SOOSMffifö Bewoners Wenckebachstraat tegen bouw PEN-eenheid 25 PRODUCTSCHAPPEN STAAN VOOR FINANCIËLE RAMP Witteveen en de afknoopbare capuchon. Omdat smaken verschillen. L U i i as '6 VERHUIZEN NAAR HEEMSKERK GEEN OPLOSSING Twee miljoen voor bouw nieuw woonwagencentrum I I I I I I I I Samenwerkingsplan energiebedrijven in Zuid-Holland STREEK EN UIT STAD NIEUWS 19 76 APRIL DONDERDAG I Heemskerk Velsen-Noord en daartegen zullen ze zich blijven Wijk aan Zee Velserbroekpolder In en BURGERLIJKE STAND 1 VELSEN-NOORD. De bewoners van de woningen aan de Wenckebach straat in Velsen-Noord, die tegen het terrein van het Provinciaal Elektri citeitsbedrijf aanliggen voelen niets voor de bouw van meerdere nieuwe PEN-eenheden. Ze hebben afgesproken allemaal bezwaar tegen de bouw van de nieuwe eenheid 25 aan te tekenen. De bewoners waren van mening, dat als de PEN in Velsen-Noord wil uitbreiden, er geen woningen bij het bedrijf mogen blijven staan, maar dat er wel woonruimte voor de bewoners moet komen in de naaste omgeving. Verhuizen naar Heemskerk of Alkmaar vinden zij absoluut geen oplossing verzetten. VELSEN Beverwijk Velsen-IJinuiden om Haarlem nèt even anders i Agenda 19.30 en (Van onze redactie economie) SER het ministerie begrijpen dat er bij de produktschappen over de uitspraak grote ongerustheid is ontstaan. DIVERSEN VRIJDAG 2 APRIL Openbare bibliotheek. Wijkerstraatweg: vol wassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-20.30 u. DEN HAAG. Een aantal werkgroe pen zal gaan bestuderen wat de moei lijkheden zullen zijn bij een eventueel samengaan van de gas- en electriciteits- bedrijven in de provincie Zuid-Holland. Hierover zijn de afgelopen maand al besprekingen gevoerd, maar er bleken veel vragen te zijn op het gebied van rechtsvorm, bestuurlijke organisatie, fi nanciën en tarieven. De bezwaren tegen het laten staan van de woningen tegen de PEN-centrale aan, lagen vooral op het gebied van het milieu en de kans op calamiteiten. Hoe wel gedeputeerde IJff telkens weer ver zekerde, dat de nieuwe milieu-eisen voor het PEN haalbaar zijn, was er eigenlijk niemand, die hem geloofde. Met name kwamen de ervaringen met de inmiddels in gebruik genomen eenheid 24 naar voren. Ondanks alles wat het PEN ge daan heeft voor het milieu is er een onhoudbare situatie ontstaan „Bij sto ringen lijkt het wel of de hele Neder landse vloot in IJmuiden schietoefenin gen houdt”, zo drukte een van de bewo ners zich uit. En storingen zijn niet te voorkomen. GEBOREN: A. S. C. Rol-Handgraaf, z„ IJmuiden. M. J. Kremer-Tol. z., IJmuiden. OVERLEDEN: J. Snel. 66 jr., IJmuiden. L. A. Geluk, 73 jr., weduwe van W. Nat, IJmuiden. J. de Ruiter, 42 jr., echtgenoot van C. Bergen, IJmuiden. C. Visser, 82 jr., echt genoot van P. Smidh, IJmuiden. A. Brouwers, 93 j., weduwe van G. Thijs- sen, Driehuis. P. Balledux. 74 jr., echtge note van L. J. Broek, IJmuiden. B. Kremer, 67 jr., echtgenoot van E. Pijp- ker, Beverwijk. J. Steeman, 87 jr., we duwnaar van J. J. Wiesner, Santpoort. De technici onder de bewoners er Dit betekent volgens deskundigen in feite het faillissement van het produkt schap Tevens heeft deze uitspraak ook gevolgen voor de overige produktschap pen, die heffingen hebben opgelegd om in het buitenland reclame te maken voor het Nederlandse produkt. Het is bij benadering niet te zeggen over welk bedrag het hier zal gaan, doch algemeen is men van mening, dat het bedrag in de miljarden kan gaan lopen. Terugvordering kan alleen gebeuren door de handel, ook voor dat deel dat.de (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Het algemeen bestuur van het woonwagencentrum „IJmond” heeft woensdagavond tijdens een verga dering in het gebouw „De Tunnel” te Velsen-Noord besloten het kamp Velsen te renoveren. Gedeputeerde IJff had het op de bij eenkomst duidelijk moeilijk. Kwaad werd hij bijna, toen de bewoners zeiden geen enkel vertrouwen te hebben in alle toezeggingen van PEN-zijde. Zij vonden dat maar met Hoogovens onderhandeld moet worden, omdat Hoogovens eigenaar TENTOONSTELLINGEN Expositiegebouw, Const. Huygensstraat. Tentoonstelling „Kunst uit Zeeland” met gra fisch werk van 18 in deze provincie werkende kunstenaars. Geopend tot en met 19 april op woensdag, vrijdag, zaterdag en zondag van 14 tot 17 uur. DIVERSEN DONDERDAG 1 APRIL Progress-soclëteit, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. VRIJDAG 2 APRIL Bowlingcentrum, Vrijburglaan. Geopend 12- 01 u. Ombudsteam PPR. Voor hulp bij het oplos sen van zakelijke problemen: Jacqueline Kap pel, Jan Llgthartstraat 85, tel. 38421. Huize Agnes, Laan van Assumburg. 15-16.30 u. afscheid hoofdverpleegkundige A. Reben- Opdenoordt. Vrljburcht, Vrijburglaan. 20 u. concert Be- verwijkse Accordonvereniglng. Progress-sociëtet, Const. Huygensstraat. Ge opend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkweg 45: volwas senen 14-17.30 en 19-21 u„ jeugd 15.30-17.30 u. Alarmnummers. Politie 39111, brandweer 32121. milieuklachten 96000. In het nieuwe centrum is plaats voor 45 gezinnen. De kosten bedragen ruim twee miljoen gulden. Bij het nieuwe centrum komen ook sloopterreinen. De aanleg hiervan wordt door het woonwa gencentrum op f 360.000 begroot. Zoals bekend keurde het ministerie van CRM de plannen van het woonwagencentrum IJmond onlangs goed. De leden van het bestuur besloten gisteravond ook een familie ontheffing te verlenen van de verplichting op het woonwagencentrum te Heemskerk te staan. Deze familie krijgt nu een stand plaats aan de Jan van Kuijkweg. Het inrichten van deze standplaats gaat bij na achtduizend gulden kosten. Het gezin werd op grond van een medisch advies de standplaats aan de Jan van Kuijkweg toegewezen. DEN HAAG. Het Europese Hof in Luxemburg heeft met een uitspraak een bom gelegd onder de Nederlandse Pro duktschappen. Enkele Nederlandse bol lenkwekers spanden een proces aan te gen het Produktschap voor Siergewas sen, omdat dit produktschap volgens hen een te hoge heffing oplegde met het doel in het buitenland reclame voor het pro dukt te maken. De kwekers wonnen dit proces met als gevolg, dat de Nederland se kwekers in totaal nu van het Pro duktschap voor Siergewassen een bedrag van 46 miljoen aan te veel betaalde heffingen over 1973 en 1974 kunnen terugeisen. wonen nogal wat technici van Hoogo vens in de wijk wezen vooral op het gevaar, dat de PEN voor de bewoners betekent. „Er hoeft maar iets met de gasleiding die boven de huizen loopt te gebeuren en we zijn allemaal acuut dood”. De verzekering van gedeputeerde IJff, dat alles gedaan zal worden om calamiteiten te voorkomen, kon geen indruk maken. „Geluidsoverlast, stof, trillingen, het ontnemen van een stukje zon door de hoge gebouwen en de kans op rampen zijn niet tegen te gaan”. Dat was de algemene indruk van de bewo ners. die duidelijk maakten, dat ze alles zullen doen om de bouw van een nieuwe PEN-eenheid tegen te gaan. Gedeputeer de IJff kwam hen enigszins tegemoet met de belofte niet met de bouw te zullen beginnen voordat de gehele pro cedure rond de milieu-eisen afgerond zal rijn. handel van de teler heeft ingehouden. Inmiddels heeft een groot aantal han delaren het Produktschap voor Sierge wassen aangesproken voor terugbetaling van het te veel betaalde. De betreffende bedragen rijn door het produktschap inmiddels besteed voor reclame, onder zoek, apparaatskosten en surplusvergoe- diingen. Het bestuur van het produktschap heeft getracht een oplossing te vinden voor het in feite dreigende faillissement, maar is daarin niet geslaagd. Wel heeft het bestuur met grote schrik ontdekt dat de uitspraak van het Europese Hof ge volgen heeft voor andere produktschap pen. waar op dezelfde manier wordt gewerkt. De grootste zijn wel het Pro duktschap voor Zuivel, het Produkt schap voor Vee en Vlees en het Pro duktschap voor Pluimvee en Eieren. Deskundigen zijn van mening, dat met alle mogelijk moeite getracht moet wor den het terugvragen van het te veel betaalde te voorkomen. Het gaat hier alleen om de jaren 1973 en 1974. Voor 1975 zijn de verordeningen inmiddels aangepast aan de EEG-bepalingen. „Men heeft zelf baat gehad bij de reclame campagnes, die via de produktschappen in het buitenland voor het Nederlandse produkt zijn gevoerd”, zo is de mening. Vast staat daarbij echter wel, dat de produktschappen niet om een uitspraak van het Europese Hof heen kunnen en dat men teruggevraagde bedragen moet uitbetalen. Niemand weet, waar men de gelden vandaan moet halen als de produkt schappen inderdaad massaal moeten gaan terugbetalen. Het hoogste orgaan waar de produktschappen kunnen aan kloppen is de Sociaal-Economische Raad als toporgaan van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie, doch ook de beschikt niet over eigen reserves. Volgens deskundigen zijn er in feite twee mogelijkheden- Wil men de pro duktschappen handhaven en laten wer ken zoals al jaren is gebeurd, dan zal het bedrijfsleven zelf de financiële waarborgen moeten scheppen om dat voortbestaan te verzekeren. Wil men dat niet, dan zal waarschijnlijk uiteindelijk de Nederlandse schatkist moeten worden aangesproken om de te hoog opgelegde heffingen terug te betalen. Dit heeft dan wel tot gevolg, dat men de vele kanalen die de produktschappen in het buitenland hebben om het Neder landse produkt daar te propageren, defi nitief gaat doorsnijden. Daarvoor zal dan een ander apparaat in de plaats moeten komen die de lijnen van de produkt schappen gaat ovememen. Ook dit zal dan weer grote financiële offers vragen van de betreffende bedrijfstakken. Een deskundige van het ministerie van Landbouw zei, dat we in ons land nog niet gewend zijn aan een toetsing van nationale regelingen door het Europese Hof, „doch men is de laatste jaren rijp geworden om evenals dat in Duitsland het geval is, acties te ondernemen”. De uitspraak van het Europese Hof impli ceert, dat de financiering van reclame voor het nationale produkt door het opleggen van heffingen op dat produkt verboden is. „Voor ons is het nu de vraag, of het Hof in Luxemburg daaron der alle reclame laat vallen, of een scheiding maakt tussen reclame binnen en buiten de EEG”, aldus het ministerie. Het ministerie van Landbouw meent, dat het mogelijk is om alsnog nieuwe verordeningen te maken, waardoor de terug te betalen bedragen alsnog via extra heffingen kunnen worden terug- geïnd. „De hele zaak zit nog vol juridis che voetangels en klemmen. Op een groot aantal juridische vragen zal het Europese Hof eerst een antwoord moe ten geven, voordat we definitief de ge volgen van de uitspraak kunnen over zien”, aldus het ministerie. In ieder geval is het ministerie van mening, dat optredende tekorten gedekt zullen moeten worden. „We zien wel een aantal mogelijkheden om nieuwe veror deningen te maken. In het antwoord van het Europese Hof op een aantal juridis che vragen, zou ook nog wel enige speelruimte kunnen zitten, omdat eerst duidelijk moet worden wat wel en wat niet onder de uitspraak valt”. Wel kan is van het merendeel der woningen en men wel vertrouwen heeft in de behar tiging van de belangen van de bewoners door Hoogovens. DIVERSEN DONDERDAG 1 APRIL De Zon, Voorstraat. 20 u. jaarvergadering WV. VRIJDAG 2 APRIL Openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a: volwassenen en jeugd 19-21 u. De informatiebijeenkomst, die het PEN en het provinciaal bestuur voor de bewoners heeft gegeven, is door prac- tisch alle bewoners van de 60 woningen naast de PEN-centrale bezocht. Op de bijeenkomst zijn harde woorden geval len, want de bewoners willen absoluut niet ter plaatse blijven wonen en net zo min „overlopen”. Het idee van gedepu teerde J. IJff om wegens de woning nood maar enkele woningen af te bre ken en de rest te laten staan, verwierp men zonder meer. Of de provincie doet iets aan het oplossen van de woningnood of men breidt het PEN niet uit, vonden rij. Haarlemse Jazz Club, Groot Heilig land 47, Haarlem. Vrijdag 2 april, 22 uur: Roaring Seven Jazzband. Crazy Inn, Kokstraat 13 rood. Haarlem. Zaterdag 3 april, 20.30 uur: soos met artiest. De Fjord, Paul Krugerkade 6, Haarlem. Vrijdag 2 april, 19.30 uur: soos To the point met disco. Youth for Christ, ’t Turfschip, Turfsteeg 2a, Haarlem. Zaterdag 3 april, 20 uur: koffiebar met een ver- rassingsprogramma. ’t Plein, Balkanplein 4, Haarlem. Zaterdag 3 april, 20 uur, ƒ3,50: akoestisch duo Johnny Serra. Discotheek Why Not, Smedestraat 35, Haarlem. Zaterdag 3 april, 22 uur: groep Cake, voormalige Bintangs. Ut Cafaatje. Spaarndamseweg 19, Haarlem. Zaterdag 3 april, 20.30 uur: open podiumayond. Een van de bewoners van de wijk pleitte op de bijeenkomst voor de bouw van nieuwe woningen in de Velser broekpolder. Hij meende, dat daardoor mogelijkheden geschapen worden voor de bewoners van de Wenckebachstraat om in IJmuiden aan woonruimte te komen. Hij benadrukte, dat de bewoners dicht bij Hoogovens moeten wonen, om dat hun functie binnen het bedrijf dit vaak eist. Daarom wees hij verhuizen naar Heemskerk of Alkmaar zonder meer van de hand. De werkgroepen zijn het concrete ge volg van het overleg, dat op initiatief van Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land is gevoerd over de mogelijkheden van samengaan van de energiebedrijven. Op het ogenblik zijn er 25 gas- en electriciteitsbedrijven in de provincie. In het overleg werd deelgenomen door vertegenwoordigers van de colleges van B en W van Delft, Dordrecht, Gouda, Den Haag en Leiden. Deze gemeenten werken met Rotterdam en de provincie samen wat betreft de opwekking van electriciteit. Deze samenwerking in de NV Electriciteitsbedrijven Zuid-Holland bevalt zo goed, dat de provincie wil zoeken naar verdergaande vormen van samenwerking, ook voor gasbedrijven. De voordelen liggen vooral in het vlak van de efficiency. Volgens een mededeling van een woordvoerder van de provincie Zuid- Holland zal bij het overleg over samen gaan mede voorop staan dat de belangen van personeelsleden niet mogen worden geschaad. Iemand van de samenwerken de bonden van overheidspersoneel zal deel uit kunnen maken van een betrok ken werkgroep. Het in het leven roepen van de werk groepen moet nog worden goedgekeurd door Provinciale Staten en door de be trokken gemeenteraden. Mattheüs Passion, aanvang 19.30 uur. BIOSCOPEN KennemerTheater. Zeestraat. 19 en 21.15 u.: „Emmanuelle 2” (De antimaagd), 19.30 u. „Jonathan Livingstone Seagiull”. TENTOONSTELLINGEN Kennemer Oudheidkamer. Huize Schey- beeck, Velserweg. Geopend «op donderdag van 19.30 tot 21.30 uur. Voor groepen op aanvraag bij P. Prins, Lijsterbeslaan 23, Beverwijk, tel. 25120. Pedagogische Akademie, Baanstraat. Ten toonstelling over Kees Boelce en de 50 jaar geleden door hem opgerichte Werkplaats Kin- dergemeenschap; geopend tot 18 april op woensdag, donderdag en vrijdag tot 16 uur. DIVERSEN DONDERDAG 1 APRIL Sociëteit Alpha, Moensplein. Geopend vanaf 20 u. Labyrinth, Kruisweg. 21 u. theater-project. VRIJDAG 2 APRIL Hulpdienst Help een handje. Maandag tot en met zaterdag van 8-10 u.: Zeestraat 81, tel. 24617 of bij de bekende wijkhoofden en medewerkers. Sportfondsenbad, Kuikenswe^. Geopend van 9 tot 12 en van 13.30 tot 15.30 uutr. Stadskantoor. Pres. KennedypJein. 11 u. aan besteding aanleg Verlengde Plesmanweg en Caegweg. Davidson, Breestraat 44-46. 16130-19 u. open huis i.v.m. uitbreiding en modernisering. Sporthal, Van Loenenlaan. 20 u. yoga- en meditatieles door de Indische meester Yogi Bhajan. Sociëteit Alpha. Moensplein. GJeopend vanaf 20 u. Openbare bibliotheek. Kerkstraat 44: vol wassenen 14-17.30 en 19-21 u., jeujgd 15-17.30 en 19-21 u.; Amstelstraat 44: volwassenen en jeugd 14.30-17.30 en 19-21 u.; Kingsford Smith- straat 110a: jeugd 15.30-17.30 en 19-21 u. Alarmnummers. Politie en brandweer 25555, milieuklachten 96000. City, donderdag en vrijdag 20 uur: „Irma la Douce”. Stadsschouwburg, vrijdag 20 uur: „Death wish”. TENTOONSTELLING ®N MUSEA Pieter Vermeulenmuseum, Cultureel Cen trum Moerbergplantsoem, geopend van 9.30 tot 12 en van 14 tot 16.30 utur. Stadhuis, van maandlag tot en met vrijdag van 10-12 uur geopend voor bezichtiging. Galerie ’t Hart, Konnngin Wilhelminakade, dagelijks van 10 tot 18 uur: expositie Jan Albers. DIVERSEN Alarmnummer: Politie 19033. Brandweer Santpoort 370700, Velsen-Noord en IJmuiden 20750, ongevallendienst 19400, Hoogovens 95120. Badhuizen, Snelliusstraat en Doodweg, vrij dag geopend van 13 tot 21 uur. Velserbad, vrijdag geopend 6.45-8, 9.15-10 (bejaarden). 12.10-13.10. 16'.05-17.15. 19.30-20.45. Instructiebad, Zeewijk, vrijdag van 10 tot 11 uur zwemmen voor moeder en kind. Sporthal Zeewijk, vrijdag 19.30-23 volleybal- competitie. Sociëteit „Astrix”, Latrlksstraat, vrijdaga vond geopend. Stadsschouwburg, donderdag 20 uur concert en showavond IJmuider Harmonie. Vrijdag 20 uur idem. Nieuwe Kerk, Kanaalstraat IJmuiden: COV SCHOUWBURG Stadsschouwburg (Wilsonsplein) 20.15 u.Ca baret „Je moet ermee leren leven”. Vrijdag 20.15 u.: Toneelgroep Theater met „Bloedbrui loft”. Toneelschuur I (Smedestr. 23) 20.30 u.: Ate lier met „Kennedy’s kinderen”. Vrijdag 20.30 u.: Fact met „Agamemnon”. Toneelschuur II (Smedestr. 23) Vandaag en morgen 20.30 u.: Cabaret Honoloeloe. MUZIEK At the Jazzcorner (Spaarne 104 22 u.: Rob Polntl Kwartet. Vrijdag 22 u.: Mongo Marti nez Ritmo Afro-Cuban. Haarlemse Jazz Club (De Egelantier, Gr. Heiligland 46) Vrijdag 22 u.: Roaring Seven Jazzband. BIOSCOPEN Cinema Palace (Gr. Houtstr.) 15.30, 19 en 21.30 u.: „The great Waldo Pepper”. 14 j. Vrijdag 24 u.„10 Gele vuisten der wrake”. 18 j. Frans Hals (Frans Halsplein) 20 u.: „Battle of the bulge”, 14 j. Vrijdag 23.30 u.: „De dodende vuist”, 18 j. Lido (Houtplein) 14, 19 en 21.15 u.: „Duel op de weg”, 18 j. Vrijdag 23.45 u.: „Kill”, 18 j. Luxor (Gr. Houtstr.) 14. 19 en 21.30 u.: „The Poseidon Adventure”, 14 j. Vrijdag 24 uu: ..Serpico”, 18 j. Rembrandt (Gr. Markt) 19 en 21.15 u. tev. vrij. 14 u.: „Storm over Marokko”, 14 j. Roxy (KI. Houtstr.) 14.30 en 20 u.„Once upon a time in the west". 14 j. Vrijdag 24 u.: „Guiletta van de geesten”, 18 j. In dit Parijse voorjaar gaat bij buitjes de- capuchon op. Met een kleurig glad mutsje of sjaaltje eronder. Zó op het hoofd mag natuurlijk ook. Deze capuchonjas past bij kousebenen in cowboy laarsjes, maar net zo goed op een broek. Met geruite voering, knoopceintuur en llpjessluiting. In camel, marine of zwart. Maten 36 t/m 44 Buitje voorbij Dan de capuchon met de vlotte streepjesvoering omlaag.Een baret op de bol staat er prima bij. Een rode of witte bijvoorbeeld. i De jas gaat dicht met langwerpige knoopjes en bindceintuur; heeft schuine steekzakken en de epauletten om de mouwen heten ..lummels". In marine, zwart en licht beige. Maten 36 t/m 42 --i Laat deze capuchon maar gerust een beetje open vallen. Want de kleurige ruit- voering mag gezien worden. Of knoop 'm eraf en zet de kraag op en je hebt een jas in „detective-style" In zwart, marine en camel. Maten 34 t/m 44 \169,-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 6