Nederlander blijft één jaar langer bij Barcelona Kanobond Pech voor hockeyer Wibo Weidema SPORWSOÏ me graag willen waarmaken Israel nog een jaar bij PEC Sombere dag tafeltennisploeg Volop nederlagen Dodelijk ongeluk op Nürburgring ontsloeg trainer i I „Hier in Edinburgh had ik Valse kaartjes in omloop voor Feyenoord-Ajax ■HEM I - a. s 55 k n Vandaag beslissing over hockeytoernooi 3 APRIL 19 7 6 ZATERDAG SPORT t Niet verrast door Bert Brevoord Geharrewar „Hele wedstrijd” I WRm Te gortig WEISWEILER STAPTE OP NA BIJTEKENEN CRUIJFF Hennes Wéisweilerdie niet langer met Cruyff wil samenwerken. N molen”, n- v.d. Marjan 26 27 ner van de tweede-divisieclub Burgos, die waarschijnlijk dit seizoen naar de eerste divisie zal promoveren. Hij voet balde bij Real Madrid tijdens de glorie periode van deze club en versterkte ook Zij hadden overigens geen keus,want een centimeters dikke sneeuwlaag had de velden op het universiteitscomplex Peffermill totaal onbespeelbaar gemaakt. „En als je het mij vraagt, wordt er hier helemaal geen bal meer geslagen. Het houdt misschien wel op met sneeu- Wibo Weidema: „verschrikkelijk jammer” De jongere spelers van Barcelona wa ren een beetje teleurgesteld over deze afloop van het conflict tussen Cruijff en de Duitse trainer. Vooral zij kregen de laatste tijd vaker een kans omdat Weis- weiler nog met de samenstelling van de ploeg experimenteerde. Johan Cruijff: Eén miljoen netto? in oer oe- ?e- aat ide fde sys ran len Of ijk de ijd ijn em de lus op ;en en ks. nij ier :ht m. hij int an rt, de, og én ;e- na iet Dubravka en Jaap Wendelgest: ontslag ;en net or- »ok en. ijn jen je ;b- ind int tje iiij est er, Bi ll t, rs. >r- :ht en lar ;rs in oe Ve iel ir- de ik, ■'S, De ’B ip en en n- et >le in er 13 n- il: >1- Wittwer, die in de formule-3 race zou starten, stortte met zijn March in een 50 meter diepe afgrond. In het ziekenhuis van Adenau, waarheen hij werd overge bracht, kon slechts worden geconsta teerd dat hij was overleden. Baancom missarissen, die getuige waren van heit ongeluk, verklaarden dat Wittwer een stuurfout had gemaakt, waardoor hij met zijn wagen van de weg was geraakt. Rinus Michels merkte gisteravond op dat hij wel had voorzien dat Johan Cruijff bij Barcelona zou blijven. „Het zat er wel een beetje in door de gebeur tenissen van de laatste tijd. Noem het een kwestie van feeling dat ik dit heb zien aankomen. Het is overigens niet zo dat ik nu eerder bij Ajax zal weggaan, omdat Johan voorlopig alles bij het oude laat. Beide zaken houden echt geen ver band met elkaar”, aldus Michels. EDINBURGH. Tandenknarsend van woede en onmacht maakte Wibo Weide ma gistermorgen kennis met de grillen van het Schotse klimaat. Bij het zien van het pak sneeuw dat zich in de nacht van donderdag op vrijdag in Edinburgh had neergevlijd, realiseerde ook Wibo Weidema zich terdege dat een normaal verloop van het zeslandenhockeytoernooi wel eens ernstig in gevaar zou kunnen komen. Een juiste gedachte, want enkele uren voordat Nederland voor de ope ningswedstrijd van de tweede toernooi- dag tegen Spanje zou aantreden, beslo ten de organisatoren dat er niet gespeeld zou worden. De grondkleur van de kaarten is geel met het opschrift „Feyenoord-Ajax, 21 maart”. Deze kaarten, die de drukkerij niet uitmochten nooit in de voorver koop zijn geweest en vernietigd dienden te worden, blijken nu toch in geringe hoeveelheid in omloop. De entreekaarten, die wel geldig zijn hebben een blauwe grondkleur met het opschrift „Feijenoord-Ajax, seizoen ’75- ’76”. De politie 'Zal een onderzoek instel len naar het toch in omloop komen van de kaarten van 21 maart. Verwacht wordt dat Barcelona als pseudo-trainer Lucien Muller zal aan trekken. Muller is op dit ogenblik trai- PRAAG. Voor de Nederlanders is het Europees kampioenschap in Praag gisteren teleurstellend verlopen. In het herenenkelspel verloor Nico van Slobbe met 15-21, 20-22, 21-14 en 16-21 van de Bulgaar Georgi Damjanov. In de tweede ronde werd Herman Hopman uitgescha keld door de Tsjech Miroslav Cich: 17- 21, 18-21, 20-22. Slobbe hei in de eerste ronde afleggen tegen het Tsjechische duo Josef Dvora- cek Alice Grofova: 18-21, 18-21, 16-21. Bert van der Helmm en Sonja Heltzel verloren in de derde ronde van de als eerste geplaatste Tsjechische combinatie Milan Orlowski-Ilona Uhlikovamet: 13- 21, 18-21, 16-21. In het herendubbelspel konden Her man Hopman en Hans Lingen in de eerste ronde slechts één game op hun naam schrijven tegen de Bulgaren Bozi- dar Gentchev en Georgi Damjanov: 13- 21 18-21, 21-13 en 14-21. In het damesdub- bel tenslotte versloegen de Russinnen Zoya Roednova en Valentina Popova het een kort gesprek met Weisweiler waar bij hij de Duitser aanbood diens volledi ge salaris tot 30 juni 1977 uit te betalen indien Weisweiler vrijwillig ontslag nam. Enkele uren later bevestigde de trainer persoonlijk aan de verbouwereerde spe lers van Barcelona (behalve Johan Cruijff natuurlijk) dat hij op staande voet vertrok. De Duitse oefenmeester pakte zijn koffertje in de kleedkamer in en maakte meteen een einde aan zijn kortstondig Spaanse avontuur als opvol ger van Rinus Michels. Volgens Weis weiler zouden andere Spaanse clubs maar ook verenigingen uit de Westduitse Bundesliga belangstelling voor hem heb ben. Bij Ajax is men niet verrast door de gebeurtenissen bij Barcelona. Voorzitter Jaap van Praag: „We hadden er niet op gerekend dat Johan naar ons zou ko men. Er was wel een afspraak dat wanneer hij zou weggaan bij Barcelona, hij bij ons zou komen voetballen. Maar daar heb ik me nooit blind op gestaard. Dat neemt natuurlijk niet weg dat ik het wel tammer vind dat het zo gelopen is”. EDINBURGH. In de loop van van morgen zou in Edinburgh de beslissing vallen over het al dan niet doorgaan van het zeslandenhockeytoernooi in dit weekend. Mochten de Peffermill-velden bespeel baar worden geacht, dan komt Neder land vanmiddag in actie tegen Frankrijk en staat voor morgen de gisteren afge laste ontmoeting tegen Spanje op het programma. De wedstrijd tegen Schot land, waarmee Nederland morgen het toernooi zou besluiten, is definitief ge schrapt. Hetzelfde geldt voor de ontmoe tingen België-West-Duitsland en Schot- land-Frankrijk. Weidema: „Toen ik van het veld kwam, dacht ik maar één ding: nu tegen de Spanjaarden als het even kan een hele wedstrijd eroverheen en ik zit ge ramd. Ik had bij wijze van spreken enkele minuten na die wedstrijd tegen België wel weer willen spelen, zoveel zelfvertrouwen had ik. Dat heb ik nu nog. vandaar dat ik het zo verschrikke lijk jammer vind, dat die wedstrijd te gen Spanje niet doorging.” De gang van zaken betekent opnieuw een enorm gezichtsverlies voor Barcelo- na-voorzitter Montal. Na de hooglopende ruzie tussen Cruijff en Hennes Weiswei ler (de man die door voorzitter Montal in hoogst eigen persoon bij Borussia- Mönchengladbach werd weggekocht als opvolger van de toen nog niets vermoe dende Rinus Michels) had Montal aan vankelijk zijn „eigen man” gesteund en gezegd dat hij Cruijff wel in het gareel zou brengen. Montal zou Weisweiler zelfs hebben verzekerd dat Cruijff aan zijn laatste seizoen bij Barcelona bezig was en geen nieuw contract aangeboden zou krijgen. Cruijf(s wereldfaam (niet zijn spel, dat al maanden veel te wensen overliet) enerzijds, en de slechte resulta ten van het elftal onder de strategie van Weisweiler anderzijds, waren echter veel belangrijker voor het Barcelona-bestuur dan de opvattingen van de voorzitter. wat ik nodig heb. Toen ik in de eerste helft aan de kant zat en een paar van die schitterende passes van Wouter Leefers naar rechts zag, man, ik kon die reservebank wel opvreten, zo zat ik met te verbijten.” „Kijk, zo’n vent als Leefers bedoel ik nou als ik het heb over een speler die ik nodig heb, maar die straks in Den Haag (waar bondscoach Van Heumen de defi nitieve selectie voor Montreal bekend hoopt te maken) niet in hetzelfde elftal speelt. Ik ben nu een zeer marginale international; er kan maar heel weinig mis gaan, of ik lig buiten de selectie.” Wibo Weidema zou naar alle waar schijnlijkheid al lang op een forse inter nationale staat van dienst hebben kun nen bogen, als hij niet de pech had gehad te moeten concurreren tegen een bijna-leeftijdgenoot tegen wie niet te concurreren viel: Frans Spits. Juist voor Wibo Weidema was dat een moeilijk te verteren zaak, want de 27- jarige rechterspits van Kampong is een van de spelers, die in Edinburgh de kans zouden krijgen zich als international waar te maken. In de wedstrijd van donderdag tegen België ,toen hij kort na het begin van de tweede helft als ver vanger van Jan Boerma in het veld kwam, had de Utrechtse arts (momen teel in militaire dienst, waarna hij zich in de chirurgie wil specialiseren) in dat opzicht al een stap in de goede richting gezet. Niet in de laatste plaats dank zij het inzetten van Weidema kreeg het aanvalsspel van Nederland tegen de Bel gen een veel dreigender karakter. Met wat geluk zou Weidema zelfs een opval lend produktief debuut hebben gemaakt. Hij schoot de bal een keer tegen de kruising van paal en lat en miste een uniek lijkende kans, doordat hij op het moment dat hij de bal in het Belgische doel wilde slaan, op het gladde veld uitgleed en zijn poging op het laatste moment verijdeld zag. ADENAU. Tijdens de eerste trai ning voor de 300 kilometer race, die vandaag op de Nürburgring wordt ge houden, is gisteren op het circuit de 22- jarige Zwitserse coureur Alex Wittwer verongelukt. (Van onze sportredactie) ZWOLLE. Het is vrijwel zeker dat Rinus Israel nog een jaar bij de Zwolse eerste-divisieclub PEC Zwolle zal blij ven. Na uitvoerig onderzoek hebben de doktoren in het Sofia-ziekenhuis geen enkele aanleiding gevonden om de Zwolse ausputzer het spelen te ontraden. Israel heeft daarop een gesprek gehad met de voorzitter van PEC Zwolle, de heer J. W. van der Wal. Hoewel er aan het eind van de komende week nog een afrondend gesprek zal komen, mag wor den aangenomen dat de Amsterdammer en het bestuur tot overeenstemming zul len komen. De heer Van der Wal: „We hebben nog niets op papier staan. Ik kan slechts zeggen dat zowel bij Rinus als bij ons de wil om nog een jaar met elkaar door te gaan voorop staat. Israel is bovendien leider van ons c-team. Dat maakt zijn positie anders dan voor andere spelers. Johan Cruijff liet doorschemeren dat hij wel eens naar Ajax terug zou kun nen gaan als Weisweiler aanbleef, en dat was de 70.000 betalende leden van Bar celona te gortig. Die Duitser heeft nog niks gepresteerd, en Johan Cruijff heeft ons al een maal bewezen dat hij Barce lona het liga-kampioenschap kan bezor gen. zo redeneerden zij. Het bestuur werd onder zware druk gezet en ging door de knieën voor de eisen van Johan Cruijff. wen, maar die velden zijn natuurlijk wel voor een dag of drie, vier hopeloos verpest. Reken maar dat ik daar flink de smoor over in heb, want wat was nou een mooiere gelegenheid geweest om me maar te maken dan juist dit toernooi, waarin je misschien drie of zelfs vier keer de kans zou krijgen om te laten zien wat je kunt.” Nu wordt het Paastoernooi in Den Haag vermoedelijk de laatste mogelijk heid voor Weidema om zich in de selec tie te spelen. „Maar ja, het gaat toch om het evenement dat beduidend minder waarde heeft. En de kerels van wie ik het moet hebben, spelen dan met hun eigen club. Wie weet is er dan een rechtsbuiten die net zijn dag heeft, drie schitterende goals maakt en tien briljan te voorzetten geeft. En misschien ook heeft Wibo Weidema het dan toevallig de vorige avond wat later gemaakt op een feestje, ik zeg maar wat, en maakt hij helemaal niets klaar. Nou. dan kan meneer Weidema mooi zijn vakantie gaan bespreken, in plaats van de koffers voor Montreal te gaan pakken.” „Nee ik had me erg graag hier in Edinburgh waargemaakt. Ik voel dat het er nu in zit. Zoals we in die tweede helft tegen België speelden met drie snelle kerels in de voorhoede (Weidema, Leefers en Hans Kruize), dat is precies ROTTERDAM (ANP). Voor de ere- divisietopper Feyenoord-Ajax van mor gen zijn ongeldige toegangskaarten in omloop. Het betreft de toegangsbewijzen van de ontmoeting, die aanvankelijk op 21 maart zou worden gespeeld, maar toen wegens de slechte toestand van het terrein werd afgelast. „Goed, Frans is officieel als internatio nal gestopt, maar als hij zich er op toe zou leggen om Montreal te halen (wat de in Engeland woonachtige spits vrij wel zeker niet zal doen) dan is een keus tussen meneer Spits en meneer Weidema gauw gemaakt.” „Ik ben een speler met beperkte mo gelijkheden. Snelheid is mijn sterkste wapen. Juist op kunstgras is het een voordeel, vandaar ook dat Van Heumen (ook coach van Weidema’s club Kam pong) het oog op mij heeft laten vallen. Maar ik ben erg afhankelijk van de spelers om mij heen en ik ben beslist geen type dat een elftal kan dragen of over een dood punt heen kan helpen. Aan de andere kant ben ik er, met de ervaring, die ik heb met 12 jaar hockey op het hoogste nationale niveau en van een reeks Europa-Cuptoernooien, van overtuigd dat ik het als toernooispeler best zal redden.” „In Montreal is alles in mijn voordeel. Op kunstgras ben je altijd zeker van een ideaal veld, je kunt je snelheid uitbuiten en je weet dat je formidabele technici als een Leefers en een Steens achter je hebt. Onder dergelijke gunstige omstan digheden kan ik verdomd gevaarlijk zijn. Op een knollentuin ben ik nog niet de helft waard, maar wat Montreal betreft hoef je in dat opzicht nergens bang voor te zijn.” (Van onze speciale verslaggever) BARCELONA. Johan Cruijff heeft zijn contract bij CF Barcelona met één jaar verlengd. Volgens geruchten levert hem dat een miljoen gulden netto (dat wil zeggen de club betaalt de verschul digde belastingen) op. Bovendien heeft voorzitter Montal een optie genomen om dat contract opnieuw met een jaar te kunnen verlengen indien Barcelona dat zou wensen. Als gevolg van Cruijffs aanblijven zal de tot nu toe bij Barcelo na weinig succesvolle Duitse oefenmees ter Hennes Weisweiler zijn contract, dat tot het einde van volgend seizoen liep, niet uitdienen. Weisweiler heeft verkl aard niet langer met Cruijff te willen samenwerken en meteen zijn koffers gepakt De overeenkomst zou donderdagavond reeds zijn bereikt, een dag na de smade lijke nederlaag op eigen veld tegen Li verpool in de halve finale om de Europa Cup III. FC Barcelona zoekt nu in een plaats van een nieuwe trainer met naam, een „technisch leider” zonder groot gezag en een oefenmeester zonder grote verantwoording. Zo kan Johan Cruijff als aanvoerder het laatste woord krijgen over de samenstelling van de ploeg en de tactiek op het veld. De jeugdige waterpolo-lnternational Hans van Zeeland gaat hoofdklasser Neptunus Arn hem verlaten. Van Zeeland, die deel uitmaakt van de olympische selectiegroep van bondsco ach Trumbic, zal het volgend seizoen uitko men voor hoofdklasser VZC Ritmeester. Het gemeentebestuur van Rotterdam heeft gisteren besloten op korte termijn onderhan- delingen met de eredivisieclub Sparta te openen over de eventuele overname van de opstallen en het totale complex. Sparta richt te onlangs een verzoek tot het gemeentebe stuur, waarin om flnancl’le steun werd ge vraagd. De zwemploegen, die op 18 en 19 april zullen deelnemen aan internationale wedstrij den in Leeds zijn als volgt samengesteld: dames: Enlth Brigitha, Paula van Eljk, Cori ne Heymans, Wijda Mazereeuw en José Damen. Heren: André in ’t Veld, Frans Krijger, Rob Spijkerman. Robin Woutering en Ruud Pijper. De Antilliaanse profbokser Eddie Machen heeft gisteren tijdens internationale wedstrij den in Kiel door opgeven in de tweede ronde verloren van de Westduitser Rene Zeiler. Bouwlust-Orawi, de Nederlandse vertegen woordiger in de finalepoule van het toernooi om de Europese volleybalbeker voor beker winnaars, heeft zijn eerste wedstrijd in Bra tislava met 3-1 verloren van Turijn. Setstan den: 11-15, 12-15, 15-8 en 9-15. In de eerste divisie van de Engelse league hebben Stoke City en Manchester City giste ravond met 0-0 gelijkgespeeld. Het Argentijnse voetbalelftal heeft in zijn vijfde wedstrijd van de toernee door Europa in Sevilla gelijkgespeeld tegen de gelijknami ge Spaanse eerste divlsieclub: 0-0. de organisatie van de eindronden van het toernooi om het wereldkampioenschap voet bal door Argentinië zal het belangrijkste onderwerp op de agenda zijn van het congres van de FIFA, dat maandag in Rio de Janeiro begint. Weidema: „Ik heb er nooit enige moeite mee gehad dat ik Spits niet kon bedreigen. Hij was een van de beste rechterspitsen die de wereld ooit gehad heeft. Een jongen met veel meer talent dan ik, dat is gewoon geen punt. Ik heb me ook helemaal niet geïrriteerd ge voeld over het geharrewar in Londen, toen uitlekte dat Van Heumen bij Frans geïnformeerd heeft naar zijn toekomst plannen op hockeygebied.” Nederlands-Franse duo Vliet-Yveline Leder. Ook in het damesenkelspel was er voor de Nederlanders geen succes weg gelegd. Marjan van der Vliet verloor in de tweede ronde van de Joegoslavische Fabry met 15-21, 16-21, 21-13 14-21. Sonja Heltzel kon hét niet bolwerken tegen de Deense Susanne Poulsen: 19-21, 19-21 en 18-21. In het gemengd dubbelspel moesten Marjan van der Vliet en Nico van (Van onze sportredactie) AMSTERDAM. Weer heeft de Nederlandse Kano Bond zijn trainer moeten ontslaan. Weer, want in de afgelopen acht jaar gebeurde dat voor de achtste keer. Jaap Wendel- gelst kreeg deze week van het be stuur van de Nederlandse Kano Bond eijn ontslagbrief. Na 30 april wil de NKB geen gebruik meer maken van jijn diensten, omdat door zijn „een zijdige” opstelling de verdere begelei ding van de kanovaarders ernstig in gevaar komt. En dat aan de voora vond van de Olympische Spelen in Montreal. Opnieuw zal de kanobond naar een nieuwe trainer moeten zoe ken. Aanleiding tot de ontslagbrief is het feit dat Jaap Wendelgelst niet bereid was een aantal snipperdagen op te nemen voor een trainingskamp in Spanje. Snipperdagen, waarbij hij van de gemeentelijke brandweer in Amsterdam gewoon doorbetaald sala ris zou krijgen. Nu verwijt Wendel gelst de kanobond een te laat verzoek aan de brandweer om die snipperda gen. „Ik had tien dagen verlof nodig en ik kreeg er maar vijf. Vijf dagen wilde ik wel op eigen rekening opne men, maar door de late indiening en het uitblijven van een tweede brief |con ik echt niet met de ploeg op donderdag 18 maart meegaan naar Spanje. Ik heb toen voorgesteld om de ploeg achterna te reizen met het vliegtuig op vrijdag. Maar daar nam de kanobond geen genoegen mee.” Bondsvoorzitter Jos Verwilligen be strijdt de mening van Jaap Wendel gelst ten volle. „We zijn beslist niet te laat geweest. Wendelgelst had best mee gekund. Die vijf dagen extra verlof, die hij voor eigen rekening moest opnemen, had hij ook nog Uitbetaald gekregen. Dat zat in de gemeentelijke molen”, aldus de bondsvoorzitter. De kanobond wil Jaap Wendelgelst wel houden als conditietrainer. Daar voor is hij tenslotte ook aangenomen. Eind april zou hij de gewestelijke training op zich moeten gaan nemen. Verwilligen: „Hij gaat beslist niet mee naar Montreal. Hij wilde toch ook niet naar Spanje. Tot die conclu sie waren wij in het bondsbestuur gekomen.” Het wachten is nu op de ploeg, die Vanavond uit Spanje terugkeert. De vedetten van Montreal, Arend Blom en Jo Jacobs, zullen met chef d’équi- pe Anton Geurts om de tafel gaan zitten om hun wensen kenbaar te maken aan het bondsbestuur. Want wil de Nederlandse afvaardiging tij dens de Olympische Spelen een kans hebben op een van de zes finaleplaat sen dan zal de rust binnen de kano bond in ieder geval moeten terugke ren. Van Willigen: „Wij hebben duide lijke afspraken gemaakt met Wendel gelst, waarin de nodige trainingskam pen zijn opgenomen. Toen bleken er geen problemen te zijn. Dat was in januari. En nu wilde hij vijf dagen niet opnemen voor eigen rekening. (Dat is te zot om los te lopen”, aldus Van Willigen. Wendelgelst stond gewoon niet achter zijn ploeg. Hij wist in januari al dat hij naar Spanje zou moeten. Wij hebben vrij voor hem gevraagd en gekregen en zijn w erkgever, de brandweer, is bijzonder schappelijk voor hem geweest. Hij verdiende bij ons 36.000 en kreeg daarnaast een onkostenvergoeding van ƒ,1000. „Wij hadden hem wegens werkwei- gering allang kunnen ontslaan. Hij deed zijn werk niet, ook al verklaar de hij onlangs nog dat hij zich zou inzetten voor de jongens. Ik heb ech ter de indruk”, aldus Van Willigen, „dat hij kanotrainer om het geld is geworden en niet om het kanotrai- nen.” korte tijd het elftal van Barcelona. Bar celona wordt tot het eind van dit sei zoen gecoacht door assistent-trainer Sal vador Ruiz. Gisterochtend had voorzitter Montal

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 13