KRITIEK IS VAAK VOOR PRODUCENTEN VERWARREND Federatie Nederlandse Vakbeweging: Engeland gokt op flinke produktiviteitsstijging Sadat praat geld los in Italië grondstoffenkwestie Staalbedrijven vragen voor hun tak beleidscommissie Broodbezorging aan huis daalt sterk MMMBGELD Philips van Arabische Kamer achter uitbreiding van WWV Licht op groen voor nieuwbouw Tweede Kamer zwarte lijst I „Fusieplan Heineken 99 MARKETING-DIRECTEUR MR. TABAKSBLAT OP BIJEENKOMST VERPAKKINGSCENTRUM: Interessant werk in een klein team ■■■I WOENSDAG 7 APRIL 1976 ECONOMIE 17 INDUSTRIEBOND NVV: 99 HOOGOVENS UMUIDEN Tegenstrijdig (ADVERTENTIE) aldus d Prijscompensatie handhaven regeringsvoorstellen (Vervolg van pag. 1) 1 was: „Hoe kan de producent inspelen op de behoeften van de consument en hoe maakt de consument die behoeften ken baar”. grondig onderzoek moeten vooraf gaan, maar ook als er geen absolute zekerheid bestaat over de toekomstige ontwikke lingen, moeten er beslissingen worden genomen. Die mogen dan uitgaan van een „wijze voorzorg” en dus een soort risicobeperkend karakter dragen. (Vervolg van pagina 4) Volgens de Federatie Nederlandse Vakbeweging moet wellicht niet eerdere verzwaring van de belas ting- en premiedruk in de lonen worden gecompenseerd als ten min ste wordt erkend dat de collectieve voorzieningen ook deel uitmaken van de individuele welvaart van de werknemer. Het beginsel van de prijscompensatie moet wel worden gehandhaafd, vindt de FNV. Bijstel ling zou kunnen worden gevonden door de prijscompensatie voor dit jaar op jaarbasis toe te passen in plaats van op halfjaarlijkse basis. Dan zou bij het begin van de nieuwe contracten een prijscompensatie moeten worden gegeven (bijvoorbeeld per 1 ja nuari 1977), die een jaar bestrijkt. Het gaat dan over de periode oktober 1975- oktober 1976. Omdat de FNV geen koop- ROME (DPA). Italië zal Egypte een krediet van 40 miljoen dollar geven en 50.000 ton graan leveren, aldus is na een gesprek van een uur tussen de Egypti sche president, Sadat, en de Italiaanse premier, Aldo Moro. gisteren in Rome bekendgemaakt. ties, van vakverenigingen, bepaalde secties de overheden, enzovoort. De Britse minister van Financiën Healy kan, ondanks de donkere wolken op eco nomisch gebied, toch nog een joviaal ge baar maken. Hoogovens heeft dat werk in ploegendienst voor mannen tot 45 jaar. Zoekt u een goedbetaalde baan met doorgroeimogelijkheden en uitstekende sociale voorzieningen? Bel dan 02510 - 94000 of schrijf (zonder postzegel) naar Hoogovens, Antwoordnummer 94000, IJmuiden. Hoogovens behoort tot 1 het ESTEL-concern 1 15 Drie leden van de raad van bestuur van Heineken hebben maandag de vak bonden sumier op de hoogte ge- UTRECHT (ANP) De voedingsbonden van NVV en NKV vrezen dat het binnen enkele jaren gedaan is met de verkoop van brood aan huis. In septem ber 1974 waren er nog 4.000 broodverkopers in loondienst, momenteel hebben nog slechts 2500 mensen in deze sector hun broodwinning. Nu was er onder de broodverkopers een aantal met slechts een gedeeltelijke dagtaak, maar al met al kan volgens de voedingsbonden worden gesproken van één min of meer geruisloos verlies van 1000 arbeidsplaatsen in anderhalf jaar ttfd. De heer H. Wieringa, voorzitter van de vaste Kamercommissie voor Economi sche Zaken, zei in een voorlopig com mentaar „het idee niet verwerpelijk te Het Italiaanse persbureau Ansa meld de dat Italië zal meewerken aan de wederopbouw van de Egyptische spoor wegen die door de oorlog vernield zijn. De directeur van het bedrijf Kloos Kinderdijk, de heer Van der Steen, zegt over dit onderwerp: „Nederhorst-staal is een structureel probleem (de overcapaci teit), dat wordt versterkt door conjunc turele problemen. Als Nederhorst nu dicht gaat, dan heeft Kloos-Kinderdijk nu en morgen minder problemen. Maar op langere termijn kan dat, wat nu Nederhorst treft, Kloos-Kinderdijk over komen, als de conjuncturele situatie niet verbetert”, aldus de heer Van der Steen. Een woordvoerder van Economische Zaken zei „dat Economische Zaken geen voorkeur heeft voor welk bedrijf dan ook, als de werkgeiegenneid voor zoveel mogelijk mensen nu en in de toekomst wordt gegarandeerd. Dit betekent, dat de bedrijven die Nederhorst met overheids- instemming over gaan nemen, goed ge zond moeten zijn en een goed marktaan deel moeten bezitten en moeten weten in welke marktrichting er moet worden gewerkt”. DEN HAAG (ANP) De kritiek op hun produkt is voor de producenten een bron van verwarring. Er zijn twee soor ten kritiek en zij lopen dooreen: maat schappijkritiek en uitwasbestrijding. De kritiek van de kant van de consumente norganisaties gaat uit van een gewenste consumptievrijheid en de andere vorm van kritiek. De maatschappijkritiek, be treft juist de consumptievrijheid zelf. Het is voor de producent zaak deze twee stromingen goed uit elkaar te houden. Sprekende over verpakking zei mevr. Fransen dat over het geheel genomen de fabrikanten tegenwoordig beter voldoen aan de eisen, dat de verpakking functio neel, doelmatig en handig voor de ge bruikers moet zijn, geen ondoorzichtige gezondheids- of veiligheidsriciso’s moet meebrengen en dat zij niet door haar uiterlijk (grootte, vorm en opdruk) een misleidende indruk over het produkt moet geven. De situatie is echter nog zeker niet opperbest. DEN HAAG (ANP). De VVD is er niet in geslaagd de plannen tot nieuw bouw van de Tweede Kamer uitgesteld te krijgen. De motie van de liberale woordvoerster Kappeyne v. d. Coppello, waarin op uitstel werd aangedrongen, werd gisteren verworpen, waardoor nu het licht voor de nieuwbouw op groen is komen te staan. Voor deze motie stem den de fracties van de VVD, met uitzon dering van het lid De Beer, CPN, DS’70, Boerenpartij en de leden De Gaay Fort man (PPR) en Imkamp (D’66). De minister schatte de groei van het Britse bruto nationaal produkt voor de komende twaalf maanden op ongever 3,5 percent en die van de export op negen KAIRO (UPI). Het Arabische bu reau voor de boycot van Israel heeft vorige week enkele bedrijven, waaron der Philips, geschrapt van de „zwarte lijst”. Dit bureau houdt een lijst bij van bedrijven die handel drijven met Israel die ten goede komt aan de Israëlische defensie, of Economie. LONDEN (ANP). De inflatie blijft staatsvijand nummer één voor Groot- Brittannië. Dat is de boodschap die de minister van financën, Denis Healey, gisteren heeft gegeven bij de indiening van zijn begroting in het Lagerhuis. Hij sloot invoerbeperkingn op grote schaal uit als middel om uit de grote economi sche moeiijkheden te komen, maar zei dat de regering zeer wel selectief de invoer aan bonden zal leggen Is dat nodig mocht blijken. De directrice van de Consumenten bond, mevrouw drs. A. G. Fransen, zei in haar inleiding, dat naar het oordeel der consumentenorganisaties de overheid bepaalde beslissingen zal moeten nemen, die voor alle producenten gelden. Want noch de consument noch de producent is in staat tot het doen van de keuzen, die rekening houden met onder meer milieu, eindigheid van energie en grondstoffen. Aan die beslissingen van de overheid zal AMSTERDAM (ANP). De advies- koersen (aan- en verkoopprijzen) voor buitenlands bankpapier luiden: Ameri kaanse dollar 2,65-2,75; Engelse pond 4,90-5,20; Belgische fr. (100) 6,43-6,73; Duitse mark (100) 104,50-107,50; Ital. lire (10.000) 28,75-32,75; Portugese esc. (100) 7,20-9,20; Canadese dollar 2,68-2,78; Franse fr. (100) 56,50-59,50; Zwitserse fr. (100) 104,75-107,75; Zweedse kroon (100) 59,25-62,25; Noorse kroon (100) 47,25- 50,25; Deense kroon (100) 43,00-46,00; Oostenr. sch. (100) 14,64-14,94; Spaanse pes. (100) 3,86-4,16; Griekse drachme (100) 7,20-8,45; Finse mark (100) 68,25- 71,25; Joegosl. dinar (100) 13,50-16.00. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren met grote meerderheid de plannen van staatssecretaris Mertens goedgekeurd, om de uitkeringen volgens de Wet Werkloosheidsvoorziening te ver lengen. Dat betekent dat oudere werkne mers (vanaf 57,5 jaar) die werkloos wor den, tot hun 65e jaar een uitkering volgens de WWV kunnen krijgen. Tot nog toe moesten zij na 2,5 jaar naar de bijstand. De heer J. H. Wienen, regionaal voor zitter van de Unie BLHP in Noord- Holland, zegt dat Heineken door deze methodiek van vroege publikatie „als grote broer de kleine broer Bols willig probeert te maken”. Hij wijst erop, dat de plannen tot overneming nog voor tachtig percent eenzijdig zijn: „Heineken begint een vrijage terwijl de juffrouw nog maar nauwelijks geknipoogd heeft”. Daarbij stelt hij het wel op prijs dat de vakbeweging zeer tijdig is ingelicht. Volgens de heer Wienen zijn in dit prille stadium van besprekingen de ge volgen voor de werkgelegenheid nog niet aan de orde geweest. Hij gelooft wel dat Heineken en Bols elkaar op het gebied van gedistilleerd goed kunnen aanvul len: Bols heeft een vrij hieuwe distil leerderij in Nieuw-Vennep met een overcapaciteit, terwijl Coebergh (Heine ken) in Schiedam de vraag naar gedistil leerd niet aankan. Wienen wil dan ook met klem het mogelijk verdwijnen van arbeidsplaatsen ontzenuwen: „In de ge sprekken is geen enkele aanwijzing dat De Jong zegt dat er daarom twee alternatieven waren voor Heineken: zelf een branderij in orde maken in het distributiecentrum in Bullewijk in Am sterdam (Heineken zou op 16 februari aan het gemeentebestuur hebben laten weten dat het zijn gedistilleerd daar wil concentreren) of Bols overnemen, zodat de toelevering van grondstoffen gewaar borgd blijft. zoals men uit het jaarrapport overheids beleid consumentenaangelegenheden 1974/75 kan opmaken. Het zou wel eens zo kunnen zijn, dat een betere definitie van het consumptiebeleid een voordeel voor het bedrijfsleven is, aldus mr Tabaksblat. Met hun brief trachten de vier bedrij ven het contact met Economische Zaken te herstellen. Volgens de heer J. H. Dickhoff, directeur van de HCG in Lei den was het laatste contact in februari ten kantore van Economische Zaken. Volgens de heer A. H. J. Otto, directeur van Vlaardingen Oost willen de vier genoemde staalbedrijven nog steeds op voet van gelijkheid participeren met De Groot Constructies BV en Hollandia- Lubbers in de staalpoot van Nederhorst, maar, zo zei hij: „Wij weten nu niet waar deze gelijkheid uit bestaat. Wij zijn niet op de hoogte van de plannen van Hollandia-Lubbers en De Groot. Maar het Nederhorst-probleem moet met gezien worden als een op zich zelf staand probleem. Wij willen een aanpak van de hele staalbranche, waardoor de overcapaciteit in de staalbranche kan worden opgelost”. vinden”. Het fractiestandpunt van de PvdA over dit voorstel wilde hij pas morgen tijdens het debat geven. Wat het minimumloon betreft, meent de FNV dat dit jaar een fors verschil dreigt te ontstaan tussen de ontwikke ling van de zogenaamde regelingslonen (gemiddelde cao-lonen) en die van het minimumloon. Als gevolg van de wette lijke koppeling is per 1 januari het minumumloon met 7,1 percent verhoogd. Per 1 juli wordt een verhoging van ongeveer 4,5 percent verwacht. steld van dc plannen. Op die bijeen komst zou zijn meegedeeld, aldus een vakbondsbestuurder, dat Bols in eerste instantie, tijdens een officieel gesprek met Heineken, afwijzend zou hebben gereageerd. Maar bij informele contac ten zou Bols zich minder onwelwillend hebben opgesteld. Wegens afwezigheid van een bestuurder van Bols zouden verdere besprekingen na 14 april plaats vinden, maar gezien de beursspeculaties wordt verder overleg nu eerder ver wacht. voor de handhaven, verkreeg geen meerderheid. De motie kreeg de steun van VVD, CPN, DS’70, Boerenpartij, negen leden van de PvdA-fractie en de leden De Gaay Fort man (PPR) en Imkamp (D’66). De Kamer besloot het pand Plein no. 1, het vroegere ministerie van Koloniën, te reserveren als uitwijkmogelijkheid tijdens de verbouwing die volgens minis ter Gruijters in 1981 kan worden aanbe steed. Alleen CPN en Boerenpartij te kenden hiertegen verzet aan. Het pro gram van eisen voor de huisvesting van de Kamer werd goedgekeurd. CPN, DS’70, Imkamp, De Beer en de Boeren partij konden hun stem er niet aan geven. Op die manier kan de verhoging per 1 januari 1977 in beginsel niet meer be dragen dan de loonsverhoging per medio 1976. Dat geldt ook voor de sociale uitkeringen als aow en aww, die in beginsel ook zijn gekoppeld aan de ont wikkeling van het netto-minimumloon. De FVN vraagt zich af of per 1 juli de stijging van het minumumloon gelijk zou moeten zijn aan de loonsverhoging in de cao’s per 1 juli. Dan zou per 1 januari 1977 het minu mumloon moeten worden verhoogd met de stijging van de lonen tussen oktober 1975 en oktober 1976, met aftrek van de verhoging per 1 juli 1976. Hiermee wordt dit loon dus ook onderworpen aan een nadere verrekening, evenals met de prijscompensatie op de lonen in het algemeen zou kunnen gebeuren. Behalve Philips zijn ook de Roemeen se luchtvaartmaatschappij Tarom, Bri tish Leyland, een Skandinavische tapij- tenfabriek, de Japanse textielfabriek Ataca en de Zwitserse fabriek voor bouwmateriaal „Sica” van de lijst ge schrapt. dit aan de orde komt”. De heer N. de Jong, onderhandelaar van de Industriebond NVV bij Heineken, heeft het gevoel dat de overneming- splannen vooral een stoeipartij zijn om de grondstoffen: de mouterij-branderij De Koning in Schiedam is van Bols en levert ook aan Heineken. Nu zijn er volgens De Jong geruchten dat het bui tenland (Allied Breweries) aast op Bols, en dan zou Heineken zijn grondstoffen leverancier kwijt zijn. De andere grote grondstoffenleveraneier voor gedistil leerd is Gist-Brocades en die levert aan Henkes, een zelfstandige distilleerderij, aldus De Jong. Volgens hem wil Heine ken daar niet naar toe, omdat dit een verouderd bedrijf zou zijn. Alle ingediende amendementen van de CPN werden verworpen. Zij betroffen onder meer het verlengen van de terug werkende kracht (tot 1 jan. ’73 i.p.v. 1 jan. ’75). het optrekken van de uitkerin gen tot 80 percent van het laatstge noemde loon en het in de WWV opnemen van de werkende vrouw die geen kost winner is. Verworpen werd ook een motie van Drees (DS’70) die had voorgesteld om de uitbreiding van de WWV buiten de voor genomen bezuinigingsmaatregelen van de regering in de sociale sector te laten vallen- Voor die motie waren VVD. DS’70, PSP, CPN en Boeren. PvdA en de drie christen-democraten stemden tegen, omdat rij de motie voorbarig vinden. In 1969 vond nog 64 percent van de totale broodomzet via de huis-aan-huis- verkoop zijn weg naar de consument, vorig jaar was dat nog niet eens 20 percent. Aan deze ontwikkeling is niet alleen de hevige concurrentie van de supermarkten debet, ook de problemen met bezorging in flatgebouwen en het feit dat steeds meer vrouwen overdag van huis zijn, omdat ze een baan hebben, spelen daarbij een rol. Bovendien is de animo om broodbezorger te worden niet zo groot. Gezien de niet al te beste arbeidsvoorwaarden aldus de voedings bonden. De Stichting Herstructurering Broodbakkerij, die tot taak heeft de bakkers sector weer gezond te maken, heeft de bezorging aan huis onder de loep ge nomen via een aantal maatregelen maar die hebben tot nu toe volgens de vak bonden bitter weinig zoden aan de dijk gezet. Niet in de laatste plaats omdat de ondernemingen niet gedwongen kunnen worden om mee te werken aan reddingspogingen. De stichting bereidt momenteel een aantal nieuwe experimenten voor om de broodbezorging nieuw leven in te blazen. percent. Het is de bedoeling dat de werkloosheid thans 5,5 percent afneemt tot drie percent in 1979. Dat houdt in dat het BNP met 5,5 percent per jaar moet toenemen en de industrie- produktie met 8,5 percent per jaar. Een dergelijke groei is nog nimmer voorgeko men „maar is niet onmogelijk”. Healey legde er de nadruk op dat de Britse industrie het beter moet gaan doen. De Britse regering biedt een verlaging van inkomstenbelasting aan op voorwaar- de dat de vakbonden instemmen met een beperking van de loonsverhogingen tot drie percent per jaar. Volgens minis ter Healey is het de bedoeling vooral de lage en de middelmatige inkomens enigszins te verhogen. Als de vakbonden niet akkoord gaan met de beperking van de loonsverhogingen, ongeveer tweederde van wat nu is toegestaan, wordt het aanbod ingetrokken, aldus de minister. Aldus mr. M. Tabaksblat, marketing directeur van Lever-Sunlight in een in leiding, gisteren tijdens een landelijke bijeenkomst van het Nederlands Ver- pakkingscentrum, waarvan het motto Ook de VVD-motie die beoogde de bestaande, oude vergaderzaal als plaats openbare vergaderingen te UTRECHT (ANP). Vier staalbedrij ven, de Hollandse Constructie Groep, het havenbedrijf Vlaardingen-Oost, de ko ninklijke fabrieken Penn en Baudien en Kloos Kinderdijk hebben in een brief aan de vaste Kamercommissies voor Economische en Financiële Zaken ge vraagd of het niet mogelijk is te komen tot de oprichting van een beleidscom missie in de staalbranche. In deze be- M inister Healy erkende dat Groot-Brit- tannië nog een lange weg heeft af te leggen voordat het de inflatie in dezelfde mate onder de duim heeft als andere landen waar het op de wereldmarkt mee moet concurreren. Toch zijn algemene importbeperkingen volgens de minister niet het antwoord. Het herstel van de Britse economie moet zijns inziens wor den gegrond op uitbreiding van de export en vervanging van de import, dus niet op aanwakkering van de vraag. Hij gaf de waarschuwing dat een kettingreactie zal ontstaan als grote landen hun pro blemen proberen op te lossen ten koste van anderen. De hele wereld zal dan terecht komen in een economische crisis die gelijkenis vertoont met die van de jaren dertig. De consumentenorganisaties willen veelheid van aanbod en volledige con currentie, terwijl de andere critici uit gaan van de eindigheid der fysieke hulp bronnen, die gevolgen heeft voor het menselijk voortbestaan en de leefbaar heid. Deze laatste vorm van kritiek wil een ordening, die zelfs tot een minder adequate behoeftenbevrediging kan lei den. Alles bijeen betekent dit, dat de omgeving, waarbinnen de producent werkt, weinig doorzichtig voor hem is. Steeds meer zal de individuele producent of handelaar te maken krijgen met groepen, die partiële belangen beharti gen: actiegroepen, consumentenorganisa- krachtverlaging wil, moet er per 1 juli toch iets met de lonen gebeuren. Bij het bepalen van dit „voorschot” zouden be- lastinginvloeden en dergelijke buiten be schouwing kunnen worden gelaten. Wel moet er een zodanig bedrag wor den berekend dat men, althans om de laagst betaalden enige koopkrachtstij- ging te geven, zo dicht mogelijk blijft bij de gevolgen van prijsverhogingen die tot dan toe zijn opgetreden. Op die manier wordt de loonkostenstijging ge drukt en een bijdrage tot inflatiebestrij- ding geleverd. Tevens ontstaat een gun stiger uitgangspositie voor 1977, dat eveneens een moeilijk jaar dreigt te worden. Eventuele regeringsvoorstellen tot verlichtingen van premie- en belasting druk zullen nader in de vakbewegings- voorstellen worden begrepen. Daarbij zal worden bezien of de financiering daar van niet leidt tot een ongewenste aan tasting van de gemeenschapsvoorzienin gen of tot extra lasten op andere gebie den. „Maar het is nu nog te vroeg om met ingevulde cijfers te komen”., aldus FNV-voorzitter Kok. leidscommissie zou moeten worden deel genomen door de overheid, werkgevers en werknemers op dezelfde wijze als de bedoeling is met de beleidscommissie scheepsbouw. Deze groepen kunnen moeilijk vere nigbare of zelfs onderling tegenstrijdige eisen stellen. Een samenhangend beleid zal velen betrekkelijk onbevredigd laten. Een beleid, dat aan een partiële eis tegemoet wil komen heeft het risico alleen de betrokken belangenbehartiger tevreden te stellen. Het bedrijfsleven stelt zich definitief op in deze wat verwarrende situatie en dat komt hoofd zakelijk, doordat het niet in staat is de gestelde partiële eisen te toetsen aan wat maatschappelijk van het bedrijfsle ven wordt verwacht. Het is daarom wel prettig, dat de overheid zich bewust blij te worden van deze verschillende di mensies van de consumptieproblematiek. Minister Healey verklaarde dat de vakbonden voor juni aanstaande moeten lltn weten of ze met belastingverlaging in ruil voor beperking van loonsverho ging instemmen. Als ze dat doen gaan d« belastingverlagingen in met terugwer kende kracht tot 6 april. Om de verla gingen mogelijk te maken worden de accijnzen op sigaretten, benzine en alco holhoudende dranken verhoogd. Daar staat een verlaging van de hoge tarieven voor weeide-aitikelen ais kleurentele visie, stereo-apparatuur en boten tegen over.

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 17