GOEDERENVERVOER NS Nog geen Egyptische scheepsbouworder voor Nederland Resultaat CSM 1 Noord-Zuiddialoog Uitgevers tegen cao-voorstel I vakbonden Europese consument heeft meer vertrouwen in toekomst economie 27o Rijkspostspaarbank niet lager Rente rekening RPS boekje Zilvervloot sparen met 10%premie PIus- rekening m geld] 04% Beleggings- Spaar- bewijzen deposito's 04/4 /o/ //o IX Meer informatie? Sparen via postgirorekening Eetiijkiscerfijk: Ook onze hypotheek rente gaat weer omlaag: I r )er ■I “0/ 2/0 ■RFJ WOENSDAG 3 1 MAART 1976 ECONOMIE 11 12 ar- F a ft Per 1 april 1976 moet de Rijkspost- spaarbank een aantal van haar rentetarieven verlagen. Dat kan niet anders. Want overal daalt de rente. De nieuwe percentages vindt u hierbij vermeld. de uw nationale spaar-en hypotheekbank in k. di- let al ike Uw geld direkt en zon der kosten beschikbaar. Voor spaargeld waar over u altijd direkt en zonder kosten kunt beschikken. Geld inleggen en opnemen op elk postkantoor. Voor jonge mensen van 15 tot 21 jaar. Minimale inleg f 30,-- maximale inleg f480,-- per jaar. Na 6 jaar 10% premie over het totaal bedrag incl. rente. Uw geld direkt beschik baar. Over het op te nemen bedrag wordt 1% in rekening gebracht - UTRECHT (ANP). Volgens de Vervoersfederatie NVV/NKV komt de werkgelegenheid voor 300 NS’ers op rangeerstations in Venlo, Amster dam, Amersfoort, Eist en Susteren op de tocht te staan. De NS-directie bestudeert momenteel een totaal gewijzigde opzet van de goederentrein dienst en de rangeerdienst. De NS verricht die studie als gevolg van de overheidsopdracht dat in 1980 de kosten van het goederenvervoer door de vervoersopbrengsten moeten worden gedekt, aldus de federatie. In coupures van f1.000,-- en f5.000,-. Vaste percentages geduren de de hele looptijd. ,se Minimum storting f1.000,-.Vaste percentages gedurende de hele looptijd. bel gratis 0017 vraag een folder bij het postkantoor schrijf, zonder postzegel,naar 7 (deRijkspostspaarbank,y-xr Amsterdam. W Werkgelegenheid in gevaar voor honderden mensen Nederlands standpunt ondervindt waardering 6 <9 e Ik n o o kan erug een it: 'an 'en ing heer onderhoud en de administratie in de goederensector van NS. Deze studies dragen een spoedeisend karakter want met Verkeer en Waterstaat is afgespro ken dat ze voor 1 juni moeten zijn afgerond. Volgens de Vervoersfederatie is de on rust onder het personeel groot, ook al omdat NS tot op heden de vakorganisa ties nog niet volledig over de plannen zou hebben geïnformeerd. „Van een goed gecoördineerd voorlichtingsbeleid op dit punt is tot op heden geen sprake ge weest. Wij betreuren in hoge mate de onvoorstelbaar amateuristische en ver warring scheppende berichtgeving terza ke door de NS”, aldus de Vervoersfede ratie. De rentevergoeding op reeds uitgegeven Beleggingsbewijzcn blijft ongewijzigd. helft, 500 miljoen dollar, wordt gefour neerd door de staten van de OPEC, de organisatie van olieproducerende landen. De OPEC-landen hebben laten weten te hopen, dat op de volgende bijeen komst van hun organisatie kan worden beslist over de grootte van de bijdrage uit het Arabische ontwikkelingsfonds. In mei, in Djakarta, zullen de OPEC-lan den tevens beslissen of de olieprijzen de komende tijd moeten worden verhoogd of op het huidige peil bevroren. De vertegenwoordiger van Saoedi-Arabië in de Noord-Zuid dialoog heeft verklaard, dat bij de beslissing rekening zal worden gehouden met wat in de Energiecommis- sie van deze dialoog naar voren is ge bracht. Dc rentevergoeding op reeds gestorte Spaardeposito's blijft ongewijzigd. Aandeelhouders toonden zich tevreden met het dividendvoorstel maar drongen toch aan in de toekomst wat meer con tant dividend uit te betalen. Het bestuur zegde toe dit te zullen bekijken. AMSTERDAM, 30 maart (ANP). De advieskoersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier geldend in Amsterdam op de volgende werkdag lui den heden: AMSTERDAM (ANP). De directie van NV Centrale Suiker Maatschappij (CSM) is van mening dat de bedrijfs resultaten in het op 1 oktober begonnen boekjaar 1975-1976 niet lager zullen uit komen dan in het voorgaande boekjaar. De nettowinst bedroeg toen ƒ17,1 mil joen. De directie die dit gisteren in de jaarvergadering meedeelde, voegde hier aan toe dat de omzet in geld dicht in de buurt van ƒ500 miljoen zal liggen (v.j. 426,4 miljoen). JS- JS- an )n- aat >e- >e- en 31% 31% 71% 51% Als u als gevolg van de rentewijzi- ging uw Plusrekeriing wilt opheffen, kunt u dit tot 15 april zonder kosten doen. Voor de vergadering gisteren in het Sonesta hotel te Amsterdam begon, stel de zich daar een 20-tal werknemers op die gehoor hadden gegeven aan een op roep van de vakgroep boekhandel en uit geverij van de NW-bond Mercurius om te demonstreren vóór de afsluiting van een CAO. Zij hadden een kant en klaar voorstel voor zo’n arbeidsovereenkomst bij zich en reikten die uit aan de uitge vers. die het hotel binnen gingen. landbouw in arme landen. De Verenigde Staten zijn bereid 200 miljoen dollar bij te dragen vooropgesteld dat het door de FAO (de voedsel- en landbouworganisa tie van de V.N.) genoemde streefcijfer van een miljard wordt gehaald en de Het staat voor de Vervoersfederatie vast dat de jongste brief van minister Westerterp, waarbij hij de NS tot zui nigheid maant, op het goederengebeuren „al een zeer nadrukkelijk stempel zet. Het gaat in wezen om een politieke keuze die ons met de rug tegen de muur zet. De sociale consequenties van die keuze lijken nauwelijks oplosbaar”, al dus de Vervoersfederatie. Minister Wes terterp liet onlangs NS schriftelijk we ten dat de nu al vastgestelde overheids bijdragen voor 1977 en 1978 niet kunnen worden overschreden. De vervoersvak- bonden spraken het onaanvaardbaar uit over deze brief en constateerden dat de minister „de botte bijl” in de spoorwe gen wil gaan zetten. De vermindering van arbeidsplaatsen zou mogelijk worden als medio 1979 het nieuwe en moderne Rotterdamse ran geerstation Kijfhoek klaar is. Volgens een publikatie van de Vervoersfederatie zijn er nog meer arbeidsbesparende maatregelen in petto want de NS start binnenkort ook een studie over het be- Amerikaanse dollar 2,65-2,75. Engelse pond 5,04-5,34. Belgische fr. (100) 6,43-6,73. Duitse Mark (100) 104,00-107,00. Ital. lire (10.000) 29,50-33,50. Portugese esc. (100) 7,50-9,50. Canadese Dollar 2,68-2,78. Franse fr. (100) 56,50-59,50. Zwitserse fr. (100) 104,50-107,50. Zweedse kroon (100) 59,25-62,25. Noorse Kroon (100) 47,25-45,25. deense kroon (100) 42,25-45,25. Oostenr. sch. (100) 14,60-14,90. Spaanse pes. (100) 3,87-4,17. Griekse drachme (100) 7,45-8,70. Finse mark (100) 68,25-71,25. Joegosl. dinar (100) 13,50-16,00. DEN HAAG (ANP). De bereidheid van Nederland om, als enige der negen EEG-landen, bij te dragen aan een nieuw op te richten fonds voor stabilisa tie van grondstoffenprijzen, heeft in de Noord-Zuid dialoog „geen rimpeling” veroorzaakt, aldus is van gezaghebbende zijde in Den Haag opgemerkt. Maar afgevaardigden van ontwikkelingslanden hebben in de wandelgangen waarderend over het Nederlandse standpunt gespro ken en wellicht zal het in de volgende ronde van de conferentie, komende maand, wel een rol gaan spelen. De ontwikkelingslanden zouden voorts graag zien, dat de geïndustrialiseerde en olieproducerende landen op 15 april aan de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, meedelen hoe veel zij willen storten in een internatio naal fonds voor ontwikkeling van de heid van Nederlandse industrieën in Egypte. Volgens de bewindsman zijn er mogelijkheden aanwezig voor het Neder landse bedrijfsleven om het aandeel in de Egyptische markt ie vergroten. Hij denkt daarbij niet alleen aan de scheepsbouw en scheepsreparatie, maar ziet ook mogelijkheden voor Nederland se bedrijven om een rol te spelen bij de ombouw van de Egyptische havens en de aanleg van een container terminal. Nederlandse baggerbedrijven zouden be trokken kunnen worden bij de verdie ping en verbreding van het Suezkanaal en weer andere bedrijven bij de uitvoe ring van irrigatieprojecten in de land bouw. Ook in Denemarken en Frankrijk blijkt het vertrouwen van de consumen ten hooggestemd. In Nederland en België is het pessimisme dat de voorgaande enquete karakteriseerde, sterk afgeno men. Slechts in Italië en Ierland is de consument pessimistischer in zijn ver wachtingen geworden, als de gegevens van nu vergeleken worden met die van vorig jaar oktober. Het gaat om de opdracht voor de bouw van zes middelgrote koopvaardij schepen voor Egyptische rekening. Met dit project is een bedrag van ongeveer 200 miljoen gulden gemoeid. Nederland heeft Egypte, zo verklaarde Lubbers, aangeboden de schepen op Nederlandse werven tegen voor Egypte gunstige voorwaarden te laten bouwen. Een con tract rolde er de afgelopen dagen echter niet uit, ook al omdat Nederland in de strijd om deze opdracht zware concur rentie ondervindt van andere scheeps- bouwlanden. Tijdens het bezoek aan Cairo is wel een wederzijdse overeenkomst ter be scherming van investeringen getekend. Deze overeenkomst moet de investerin gen van het bedrijfsleven veilig stellen in geval van nationalisatie. De gedachte achter deze overeenkomst is de aarzeling die er bestaat om in Egypte te investe ren. in verband met de kans op nationa lisatie van buitenlandse ondernemingen. Minister Lubbers zei te hopen dat de nu ondertekende overeenkomst zal lei den tot een grotere investeringsbereid- Deskundigen van negentien ontwikke lingslanden hebben de afgelopen week in Parijs vertegenwoordigers van de acht geïndustrialiseerde staten een aan tal documenten voorgelegd over het grondstoffenprobleem. Op de volgende bijeenkomst, eveneens in Parijs, zal hierop een reactie moeten komen, die van belang zal zijn voor de UNCTAD- conferentie die in mei in Nairobi wordt gehouden. De oprichting van een stabili- satiefonds voor grondstoffenprijzen is één van de belangrijkse problemen die in de Keniase hoofdstad aan de orde zullen komen. De ontwikkelingslanden hebben in de ze energiecommissie sterk de nadruk gelegd op de noodzaak, bij de prijsbepa ling ook rekening te houden met de economische activiteit van de geïndustri aliseerde staten. De olieproducerende landen zien hun eigen koopkracht (d.w.z. de mate waarin de inflatie de werkelijke waarde van hun olie-inkomsten aantast) als een belangrijke factor. De sfeer van de gesprekken die de afgelopen week in Parijs zijn gevoerd werd in Den Haag als „sereen” geschetst. Het element van confrontatie, dat de eerste, voorbereidende Noord-Zuid con ferentie van april vorig jaar kenmerkte, ontbrak geheel. Het is de bedoeling dat de dialoog tegen december onder Neder lands voorzitterschap wordt afgesloten. AMSTERDAM (ANP). Een buiten gewone ledenvergadering van de Ko ninklijke Nederlandse Uitgeversbond (KNUB) heeft gisteren een door de vak bonden voorgestelde CAO categorisch verworpen, „omdat het voorstel qua in- hoial geen reële basis voor onderhande- lingen biedt”. ^Sf 71»? Als u als gevolg van de rentewijzi- ging uw Beleggingsrekening wilt opheffen, kunt u dit tot 15 april zonder kosten doen. ROTTERDAM (ANP). Het bezoek van minister Lubbers van Economische Zaken de afgelopen dagen aan Egypte heeft nog niet geleid tot versterking van de orderpositie van het Nederlandse be drijfsleven. De Nederlandse delegatie met minister Lubbers reisden tien top mensen uit het bedrijfsleven mee heeft in Cairo wel gesproken over een Egyptische scheepsbouworder, maar de Nederlandse bewindsman moest gistera vond bij zijn terugkomst op de Rotter damse luchthaven verklaren dat hij de order niet in zijn binnenzak had kunnen meenemen. De vijf betrokken goederenstations zouden geheel of gedeeltelijk moeten worden gesloten. Volgens de Vervoersfe deratie hield de NS tegenover de vakor ganisaties ruim een half jaar geleden nog vol dat de aanleg van de Kijfhoek alleen in Amsterdam ep Venlo gevolgen zou hebben voor het samenstellen van de treinen. 7% //o De verwachtingen van de consument over toekonstige ontwikkelingen van de economie worden mede bepaald door de verwachtingen omtrent de werkloosheid. Vooral in Duitsland en Denemarken verwacht men in de komende twaalf maanden een vermindering van de werkloosheid. In Nederland, Frankrijk en België is het percentage gezinnen dat op een stijging van de werkloosheid rekent, sterk afgenomen. De houding van de gezinnen in Engeland daarente gen is nog steeds pessimistisch en het heeft zich, vergeleken met oktober vorig jaar, nauwelijks gewijzigd. In Italië en Ierland verwacht men nog een verslech tering van de arbeidsmarktsituatie. De consumenten in Nederland, België, Duitsland en Engeland denken dat er een vertraging van de prijsstijgingen in het verschiet ligt. Minder Franse gezin nen dan tot nu toe het geval wat, rekenen op een vertraging van het prijs- stijgingsritme. De vergadering was belegd met de be doeling het bestuur een mandaat te ver strekken om samen met de Nederlandse Organisatie van Tijdschrift-Uitgevers onderhandelingen aan te gaan met de vakbonden over het afsluiten van een CAO voor het uitgeversbedrijf. Het was bekend, dat de leden van de KNUB er positief tegenover stonden. Ook de KNUB had reeds een pakket arbeidsvoorwaar den opgesteld, waarin volgens het bestuur rekening was gehouden met de wensen van de vakbonden, zoals die in 1974 in een model-CAO waren neergelegd. Het voorstel dat gisteren echter door de demonstranten werd uitgereikt, bleek een volledig omgewerkte versie te bevat ten, die bij de uitgevers geen genade kon ▼inden. Zij weigerden dan ook het man daat aan het bestuur te verlenen. 4> (ADVERTENTIE) Rentewijziging per 1 april 76 Belcggings- rekeningen BRUSSEL (ANP). De Europese Commissie heeft gisteren de resultaten bekend gemaakt van de jongste con- junctuurenquete onder de Europese con sumenten. Uit de enquete blijkt dat dat de meeste consumenten met wat meer vertrouwen de ontwikkeling van de eco nomie tegemoet zien dan in oktober vorig jaar. In Duitsland vooral blijkt de consument mer vertrouwen te hebben, om precies te zijn, ongeveer hetzelfde vertrouwen als in 1972, toen dit soort enquetes voor het eerst gehouden werd. 8%

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13