Vervoerders achter motie Dertig locs op non-actief Code commissie: RENTE STOND CENTRAAL een miljoen gulden aan prijzen VAN GELDEENHE1D PAS SPRAKE NA 1980 ERE” is nog geen Europese munt EË BEURS Opslagplaats uitgebrand MHMMI G ge Ts Goedbetaald 1 werk met doorgroei mogelijkheden L i ZATERDAG 3 APRIL 19 7 6 ECONOMIE 10 (Van onze verkeersredacteur) LI (Van een beursmedewerker) Jo (Van onze financiële redactie) Nationale valuta c UTRECHT-DEN HAAG. NS-president mr. M. G. de Bruin kan ,>geen zinnige reden’’ bedenken waarom Van Gend en Loos, nu volledig NS- eigendom, een zelfstandige, particuliere onderneming zou moeten worden. „Evenmin kunnen wij inzien welk belang Van Gend en Loos, die thans toch volledig zelfstandig kan opereren, er bij zou hebben”, zo laat de heer De Bruin desgevraagd weten. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. HOOGOVENS UMUIDEN V het ESTEL-concern J AMSTERDAM. Deze week stond de rente op de beurs centraal; het duidelijkst op het Damrak, maar in zekere zin ook in Wall Street. In Amsterdam was het raak, want wat niet vaak is geschied, ge beurde nu zonder veel omhaal: een lening van de Bank voor Nederland se Gemeenten werd ingetrokken. Helemaal als een verrassing kwam het bericht trouwens niet, want de beurs zat al geruime tijd in feite al direct na het lanceren van het voornemen een nieuwe lening uit te schrijven met de voorwaarden in zijn maag. UTRECHT. Van tijd tot tijd wordt het publiek geconfronteerd met de „Europese Rekeneenheid”. Bijvoorbeeld wanneer de Europese Investeringsbank, een instelling van de Europese Economische Gemeen schap. een lening verstrekt aan een EEG»-land om er, om maar weer een voorbeeld te noemen, de telefoon dienst mee uit te breiden. Ierland kreeg daar de vorige herfst een lening van dertig miljoen Europese Rekeneenheden voor (ERE). Ook in de Europese landbouw komt het be grip Europese Rekeneenheid veel vuldig voor. VOORSTEL VAN EVO: „Geen opcenten rijdende winkel” Vermenigvuldiging In verwarring Afstoten Van Gend Loos onzin geschatte positiebepaling van ADVERÏ'ENTIE ADVERTENTIES Adviesprijs vaak reclamestunt DEN HAAG (ANP). De algemene verladers- en eigen vervoerdersorganisa- tie EVO heeft de vaste kamercommissie voor financiën gevraagd de zogenaamde rijdende winkels vrij te stellen van de opcenten Rijkswegenfonds. Dit zou voor de „rijdende winkelier” per jaar maxi maal 736 voordeel op kunnen leveren. Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar Zoekt u een interessante baan in een klein team en met uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000. IJmuiden waarvan het Tweede-Kamerlid Van Zeil (KVP) begin deze week blijk gegeven heeft. waarvan er misschien slechts groter zijn dan Van Gend en PI kije 18 j gens soen te k 1 Hoogovens behoort tot j M muz en 2 vast, in F In talie door besl. gran Dr van vero Ec van scht het ondi gror elka over lijk gebr Ned- volk geer D< Aga: de zijn won vert mon krijl van echt verg spits uit volk de i tos, het alge heid D; zoch verd oude prin taar Red en ruw. stelt ling sterr an de tijde voor we i kras Ni zijn of 1 Ome gebr vari bede of z len. De Tijdens de reparatiewerkzaamheden aan het dak is gistermiddag brand ontstaan in een meubelopslagplaats van Piet Klerkx in Waalwijk. De brand, die een schade van enkele tonnen veroorzaakte, werd bestreden door de brandweerkorpsen van Waalwijk en Sprang-Capelle. Een grote lening tegen 8,25 percent en intekenprijs van 100 percent voor een looptijd van 25 jaar, was iets dat vrijwel niet te plaatsen viel. Bij het grote pu bliek bestond nauwelijks enige behoefte Nu is Van Gend en Loos een winstge vend bedrijf. Jaarlijks incasseren de Spoorwegen één a twee miljoen gulden dividend, die aldus NS „gewoon in de grote pot” verdwijnen. Ze worden niet in mindering gebracht op alleen de ver liezen die NS in de goederensector lijdt. Daarom zullen de Spoorwegen zich ver zetten tegen pogingen van Van Gend en Loos een zelfstandig bedrijf te maken, In een mede door VVD, ARP en SGP ondertekende motie verzocht Van Zeil staatssecretaris Van Hulten een al dan „reprivatisering” van Van Gend en Loos in studie te nemen. Het resultaat wil Van Zeil vóór het eind van dit jaar aan de Kamer voorgelegd zien. Van Gend en Loos, die zegt al met al geen groter marktaandeel te hebben dan slechts éénderde percent, acht de gesug gereerde voordelen, met name sinds het bedrijf op 1 januari 1973 van NS het stukgoedvervoer overnam, sterk overdre ven. Stel dat Van Gend en Loos en NS elkaar „geen wederzijdse acquisitievoor- delen” toeschuiven. „Wij maken wel ge bruik van NS, maar alleen als huurder van goederenwagons aldus een woord voerder. Maar het Kamerlid Van Zeil is daar niet zo van overtuigd. Deze Van Gend en Loos temidden van zijn concurrenten is juist. Boven de 2000 ton vergund laadvermogen ongeregeld bin nenlands vrachtvervoer vindt men in Nederland slechts zo’n twintig bedrijven. Van Gend en Loos’ vergunde tonnage, aldus een woordvoerder van het bedrijf, is 2240. verschil tussen de „adviesprijs” en de prijs, waartegen de winkelier zijn waar verkoopt. Adviesprijzen zijn pure fanta sie, want zij hebben niets te maken met de prijs, waartegen de fabrikant of de groothandel aan de winkelier verkoopt, De fabrikant levert tegen bepaalde prij zen en op die prijzen is de winkelier vrij een marge te leggen. De ene detaillist legt daar een kleinere marge op dan de andere en gaat daarbij uit van concur- rentie-ovërwegingen. Ook die marges hebben niets te maken met de advies prijs, die een overblijfsel is uit de tijd, dat de regels van de horizontanle prijs binding golden. Zoals gemeld is, zijn de spoorwegen momenteel in opdracht van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat aan het bekijken in hoeverre de kosten en op brengsten in de goederensector beter met elkaar in evenwicht kunnen worden gebracht. Afhankelijk van de uitkomst van deze studies, die in juni moeten zijn afgerond, zal ook worden beslist of de 30 goederenlocomotieven definitief moe ten worden uitgerangeerd. De NS bezit ten momenteel in totaal 487 dieselloco- motieven voor de goederen- en rangeer diensten. H. tras groe de s dam je 1 zal mat- Reir tijd, zing ligsc zich omli „Daarnaast hoort Van Gend en Loos dezelfde vervoersplicht te hebben als zijn concurrenten op de weg. Als Van Gend en Loos in een bepaald vervoer geen trek heeft, kunnen ze weigeren. En wat de tarieven betreft, Van Gend en Loos mag onder de tarieven werken. De tarieven worden vastgesteld door de overheid, maar Van Gend en Loos valt gedeeltelijk onder het afwijkende prijs- regime van de Spoorwegen. Dat is wel gunstig voor Van Gend en Loos, maar onjuist tegenover zijn concurrenten.”. Ieder van die negen valuta’s draagt tot de Rekeneenheid bij voor een bepaalde hoeveelheid. Zo zit er in de Rekeneen heid 0,286 gulden. De hoeveelheden waarin ieder van de negen valuta’s bij dragen (bij de waardebepaling) tot de ERE, is vastgesteld aan de hand van de zogenaamde wegingscoëfficiënten op ba sis van het bruto nationale produkt van de EEG-landen en de intra-Europese handel. Het gaat er namelijk om dat het gewicht van elke nationale munteenheid in het pakket overeenkomt met de pro- duktie en handelscapaciteiten van de economieën die de EEG omvat. Hierbij schap voor Atoomenergie (Euratom). Deze drie gemeenschappen, vroeger gescheiden optrekkend, zijn nu gefun deerd. Vandaar dat men spreekt van de Europese Gemeenschappen of de Euro pese Gemeenschap. De Europese Com missie is het uitvoerende orgaan of da gelijks bestuur van deze drie nu samen gevoegde gemeenschappen, waarvoor de afkorting EEG nog immer representatief is, al gebruikt men meer en meer de afkorting EG, voor Europese Gemeen schappen of Gemeenschap. UTRECHT (ANP). In verband met de zorgelijke gang van zaken in het goederenvervoer stellen de Nederlandse Spoorwegen voorlopig 30 dieselloeomo- tieven op non-actief. Door de conjunctu rele teruggang in het goederenvervoer is er voor de 30 locomotieven op dit mo ment geen emplooi. Vorig jaar vervoer den de spoorwegen slechts 18 miljoen ton goederen tegen 22,5 miljoen ton In ’74. Daar zijn dan niet bij inbegrepen de tonnages voor uitsluitend internationaal vervoer, voor binnenlands lijnverkeer. zelfs niet voor stukgoed en ook niet de tonnages van circa 40 kleine bedrijven men moet die vooral in ret Noorden zoeken die door Van Gend en Loos zijn gecontracteerd, overgenomen of op andere wijze binnen zijn directe in vloedssfeer terecht gekomen zijn. Men zou er zelfs de goederenwagons van NS bij kunnen rekenen die Van Gend en Loos in grote aantallen huurt en geen buitenstaander weet voor welke (lage?) prijs. Een mogelijkheid die welis waar voor iedereen open staat, maar die in Van Gend en Loos’ geval een minder beslag op zijn vrachtauto’s legt een factor van belang, omdat het bedrijf voortdurend tonnage tekort komt om te kunnen voldoen aan de vraag. „Van Gend en Loos hoort dezelfde rechten en plichten te hebben als zijn concurrenten”, zegt algemeen secretaris niet gedeeltelijke, al dan niet gefaseerde H. Plasse van de EVO. „Dat is nu niet zo, daar hebben wij bij Verkeer en Waterstaat dikwijls tegen geprotesteerd en daarom staan wij geheel achter de motie van Van Zeil”. Omdat Van Gend en Loos zowel gebruik kan maken van de tariefvoorschriften die voor NS gel den, als van die voor het andere weg transport, eet Van Gend en Loos in feite van twee wallen. Amerikaanse dollar 2,64-2,74. Engelse pond 4,90-5,20. Belgische fr. (100) 6,43- 6,73. Duitse mark (100) 104,50-107,50. Ital. lire (10.000) 29,00-33,00- Portugese esc. (100) 7,30-9,30. Canadese dollar 2,67-2,77. Franse fr. (100) 56,50-59,50. Zwitserse fr. (100) 105,00-108,00. Zweedse kroon (100) 59,25-62,25. Noorse kroon (100) 47,25- 50.25. Deense kroon (100) 42,75-45,75. Oostenr. sch. (100) 14,62-14,92. Spaanse pes. (100) 3,86-4,16. Griekse drachme (100) 7,35-8,60- Finse mark (100) 68,25- 71.25. Joegosl. dinar (100) 13,50-16,00. Om nu de waarde van de ERE in de valuta van de andere EEG-landen uit te rekenen de tegenwaarde dus be hoeft men de waarde in Belgische fran ken slechts te vermenigvuldigen met de officiële dagkoers van elk van de andere valuta’s ten opzichte van de Belgische frank op hun nationale wisselmarkten. De waardebepaling van de ERE ge schiedt elke middag, door dt diensten van de Europese Commissie en aange zien de wisselkoersen van de negen on derliggende valuta’s dagelijks schomme len, varieert de waarde van de ERE ook dagelijks. Deze nieuwe ERE wordt momenteel gebruikt voor de in de aanvang genoem de Europese Investeringsbank, voor het Europese Ontwikkelingsfonds en voor de zaken van de EGKS- Voor het gemeenschappelijke land bouwbeleid wordt nog een andere ERE gehanteerd, waarvan de representatieve koersen, die oorspronkelijk gelijk waren aan de „goudbariteiten”, geleidelijk dich ter bij de marktkoersen worden ge bracht. Aan het ingewikkelde systeem van compenserende grensbijdragen en „groene lires” dat de landbouw ERE begeleiden, zullen we maar gauw voor bijgaan. DEN HAAG (ANP). De Reclame Code Commissie heeft aanbevolen om advertenties, waarin de term „advie sprijs” wordt gebezigd, slechts dan te gebruiken of te plaatsen, indien er voor het geadverteerde produkt inderdaad een officiële lijst met adviesprijzen van de fabrikant bestaat en daarin inzage mo gelijk is. In tegenstelling tot de kleine bezorg- wagentjes hebben de rijdende winkels tot dusverre geen vrijstelling gekregen, van de opcenten Rijkswegenfonds. Rij dende winkels komen echter wat betreft gebruiksdoel en gebruiksmogelijkheden overeen met de bezorgwagentjes, aldus de EVO. Vooral wanneer de rijdende winkels gebruikt worden in de zuivelhandelssec- tor, wil de EVO dat de betreffende detaillisten vrijstelling van opcenten krijgen. De EVO stelt verder dat de moeilijke positie waarin de „rijdende detailhandel” verkeert, een extra aanleiding is juist deze groep te ontzien. Een Dickson toer-caravan, ty pe 466 LT, uitgevoerd in alu minium beplating met inge brande kunstharslak. Deze caravan heeft dubbele ramen, een gasheater, een koelkast, 220/12V omvormer, een elek- tr. waterpomp en veel kast ruimte. Een geschenk ter waarde van 9.195,- van B.V. Caravan-Import Dick Wissink, Willeskop (bij Montfoort). Het .zijn niet alleen de expansie-be- lemmeringen voor Van Gend en Loos, die Van Zeil hebben doen besluiten de motie in te dienen, waarmee Van Hulten intussen volledig werd verrast. Van Zeil: „Hij wist duidelijk niet goed wat hij ermee moest. De reacties waarmee hij zich tegen de motie verzette, waren ook weinig relevant. Dat de spoorwegen dan jaarlijks één a twee miljoen minder zullen ontvangen, zodat de Staat ze moet bijpassen, is natuurlijk op zichzelf wel waar, al zal het ervan afhangen welk deel van hun thans volledige greep op Van Gend en Loos de NS zullen verlie zen. aan dergelijke voorwaarden. Van de kant van de grote beleggers al evenmin. Vooral het feit, dat men de kans liep 25 jaar lang met 8,25 percent te blijven zitten, terwijl misschien volgend jaar weer rentepercentages van meer dan 9 percent mogelijk kunnen zijn, blokkeer de vele inschrijvingen. Als test-case echter wachtte het be stuur van de Bank Nederlandse Ge meenten het beloop van de kort lopende 8-percent-pandbrieven af, die tegen 100 percent konden worden afgenomen. Zou die operatie vastlopen, dan had mis schien de eigen lening toch nog een kans. Maar toen de ene hypotheekbank door het grote succes van de 8-percent- stukken de afgifteprijs tot 100,5 percent ging verhogen en de andere de afgifte van deze pandbrieven zelfs helemaal ging stop zetten, bleef er voor de Bank Nederlandse Gemeenten niet veel anders over dan haar eigen emissie, die deze week woensdag had moeten plaats heb ben, in te trekken. Het merkwaardige daarbij was echter, dat als motief werd opgegeven, dat de reeds in de notering zijnde gelijksoortige lening van dezelfde instelling beneden pari koerste, zodat om die reden de nieuwe lening tegen 100 percent geen zin had. Wel juist natuurlijk, maar het was een klein kunstje geweest die 100 percent in neerwaartse richting te her zien. Wat in elk geval duidelijk werd, was het feit dat een overheidslening tegen 8,25 percent niet, maar 8-percent- pandbrieven nu zelfs tegen 101 percent wél een gretig onthaal vonden. Dit feit is nog niet vaak vertoond. En het valt te begrijpen dat de beurs er geen raad mee wist. Ging de rentestand nu wel of niet naar beneden? Blijkbaar is de afkeer van het publiek van een lange looptijd zo groot, dat het genoegen neemt met een lagere rente als de lening, zoals de 8-percent-pandbrieven, binnen enkele jaren al kan zijn afgelost. In Wall Street stond de rente even eens centraal, zij het sterk op de achter grond. Maar analisten zagen toch de angst voor een spoedig rente-aantrekken als belangrijkste reden voor het feit dat Wall Street nu voor de derde keer in neerwaartse richting door de 1000 zakte en deze roemruchte barrière weer niet behouden kon. „Maar het argument laat zich niet goed vergelijken met dat op grond waarvan wij de motie hebben ingediend. Kijk, wij vinden dat er in de Nederland se ondernemingsgewijze structuur abso luut geen plaats meer is voor een staats bedrijf, dat concurreert met niet minder dan 10.000 andere wegtransportonderne- mingen, vijftien Loos”. Van Gend en Loos zelf denkt daar genuanceerder over: „Eigenlijk vinden we het niet zo belangrijk. Sinds 1928 zijn we in handen van de Spoorwegen. Dat betekent dat we voor ingrijpende beslissingen toestemming van NS moeten hebben, die ze op hun beurt weer bij de minister van Verkeer en Waterstaat aanhangig moeten maken”. Dit moet wel verwarring wekken- Steeds horen en lezen we dat de EEG nog niet toe is aan één geldeenheid, dat wil zeggen één Europese munt, die alwel eens de „Euro” genoemd is. Het zou in 1980 zo ver moeten zijn, maar nu staat al vast dat we dat niet halen. Als er nog geen Europese geldeenheid is, hoe kan de EEG dan leningen aan landen uit drukken in Europese rekeneenheden? Nu zou het erg ingewikkeld worden als we precies nagingen hoe het verle den van de Europese Rekeneenheid er uitziet' In feite waren en zijn er meer Europese Rekeneenheden binnen de Eu ropese Gemeenschappen en laat ons vol staan met op te merken dat de Europese Rekeneenheid haar oorsprong vindt in de Europese Betalingsunie, de EBU, wel ke aan de EEG voorafging en in de jaren 1950-1958 het handels- en kapi taalverkeer in Europa hielp vrijmaken. In eerste instantie was de Europese Rekeneenheid aan het goud gebonden. In de huidige situatie van zwevende valuta koersen speelt goud niet meer de rol van standaard om de waarde van de valuta’s te meten. Sinds de relaties met baar goud zijn af geschaft (de binding ging veelal via de dollar) heeft de oude, op het goud gebasseerde Europese Reke neenheid geen betekenis meer. Er is nu een nieuwe Europese Reke neenheid, de zogenaamde „Pakket Reke neenheid”, uitgewerkt door de Europese Commissie en door haar diensten. Dat wil zeggen dat deze Rekeneenheid wordt vastgesteld aan de hand van de waarde van de munteenheden van negen EEG- landen. Men kan de financiële rechten en plichten van de EEG-landen ten opzich te van de Gemeenschap natuurlijk vast leggen in de geldeenheden van die lan den, dus voor Nederland in de gulden. Dat heeft echter het bezwaar dat de landen hun wisselkoers kunnen wijzigen, waarmee de rechten en plichten ten opzichte van die andere EEG-landen zich materieel wijzigen. Bovendien, in de huidige situatie zweeft een deel van de valuta gezamenlijk en andere valuta’s zweven onafhankelijk van elkaar, zodat er van een stabiele wisselkoersverhou ding geen sprake is. Nu zou men de rechten en verplich tingen ook kunnen uitdrukken in de valuta van één van de negen EEG- landen, bijvoorbeeld de Belgische frak, de geldeenheid van het land waar de EEG kantoor houdt. Daaraan zit ook het bezwaar van de labiliteit (de Belgische frank, om bij dit voorbeeld te blijven, zweeft gezamenlijk met de andere valu ta’s: de Europese monetaire slang). Bo vendien zit er een politiek bezwaar aan. De gevoeligheden in de EEG zijn groot genoeg om de voorkeur te geven aan een „neutrale” rekeneenheid. is men uitgegaan van een aanvangs- waarde van de ERE op 28 juni 1974 van 1,20635 Amerikaanse dollar. Hoe wordt nu de ERE berekend, want ze wordt dagelijks berekend? De bedra gen van alle nationale valuta's worden eerst gewaardeerd in één munteenheid (de Belgische frank, omdat de EEG in Brussel gevestigd is) tegen de officiële dagkoers in Brussel. Zo krijgt men de waarde van het pakket in Belgische franken. Ook zonder dat de EEG een economi sche monetaire unie is, hebben de negen landen die lid zijn van de gemeenschap wel diverse verplichtingen en rechten ten opzichte van de gemeenschap. Dat ligt vast in het EEG-verdrag en in verschillende uitvoeringsbesluiten. Het geldt niet alleen voor de EEG, het geldt ook voor de Europese Gemeenscsap - oor Kolen en Staal (EGKS, de oudste ge meenschap) en de Europese Gemeen- De commissie heeft deze ..algemene aanbeveling’' gedaan onder meer naar aanleiding van een advertentie van dé firma Forma b.v„ waarin aanbouwkeu- kens twintig percent beneden de advie sprijs worden aangeboden. De betrokken aanbouwkeuken stond enige tijd later elders goedkoper te koop en de adver teerder weigerde inzage te geven in de voor deze keuken geldende adviesprijzen. Adviesprijzen, zo leert informatie bij de directie van een grote groothandel in elektrische apparaten, zijn, althans op het gebied van radio, tv, huishoudelijke apparatuur en andere elektrische appa raten uitsluitend een reclamestunt. Ad viesprijzen hebben volstrekt niets met de eigenlijke prijs te maken, maar heb ben alleen maar ten doel de indruk te wekken, alsof er een korting wordt ver leend. die de grootte heeft van het

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 10