Hevige gevechten na demonstraties dorpsbewoners Slachtoffers van asbest Bomexplosie bij in Engeland Derde ronde nodig om premier te kiezen BOEKENWEEK Veiligheidsraad gevraagd aandacht aan situatie te besteden STRIJD IN LIBANON STEEDS HEVIGER Philips Ankara 1 GISTEREN OP TV: ZINGJE MOERSTAAL! w STELLING JOH. W. SCHOTMAN Winst Callaghan nog niet voldoende BLOEDIGE RELLEN IN TURKIJE WEER BOMMELDING AMBASSADE V.S. IN MOSKOU Dode in N.-lerland Amerikaanse order HELLEVAART Visserijzone V.S. weer stap verder naar uitbreiding voor Belgische wapens bevestigd door nico scheepmaker Speciale boekenweek-elpee plus tekstboek.-- Uitsluitend verkrijgbaar bij de boek handel voor maar f 12,50. WOENSDAG I Olie op vuur d g Crisis je te )d ng en J „Zelfverdediging” Waldheim Cyprus Gematigd BINNEN- EN BUITENLAND Zwarte dag voor Israëlische Arabieren zeker zes doden 5 onbegrip heeft Israel aan t 1 Hetzelfde patroon speelde zich af in ;e (Van onze redacteur in Londen) ADVERTENTIES ge- BEIROET (Reuter, AFP, UP1) Onder Syrische en Palestijnse druk heeft de WASHINGTON (DPA). Na leggen. L t F i i de er 5 Men rekent erop dat president Ford de nieuwe wet, ondanks het verzet van het ministerie van Buitenlandse Zaken, zal tekenen Krachtens de nieuwe bepalingen moe ten buitenlandse vissers die binnen de zone van 200 mijl willen vissen, van 1 maart 1977 af een vergunning van de Amerikaanse regering hebben. Hiervan uitgezonderd zijn de buitenlandse vis sersvloten die op grond van bestaande verdragen met de V.S. binnen de 200- mijlszone opereren. mogelijkheid van een nieuwe wapenstilstand in Libanon gisteren iets duidelijker vormen aangenomen. De provisorische militaire gouverneur van Libanon. Al Andab. deed in een radioboodschap een beroep op de strijdende partijen de wapens neer te de tot Achtentwintig jaar van Arabische loy aliteit aan de staat Israel, hoe opper vlakkig die loyaliteit ook was, is abrupt ANKARA (DPA). Bij bloedige bot singen tussen links- en rechtgeoriënteer- de studenten van de technische hoge school in de Turkse hoofdstad Ankara is gisteren een student doodgeschoten. Ne gen jongeren liepen kogelwonden op. De politie verrichtte 30 arrestaties. lexverbindingen verbroken werden- Be richten uit Beiroet worden hoe langer hoe schaarser. Het Egyptische persbu reau Mena wist te melden dat Tripoli en naaste omgeving worden bedreigd door een enorme brand op een olieraffinade rij- BELFAST (AFP). Gisteren is in het Noordierse plaatsje Lurgan een Britse soldaat gedood door een bomexplosie. Het is het tweede slachtoffer onder de Britse troepen in Noord-Ierland sinds het begin van dit jaar. s, t- t r t (Van onze redacteur in Istanboei) in ’d ir i ;e n le k el, de ng et. *ze ;er an lag la- an- or- jst- dse m- ge- ing oor ind lag tot aid. jke in :e- Le de in og, ge- De ie- iet in- >en ie us :n. m de d r r e r e r e d el et er m re s- ic. de dorpen Taibe, Tira en Kafr Kana. Ook hier betogende scholieren, stenen gooiende jongeren en knuppelende poli tie. In Tira werd een politieauto in brand gestoken, terwijl de agenten nog in de auto zaten. Met de grootste moeite kon worden voorkomen dat de agenten levend verbrandden. „Leger en politie hebben alleen uit zelfverdediging van de wapens gebruik gemaakt”, verklaarde later de minister van politie, Shlomo Hillel, op een pers conferentie. Hij beweerde dat de politie met gepaste terughoudendheid was opge treden en alleen had ingegrepen daar waar de orde werd verstoord en opruiers aan het werk waren. Tegen de staking zelf hadden de autoriteiten niet opgetre den, aangezien dat een legitieme zaak was, zei de minister achteraf. Hij gaf extreme en terroristische elementen de schuld vap de rellen. Een veel gestelde vraag was of de massale aanwezigheid van leger en poli tie wel vereist was, te meer daar staken toch een legitieme zaak was. Dat was volgens de minister inderdaad nodig, om de Arabische bevolking tegen zichzelf te beschermen. Er was immers een intimi- datiecampagne aan de gang van extreme elementen, en zo zou het voor kunnen komen dat werkwilligen tegen hun zin van arbeid zouden worden afgehouden. „De gebeurtenissen op de Westoever, de invloed van Arabische terreurorgani saties, die door de wereld in hun terreur door middel van erkenning worden aan- gemoedigd, het beschamende gedrag van de Verenigde Naties, dat alles heeft tot de stemming onder de Israëlische Ara bieren bijgedragen”, aldus ministerHil- lel, die het overigens een droeve dag voor Israel noemde en hoopte dat de betrekkingen tussen joden en Arabieren spoedig weer genormaliseerd zullen wor den. Waren er aanvankelijk te weinig sol daten, later waren er te veel: de bele gerde militairen riepen om versterking en die kwam ijlings, maar dat bleek juist olie op het vuur: de woedende menigte negeerde het uitgaansverbod dat inmiddels was uitgevaardigd, en een bloedige confrontatie was opnieuw het gevolg. afgebroken en heeft Israel in de gevaar lijkste en ernstigste crisis geplaatst die het land ooit heeft gekend. Een crisis, waarvoor geen politiek bestaat en waar voor waarschijnlijk ook geen politiek geformuleerd kan en zal worden. Ook in andere onderwijsinstellingen in Ankara vinden sinds enige dagen scher mutselingen tussen rechtse en linkse studenten plaats. In de stad Erzurum werden bij soortgelijke rellen 10 studen ten en een politieman gewond. LONDEN. De Britse minister van buitenlandse zaken, James Callaghan heeft de tweede ronde gewonnen in de verkiezingen voor het premierschap in opvolging van Harold Wilson. Maar zijn meerderheid was gisteren niet groot ge noeg om hem rechtstreeks tot overwin naar te maken in deze twee weken geleden begonnen verkiezingsstrijd. Er is dus een derde, beslissende ronde noodza- kelijk. Stelling: iedere dichter die minstens drie dichtbundels het licht heeft doen zien, heeft minstens één goed gedicht geschreven. De stelling is van mijzelf, ik hecht er nog steeds geloof aan, ofschoon ze al verschillende malen is gefalsificeerd. De stelling is immers onjuist zodra er één dichter met drie bundels opduikt van wie geen enkel gedicht met de beste wil van de wereld waardevol kan worden genoemd. In tweedehands boekwinkels en op markten koop ik graag een oud bundeltje van een onbekende dichter, in de stellige verwachting dat het allemqgl wel niks zal zijn (want anders kende ïk hem immers wel), maar dat ik toch, op pagina 34, plotseling zal worden verrast door één gaaf gedicht, of desnoods één gaaf kwatrijn in een sonnet. Maar he laas, lang niet élk schot is een eendvo gel. "a wilde niet zeggen of ook de Syrische kanalen voor wapenleveranties vanuit andere landen gesloten zijn geworden. LONDEN (ÜPI). Omdat de rege- ringsinspectie niet tijdig heeft ingegre pen zijn veertig arbeiders van een fa briek waarin asbest verwerkt wordt overleden aan een ongeneeslijke long ziekte en lijden er nog 200 aan deze kwaal, zo heeft de Britse ombudsman sir Alan Marre in een rapport gemeld. Op het hoofdkantoor van Philips in Istanboei zijn met grote letters de woor den „Yahudi Philips” (Jood Philips) ge kalkt, vermoedelijk een toespeling op de in uiterst linkse en uiterst rechtse Turk se kringen heersende overtuiging dat het Nederlandse bedrijfsleven te vriend schappelijke betrekkingen met Israel on derhoudt. Vier doden vielen ’s morgens in de dorpen Sahnin, Arabe en Dir Hanah, nadat politie en militairen slaags waren geraakt met dorpsbewoners. In de dor pen Taibe en Tira, gelegen in de Kleine Driehoek, vonden heftige demonstraties plaats. Politieauto’s werden in brand ge stoken. wegen werden met brandende banden gebarricadeerd. leger en politie- eenheden werden met stenen en bran dende fakkels bekogeld. Brandende vraag: heb ik dat ene ge dicht of dat ene kwatrijn gevonden dat het dichterschap van Joh. W. Schotman waardevol maakte? Ik moet zeggen dat Victor van Vriesiands keuze in dit geval heel goed was, en ook niet te karig. Het interessantst zijn Schotmens eigen nage dichte legenden, ook al om het strakke en ongebruikelijke rijmschema dat hij aanhoudt, namelijk steeds achtregelige strofen met het rijmschema a-b-a-b-a- b-c-e (ofschoon een van de legenden rijmloos is). Nog ingewikkelder echter is het rijmschema dat hij consequent in alle 177 strofen van „Hellevaart” aan houdt, te weten: a-a-a-a-b-c-c-c-b. Ik geef daarvan één voorbeeld: Eén met de branding, de teergeur van touw, de orgeling dreunend door 't kerkgebouw, met wind en wolken aan 't diepe blauw was de zachte stem van de stille vrouw die hem wekte en wiesch en sneed het brood, en in hem de vrees voor God ontstak, en de driftige man, die gebiedend sprak en de wil van den knaap op zijn hardheid brak: zijn ouders, al jaren dood. „Hellevaart” heeft één onderwerp. Een fantastisch onderwerp, waarover ik nog nooit eerder gehoord had: de plotselinge godsdienstwaanzin waardoor de dertien koppige bemanning van een Katwijkse logger midden op zee plotseling bevangen raakte en die drie man het leven kostte. In 1915. Morgen vertel ik de rest. Intussen heeft de Cyprische regering grote moeite met de opvang van christe lijke vluchtelingen uit Libanon. Er zou den al meer dan 2400 van hen op het eiland gearriveerd zijn in de afgelopen zes dagen. De zesde Amerikaanse vloot voer in het oostelijke gedeelte van de Middel landse Zee. Berichten als zouden de schepen zich gereed houden voor de evacuatie van Libanese christenen wer den in het NAVO-hoofdfcwartier in Na pels tegengesproken noch bevestigd. Mocht een staakt het vuren niet be reikt worden, dan acht men in Beiroet de kans ojj een Syrische militaire inter ventie groot. Intussen is de strijd in Beiroet en andere delen van het land door het inzetten van pantserwagens en zware artillerie nog heviger geworden. De socialistische leider Joemblatt or ganiseerde gisteren een bijeenkomst van alle linksgerichte leiders om over de jongste Syrische vredesvoorstellen te be raadslagen. Maandag had hij al een ontmoeting met de leider van de Pales tijnse bevrijdingsorganisatie, Arafat, die volgens politieke waarnemers een wa- Tegen het middaguur barstte de bom ook in Nazareth, waar de Israëlische autoriteiten het centrum van de Arabi sche stakingsactie hadden verwacht. Mi litairen drongen toen het huis van de burgemeester Tewfik Zayat binnen, na dat een politiewagen vanaf het dak van de burgemeesterswoning met stenen was bekogeld. Dat was het sein voor een algemene klopjacht op alle Arabieren die zich buitenshuis bevonden en die maar enigzins de indruk wekten belang stelling te hebben voor de politieke de monstratie. De meeste Arabische dorpen en steden vertoonden hetzelfde beeld: de winkels De twee kanshebbers voor het Britse premierschap: v.l.n.r. Michael Foot, James C allaghan. Denis Healey is afgevallen. de Amerikaanse Senaat is ook het Huis van Afgevaardigden met grote meerderheid van stemmen akkoord gegaan met uit breiding van de visserijzone voor de Amerikaanse kust tot 200 mijl. (Van onze redacteur in Jeruzalem J. van Wesel) JERUZALEM. Met verbijstering, ontzetting en gisteren de meest gewelddadige uitbarsting van haar Arabische bevolking gadegeslagen sinds het oprichten van de staat in 1948: zes doden onder de Arabische bevolking, 70 gewonden, (38 politiemannen en 32 Arabische burgers) en 285 arrestaties. De ergste onlusten speelden zich af in weste lijk Galilea en de zgn. Kleine Driehoek, een gebied 20 kilometer ten noordoosten van Tel Aviv. BRUSSEL (ANP). De Belgische mi nister van defensie, Paul vanden Boey nants, heeft gisteren in Brussel bevestigd dat de Verenigde Staten in België een groot aantal machinegeweren besteld hebben voor Amerikaanse tanks. MOSKOU (Reuter). Het hoofdge bouw van de Amerikaanse ambassade in Moskou is gisteren ontruimd na een anonieme telefonische waarschuwing voor een bom, de tweede in vijf dagen tijd, aldus personeel van de ambassade. De fabriek staat in Yorkshire. Sir Marre verwijt de inspectie „gebrek aan doortastendheid en teveel besluiteloos heid” in een periode van 21 jaren. Asbestosis is een dodelijk gevaar voor de arbeiders die met asbest werken. Zij worden aangetast door het draadvormige stof dat ontstaat tijdens de bewerking van het asbest tot honderden benodighe- den, van remvoeringen voor automobie len tot vuurbestendige bouwpanelen. De Acre Mill Plant, de betrokken fabriek, is in 1970 gesloten. Bij de ge zondheidsdienst staan echter nog onge veer 230 mensen ingeschreven die er de ziekte hebben opgelopen, of van familie leden die er werkten en voor wie geen hoop meer is. Er zijn al 40 arbeiders van de fabriek overleden. Het Labour-parlementslid Max Mad den zal een openbaar onderzoek eisen naar het gebruik van asbest. Regerings functionarissen zeiden dat het rapport niet tot gerechtelijke actie zal leiden. Die Amerikaanse bestelling is niet al leen een groot belang voor onze indus trie, maar bewijst tevens dat de Vere nigde Staten ernstig werk willen maken van wat we de „two-way streef’ noemen tussen Europa en de Verenigde Staten. Daar hebben we al heel lang op aange drongen, aldus Vanden Boeynants. Met het „two-way streef’ beginsel wordt bedoeld dat Europa en Amerika van elkaar de wapens betrekken waarop beiden werelddelen het best gespeciali seerd zijn. Vanden Boeynants zei in Brussel dat de kwestie van het bestellen van Belgi sche mitrailleurs nooit gekoppeld weest is aan het F-16-programma. De bom zou op de tweede verdieping om 11.00 uur (onze tijd) ontploffen, vol gens de waarschuwing die een uur voor die tijd werd gegeven. Vorige week don derdag waarschuwde een man dat op de begane grond een bom zou ontploffen. Dat bleek loos alarm. De V.S. hebben later een scherp pro test ingediend bij het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken, waarin ge zegd werd dat het loze bomalarm en het telefonisch lastig vallen van het ambas sadepersoneel deel uitmaakt van een campagne waartoe van officiële Russi sche zijde was aangezet. penstilstand van een week heeft voorge steld. In die tijd zou dan het parlement bijeen moeten komen om een opvolger van president Franjieh te kiezen van wie nu allerwegen wordt aangenomen dat hij voortijdig zal aftreden. Joemblatt heeft steeds laten weten dat hij de strijd niet wenst op te geven zolang franjieh president is. De oproep van generaal Al Ahdab is voor politieke waarnemers re den om aan te nemen dat de president zich definitief heeft teruggetrokken. In Aley, waar Joemblatt met zijn geestverwanten vergaderde, werd bekend dat Syrië zijn wapenleveranties aan de linkse milities heeft stopgezet. Joemblatt ft- !8- zo de rte dë tr- ’e- ijk ?e- art iet 58- Over een eventuele Israëlische militai re tussenkomst zei politiek adviseur van de Israëlische minister van defensie As- jer Ben Nathan in Genève, „dat zijn land maatregelen zou nemen als Syrië Libanon zou binnenvallen.” Secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, heeft gisteren de Veiligheidsraad gevraagd aandacht te besteden aan de ernstige situatie in Li banon. In een brief aan de raad zei hij dat verdere verslechtering van de situa tie in dat land zeer wel mogelijk gevol gen zal hebben buiten de grenzen van Libanon. De chaos in Libanon werd er gisteren niet minder om nadat telefoon- en te- ISTANBOEL Bjj de ingang van de Philips-burelen in Ankara is gistera vond een bom ontploft, die flinke mate riële schade, maar geen slachtoffers heeft gemaakt. Ongeveer gelijktijdig ontplofte een bom bij de kantoren van het Turkse industrieconcern Eczacibasi; een dag tevoren eveneens bij een Itali aanse bank in Istanboei. De ruim 300 leden van de parlemen taire afvaardiging in het Lagerhuis van de Britse Labourpartij, die onder de partijreglementen voor dit soort opvol- gingskwesties uit mogen maken wie een scheidende partijleider en premier op volgt, zijn gisteravond opnieuw begon nen aan de derde stemming, die de hele week zal duren en waarvan de uitslag in de loop van aanstaande maandag bekend zal worden. Van de drie in de tweede ronde mee dingende kandidaat-premiers viel na de uitslag minister van financiën, Denis Healey, af. Hij behaalde slechts 38 van de uitgebrachte 312 stemmen, terwijl minister Callaghan er 141 behaalde. Mi nister van werkgelegenheid Michael Foot, na Callaghan de grootste kans- hebbber op het premierschap, behaalde 133 stemmen. Foot heeft aangekondigd de strijd nog niet te willen opgeven. Foot, die de eerste verkiezingsronde met klein ver- Toen de gebeurtenissen uit de hand liepen in plaatsen waar geen of nauwe lijks ongeregeldheden waren verwacht, werd de tot dan toe vrij passieve politie macht in Nazareth steeds zenuwachtiger. En toen eenmaal de-eerste steen gegooid was, waren de veiligheidstroepen niet meer te houden. De sfeer van paniek die zich van de Israëlische troepen had meester gemaakt als gevolg van de on verwachte ontwikkelingen, kwam tot ontlading in Nazareth, waar iedere aan leiding werd aangegrepen om erop los te slaan: soldaten vuurden zonder zichtbare aanleiding salvo’s in de lucht, nieuwsgie rigen werden zonder waarschuwing in en uit elkaar geslagen, politiemannen braken huizen binnen als de bewoners niet snel genoeg van de daken kwamen waarop zij de gebeurtenissen gadesloe gen. schil won, ziet voldoende kansen bij de laatste stemming een meerderheid op zijn naam te brengen. „De strijd is nu nog onbeslist”, verklaarde hij. Foot hoopt dat de aanhang van Healy hem aan het premierschap zal helpen. Ondanks de bemoeienissen van de in vloedrijke vakbondsleider Jack Jones lijkt die hoop ijdel: de 38 stemmen van de nu afgevallen Healey zullen onge twijfeld voor het grootste gedeete naar Callaghan gaan. Heaey behoort evenals Callaghan tot het gematigde centrum van de Labourpartij, terwijl Foot een uitgesproken linkse signatuur draagt. In politiek Londen wordt dan ook algemeen verwacht dat James Callaghan Enge lkinds volgende premier zal worden. Callaghan is met zijn 64 jaar de oudste van de in totaal zes kandidaten die deelnamen aan deze verkiezings strijd. Velen zien hem na zijn hoogst waarschijnlijke benoeming volgende week dan ook als een interim-premier, die de Labourpartij zal moeten leiden totdat een uiterst talentvolle, maar nog wat jónge generatie binnen de partij voldoende regeringservaring en ouder dom bereikt zal hebben om een nieuwe premier voort te brengen. Daarmee kun nen nog wel vijf jaar zijn gemoeid. en scholen bleven dicht. Arbeiders gin gen in het algemeen wel naar hun werk; ongeveer 80 percent. Het waren vooral de jongeren die het initiatief namen tot de acties tegen leger en politie. Dat de zaken zo uit de hand zijn gelopen, is mede te wijten aan een beoordelingsfout van de Israëlische vei ligheidspolitie. De grootste militaire een heden waren samengetrokken in Naza reth. Nazareth is de hoofdstad van Ara bisch Israel, met een communistische burgemeester aan het hoofd, een van de initiatiefnemers van de „dag van het land”, georganiseerd tegen de onteige ning van Arabische grond in Galilea. Als gevolg daarvan waren er in andere plaatsen maar weinig Israëlische solda ten aanwezig. Toen dan ook kleine een heden door een woedende menigte in de dorpen Arabe, Sahnin en Dir Hanah werden bekogeld met stenen en bran dende fakkels, openden de in het nauw gedreven soldaten het vuur, met het noodlottige resultaat. Israëlische militairen gebruiken hun knuppels om twee Arabieren die stenen geworpen hadden, in bedwang te houden. Een van de Arabieren zit op de grond. De foto werd genomen in het dorpje Taibija. II Twee weken geleden overleed Joh. Schotman. Hij werd 84 jaar. Een veelzij dig man, die behalve dichter- ook mu seumdirecteur was, huisarts, imker en China-kenner. Ik herinnerde mij dat ik vroeger wel eens een bundeltje van hem had gelezen, maar een blik in de Spiegel van de Nederlandse Poëzie 1900-1940 leerde dat dr. Victor van Vriesland in deze poëziebijbel maar twee gedichten van Schotman heeft opgenomen, te we ten de Schaakspelers en Dodentuin. In de Universiteitsbibliotheek in Amster dam merkte ik dat Schotman in ieder geval niet onopgemerkt geleefd heeft: de kaartenbak telde 37 kaartjes met werk van zijn hand, als dichter en vertaler, als schrijver van een revue en een masker-gebarenspel, als essayist, en als mede-auteur van een leidraad voor het samenstellen en beheren van topografi sche atlassen, en van een handleiding voor den Rooden Kruisman en den EH- BO-er in de vorm van vragen en ant woorden onder de titel: .Wat doet gij bij ongelukken of gasgevaar?”. Ik veroverde drie dichtbundels op de Universiteitsbibliotheek, te weten „Cioi- sonné”, „Van de wankele morgen” en „Hellevaart”, en moest wel tot de con clusie komen dat Schotman geen veelge lezen dichter meer is, want „Hellevaart”, uit 1946, was in de dertig jaar van zijn bestaan maar tot bladzijde 39 openge sneden. Ik sneed de rest van de buhdel ook open, en besloot uit piëteit voor He overledene hetzelfde te doen met de nog geheel onopengesneden bundel „Cloison ne”, toen ik nog juist bijtijds het inleg- velletje ontdekte met de gedrukte tekst: „Dit boek werd op de wijze van het Chineesche blokboek aan één zijde be drukt, en mag dus niet worden openge- sneden.” De laatste woorden rood onder streept en van uitroeptekens voorzien. Ik moet zeggen dat het iets sjieks heeft, als alle bladzijden dubbelwandig zijn, zon der dat er iets op de binnenzijden gedrukt.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3