Viam toont nieuw procédé aan OVER IJMUIDEN GESPROKEN o „Vides” voor de televisie „Op Hoop van Zegen Bi DEALER VAN SIMCA CHRYSLER MATRA SUNBEAM VOOR DE IJMOND 1 70 GEKEURDE OCCASlWj Iti WOENSDAG 3 1 MAART 19 76 NKEUWS UIT STAD EN STREEK OCCASION CHRYSLER 2 u CENTRUM SIMCA door Jan kvan Baarsel Mot Bovag-Garantie certificaat 14 dagen proefrijden in uw occasionfavo- riet 1OOO m2 showroom met keus uit vele merken st - - - - - DE ZEILLOGGER „Op Hoop van Zegen” was in 1899 viermaal ter haringvangst geweest. Alle besommingen waren bijzonder goed: de „teelt” (het seizoen) le verde veertienduiZend gulden op. In 1900 "werd het schip ge reedgemaakt voor de beugvisse- rij. „Ouwe schepen vergaan ’t minst”, plachten ervaren vissers te zeggen, maar aan de Op Hoop van Zegen mankeerde toch wel heel veel. Dat wist ook de reder, Bos. Thuis vertelde hij dat het „in alle gevallen de laatste teelt zou wezen”. Toen de logger op de helling lag waarschuwde een scheepmakersknecht de reder en ieder ander die het horen wilde dat de Op Hoop van Zegen „rot” was, dat „kallefatere geen blik sem meer hielp”, dat de logger „een drijvende doodkist” was. Bos haalde zijn schouders op: - „Mot ik as man van zake n dron kelap vertrouwe die nergens meer werk vindt omdat-ie te on bekwaam is om z’n gereedschap te hantere?”- 77 t 111 IJMOND Een brandende vlam uit de pijp van Oxystaalfabriek 2 zal vanaf heden het teken zijn, dat de derde converter .van. deze fabriek bij Hoogovens in bedrijf is. Dat is het uiterst brandbare koolmonoxide dat in de lucht tot kooldioxide verbrand wordt na de ontstoffingsinstallatie gepasseerd te zijn. Converter 23 is dinsdagmiddag in het bijzijn van vele genodigden officieel door Hoog- vens in gebruik genomen door de produktie van de eerste lading ruw staal. AUTOBEDRIJVENrtferS zentueld ubreemens ADVERTENTIES Dinsdag aangekomen: (Van een onzer verslaggevers) Woensdag aangekomen: Dinsdag vertrokken: weer., wil komme :n Zweden, j e ft i e n n n n n In oktober werd Kniertje jarig. Ze werd al één en zestig, maar ze was nog „kras voor d’r leeftijd”. De fees telijke dag werd vergald doordat Ba rend ’s middags niet aan boord van De boekhouder (goedig): „of je de schale bij gelegenheid anreikt en Diezelfde middag voer de logger uit, onder schipper Hengst of je zaterdag schoonmake.” worden dan vroeger, zodat er ook steeds hogére -eisen gesteld worden 'ahn het voorgrond de nieuwe converter- 33, die dinsdag in gebruik, is genomen. land, Rusland, Frankrijk, Noorwegen, Amerika. Betty Nielsen, Rotterdam, IJmuiden; Emsland, Calais, IJmuiden; Authority, Thames; North Shore, Cont.Plat; Vigs- nes, Mo I Rana, IJmuiden; Jelenia Gora, Duinkerken. ft n el OPBRENGST COLLECTE. De col lecte, die in Santpoort, IJmuiden, Velsen en Driehuis is gehouden ten bate van het Reuma Fonds heeft een bedrag van maar liefst 15.481,42 opgebracht. n, ar its er en 4 sn «d de Op Hoop van Zegen wilde gaan die om drie uur moest uitvaren. Ba rend was niet zo sterk (hij was kort tevoren afgekeufd voor de militaire dienst); hij zou graag een baantje aan de wal hebben gehad, maar niemand had hem nodig. Hij had zich lateh overhalen om voor de Op Hoop van Zegen te monsteren, maar had die ochtend in het ruim van de logger gekeken en kwam het nu thuis uit schreeuwen: „De tonnen drijven op ’t water. De Op Hoop van Zegen deugt niet de ribboute zijn rot, de deele zijn rot”Op last van de waterschout kwamen de veldwachters hem halen. Ze dwongen hem aan boord te gaan; hij had immers getekend. Hierna werd onder het oog van de genodigden de eerste lading ruwstaal in de converter gemaakt, waarna een rond gang door oxystaalfabriek 2 werd ge maakt en men het eerste staal van converter 23 in de gietvormen kon zien vloeien. jjaLstad De première van het „spel van de zee” was vastgesteld op maandag 24 december. Pas op 5 december kregen de leden van de Nederlandsche Too- neelvereeniging hun rollen voor drie van de vier bedrijven. Terwijl zij in ijltempo repeteer^eij^gi’kfg, pij- ermans aan het slot. ^Na nog muzi kanten met blaasinstrumenten in zijn huiskamer te hebben ingezet om de dochter van de bovenburen tot ande re gedachten te brengen schreef hij op'9 december de laatste regels': „Het geklots van haar klofnpëh klinkt na in -de stilte.” Na de woorden van de heer Montau ban van Swijndregt verrichtte project leider Joustra de feitelijke overdracht van de nieuwe converter, waarna be- 'drijfschef ir. G. A. C. van der Linden de goede samenwerking roemde tussen de mensen van de nieuwbouw en de men sen, die in de bestaande fabriek met beide andere converters door hebben kunnen produceren. Hij vertelde verder, dat door de sterke technologische ont wikkelingen de bedrijfsvoering en het onderhoud veel ingewikkelder zijn ge- Een week eerder was de Agatha thuisgekomen met de vlag halfstok. Deze week was de Charlotte terugge keerd: ook de vlag halfstok. Kort voor de Op Hoop van Zegen vertrok liep de Anna, „de stoomtrawler van Pieterse”, binnen: "wêéT êefi dode. Ondanks de veel te korte tijd van voorbereiding werd de première een groot Succes. Ruim dériedüizend op voeringen door het bètoet>Stöheel werden er tot 1940 genoteerd; meer dan duizendmaal vertolkte mevrouw Esther de Boer-Van Rijk de rol van Ir. O. H. A. van Royen, lid van de Raad van Bestuur van Estel zei bij de in gebruikneming van converter 23, dat Hoogovens hiermee in feite het zoge naamde 7,3 miljoen ton staalplan heeft afgesloten. De staalcapaciteit van Hoogo vens wordt hiermee verhoogd tot 136.000 ton per week. Met de uitbreiding is een investering gemoeid van 220 miljoen gulden. Ook hij wees op het aparte afzuigsys teem, dat rond de nieuwe converter en ook rond de twee andere is aangebracht. Dit systeem voorkomt luchtvervuiling, in het bijzonder bij het vullen van de Ir. J. Montauban van Swijndregt, hoofd van de afdeling Nieuwbouw ging in op een aantal min of meer technische details van de nieuwe staalconverters met hoge blaassnelheden, zoals bij de nieuwe converters worden toegepast. Reder Bos jajas een vissersjongen geweest zoals -bijna iedereen in het dorp. Mede doordat zijn vrouw een flinke bruidschat meebracht had hij zich kunnen opwerken. In 1900 had hij acht loggers in de vaart. Hij was hard voor zijn mensen, na de harde jeugd die hij zelf had meegemaakt. Hij had „prikken levend gehouden met handen as klompies ijs en zou óók liever in een verse boterham hebben gehapt als prikkekoppen af- gebete”. Dikwijls vertelde hij het op nieuw, hoe het was wanneer hij „as kind voor de prikkebakke” stond: „ik heb ook bij ’n oostenwind, die je ore afsnee, prikkekoppe gebete.” Met converter 23 rondt Hoogovens het 7,3 miljoen ton staalplan af De redersvrouw Krenkte de boek houder:, Laat ’r nog effe wachte. ,k Heb een paar kouwe kotelette die ’r op zulle knappe.” Zich tot Kniertje richtend; „Wij zulle je niet vérgete hoor. Dag Knier. Sterkte.” Kniertje kwam naar het kantoor. „Is ’t waar is ’t waar dat Reder Bos knikte somber. Kniertje: „Twaalf jaar gelee met de Clé mentine heb ik hier ook zo geze ten De vrouw van de reder troost te haar: ..We hebbe ’n oproeping geschreven (voor een collecte) en die gaat morgen in al de krante.” In vele talen heeft de .tekst van Geert geklonken: „Wie haalt de vis uit zee? Wie waagt z’n leven elk uur van de dag? Wie komme in geen vijf, zes weke uit d’r klere? Wie slape as beeste in ’t volkslogies?” En de woor den van reder Bos: „As je vannacht in je kooi leit as ’n béést natuur lijk probeer dan is te denken -ver mijn risico’s bij ’n slechte vangst, as de beug verloren raakt, bij averij, bliksem in de mast, stote op de grond en God weet wat meer”. tot kort voor het schrijven van zijn Op Hoop van Zegen woonde. Dat hij de toestand in het algemeen wilde weergeven blijkt echter uit zijn toe lichting: „Het spel geschiedt in eene Noordzee visschersplaats”. In het boek „Uit de oude draai- doos” (1959) zegt Simon van Collem dat het verhaal „gesitueerd was ron dom de visserij in Katwijk en IJmui den”. Een onjuiste conclusie, waar schijnlijk veroorzaakt door het feit dat IJmuiden een grote rol heeft gespeeld bij de verfilming in 1934. Het was een voor IJmuiden specta culaire gebeurtenis toen een in de Haringhaven opgelegde oude logger met de teerkwast werd bewerkt en van de naam „Op Hoop van Zegen” werd voorzien. „Wat we ons meteen afvroegen”, vertelden lezers ons, „was hoe ze de oude logger aan een storm zouden durven bloostellen, want die opname moest toch beslist in de film”. Regisseur Benno had daar al lang een oplossing voor. Hij zette een speelgoedbootje in een volle badkuip en liet het water flink in beweging brengen. Van Collem herinnert aan de opmerking die mevrouw Esther de Boer-Van Rijk maakte toen ze de regisseur zo bezig zag: „Denk je soms, dat het publiek deze nep geloven zal?”. Het publiek geloofde de „nep”, be halve dan de IJmuidenaren die ver geefs op de verfilming van de grote stormscène in de buurt van IJmui- dens haven hadden gewacht. inziens zal daardoor een merkbare bij- dragtr worden geleverd Tan ae~vêrmin- dering van de stofhinder aan de omge ving, terwijl ook de werkomstandighe- den»in de fabriek erdoof verbeterd zijn. productie- en onderhoudspetsónèél. Me- —de daarom hebben 26 medewerkers een grondige opleiding gekregen •in •de'Staal fabriek van Nippon Steel in Japan en zijn zij daar vertrouwd gemaakt met het nieuwe systeem. -• - - Zo eindigt Herman Heij ermans’ Op Hoop van Zegen, het „spel van de zee”, dat „geschiedt in eene Noordzee- visschersplaats”. Hij schreef het eer ste gedeelte op 15 oktobey 1900, toén hij pas van Katwijk naar Amsterdam was verhuisd. Zijn doel: een felle aanklacht tegen toestemden n het Ne derlandse visserijbedrijf zoals hij2 die_, wel „Se advokaat van hêt’ socialisme” werd genoemd, ze van nabij had meegemaakt. Omdat de dochter van zijn boven buren muzikale aspiraties had raakte Heijermans in tijdnood. Met haar zangoefeningen en haar geploeter op de piano leidde ze Hejjermuns zo af, dat hij uit wanhoop een draaiorgel in zijn huiskamer liet zetten en dit liet spelen wanneer de dochter met haar toonladders begon. Het hielp jiiet. Britt, Aalborg; Atreus, Bremerhaven; Parkesgate, Kings Linn, IJmuiden; Plu to, Dundee; Ring, Helsingborg; Tamara Guilder, Norfolk; Marie Skou, Antwer pen; Constanse, Port Jerome; Lachs, Bremen; Birkenhain, Lissabon; Bogota, Le Havre; Dart, Londen; Valiant, Sou- thampthon; Sunstad, Londen; Gladonia, Gunnes; Vega de Loyola, Hamburg; Sea Bure, Cont.Plat; Lindinger Jade, Lissa bon. Haven Twee huizen bij hem vandaan woonde Kniertje Vermeer. Haar man was in november 1888 verdronken, mèt de oudste twee zoons: Jozef en Hendrik. Dat was gebeurd toen de „Clémentine” op de Doggersbank ver ging. In dit jaar 1900 hadden weer twee zoons van Kniertje gemonsterd, Geert en Barend, beiden voor de Op Hoop van Zegen. VELSEN. Een gezelschap van der tien dames en acht heren, alle leden van de operettevereniging „Vides’> heeft een bezoek gebracht aan de NOS-televisie- studio in Hilversum, waar opnamen zijn gemaakt in het kader van het program ma „Hof van Holland”, „Vides” speelt namelijk daarin mee en zal vrijdaga vond tussen kwart voor negen en kwart over negen te beluisteren zijn in het lied „Schenkt man sich Rosen in Tirol”, waaraan ook medewerking wordt ver leend door Koen Flink en Jenny Venin- ga. Zoals men in ons blad heeft kun nen lezen zal dit „spel van de zee” opnieuw worden verfilmd. Het wordt een Belgisch-Nederlandse coproduktie onder regie van Harry K,mel. Voor de rol van Kniertje is de Belgische actrice Dora van der Groen aange zocht. Het is de bedoeling de film begin volgend jaar in première te laten gaan. Het bericht gaf een aantal lezers van deze rubriek aanleiding herinne ringen op te halen aan toestanden in het Nederlandse visserijbedrijf rond om de eeuwwisseling, waarbij som migen zich afvroegen op welke vis sersplaats Herman Heijermans zijn „aanklacht” eigenlijk heeft gericht. Heijermans heeft zijn indrukken vooral in Katwijk opgedaan, waar hij Jan de Windstraat 2 - Beverwijk - Tel. 02510-39118 Betelgeuzestraat 6 - IJmuiden - Tel. 02550-17250 gen loonkosten, grondstoffen en koterP- coiTV?rter met ruwi.jzer en schroot. Zijns Een kijkje in oxystaalfabriek 2 met op de prijzen de concurrentiepositie'van Hoog» - ovens is aangetast. Doelstelling voor- Hoogovens is een produktiestijging van drie percent per jaar ten opzichte van 1974 als een absolute noodzaak om ook in de toekomst te kunnen inuesteren-en moderniseren. - - Kniertje. Ook internationaal werd het Esther stuk beroemd, zoals in België Enge- (rechts) als reder Bos in de Nederlandse verfilming van Herman Heijermans’ be kende toneelspel „Op Hoop van Zegen” Zoals Kniertje en vele anderen verzuchtten: „De vis wordt "duur be taald”. Hoe duur dat kon zijn zou acht weken en zes dagen later blij ken. De Op Hoop van-Begen-was niet op tijd teruggekomen,- De- laatste hoop dat de logger toch nog ergens e.en veilige haven zou hebben gevon den werd vernietigd, toea. de-water schout een telegram ontving van de burgermeester-strandvonder uit Nieu- wediep. Benoorden <ie Haaks .was een luik van de Op Hoop van Zegen ontdekt. Er was eep_ lichaaip. aange- 'spoeld dat was geïndentificeerd als dat van Barend Vermeer. Even voor het bericht op het kantoor van reder Bos binnenkwam had diénst boek houder bij het nakijken van papieren al gemompeld dat de Op Hóóp van Zegen „voorgoed fliiite” was; het was ook „zo’n kreng van ’n schip”. In het bijzonder ging de heer Van Royen even in op de gedane rnilieu- investeringen bij de bouw van deze der de converter, die ongeveer twintig per cent bedroegen van het totale bedrag. De ontstoffingsinstallatie kostte 34 mil joen gulden en bovendien is er een afzuigingsinstallatie gebouwd, die ook op de andere converters is aangebracht. De totale kosten hiervan bedroegen twaalf miljoen. Hij wees erop, dat niet alleen de bouw van deze milieu-installaties veel geld kosten, maar dat daarbovenop nog vele miljoenen guldens aan exploi tatiekosten komen, bijvoorbeeld in de vorm van onderhoud en energiegebruik. Ir. Van Royen memoreerde, dat 1974, toen de beslissing voor de bouw van converter 23 viel, voor de hele wereld en ook voor Estel een topjaar was. De recessie, die men toen al verwachtte is echter onverwacht diep en langdurig geweest, zozeer zelfs, dat Estel dit jaar nog onder het produktieniveau van 1974 blijft. Hij onderstreepte, dat Estel het dieptepunt van het dal gepasseerd is, maar waarschuwde daarbij, dat het lang duurt voor een grotere afzet en hogere opbrengstprijzen doorwerken. Hij ver wachtte dan ook pas tegen het eind van dit jaar weer kostendekkend te kunnen werken. Tot slot zei de heer Van Royen, dat door de „sterke” gulden, de sterk geste- Harde woorden Heijermans .meed ze niet. Wel de bekendste ama- teurtoneelyereniging in ---—nolabene. IJmuiden, waar men. één -woord met een forse haal veranderde dat men (althans op het toneel van Tha lia) niet durfde uitspreken. .Bos had volgens Heijermans tegen Kniertje 'gezegd: „Dat komt ’r van as de eigen 'zoons ’t nest beschijte.” In het tekst boekje van „Varia” werd dat lelijke woörd vervangen door „bevuilen”. Alchba. Hamburg; Jemrix, Rochester, 'IJmuiden; Bekezovo, Rauma; Maelifell, Reyjavik; Medina, Londen; Noorbeek, Antwerpen; Teutonia, Kopenhagen; Tor sten, Southampton, Zaandam; Vanguard, Kingslinn, IJmuiden; Rosmos, Kingslinn, IJmuiden; Rijnborg, Delfzijl, Beverwijk; Holsatia, Steinbukk, Goole; Sabine, Bre men, Velsen; Samos Island, Hamburg, IJmuiden; Unitas H, Bolle; Thara, Seven Islands; Kristina, Uddevalla, Zaandam; Holstentor, Cont.Plat, Velsen; Constance, Middlesborough; Asperity, Gunness. Woensdag vertrokken: Schwabenstein, Antwerpen; Baltic, Rotterdam; Hoegh Transporter, Savona; Marie Skou, Rot- terdam. (Zij staart voor zich uit. Vriende lijk legt hij haar wjljqz^ om schaaltje en pannetje _en sloft naar z’n kruk. Een stilte. ^Kjiierjie zit on bewogen, smartelijk-versuft" mumt met de lippen, staat moeilijk op, Strompelt het kantoor uit. Het geklots van haar klompen'klinkt ha in de stilte). IJMUIDEN, 24 december 1900: „Heden waren aan de markt vijf sloepen met 500 a 800 levende en 1500 a 2100 dode schelvis en enkele levende kabeljauwen. De levende ka beljauw heeft zeven en een kwart gedaan, de dode schelvis bracht der tien en een halve gulden de mand op”. Dit marktbericht van IJmuiden werd nog dezelfde avond opgelezen in de Hollandsche Schouwburg te Am sterdam, bij het spelen van het vierde bedrijf van „Op Hoop van Zegen”, het toneelstuk van Herman Heijer mans dat bij de Nederlandsche To- neelvereeniging zijn première beleef de. de Boer van en Willem van der Veer

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 5