Defensie van Aiax simpel weggespeeld Feyenoord I I Opvallende werklust T B U Joop Brand: ze wilden me in ’n kooitje stoppen ■fcl ■II nn F o Ijjji I 1 '';XlL 253MB 1 «il MAANDAG 5 APRIL 19 7 6 SPORT 11 II I O f o (Van onze sportredactie) Voortdurende druk Van Daele 1 DEVENTER Johnny Oude Wesselink had er zaterdagavond geen behoefte aan om de hete brij heen te draaien. Na het doelpunt loze gelijkspel tegen het bezoeken de Telstar heerste er toch een wat katterige stemming bij de thuis club. Trainer Leo Beenhakker, nog geen jaar in functie bij de Eagles, was door de Deventer voetbalclub een paar dagen van tevoren van zijn verplichtingen ontheven. Een noodmaatregel die niet alleen bij clubs in de degredatiezone wordt getroffen. Het beoogde schokeffect moet de spelersgroep dan de ernst van de situatie bewust doen wor den. I Ilia (Van onze sportredactie) ALKMAAR-HAARLEM. ,.Ik heb drie jaar heerlijk gewerkt bij AZ, dat doe ik nu nog. Van ruzie met Klaas Molenaar is ook helemaal geen sprake, maar er zijn mensen die invloed op hem hebben. Die hebben langere tongen dan ik, die likken beter. Bij mij is veel te koop, maar niet alles. Als ik bij AZ zou zijn ge bleven, had ik een stukje van mijn persoonlijkheid moeten prijsgeven. Ik ben niet als ande re trainers die hier vóór mij waren’’. '/’J I «Ml I- 1 de SPORTIEF RINUS MICHELS i4j (Van onze sportredactie) mijn naam. Ik ben echt niet ijdel, ik wel in het nog grotere werk. Ik H 3 Jaap van der Leek, secretaris van onthouden. Gelukkig Telstar pakte punt bij sterker Eagles Weer trainers eruit •t J L- TT „Na die heerlijke pot tegen Den Haag riepen tienduizend toeschouwers financiële winst. Waar toch weer aanko pen tegenover moeten komen te staan, zeker als de Eagles hun plaats in de hoogste voetbalafdeling behouden. Ajax verloor dan ook grotendeels de slag cp het middenveld, waar Wim Jan- Toch was die analyse van Rinus Mi chels niet meer dan de halve waarheid. Inderdaad kreeg Ajax in het laatste kwartier van de eerste helft droomkan- sen, Willy Kreuz en Theo de Jong voort durend assistentie kregen van de uiterst actieve Rijsbergen en de herhaaldelijk opkomende vleugelverdedigers Schneider en Vos. Dertig seconden voor het rustsignaal sloeg Feyenoord even simpel als onver wacht terug: Wim Jansen trok de bal voor het doel en de door de teleurstel lende Ruud Krol losgelaten Vreijsen kon vallend raak koppen: 1-1. Wim van Hanegem als toeschouwer by Feyenoo*d-Ajax, in gesprek met zijn ad viseur Cor Coster. Er was weer volop belangstelling voor „de Kromme’’. Van daag, maandag, gaat een PEC-delegatie naar Rotterdam om te praten over een trans)er ■■■- E tn te En wat gebeurt? Het bedreigde Go Ahead Eagles komt in een thuisduel niet verder dan een schamele 0-0 tegen Tel star, toch geen formatie die dit seizoen de sterren van de hemel speelt. Oude Wesselink: „Bij ons zijn in vrij korte tijd Hughes, Kraay. Notermans en Been hakker verdwenen. Dat zijn toch niet allemaal slechte trainers? Dat gelooft niemand. Bovendien zegt iedereen steeds van Go Ahead dat we zulk leuk materi aal hebben. En toch staan we nu al jaren tegen degradtie te knokken. Nee, de spelersgroep zal bij zich zelf te rade moeten gaan om in volgende seizoenen niet op hetzelfde pad terecht te komen." het vandaag wel. We wisten wat ons te wachten stond: Feyenoord wilde immers wraak voor die 6-0 nederlaag in Am sterdam. Maar door hun pressievoetbal kregen wij met onze counters de betere kansen Terecht kwamen we daarom met en toen had Ajax beslissend kunnen toeslaan, zoveel kansen kregen we. Maar in plaats van 2-0 of 3-0 werd het 1-1 op slag van rust. Een alleen door dat pitten, dat stomme pitten”. In het bijzonder in het eerste kwartier na rust ging Eagles stormachtig tekeer, fel aangemoedigd door de 5500 toeschou wers die kennelijk meer durfden schreeuwen toen de duisternis was inge- De reactie van oefenmeester Joop Brand na de bekendmaking zondag middag dat werkgever AZ en hij na dit seizoen uit elkaar zullen gaan. Na een periode vol geruchten dat Brand de Alkmaarse voetbalstichting voor tijdig zou verlaten zijn contract loopt tot en met juni 1977 dus toch een breuk tussen de trainer en de club die door hem naar de vijfde plaats in de eredivisie werd gebracht. Juist nu AZ voor de sprong naar de top van de eredivisie staat, vertrekt de man die door Klaas Molenaar „een heel goede trainer” wordt genoemd. Kraay ging weg bij Ajax, Brom bij FSC, Rab bij Utrecht, Van Baaren bij Vlaardingen, Brzezanczyk bij Feye noord, Rosenburg en Bouma verlaten Cambuur, Steegman gaat weg bij Sparta, Beenhakker is verdwenen bij Go Ahead Eagles, Boskov ruilde Den Haag voor Feyenoord terwijl het nog onzeker is of Michels en De Visser hun clubs trouw blijven. „Eigen stomme schuld”, voegde Rinus Michels daar zo ongeveer aan toe, want hij liet grimmig weten: „Als je uitge speeld wordt door ongrijpbare aanval- spatronen van de tegenstander en zo een paar goals om je oren krijgt, houdt alles op. Maar wat Ajax hier af en toe presenteerde, was puur dilettantisme”. sen, omdat het geschrokken Feyenoord na het doelpunt van Ajax zó gretig en furieus in de anval ging, dat de Am sterdammers in de counters soms met twee aanvallers tegenover één verdedi ger kwamen te staan. Maar schitterend redde Treytel op loeiharde schoten van Geels en Arnesen. Een geladen Feye noord had echter in de eerste 20 minu ten van de wedstrijd volkomen gedomi neerd en Kreuz, Kristensen en vooral Theo de Jong waren toen enkele malen zeer dicht bij een doelpunt. „Ja wat wil je”, reageerde Joop Cas- tenmiller. „De jongens wilden wel weer eens geld verdienen”. Een verweer zon der veel grond zoals de Haagse oefen meester na enig doorvragen liet blijken. De vrees te verliezen was de belangrijk ste réden om in het laatste kwartier de opbouw te vergeten. Immers, anders dan jaren het geval was is Telstar na een zwakke reeks wedstrijden ook in de bedreigde hoek gekomen. Een plaats in de middenmoot op de ranglijst is erg bedriegelijk want de afstand met de een na laatste ploeg bedroeg tot zaterdag niet meer dan vijf punten. Waarbij de gelukkige winst op de Graafschap verle den week nog wel vermeld mag worden. De rest was een formaliteit en de penalty die Wim Suurbier in een recht streeks duel met Kristensen veroorzaak te, was aan geen twijfel onderhevig: Suurbier stopte de bal gewoon met de hand. Nico Jansen voltrok het vonnis: 4- 1. Het begin van de feestvreugde voor de Feyenoorders. Martin PIETER MUL genoten (links Jansen, rechts Kreuz) uitbundig bejubeld. Links Vreysen heeft de gelijkmaker gescoord en wordt door ploeg de verslagen Ajax-keeper Piet Schrijvers, rechts Ruud Krol. De lijst van clubs in het betaalde voetbal die afscheid nemen van hun oefenmeester is dit weekend weer gegroeid. Joop Brand gaat voortijdig weg bij AZ terwijl Vitesse Jan de Bouter op staande voet heeft ontsla gen. Volgens het bestuur van de Arn hemse club heeft De Bouter zich niet aan afspraken op het technische vlak gehouden. De Bouter had al bekend Zaterdagavond moest de ploeg daartoe de eerste stap zetten. Negentig minuten lang bleek de thuisclub tot werken be reid maar het geluk was op de timid van Telstar. De formatie van Joop Casten- miller stond eigenlijk voortdurend onder druk zonder het hoofd daarbij te verlie zen. Met name de geroutineerde verdedi ging van de Velsenaren sleepte het kost bare punt in de wacht. Duidelijk was uit zijn woorden op te maken dat hij alleen nog maar bij de eens zo gevreesd^ Europa-Cuphouder wil blijven als Ajax bereid is vitale aanko pen te doen Jaap van der Leek, secretaris van de WON, bevestigde het aandeel van zijn organisatie bij het overleg tussen S Brand en AZ. Verder wenst de Til- burger zich van ieder commentaar te I onthouden. maar dat streelde me toch wel. Net als die overwinning op Boskov (de coach van de Hagenaars, die zoals bekend naar Feijenoord gaat - red.) me veel deed. Boskov wilde me niet eens een hand geven. De spelers van AZ wilden ook dat ik bleef. Bel de aanvoerder maar als je me niet ge looft. Ik weet zeker dat er bij AZ gisteren een paar mensen waren die pijn hadden, maar daar hoor ik niet bij.” Met daarbij de aantekening dat Tel star in het laatste kwartier een volstrekt negatieve instelling vertoonde. Elke aan val van Eagles eindigde met een forse trap van een Velser-verdediger. Een knal in de ruimte met de uitsluitende bedoeling tijd te winnen. Het verlies tegen PSV was bijna onaf wendbaar ingecalculeerd, maar eerder dit seizoen had Ajax in Amsterdam nog met 6-0 gewonnen van Feyenoord en dus voelde Ajax zich allerminst infe rieur aan de Rotterdamse formatie, die nog wel moest opereren zonder zijn grillige middenvelder Willem van Hane gem, die voor vier wedstrijden is ge schorst. Daarom ervoeren de Ajacieden deze 4-1 -afgang op Rotterdams grond gebied wel als een vernedering. Een nerveus lachende Wim Suurbier daaro ver: „Dit Feyenoord heeft natuurlijk óók de klasse niet van PSV en dan krijg je wel een mentale dreun als je hier zó afgaat”. Woorden die identiek zijn aan die enkele weken terug gesproken werden na het ontslag van Brzezanczyk bij Fey enoord. In vroeger tijden heeft de De venter club, vaak door financiële moei lijkheden gedwongen, al heel wat jong voetbaltalent afgestoten. De geschiedenis herhaalt zich want Oude Wesselink en zijn makkers weten al geruime tijd dat de spelersgroep, die aan het falen schuld heeft, volgend seizoen aanzienlijk veran derd zal zijn. De transfers van Arntz (naar AZ) en Van Deinsen naar Feye noord) tekenen voor het grootste voet bal verlies en tegelijk voor een grootse Maar zoals Castenmiller terecht stelde, dat geluk heeft zich ook dikwijls genoeg tegen zijn elftal gekeerd. Nu is kenne lijk een wending gekomen want diezelf de factor redde in Deventer het ene puntje voor de Velser equipe. vallen. Hoogtepunt van dat offensief was een knal van Rettkowski tegen de paal. De Duitse middenvelder van Eagles kopte kort daarna hard in maar een Velser-verdediger redde met het lichaam vóór de duikende Van der Meeren. Rechterspits Eddie Bakker had een goeie kans maar hij speelde de bal te ver voor zich uit. Jan van Deinsen, hij ontdeed zich vaak van „klever” Driesen, leverde een puntgave voorzet af. Voor het verla ten doel was echter geen medespeler om te scoren. Die vastberadenheid van Michels is niet verbazingwekkend nu zijn ramme lende formatie tweemaal achtereen door de beide Nederlandse grootmachten werd ontluisterd: eerst vorige week met 3-1 op eigen Amsterdamse bodem door PSV en nu door de Rotterdammers met „Kijk, ik ben bereid alles voor een club te doen. Vierentwintig uur per dag als het moet. Dat is ook gebeurd en dat zal ik blijven doen. Ik weet zeker dat AZ volgend seizoen de doorstoot gaat maken. Twee jaar heb ik heerlijk gewerkt, nogmaals, maar daarna is er iets gebeurd. Ze wilden mij in een kooitje stoppen en dat kan Tweemaal ontkwam Telstar in die eerste speelhelft aan een doeltreffende kopbal van lange Joop. De eerste keer stuitte het leer op de lat en daarna trof een kopstoot de paal terwijl Van der Meeren al geslagen was. Voedingsbron voor de Deventer aanvallen was Peter Arntz die de van Fens genoten vrijheid goed benutte. Een verbitterde Rinus Michels: „Ik begrijp van de normen van arbiter Cor- ver niets. In dat duel maakten beide spelers een overtreding. Dan geef je geen penalty. Als hij dat wel doet, dan moet hij ook een strafschop geven aan Geels, die onderuit werd gelopen door Rijsbergen”. gemaakt zijn contract niet te verlen gen. In zijn plaats was Henk Wul- lems al aangetrokken die zo wordt verwacht, nu onmiddellijk bij Arnhemmers in dienst zal treden. „DILETTANTISME” Telstar verwierf zich nauwelijks een uitgespeelde kans. Alleen een fraaie combinatie via Jonker. Bisschot en weer Jonker leverde Spijkerman problemen op. De voorzet stuitte op vóór de vallen de Eagles-doelman maar Van Kooten kon niet bij de bal. Ayre (ingepakt door Wamas) schoot naast na een combinatie van Stout, Fens en Van Kooten. Driesen en Bischot konden zich maar zelden aan aanvallen wijden omdat respectievelijk Van Deinsen en Bakker te gevaarlijke aanvallers waren. Van Kooten en Stout kwamen er in offensieve zin niet aan te pas. Telstar wist niet beter dan hopen op een misverstand in de Eagles-verde- diging. Begrijpelijk want met name laat ste man Stef Walbeek veroorloofde zich wat slordigheden. Onthutsend duidelijk kwam na rust aan het licht hoe kwetsbaar het centrum van de Amsterdammers was. Opnieuw simpel werd de Amsterdamse verdedi ging in de 14de minuut na rust wegge speeld. Wim Jansen bereikte Schneider op rechts en uit diens voorzet knalde Nico Jansen ineens raak: 2-1. De „gena deklap”, zoals Rinus Michels het later noemde, was uiterst omstreden. De onaf scheidelijke Dusbaba en Nico Jansen begonnen, duwend tegen elkaar, al bui ten het strafschopgebied aan een kracht meting. In het penaltygebied dreigde Ni co Jansen alleen voor Schrijvers te ko men en Dusbaba trok de robuuste Feye- noord-spits toen aan het shirt. Penalty, besliste scheidsrechter Corver en Vreij sen schoot raak: 3-1. Interim-trainer Ad Zonderland con cludeerde dan ook: „Het grote winstpunt van deze wedstrijd is, dat iereeen weer bereid was verschrikkelijk hard te vech ten en dat iedereen het vuile werk voor een ander wilde opknappen”. Toch kon ook dit Feyenoord fouten maken. Bij de treffer van Ajax begon het al met missers op het middenveld en toen Ar nesen met Suurbier op rechts opkwam en Suurbier de voorzet lanceerde, was Van de Korput noch Rijsbergen ter plekke en gleed Kreuz fataal uit, waar door Geels gemakkelijk kon scoren: 0-1. /F Illy :zz Het aantal oefenmeesters dat dit voetbalseizoen bij hun club is wegge gaan. al dan niet na een conflict, is respectabel. Om een greep te doen: Opmerkelijk bij dit alles was dat de afwezigheid van Willem van Hanegem eerder een versterking dan een verzwak king leek. Bondscoach George Knobel, natuurlijk aanwezig, zei het zo: „De andere Feyenoorders speelden nu meer hun eigen spel, waren sterker en be heersten het middenveld. Vooral Wim Jansen w’as van absolute wereldklasse. Hij stond aan de basis van twee doel punten en speelde met het loopvermogen en de energie van een speler va.n 20 jaar”. Over zijn toekomst na dit derde AZ^jaar: „Misschien ga ik naar een derdeklas-clubje, maar misschien stap j ik wel in het nog grotere werk. Ik heb bovendien mijn baan als leraar q aan het CIOS, dat is zalig. Frappant vind ik wel, dat ik onmiddellijk na het bekend worden van mijn vertrek aanbiedingen van andere verenigin gen heb gehad. Zo te horen zijn er mogelijkheden genoeg.” niet, want ik ben een vogel die wil vliegen. Ik ben opgegroeid bij Xerxes aan de Wilgenlaan en je weet dat een twijg van een wilg lang buigt, maar niet breekt. Zo ben ik ook en op het laatst zwiept de twijg hard terug.” „Ga maar na waarom mannen als Kohn, Boskov en Michels weigeren hier trainer te worden. Meer wil ik er niet over zeggen. Dat heb ik met Klaas Molenaar afgesproken. Waar schijnlijk maandagavond komt er een slotcommuniqué, dat is opgesteld in overleg met de WON (Vereniging van Oefenmeesters in Nederland). Die gaat ermee akkoord dat de zaak op deze manier wordt afgewikkeld.” Hoe groot de desillusie was, illustreer de hij met de woorden: „Als Ajax ooit een kans heeft gehad om hier in het Feyenoordstadion de wedstrijd al in de eerste 45 minuten te beslissen, dan was ROTTERDAM. Zo langzamerhand is Ajax zo diep in het moeras van de middelmatigheid weggezonken, dat een duidelijk gedesillusioneerde Rinus Mi chels zondagmiddag het optreden van de voormalige topclub bestempelde met d - lettantisme”. Met de beschamende ne derlaag (4-1). die de Amsterdammers leden in het Feyenoordstadion, werd dan ook het laatste greintje twijfel wel weg genomen: Michels zelf is er heilig van overtuigd, dat Ajax met het beschikbare spelersmateriaal onmogelijk opnieuw kan uitgroeien tot een Europese top- ploeg. Na die vijftien minuten vielen de Deventenaren terug in het te rustige patroon van voor de pauze. Te vaak leek ook toen de enige oplossing de bal hoog naar spits Joop van Daele te sturen. Fred André en keeper Paul van der Meeren bleven de uitgeleende Feye- noorder echter meestal de baas. 1 1 ""S L.' w Br

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11