College Heemskerk reageert op Nota van Uitgangspunten Alpha Filmhuis Tachtigjarige Herman Schey fabuleuze bas Oratoriumkoor IJmuiden zet Passie-traditie voort AFSCHEID VAN MEVROUW REBERS Beverwijk krijgt apart bureau personeelszaken vertoont „Gina” „STEAMBOAT” een speels gerecht voor doe-het-zelvers. f 25.- p.p. UB u Wasserü DUYN Kort IJmondnieuws FRANCISCUSSCHOOL WINNAAR SCHOOL- VOETBALTOERNOOI Nota personeelsbeleid is gereed PUCCINISTRAAT TIJDELIJK AFGESLOTEN Kort IJmondnieuws 7 UIT STAD NIEUWS EN STREEK APRIL 19 7 6 ZATERDAG (Van een onzer verslaggevers) (Van een onzer verslaggevers) zelfstandiger HEEMSKERK. Het college van Heemskerk vindt, dat de provincie uitbreiding van het aantal woningen in de IJmond moet toestaan. B. en W. van Heemskerk zien dit zelfs als een voorwaarde voor moge lijke uitbreiding van Hoogovens om te voorkomen, dat er een nog groter verschil ontstaat tussen het aantal arbeidsplaatsen in de IJmond en het aantal woningen, dat beschikbaar is. Dit schrijven B. en W. in hun ont- werpreactie op de Nota van Uitgangspunten van G.S., die donderdag 22 april ’s avonds om half acht in de raadsvergadering van Heemskerk behandeld zal worden. De vergadering heeft plaats in De Vrijburg aan de Vrijburglaan. f 'hotel rest'auranY' ROOZENDAAL BEVERWIJK. Het college van Beverwijk heeft besloten na de sa menvoeging van de afdeling finan ciën, belastingen en personeelsza ken met het ontvangerskantoor deze nieuwe eenheid op te splitsen in een financiële eenheid en een centraal bureau personeelszaken. Met de commissie overleg in ambtenaren zaken is overeenstemming bereikt over de wenselijkheid het bureau personeelszaken zelfstandiger te maken. 7 OW (ADVERTENTIE) Bij uitbreiding Hoogovens moet G.S stuk woningbouw in IJmond toestaan Overveen, tel. 023-326710. (Van een onzer verslaggeefsters) L k R positie van Hoogovens op e continuïteit van de melodische lijn. P. ZWAANSWIJK (ADVERTENTIE) Voorts werkte deze uitvoering aan (Van een onzer verslaggeefsters) MM De van De gemeenteraad van Beverwijk krijgt op de vergadering van 8 april de nota I e e i s De dramatische spanning, die in Bachs meesterwerk evident aan de dag treedt, kreeg bij de uitvoering een extra accent, vooral in de turbae, waarin de reacties van het opgehitste volk tot een zo tref- BIJ ROOZENDAAL I BENTUGOED I ONDER DAK... wij tri- :en ige nis <:<-.xxxxx->S:>> Voorzitter G. L. A. Rozestraten van het bestuur van de Agnesstichting wees on der meer op wat mevrouw Rebers op het gebied van de medische inrichting van het bejaardentehuis tot stand heeft gebracht. Voorts werden aan haar nog enkele privé-geschenken overhandigd. Extra aandacht schenkt het Heems kerks gemeentebestuur aan de woning bouw. Het knelpunt is daarbij de ver houding tussen het aantal arbeidsplaat- incl. een karafje wijn. Het college vindt, dat in dit geval overleg moet plaats hebben om te be werkstelligen, dat door bundeling met de aan te leggen spoorlijn Hoogovens-Uit- geest of met de gedachte Zuidelijke Randweg van Castricum voorkomen wordt, dat een weg voor het doorgaande verkeer door het woongebied zou komen te lopen. Daardoor wordt het leefmilieu in het woongebied niet belast en bestaat de mogelijkheid om in de IJmond-Noord een duizendtal woningen meer te bou wen. Ten aanzien van de geplande spoorlijn Hoogovens-Uitgeest vindt het college de argumenten, die in het rap port Boersma genoemd worden wat te summier. BEVERWIJK. In het Alpha Film huis wordt zondagavond de film „Gina” van de Canadese cineast Denys Arcand vertoond. Deze film is tijdens het film festival van Rotterdam in premiere ge gaan en door de critici lovend ontvan- gen. De voorstelling begint om 21 uur in de Alpha Sociëteit aan de Moensstraat in Beverwijk. Wat betreft de luchthaven Schiphol vinden B. en W. van Heemskerk dat de lawaaihinder niet groter mag worden. Zij vragen zich af of het draaien van de vierde baan geen toenemende geluids hinder voor de IJmond inhoudt. Ook menen zij, dat indien een tweede natio nale luchthaven niet in de Markerwaard komt, de uitgangspunten in het nieuw te maken streekplan op belangrijke punten moeten worden herzien. Wat betreft het verkeer merken B. en W. op, dat in het streekplan IJmond- Noord de westelijke rand weg doorge trokken was tot de Rijksstraatweg. In de nieuwe nota van uitgangspunten is dit niet meer het geval. Men is daarbij altijd uitgegaan van drie ost-West-ver- bindingen: de Velser Traverse, de Ver lengde Coentunnelweg en de Noordelijke verbinding met Rijksweg 9. Nu de on langs ter beschikking gekomen cijfers van Provinciale Waterstaat wijzen in de richting van twee Oost-West-verbindin- gen, menen B. en W. dat de functie van de Verlengde Coentunnelweg er dan in hoge mate een voor het doorgaande verkeer moet zijn. IJMUIDEN. Al vele jaren heeft de dirigent Willem Wiesehahn met zijn koor, de christelijke oratoriumvereniging „IJmuiden” de traditie van de uitvoering van Johan Sebastian Bachs Matthaus- Passion in de lijdenstijd van het kerke lijke jaar gehandhaafd. Hij heeft aan deze uitvoeringen op grond van een eigen visie op de aard van deze passie en van haar muziek een persoonlijk karak ter gegeven, dat in hoofdzaak door fors heid van klank, toegespitste volume- expansies en door een aan het muzikale metrum gebonden ontwikkeling verkre gen wordt. Een luchtfoto van het gebied ten oosten van Rijksweg 9, waarvan het Heems kerkse college vindt, dat het zinvol lijkt deze bouwmogelijkheid te beschouwen als een in de toekomst potentieel moge lijke. (Luchtfoto fotopersbureau C. de Boer, Haarlem). inzake het personeelsbeleid te behande len. Een concept-nota is in de loop van het jaar 1975 in brede kring van het personeel onderwerp van beraad ge weest. De reacties die daarbij naar voren X zijn gekomen hebben geleid tot de nota, - die de raad nu heeft gekregen. sen in het IJmondgebied en de woonmo- gelijkheden in het zelfde gebied. Volgens B. en W. is er van overbevolking in de IJmond geen sprake, maar van een wo ningtekort door de daling van het aantal bewoners per woning. Om een stabiel inwonertal te handhaven zullen er dus woningen gebouwd moeten worden. Het thans gevoerde overloopbeleid leidt er toe, dat er een onevenwichtige bevol kingsopbouw ontstaat, zowel wat betreft de leeftijdsobouw als het beroepsni veau. Woningbouw is momenteel alleen mogelijk op vrijkomende gedeelten in de bestaande bebouwing en daarom acht het Heemskerks college woningbouw in de Velserbroekpolder beslist noodzake lijk. Woningboujw aan de oostzijde van Rijksweg 9 willen B. en W. beschouwen als een in de toekomst potentieel moge lijke bouwmogelijkheid. HEEMSKERK. In verband met een te maken aansluiting van de riolering in plan Neksloot op het bestaande riole- ringstelsel in de Puccinistraat, zal deze straat in de periode van 5 tot en met .6 april voor alle verkeer behalve voetgan gers gesloten zijn. Het verkeer zal via de Chopinstraat en Mozartstraat worden omgeleid. Spreekuur. De VVD-raadsfractie houdt maandag van 19.30-20.30 uur spreekuur in het Stadskantoor. AMSTERDAMSEVAART 20 HAARLEM - TEL. 322462 Geen spreekuur. De wethouder van onderwijs drs. M. Roessingh houdt woensdag 7 april geen spreekuur. G.S. eens dat er een keuze gemaakt moet worden tussen uitbreiding Hoog ovens en aanleg van een Voorhaven, om dat beide een aanzienlijk beslag zullen leggen op de mogelijkheden in de IJ mond op het gebied van infrastructuur en milieubelasting. Tegen de aanleg van een Voorhaven heeft het college grote en milieuhygië en men kiest dan ook voor uitbreiding van de Hoogovens als het gaat om de werkgelegenheid. Het vindt de huidige plannen voor de aanleg van een Voorhaven onaanvaardbaar. Gina, de hoofdpersoon van de film, is een striptease-danseres uit Montreal die voor een paar dagen naar een hotel in een kleine plattelandsstad vertrekt om daar op te treden. Tegelijkertijd komt een filmploeg van het National Film Office in het hotel aan, die in de stad een documentaire over textielarbeiders wil maken. Tweehonderd van hen zijn zojuist ontslagen. Gina sluit zich bij de leden van de - filmploeg aan. Een groepje werkelozen ziet de activiteiten van de filmploeg niet - zo zitten en na het eerste optreden van de striptease-danseres komt het in het hotel tot gewelddadigheden. Ook de lei- - ding van de extielfabriek laat zich niet Z onbetuigd en tracht de filmploeg onder druk te zetten. Op de organist Simon C. Jansen, die als in voorgaande jaren het „oude” orgel van de kerk bespeelde, kon Willem Wie sehahn voor de begeleiding volledig ver trouwen, zo ook op het Noordhollands Philharmonisch Orkes,t dat met zijn in strumentale solisten opnieuw een goede steun voor het koor en de vocale solis ten bleek. Het doel van de nota is tot een - zodanige organisatie te komen, dat het Z binnen de gemeentelijke dienst prettig werken is. Het uitgangspunt voor het gemeentelijk personeelsbeleid wordt ge vormd door de bestaande regelingen be- treffende rechtspositie van de ambtena- ren. Het personeelsbeleid moet volgens het college gekenmerkt worden door methodisch en systematisch handelen in een sfeer van openheid, waar tot nu toe intuïtief werd gehandeld, soms ook om geven met een waas van geheimzinnig heid. Bij de solisten was weer de befaamde bas Herman Scheij. Met de uitdruk- kingsrijke en door bezielde stemklank uitmuntende vertolking van de Christus- partij, leverde deze eminente zanger, die in de komende novembermaand éénen tachtig jaar hoopt te worden, een waar lijk unieke prestatie. Zijn stem lijkt onverslijtbaar en zijn techniek is fabu leus. HEEMSKERK. Het eerste elftal van de St. Franciscusschool heeft gister middag het Heemskerkse schoolvoetbal- toernooi in zijn voordeel beslist. Na een buitengewoon spannende finalepartij wisten de scholieren het team van De Vlinderschool met strafschoppen te ver slaan. Onder grote belangstelling over handigde Telstar-speler Fred Bischot het kampioensteam de schoolvoetbaltrofee 1976. mede de sopraan Christine Harvey, een zangeres met een fraaie stem, waarvan zij de klank soms te veel in een operas- feer bracht. Aan de voortreffelijke zan geres Elise Galama waren weer de voor haar sonore, kernachtige altstem be stemde aria’s toevertrouwd. Arjan Blan- kens voordracht van de evangelistpartij muntte uit door bewogenheid, hetgeen eveneens gezegd kan worden van de tenor Gerard Honig, wiens stemklank daarvan de reflex gaf. De jonge bas Wout Oosterkamp heeft met zijn mooie stem goed werk gele verd, behoudens de onrust in de nuance ring, die wel eens nadelig bleek voor de fende realiteit geworden zijn en waarin een andere factor mee gaat spreken dan alleen de muzikale essentie. Die muzikale essentie had bij deze uitvoering voor wat het inleidingskoor en het slotkoor van het eerste deel betrof, wat groter aandacht kunnen krijgen, wat minder moeten ondergaan in de massaliteit, welke de dirigent blijkbaar heeft willen laten domineren. Voor zover ik deze uitvoering heb kunnen bij wonen, heb ik met instem ming geluisterd naar de voordracht van de koralen, waarvoor de muzikale zorg inderdaad een voldoening gevende wer kelijkheid tot stand bracht. De zangeres sen en zangers van het omvangrijke oratoriumkoor zongen met de ver trouwdheid, die een langdurige routine geeft. Het kinderkoor, gevormd door leerlingen van de Sint-Jozef school uit Heemskerk en de Creutzbergschool uit IJmuiden werkte dapper met het grote koor mee bij het inleidings- en slotkoor van het eerste deel en ook voor de versterking van de melodie van een der koralen. Hoe vast de gebondenheid van het koor aan Wiesehahns interpretatietrant geworden is en hoe scherp deze opvat ting ingeslepen is door de jarenlange praktijk is opnieuw gebleken bij de uitvoering, die vrijdagavond gegeven werd, weer in de vertrouwde Nieuwe Kerk aan de Kanaalstraat in IJmuiden. welke weer tot de laatste beschikbare plaats bezet was. Bewoners, personeel, bestuur en directie van het Heemskerkse bejaardentehuis „St. Agnes” hebben gistermiddag met weemoed afscheid genomen van het hoofd van de afdeling verpleging en verzorging, mevrouw A. Rebers-Opde- noordt. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd gaat zij het bejaardentehuis na zeveneneenhalf jaar verlaten. Tijdens de besloten afscheidsreceptie lie ten de bewoners van huize Agnes er geen twijfel over bestaan, dat zij de geliefde hoofdverpleegkundige slechts node zien vertrekken. Namens de bewo ners en het personeel overhandigde de heer Vet aan mevrouw Rebers een luxe toerfiets (zie foto) en een fraaie planten bak. Talloze bloemstukken, veelal afkomstig van familieleden van in het tehuis wo nende bejaarden, onderstreepten nog maals hoeveel waardering er voor het werk en de persoon van de scheidende hoofdverpleegkundige in en om huize Agnes bestaat. Nadat velen tijdens de op deze huldiging volgende open receptie hun gevoelens van dankbaarheid tot uitdrukking had den gebracht, gaf directrice mevrouw D. C. de Bont ’S avonds in een afscheidsbij eenkomst met personeel en bestuur een korte karakterschets van mevrouw Re bers: „Een frêle vrouw, fysiek en psy-‘ chisch desondanks bijzonder sterk, die niet kapot was te krijgen en die door het personeel als „De Vliegende Hollan der” op handen werd gedragen." De St. Franciscusschool heeft de over winning niet cadeau gekregen. Na twee maal twintig minuten speeltijd was de stand nog steeds 0-0. Ook in de verlen ging (tweemaal zeveneneenhalve mi nuut) wisten beide teams niet tot scoren te komen. Strafschoppen moesten uitein delijk de beslissing brengen en daarin bleek de St. Franciscusschool gelukkiger dan De Vlinderschool. Voor de arbitrage tijdens de school- voetbalwedstrijden tekende onder meer een aantal leden van de scheidsrechters- vereniging IJmond. B. en W. van Heemskerk voelen niets voor de suggestie om het hoofdkantoor van Hoogovens naar Alkmaar te ver plaatsen. Zij wijzen erop, dat het beleid van Hoogovens er juist op is gericht om enerzijds de vraag naar lager geschoold personeel te beperken en anderzijds de aantrekkelijkheid van uitvoerende func ties te vergroten. Het verplaatsen van met name de kantoorfuncties naar Alk maar zou hier strijdig mee zijn. Boven dien wijzen zij er op, dat de overplaat sing strijdig zou zijn met het uitgangs punt van G.S. zelf, dat in de IJmond niet enkel de milieuvervuilende werk zaamheden zouden mogen doorgroeien en de meer milieuvriendelijke activitei ten verplaatst zouden worden. Ten aanzien van de mogelijkheden voor uitbreiding van Hoogovens volgt het college in het algemeen het stand punt van G.S. Het acht uitbreiding van Hoogovens tot een produktie van elf miljoen ton ruwstaal in principe niet onmogelijk. Maar dan zal wel aan een aantal voorwaarden moeten voldaan worden. Met name bij het verlenen van vergunningen voor de uitbreiding zullen stringente voorwaarden moeten worden gesteld om de verschillende milieugevol gen binnen aanvaardbare grenzen te houden. B. en W. zijn het met de commissie Boersma eens, dat het bijzonder moeilijk is om een duidelijke uitspraak te doen over de gevolgen van de voorgenomen uitbreiding van Hoogovens voor het mi lieu in het IJmondgebied. Zij zijn echter op basis van het rapport van de com missie Boersma van mening, dat als de problemen worden onderkend het moge lijk is om de uitbreidng van Hoogovens volgens het denkmodel te begeleiden op een wijze, waarbij de milieubelasting binnen aanvaardbare grenzen wordt ge houden. Daarbij wijzen zij op de belangrijke plaats van Hoogovens in zowel de natio nale, regionale als lokale economie. Niet uitbreiden houdt in, dat het produktieni- veau in de jaren tachtig zal gaan dalen en dat Hoogovens-Estel het huidige marktaandeel in de staalmarkt niet zal kunnen behouden. B. en W. van Heems kerk zijn ervan overtuigd, dat van de positie van Hoogovens op de wereld- staalmarkt zal afhangen in hoeverre het bedrijf als industriële motor binnen de IJmond zal kunnen blijven functioneren. En juist het vasthouden van deze situa tie vinden zij wenselijk nu de werkgele genheidssituatie reden tot bezorgdheid geeft. Het Heemskerks college is het met

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 7