Europese verkiezingen in zicht Gemeentegiro A'dam overvallen SPEEDBOAT-BENDE ROOFT ZES TON Topstructuur defensie Personeel in paniek uit ramen wordt herzien 36 wurgen vriendin Tien jaar geëist voor Conjunctuur herstelt beter dan verwacht Desiree OPRECHTE VEILING HAARLEM F. G. de Weers Bilderdijkstraat 1 A Tel. 023 31 64 86 f I Sneeuw teistert hockeytoernooi Cftartendorp I el Het woord is aan 1 Zonnige periode Aantal pagina’s vandaag: Europese jungle 32 WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN mrmmmmmnmmmnm CENTRAAL PLAN BUREAU Milieutechnisch ur Teleurstelling 2 4, 25 9, J mm ■u 31, AS AGENDA 6 pap:na I Y IE 11 11 13 13 15 19 23 23 26 27 33 OBE VAN DER KLEI perfooingsrlngen 1 uw warme bakker KENNEMERLAAN HK. SNELLIUSSTR. TEL. 14652 W. Stenguns vuor het lekkerste brood en fijn banket Spectaculair Siegfried E. van Praag I p |aai f 146 90 (p post f 189 I Losse nummers 60 p mnd f 37 40 p kwartaal lp post t 49 bij vooruitbetaling f 13 Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement Hoofdredactie. Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave B.enW. Beverwijk willen Hoogovens binnen huidige fabrieksgrenzen houden De boot, zoals die gevonden werd in de Mercuriushaven. (Zie verder pagina 3) ile R ADVERTENTIES (ADVERTENTIES) K ■4» ■2. I LUXEMBURG. Op vier aaneenslui tende dagen in mei-juni 1978 zullen in de negen landen van de Europese Ge meenschap directe verkiezingen voor het Europese parlement worden gehouden. Dat is het belangrijkste resultaat van de eerste dag van de Europese Raad van Regeringsleiders in Luxemburg, die door premier Den Uyl werd gekenschetst als „de raad van de beste humeuren”. VRIJDAG 2 APRIL 1976 66e jaargang nummer 128 Veilingdagen: van 6 t/m 9 en 12 april 1976 vanaf 10 uur. Zonnige perioden en voornamelijk in de nacht hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen zuidwest en noordwest. Minima ongeveer 5, maxima van 9 graden in het noordwesten tot 14 graden in het zuidoosten. Naarmate men de natuur bestu deert, vernietigt men haar. (Van onze redacteur in Brussel Jan Gerritsen) JUWELIER Breestraat 2a - Beverwijk Kijkdagen: heden, zaterdag, zondag en maandag van 10-16 uur. 307 ^3 inuider Courant Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, Plaatselijk Nieuws 5, 6. 7, Medische diensten Radio en tv Strips Kunst Toerisme Puzzel Schrijvende lezers Beurs Economie Sport ROTTERDAM. De officier van jus titie bij de rechtbank in Rotterdam heeft gistermiddag tien jaar gevangenis straf geëist tegen een 28-jarige Oosten rijkse kassenbouwer. Het college voegt hier echter wel aan toe, dat men niet inziet waarom argu menten als het verlies aan duingebied, strand, recreatiemogelijkheden, vergrote stofuitworp door ertsopslag ten zuiden van het Noordzeekanaal wel en ten noorden van dat kanaal niet doorslagge vend zijn, ondanks het in de ÏJmond- Noord toch al zo zwaar belaste milieu. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Hef college van burgemeester en wethouders van Ber- verwijk wil Hoogovens binnen de huidige fabrieksgrenzen houden. In een nota aan de gemeenteraad stelt het college voor niet akkoord te gaan met de gebiedsuitbreiding van het Hoogovenbedrijf, zoals Gedeputeerde Staten van Noord-Holland in de nota van uitgangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied hebben voorgesteld. structuur vergt dit een investering van meer dan 1 miljard. Verder spreekt men bij Hoogovens van een te beperkte bena dering van de problematiek. Hoogovens zal op korte termijn een meer gedetail leerde reactie geven op het Beverwijkse standpunt. Het Velsense gemeentebestuur deelt de Beverwijkse visie allerminst. In Velsen hoopt men dat Hoogovens aan de te stellen milieu-eisen kan voldoen, zodat de uitbreiding kan plaats hebben. Vooral omdat men in Velsen de werkgelegen heid in de IJmond als zeer belangrijk ziet. Voor elke werknemer bij Hoogo vens zo zegt men in Velsen zijn drie mensen in deze streek werkzaam. Als Hoogovens moet sluiten zijn de ge volgen in de IJmond niet te overzien. De Heemskerkse wethouder H. J. M. Roozen zei geen begrip te kunnen op brengen voor het Beverwijkse standpunt. (Zie verder pagina 7) stoep van zijn kapperszaak vrij dicht bij het kantoor stond, vertelde later: „Het was een nogal opvallende boot, een wit te met rode strepen. Het was duidelijk een hele snelle. Ik dacht nog toen hij afmeerde: dat moet toch wel ideaal zijn voor een overval”. Met een grote zak ondei- de arm klom de man uit de boot de wal op en stak de straat over naar de ingang van het girokantoor. De officier achtte bewezen dat hij op 20 januari van dit jaar zijn vriendin, de 20-jarige kapster Anja Boers, in haar huis in Hoek van Holland tijdens een ruzie heeft gewurgd. Op de zitting gaf hij toe het misdrijf te hebben gepleegd. Tijdens de zitting bleek dat de ver dachte in Zwitserland en Oostenrijk ze ventien veroordelingen op zijn naam had staan voor diefstal, mishandeling, be dreiging en oplichting In Ootsenrijk moet hij nog een gevangenisstraf van 14 maanden ondergaan. Gezien dit „verle den” achtte de psychiater, dr. F. C. Roorda Boersma, de kans op herhaling vrij groot. De kassenbouwer was volgens hem enigszins verminderd toerekenings vatbaar geweest op het moment van het misdrijf, maar had zeker niet in een roestoestand gehandeld. De officier van Justitie, mr. R. E. A. Toeter, achtte hem volledig aansprake lijk voor zijn daden. Deze verdachte lijkt onverbeterlijk en moet daarom streng gestraft worden, zo zei de officier. De raadsman van de Oostenrijker was van mening dat er geen opzet in het spel was geweest. (Van onze sportredactie) EDINBURGH Alle wedstrijden die vandaag in het kader van het zeslanden- hockeytoernooi in Edinburgh zouden worden gespeeld, zijn wegens zeer slechte weersomstandigheden afgelast. Dit bete kent dat ook het duel tussen het Neder lands team en Spanje geen doorgang heeft gevonden. De gehele stad Edin burgh is bedekt door een dikke laag sneeuw. Morgenochtend om half tien wordt beslist of het toernooi, dat ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de Schotse hockeybond wordt georgani seerd, wel of niet in zijn geheel wordt afgelast. Gisteren heeft het Nederlands hockeyteam nog wel gespeeld. België werd met 4-2 verslagen. DEN HAAG (ANP). De Stuurgroep Herstructurering heeft thans haar rap port inzake de reorganisatie van de top structuur van het ministerie van Defen sie uitgebracht. Het rapport is aangebo den aan min. Vredeling, die in beginsel heeft ingestemd met de uitwerking. De bewindsman heeft vandaag de Tweede Kamer in een brief op de hoogte ge bracht van de inhoud van het rapport. Het belangrijkste voorstel tot herziening van de huidige structuur is erop gericht de beleidsfunctionarissen op centraal ni veau in het departement meer bevoegd heden te geven t en opzichte van de leiding van de krijgsmachtdelen. De voorstellen uit het rapport zijn ondermeer: de aanstelling op centraal niveau van beleidsfunctionarissen voor operationele, personele, materiële en economische-financiële zaken met func tionele bevoegdheden ten opzichte van de krijgsmachtdelen. Daarnaar wordt het voorzitterschap van een krijgs machtdeel opgedragen aan de chef van de staf-bevelhebber ervan, waardoor meer duidelijkheid van het bestuur bij het krijgsmachtdeel wordt verkregen. De stuurgroep herstructurering stond onder voorzitterschap van de secretaris generaal van defensie, drs. G. H. J. M. Peijnenburg. Het rapport is nu ter be spreking aan de belangenvereningen in het georganiseerd overleg militairen en de bijzondere commissie burgerpersoneel aangeboden. Ook de minister van Bin nenlandse Zaken moet over de studie nog zijn oordeel geven. In afwachting daarvan zal defensie voor zover moge lijk, reeds naar de nieuwe structuur toewerken. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM In een gordijn van opspattend water heeft een bende rovers zich vanochtend in het centrum van Amsterdam met een witte speedboat uit de voeten gemaakt na een overval op het hoofdkantoor van de Gemeentegiro die hun voor ruim 600.000 gulden aan Nederlands en buitenlands geld had opgeleverd. De overvallers scheurden het Singel af, voeren het IJ op en sprongen in de Mercuriushaven (een eindweegs naar het westen aan de zuidkant van het IJ) in een gereedstaande blauwe Volvo. De politie, die in een groot g&- bied rondom Amsterdam in staat van alarm werd gebracht, maakte bij haar jacht op de rovers behalve van patrouille-auto’s ook gebruik van po- litievlieg tuigjes. De reactie van Hoogovens op het Be verwijkse standpunt is er een vol teleur stelling over de getoonde grote terug houdendheid. Deze komt zo denkt men bij Hoogovens onder meer door de verkeerde inzichten als zouden de Sinterfabriek en de Pelletfabriek over te plaatsen zijn naar het havengebied van Amsterdam. Met bijbehorende infra- Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postgiro 273107, Postbus 18 IJmuiden Tel redactie. 15389, na kantoortijd 10709 I el. adm en adv. Tel. 15437 en 16450 Klachten bezorging. 18.30-19 uur en op zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Over het moeilijke politieke vraagstuk van de verdeling van de parlementsze tels voor de afgevaardigden van de ne gen lidstaten van de EEG, werd nog geen overeenstemming bereikt. Maar die begint zich wel af te tekenen, zei pre mier Den Uyl gisteravond. Het besluit, de verkiezingen van donderdag tot en met zondagavond op een nader te bepa len datum te houden, noemde minister Van der Stoel politiek en psychologisch essentieel. Het voorstel, dat een compromis mo gelijk maakt, is afkomstig van de Franse president Giscard d’Estaing. Het gaat uit van handhaving van het aantal zetels in het huidige Europese parlement (198, waarvan veertien voor Nederland). Ne derland was tot nu toe met de Belgen, Luxemburgers en Westduitsers voorstan der van het voorstel-Patijn (van het Europees parlement), dat voorzag in uit breiding van het aantal zetels. De grote EEG-landen willen een grotere verte genwoordiging in het parlement dan nu het geval is. De rovers kwamen de hal van het girokantoor schietend met stenguns bin nen. Verscheidene personeelsleden sprongen in pure angst uit de ramen. Een meisje raakte door de val van drie meter die ze daarbij maakte, gewond. De speedboat was tegen kwart voor negen komen aanvaren bij het girokan toor dat in het centrum van Amsterdam aan het Singel staat. Kapper Wout van der Hare, die op dat moment op de Het in Nederland gebruikte leidingwa ter wordt voor ongeveer 70 pet geleverd door de Rijn. Het totale waterverbruik in ons land zal stijgen van 1,7 miljard m3 in 1972 tot 4 miljard m3 in het jaar 2000. Voor de 15 miljoen Nederlanders die dan leven zal de Rijn een hoeveel heid water moeten leveren die ruim twintig procent groter zal zijn dan op dit ogenbolik. Diezelfde Rijn echter wordt nu al sinds jaren op onvoorstelba re manier vervuild door alle oeverstaten van West-Europa met chloride, fosfaten, nitraten, stikstofverbindingen, metalen, olie, fenolen, alle soorten zouten en moeilijk of niet afbreekbare afvalstof fen. Daarbij komen in de toekomst nog de radio-activiteit en de warmteverho- gende factoren. Waterleidingbedrijven hebben reeds herhaaldelijk gesteld, dat zij wat de zuivering van dit water betreft aan het einde van hun technisch latijn zijn gekomen. Afgezien van het langzamerhand ondeugdelijk wordende drink- en industrieel water dat door de zuiveringsbedrijven niet meer op kwali teit kan worden gebracht, vergiftigt dit Rijnwater ongehinderd vrijwel alle op pervlaktewateren in West- midden- en Noord Nederland. De Noordzee is tot op 30 kilomter uit de kust met Rijnwater vermengd, getijden en wind zorgen er voor dat het steeds vuiler wordende Rijnsoepje dicht onder de kust blijft, zodat deze zee voor het strandleven en als biologisch watermilieu onbruikbaar wordt. Een somber verhaal, zo sober mogelijk aan de hand van enkele feiten afgeschil derd maar in werkelijkheid nog veel droeviger, omdat de vervuilingsgraad van de Rijn per dag in steeds sneller tempo wordt opgevoerd naarmate de factoren tot zelfreiniging, die rivieren en watermassa’s bezitten, relatief veel snel ler afnemen. De alarmtoestand van de Rijn is al jaren bij de regeringen der Rijnstaten bekend. Er is veel over gepraat, weinig aan gedaan. Nu juicht men over een „chemie-akkoord”, als eerste stap naar een gezamelijk Europees initiatief tot grote schoonmaak van de Rijn, maar in werkelijkheid komt dit akkoord nog slechts neer op een theoretische „bereid verklaring” tot onderzoek en controle van de hoeveelheden chemische afval die Europese fabrieken aan de Rijnoe vers dagelijks in het grote riool storten. Over de zoutstortingen die vooral in de Elzas plaats hebben is nog geen schijn van overeenstemming tot beperking. Na tuurlijk is iedere bereidheid om althans iets te doen beter dan niets, maar van een werkelijke zuiveringsactie is nog geen sprake De Rijn is, het zij herhaald, de toets voor de „Europese solidariteit”. De vraag of er iets van zulk een solida riteit te bespeuren valt, is nog niet beantwoord. Wat de Rijn betreft is Eu ropa een jungle, waarin het bovennatio nale begrip voor elkanders lasten totaal ontbreekt. Onderwijl naderde van de andere kant een grote Mercedes die vlak voor de ingang van het gebouw, met twee wielen op de stoep, stilhield. Samen met de gangster uit de boot, stapten de twee inzittenden van de auto het geldkantoor binnen. „Dit is een overval, ga opzij man”, beet een van de rovers de portier toe. Ónmiddellijk ratelden de stenguns. Zeker tien kogels floten door de hal. De man met de zak sprong over een balie, stapte op een van de kassen af en begon de zak met papiergeld te vullen. In paniek doken enkele personeelsleden van de giro door al dan niet openstaan de ramen naar bulten. Surveillance-auto’s van de politie wa ren op dat ogenblik van alle kanten al onderweg naar het giro-hoofdkantoor. Buiten stroomden mensen toe die op het lawaai afkwamen. De eerste politieauto hield op de brug, vlakbij stil. Een van de agenten later: „We zagen de Merce des voor de hoofdingang staan en we bespraken juist hoe we ze klem zouden rijden, toen de overvallers naar buiten kwamen”. De rovers aarzelden geen ogenblik. Opnieuw vuurden één of enke len van hen met hun wapen, en spron gen vervolgens de speedboat in. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De conjunctuur her stelt zich beter dan in december nog werd verwacht. Dat is de voorlopige conclusie van het Centraal Plan Bureau. Voor 1976 raamt het CPB de loonsom stijging op minder dan 9 percent en de prijsstijging op 7,5 a 8 percent. Bij deze berekeningen is het CPB ervan uitge gaan, dat er ook na 1 juli niets met de lonen en prijscompensatie gaat gebeuren. Het CPB noemt de onrust op het prijzenfront een opgeblazen zaak. De tegen vallei- in de prijsstijging van febru ari kan volgens het CPB worden wegge streept tegen de meevaller in januari. Volgens het CPB klopt de voor 1976 opgestelde prognose waarlangs zich de prijsstijgingen zouden ontwikkelen, nog steeds. Een eerste poging om de motor te starten, mislukte. De tweede keer sloeg de motor wel aan, een paar maal tolde de boot door de hevige kracht van de schroef in het rond, en toen stoof hij weg in de richting van Het IJ. Het ging allemaal zo waanzinnig snel en specta culair dat er geen kijk was op een succesvolle achtervolging. Meedogenloos snel raasden de bandie ten het water van het Singel af en Het IJ op. Ze meerden tenslotte af in de Mercuriushaven, waar ze de blauwe Volvo klaar hadden staan. De wagen, die een gele kentekenplaat had, verdween in de richting van de Coentunnelweg. Ze zijn mogelijk in de richting van Purme- rend weggereden. Het girokantoor werd na de overval voorlopig gesloten. Bij het politieonder zoek bleek dat de Mercedes die nog voor het kantoor stond, gisteren in Amers foort was gestolen. De bandieten hadden overigens een goede dag voor hun slag uitgezocht. „Het is vrijdag en het is begin van de maand, dan is er altijd veel geld in de kassen”, vertelde een van de personeelsleden. De rovers waren met tweeën de grote hal van het girokantoor binnengegaan. De derde was in een ruimte vlak bij de buitendeur achtergebleven om rugdek king te geven. Enkele kogels die door de gangsters werden afgevuurd, sloegen aan de overkant van het Singel in bij het kantoor van de Kas Associatie. Ook daar maakten de schoten echter geen slacht offers. Tegen de middag zijn op de rijksweg Amsterdam-Den Haag ter hoogte van Leidschendam drie Marokkanen aange houden die ervan worden verdacht dat zij de overval hebben uitgevoerd. Ze zaten in een Peugeot waarvan het kenteken door het hele land was verspreid omdat de politie reden had om aan te nemen dat de rovers daarin na een aanvanke lijke vlucht via de Coentunnel in noor delijke richting waren overgestapt. Er werd in de wagen geen geld gevonden, noch werden er wapens in aangetroffen. De politie van Leidschendam, die de aan houding verrichtte in samenwerking met de Porschegroep van de Rijkspolitie, was vanmiddag in afwachting van de Am sterdamse recherche om de betrokken heid van de drie met de overval te on derzoeken. De jonge woestijnlinxen, die vier weken geleden in Artis geboren werden, zijn door hun moeder verstoten. Daarom hebben hun oppasser, de heer Erhard en zijn vrouw zich liefdevol over de diertjes ontfermd. De linxen, die nu nog zo groot zijn als jonge katjes en er lief en onschuldig uitzien, staan op goede voet met de andere huisdieren van hun verzorgers. De familie Erhard heeft al eerder reetjes, leeuwtjes en een jonge ocelot verzorgd. De bezwaren van het gemeentebestuur van Beverwijk tegen zowel een produk- tie- als gebiedsuitbreiding van Hoogo vens zijn voornamelijk van milieu-tech- nische aard. Uitbreiding van de ruw- staalproduktie van Hoogovens tot maxi maal II miljoen ton staal betekent een stank-, stof- en geluidsoverlast en moge lijke aantasting van de gezondheid van de IJmondbevolking. Ook landschappe lijk bezien vindt het college de produk- tie- en gebiedsuitbreiding onaanvaard baar. Voorts menen B. en W. dat de problematiek van de toch al niet zo beste infrastructuur in IJmond-Noord bij uitbreiding van Hoogovens sterk wordt vergroot. B. en W. handhaven het reeds eerder ingenomen negatieve standpunt ten aan zien van de aanleg van een voorhaven bij IJmuiden. Het beleidsstandpunt van G.S. (voorkeur uitbreiding Hoogovens boven de aanleg van een voorhaven) onderschrijft men dan ook. Wel wil het gemeentebestuur instem men met een produktie-uitbreiding van Hoogovens binnen de bestaande fa brieksgrenzen, mits vooraf garanties worden gegeven, dat de milieu-overlast in het toch al zo zwaar belaste IJmond- gebied tot voor de bevolking aanvaard bare grenzen wordt teruggedrongen. Ook dringt het college erop aan een medisch bevolkingsonderzoek (met name van de luchtwegen) in de IJmond in te stellen. Voorts dient de druk op de plaatselijke woningmarkt te worden verminderd en moeten het rijk en de provincie bereid zijn met geld over de brug te komen om de slechte infrastruc tuur in IJmond-Noord te verbeteren. Deze voorwaarden dienen in een tussen het rijk, provincie, Hoogovens en de drie IJmondgemeenten te sluiten overeen komst te worden vastgelegd.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1