Rapport voor FESTIVAL KRIJGT STEUN VAN BANKEN CRM over artotheken Nederlands filmsucces Raad voor Kunst wil Onderzoek bepleit naar relatie moderne aanpassingen boekenverkoop en uitleningen teistotó 5 O Westland Utrecht „TWEEHONDERD JAAR AMERIKA” GEKOZEN ALS THEMA Zoekt u kleur? ralstonaverf BAND 1 Beeldje gestolen NLBC GAAT IN OP KLACHT UITGEVERSWERELD Afronding wetsontwerp blijkt noodzakelijk Mogelijk Franse film over leven ENGELENBERG „Kruidendokter” I DONDERDAG 1 APRIL 19 76 KUNST 15 Heilige huisjes Of Mice and men Tegen verhoogde afgifteprijs Jazz en pop 1 (ADVERTENTIE) (Van onze redactie in Den Haag) Holland Festival gaat tapdansen in (ADVERTENTIE) Zes soorten drop (ADVERTENTIE) De uitgevers baseren hun klacht vol- ADVERTENTIE) I9lansvert ENGELSE Mr. Mazzola, die een en ander woensdag in Den Haag bü de presentatie van het HF-programma voor dit jaar (van 1 tot en met 23 juni) bekend maakte, was het helemaal met HF-directeur Hans de Witte eens dat het HF nooit zou toelaten, dat het bedrijfsleven het programma gaat bepalen. Hjj maakte deze opmerking naar aanleiding van het feit dat voor de eerste maal in de geschiedenis van het festival twee bankinstellingen bü een tweetal manifestaties voor de financiële rugdekking („sponsoring”) zorgen, namelijk het openingsconcert in Den Haag op 1 juni door het New York Philharmonic Orchestra onder leiding van Leonard Bernstein, en een drietal voorstellingen van „Henry V” in Amsterdam, op 22, 23 en 24 juni door het beroemde gezel schap Royal Shakespeare Company. een ver- Ga maar eens kijken bij uw Ralston dealer. Hij laat u kiezen uit vele kleuren. en nog acht andere lekkernijen van Red Band. In royale familiezak. nisten die te beluisteren zullen zijn: George Antheil, John Cage, Aaron Cop land, Duke Ellington, Carlisle Floyd, Ge orge Gershwin, Charles Ives, Cole Por ter, Steve Reich, Richard Rogers, J. Ph. Sousa, Igor Strawinsky en Samuel Bar ber. Uitvoerenden zullen zijn: binnen- en buitenlandse ensembles, orkesten en solisten. (Van onze correspomdent) EINDHOVEN. Het leven van de 50-jarige Willem van de Mosdijk, be ter bekend als „de kruidendokter van Casteren” wordt hoogstwaarschijnlijk ap film opgenomen. Een Franse maatschappij heeft hierover met Van ie Moosdijk en zijn advocate, me vrouw J. van Plas-Klut, contact opgenomen. Over het bedrag van de filmrechten werden nog geen mede delingen gedaan. De Kon inklgke Nederlandse Uitgevers bond zegt te vrezen dat door de daling van het aantal verkochte boeken het DEN HAAG. Er wordt, ook bü het ministerie van CRM, niet over gedacht het Holland Festival op te heffen. Dat Is de overtuiging van mr. W. Mazzola, voorzitter van het HF. Dat ook het Holland Festival in het kader van de bezuinigingsvoorstellen van het kabinet de komende jaren niet zal ontkomen aan het „terugnemen van gas”, ligt, aldus de HF-voorzitter, daarentegen voor de hand. „Wij zün nu zelf bezig de kostenstroom door te lichten. Wü zullen, als dat noodzakelijk is, zelf zorg dragen voor bezuinigingen. Maar dat minister Van Doorn (CRM) bü zijn inkrimpingsplannen op de eerste plaats dit festival op het oog heeft, is niet waar”. ZWOLLE. Een bronzen beeldje van Titus Leeser voorstellende een paard, is in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen van de gevel van het Land- bouwhuis in Zwolle. Onbekenden hebben het van hei stenen plankje, waarop het stond, afgeschroefd. In het Landbouwhuis is de Overijssel se landbouwmaatschappij gevestigd. Het is voor het eerst sinds de oprich ting in 1960 van het eerste uitleenbureau voor beeldende kunst in Amsterdam, dat het ministerie materiaal in handen krijgt over deze vormen van kunstuit leen en kunstverkoop. De artotheken bestaan sinds 1973. In dat jaar werd in Den Haag de eerste opgericht. De uit- leenbureaus worden door het ministerie gesubsidieerd en stellen kwaliteitsnor men aan de werken die in leen worden aangeboden, de artotheken doen dit niet. Een van de de gevolgen hiervan is dat het ministerie wel enig inzicht heeft in het reilen en zeilen van de dertien uitleenbureau’s die er inmiddels in Ne derland zijn, maar dat men vrijwel niets weet over de artotheken. gens het NBLC op een onzerzoek van de stichting speurwerk, maar in dat onder zoek is geen enkele verband aangetoond tussen verkopen en uitlenen. Het NBLC stelt daartegenover een onderzoek van enkele jaren geleden dat de univer- siteit van Leuven heeft verricht, waaruit bleek dat het lenen van boeken wel degelijk een stimulerende invloed heeft op het kopen. Uit een onderzoek van CRM blijkt dat leden van bibliotheken per jaar meer boeken kopen dan niet Door de keuze van het Amerika-the- ma zal het gezicht van het HF er minder „klassiek” dan gebruikelijk uit zien. „Gemotiveerd entertainment en lichtere kunst”, zoals De Witte het uit drukte, zullen een grotere plaats inne men. Hoogtepunt belooft te worden de Cotton Club Gala door de La Mama- groep uit New York, een met veel tap dans gelardeerde knipoog-revue, gewijd aan de beroemde nachtclub in Harlem, waar groten als Louis Armstrong in de jaren ’30 hun triomfen vierden. Jazz speelt in deze show een grote rol. 00/ Pandbriefbiljetten Veilig beleggen in de waardestukken van de ffev.. BÊtgB BH 5 jaar. Hoofdsom plus rente ook w Haarlem, t-rederikspark i/Hoek of 10.100.-(rendement 7,78%) H VDOtheekbank nv Houtplein. 023-319154 Verkrijgbaar bij adviseurs voor verzekeringen of belastingen en onze kantoren DEN HAAG (ANP). Het ministerie van CRM laat door de Boekman Stich ting onderzoek doen naar het funtione- ren van artotheken en uitleenbureau’s voor beeldende kunst. De resultaten van dit onderzoek worden volgende maand verwacht. Doelstraat 29 Tel. 023 312206 - Haarlem Kijk - Kies - Koopcentrum „RUWA" bootlakken. Alle verven en systemen in voorraad. Regisseur Nicolai van der Heijde en acteur Jules Croiset (resp. links en mid den op de foto) hebben gistermiddag in Den Haag prijzen ontvangen voor hun aandeel in de film „Help, de dokter verzuipt” naar de gelijknamige bestseller van Toon Kortooms. De film werd op het festival van werkende mensen in Tsjecho-Slowakije bekroond en loopt met veel succes in een twintigtal steden in dat land. De prijzen werden overhan digd door de Tsjechoslowaakse ambas sadeur in Nederland, Mikulas Galan. zijner tijd als afdeling moet kunnen opgaan. Wat de formule voor de samenstelling van de nieuwe raad betreft: deze moet de mogelijkheid bieden meer recht te doen aan de eisen van representativiteit en deskundigheid. De nieuwe raad kan zijn inrichting en werkwijze zelf bepa len. Als belangrijke aspecten staan daar bij openheid en openbaarheid voorop. De commissies van de nieuwe raad vormen het eigenlijke draagvlak. Tot deze commissies kunnen alle organisaties er groepen uit de kunstwereld direct toegang hebben. Een werkgroep die de zaak heeft voorbereid, denkt aan drie afdelingen: media en létteren, muziek en theater, en beeldende kunsten en bouw kunst. De afdelingen houden zich voor namelijk bezig met het ontwerpen van algemene beleidslijnen. Ze stellen werk programma’s op voor hun terrein en coördineren het werk van de commis sies. Een ontwerp voor een beschikking, die de minister van CRM moet uitvaardigen, vermeldt twintig organisaties van kun stenaars die alleen of gezamenlijk voor drachten kunnen doen voor benoeming van negentien leden van de raad. Zeven tien organisaties en instellingen op het gebied van de kunst en aanverwante terreinen van deze cultuur kunnen dit doen voor nog eens achttien leden. OP 2 JUNI START de Europese tourl nee van de Cotton Club Gala in het Amsterdamse Carré. Maar ook An Evening of Comedy, een „comedy-act”- combinatie van het duo Edmonds and Curley en het trio Divided we Stand. De twee groepen zijn afkomstig uit respec tievelijk Chicago en New York, maken in de Verenigde Staten furore en zijn voor het HF in een speciaal programma samengebracht. De premiè re is op 7 juni, eveneens in Carré. Er zullen, zo wordt verwacht, talrijke Amerikaanse heilige huisjes omver worden getrapt. De Amerikaanse muziek die tijdens dit HF ten gehore wordt gebracht, zal voor namelijk van 20e-eeuwse componisten zijn. De „lichte sector” (filmmuziek, mu sicals en jazzmuziek) zal de boventoon voeren, hoewel volgens Jo Elsendoorn, programmaleider muziek, in Amerika de grens tussen lichte en klassieke muziek veel moeilijker te trekken valt dan in Europa. Een greep uit de Amerikaanse compo- Te gek al die leuke kleuren van Ralston om de dingen in uw huis 's met verf een opfrissertje te geven. U kunt b.v. kiezen uit: saffraangeel indiaanrood pauwblauw pikzwart lentegroen berebruin koninklijkoranje olifantsgrijs citroengeel staalblauw kastanjebruin hagelwit gifgroen koraalrood etc. etc. Het is teleurstellend dat deze kwestie, die in redelijk overleg tussen producen ten. boekhandel en bibliotheken had kunnen worden besproken, nu zo eenzij dig in de openbaarheid is gekomen. De bibliotheken of zelfs de boekhandelaren zijn niet gehoord. De sfeer wordt daarbij zeker niet verbeterd door ’t dreigen met noodmaatregelen zoals een lid van de uitgeverscommissie deed. Hij suggereerde dat de uitgevers pas drie tot zes maan den na verschijning boeken aan biblio theken leveren of dat voor de bibliothe ken drastische prijsverhogingen moeten gelden. Dat zulke noodmaatregelen voor geen van de betrokken partijen een oplossing brengen maar de situatie eer der zullen verslechteren behoeft geen betoog, meent de NBLC. Op dergelijke voorstellen past volgens het NBLC de titel van het boekenweek geschenk wonderwel: snikken en smart lappen. Beide zeer kostbare produkties zouden het HF voor onoverkomelüke bud gettaire hindernissen hebben geplaatst, ais niet door deze commerciële instel lingen was ingesprongen. Directeur De Witte benadrukte overigens dat het contact met de twee banken op toeval berust. „Wij’ hebben niet aangeklopt”, aldus De Witte, die meende dat ook bij verdere bezuinigingen in elk geval geen regelmatige medewerking van het bedrijfsleven zal worden gevraagd. DEN HAAG (GPD, ANP) De Raad voor de Kunst, het advieslichaam van minister Van Doorn (CRM) voor cul- tuurzaken, beklaagt zich erover dat zij onvoldoende is toegerust om haar taak goed uit te oefenen. De samenstelling en inrichting van de instelling zijn ontoe reikend om op een snelle en juiste manier op de veranderde verhoudingen en nieuwe ontwikkelingen in de kunst wereld en in breder maatschappelijk verband te reageren. ER ZULLEN TIJDENS dit 29e HF geen speciale kinderprogramma’s worden uitgevoerd. Ook het aandeel van ama- teur-kunstenaars, in groten getale DEN HAAG (ANP). Nog nooit is in Nederland onderzocht of vastgesteld dat er verbanden bestaan tussen het toene men het aantal uitleningen in biblio theken en het dalen van de verkoop van boeken. Dat zegt het Nederlands Bibliotheek en Lektuur Centrum (NBLC), een overkoepelende organisatie van de openbare bibliotheken in een persbericht als reactie op de klacht van de Nederlandse uitgevers dat door de stormloop van 500.000 nieuwe lezers op de bibliotheken de verkoop is teruggelo pen met twee miljoen boeken. DEN HAAG. Het thema dat het 29e Holland Festival heeft meegekregen, is „Amerika”. Voor een belangrijk deel, namelijk 90 van de 160 voorstellingen, is het gewijd aan Amerikaanse muziek, theater en dans, allemaal ter gelegen heid van het 200-jarig bestaan van de Amerikaanse onafhankelijkheid. Ter ere van deze Bicentennial wordt met dit eerste thema-festival uitvoerig aandacht aan muziek van meer dan 50 Ameri kaanse componisten besteed. Dit verklaart de voorzitter van de Raad voor de Kunst, de heer L. J. de Ruiter, in een voorwoord bij het jaar verslag van de Raad-1974. De Ruiter vindt dat de Raad dringend moet wor den aangepast aan de eisen, die in deze tijd aan haar gesteld worden. „Een paar jaar al is de hoop gevestigd op de nieuwe wet, die dit mogelijk zal maken. De herstructurering laat jammer genoeg langer op zich wachten dan was voor zien. Zij zal echter op korte termijn haar beslag moeten krijgen, wil de Raad niet ernstig tekort gaan schieten als beleidsvoorbereidend orgaan”. Aldus De Ruiter, die benadrukt dat een spoedige afronding van het ontwerp voor de nieuwe wet, dat eind augustus 1974 bij de Tweede Kamer is ingediend, meer dan ooit noodzakelijk is. De laatste tijd is het bureau van de Raad sterk onderbezet geweest door het vertrek van algemeen secretaris Van Riemsdijk en door langdurige ziekte van enkele stafleden. Het uitdiepen van be leidskwesties kwam meer nog dan routi- newerkzaamheden zeer in de knel. Voor de inrichting en werkwijze van de nieuwe Raad voor de Kunst houdt de huidige raad 3 april in Centrum Belle vue in Amsterdam een vergadering met betrokken en geïnteresseerde organisa ties, groepen en instellingen. De nieuwe Raad voor de Kunst heeft volgens het wetsontwerp een grotere reikwijdte. Zij zal ook andere ministers adviseren dan die van CRM. Hij moet letten op de verhouding van het lande lijk kunstbeleid tot het beleid op regio naal en plaatselijk niveau. Zij moet voorts aandacht schenken aan de plaats van het kunstbeleid binnen het gehele cultuurbeleid. Deze raad moet worden gezien als een overgangsfase naar een raad voor de cultuur, waarin hij te Men” van Carlisle Floyd, naar de gelijk namige roman van John Steinbeck. De wereldpremiè re van „Of Mice and Men” vond in januari ’70 in Seattle plaats. Floyd heeft op basis van Steinbeck’s beroemde werk over een primitieve, ge welddadige jonge Amerikaanse maat schappij, bevolkt door landverhuizers en avonturiers, een aantrekkelijk en zeer toegankelijk stuk muziek geschreven. Het buitenlandse ballet wordt verte genwoordigd door het Londense Ballet Rambert (voor de eerste maal in Neder land) en de Martha Graham Dance Company uit New York. Ook geven het Nationale Ballet en het Nederlandse Danstheater uit eigen land opnieuw acte de présence. Bovendien is er weer Poe try International in Rotterdam, waaraan tal van beroemde dichters hun mede werking verlenen. Uit eigen land zijn Bernlef, Buddingh’, Campert, Elburg, Judith Herzberg, Gerrit Kouwenaar en Riekus Waskowsky te verwachten. DE NEDERLANDSE Operastichting draagt dit jaar twee 20e-eeuwse opera’s aan het HF bij„Der Rosenkavalier” van Richard Strauss en „Of Mice and titelaanbod beperkter zal worden en de verscheidenheid in gevaar komt. Met de verscheidenheid aan titels blijkt het zo’n vaart niet te lopen, aldus het NBLC. Alleen over Amsterdam bijvoorbeeld, verschenen in 1975 23 verschillende ti tels. Het is de vraag of wat meer coördinatie de uitgeversresultaten niet zou verbeteren, vindt het NBLC. Per 1 juli werd de contributie van bibliotheken voor jongeren beneden de achttien jaar af geschaft. „Het is niet erg waarschijnlijk dat deze nieuwe lezers, voor wie 3,50 kennelijk een financiële drempel vormde, als kopergroep bij de boekhandel werden daartegenover niet door het lenen in nieuwe lezers eigen bibliotheekleden. Het NBLC meent dat er snel onderzoek moet komen naar het band tussen lenen en kopen van boeken. Het NBLC wil aan zo’n onderzoek graag meewerken, aldus wordt gesteld in het persbericht. Het boek moet concureren met alter natieven op het gebied van ontspanning en informatieverschaffing zoals bijvoor beeld grammofoonplaten, radio en tele visie. Daarnaast zullen ongetwijfeld de zeer sterk gestegen boekenprijzen en de veranderende distributiekanalen als wa renhuizen, supermarkts en vooral de boekenclubs, een rol van betekenis spe len, aldus het NBLC. Mr. Mazzola accentueerde nog eens dat de rüksbüdrage aan het HF (in 1970 ruim vüf ton, in '75 ruim negen ton) niet met de trend is meegegaan. De gemeentelüke subsidies zün dat nog in mindere mate. Vooral de loon kosten gaan een steeds aanzienljj’ker deel van de totale HF-financiering voor zich opeisen. Dit jaar gaat er aan gemeentesubsidies en recettes zo’n 2 miljoen gulden bü het festival om. Als daarbij de subsidies van de kunstinstellingen die aan het HF meewerken, zouden worden opgeteld, dan komt men op een totaalbedrag van zo’n 5 miljoen. IN HET KADER van het Amerikaanse thema worden twee jazz-festivals en een folk-festival georganiseerd. Het jazzfesti val speelt zich in de Rotterdamse Doelen af. Tevens wordt een jazzweek gehouden in Amsterdam, in samenwerking met de Stichting Jazz in Nederland eh de Bond van Improviserende Musici (BIM). De pop in het HF is vertegenwoordigd door Leonard Cohen, Genesis, Alquin en Solution. Omdat de basis van veel Ame rikaanse folk-music ligt in de authentie ke Keltische volksmuziek uit Bretagne, Ierland, Schotland en Wales, wordt een driedaags folkfestival aan deze muziek soort gewijd (meer dan 60 musici, bar den en zangers komen uit genoemde streken en landen naar Rotterdam). Een bijzondere produktie is het actue le muziektheater-evenement De Knop, geschreven door Harry Mulisch, gecom poneerd door Willem Breuker en geregi- seerd door Lodewijk de Boer. Het wordt uitgevoerd door het Nederlands Blazers ensemble. Evenmin aan het Amerikaan se thema gebonden zijn de verschillende concerten die gewijd zijn aan de barok muziek. Wat het toneel-aandeel in het HF betreft, kan worden gewezen op voor stellingen van The Other Theatre and The Shaliko Company uit New York (Woyzeck), het American Place Theatre (The Old Glory), de Toronto Workshop (Ten Lost Years) en Bernard Droog met solotoneel (Een grappige oude Man). CRM heeft opdracht gegeven voor het onderzoek omdat men nu na zestien jaar wetenschappelijk onderbouwde conclu sies wil hebben over het nut van deze instellingen. Ook hoopt men aan gege vens te komen over de groepen die langs deze weg kunst kopen of lenen. Op het ministerie bestaat de indruk dat slechts tien procent van de neder- landse bevolking wel eens een galerie bezoekt en daar wat koopt. Men hoopt met het rapport in de hand te kunnen bekijken of via de artotheken en de uitleenbureaus voor beeldende kunst de werken van Nederlandse kunstenaars onder een groter deel van het volk kunnen worden gebracht weggelokt. Is het waarschijnlijk dat de bibliotheek de leesgewoonten zul len ontwikkelen en daardoor toekomsti ge kopers worden”, vraagt het NBLC zich af. „De ervaring bij bibliotheken leert dat deze nieuwe lezers veelal uit kansarme milieus komen waar niet of weinig wordt gelezen”. Den Haag (de stad waar het festival wordt geopend) voorhanden, is tot een minimum beperkt. „Willekeurige ama- teurprodukties achten wij niet zo zinvol. We moeten waken voor kwaliteitsverla- ging en branche-vervaging”, aldus direc teur De Witte. Bij de samenstelling van het program ma, dat meer nog dan andere jaren op de Randstad is gericht en minder op de regio, heeft men, vooral wat Den Haag betreft, voor obstakels gestaan, veroor zaakt door de grote zalen-nood in de Residentie. De Joninklijke Schouwburg, het HOT-theater en het Kurhaus blijken van de zomer niet beschikbaar te zijn. Het educatieve element in het Holland Festival wordt gevormd door een week end op Queekhoven met Amerikaanse muziekcritici. De sluiting van het festival vindt plaats in de Rotterdamse Doelen met een American Salute door het Residen- tie-Orkest en met de apotheose van het driedaagse folkfestival Celtic Event. American Salute is een populair-Ameri- kaans concert, met veel musical-muziek en een speciaal opgesnorde tapdanser die razend goed „partituur” kan dansen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15