Onderhandelingen in Washington opgeschort Pander a la carte: in gevaar Vangstregeling voor tong en schol blijft ongewijzigd in geschilde aardappelen Griep-inenting in Canada Kamer stelt part-time lerarenopleiding uit Uit de wereld van deBonneterie: l Altijd-van-pas-tas. Rentewijziging van de... 25 mille gestolen Slaap Droomkamer. „Te veel sulfiet „Tank-contract van de eeuw” Pander I MINISTERIELE REGELING MORGEN VAN KRACHT Spaar bij de Banque via uw bank*, post-, of gemeentegirorekening. F Interessant 1 werk met doorgroei mogelijkheden Per 16-4-1976 is de rente op de Reserve-geldrekening 5%%(was 6%). BONNETERIE Pander Schooljongen overlijdt na val op schoolplein oe Bonneterie „Niet voor tachtiger jaren” f 4 BUITENLAND BINNEN- EN 3 1 MAART 19 7 6 WOENSDAG (Van onze redacteur in Istanboel, Frans van Hasselt) (Van onze Haagse redacteur) 1 CONSUMENTENBOND: 99 DE DEN HAAG. Minister Van der Stee (Landbouw en Visserij) heeft geen wijziging aangebracht in het voorstel voor de vangstregeling voor tong en schol, zoals die vorige week in een vergadering van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten door de ministeriële vertegenwoordigers al naar voren werd gebracht. Hetgeen betekent dat ieder schip een quotum krijgt toegewezen, dat is gebaseerd op de vangsten van het be trokken vaartuig in de jaren 1972, 1973 en 1974. In totaal mogen de vissers dit jaar tezamen 8000 ton tong en 30.000 ton schol vangen. Mini maal zullen de vissers individueel 500 kilo tong en 2000 kilo schol mogen vangen. *1 HOOGOVENS UMUIDEN Schoudertas van chèvre-leder. Soepel en charmant. Met een veilige omslag/drukknop- sluiting.die nooit ongemerkt open gaat. Een tas met karakter, passend in het huidige modebeeld, kijkt u maar eens naar de speelse geplooide stroken. Keuze uit diverse modekleuren. Prijs f 115,-. Ontdek deze tas en nog vele andere modellen in de Amsterdamse Kalverstraat. Bij de Bonneterie en Pander. Of bij de Bonneterie op het Haagse Buitenhof. 'n Wereld in.mode en meubelen. ISTANBOEL. De Griekse regering heeft de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een nieuw defensieverdrag, dat de status van de Amerikaanse bases in Griekenland zal regelen, opgeschort. Zij heeft haar gedelegeerde bij deze onderhandelingen uit Washington teruggeroe pen voor nader beraad, na de „klimaatsverandering” die is voortgevloeid uit het vrijdag gesloten Amerikaans-Turkse defensie-akkoord,waarbij de Verenigde Staten het gebruik van de 26 bases op Turks grondgebied die nu onder Turks commando en Turkse vlag staan terugkrijgen tegen een vergoeding van een miljard dollar aan wapenhulp over een periode van vier jaar. Zonder opzegtermijn kunt u bedragen op nemen tot f 3.000,- per maand. Voor bedragen boven f 3.000,- per maand geldt een opzegtermijn van 1 maand. In ieder geval berekent de Banque géén retourrente over opgenomen bedragen. ’n Wereld in.mode en meubelen. Een kombinatie met klassieke elegance. Geïnspireerd door Franse meubelstijlen. Afgewerkt door vakbekwame handen. U kunt kiezen uit de volgende tinten: noten, rood-bruin mahonie of gepatineerd gelakt. Zo'n droombed van 160 x 200 cm mahonie komt op f 1.368,-. Leverbaar in diverse breedten. Een bijpassend nachtkastje kost f 528,-. En dan zijn er natuurlijk nog de uitbouw-kastenwand, de kleedspiegel, detoillettafel en de ladenkommode. Te bewonderen in de Amsterdamse Kalverstraat/Rokin. Bij de Bonneterie en Pander. Ife BANQUE DE PARIS ET DES PAYS-BAS NV h«ii» Kenaupark 31 - Haarlem - tel. 023-31 9096 (ADVERTENTIE) De Westduitse „Leopard-tank” van de fa. Krauss-Maffei. do. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) b Amsterdam - A’dam-Buitenveldert - Arnhem - Breda - Dordrecht - Eindhoven - Groningen - Den Haag - Haarlem - Heerlen - Maastricht - Roermond - Rotterdam - Utrecht - Venlo. Bejaarden, lijders aan suikerziekte en hartlijders zullen zelf mogen uitmaken of zi.j ingeënt willen worden. Minister Lalonde zei dat Canada in staat was 300.000 doses entstof zelf te produceren. Hij voorzag geen moeilijk heden bij aankoop van de resterende benodigde doses in de Verenigde Staten, waar ook een massaal inentingsprogram- ma op stapel staat. den publiceren ook kaartjes waarbij de territoriale scheidslijn ten westen van deze Griekse eilanden loopt. Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45jaar. Zoekt u een goedbetaalde baan in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 94000 of schrijf naar Hoogovens (zonder postzegel), Antwoordnr. 94000. IJmuiden. Het drietal kwam de winkel binnen, bekeek enkele klokken, vroeg een paar prijzen en verdween daarna zonder iets te kopen. Even later miste de winkelier zijn portefeuille. Het drietal was toen echter spoorloos. Hoogovens behoort tot het ESTEL-concern BANQUE R; ge Hl na af ve to: in gu Rc in’ de ce: De jo< af: de tol mi de ve no tal vo toe CO) en ret ecl ge’ no bid dk mê du opl Wc dit we U v d E u ir w g' d.' VI VI P' st EDE. Gistermiddag is de 9-jarige Jacob van Veldhuisen uit Ede op de speelplaats van de Oranje-Nassauschool gestruikeld waarna hij dood bleef liggen. Hij was met schoolvriendjes aan het voetballen. VolVgens de Edense politie kon geen doodsoorzaak worden vastge steld. WASHINGTON (AFP). Er bestaat steeds minder kans dat het tot een „tankcontract van de eeuw” zal komen, zoals dat onlangs wel gelukt is met het straalgevechtsvliegtuig F-16. Grote Griekse ontstemming over defensieverdrag VS-Turkije (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft gisteren de invoering van de nieuwe part time opleiding voor leraren by het voortgezet onderwijs op de lange baan geschoven. De Kamer nam een motie van de VVD’er Evenhuis aan, dat deze nieuwe opleiding niet op 1 augustus 1978 van start mag gaan. De regering moet volgens de motie in de eerste helft van de jaren tachtig met nieuwe voorstellen over deze zaak komen. Te gen de motie stemden alleen de fracties van PvdA, PPR en PSP. DEN HAAG (ANP). De Consumen tenbond waarschuwt tegen het geregeld eten van voorverpakte geschilde aard appelen. Volgens de bond zit er in deze aardappelen veel te veel sulfiet. Sulfiet, dat aan de voorverpakte aardappelen toegevoegd wordt om te voorkomen dat ze verkleuren, remt de opname in het lichaam van vitamine B2 en kan de oor zaak zyn van hoofdpijnen. „Veel te grote” hoeveelheden sulfiet vond de Consumentenbond bij grote en bij kleine aardappelen, maar bij de laat ste was het naar verhouding het ongun stigst. In de meeste gevallen overschreed de hoeveelheid volgens de Consumenten bond de „toelaatbaar geachte" h#eveel- heid van 50 milligram per kilo. Het hoogste gevonden gehalte was 310 milli gram. De Consumentenbond vindt het hoog tijd dat de overheid een wettelijk miximum aan sulfiet in voedingsmidde len stelt. De bond is ook voor een ver plichte vermelding op verpakkingen dat 'sulfiet is toegevoegd. EINDHOVEN (ANP). Twee Trou wen en een man hebben gistermiddag uit een Eindhovense uurwerkwinkel een portefeuille gestolen met ruim 25.00# gulden. De portefeuille lag in de toon bank achter een open schuifje. Waar het om gaat is een opvolger voor de jaren tachtig van de Ameri kaanse tanks van de typen M-48 en M- 60, die met de Duitse Leopard-l de ruggegraat vormen van de pantsereenhe- den van de NAVO- drie maanden van het jaar de resterende 20 percent. Mocht een visser in een bepaald tijdsbestek onder de hem toege wezen hoeveelheid blijven, dan mag hij zijn„overschot” bij de volgende periode tellen. In totaal heeft Nederland volgens de internationale overeenkomst 9200 ton tong en 35.600 ton schol toegewezen gekregen. Van die aantallen worden res pectievelijk 1200 en 5600 ton gereser veerd voor bijvangsten en bijstellingen. Wanneer een visser het niet eens is met de hoeveelheden die hem zijn toegewe zen, bestaat de mogelijkheid om hierte gen in beroep te gaan. Hij moet dan binnen een maand bezwaar aantekenen bij het ministerie van Landbouw en Visserij. Kan hij dan met cijfers aanto nen dat hij in ’72, ’73 en ’74 meer heeft gevangen, dan de Directie der Visserijen opgaf, dan kan het quotum eventueel aangepast worden. In visserskringen was men vanmorgen nogal teleurgesteld over de nieuwe rege ling. Tot voor Curri-e’s rapport uitkwam, hadden de Amerikanen steeds gezegd dat die inderdaad beter zou blijken te zijn dan de Amerikaan. Minister Van Kemenade (Onderwijs) wilde aanvankelijk de opleiding, die le raren moet opleiden voor de groep van 12-16-jarigen, laten starten op 1 augus tus 1977. Vorige week deed de bewinds man in de Tweede Kamer de toezegging de invoering uit te stellen tot 1978. De fracties, die de motie-Evenhuis nu on dersteund hebben, vinden echter, dat er nog te veel onzekerheden zijn als gevolg van de ontwikkeling in de experimentele dagopleiding. Ook is er volgens deze fracties nog te weinig ervaring met het samenstellen van leerstofpakketten. De meerderheid van de Tweede Ka mer vond ook dat Van Kemenade voor uitgelopen is op het overleg met de Kamer over de nota „Naar het partici- patie-onderwijs”. De Kamer nam een motie van mevr. Smit-Kroes (VVD) aan, waarin zij de bewindsman uitnodigt bij het geven van richtlijnen ruimte te laten voor beslissingen, waartoe het overleg met de Kamer over deze nota zal kunnen leiden. Tegen de motie stem den de fractie van PvdA, PPR, D’66, CPN en PSP. Het sluiten van dit verdrag heeft, aldus de woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken in Athene, de Grieken een „schok” bezorgd. Inderdaad kan men zeggen dat de lichte aanloop tot een wending ten gunste in de Griek se houding jegens de Verenigde Staten, die zich de laatste weken voordeed onlangs verscheen in een ochtendblad het eerste pro-Amerikaanse hoofdartikel in de Griekse pers sinds de val van de junta met dit akkoord in de kiem is gesmoord. Men vraagt zich in Griekenland af hoe Washington de Turken een miljard dollar aan wapenhulp kan beloven in een periode waarin de regering in Anka ra openlijk verkondigt dat internationale conferenties zoals de nu aan de gang zijnde VN-conferentie betreffende het zeerecht niets voor haar betekenen, en de fascistische vice-premier Turkesj in een interview laat weten dat de eilanden Samothraki, Lesbos, Gios, Sa mos, Kos en Rhodos, die minder dan 50 kilometer van de Turkse kust liggen, eigenlijk Turks zouden moeten zijn. De twee laatstgenoemde zouden, samen met de rest van de Dodekanesos, na de Tweede Wereldoorlog aan Griekenland zijn toegewezen door on vergeef lijke on verschilligheid van de toenmalige Turkse regering, aldus Turkesj. Turkse dagbla- Waar het om gaat, is in de eerste plaats de afzet op de Amerikaanse markt van 3312 tanks voor een bedrag van vier miljard dollar. Wanneer echter de NAVO-landen de Amerikaanse keuze zouden volgen, dan betreft het ongeveer 10.000 tanks voor een totaal bedrag van 10 miljard dollar. Dat is aanzienlijk meer dan de twee miljard dollar bij het vliegtuigcontract van de eeuw toen Ne derland, België, Denemarken en Noor wegen besloten de voorkeur te geven aan de door de Amerikaanse luchtmacht gekozen F-16 boven de Franse Mirage. De kans op vooruitgang in de richting van verdere standaardisatie schijnt dus gering, want als Washington de XM-1 zal nemen gaan de Duitsers door met de bouw van hun Leopard-2 en nemen de Britten hun Chieftain. De produktie van een eigen tank is voor die landen even belangrijk als voor Amerika omdat ook zij tanks uitvoeren en hun verkoopkan sen niet wensen te verliezen. I De Duitsers hebben zich dan ook wei nig illusies gemaakt dat de Amerikaanse keuze op hun Leopard-2 zou vallen, want de regering in Washington had al 300 miljoen dollar uitgegeven voor de financiering van het prototype van de XM-1 en zij wisten bovendien dat de‘ Leopard-2 heel wat duurder zou uitval len. Deze ministeriële regeling gaat op 1 april in. De vangsten in de eerste drie maanden van het jaar worden op de totale jaarquota in mindering gebracht. Met de definitieve vaststelling van de vangstquota voor het lopende jaar, heeft de minister het vacuüm opgevuld dat was ontstaan doordat het Produktschap voor Vis en Visprodukten, dat de rege ling eigenlijk op had moeten stellen, weigert de verantwoording voor de vangstquotering te dragen. In de eerste drie maanden van dit jaar stelde Van der Stee de regelingen per maand vast. De nu definitief vastgestelde contingen ten gelden nu voor het hele jaar. De minister heeft echter aanvullende maat regelen genomen om te voorkomen dat de vissers in een korte tijdspanne een groot deel van het hun toegewezen quo tum „opvissen”. Om de handel te beschermen en een geregelde aanvoer te bevorderen mag een visser in het eerste half jaar de helft van zijn jaarvangst binnenhalen. In juli, augustus en september kunnen ze 30 percent aanvoeren en in de laatste OTTAWA. De Canadese minister van gezondheid, Marc Lalonde, heeft gisteren bekendgemaakt dat is besloten over een periode van drie maanden die in september begint, 10 miljoen Canade zen in te enten tegen griep. Afgewacht moet nu worden of het Amerikaanse Congres, waarin de Griek se lobby sterk is, onder de indruk zal komen van deze Griekse houding, en het verdrag met Turkije zal afstemmen. Dat zou dan weer een storm in Turkije veroorzaken, die waarschijnlijk de rechtse regering-Demirel zou meesleu ren. Minister van buitenlandse zaken Caglayangil, van wie Kissinger later zei dat hij de hardste onderhandelaar was met wie hij ooit te maken had gehad („ik ben blij dat ik tenminste mijn jas nog heb behouden”), heeft Washington er ongetwijfeld deelgenoot van gemaakt dat het aanblijven van zijn regering afhankelijk is van een gunstig resultaat. In een brief aan de vormingsinstituten en scholen voor beroepsbegeleidend on derwijs (BBO) heeft Van Kemenade vol gens de fracties die de motie-Smit-Kroes ondersteund hebben, te sterk de nadruk gelegd op de door hem nagestreefde samensmelting van het vormingswerk en het beroepsbegeleidend onderwijs. De Kamer moet hier nog over beslissen. Voor die opvolging heeft het ministe rie van defensie in Washington aain Ge nerali Motors en Chrysler opdracht gege ven elk een tank te bouwen, XM-1 genaamd. Het Amerikaanse leger zal hieruit een keuze maken die gesteld za) worden tegenover de Leopard-2, die de Duitsers aan het ontwikkelen zijn. Centraal staat de wil om binnen de NAVO eindelijk tot verdere standaardi satie te komen. Zoals de zaken echter nu staan lijkt daar weinig kans op. In een rapport dat hij dezer dagen aan zijn minister van defensie Rumsfeld heeft gezonden, zegt Malcom Currie hoofd afdeling onderzoek en ontwikkeling van wapens dat het weinig wenselijk is het Amerikaanse leger met de Leopard-2 uit te rusten. Dit zou namelijk proble men scheppen voor de „kosten en stan daardisatie van wapens” binnen het Amerikaanse leger zelf.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 4