Frans blad GEMENGDE GEVANGENISSEN” IN ZWEDEN noemt namen CIA-agenten in Afrika Aantal zetels en verdeling struikelblok Europese top In Italië onderzoek naar van genodigden steekpenningen voortgezet Plan protestmars op bezette Jordaanoever Weer spanning binnen Spaans kabinet Akkoord over cao Amerikaans Nieuwe poging „forensen-pool” op te richten wegvervoer Giften in plaats Oproep „Verbond van Gelovigen’’ SPECULATIES OVER AFTREDEN VAN MINISTER AREILZA Socialisten dreigen Moro te wippen Wijzigingsvoorstel wet ondernemingsraad naar Raad van State Politieke spanning in Albanië gemeld Mil BUITENLAND 3 1976 ZATERDAG 3 APRIL BINNEN- EN (Van een speciale verslaggever) Tindemans Politieke wil” 99 Spanje mevrouw Sadat 2 LUXEMBURG. Het is zeer onwaarschijnlijk dat de directe verkie zingen voor het Europese parlement in mei-juni 1978 kunnen doorgaan, nu de Europese Raad van regeringsleiders in Luxemburg geen overeen stemming heeft bereikt over het aantal en de verdeling van de parlements zetels over de negen lidstaten. oe •P eis bi jen en 2) dat de het aor >od te- oe- eld ran rt- igt, 1) te- ie” )e- ,de er wd ?en ian ers 10- lt s, st eil is de is Bl iek )e- ?ht en rt Brood voor (Van onze redacteur in Stockholm) Weinig vooruitgang in Luxemburg Mario Tanassi Luigi Gui Goes Emoeniem noemt de mars „ons waren, verklaard nooit geld te hebben aangeno men van Lockheed. De christendemocraat Gui is in febru ari afgetreden als minister van Binnen landse Zaken om in staat te zijn zijn onschuld te bewijzen. Tanassi is afgelo pen maand gedwongen heen te gaan als partijsecretaris van de sociaaldemocra ten. het openbaar van de socialistische leider Felipe Gonzalez. Deze zou gisteren in Sevilla een lezing houden over „de lijn van de verandering.” Midden april houdt de regering zich bezig met plannen voor de oprichting van nog eens 40 nederzettingen, waarvan 20 in bezet gebied, berichtte het dagblad Davar. Gil het ge tij he ilet het ate srie aat. atie een eb- oep ge- toe iter ap- de- dat list )S- snt est id- lie De iet ;en IW de ti- ’ie :ot ek en de an d- in- ;én ^a- »de >er :h- op :en 27 7ee ?e- ?e- fe tal in de de Ti de de al- e- ►r- nd in or en o- iel >rt an de in. ok ht on en si ft- 30 DEN HAAG (ANP). Dezer dagen zal het kabinet de wijziging van de Wet op de Ondernemingsraden naar de Raad van State zenden. Minister Van Agt deelde gisteren, tijdens de wekelijkse persconferentie na afloop van het kabi netsberaad, mee dat het ontwerp in de ministerraad is afgerond. Minister Van Agt verving premier Den Uyl die de Europese topconferentie in Brussel bij- woonde. „De Europese Raad zoekt de politieke wil om besluiten te nemen”, aldus Thorn. Het gaat om vier punten: het interne monetaire beleid, de financiering SCHIPHOL (ANP). In afwijking van de gebruikelijke festiviteiten heeft de KLM besloten maandag op de ope- ningsvlucht van haar nieuwe lijn op Guatemala in plaats van genodigden gif ten me te nemen voor dit door een aardbeving van enkele maanden geleden zo zwaar getroffen land. In Madrid was gisteren het merendeel van het 16.000 man tellende telefoonper soneel in staking. Ook hun collega’s in Barcelona, Bilbao en andere steden en op de Canarische Eilanden verschenen niet op het werk. Hun actie had echter weinig resultaat, doordat het telefoon verkeer automatisch wordt afgewikkeld. In Madrid staalkte voorts het perso neel van 13 ziekenhuizen. Alleen spoed gevallen werden opgenomen. Aan boord bevinden zich onder meer 1000 kilo medische instrumenten en de kens van het Rode Kruis en 150 kg snoepgoed voor Guatemalaanse weeskin deren. Door geen genodigden mee te nemen bespaart de KLM zich een bedrag dat in de vorm van een cheque aan een sociale instelling in Guatemala ten goede zal komen. De regeringschefs besloten dat' op de volgende top, half juli in Brussel, de knoop moet worden doorgehakt. Enig perspectief op een oplossing is in de zonnige Luxemburgse hoofdstad na twee dagen onderhandelen echter niet in zicht gekomen. De ministers van buitenlandse zaken van de negen zullen zich opieuw buigen over het „lastige probleem” (Van der Stoel) van de zetelverdeling. De regeringsleiders stelden zich in een verklaring achter het Engelse beleid in zake het blanke minderheidsregime in Rhodesië. Op de regering-Smith wordt een beroep gedaan de macht over te dragen aan de zwarte meerderheid. Het Nederlandse voorstel ook extra hulp toe te zeggen aan buurlanden van Rhodesië, zoals Zambia en Mozambique, kwam niet in de verklaring. Ook daarover zal nader worden overlegd. TEL AVIV (UPI). Een rechtse, na tionalistische beweging in Israel heeft gisteren opgeroepen tot een grote mars op de bezette westelijke Jordaanoever, als antwoord op Arabische protesten te gen de Israëlische grondpolitiek. „Goesj Emoeniem” het Verbond van Gelovigen wil de mars op 18 en 19 april houden. Lennart Geijer, enkele maanden gele den ook z ijn toestemming gegeven voor een dergelijke vorm van samen leving in de gevangenissen. Gisteren vergaderde het kabinet in Sevilla onder leiding van koning Juan Carlos, die deze week Andalusië bezoekt om steun te verwerven als opvolger van generaal Franco. Terwijl de ministers bijeen van begrotingstekorten, de inkomens- en kostenontwikkeling e de ontwikkeling van de betalingsbalans in de lidstaten. Over deze kernpunten moeten de minis ters van financiën en buitenlandse zaken zich maandag in Luxemburg beraden. Daarbij worden ook betrokken tamelijk vergaande voorstellen van de Europese Commissie, die op „ernstige twijfel” van onder andere bondskanselier Schmidt en premier Den Uyl stuitten. In de gevangenis Baatshagen bij de stad Oerebro heeft men bijvoorbeeld acht vrouwelijke en zeven mannelij ke gevangenen samengebracht. Elk heeft zijn eigen sleutel tot de cellen die meer op woonkamers lijken. Bovendien treft men elkaar dagelijks in de eetzaal, werkplaats, gymnas- oliecrisis om via een computer combina ties te formeren, werd een faliekante mislukking. het heengaan van zijn collega’s van Justitie en Handel, Antonio Garrigues en Leopoldo Calvo Sotello. Een aanwijzing dat er spanningen zijn binnen het kabinet, is o.a. de beslissing om een eerder opgenomen vraagegesprek met Areilza niet via de televisie uit te zenden. Premier Arias Navarro zou van oordeel zijn dat de liberale denkbeelden van de bewindsman beter op dit ogen blik niet op de buis aan de orde kunnen worden gesteld. Het interview was opge nomen in de serie „De regering geeft voorlichting”. Voor het eerst sedert drie maanden verbood de regering ook een optreden in MADRID (UPI, Reuter). Binnen het Spaanse kabinet bestaan weer ern stige meningsverschillen over het tempo van de democratisering van het staats bestel. Nog geen drie weken geleden had premier Carlos Arias Navarro een verzoening tot stand gebracht tussen de vooruitstrevenden en de behoudenden binnen zijn regeringsploeg. tiekzaal, enzovoorts. Deze strafinrich ting lijkt meer op een hotel dan op een gevangenis, met het verschil dat hier gedetineerden ’s avonds om tien uur op hun kamer moeten zijn. In Zweden probeert men sedert 1973 de positie van de gevangenen daadwerkelijk te verbeteren- De ge vangenen zijn onderverdeeld in drie categorieën: de „gewone gevangenen” die tussen de twee en twaalf maan den moeten uitzitten; criminelen die als gevaarlijk voor de maatschappij BOEDAPEST (DPA). Volgens een Hongaars weekblad zijn er in het recen te verleden in Albanië politieke zuiver ingen uitgevoerd en zou de verhouding tussen dat land en China aan spannin gen onderhevig zijn. In de herfst van het vorig jaar zou bijvoorbeeld plaatsvervangend premier Kellezi van het politieke toneel verdwe nen zijn. Kellezi was lid van het Alba nese politburo en voorzitter van het Albanees-Chinese vriendschapsverband. ROME (UPI). Een parlementaire commissie heeft gisteren met 9 tegen 8 stemmen besloten een onderzoek in te stellen naar vermeende illegale betalin gen door de Amerikaanse vliegtuigfa briek Lockheed aan twee Italiaanse ex- ministers. Het is nog niet vaak voorgekomen dat de commissie over ministerieel gedrag ertoe over is gegaan een zaak te onder zoeken, in plaats van de beschuldigingen onmiddellijk niet ontvankelijk te ver klaren. Tegen de twee betrokken vroegere mi nisters, Mario Tanassi en Luigi Gui, wordt een onderzoek in^gesteld in ver band met „acties die hypothetisch kun nen worden omschreven als afpersing of corruptie”. De beide mannen hebben Premier Den Uyl toonde zich gister middag teleurgesteld. Hij meende wel dat de regeringsleiders „moreel en poli tiek gebonden zijn” aan hun principe besluit dat de verkiezingen in het voor jaar van 1978 moeten plaatsvinden. Ook over andere actuele problemen, zoals de economische en monetaire crisis die de Gemeenschap doormaakt, kwamen de regeringsleiders niet tot kernachtige uit spraken. Typerend is de samenvatting van het resultaat van het beraad door Den Uyl: „Niet geweldig, niet onnut en gekissebis ontbrak”. Nadat gebleken was dat de regerings leiders het niet eens konden worden over het compromis-voorstel van de Franse president Giscard d’Estaing het huidige aantal zetels en de verdeling daarvan in het huidige Europese parle ment te handhaven, hielden tal van landen hun posities open. De ministers van buitenlandse zaken moeten nu ver der overlegge op basis van het Franse Deze woorden maakten duidelijk dat de regeringschefs geen stap dichter bij een oplossing zijn gekomen. Dit was ook het geval met de Europese Raad in Rome, eind vorig jaar. Ook toen werd het probleem doorgeschoven naar de mi nisters van buitenlandse zaken, die er op hun beurt niet uitkwamen. Half juli is steeds als uiterste datum genoemd voor een beslissing, willen de verkiezingen in het voorjaar van 1978 doorgang kunnen vinden. De heer Wijnolst realiseert zich, dat het moeilijk is een dergelijk plan te verwezenlijken. De poging tijdens de STOCKHOLM Het Deense ministe rie van justitie is een half jaar gele den gestart met een experiment in het gevangeniswezen. In verschillende zogenaamd gemengde gevangenissen, kunnen vrouwelijke en mannelijke gevangenen vrij met elkaar omgaan. Volgens justitiewoordvoerders zijn de resultaten slechts positief te noemen. In Zweden heeft de al even zeer progressieve minister van Justitie, Minister Van der Stoel sprak zijn ernstige bezorgdheid uit over de ontwik kelingen in Spanje, die tegengesteld lij ken aan de door de Spaanse regering aangekondigde democratisering. Het wordt tijd dat Madrid met daden komt, aldus de bewindsman. Over het te voeren economische en monetaire beleid dringend nodig om de voortschrijdende desintegratie van de Gemeenschap een halt toe te roepen bleken de regeringschefs het evenmin eens te kunnen worden. Besloten werd de Luxemburgse voorzitter, premier Gaston Thorn, aan het slot van het beraad te laten aanduiden op welke punten een „grotere discipline” in het beleid van de negen nodig is. GOUDA (ANP). Mede in verband met het steeds duurder worden van het autorijden heeft een inwoner van Gou da. de heer A. Wijnolst, het initiatief genomen tot het oprichten van een zg. forensen-pool. Hij zou graag zien dat mensen, die elke dag een flink eind naar hun werk moeten reizen, zich bij hem melden. Op deze manier zou de moge lijkheid ontstaan om combinaties te vor men. De heer Wijnolst, die zelf in het Rotterdamse Botlekgebied werkt, ziet het meeste in een combinatie van drie man, die ieder om de drie weken hun auto beschikbaar stellen. PARIJS. Het linkse Franse blad „Liberation” heeft gisteren de namen gepubliceerd van 76 mensen die in 21 Afrikaanse landen, waaronder Algerije, Marokko, Nigeria en Zaïre, voor de Amerikaanse inlichtingendienst CIA, zouden werken en van zes mensen, ver bonden aan de Amerikaanse ambassade in Parijs die toezicht zouden houden op de activiteit van de CIA-agenten in Afrika. In januari van dit jaar publiceerde het blad de namen van 44 vermeende CIA-agenten in Parijs, van wie het me rendeel op de Amerikaanse ambassade aldaar werkte. Het blad meldt dat de agenten die uit Afrika terugkeren, eerst in Parijs ver slag uitbrengen voordat ze naar de VS gaan. In de Centraal Afrikaanse Repu bliek, aldus het blad, krijgt de chef van de CIA de notulen van alle ministers- vergaderingen die door president Bokas- sa worden voorgezeten. Het blad zegt dan dat alle studenten en technici die in de Sovjet-Unie of andere Oosteuropese landen studeren of een opleiding volgen systematisch gevolgd, gecontroleerd en ondervraagd worden. Maar ook met alle studenten en technici die zich voor stu die of een opleiding in de VS bevinden, wordt contact opgenomen en zij worden aangemoedigd voor de CIA te werken als zij naar hun land terugkeren. Volgens „Liberation” zitten er veel CIA-agenten in Ghana en Zaïre waar de Amerikanen sinds de jaren zestig de gang van zaken controleren en ook toe zicht uitoefenen op president Moboetoe die, naar van officiële Amerikaanse zijde is meegedeeld, zelf tot 1961 voor de CIA heeft gewerkt. Het blad zegt dan dat de CIA zijn hoofdkwartier, na 'de val van keizer Haile Selassie, van Ethiopië verplaatst heeft naar „h< ria. Over het rapport van de Belgische premier Tindemans ovver de Europese Unie werd welwillend gesproken. En zelfs met iets meer convergentie dan verwacht kon worden, aldus Den Uyl. Bewindslieden vaan buitenlandse zaken moeten het eens worden over een verde re procedure ter behandeling van het rapport, waarover de Europese Raad op 29 en 30 november in Den Haag een besluit moet nemen. In juli zal de Europese Raad beslissen over de nieuwe voorzitter van de Euro pese Commissie, die in 1977 in functie komt. De opvolger van Ortoli, de huidige Franse voorzitter, krijgt' inspraak bij de samenstelling van de commissie, hetgeen volgens Den Uyl een wezenlijke stap vooruit is om het politieke gewicht van de commissie te vergroten- sprak een regeringswoordvoerder in Ma drid speculaties tegen, als zou José Ma ria Areilza, die beschouwd wordt als de meest liberale bewindsman,zijn ontslag hebben ingediend als minister van Bui tenlandse Zaken. Areilza zou opnieuw hebben gepleit voor een vergelijk met de gematigde oppositie, om zo de weg te effenen voor snellere hervormingen, zelfs als dit zou leiden tot een conflict met de voorstan ders van handhaving van de „harde lijn”._ Een’ aftreden van Areilza, al dan niet gedwongen, zou volgens politieke krin gen waarschijnlijk gevolgd worden door worden beschouwd en de derde groep: mensen die bijvoorbeeld we gens dronken rijden of dienstweige ring lichte straffen moeten uitzitten. Vooral de laatste categorie heeft het gemakkelijk. Zweden beschikt over een aantal zogenaamde open gevangenissen die meer op bungalow parken lijken. Geen muren en geen hekken. Bovendien bestaat de moge lijkheid een min of meer acceptabel loon te verdienen tussen de vijf- en zevenhonderd gulden per maand. De Egyptische president en zijn echtgenote bezochten gisteren hét Duitse Berchtesgaden, waar mevrouw Anna Krauss (links op de foto) de presidentsvrouw een zelfgebakken brood schonk. Het Egyptische paar had tevoren de boerderij van het gezin Krauss bezichtigd. CHICAGO (Reuter). Werkgevers en werknemers in het Amerikaanse weg vervoer hebben gisteren een voorlopig akkoord bereikt, waardoor er na twee dagen een einde lijkt te komen aan de staking van ca. 450.000 vrachtwagen chauffeurs in de VS. Volgens een zegsman van de machtige Teamsters Union zijn de werkgevers nagenoeg volledig akkoord gegaan met de eisen van de stakers (een loonsverho ging van 30 percent uitgesmeerd over drie jaar). Nadere bijzonderheden wilde hij niet geven. Evenmin is bekend wan neer de stakende chauffeurs weer zullen gaan rijden. voorstel en op dat van het Europese parlement zelf (opgesteld door het Tweede-Kamerlid Patijn). Van der Stoel: „Een aantal EEG- landen, waaronder de grote, vindt het aantal zetels dat zij volgens deze voor stellen zullen krijgen, te klein. Zij wen sen een betere proportionele vertegen woordiging. Strikte proportionaliteit is voor de kleine landen onaanvaardbaar- Een klein lichtpunt is dat er bereidheid bestaat elk land een bepaald minimum aantal zetels toe te kennen, waarmee het kleinste land (Luxemburg) is geholpen”. antwoord op de algemene staking onder communistische auspiciën in Israëlisch Noord-Galilea op dinsdag”. Het Verbond van Gelovigen, dat een harde kern van 1500 leden zegt te heb ben, nam het initiatief tot oprichting van een illegale kibboets in Kadoem op de westelijke Jordaanoever, waarover Amerika's ambassadeur bij de VN, Scranton, heeft gezegd dat zulke dingen obstakels op de weg naar een definitieve vrede in het Midden-Oosten zijn. Woordvoerder van Goesj Emoeniem zeiden dat zij een vergunning van het militaire gezag op de westelijke oever voor hun mars hebben, maar het minis terie van Defensie heeft dat niet willen bevestigen. Israëlische regeiingswoordvoerders hebben verklaard dat Israel de Verenig de Staten niet heeft toegezegd, geen nieuwe kibboetsen op gebied dat op Egypte, Jordanië en Syrië in de juni- oorlog van 1967 werd veroverd, op te richten. „Als de Amerikanen deze verzekering hebben gegeven aan koning Hoessein van Jordanië”, zoals Israëlische kranten uit Washington berichtten, dan hebben de Amerikanen maar wat gezegd.” Israel heeft op de westelijke Jordaan oever 15, in de Gaza-strook en de Sinaï- woestijn 7 en op de Golan-hoogte 21 kibboetsen opgfericht in de negen jaar waarin het deze gebieden bezet houdt. ROME (Reuter). In het parlemen taire gevecht over de legalisering van abortus hebben de socialisten gisteren gedreigd het 50 dagen oude minderheids kabinet van de Italiaanse christendemo cratische premier Aldo Moro te wippen. De socialisten en hun bondgenoten willen dat abortus op verzoek moet worden toegestaan, terwijl de christen democraten voorstanders zijn van een wetsontwerp dat nu wordt behandeld en dat abortus alleen toestaat in gevallen van verkrachting of als er gevaar voor de gezondheid van de moeder bestaat. Volgens de socialisten is een landelijke volksraadpleging over abortus onvermij delijk geworden, omdat de partij zich krachtig tegen het ter tafel liggend wet sontwerp verzet. Moro’s kabinet is afhankelijk van ont houding van stemming door de socialis ten en als deze tegenstemmen is het met het kabinet gedaan. bewakers cursussen wordt hen meer op te treden als bewakers, maar vrijer en meer menselijk gedetineerden om te gaan. Gevangenen met straffen van meer dan een jaar mogen bovendien hun vrouwen, verloofdes of vriendinnen tijdens de weekends ontmoeten in hiervoor speciaal ingerichte afdelin gen. Deze liberalisering van het ge vangeniswezen heeft tot dusver alleen enkele problemen van de kant van de opgeleverd. Via speciale wordt hen geleerd niet met de UHr

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 3