Kees Rijvers en de sportjournalistiek Schutter Willy Hillen maakt negentig percent kans op Montreal P WÉ r<“ 0 24 in- athlonploeg vroeger doping zou heb- NIET IDEAAL door Dick Loman ERVARING Saint-NEC Loden schoenen Willem ben gebruikt, maar ik kan me niet heugen ooit een diskwalificatie te hebben meegemaakt. Een schone sport dus, al wordt er wel beweerd dat er door de schutters alcohol genuttigd zou worden om rustig te worden. Ik weet ’t niet. Volgens mij vermindert alcohol alleen maar het reactie- en gezichtsvermogen. Als je twee uur, of waaraan de Winterswijker deelneemt. München 72 en de daarna volgende feestelijke ontvangst in zijn woonplaats is hij nog niet vergeten. „Olympische Spelen zijn nu eenmaal een bijzonder hoogtepunt. Het is anders dan een Euro pees of wereldtoemooi. Al die takken van sport bijeen vind ik geweldig Je komt dan eens buiten je schietkringetje. daar de trainingsaccommodatie zo’n veertig kilometer verder in West- Duitsland ligt. „Al jaren bestaan er in Winterswijk plannen om een baan aan te leggen, maar het blijft bij plan nen. Jammer, want in Winterswijk wordt veel geschoten. Op zondagmor gen in elk café. Uiteraard met lucht buks op negen meter, maar daar ligt toch een mooi potentieel, waaruit de vereniging zou kunnen putten”. „Overigens is de steer bij internati onale schietwedstrijden ook gewel dig. Er is echt geen sprake van bij voorbeeld psychologische oorlogvoe ring of van overdreven felle concur rentiestrijd. Het is een sfeer van „leuk” dat we elkaar weer eens zien”. „Neen, bij ons dan ook geen doping problemen. Er is wel eens beweerd dat de (ook schietende) Zweedse bi- ktÜa „Ik heb negentig procent kans om Montreal te halen”, vindt Willy Hillen zelf. „Als jij het niet haalt, dan is dat gewoon te wijten aan pech. Die limieten kun je de baas”, vult Joke Nekkers, die alle vertrouwen in haar verloofde heeft, onmiddellijk aan. Concluderend: het moet al heel gek lopen wil de Winterswijkse schutter over enkele maanden niet richting Canada reizen, al is het natuurlijk begrijpelijk dat Willy Hillen een slag om de arm houdt. Pas in april en mei kan het retourtje Montreal verdiend worden Het zou dan de tweede Olympische Spelen worden Bovendien is het een leuke gemeenschap waarin je terecht komt. Ja, ik zou graag naar Montreal gaan,,’ klinkt het overtuigend. zijn ook gewone mensen, die alles voor hun sport over hebben”, maar uiteraard werkt het verschil in trai ningsuren en bij de begeleiding door in de resultaten. „Neem nou die laatste Europese kampioenschappen, waar de Russen met zes doktoren, van wie twee psy chologen, waren. Nou hoeft dat voor mij nu ook weer niet, maar wij krij gen geen dokter mee, zelfs geen mas seur, die beslist niet overbodig is. Je spieren hebben tijdens een wedstrijd veel te verduren. We helpen elkaar maar zo’n beetje. Ik kom regelmatig bij een masseur, en ik weet dus wat hij ongeveer doet”. ën~ bij drie houdingen vijf uur in actie bent, hebben die glaasjes geen enkel effect. Ik heb wel gehoord dat de Russen veel met vitaminepreparaten werken, maar dat is geen doping." Met het noemen van de Russen be landt Willy Hillen bij het punt „onge lijke concurrentiestrijd”. Niet dat hij zich nu afzet tegen de dagelijks vijf uur trainende Oosteuropeanen. „Dat Willy Hillen beseft dat dit bepaald geen ideale situatie is. „Bij de top sportkeuring op Papendal keek men ook raar op, dat wij in geen enkel opzicht medische begeleiding hebben Eigenlijk alleen in het olympische jaar merk je er wat van, omdat ’1 Olympisch Comité er achter staat. Daarna ga je weer op de oude voet door: ook zonder topsportkeuringen”. „Weliswaar zijn bij ons blessures zeldzaam, maar ik zou toch graag zien dat er meer aan medische begeleiding gedaan zou worden. Neem nou alleen eens een volgens mij noodzakelijk on derzoek naar het gedrag van je hart tijdens wedstrijden, maar zover zijn we nog niet”. Ook de maatschappelijke hulp lijkt een nauwelijks bekend begrip binnen de KNSA,"de Koninklijke Nederland se Schutters Associatie. „Ik krijg wel loonderving voor de periode waarin ik voor een wedstrijd in het buiten land ben, maar ik weet niet of er ook andere regelingen zijn. Een vast be drag per maand bijvoorbeeld, zoals veel sportlieden krijgen. Dat zou voor mij een uitkomst zijn, want het pro bleem is, dat wij beiden een zaak runnen. Inderdaad zou je met finan ciële steun een sponsor heb ik niet, ik ben m’n eigen sponsor hulp kunnen aantrekken”, vindt de over igens beslist niet klagende Willy Hillen. Als eigenaar sinds anderhalf jaar - van een café is het niet gemakkelijk om topsport te bedrijven. Temeer „Wanneer je als club echter niet meer kunt bieden dan veraf gelegen banen voor de centrale trainingen moet je naar Driebergen dan is dat niet bevorderlijk voor de interesse”, aldus Willy Hillen. die nu veel aan dacht besteedt aan de ook voor de schutter noodzakelijke conditietrai ning. „Dat duurt zo tot mei, waarna je de conditie moet bijhouden. Ik wan- del dan veel, ook om rust te vinden.” Inmiddels kan Willy Hillen wel bo gen op een indrukwekkende interna tionale ervaring- „Dat is een voordeel. Vroëger keek jë echt tegen bepaalde concurrenten op. Dat is nu wel an ders. Bovendien ben je nu helemaal vertrouwd met de gang van zaken tijdens een toernooi. Als het nu orga nisatorisch eens niet klopt, reageer je daar rustiger op”. Dan is er het grote voordeel, dat verloofde Joke hem, maar het is ook andersom, inspireert. Bijvoorbeeld als de lust om te trainen eens ont breekt. In april en mei zal blijken hoe Willy Hillen er voor staat. „Normaal ge sproken moet het lukken, vooral om dat je in een Olympisch jaar toch meer traint. Per slot van rekening haalde ik vorig jaar, toen ik enorm druk was met de zaak, de limieten al”, besluit deen optimistische Willem Hillen. 4 t -LA ’Geen doping STOPPER Het kwaad van het nihilisme is nu ote pan ,75 voo Frans meuM (VERK ACHT Artipo llegom Ikzelf was aanzienlijk minder nihi listisch ingesteld dan de PSV'ers. ik ben niet geneigd die krappe 1-0 neder laag van de Philipszonen toe te schrij ven aan de onverwachte zwakte van St. Etienne (ik zie NEC nog niet met 3-0 van Dinamo Kiev winnnen). Integen deel, ik vond dat PSV het spel van de tegenpartij heel aardig en via eigen verdiensten ontregelde, en ik vond St. Etienne niet alleen beter dan NEC. maar ook beter dan PSV. Toegegeven, de Fransozen vielen in de tweede helft beduidend terug, blijk baar waren ze door de gedwongen rust na de wedstrijd tegen Dinamo Kiev uit hun spelritme gehaald, maar ik heb toch leuk, snel, behendig voetbal van die jongens gezien. Die rechtsback bij voorbeeld, veelvuldig door Theo Reits- ma. die weer goed op dreef was, ge „Deze ploeg vergelijk ik met NEC”, zei Harry Lubse na afloop. Nu zou het mij persoonlijk erg dwarszitten als ik zo’n belangrijke wedstrijd met 1-0 van NEC verloor, maar de PSV’ers maakten na het laatste fluitsignaal een erg te vreden en opgeluchte indruk, kennelijk blij dat ze niet met 2-0 of 3-0 van NEC hadden verloren. neer die steeds in een monster verander de. Ik zeg niet dat Willem steeds in een monster verandert, of een keurige ac ceptabele meneer is, ik wil er alleen mee aanduiden dat hij op het veld en daarbuiten twee verschillende perso nen vertegenwoordigt. Buiten het veld, in interviews, in het persoonlijke gesprek, op de televisie oj voor de radio, is hij een jongen die met gevoel voor humor en heel erg bij de pinken (clever, heet dat in het Engels, weerwerk geeft. Zodra hij echter gras onder zijn noppen voelt, verandert hij van die humoristische dr. Jekyll in een mr. Hyde. Ho! Want nu komt pas het ergste van alles. Die mr. Hyde, die hij op het veld is, valt ook weer uiteen in een dr. Jekyll en een mr. Hyde. De dr Jekyll van de voetballende mr. Hydt (is: van Hanegem). is de man die met lepe balletjes zijn tegenstander op het verkeerde been zet, de intelligente spelverdeler, de speler die al spelende zijn hersens bij elkaar houdt. Maar de mr Hyde vap de voetballende mr Hyde is de man. die iedere keer weer als een hersenloze klojang te werk gaat. Je bent immers te stom om voor de var- kens te dansen, als je met zijn reputa tie, nadat er een nogal logische penalty aan NEC wordt toegekend, en met de belangrijke wedstrijd tegen Ajax in het vooruitzicht, eerst volstrekt zinloos de bal twee keer wegtrapt van de penal tystip, nadat de scheidsrechter die er op heeft gelegd? Dat is nu dan ook gebeurd, nadat Van Hanegem de snel opkomende Marijms sen. die NEC’s eerste doelpunt had gemaakt, even „tripte” onderuit haal de. zonder dat hij de bal had. Wat een stupiditeit! Mr. Hyde in het kwadraat had weer eens toegeslagen! Als Van Hanegem maar de helft van alle pien terheid die hij buiten het veld ten toon spreidt zou bewaren voor zijn optreden op het veld, zou hij continu van waarde kunnen zijn voor zijn club. Nu treedt hij alleen nog maar incidenteel aan. net als Amancio. Hebt u ooit gezien, dat een scheids rechter een penalty herriep, omdat de verdedigende partij de bal van de stip aftrapte? Ik niet. Je kan zeggen dat zulke heisa rond een penalty nuttig is, omdat de man die hem nemen moet erdoor uit zijn concentratie wordt ge bracht (en inderdaad miste Neerlands beste voetballer, Jantje Peters, toen voor het eerst van zijn leven een penal ty!), maar ik geloof daar niet erg in, en in ieder geval bereik je er wel mee dat je wordt opgeschreven en dat je (be halve dat die penalty toch genomen wordt) het risico loopt voor enkele hele wedstrijden voor je ploeg verloren te gaan Zo’n twee uur lang ligt hij daar. Volledig geconcentreerd. Vijftig meter verder de schijf met de roos, die goed is voor tien punten. De roos, die met zijn 12,4 millimeter kleiner is dan een dub beltje! Daaromheen de kringen die be slissen over de puntenwaarderingen tussen één en negen. In die twee uur vuurt hij met zijn klein kaliber geweer zestig schoten af, die een maximale score van 600 kunnen opleveren. Het Nederlands Olympisch Comité stelt de schutter de volgende eis: in één wedstrijd moet hij 595 punten scoren; dus zeg maar 59 keer de roos en één keer een vijfje. Daarnaast moet die schutter in een reeks van sterk bezette wedstrijden een gemiddelde van 590 halen. Kortom, er mag vrijwel niets misgaan. Op het eerste gezicht een „dodelijke” eis, maar Willy Hillen vindt het niet onredelijk. „In vergelijking met Mün chen '72 zijn de eisen wel wat ver scherpt, resp. van 593 naar 595 en van 589 naar 590 punten, maar dat is wel begrijpelijk. Vooral in de breedte is de top sterk vooruitgegaan. Het gebeurt nu, dat tijdens een wedstrijd vijf schutters 598 punten halen. Een paar jaar geleden waren het er een of twee". „Normaal gesproken moet ik de ei sen kunnen halen. In München, waar ik 17e werd het NOC verwachtte toen nu dus 61), als 17-jange voor het eerst in League Football optrad en in 1965 op 50-jarige leeftijd stopte, nog altijd op een streng dieet leeft. Eén dag per week eet hij helemaal niet (ook leeuwen krij gen tegenwoordig in de dierentuinen één dag per week niet te eten, om de realiteit iri de natuur zo goed mogelijk na te bootsen), waarna hij de volgende dag alleen water drinkt. De daarop volgende vijf dagen eet hij weer ge woon, maar ook dat met mate en met overleg. Het moet dus al heel gek lopen, wil Matthews niet 120 jaar worden. ome LA jrkbanA ♦316 M WC Adan Br 6 Mijn zegsman vertelde me ook nog iets dat ik nog nergens over Matthews has gelezen. Hij. had speciaal gemaakte wandelschoenen met lood in de zolen Op de dag dat hij moest spelen (het gaat nu over de tijd dat hij in Stoke City speelde, ik neem aan de tweede keer, toen hij in 1961 van Blackpool naar Stoke City terugkeerde), trok hij die met lood verzwaarde schoenen aan en liep naar het stadion, een wandeling van zo’n drie kwartier Omdat hij let terlijk met lood in zijn schoenen had gelopen, voelde hij zich uitermate licht en lichtvoetig als hij in het stadion zijn voetbalschoentjes kon aantrekken. Het lopen, de ren langs de lijn en de korte sprintjes gingen dan als vanzelf! „Daar komt dan nog bij, dat als hij zich vlak vooreen wedstrijd heel erg ziek voelde, het zeker was dat hij een geweldige wedstrijd zou spelen. Want zodra hij het veld betrad viel die ziekte altijd van hem af en voelde hij zich dubbel prettig”, aldus mr. Derek Halfpenny uit Stoke-on-Trent it gewo >aar ee vrij huis 5 slpk >d. in o an allee etst bu 48 oot b«|| 3 kar ur, CV of be te huur insw ope op zuid randgt denwor Schat hout De Russische schrijver Iwan Toer- genjev, die leefde van 1818 tot 1883. was de uitvinder van de term „nihilis me”. In zijn beroemdste boek, „Vaders en zonen”, tekende hij een nihilist, een aanhanger van de theorie dat ervan de politieke en sociale instellingen niets deugde en dat deze totaal vernietigd moesten worden. Nu, ruim een eeuw later, heeft hij (ik bedoel Toergenjev) een opvolger gevonden in Kees Rijvers, althans in zoverre, dat deze het nihilis me opnieuw signaleert, nu onder de Nederlandse sportjournalisten. v- en« iij c'trui Ifde w< lom m 3 403' AT H le f 227.1 kam.fl antpoo senhun babi huur er Arnold- wijk var Rijvers verweet na de 1-3 zege van zijn club PSV op Ajax de sportjourna listen niet alleen hun altijd en eeuwige scepsis („We zullen wel weer gewonnen hebben doordat de tegenpartij zo slecht speelde” - „ja, meneer Rijvers”), maar hij nam ook vast een voorschot op de verzamelde 1-aprilgrappen, door te zeggen dat hij de heren van Philips zou aanraden een club in het buitenland te stichten, waar de Philips Sport Verein (of de Club des Sports de Philipse) wél van de broodnodige aan hang verzekerd zou zijn. U begrijpt, wij sportjournalisten schrokken ons een hoedje, wat zou ei immers nog te kankeren overblijven als PSV naar het buitenland deserteerde’’ Ik vergat intussen te vragen of ook het Eindhovense publiek niet deugde, dat toch steeds in groten getale komt op zetten. Is het publiek ook te kritisch, te nihilistisch? En zo nee, moeten we dan uit Rijvers’ snode plannen opmaken dat PSV niet voor haar publiek speelt, maar voor de pers, dus voor Philips, dat alleen maar met positieve publiciteit wordt gediend? zelfs al de eigen gelederen binnenge slopen. Ik bedoel niet dat Rijvers zich na afloop van St. Etienne-PSV nogal kritisch uitliet over de gretigheid waarmee de Belgische scheidsrechter Delcourt vrije schoppen in de buurt van PSV’s strafschopgebied gaf (het enige doelpunt kwam er uit te voor schijn), maar ik doel nu even op de opmerkingen van de PSV-spelers zelj na afloop. MER, 3 ach als 3kper2 N zijn ae z«- ing FA Apon ibelbrar k va eeneer ar gaste oor ze» 250 voo s 695 in 415 leemput O kor fan Za< em (bijt >0 :RMA. in N. •tracht. Tel i2 ten i. Ta 19 uu sn, bu- slaap- lekking lakens pers) 02517 i. vooi >m-Nrd noemd (eerst verstond ik steeds Cham pignon. daarna Champion, vervolgens Jean Pion, maar hij schijnt toch Janvi- on te heten), beviel me prima, en zo waren er nog wel een stuk of tien bij St. Etienne. Het zou me erg verbazen als die jongens er in Eindhoven niet eentje inprikten, en dan zal PSV toch mini maal drie doelpunten moeten scoren om in de finale te komen. Moge Rijvers (volgens mij heeft hij zo de pest in over de sportjournalisten omdat zij hem al tijd „de kleine Rijvers” of „de kleine man uit Breda” noemen) zijn mannen ervoor behoeden minder laatdunkend over St. Etienne te denken dan ik doe. Anders wordt het tranen met tuiten in Eindhoven. van me dat ik bij de eerste 25 zou eindigen schoot ik twee Nederland se records bijeen: een top van 596 en een gemiddelde van 593 punten. Dus boven de nu gevraagde limieten. Bo vendien heb ik ook vorig jaar, toen ik vrij weinig heb kunnen trainen, toch het vereiste gemiddelde gehaald”, al dus de viervoudig nationaal record houder uit Winterswijk, die verloofd is met een tweevoudig recordhoudster: Joke Nekkers; ja, ook een uitblinkster in de schietsport. De 19-jarige Joke, die samen met Willy in Winterswijk een café runt, is recordhoudster luchtgeweer (367 tref fers) en klein kaliber geweer het onderdeel dus waarop Willy naar Mon treal wil met een top van 582 punten. Wanneer je beiden aan de nationale en internationale weg timmert, kan het voorkomen dat je soms samen met de landenploegen op pad gaat. Zoals vorige week bijvoorbeeld, toen beiden in Parijs deelnamen aan de Europese kampioenschappen luchtgeweer, niet te verwarren met klein kaliber geweer „vuur”. Joke werd daar/24e en Willy Hillen 39e. „Maar dat toernooi had in het geheel niets te maken met selectie wedstrijden voor Montreal. Die heb ben in april en mei plaats. Dan zal ik het moeten maken,” aldus Willy Hil len, de ene helft van een uniek schut- terspaar. •SP, A :he, boi 307 al Willem van Hanegem: „Ik tik de naam op en ik schud een halve minuut lang mijn hoofd. Willem van Hanegem (weer even schudden) is de hedendaag se verpersoonlijking van dr. Jekyll en mr. Hyde de keurige, acceptabele me V.i 'ordrecf irtin. wit oestvnjs 1 op m inbouwc- skomfoo 49 Var (bij VI ERENDf tiuimrut» natras ile slaap man naa insweg o it station in kunt i ikeldeur een T0I >1 en mar anstel, 2| irei Teil KINDEP >ak (wan >e Noo» MG KA .donk* 58 rd. U k. AN- XAKen rats In Goe- vr.p< oden rtxok d» mpresw ters. V* al. 00* NSUra 1 3320® IL, 1 te* W; 1 Te tte» «ton Ik was van de week een dag in Stoke on-Trent. Daar ontmoette ik een inwo ner die Stanley Matthews persoonlijk goed kende. Hij vertelde me dat Mat thews, die in 1915 geboren werd (hij is schieten’ '4

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 25