Haven Gymnasium Felisenum drie dagen op culturele toer „Bewering over stringente eisen Ml vernieuwbouw sterk overdreven” I S stel dat er geen krant was II II -I W Iw I I Schrijvers si op schooi kTSSECRETARJS SCHAEFER HEEMSKERKER AANGEHOUDEN Y093DT •’•'■’HEDEN: ft® 1 Ik EO' A PRIL 19 7 6 KI UUl Ü7T S'£AT> LH 9 y dan wist U niet A dat er zo’n goeie I yf’ilm draaide J c*: - tje-knopen en schouder-* pas. Gabardine. In o.a. marine, raf-blauw en lindegroen.. Mt. 38 t/m 46. Jas met schouderpas. Gabardine. In o.a. zwart, marine en lindegroen. Mt. 38 t/m 46. Uit de Harmony kollektie Een kollektie die de mode trends harmonieus kombineert met stijl en vrouwelijkheid. Bedeeld voor de vrouw die met smaak het beste van de mode kiest. A U -4 L. ki f I (Van onze Haagse redacteur) vragen van leerlingen te beantwoorden. I Schrijver Simon Vinkenoog aan het ver tellen in de gymnastiekzaal van de school. I I aü 4» Lamne (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse poli tie heeft gisternacht een inwoner van Heemskerk voor verhoor aangehouden. De man zat samen met een onbekende in een volkswagenbusje met een Duits nummerbord en wekte, door steeds har der te gaan rijden, de belangstelling van de politie. Schaefer ziet echter geen aanleiding om aan dit verzoek te voldoen. Hij stelt dat de gemeenten reeds alle mogelijkhe den hebben om samen met de overige direct betrokkenen tot de vaststelling van de eigen normen te komen. Misver- CO tC, o g De culturele week zal worden afgeslo ten door een optreden vrijdagavond van de beatgroep Hellhound. Woensdagmiddag waren op gymnasi um Felisenum vier bekende Nederlandse schrijvers te gast om het een en ander over hun leven te vertellen. De auteurs, Mischa de Vreede, Rein Bloem, J. Bern- lef (oftewel Hendrik Jan Marsman) en Simon Vinkenoog, spraken woensdag middag ieder gedurende een uur met een groep leerlingen, om daarna in een forum bij elkaar te komen, waarna alle belangstellende leerlingen vragen kon den stellen. standen over deze mogelijkheden ont staan volgens de bewindsman vaak door een verkeerde interpretatie van de ge meenten. Schaefer: „In sommige ge meenten bestaat nog steeds ten onrechte de indruk dat het rijk de eindbeoorde ling van de woningverbeteringsplannen heeft, terwijl ik er al bij herhaling op gewezen heb, dat dit wel degelijk een gemeentelijke taak is”. Het is volgens Schaefer beslist niet zo dat de ontwikkeling van de stadsver nieuwing gestagneerd zou worden door ambtenaren van volkshuisvesting, die zich niet aan de orders van opperste chef Schaefer zouden houden”. De be moeienis van de directie van de volks huisvesting in de provincies gaat in ver- nieuwbouwgevallen niet verder dan het maken van duidelijke werkafspraken met de gemeenten”, aldus Schaefer. Sa menspraak dus tussen gemeente en rijk over de globale noremn die de gemeente zal stellen. Dit om te voorkomen dat de gemeente een plan ontwerpt dat vervol gens door volkshuisvesting weer geheel afgekeurd zou kunnen worden. VELSEN Gymnasium Felisenum heeft deze week drie dagen georgani seerd die in het teken van de cultuur staan. Het doel van deze drie dagen is om de culturele zaken nu eens van de andere kant te bekijken. De culturele week is geheel op eigen initiatief van de leerlingen van het gymnasium ontstaan. De docenten hebben hun volledige me dewerking aan het project verleend. Donderdagochtend treedt de werk groep Poëzie Hardop op in het gymnasi- sium. Deze groep bestaat uit mensen die de poëzie onder de drukinkt willen weg halen. In een collage van gedichten, interviews, brieven en meningen van andere mensen schetsen zij een beeld van een dichter zoals hij in relatie met zichzelf, zijn omgeving en zijn tijd staat. Nadat he tculturele gebeuren dinsdag avond in de stadsschouwburg van Vel- sen was begonnen met de opvoering van Andrë Roussain’s „Als het kindje bin nenkomt”, waren woensdag in de school tal van „workshops” te vinden. Ook hier hebben de leerlingen hun eigen ideeën naar buiten laten komen. De „work shops’ ’stonden vrijwe lallemaal in het teken van de handvaardigheid. Zo werd er gedaan aan batikken, etsen, op de echte ouderwetse manier brood bakken, boekbinden, weven, pottenbakken, wer ken met zand en gips (waar zeer fraaie kunstwerken uit te voorschijn kwamen), bloemschikken en macramé. Niet alle werkwinkels waren in school. Wegens plaatsgebrek is een groep naar de brandweerkazerne gegaan en één naar de muziekschool om daar cultureel bezig te zijn. Schaefer: „Het maken van de hiervoor bedoelde werkafspraken wordt door de directies van de volkshuisvesting bij de gemeenten gepropageerd. Ik acht het daarom niet nodig de diensten nogeens extra te verzoeken aandacht te besteden aan het opstellen van eigen beoorde- lingsnormen”. De staatssecretaris vindt het veel nuttiger om alle direct bij de vernieuwing betrokkenen en in het bij zonder de gemeenten bekend te maken met de mogelijkheden, die hen nu reeds geboden worden. Hij belooft daar in de toekomst nog meer aandacht aan te zullen besteden. Op uitdrukkelijk verzoek van de leer lingen zal donderdagavond de schrijver en ornitholoog, Jan Strijbos naar de cultureel bezig zijnde school komen om een van zijn vele dierenfilms toe te lichten. De film van deze avond zal gaan over een reis die Jan Strijbos heeft ondernomen naar de Galapagos-eilanden. Woensdag aangekomen schepen: Vela, Antwerpen; Willem Barendsz, San Juan, IJmuiden; Fridel, Rochester, IJmuiden; Seinehaven, Bremen; Inger, Mantyluoto; Huai Skagerak, Middlesbo rough; Jacob van Heemskerk, Noordzee, IJmuiden; Rita Lil, Kingslynn; Arctic Shore, Cont. Plat, Velsen; Vesta, Kings lynn, IJmuiden; Annemette, Sine; Libra, Dordrecht, IJmuiden; Jo Atlantic, Ro- syth; Brinda, Whitby, IJmuiden; Ludwig, Blexen; Paola, Oslo; Plancius, Charles town; Tor Nerlandia, Gothenborg; Pegu, Le Havre; Helene C, Gravesend; Leuna J, Emden; Borkum, Rotterdam; Multi tank Bodenia. Woensdag vertrokken schepen: Parkesgate, Whitby, IJmuiden; Ladoga 4, Rouen; Lachs, Bremen; Venus, Dun dee; Aaltborg; Jemrix, Rochester, IJmui den; Porjus, Noordzee f/ o; Rzeszow, Bremen; Galdonia, Gent; Djatiwangi, Antwerpen; Ulysses, Hamburg; Vela, Bergen; Pripyaltes, Klaipeda. Donderdag aangekomen schepen: Sinaloa, Monrovia; Orion 3, Rotter dam; Westhinder, Cont. Plat; Borre, Os lo; Dirk Liston, Noordzee; De Brouwer, Noordzee; Dürren, Noordzee; Gemert, Noordzee; Abcoude, Noordzee; Keizers gracht, Shoreham. Donderdag vertrokken schepen: North Shore, Cont. Plat; Tamara Guild en, Antwerpen; Haico Holwerda, Harlingen, IJmuiden; Tor Nerlandia, Go thenborg; Welsh City, Porto Rico; Arctic Shore, Cont. Plat, Velsen; Emsland, Sol- vesborg, IJmuiden. Schaefer noemt de wijze waarop men in de Helderse Visbuurt te werk is gegaan (daar hebben alle betrokkenen hun vrijheid benut om zelf de eisen vast te stellen) als een goed voorbeeld voor de werkwijze die het rijk voorstaat. „En het zal niemand ontgaan zijn, dat zowel Den Helder als Alkmaar, Haarlem en Hoorn in het ambtsgebied van dezelfde hoofdingenieur-directeur liggen. Ik ben dan ook van mening dat wat in 1 en Helder, kan, ook in andere gemeenten mogelijk is”, aldus Schaefer, die de klachten van de bewoners van het Ro zenprieel nog steeds in onderzoek heeft. Schaefer: „Wanneer iedereen zijn eigen taken goed kent, dan is er veel mogelijk. Maar men moet niet mee gaan spelen met het spelletje Zwarte Pieten, dat in de stadsvernieuwing zo populair is”. De vier auteurs in forum bij elkaar om Beide parlementariërs hadden de staatssecretaris vorige maand gevraagd om zijn ambtelijke diensten nog eens ex tra te wijzen op het feit dat voor woning- en wijkverbetering zoals bij voorbeeld in het Haarlemse Rozenprieel, de Alkmaarse Spoorbuurt en het Haven kwartier in Hoorn, de betrokkenen zei' de eisen vast mogen stellen. Daarb j zouden dan de sociale voordelen van de stadsvernieuwing een voornamere plaats in kunnen nemen dan de technische eisen. Als een goed voorbeeld noemden de vragenstellers in dat verband de ont- wikkelingen in de Visbuurt in Den Hel der, waar de normen op deze manier tot stand gekomen zijn. Na een wilde achtervolging lieten bei de mannen het busje met draaiende motor op de Akarendamlaan achter. Zelf kozen zij het hazepad. Korte tijd later werd de Heemskerker, een goede bekende van de Beverwijkse politie, achter het Rode Kruis Ziekenhuis gesig naleerd en aangehouden. Na verhoor werd de man op vrije voeten gesteld. Zijn maat was en bleef spoorloos. ixeueiijds niet schouderpas. Poplin. In o.a. lindegroen, marine, rood, khaki en blue. Mt. 34 t/m 42. Na het forum mengden de schrijvers zich onder de leerlingen tijdens een gezellige „Teeparty”. DEN HAAG. Bij de beoordeling van renovatieplannen voor bestaande woningen hanteren de ambtenaren van de provinciale directies van de volks huisvesting geen eisen die normaal aan nieuwbouwwoningen gesteld worden. Evenmin hanteren de rijksambtenaren hierbij door Den Haag vastgestelde woontechnische eisen voor de vernieuw bouw (renovatie), aldus staatssecretaris Schaefer (volkshuisvesting). De bewering van het D’66-Kamerlid Erwin Nypels dat de provinciale directies van de volkshuisvesting, met name die in Noord-Holland, zulke stringente eisen zouden stellen dat veel projecten die normaliter nog voor vernieuwing in aanmerking zouden komen, de grond worden i ngeboord, noemt de bewinds man dan ook sterk overdreven". Natuur lijk zijn er ook tijdens mi»’n bewind woningen gesloopt. Maar dan pas als het beslist niet anders kon. Bovendien kwa men er meestal direct andere nieuwe huizen voor in de plaats”, aldus Schae fer, die vandaag op vragen van Nypels en Kombrink (PvdA) over dit onderwerp beantwoordde. Wanneer men met subsidie van het rijk woningen wil verbouwen, dan wordt als enige voorwaarde gesteld dat de woning na de verbeteringen weer voldoet aan de eisen van bewoonbaar heid, die tegenwoordig redelijkerwijs aan een woning moeten worden gesteld. i Kg? s y A U

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9