Agamemnon door F-act blijft steken in goede bedoeling Panorama Mesdag wordt opgeknapt PIRO EN ZIJN KAMER Paul McCartney verwacht op Songfestival DAF46 Een bewuste keuze i I g:?,s; Modern concert vakstudenten Muziekschool /BROERE CEBUTO Bus er eens uit met Broere*Cebuto! Griekse tragedie in eigen woorden naverteld RESTAURATIE HARD NODIG IN KADENS Mime-programma in Brigitte Bardot in de bres voor het dier Jonge kunstenaars gearresteerd in Tsjecho-Slowakije De Melkweg Max Ernst onderscheiden Z^koelrad^ ^conditioning Maalderij 19 1 Amstelveen 1 KUNST 19 7 6 APRIL ZATERDAG 3 „REINO” B.V. voor tapijtreiniging Vaste vloerbedekking Losse kleden Telefoon 023-313289 I S Kleine greep uit véél ideeën: Waarheen? Hoe lang? Hoe goed verzorgd? En hoe voordélig uiteindelijk? Broere-Cebuto geeft u het 100%-bevredigende totaal-antwoord. JAC HEIER (ADVERTENTIE) 5 lakbehandelingen gescheiden remcifcuit van De-Dion" achteras radiaal banden duplex trommelremmen DAF-VOLVO Perso 'nauto Nederland B.V., Stationsweg 2, Beesd. AMSTERDAM. Vrijdagavond manier (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De mimespeler Piro Voor het terugzien van „In my room” (Van onze correspondent) -■ - - aan ,ade PRAAG (Reuter). In Tsjechoslowa- kije zijn de afgelopen twee weken zeker 18 jonge kunstenaars gearresteerd we gens verstoring van de rust en onfat soenlijk gedrag, zo is vrijdag in dissiden te kringen in Praag gezegd. (Van onze redactie in Den Haag) DEN HAAG. Het populaire Haagse schilderij, Panorama Mesdag, ondergaat een grondige opknapbeurt. Het 95 jaar oude werk van Hendrik Willem Mesdag is daar hard aan toe. Het is bedekt met een dikke laag stof en andere aanslag, terwijl het bovendien sporen vertoont van lekkages en van in het verleden niet al te best verzorgde restauraties. Mevr. Bardot moest vier dagen gele den een reis naar Canada in ver band met een griepaanval afgelasten. Ze wildé daar protest aantekénen tegen de door haar als „walgelijk” omschreven zeehondenjacht. „Ik heb er de dood aan verklaard en ik ben vastbesloten er mij tot het bittere einde voor in te zetten”, aldus mevr. Bardot. Vanavond (zaterdag) is Piro weer in de Melkweg met twee andere program ma’s, die ik gezien zijn jongste ontwik keling zonder meer durf aan te bevelen. zuinige 850 cc luchtgekoelde motor Het volk van Argos m discussie. Links Kassi Een scène uit Agamemnon door F-act. veiligheids-slwiriniichting kooiconstructie 3-punts r veiligheidsgordels enkelvoudige vanomatic voor i het de min. p 25 jven jaar in 9 :eer- be- Ge- ende 100 Zou mis- een tank ent- ■cent gifte naai lank ders deze heb- hter, t de rtige eden de geen het i 100 her werd, ning :ent- :cent L En s er tand baar een egen de wen. «lost, ven- iter- i de eken dat r in takte niet D gelse 6,43- Ital. esc. -2,77. e fr. (100) ,7,25- 15,75. anse :hme 18.25- r ‘st vrijstaten bumpers De PTT is deze week bijzonder druk in de weer geweest met de voorbereidin gen. Drie verschillende diensten zorgen er voor dat beeld en geluid zaterdaga vond eerst het Congresgebouw verlaten, dan aan Hilversum worden doorgegeven en tenslotte dat het programma (in kleur) naar Brussel en Frankfort wordt gebracht ter doorstraling. PARIJS (Reuter). Brigitte Bardot gaat een stichting in het leven roepen ter bescherming van het in het wild levende dier, zo heeft de actrice gisteren in Parijs bekendge maakt. „BB” noemde haar nieuwe taak „het belangrijkste dat ik in mijn leven heb ondernomen”. Bovendien moet de PTT ervoor zorgen dat de honderden journalisten uit bin nen- en buitenland telefoon- en telexlij- nen hebben om hun verhalen kwijt te kunnen. Hiervoor zijn veertien extra telefoonlijnen aangelegd, met een eigen centrale in de perskamer, en drie telex- lijnen. zullen we even moeten wachten maar van de zomer komt hij zeker terug naar Nederland. CONRAD VAN DE WEETERING HAARLEM. Onder verheugend grote belangstelling verzorgden leerlin gen van de vakopleiding der Haarlemse Muziekschool gisteravond een concert van eigentijdse muziek in Zaal Kadens. Het programma dat ten gehore werd gebracht, omvatte de namen van compo nisten, die hun sporen in de nieuwe muziek duidelijk hebben bewezen: Ton de Leeuw, Luciano Berio en Karl-Heinz Stockhausen. Slechts de weinig bekende Tsjech Vaclav Rehak maakte daarop een uitzondering. 12 maanden garantie, ongeacht gereden kilometers waarschuwingslichten remvloeistof, handrem en choke Voor het songfestival bestaat grote buitenlandse belangstelling. Tot dusver hebben zich volgens de NOS ruim 260 journalisten uit 15 landen gemeld. Daar naast zijn nog 120 Nederlandse persmen sen actief. Het door buitenlandse omroeporgani saties aangemelde aantal delegatieleden is hoog: ruim 300. Onder hen zijn onge veer 27 televisie- en 17 radiocommenta toren. Ook zijn veel vertegenwoordigers meegekomen van platenmaatschappijen muziekuitgeverijen etc. De televisie-uitzending gaat ook naar de landen van het Oostblok. Rusland, Hongarije, Tsjecho-Slowakije, Roemenië, Polen en Bulgarije zenden het gebeuren uit, zij het niet rechtstreeks. Joegoslavië, 3/4 dgn 5 dgn 6 dgn 10 dgn 12 dgn 11 dgn Rondreizen Europa van 13 tot 20 dgn 860,-tot 2375,- Ons kostelijke gratis reizenböek ligt voor u klaar, o.a. bij: HAARLEM, Tempeliersstraat67, tel 313950 BEVERWIJK, de Swart, Breestraat 104, tel. 23156. en bij Lissone-Lindeman/Ruys. V D. Wagons-Lits.' Cook. bewegen en de mise-en-scène is van een opvallende slordigheid. De bedoelingen die Edzard heeft gehad, op grond van ideeën uit het Amerikaanse avant-garde- toneel uit de jaren zestig, maken ze nauwelijks waar. Zo’n primitief ritueel eist een veel hechtere, natuurlijk groei ende voorbereiding. Misschien had er langer aan moeten worden gewerkt, maar gezien de tamelijk geringe speelta- lenten vraag ik me af of het alsnog gelukt was. De Voorstelling bleef steken in een schetsmatige illustratie van een op zich best te waarderen bedoeling. Toch waren er boeiende momenten, die direct en duidelijk óverkwamen door de spannende manier waarop ze ge bracht werden. Ik bedoel het spel van Joss Flühr als Klytaimnestra en Ellen De donderdag overleden beeldende kunstenaar ’Max Ernst, wordt op 22 mei postuum onderscheiden met de prijs van de stad Goslar. De prijs wordt genoemd de „keizerring”, naar de elfde-eeuwse Duitse koning en keizer van het Heilige Roomse rijk, Hendrik de Vierde. De Britse beeldhouwer Henry Moore kreeg de ring vorig jaar. Ardennen of Eifel 114,- Parijs of Londen 258,-/340 Duitsland (5 bestemmingen) 260,- Oostenrijk (6 bestemmingen) 475,- Gardameer of Joegoslavië 605 ,- Zuid-Noorwegen 930 ,- Men zei dat de leden van twee pop- muziekgroepen en verscheidene dichters en zangers en andere artiesten worden vastgehouden in de Ruzyne-gevangenis in Praag. In Praag en andere steden zijn tien tallen mensen ondervraagd en huizen doorzocht. Dit heeft geleid tot het in beslag nemen van boeken, manuscripten, grammofoonplaten en geluidsbanden. De beschuldigden kunnen tot straffen van zes maanden tot drie jaar worden veroordeeld. X (020) 45 1655 y levensduur van minstens 25 jaar. De kwaliteit van het linnen blijkt zo uitste kend te zijn, dat Panorama Mesdag het niet alleen veel langer heeft uitgehou den, maar dat het ook nog vele decennia behouden blijft na de thans begonnen restauratie. Geruchten, die in 1952 opdoken, als zou het schilderij uit elkaar vallen, zijn en worden niet bewaarheid. Zij hadden tot gevolg, dat Panorama Mesdag in 1952 een record-aantal bezoekers van meer dan 200.000 kon noteren. Heel wat meer dan het jaarlijks gemiddelde, dat rond 140.000 schommelt. Het schilderij van Mesdag is het grootste vredelievende panorama ter we reld. Andere panorama’s, die in grootte met dat van Mesdag kunnen wedijveren, stellen namelijk oorlogstaferelen voor. In dit genre genieten de Panorama’s van Waterloo en Moskou grote bekendheid. Veger als Kassandra. Joss Flühr speelt de koningin met eenvoudige gestileerde gebaren en bereikt in haar tekstbehan deling een grote helderheid. De recht vaardiging van haar moorddadige gedrag brengt ze met een grote overtuigings kracht. Ellen Veger stileert niet, maar maakt toch met een oprechte emotiona liteit indruk. Woensdag is er weer Agamemnon te zien, en wel van de internationale groep Jiss. En van 20 tot en met 24 april is De Appel er weer met zijn Agamemnon. Een prima idee in de programmering van de Toneelschuur om deze drie versies dicht op elkaar te laten zien ter vergelijking. Edzard en Corda willen de tragedie van Aeschylos (gisteren in de Toneel schuur) laten zien als een drama van het volk, dat kankert op, maar niets onderneemt tegen zijn tyrannen die op grond van hun (ook economische) macht elkaar uitmoorden en oorlog en ellende over het volk brengen. Om dit zo duide lijk mogelijk te vertellen wordt een taal gebruikt die identiek is aan ons moderne Nederlandse taaleigen, de taal van het volk. De vertaling is zo vrij, dat je het geen vertaling kunt noemen. De groep vertelt het oude verhaal van Agamemnon, die bij zijn thuiskomst na de overwinning op de stad Troje door zijn vrouw Klytaimnestra vermoord wordt, met eigen woorden opnieuw te vertellen of het een scholier is op zijn mondelinge eindexamen. Dit navertellen krijgt uiteraard de politieke accenten van vandaag de dag. De inhoud blijft echter een klassieke tragedie, zodat de vergelijking met het heden niet toege- spitst kan worden op feitelijke situaties uit het dagelijkse wereldnieuws. Het volk mort en discussieert eigentijds en de moordenaar en nieuwe tyran, Algis- tos, brengt een soort fascistengroet aan het slot, maar de modernisering blijft te algemeen om de herkenbare alledaags heid volledig te rechtvaardigen. Daar komt bij dat Rein Edzard ge zocht heeft naar een vorm, die nog veel verder van ons verwijderd is dan de oude Grieken, namelijk die van een primitieve stam. Links staat een offeral taar met een soort totempaal erop. Rechts een pallisade van biezen matten en een ophaalbrug van scherp gepunte ruwe palen, welk geheel het paleis voor stelt. Vooraf aan de eigenlijke voorstel ling klinken ritmische geluiden en van stemmen en trommels, alsof er een of ander oerritueel aan de gang is. Ook tijdens het spel komen rituele dansjes voor, die de indruk moeten geven dat we een kijkje krijgen in een Afrikaanse kraal. Nu lukt deze opzet slecht. De spelers zijn niet in staat dat ritueel te laten zien of het organisch uit henzelf voortkomt. Omdat ze het allergewoonst^ Nederlands gebruiken, slaat het als een'tang op een varken. Ze zijn gekleed in archaïsch bedoelde vodden, maar het lijkt eerder of ze in moderhe pakken staan te spe len. De De uitvoerenden op deze avond, die qua compositorische originaliteit een nogal wisselend karakter bezat, waren Mi-Ying Chen en Inge van Eerde, fluit, Gerda Okkers, harp, Marianne Vermeu len, mezzo-sopraan, Rob Husslage, piano, Roel Steman en' Peter de Leeuw, viool, Pieter Landkroon en Frans Visser, altvi ool, Taco Kooistra, cello, Frans Slotman, klarinet, Pim Moorer, gitaar, Jees van Lent en Rex Stulp, slagwerk. De strijkers onder hen speelden, sa men met Frans Slootman ter opening de Suite in oude stijl uit 1973 van Vaclav Rehak, waarvan het verstilde tweede deel het sterkst een vaag romantische tendens vertoonde. Harry Sparnaay, als docent aan de Muziekschool verbonden, trad bij deze en diverse andere vertol kingen op als dirigerende steunpilaar en verschafte de musici mei zijn efficiënte gebaar de benodigde metrische oriëntatie bij het realiseren van de gecompliceerde partituur. Ton de Leeuws Strijkkwartet uit 1958, zeer suggestief dankzij een uiterst economische kaleidoscopische schrijfwij ze, waarin de vele generale pauzes enorm voelbaar zijn en totaal niet ver brokkelend werken, kreeg een mooi vol gehouden spanning mee in een uitvoe ring, die ook technisch gezien (vele pia- nissimo-voorschriften bij lastige intona ties) respect afdwong. Het werk betekende voor mij het artistiek hoogtepunt van het concert, samen met de succesvol voorgedragen folksongs van Berio, elf nog tamelijk traditioneel wortelende impressies met een vaak joyeus en ruig karakter, die in de solozang van Marianne Vermeulen treffend werden verbeeld. Daarentegen klonk Berio’s „Wasser- klavier” voor piano, solo, een aarzelende, melige aaneenschakeling van wellicht gevoelig bedoelde harmonieën, weinig overtuigend, ondanks het fluwelig tou cher van Rob Husslage. „Setz die Segel zur Sonne” voor fluit, gitaar, contrabas en piano uit 1968 van Stockhausen maakte op mij gisteravond indruk, hoe wel deze indruk in algemene zin moei lijk te bepalen is; er staat n.l. geen noot voorgeschreven. Vanuit de vermelde tekst dient gezamenlijk geïmproviseerd te worden en dat lukt de ene keer natuurlijk beter dan de andere. Het muzikaal resultaat op dit concert ver toonde juist collectief gezien weinig op bouw en perspectief en moest het voor namelijk hebben van versnipperd aan doende klank- en geluidseffecten. (iet Piro, die ik bij een vorige gelegenheid al „meesterverteller in mime’’ noemde, zien hoe hij een solo van 75 minuten (don derdag) kon samenballen in 45 minuten. Het resultaat is een fascinerend' verhaal van een man in zijn kamer waar hij kan doen wat hij wil, denken wat hij wil, voelen wat hij wil, anders dan in de rest van de tuereld waar je moet spelen en je moet houden aan belachelijke en domme regels. HAARLEM. Als de oude Griekse tragedie „Agamemnon” door toneel groep De Appel poëzie is, dan is hetzelf de stuk bij F-act, een groep uit Rotter dam, het meest prozaïsche proza dat je je kunt denken. Menige leraar Grieks zal sidderen bij de bewerking door dra maturge Marlies Corda en regisseur Rein Edzard. Voorbeeld: „Eens komt de tijd, dat we de rotzooi gaan verlaten", zingt de wachter op het paleisdak. Hei ligschennis? Misschien. Maar F-act heeft zich eraan bezondigd met een scherp omlijnd doel. Via mime en woorden (Engels) ont staan er de meest wilde fantasieën ovei wat er allemaal door die domme regels kan gebeuren. De regel van de uitdaging, deze keer met een mes, kan nog gepa reerd worden door de uitdager af te bluffen e n te gaan jongleren met dat mes, maar de regel dat iedereen je op straat mag uitlachen is al moeilijker. Onder de regels voor kinderen valt het feit dat je als jongetje blijheid moet voorwenden bij het krijgen van een speelgoedrevolver, waar je overigens ook je moeder mee kunt bedreigen als ze je iets te eten geeft dat je niet lust. Als apotheker tovert Piro ons voor wat er zoal op een ongeluksdag kan gebeuren en een dame je vraagt hoe je een thermometer rectaal moet gebruiken. Als glazenwasser beschrijft hij hoe men sen in een honderd verdiepingen hoog gebouw alles kunnen vinden wat ze nodig hebben (woonruimte, werk, win kels) zodat ze niet meer de straat op hoeven. Ze worden daar zo eenzelvig van dat ze ook niemand anders meer willen zien (Blinddoeken) of willen ho ren (oordoppen) maar uiteindelijk toch losbarsten in een algemene vernielwoe- de. Tenslotte schildert Piro ons voor, hoe het geld ontstond en een allesbeheersen de macht over mensen kon krijgen, waarop hij eindigt met de geruststellen de gedachte dat hij op zijn eigen kamer niéts met geld te maken heeft. De voorstelling vraagt een enorme concentratie van zowel de speler als het publiek, maar zit vol humor en verbeel dingskracht. Alles wat Piro maar met woorden of gebaren aanraakt wordt ook werkelijk levend en lachwekkend voor ons zichtbaar. een land dat deelneemt, zendt het ver slag van het festival wel rechtstreeks uit. Dat doen ook 19 andere landen: uiter aard alle andere deelnemers (17) plus Denemarken en Turkije. Niet-recht- streekse uitzending vindt plaats in acht landen: de landen van het Oostblok, plus Marokko en Tunesië. Op verzoek zendt de NOS bovendien nog een band opname naar Ijsland, zodat in 33 lan den 450 miljoen mensen iets kunnen zien van het songfestival. De radio besteedt ook aandacht aan het festival. Ongeveer 25 radiostations met een bereik van ongeveer 80 miljoen toestellen wijden programma’s aan het muzikale gebeuren. De nieuwe herstelwerkzaamheden worden uitgevoerd door de Haagse res taurateur Nico van Bohemen. Tijdens de restauratie van bet gigantische werk, dat maar Liefst 1680 vierkante meter beslaat, blijft het Panorama Mesdag te bezichti gen. Dagelijks van 10.00 tot 16.00 uur. Over enkele maanden zal het schilderij zijn hersteld. Het Prins Bernhard Fonds verleent een belangrijke bijdrage in de kosten. Zij zullen ruim één ton bedra gen. Het Panorama Mesdag werd op 1 augustus 1881 geopend. Hendrik Willem Mesdag, die samen met zijn echtgenote Sientje Mesdag-Van Houten en enkele medewerkers, onder wie Breitner en de Bock, een doek van 120 bij 14 meter voorzag van een geschilderd beeld van Scheveningen, gezien vanaf het Sein- positduin, garandeerde het schilderij een DEN HAAG. Het 21e Eurovisie Songfestival verwacht vanavond twee zeer prominente bezoekers. De organisa tie van het zangfestijn heeft contact gehad met ex-Beatle Paul McCartney en zijn vrouw Linda. Het echtpaar McCarty ney, dat onlangs als onderdeel van de groep Wings met veel succes én plezier een concert gaf in Rotterdam, wenst vanavond de internationale liedjescom- petitie persoonlijk bij te wonen. Voor de gasten zijn plaatsen gereserveerd voor in de zaal, zodat regisseur Theo Ordeman verwacht dat 450.000 miljoen tv-kijkers het Engelse sterduo persoonlijk in het vizier zullen krijgen. waarop de spelers zich 'i

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11