NIEUWE AANPLAK- TECHNIEK FORMATIE law ZZ a ZZ Z Z OPHANGMOGELIJKHEDEN tips voor vrije tijd t Zf, 7, y- im^.. Gescheiden vrouw kan niet eindeloos hand ophouden Vuiverf voor pieisterreparatie MOESTUIN-TIPS Schrifteüjke handwerkcursus ROZEN BROODKUNST 1» b .44 Z/Zz /ff.' door Hanneke Acker Emancipatie nouaen en zorgt voor ae Kmaeren. vaaer brengt geld in ’t laatje, moeder niet. Maar één op de vijf huwelijken loopt mis. Bij echtscheiding valt pas goed op hoe kwetsbaar de taakverdeling in het gezin de man en de vrouw maakt. De man verlaat in de regel zijn kinderen en zijn buis, de vrouw is in financieel opzicht de zwakke partij. De huidige alimentatieregeling (afgezien van de onderhoudsplicht van de kinderen, die ligt voor de Verzekeringen Werken stimuleren hand en laten we verder buiten beschouwing) is voor man en vrouw onbevredigend. De man er- Zo lang bet goed gaat, lijkt er geen vuiltje aan de lucht: vader beeft een baan, moeder doet het huis- lt id n Alimentatie-regeling staat ter discussie Het alimentatierecht is helemaal geba seerd op de traditionele rolverdeling, een rolverdeling waar de hele maatschappij op is geënt: besluit de vrouw van alimentatie af te zien om zelf te gaan werken, dan komt ze voor alle problemen te staan die ook gelden voor getrouwde vrouwen met kinderen die willen werken: onvoldoende kinderopvang, vooral buiten de stad, de kinderen hebben onhandige schooltijden voor werkende moeders, er zijn voor vrou wen weinig scholingsmogelijkheden (voor al overdag) en het is moeilijk om een baan te krijgen en te houden. De arbeidsbu reaus plaatsen werkzoekende moeders al gauw gemakshalve bij de categorie „min der geschikten de werkgevers weten be ter dan wie dan ook hoe moeilijk deze arbeidskrachten het zullen hebben als de kinderen ziek zijn of vakantie hebben, en hoe onuitgerust zij ’s morgens zijn omdat zij na het werk nog een tweede dagtaak hebben: het huishouden. Al deze zaken spelen een rol bij de vaststelling van een nieuwe alimentatiere geling. Zullen er nog wel vele jaren over heen gaan eer de problemen van de wer kende moeder zijn opgelost, zeer binnen kort moet de financiële positie van de gescheiden vrouw geregeld worden. Wat wordt dat voor een regeling? Wordt de nieuwe wet gebaseerd op de vrouw met haar traditionele rol, of loopt de wet voor uit op de maatschappelijke ontwikkelin gen en zal ze van de gescheiden vrouw verwachten dat zij zelf na een over- gangsalimentatie in staat kan zijn haar kost te verdienen? Het derde stelsel is geen verzekering, maar voorziet in een overheidsfonds, dat deels gevoed wordt door alimentaties, deels door bijdragen van de overheid. Aan de gescheidene wordt een vaste basisuitke ring toegekend. De regering heeft vorig jaar laten weten in principe te kiezen voor een vierde door de werkgroep gesuggereerd stelsel: een verbeterde versie van het bestaande sys teem Op het ogenblik bepalen de partners onderling of de rechter de hoogte van het alimentatiebedrag, wat in de praktijk leidt tot willekeur en rechtsongelijkheid In het nieuwe stelsel zou bij algemene maatregel van bestuur (dat is een overheidsregel die gemakkelijker te wijzigen is dan een wet) moeten worden vastgesteld welk deel van het inkomen de alimentatieplichtige zelf toevalt en welk deel de gewezen echtgeno te moet krijgen. Het basisbedrag dat de man houdt, is zo groot, dat hij geen aanvul lende bijstand hoeft te vragen. Een be staand of op te richten overheidsorgaan zou de alimentaties moeten gaan uitbeta len. om de psychische druk als gevolg van het contact tussen de ex-partners te ver minderen. Verder suggereert de werk groep de duur en de hoogte van de uitke ring te beperken. scholing of iets langer. Als een vrouw bijvoorbeeld twee jaar in eigen onderhoud heeft voorzien, zou de alimentatieplicht definitief moeten vervallen. Of een vrouw kan werken, moet van geval tot geval bekeken worden. Het hangt af van haar vooropleiding, haar mogelijk heden tot (om-bij)scholing en vooral van het feit of ze kinderen heeft en van welke leeftijd die zijn. De werkgroep gaat ervan uit, dat „een vrouw die kleine kinderen te verzorgen heeft, zonder twijfel recht heeft op alimentatie” en vervolgt. „Wanneer de kinderen groter zijn geworden, kan men bezien of handhaving, verlaging of intrek king van de uitkering gewenst is. Zijn er geen minderjarige kinderen (meer) te ver zorgen, dan lijkt alimentatie voor de vrouw nog nauwelijks op zijn plaats”. Ver der zegt het rapport, dat verband kan worden gelegd tussen de duur van het huwelijk en de duur van alimentatie: „Het is bijvoorbeeld met billijk om een man te verplichten na een huwelijk dat één jaar heeft geduurd en waaruit geen kinderen zijn voortgekomen, zijn gewezen vrouw levenslang te onderhouden.” Het rapport is duidelijk een discussie stuk, nergens worden concrete getallen genoemd als het gaat om leeftijden (tot hoe oud zijn kinderen „klein”: tot welke leef tijd kan van de vrouw worden verwacht dat zij zich laat omscholen of weer gaat werken?) en ook niet als het gaat om de hoogte van het alimentatiebedrag en om aantallen alimentatieplichtige jaren na hu welijken die een bepaald aantal jaren heb ben standgehouden Over het geheel genomen spreekt uit het verslag van de kamercommissie duidelijk de wens dat de vrouw niet langer in de hoek van de zwakke, afhankelijke mag worden gedrukt, maar dat zij als zelfstan dig mens, met eigen verantwoordelijkhe den moet worden gezien. De commissie schrijft dan ook in haar verslag, dat „emancipatie het leidend beginsel moet zijn voor alle beleidsvoornemens die de positie van hoofden van onvolledige gezin nen betreffen” Nel Barendregt: „De emancipatie van de vrouw mag natuurlijk niet pas beginnen na de echtscheiding. Gescheiden vrouwen hoeven geen koplopers te worden in de strijd voor scholing, werk en kinderop vang De enige echte oplossing is dat man en vrouw de taken m een gezin totaal verdelen, zodat zij een gelijkwaardige po sitie hebben. Als de maatschappij buiten dat gezin is aangepast, dan levert echt scheiding geen financiële problemen meer op Het is helemaal niet aardig om het zo te zeggen maar ik vind dat als een man, en de hele maatschappij om hem heen, alleen maar van een vrouw verwacht dat ze de Knopen aan zijn overhemd zet, dan moet die man maar alimentatie betalen ook Vaak wordt dat soort mannen pas geë mancipeerd tia echtscheiding, als ze het in hun portemonnee voelen. Dan zeggen ze. laat m’n vrouw maar werkster worden” Boyer’s systeem bestaat uit een stalen rail met een ongelijke U-vorrn; verder een stalen ophangstrip, alsmede mes sing haken voorzien van een klemveer. De rail wordt met behulp van schroe ven horizontaal aangebracht. Wanneer de rail hoger dan twee meter van de Valspar (Sikkens) is met een repara- tiepleister op de markt verschenen. Het is een muur- of plafondverfdie tegelij kertijd repareert en afwerkt. Met dit materiaal is een grovere structuuraf- werking te verkrijgen door de verf op te brengen en in verschillende richtingen uit te strijken. De natte verf kan nabe werkt worden met plamuurmes, spons e.d. waardoor allerlei structuren wor den bereikt. De Valspar Vuiverf is gemakkelijk te verwerken, zij camoufleert beschadi gingen en vlekken op muren en pla fonds. De verf is toe te passen op bijna elke, ook poederende, ondergronden zoals beton, pleisterwerk, schuurwerk, gipsplaten, board, baksteen. Het is ver standig als er behang op de muur zit deze er eerst af te halen, opdat men later niet voor nare verrassingen komt te staan. De verf heeft ademend vermo gen, zodat ze ook geschikt is voor keu ken en badcel. De gedroogde laag is reinigbaar met water en zeep. De 6 kg, die de verpakking telt, is voldoende lijk) mee vastzetten, als je bang bent dat ze omvallen. De Pritt Buddies worden geleverd in een pakje van 42 stuks. Ze zijn verscheidene keren te gebruiken. Ze zijn niet giftig en dus niet gevaarlijk voor kinderen. voor 5 tot 12 vierkante meter, afhanke lijk van het gewenste effect. Grote ga ten en scheuren eerst repareren met een vulmiddel. geeft "dingetjes" die anders zoekraken een vaste plaats Voordat Den Haag begint aan het zomer reces, de „grote vakantie", wil de Tweede Kamer zich buigen over de alimentatiepro- blematiek De discussie sleept al jaren: daarom een kort overzicht. In 1972 presen teerde een werkgroep van ambtenaren van verschillende ministeries een rapport, waarin vier stelsels werden gesuggereerd. Drie daarvan gaan uit van de traditie dat de vrouw zich niet van eigen inkomsten voorziet, twee van de drie zien echtschei ding als een risico waartegen je je zou moeten verzekeren. Het ene stelsel is de gehuwdenverzekering. Beide echtgenoten hebben de plicht een verzekering af te sluiten Wanneer een van de ex-partners niet in eigen levensonderhoud kan voor zien (meestal de vrouw), krijgt zij een uitkering. Als de uitkering onvoldoende wordt geacht, kan die aangevuld worden met alimentatie. Het tweede verzekerings stelsel is een volksverzekering, vergelijk baar met de Algemene Weduwen- en We zenwet Volgens het Burgerlijk Wetboek (art 157 lid 1) kan de vrouw geen aanspraak maken op alimentatie ais zij ach in redelijkheid inkomsten tot haar eigen levensonderhoud kan verwerven De werkgroep stel’ zich daarom voor de deelname van de vrouw aan het arbeidsproces te bevorderen bij voorbeeld door de vrouw te stimuleren tot het volgen van een beroepsopleiding Ge suggereerd wordt in dat geval, dai er ali mentatie wordt betaald gedurende de Opmerkelijk door de manier, waarop de inhoud gepresenteerd wordt, is het boek „Zeshonderd tips voor de moes tuin”. Het is geen gewoon tuinboek, waarin op de traditionele manier wordt verteld hoe je de grond moet bewerken, hoe je moet planten verspenen (en dat alles hoofdstuk voor hoofdstuk). Nee, er is zelfs niet eens een inleiding. Op de eerste de beste pagina vind je al direct korte en handige tips. En dat gaat zo door tot en met pagina 122. Natuurlijk is er een register van het soort tips (er zit wel lijn in) en van alle mogelijke groenten, die behandeld worden. Het boek staat vol met duidelijke tekenin gen vaak met de manier waarop het fout gaat plus natuurlijk de wijze waar op er goede resultaten worden behaald. Het is ook zijn opzet een boek, dat je in een „verloren kwartiertje” makkelijk even inkijkt. Uitgeverij Thieme. Prijs 17,50. uuuuiiiuuujpiivui raw ex-vrouw als onrechtvaardig. Hij voelt dat als een straf en da t terwijl er in de echtscheidingswet geen sprake meer is van schuld aan het mislukken van een huwelijk. Verbitterd was de man die onlangs „vierde’' dat bij 40 jaar alimentatie had betaald na een huwelijk dat vijf jaar had geduurd. Aan de andere kant vinden veel vrouwen het geen pretje om „de hand te moeten ophouden” bij de man met wie zij liever niets meer te maken zouden hebben. Goed nieuws voor gekwelde ouders en kinderen (en anderen). Er kunnen nogal eens conflicten ontstaan rond het beplakken van de wand in de kamer of het werken met punaises en spijkertjes. Kinderen houden er van hun kamer vol te prikken en te hangen met foto’s, posters, tekeningen en noem maar op. Er zijn ouders, die daar bezwaar tegen maken, omdat de muren en of het be hang er onder te lijden hebben. Wie dat als een bezwaar ziet kan nu gebruik maken van zogeheten Pritt Buddies, kleine stukjes schuimrubber die er uit zien als roze kauwgum en aan alle kan ten plakken. Je kunt dus bij een grote poster enkele van die buddies of kleef - kussentjes op de muur drukken en dan de poster er aan vast hechten. Ze zijn ook weer zo van de muur of de poster af te halen zonder dat de muur of het plafond beschadigd wordt. Henkel, de kleefstoffenfabrikant, die ook de Pritt- groep beheert, heeft deze buddies op de markt gebracht. Er zijn trouwens heel wat andere mogelijkheden ook met dit produkt. Je kunt de buddies gebruiken voor het mededelingenbord op school, op be drijf of in de kantine. Maar je kunt er ook voorwerpen (niet al te grote natuur- Er is een klein handig boekje over rozen en de verzorging daarvan ver schenen. Er staat van allerlei over het kweken en goedhouden van rozen. Het is uitgegeven door ICI-Ivosta (De Lai- ressestraat 6, Amsterdam), een fabri kant van mesten en bestrijdingsmidde len Dus u begrijpt welke spulletjes u aanbevolen krijgt m dat boekje Los van die aanbevelingen zij gezegd, dat het een goed informatief werkje is. Natuurlijk is het leuk om in het gezel lige boekje „Broodkunst” allerlei we tenswaardigheden te lezen over het brood-door-de-eeuwen-heen, maar het wordt pas echt plezierig als je nuttige inlichtingen krijgt over het maken van speciale bloemarrangementen (de mer kwaardigste combinaties zijn mogelijk) en het bereiden en bakken zelf. Dat beperkt zich niet tot algemene gege vens, maar geeft ook spitse vondsten voor bijv, het rijzen van het deeg of het bewaren van brood. Nou, en dan kom je tenslotte toe aan de recepten van de vreemdste broodsoorten, die je je maar bedenken kunt zoals zoutgerezen pio- niersbrood, Arabisch platbrood en fijn venkelbrood om er een paar te noemen. Dit alles loopt dan in dit Amerikaanse boek (van Charles en Violet Schafer nee, niet Schaefer) uit op het zg. spel van het nieuwe totaalbrood, het maken van brood uit de wonderlijkste combi naties. Kortom, wie wil experimenteren vindt hier inspiratie, ook al door de aardige illustraties van Barney Wan. Uitgeverij Bert Bakker, 16,50. De regering heeft een commissie mge- steld (de comnussieDe Ruiter samenge steld uit deskundigen van het ministerie van justitie, gemeentelijke sociale dien sten, rechters en advocaten) met de op dracht normen vast te stellen voor de hoogte van alimentatie. „We hebben lang gepraat over de positie van de gescheiden vrouw op de arbeids markt en over kinderopvang en zo. We zijn tot de slotsom gekomen, dat veranderin gen nodig zijn voor alle vrouwen en dat gescheiden vrouwen bij werkzoeken en kinderopvang geen voorrang mogen krij gen boven andere vrouwen. De houding van de arbeidsbureaus en van de werkge vers zal moeten veranderen. Dat zal nooit vanzelf gebeuren, we zullen dat moeten afdwingen”. grond tegen de muur wordt gemon teerd, zijn de schroeven niet te zien. De stalen strip hangt aan de rail en kan gemakkelijk horizontaal verplaatst worden. Met een paar simpele handbe wegingen zijn één of meer haken op de strip te bevestigen. Het gewicht van het op te hangen voorwerp drukt de klem veer en de haak onwrikbaar vast tegen de strip. Er zijn vier soorten haken beschik baar en wel met een draagvermogen van 25, 40, 100 en 500 kg. Bovendien is het mogelijk de haken te voorzien van een trillingopnemer die bij de geringste aanraking, van bijv, een schilderij, een alarmsignaal geeft. Bij ieder soort haak behoort een aangepaste strip. Rails en strips zijn leverbaar in de standaardkleur wit en verder in iedere andere kleur op aanvraag. De regering heeft dus voorlopig gekozen voor een verbeterd alimentatiesysteem. Voornaamste reden daarvan was dat de premiedruk te hoog zou worden als er een overheidsfonds, een gehuwdenverzeke ring of een volksverzekering zou komen. Blijkens het verslag van de kamercommis sie onderschrijven de meeste commissiele den die keuze, echter om andere redenen. Helemaal vast staan de standpunten van de partijen overigens niet, het hele verslag staat bol van de vragen naar andere gege vens. Opvallend is ook, dat het rapport van de werkgroep, met achter zich artikel 157 van het Burgerlijk Wetboek, uitgaat van de bereidwilligheid van de vrouw tot werken, maar de bereidheid van de maatschappij om de vrouw het werken mogelijk te ma ken buiten beschouwing laat Dn punt is wel uitgebreid aan de orde geweesi in de kamercommissie die zich heeft rieziggehouden met de financiële po sitie van de gescheiden vrouw Deze ka mercommissie heeft op 27 februari verslag gedaan van haar zienswijze. Nel Baren dregt (PvdA en Lid van deze commissie) de parkeerkaart in uw auto.. Eska tijdschriften BV (Lijnmarkt 41, Utrecht) heeft een schriftelijke cursus in afleveringen samengesteld: „Het komplete handwerken" Hoofdredactrice is Henriette Beukers, schrijfster van vele artikelen en boeken over handwerken. Er is gekozen voor een stap voor stap-opbouw, waarmee men direct al in de praktijk aan het werk kan. Men leert daardoor steeds meer op het praktische vlak. De technieken zijn met elkaar verweven. Een voorbeeld: Schiemanswerk is direct toe te passen bij macramé: patchwork bij borduren. Er wordt naar gestreefd dat de cursist zelf zo vrij mogelijk is om verschillende technieken te combineren. De cursus bestaat uit 24 maandelijkse Lessen, die elk 64 pagina's beslaan. Het totaal van 1536 pagina's kan worden opgeborgen in bijpassende banden. Om wat onderwerpen te noemen, die aan de orde komen materialenkennis, borduurtech nieken, eenvoudige kleding maken, haken en breien, kanttechnieken, appliceren, weven, spinnen, zelf ontwerpen, verven, stofdrukken en het ontwikkelen van eigen creativiteit. Voor het ophangen van voorwerpen als schilderijen, kasten, spiegels, wand klokken en planningborden is onlangs het bekende Franse Boyer-systeem in Nederland get ntroduceerd door Véras Bedrijf sinrichters B.V. te Den Haag Dit systeem biedt de mogelijkheid voor werpen met een maximaal gewicht van 500 kg op te hangen zonder muren te beschadigen. Het merendeel der Fran se musea, o.a. het Louvre te Parijs en Franse kunsthandelaren, maken er reeds lang gebruik van. stalen roti ophangstrip tot 500 kg tot 25kg .1 7 6!" X; zZ' - 'W.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 21