KNVTO: „Totale beveiliging taxichauffeurs onmogelijk Portugal heeft een nieuwe grondwet DE EERSTEN Weer overval in Amsterdam Cruijff blijft 28 Droomt u ook van’n eigen huis! OPRECHTE VEILING HAARLEM Veilingdagen: van 6 t/m 9 en 12 april 1976 vanaf 10 uur. -■‘/paarbank PSP wil Lockheed-afspraken omzeilen DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Spaanse toets Het woord is aan OP EERSTE DAG HONDERD DODEN Buit: veertig mille Kapitein schuldig aan ramp met tanker Metula Droog AGENDA Aantal pagina’s vandaag: Vandaag in ft Het hoeft geen luchtkasteel te blijven. Neem ’/z hypotheek van de Nutsspaarbank. Aflossing aangepast aan im budget. 16450 Jeugd Zorgen fmmmwmrfunnmmfmmnm VAN DER LEK: ..GERECHTELIJK ONDERZOEK'’ waarin opgenomen Erbij 2 3 4 5, 7 9 9 10 11 Kunst 12, 13 Sport pagina 4 ïim 11 VAN DER VOOREN’S BROOD MAAR DAT IS LEKKER!! ZATERDAG 3 APRIL 1976 66e jaargang nummer 129 Boeren uwt nedcriand j - Kanon Paus IJmuider Courant Karel J one kheere: Hoofdredactie: Jos L. Lodewijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling f 13 t 37 40 p kwartaal lp post t 49 i p iaat 1 146 90 lp posi I 189 p mnd Zie ook pagina 2. werkgroep acht de Libanees bestand aan zijden draad smeergeld” in Japan (Zie verder pag. 13) Inmiddels meldt het persbureau UPI, (ADVERTENTIES) E. H. C. O. b.v. Puin- en vuilafvoer per container het van V Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, Kerkdiensten Stad en regio .4, Radio en televisie Strips Economie LISSABON (Reuter, UPI). De Por tugese president Da Costa Gomes heeft de nieuwe grondwet gisteravond tijdens een plechtigheid in het paleis Sao Bento met zijn handtekening bekrachtigd. Een dichter kent men niet aan zijn verzen; meestal is hij dikker. Theo Klein sprak met Jan Wouda. een keihard werkende veehouder en H. Kruize, voorlichter, over de moeilijkheden van de boeren. BARCELONA. Johan Cruijff heeft gisteren zijn contract met CF Barcelona met één jaar verlengd. Hij zou daarvoor een miljoen gulden ontvangen. Enkele opklaringen, op de meeste plaatsen droog. In de kustgebie den tijdelijk vrij krachtige wind, eerst westelijk, later krimpend naar zuidwest. Maximumtempe ratuur 8 graden aan de kust en 12 graden in het oosten. W eersverwachting KNMI: en de rol van de Sovjet-Unie daar bij. De jeugd wordt steeds minder ker kdijk, maar is toch niet ongelovig. Dat geluid klinkt nog eens ten over vloede uit het rapport „Gaat nu heen in vrede”, een rapport dat op verzoek van de R.K. bisschoppen is samenge steld. Op een aantal interessante ge gevens uit dit rapport gaat Theo Koeckhoven dieper in. TELEFOON 310561-323488 b.g.g. tel. 322031 waar- mo- KNVTO ook de houding van de taxi chauffeur van groot belang. In de prak tijk blijkt dat hij door zijn gedrag vaak agressie van de passagier kan voorko men of oproepen. van van dit en Kijkdagen: heden, zondag en maandag. BEIROET (Reuter en AFP) Het bestand in Libanon hangt aan een zijden draad. Gisteren, de eerste dag van het tiendaagse „bestand”, zijn niettemin nog honderd Libanezen om het leven gekomen, en een onbe kend aantal mensen gewond. In de hoofdstad Beiroet kwamen dertig mensen om. In de bergen ten noorden van Beiroet, bij de plaats Aintoura. zou vrijdag de hele dag nog fel gevochten zijn, waarbij vijftig tot zestig mensen sneuvelden. Toch juicht de KNVTO het advies toe om de mobilofoon verplicht te stellen in de taxi. Het effect van de mobilofoon wordt nog groter, aldus de KNVTO, als de chauffeur zijn eindbestemming aan de centrale doorgeeft, waardoor hij in geval van nood snel gelokaliseerd kan worden. De beslissing van de Raad werd gis termiddag, nog geen dag na de behande ling van de zaak, bekendgemaakt door de voorzitter van de Raad, mr- M. Rosen Jacobson. Hij zei dat de Raad niet twijfelt aan de schuld van de kapitein. Hij zei dat de Raad van mening is dat hoe dan ook de kapitein van een schip het overzicht dient te behouden. Het besluit van de kapitein om, nadat hij negen uur lang op Chileense loodsen had gewacht, in de avonduren toch nog de doortocht door straat Magelhaen te beginnen, werd door de Raad „een wei nig verantwoorde beslissing” genoemd. De Raad zei verder dat de twee Chi leense loodsen medeschuldig zijn aan de ramp met de Metula. Zoals bekend zijn kapitein en loodsen indertijd voor deze zaak al veroordeeld door de Chileense Scheepvaartraad. Van maatregelen, zoals een bescherm- kap en een inwerpsafe verwacht ïe vereniging van transportondernemingen geen enkele verbeterde bescherming. Willebrands tegen polarisatie Max Teeuwisse een vreemde vogel Bibliotheek voor iedereen Discussie over alimentatie Turnsters in de zenuwen AMSTERDAM(ANP). Een nog on bekende man heeft gistermiddag in Am sterdam een overval gepleegd op een rijdend bijkantoor van de Nederlandse Credietbank. De buit bedraagt veertig duizend gulden- Volgens de internationale pers ontbrak tot op heden bij het onderzoek naar de geldstroom van Lockheed naar de Ja panse begunstigden één schakel welke volgens het blad de CIA zou zijn. Sculz schrijft onder meer, dat de CIA jarenlang voor internationale financiële transacties de New Yorkse geldhandel Deak en Co. als „pijpleiding” heeft ge bruikt en dat diezelfde firma Deak de onderhandse Lockheedbetalingen in Ja pan verrichtte. Kort nadat Cruijff deze beslissing had genomen werd bekend gemaakt dat Hennes Weisweiler zijn contract met de Spaanse club, dat nog tot het einde van het seizoen 1976-1977 liep, heeft opge zegd. Weisweiler verklaarde dat hij on mogelijk nog een jaar met Cruijff zou kunnen samenwerken. Weisweiler zegt al aanbiedingen te hebben gekregen van Westduitse en twee Spaanse verenigin gen. dat het Amerikaanse weekblad New Re public schrijft dat de CIA de zogenaam de „ontbrekende schakel” is in het Ja panse Lockheedschandaal. Volgens ver slaggever Tad Sculz heeft de CIA de „operatie schijnlijk rechtstreeks gedirigeerd, gelijk in overeenstemming met een ge heime, maar niettemin officiële richtlijn voor het Amerikaanse buitenlandse be leid. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 319245 De weg is nu gebaand voor de cam pagnes voor de eerste vrije parlements verkiezingen in een halve eeuw. De constituerende vergadering van 249 le den die de nieuwe grondwet heeft opge steld, is nu ontbonden. In totaal telt de grondwet die de Portugese regering de komende vier jaar als leidraad zal dienen, 312 artikelen. De centrum-democraten hebben er tegen gestemd omdat zij huns inziens „niet meer democratie en pluralisme” belooft. De grondwet garandeert het recht van staking, vergadering, sociale zekerheid en gewetensbezwaren tegen militaire dienst. Zij. verbiedt de doodstraf, marteling, censuur en vervolging op grond overtuiging, alsmede de oprichting „fascistische” organisaties. De nieuwe grondwet treedt op 25 april in werking. Dat is verkiezingsdag en de tweede verjaardag van de staatsgreep. De linkse troepen zouden Aintoura hebben veroverd op de christenen. De plaats, die tijdens de burgeroorlog her haaldelijk van bezetter wisselde, zou volkomen vernield zijn. Twee brandbommen stichtten gisteren brand in de haven van Beiroet. De voor aanstaande Libanese hoogleraar in de filosofie van de universiteit van Beiroet, Kamal Al-Hage, is vrijdag ontvoerd en in de bergen vermoord. Volgens oogge tuigen zijn vrijdag zeker vijftig mensen ontvoerd. De strijdende partijen, die donderdag aankondigden dat ze de strijd zouden „bevriezen” hebben geen regeling ge troffen voor toezicht op de wapenstil stand. De omvang van de gevechten ‘■ihijnt wel wat verminderd, maar sluip schutters en mensen die rekeningen te vereffenen hebben lijken zich weinig aan te trekken van het bestand, en ook aan de beruchte ontvoeringen is geen eind gekomen. ten en de conclusies van het onderzoek van de commissie-Donner in volle open baarheid zullen worden overgelegd, ter wijl in de overeenkomst met de VS het vertrouwelijk behandelen van de gege vens voorop staat. Van der Lek zei dat er geen enkele controle mogelijk is op de wijze waarop de commissie-Donner tot een conclusie is gekomen als niet de feiten en gege vens openbaar worden gemaakt waarop die conclusie is gebaseerd. „Openbaar making kan alleen maar als de commis sie-Donner zou adviseren tot het instel len van een gerechtelijk onderzoek”, zei hij. Vice-premier Van Agt zei gisteren na drukkelijk dat het rapport van de com missie-Donner volledig openbaar zal zijn. „Het hangt er maar van af wat er in het rapport staatzo voegde hij eraan toe. Het bijkantoor stond op de Coenha- venweg in Amsterdam-West toen een man met een pistool in de hand het kantoor binnenstapte, een greep in de kas deed en in een rode sportwagen verdween. Ondanks intensieve zoekacties van de politie zijn drie mannen die gister ochtend het hoofdkantoor van de Am sterdamse Gemeentegiro aan het Singel overvielen en er met zes ton vandoor gingen, nog spoorloos. De drie mannen die gistermiddag bij Leidsehendam wer den aangehouden, bleken niets met de zaak te maken te hebben en zijn weer vrijgelaten. De door de overvallers voor het giro kantoor achtergelaten auto bleek dubbe le kentekenplaten te hebben. De wagen was een dag eerder in Amersfoort gesto len. De speedboot, waarmee een van de drie mannen het Singel was opgevaren en waarmee ze gedrieën wegvluchtten naar de Mercuriushaven, bleek eveneens te zijn gestolen en wel ongeveer een maand geleden. De boot stond toen op een trailer voor transport over de weg op een parkeerplaats in Velsen. AMSTERDAM (ANP). De Raad voor de Scheepvaart heeft gisteren de 46-jarige gezagvoerder van de supertan ker Metula schuldig bevonden aan de ramp in augustus 1974 met onder Antilliaanse vlag varende schip hem voor de tijd van een week de bevoegdheid als kapitein te varen ontno men. Postgiro 273107, Tel. redactie: 15389, Tel. adm. en adv. Klachten bezorging: 18.30-19 i— zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Deze charmante dames hopen na het beëindigen van een cursus de eerste vrouwelijke croupiers in Europa te worden. Maar voor het zover is, moet er nog hard gestudeerd worden aan de black-jack tafel, de roulette en nog enkele andere kansspelen,- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. Het PSP-Tweede-Ka- merlid Van der Lek heeft gisteren in vragen aan premier Den Uyl gezegd dat de regering een gerechteiijk onderzoek moet laten instellen naar de Lockheed- affaire en naar de rol van prins Bern- hard daarin. Alleen zo zou Nederland de clausules kunnen omzeilen die zijn op genomen in de begin deze week geteken de overeenkomst tussen de VS en Ne derland. Volgens deze overeenkomst mogen de door de Amerikanen verstrekte gegevens slechts vertrouwelijk ter kennis komen van de commissie-Donner en andere re geringsinstellingen die een wettelijke op sporingsbevoegdheid hebben. Van der Lek zei gisteren te vrezen dat de gege vens nu niet openbaar worden. De PSP wü van premier Den Uyl weten hoe hij denkt te voldoen aan de eerder gedane toezegging dat de resulta- DEN HAAG (ANP). Het advies van de werkgroep „Veiligheidsvoorschriften taxichauffeurs” zal niet leiden tot een volledige bescherming van de taxichauf feur- Dit heeft gisteren de KNVTO (Ko ninklijke Nederlandse Vereniging van Transport Ondernemingen) gezegd. I Losse nummets 60 i Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postbus 18 IJmuiden na kantoortijd 10709 Tel. 15437 en uur en op De BR 14, een visserschip van de gebr. Feneijn uit Breskens, heeft gsteren een kanon uit het jaar 1651 uit de Noordzee opge vist. Het 2200 kilo wegende ka non kwam ten noordwesten van de Noordhinder in de netten. Op het kanon staat een Zeeuws wa pen afgebeeld. Men hoopt in de komende dagen de herkomst na der te bepalen. Er hebben zich al enkele aspirantkopers gemeld voor het antieke wapen. De politie in Florence heeft gisteren drie exemplaren van het tijdschrift „Tempo” in be slag genomen, omdat er een ar tikel in stond van de Franse schrijver Roger Peyrefitte over het sexleven van paus Paulus. Tegelijkertijd hebben rooms katholieke groeperingen in Rome en Napels stappen onder nomen om een proces tegen de Fransman aan te spannen. Pey refitte kritiseerde het door het Vatikaan uitgegeven document, waarin sex buiten het huwelijk wordt veroordeeld. Volgens hem heeft de paus zichzelf in zijn privéleven ook niet aan deze regels gehouden. Minister Van der Stoel maakt zich zorgen over de houding van de Sovjet-Unie. met name over de ideo logische strijd, die partijleider Brezj- njev heeft aange- kondigd. In een interview, dat on ze parlementaire medewerker Jan Gerritsen met hem had, geeft Van der Stoel zijn visie op de gebeurtenissen van de laatste tijd Als toetssteen voor de situatie, die na de dood van Franco in Spanje is ont staan met betrekking tot de ontbinding der totalitaire denkbeelden, zal het ko mende proces tegen vier gearresteerde oppositieleiders van groot belang zijn. De vier politici van links werden in het begin van deze week aangehouden en zijn sindsdien in arrest gebleven. Zij zullen terechtstaan onder beschuldiging van „aansporing tot omverwerping van het bewind”, een vergrijp dat in het Spanje van vandaag nog steeds zeer zwaar kan worden bestraft. De nieuwe Spaanse regering lijkt slechts trage vorderingen te maken in de richting van een verdere democratise ring, al heeft minister-president Arias Navarro nog zeer onlangs aangekondigd dat bepaalde hervormingen zo snel mo gelijk zullen worden doorgevoerd. Navarro en zijn aanhangers in het ka binet worstelen nog steeds met invloed rijke tegenkrachten die het programma tot geleidelijke democratisering zoveel mogelijk willen doorkruisen. Al is de beruchte „bunker”, het gezelschap ultra rechtse ijzervreters uit Franco’s gelede ren, van directe politieke macht beroofd, toch werken de krachten die de geest van Franco willen doen doorwerken ijverig aan het opwerpen van een dam tegen alles wat de humanisering en tolerantie van het kabinetsbeleid zou kunnen bevorderen. Navarro heeft te maken met een sterke oppositie van links zowel als van rechts. Het grote gevaar voor zijn beleid is gelegen in de mogelijkheid dat het leger hem ontrouw zou worden en zich zou scharen achter de politieke krachten die Spanje rechts- totalitair willen houden. Verliest hij de steun van het leger voor zijn program ma van geleidelijke hervormingen, dan is er alle kans dat Spanje opnieuw een autoritair regime zou krijgen waarin de hoge militairen een grotere rol spelen dan hun nu is toegestaan. Aan de linker kant groeit het onge duld. De communisten, die ook bij even tuele komende verkiezingen niet als par tij zullen worden toegelaten, zijn nog steeds illegaal en alles wat zij en hun socialististische medestanders in de op positie doen kan feitelijk nog als in strijd met de wet worden beschouwd. Vandaar dat de regering het nog uit de tijd van Franco stammende justitiële en politiële apparaat niet kan verbieden op te treden tegen communisten en linkse leiders te arresteren. De vraag is trou wens, of Navarro zelf die oppositie niet liever streng aangepakt ziet, om zijn prestige tegenover het leger te behouden. Het komende proces moet echter duide lijk maken, in hoeverre de regering nieuwe normen heeft kunnen doorvoe ren wat de toepassing der strafwet be treft. Zo’n confrontatie met de realiteit is onvermijdelijk en zal een thermome terstand geven over de vorderingen van het huidige regime in democratische richting. A -■ V, X -SssS X' Evenals de

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1