d i ONDOORZICHTIGE RUSSISCHE ACTIVITEITEN IN AFRIKA door Jan Gerritsen Kruistocht „Hoe moet de ideologische strijd, die de Russische partijlei der Leonid Brezjnjev heeft aangekondigd, in termen van inter nationale politiek worden vertaald? Als dit bijvoorbeeld be tekent dat de Sovjet-Unie gaat proberen apartheid en kolonia lisme die de Nederlandse regering consequent afwijst en bestrijdt in Zuidelijk Afrika te vervangen door een commu nistische machtsgreep, dan gaan we een zorgelijke tijd tege moet. Dat betekent een botsing tussen de supermogendheden en nieuwe spanningen in een steeds verder inkrimpende wereld. Spanningen die ook hun weerslag Europa zullen hebben.” Deze pessimistische woorden zijn afkomstig’van minister van Buitenlandse Zaken, mr. Max van der Stoer In teen interview waarin de recente ontwikkelingen in Zuidelijk. AfrjXa (Angola), de verhouding tussen Oost en West en het onlangs gehouden congres van de Russische communistische partij in Moskou centraal stonden, toont Van der Stoel zich verontrust over de bedoelingen van de leiders in het Kremlin. Begrensd Sceptisch Voorloper Van der Stoel verontrust over rol Sovjet-Unie De Amerikaanse generaal Alexander Haig De Italiaanse communisten zijn in opmars en net Hgt m de lijn van de verwachting, dat zij binhenkort deel zullen Cubanen m Angola Communistische ingreep m zuidelijk Afrika ten van den Heuvel, voorzitter van de Partij van de Arbeid praten achter de muur Van der Stoel: „Ik hoop dat dit het geval is. Hoe ook de situatie in Zuide lijk Afrika zich ontwikkelt, het blijft van belang dat het nucleaire gevaar wordt ingedamd. Maar détente blijft wel begrensd als het alleen gaat om het nucleaire risico en de spanningen voor het overige voortduren. Want dan wordt er een hypotheek gelegd op toekomstige onderhandelingen tus sen Oost en West, ook met betrekking tot de nucleaire bewapening.” Over de praktische resultaten van de détente in Europa, die een half jaar geleden in Helsinki werd „bevestigd” door de ondertekening van de slotver klaring van de Europese veiligheids- conferentie, toont Van der Stoel zich evenmin tevreden. Vooral waar het gaat om een ruimere uitwisseling van ideeën en personen, waarvoor hij zich in het bijzonder heeft ingespannen. „Ik wil het beeld niet zonder meer pikzwart zien. Er zijn enkele maatre gelen genomen om bijvoorbeeld het werk van buitenlandse corresponden ten in Moskou te vergemakkelijken. Je zou je kunnen voorstellen dat er enkele versoepelingen komen op an der terrein. Maar ik vrees dat de re sultaten, gemeten naar de letter en de geest van het akkoord omtrent de vrije uitwisseling van personen en ideeën, alles bijeen toch mager zal zijn. Dat hangt samen met de struc tuur van de communistische wereld die niet gewend is om de vrije wind van de kritiek te ondergaan. In het Oostblok bestaat nog steeds de zorg voor een herleving, waar dan ook in het Oostblok, van de „Praagse lente.” zijds dat de „campagne die is gevoerd over de zogenaamde getuigenispoli tiek is beëindigd: Eensdeels omdat het beleid niet bestaat uit het domweg de wereld inslingeren van banvloe ken, maar ook omdat degenen die het hardst hebben geroepen over de ge tuigenispolitiek, soms zelf vragen om een stukje getuigenis. Van elke fractie zouden voorbeelden kunnen worden genoemd en zeker ook van de oppo sitie.” „Daar staat tegenover de onvermin derde inspanning om buiten Europa, waar een zekere stabilisatie van de verhouding is bereikt, de eigen in vloedssfeer te versterken en uit te breiden. De grote vraag is nu: welke rol speelt Moskou in Zuidelijk Afrika. Is er een samenspel met de Cubanen: zij de troepen en de Russen het geld en het (militaire) materiaal? Als ik Brezjnjev in één adem hoor zeggen dat de ideologische strijd wordt voort gezet en de Sovjet-Unie bevrijdings bewegingen in Zuidelijk Afrika blijft steunen, wordt mijn overtuiging ver sterkt.” Volgens sommige deskundigen nam de Sovjet-Unie met haar ingrijpen in Angola (waar Cubaanse troepen met Russisch materieel steun verleenden aan de MPLA) evenzeer een „welover wogen risico” als Amerika ruim twee jaar geleden deed Nixon liet Hanoi bombarderen (Kerstmis 1973) terwijl enkele maanden later het eerste ak koord tussen VS en Sovjet-Unie inza ke beperking van de strategische kernbewapening (SALT zou wor den afgesloten. SALT kwam er. Nu onderhandelen beide supermogend heden over een vervolg op dit ak koord (SALT -) en de kans wordt groot geacht dat nog dit jaar overeen stemming zal worden bereikt. „Het lijkt erop”, zegt Van der Stoel, „dat de Sovjet-Unie op twee paarden tegelijk wedt. Enerzijds streeft Mos kou naar een vergelijk met de Vere nigde Staten om de nucleaire wapen wedloop en de verspreiding van kern wapens te beperken. Zo zou ook een plafond kunnen worden gesteld aan de steeds hoger de pan uitrijzende uitgaven voor de kernbewapening. Dat is op zichzelf positief.” Minister Van der Stoel is sceptisch gestemd over de betekenis van de standpunten die de grootste commu nistische partijen in West-Europa, die in Italië en in Frankrijk, onlangs heb ben ingenomen. De Franse commu nisten zwoeren het aloude dogma van de dictatuur van het proletariaat af. De Italiaanse partijleider Berlinguer zei in zijn toespraak tot het Russische partijcongres dat de Italiaanse arbei dersklasse „haar historische functie in een pluralistische en democratisch systeem moet bevestigen Volgens sommige waarnemers is het de eerste keer dat een communistische leider zich een dergelijke uitspraak in het openbaar m Moskou veroorloofde. Van der Stoel: „De vraag blijft: is hier sprake van een verandering in ideologie of gaat het om een verande ring in tactiek, gebaseerd op de over tuiging dat daardoor de electorale kansen van de communistische partij en in Italië en Frankrijk toenemen? Wat betekent de afschaffing van het dogma van de dictatuur van het prole tariaat? Als de Franse communisten een leidende rol in de regering zouden krijgen, zullen zij dan aan het eind van de regeringsperiode bereid zijn vrije verkiezingen uit te schrijven en zich aan de wil van de kiezers te onderwerpen, ook als die verkiezin gen negatief voor de communisten zouden uitpakken? Of zal er op dat moment worden gezegd dat de verkie zingen worden uitgesteld omdat en ik gebruik nu het communistische jar gon „een imperialistische, kapita listische samenzwering het heil van de arbeidersklasse bedreigt?”. Ik kan nu alleen maar zeggen dat de commu nistische ideologie democratische meerderheidsbesluiten tot nog toe niet heeft aanvaard.” Amerika is inmiddels een „kruis tocht” begonnen tegen de mogelijk heid dat de communisten in Italië en Frankrijk bijvoorbeeld middels' een volksfront met socialisten aan de macht zouden komen. Socialisti sche leiders in Frankrijk en Zweden hebben daarop scherp afwijzend ge reageerd. Van der Stoel is wat terughouden der: „Of de communisten mede aan de macht zullen komen, is een zaak van de betrokken volken zelf. Men kan niet van buitenaf zeggen of het aanvaardbaar is of de communisti sche partij'toetreedt tot een regerings- combinatie. Ik heb echter niet de in druk dat de Amerikanen zeggen: het mag niet, maar dat ze waarschuwen wat de consequenties kunnen zijn. In Nederland is deze zaak overigens in het geheel niet aan de orde.” Generaal Alexander Haig, de Ame rikaanse opperbevelhebber van de NAVO, ging het verst in zijn waar schuwing tegen die mogelijke gevol gen. Hij zei dat het Westen „met de dood wordt bedreigd” als de commu nisten in Italië en Frankrijk mede aan de macht komen. Van der Stoel: „Ik weet niet precies wat mijnheer Haig heeft gezegd. Maar ik kan me voorstellen dat in NAVO- kringen ongerustheid bestaat. Hij heeft ook geen beslissingsbevoegd heid in de NAVO dat hebben al leen de regeringen van de 15 lidstaten, samenwerkend als NAVO-raad. De communistische partijen kenmerken zich niet door een positieve instelling ten opzichte van de NAVO. Berlingu er heeft aangegeven dat hij niet on- Van der Stoel erkent dat er moge lijkheden zijn om „voorop te lopen” en „Nederland gidsland te laten zijn”, waarop vaak in de Tweede Kamer wordt aangedrongen. Voorzover het de Oost-West-verhouding betreft, wijst hij op zijn „hameren” op het vrije verkeer van personen en ideeën tijdens de Europese veiligheidsconfe- rentie, alsmede de Nederlandse aan drang in de NAVO de tactische nu- .claire wapens in te brengen bij het overleg met het Pact van Warschau over troepenvermindering in Cen- traal-Europa (MBFR). „Niettemin moet ik constateren”, al dus Van der Stoel, dat de mogelijkhe den van Nederland in de Tweede Ka mer wel eens overschat worden, voor al als je geen bijval krijgt van andere landen. In het parlement wordt veel gediscussieerd over zaken waar Ne derland maar heel indirect invloed kan uitoefenen. Soms wordt minder aandacht besteed aan vraagstukken waar Nederland rechtstreeks bij be trokken is en wel een zekere invloed kan hebben. middellijk uit de NATO wil treden, maar wel dat de NAVO fundamenteel gewijzigd moet woren. Maar het is ook niet aa de NAVO om te zeggen of dit mag of niet. „Overigens,” voegt Van der Stoel hieraan toe, „is het uitgesloten dat de NAVO zou ingrijpen om een dergelij ke ontwikkeling te keren. In Portugal stond afgelopen jaar op een gegeven moment een communistische machts overname voor de deur. Op geen en kel moment is er toen met de gedachte gespeeld de NAVO-troepen Portugal zouden binnentrekken. Frappant ver schil met Tsjechoslowakije, toen daar een regime was (Dubcek - red.) dat er zelfs niet over piekerde het Warschau pact de rug toe te keren, maar dat alleen een communisme met een men selijk gezicht door wilde voeren. Dat werd wel geconfronteerd met binnen rukkende troepen, uit de buurlanden en uit de Sovjet-Unie. In kringen van de PvdA vielen het afgelopen jaar wel sympathieker ge luiden te horen over Oost-Europa. Opmerkelijke uitschieter daarbij was het bezoek van een PvdA-delegatie aan de DDR, waarna te beluisteren viel dat de Berlijnse muur een „histo rische realiteit” was. Een uitspraak die aanvankelijk door de PvdA- voorzitster en lid van de delegatie len van den Heuvel werd gedekt. Van der Stoel: „len van den Heuvel heeft duidelijk gemaakt dat ook zij kritisch staat tegenover het DDR- regime. In het algemeen steunt de PvdA-Tweede-Kamerfractie mijn buitenlands beleid, zoals overigens ook een duidelijke meerderheid in het parlement. De bewindsman constateert ander uitmaken van de landsregenng Ze steken dat niet onder stoelen ot banken, zoals deze demonstranten, die per vuist laten weten .met de Italiaanse communistische partij op de bres voor een democratische ommezwaai Mssssw to 4 L I et Minister van Buitenlandse Zaken, mr Max van de Stoel Mi

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 15