog het geval is, aange zien enkele veteranenbonden in Ja pan het voorstel op de agenda van hun bijeenkomsten in april hebben gezet. Nagase zegt geen protestbrieven uit het buitenland te hebben gekregen. Wel heeft hij een uitnodiging van de LONDEN (Reuter). De Russische minister van Buitenlandse Zaken Andrei Gromiko heeft gisteren in Londen ge zegd dat zijn land niet is betrokken bij Rhodesië of Namibië (Zuidwest-Afrika). „Kijkend naar de kaart kunnen we de namen Rhodesië en Nambië tegenko men, maar wij hebben er niets mee van doen”, aldus Gromiko op de persconfe rentie waarmee hij zijn bezoek van vier dagen aan Groot-Brittannië afsloot. Harold Payne, voorzittei’ van de nationale bond van verenigingen van ex-krijgsgevangenen in het Verre- Ooste in Groot-Brittannië en Ier land, heeft naar Nagases zeggen deze een brief gestuurd, waarin hij schrijft dat het aan de leden persoonlijk zal worden overgelaten op zijn uitnodi ging al of niet in te gaan. TOKIO (Reuter). Een Japanse ex-militair die een reunie wil beleg gen met voormalige krijgsgevangenen die aan de spoorweg over de rivier de Kwai in Birma hebben moeten bou- wen, heeft gezegd dat tot dusver zestien ex-gevangenen instemming met zijn plan hebben betuigd. Na de plechtigheid werd er een oecu menische vesperdienst gehouden in Westminster Abbey, de zetel van de Gedreigd was met doodschieten en het beschadigen van auto’s. Gisteren moest een deel van de Amerikaanse ambassade in Moskou worden ontruimd na een valse bommelding. De incidenten in Moskou volgen na een reeks dreigementen en bommeldin gen tegen Russische instellingen in New York. Nog gisteren werd een explosief voorwerp gevonden in het kantoor van de Russische handelmaatschappij Am- torg in New York. Joodse groepen eisen vaak de verantwoordelijkheid voor de incidenten op. Een onbekende, die zich lid van de „joodse verzetsgroep” noemde, meldde woensdag aan het persbureau UPI dat bij Amtorg een bom zou wor den geplaatst. De politie vond niets, maar de bom werd gisteren vroeg door een employé gevonden in een gereed schapskist. op het Kola-schiereiland in het Moer manskgebied grote militaire bases voor maritieme, land- en luchtstrijdkrachten. De NAVO-inbreng in deze sector is be perkt, med- omdat Noorwegen een ver bod heeft uitgevaardigd om vreemde troepen en atoomwapens op zijn grond gebied te stationeren. De militaire krachtsverhouding tussen NAVO en Warschaupact is in het grensgebied tus sen Noorwegen en Rusland 1 5. Militair gezien is de situatie aldaar moeilijk. En een verrassingsaanval om in deze sector de handen vrij te krijgen is een reële mogelijkheid. Deze wellicht geruststellende woorden laten onverlet dat er nog voldoende redenen zijn voor bezorgdheid over de huidige militaire situatie. Een eerste is dat wij de kwantitatieve en kwalitatieve verbeteringen van de Warschaupact- strijdkrachten beantwoorden met een vermindering van de defensie-inspan- ning. Zo werd in de periode 1969 1975 de parate sterkte van de Nederlandse krijgsmacht teruggebracht met 18.000 man. En soortgelijke reducties zien wij ook in landen als België, Denemarken en Frankrijk. In feite heeft alleen West-Duitsland zich de moeite getroost om de militaire ontwikkelingen achter het Ijzeren Gor dijn te volgen. Een tweede reden tot het militaire potentieel van Oost en West leert dat er tussen NAVO en Warschaupact een globale pariteit be staat, zij het dat laatstgenoemd veilig heidssysteem met name in Centraal en Noord-Europa duidelijk sterker is. Maar een 1 :1 -verhouding in dit gebied is ook niet nodig, omdat de NAVO zich uitslui tend beperkt tot verdedigend optreden (een aanvaller moet nu eenmaal veel sterker zijn om blijvend succes te heb ben). Volgens Nagase zijn aan het werk aan de Birma-spoorweg van 415 kilo meter tussen Thailand en Birma, 12.000 krijgsgevangenen en 30.000 plaatselijke dwangarbeiders bezwe ken. De weg was in oktober 1943 klaar. In het westen wordt geschat dat het gedwongen karwei het leven heeft gekost aan 16.000 Britse, Au stralische, Amerikaanse en Neder landse krijgsgevangenen en ongeveer honderduizend Aziaten. Nagase vermoedt dat er nog min stens 1000 Japanse ex-militairen zijn die toezicht op het werk van de Wellicht is de zorg over de defensie van Noord- en West-Europa terecht. Maar vooi een koerswijziging is meer nodig dan een incidenteel paniekbericht. Het veiligheidsbeleid, ook in zijn ont wikkeling, vraagt een solide basis, name lijk een volledige analyse van de machtsfactoren in de Oost-West-relatie. Alleen een dergelijke analyse, waarvan het op voorhand niet zeker is dat die In ons nadeel uitvalt, kan leren wat ons op militair gebied te doen staat. Unie en Rhodesië of Namibië objectief wilt zijn.” Het gemeenschappelijke communiqué dat ten besluite van Gromiko’s bezoek in Londen is uitgegeven, is beperkt geble ven tot algemeenheden over de nood zaak van groter internationale samen werking.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3