Ambassadeur maakt het iets te bont Viering jubileum Boudewijn begonnen WEINIG RESULTATEN VERWACHT VAN VERGADERING EUROPESE RAAD ■u o 5 V; Gespannen sfeer in Galilea „Met oog op ontwikkelingen in buurlanden” Miljoenenbuit bij treinroof Westmoreland: Vietnam was Amerikaanse militaire zege MIDDAGMAAL WEER UITSPRAAK IN ZAAK-QUINLAN Plaatsvervanger van Mussert overleden door nico scheepmaker HELLEVAART (2) HANDTASTELIJKHEDEN BIJ DEBAT IN KNESSET BUITENLAND 3 19 76 BINNEN- EN DONDERDAG 1 APRIL (Van onze redacteur in Brussel, H. Gerritsen) Voorstellen t s BRUSSEL De economische en monetaire crisis in Europa, het rapport over de Europese Unie van de Belgische premier Leo Tindemans, en de directe verkiezing van het Europese parlement zijn de belangrijkste onder werpen van de Europese raad van regeringsleiders die vandaag en morgen in Luxemburg wordt gehouden. De conflictstof die hierin is opgehoopt, is zo veelomvattend dat algemeen verwacht wordt dat het overleg nauwelijks of geen resultaten zal opleveren waarmee het gestrande schip van de Euro pese samenwerking kan worden losgetrokken. Zweden Inspannen KAAPSTAD (Reuter, AP) Zuid-Afrika moet zijn defensie-inspanning opvoeren met het oog op de politieke ontwikkelingen in buurlanden. Dit heeft minister van Financiën Owen Horwood gisteren gezegd in zijn be- grotingstoespraak. Volgens de minister moet Zuid-Afrika de „economische en militaire pa raatheid versterken”. Zuidafrikaanse defensie wordt stevig opgevoerd (Van onze redacteur in Stockholm) (Van onze redacteur in Brussel) ver- Koning Boudewijn en Koningin Fabiola. de l I waren. 5 b 1 r i i i (Van onze redacteur in Jeruzalem, (J. van Wesel) Volgens zegslieden uit kringen van de raad zal de resolutie worden aangeno men. JERUZALEM. In de Arabische ste den en dorpen in Israel is het gisteren, op wat incidenten na, vrij rustig geble ven. De sfeer bleef echter zeer gespan nen. Gistermorgen gingen onder toezicht van leger en politie de arbeiders naar hun werk; scholen en winkels werden weer geopend. Gistermiddag werden de vier slachtoffers van de rellen van dins dag begraven; een demonstratie van so lidariteit waaraan meer dan 10.000 men sen deelnamen- Er werden leuzen geroe- in zuidelijk Afrika een bedreiging voor de vrede. Vandaar zijn oproep: „De Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties kan, en in Zweedse ogen moet, besluiten tot sancties tegen Zuid-Afrika zoals dat in het geval Rhodesië is gebeurd”. Leden van de Veiligheidsraad, beho rend tot de derde wereld, hebben giste ren een resolutie ingediend die beoogt de raad de Zuidafrikaanse agressie tegen Angola te laten veroordelen en Pretoria op te roepen schadevergoeding te beta len voor haar invasie in Zuid-Angola. De ontwerpresolutie werd ingediend door Benin (Dahomey), Quyana, Libië, Panama, Roemenië en Tanzania op de vierde dag van het debat in de raad over de Zuidafrikaanse interventie in de Angolese burgeroorlog. Een politieman bewaakt postzakken op het station van Amiens Street als „voor zorgsmaatregel” na de treinroof. „Aan boord van de „Professoi- Buys” vroeg A. V. den kapitein of deze een bijbel bezat, daar hij bidden moest, doch aangezien deze niet aanwezig was had hij gebeden, welke hij uit het hoofd kende. Voor het eten knielden zij allen en zongen in koor een psalm den Heer dankende voor zijne ingeving. Toen de zon fel scheen, liep V. naar het dek en bleef met de oogen wijd open naar de zon kijken, zeggende: „Die kracht heeft God mij gegeven”- Herhaaldelijk zeide V., dat hoe dichter hij bij de Nederland- sche kust kwam, hoe angstiger het hem om het hart werd: „Zoo zijn de men- schen nu eenmaal”, voegde hij daaraan toe. Van der P. zeide eeniigen malen dat men hen voor moordenaars zou houden en dat er tien jaar op zat, doch dat zijn geweten zuiver was en hij geen schuld droeg. Toen het schip IJmuiden binnen kwam, werden allen geboeid door de politie weggebracht. V. weigerde echter geboeid te worden en met de armen over elkaar gekruist zeide hij: „God heeft mij reeds geboeid”. de koningskwestie, is nog even herinnerd in de toespraak van de Vlaamse kamer voorzitter Dequae, die naar recht en billijkheid ook „de voortreffelijke op voeding die uw vader u gaf” memoreer de- Zowel uit de rede van Dequae als uit die van de Waalse senaatsvoorzitter Harmel bleek de bijzondere erkentelijk heid voor de ernst en de toewijding waarmee koning Boudewijn zijn taak uitoefent. Met de bescheidenheid die een van de kenmerken is van koning Boudewijn, reageerde de vorst hierop in het begin van zijn rede met de verklaring „dat al wie belast is met een functie haar ook naar beste vermogen moet uitoefenen”. De twee voorzitters, zowel als de ko ning, spraken afwisselend de drie land- Niettemin viel wat Horwood aankon- digde nog mee: velen hadden een stij ging van de defensielasten met minstens 50 percent verwacht. Een aantal forse belastingverhogingen moeten de toegeno men defensielasten dekken: benzine, sterke drank, frisdranken en tabak wor den duurder. Verder worden de omzet belasting, de vennootschapsbelasting en de inkomstenbelasting verhoogd. Zweden blijft Zuid-Afrika’s „groteske” filosofie van apartheid fel bestrijden en meent dat de Verenigde Naties economi sche sancties tegen het land moeten instellen. Dit blijkt uit de jaarlijkse verklaring over het buitenlandse beleid aan het parlement, die de Zweedse mi nister van buitenlandse zaken gisteren in Stockholm aflegde. Volgens minister Andersson vormt de onhandelbaarheid van de blanke regimes De „scheve” verhoudingen tussen de EEGlanden zijn onlangs weer eens benadrukt toen de Franse franc moest worden teruggetrokken uit het zoge naamde „slangakkoord” (de afspraak dat de deelnemende landen vaste wissel koersen binnen bepaalde marges voor hun munten handhaven). Aan de „slang” nemen nu nog deel Duitsland, de Bene- stuk welwillend kennis worden geno men. Maar daar zal het bij blijven. Rèst het nemen van een beslissing over het houden van directe verkiezin gen voor het Europese Parlement. De Parijse topconferentie van december 1974 zo heette de Europese Raad toen nog eindigde met de vaststelling dat niet later dan in 1976 een besluit moest worden genomen over directe verkiezin gen in 1978. Dit gebeurde op aandrang van de Franse president, die juist nu in eigen land met een sterke oppositie te gen de directe verkiezingen te maken heeft. De minister zei dat men in ingelichte en verantoordelijke kringen in het buitenland vertrouwen blijft stellen in de Zuidafrikaanse economie. Zuid-Afri ka heeft de economische stormen van het recente verleden opmerkelijk goed doorstaan. Hij was hoopvol over de vooruitzichten op middellange en lange duur. Horwood heeft aangekondigd dat de uitgaven voor defensie de komende 12 maanden met naar schatting 40 percent zullen worden verhoogd. Bij de indie ning van de begroting 1976 verklaarde hij dat voor defensie 1360 miljoen rand was uitgetrokken tegen 948 miljoen rand voor het belastingjaar 1975 (1552,5 mil joen dollar). Bij de beroving waren 12 mannen betrokken die de kleding van spoorweg beambten droegen. Omstreeks drie uur in de nacht van dinsdag op woensdag hielden zij bij het dorp Sallins in het TRENTON, New Jersey (AP). Het hooggerechtshof van New Jersey heeft de vader van Karen Anne Quinlan tot haar wettige vertegenwoordiger be noemd en verklaard dat de jonge vrouw, die al bijna een jaar in coma ligt, mag sterven indien gezaghebbende medische autoriteiten met hem van mening zijn dat er geen redelijke hoop is dat zijn dochter ooit zal herstellen. Ambassadeur Ibrahim werd afglo- pen zaterdagnacht na een slalomrit door het centrum van Stockholm vol ledig dronken achter het stuur van zijn Mercedes aangetroffen. Hij wei gerde zijn auto uit te komen, beriep zich op zijn diplomatieke onschend baarheid en wilde zelf naar huis rijden. De politie belette dit door zijn wagen te blokkeren. Nadat gebleken was dat er geen verstandig woord viel te wisselen met de ambassadeur, werd een takelwa gen gehaald en werd hij weggesleept naar zijn villa in het diplomaten kwartier. Ambassadeur Ibrahim kwam eerder in het nieuws. Enkele maanden gele den interviewde hij zogenaamd een secretaresse die op de ambassade no dig zou zijn, maar verkrachtte haar tevens- Het meisje diende een aan klacht in, maar wegens de diploma tieke onschendbaarheid van de am bassadeur kon men niet ingrijpen. Enkele weken later sloeg hij een ober knockout die hem niet snel genoeg serveerde in een restaurant. Door „loslippigheid” van het minis terie van buitenlandse zaken in Stockholm werd zoveel over de affai res van ambassadeur Ibrahim gepu bliceerd, dat hij teruggeroepen werd naar Khartoem. Op deze wijze hoefde men hem van Zweedse zijde niet tot persona non grata (ongewenst per soon) te verklaren. Aan de moeilijke beginjaren van Bou- dewijns koningschap na beëindiging van Gisteren vertelde ik over de ddchtcy- dus van de onlangs overleden Joh. W. Schotman, getiteld „Hellevaart”. Ik sprak over een fantastisch onderwerp, waarover ik nooit eerder gelezen had: de godsdienstwaanzin aan boord van de Katwijkse logger KW 171 Noordzee V. Het schip werd in de eerste helft van september 1915 nagenoeg als een wrak aangetroffen door de Noorse stomer Jo nas Reid en naar Engeland gesleept. Toen vijf van de bemanningsleden met de „Professor Buys” naar Nederland wa ren overgebracht, gaf de verslaggever van de Oprechte Haarlemse Courant het volgende verslag: pen, maar tot ongeregeldheden kwam het niet. Israëlische militairen bleven op afstand. J ti,i» ul> M Het centrum van de Arabisch-joodse tegenstellingen lag echter in de Knesset, waar de communistische partij Rakach een motie van wantrouwen tegen de regering-Rabin indiende, in verband met het „barbaarse optreden van het Israëli sche leger”. Het debat ontaardde al snel in een emotioneel en handtastelijk ge schreeuw. Suppoosten hadden grote moeite om te voorkomen dat de geachte afgevaardigden elkaar te lijf gingen. De communistische vertegenwoordiger sprak daarna voor een lege zaal, omdat, op de Nieuw-Linksvertegenwoordiger na, alle Knessetleden, regering en oppositie, de zaal hadden verlaten uit protest te gen de „georganiseerde haatcampagne Minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) zei vorige week dat de regering zich tot het uiterste zal inspannen om te bereiken dat een beslissing wordt geno men. Deze uitspraak toont aan dat op dit punt met uitstel rekening wordt gehouden. Dat is niet verwonderlijk: er bestaan nog grote meningsverschillen over de verdeling van de zetels in het Europees Parlement over de afgevaar digden van de negen landen, de naam, de datum waarop de verkiezingen zullen plaatsvinden, en over het kiesstelsel dat gebruikt zal worden. Het moeilijkste probleem is dat van de zetelverdeling. De negen regeringslei ders moeten een beslissing nemen aan de hand van vijf voorstellen: een Iers, een Italiaans, een Brits en een Frans voorstel, alsmede dat van het Europees Parlement zelf. Het laatste, opgesteld door het TweedeKamerlid Schelto Pa- tijn (PvdA), heeft de steun van de STOCKHOLM. De ambassadeur van Soedan in Zweden, Moanhja Ibrahim, vertrok gistermiddag uit Zweden naar Khartoem in Soedan, na een serie schandalen die, volgens een woordvoerder van het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken, de perken te buiten ging. „De bemanning van de „Noordzee” kreeg toestemming zich vrij op het schip te bewegen. Al spoedig knoopte A. V. een gesprek aan met den gezagvoerder, wien hij mededeelde, dat hij Christus was en dat hij, op de „Noordzee” varen de, des nachts plotseling wakker werd en toen met God gesproken had, die hem opdracht gegeven had het schip van tiuivels te zuiveren. Onmiddellijk is hij dan ook daarmede aangevangen. Inmid dels waren L- V. en Van der P. wakker geworden, die mededeelden, dat zij dien zelfden nacht een roode ster gezien had den en nu een ingeving hadden om Christus bij te staan bij het verrichten van zijn Goddelijk werk. De overige leden van de bemanning waren nog ter ruste, toen zeilen, masten en touwen reeds vernield en over boord waren geworpen”. „Deze drie mannen zijn groote, zwaar gebouwde zeelieden en hadden blijkbaar door hun kracht veel invloed op de andere personen. Om 8 uur des morgens bleek de geheele bemanning op drie na onder invloed van de drie aanvoerders te zijn gekomen, allen togen nu aan het werk om het schip te zuiveren, zoodat na korten tijd niets anders overbleef dan 85 ton haring, dat als voedsel dienen moest. De leden der bemanning hadden allen slechts oude kleeren aan en liepen op klompen. In drie leden van de be manning had de duivel zijn woonplaats gekozen, dus moesten ook deze drie onschadelijk worden gemaakt”. „Eerst moesten zij bij wijze van straf op commando dansen en dón weder stokstijf blijven staan. Den daarop vol genden nacht werd een hunner het hoofd af geslagen en vervolgens het lijk onder het zingen van psalmen over boord geworpen. De twee anderen wer den overdag met messen toegetakeld en de buiken opengesneden, opdat men ze kerheid zou hebben, dat de duivels niet meer daar binnen zaten. Toen ook deze lijken in zee geworpen waren, nam het tiental plaats om een tafel beneden in het schip en werden gebeden aangehe ven”. PARIJS (UPI). Generaal William Westmoreland, gepensioneerd stafchef van het Amerikaanse leger en bevelheb ber van de Amerikaanse strijdkrachten in Zuid-Vietnam. heeft gisteren verkl aard dat de Verenigde Staten in Viet nam een militaire overwinning hebben geboekt, maar dat deze teniet werd ge daan door een „politieke nederlaag die wij ons zelf hebben toegebracht”. graafschap Kildare, nabij de Ierse hoofdstad, een posttrein aan die op weg was van Cork naar Dublin. Zodra de trein stilstond, sprongen de overvallers op de wagons. Met hun wa pens dwongen zij de bestuurder terug te rijden naar een spoorwegovergang, waar drie gestolen auto’s wachtten. Terijl de in de trein aanezige 12 postbeambten en drie spoorwegmannen onder schot werden gehouden, laadden de overval auto’s. De economische en monetaire proble men waarmee de negen landen van de Europese gemeenschap worden gecon fronteerd, zijn op de agenda geplaatst op verzoek van de Franse president Giscard d’Estaing. Hij wil daarmee bereiken dat de Europese leiders hun tijd vooral be steden aan (Franse) plannen die een verder economisch „uiteengroeien” van de Negen tegen moeten gaan. Voor een bespreking van het rapport Tindemans, dat talrijke voorstellen bevat waar de Fransen falikant tegen zijn, blijft dan weinig tijd over. luxlanden en Denemarken, alsmede Noorwegen en Zweden, die geen lid zijn de EEG. Verwacht wordt dat de Fransen in Luxemburg met een reeks voorstellen zullen komen om de monetaire samen werking tussen de Negen te verbeteren. Parijs denkt over een nieuw maar min der strikt „slangarrangement”, dat alle munten van de landen van de Gemeen schap zou moeten omvatten. Het lijkt evenwel zeker dat de Westduitse kanse lier Schmidt, steeds meer de economi sche zwaargewicht van de Negen, de Franse suggesties als onpraktisch van hand zal wijzen. De Italiaanse premier Moro, leider van een zwakke minderheidsregering, en de Engelse regeringsleider kunnen het FransDuitse debat rustig vanuit hun leunstoel aanhoren. Deze comfortabele positie kunnen ze handhaven als het rapportTindemans zal worden bespro ken: onder druk van Giscard (die gruwt van voorstellen als de door Tindemans bepleite versterking van de rol van de Europese Commissie) zal van dit werk- DEN HAAG (ANP). Morgen wordt op de algemene begraafplaats in Lunte- ren het stoffelijk overschot begraven van Cornells van Geelkerken die maan dag j.l., tien dagen na zijn vijfenzeven tigste verjaardag, is overleden. Van Geelkerken was sedert de oprich ting van de Nationaal Socialistische Be weging in Nederland in 1931 als plaats vervanger de belangrijkste man naast de leider van die beweging ir. A.A.Mussert. In 1934 richtte van Geelkerken de Nati onale Jeugdstorm op waarvan hij de leiding kreeg met de titel hoofdstormer. Met ingang van 1 februari 1943 be noemde Mussen een aantal gemachtig den en Van Geelkerken werd Musserts gemachtigde voor binnenlandse zaken en voor de nationale veiligheid. Naderhand werd hij inspecteur-generaal van Landwacht-organisatie. De laatste mededeling lijkt te zijn ingegeven door de vrees, dat L. V. na derhand toch wel eens Christus zou kunnen blijken te zijn en dat de ver slaggever de wereld dan door noncha lance de juiste samenstelling van zijn Laatste Middagmaal zou hebben onthou den. De drie vermoorde bemanningsle den waren stuurman P. van Duijn, 28 jaar en de matrozen J. Jonker (33) en K. Kuijt, 27 jaar. Zij waren alle drie af komstig uit Katwijk aan Zee- De namen van de tien overige bemanningsleden zal ik niet noemen. De oudste was 43 jaar, de twee jongsten waren allebei 13 jaar. Toen deze beide jongens apart per schip naar Nederland waren overgebracht, werd gemeld, dat zij „normaal” waren. De godsdienstwaanzinnige aanstichter van de massahysterie A. V., was op het moment van het gebeurde 28 jaar. Ik ben er nog niet achter gekomen hoe de rechtszaak is afgelopen. Dat houdt u nog van mij te goed. „De kapitein deelde nog mede, dat het laatste middagmaal van de 5 personen van de „Noordzee” aan boord van de „Professor Buys” bestond uit 14 pond aardappelen, 2 pond uien en 3 pond vleesch”. van de communisten, die proberen een wig te drijven tussen de goede joods- Arabische betrekkingen”. Er is na de gewelddadige en bloedige onlusten van dinsdag nog nauwelijks iets zinnigs gezegd, noch van regerings wege, noch in de pers. Iedereen is het erover eens dat tegen rellen met harde hand moet worden opgetreden. Sommi gen verwijten de zionistische politieke partijen dat ze hun poorten niet vol doende voor Arabieren opengesteld heb ben; anderen zien meer in een verbod van de communistische partij. Zowel de overheid als de pers pro beert systematisch de zaak te kleineren en te versplinteren. Een respectabel blad als Haaretz opende niet eens met de onlusten, maar volstond met een kort bericht op de voorpagina, dat voor meer nieuws naar de binnenpaginia’s verwees. DUBLIN (Reuter). Een bekwaam uitgevoerde beroving van een Ierse post trein heeft de daders vermoedelijk leden van de „provisionele” vleugel van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) tussen 500.000 pond (ongeveer 2,7 mln) en 750.000 pond (ongeveer 4 mln) opgeleverd. De politie neemt aan dat het geld bestemd is voor de anti-Britse gu errilla in Noord-Ierland. stalen: Nederlands, Frans en Duits. Aan de eerste dag van de viering van het regeringsjubileum heeft de Belgische bevolking vooral via de televisie deelge nomen. Omstreeks het middaguur wer den koning Boudewijn en koningin Fa biola ontvangen op het stadhuis van Brussel, de hoofdstad. In de ochtenduren hadden koning Boudewijn en zijn gemalin op het paleis van Brussel het geschenk van het Belgi sche volk in ontvangst genomen. Koning Boudewijn heeft geen persoonlijk ca deau gewild. Daarom is een fonds bij eengebracht in een „Stichting Koning Boudewijn”. De studies en de initiatie ven van deze stichting moeten de verbe tering van de levensomstandigheden van het Belgische volk bevorderen. .ti BRUSSEL. De viering van het 25- jarig regeringsjubileum van koning Bou dewijn, die zich gedurende enige maan den met bezoeken aan alle provincies over geheel België zal uitspreiden, is gisteren in Brussel ingezet. Hoogtepunt was de huldiging in een verenigde gadering van Kamer en Senaat. Beneluxlanden en van WestDuits land. Het Europese parlement staat volledig afwijzend tegenover het Franse voorstel, dat een zetelverdeling voorstaat op basis van evenredige vertegenwoordiging. Als het Franse plan wordt aangenomen, zou Luxemburg, het kleinste land van de Negen, minder zetels krijgen dan het nu heeft, hetgeen de Luxemburgers onaan vaardbaar achten. Als men van het hui dige aantal zetels voor Luxemburg uit gaat en vervolgens het Franse voorstel uitvoert, wordt het parlement onwerk baar groot. De opstelling van president Giscard wordt in deze kwestie doorslaggevend geacht. In eigen land heeft het Frahse staatshoofd te maken met communisten en Gaullisten, die tegen directe verkie zingen van het Europese parlement zijn. Giscard kan weinig concessies doen zon der in eigen land felle oppositie uit te lokken. Ter voorkoming van enig mis verstand: het gaat alleen om de kwestie van de directe verkiezingen; uitbreiding van de zeer beperkte bevoegdheden van het Europees parlement is in Luxem burg niet aan de orde. Als de negen regeringsleiders er in Luxemburg niet uitkomen en een defini tieve beslissing uitstellen, dan is het zeer onwaarschijnlijk dat de eerste Europese verkiezingen niet later dan mei 1978 plaatsvinden. In de meeste EEGlanden zijn, als tot directe verkiezingen wordt besloten, grondwetswijzigingen nodig. Om die alle voor mei 1978 door te voeren, moet dit voorjaar een besluit vallen. Het hof verklaarde dat er in gevallen als deze een punt wordt bereikt waar het recht van het individu op privacy en dood groter wordt dan het belang van de staat bij het beschermen van het menseijk leven. Karen Quinlan, 22 jaar oud, is met behulp van een ademhalingstoestel in leven gehouden sinds kort nadat zij in coma raakte. Haar ouders hadden bij het hof de zaak aanhangig gemaakt nadat een lagere rechtbank hun had verboden hun dochter te laten sterven door het ademhalingstoestel uit te doen schakelen.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3