Voorverkiezing in Wisconsin 24 Regering Cambodja treedt af 75 |aar »4l VVD Velsen protesteert tegen keuze voorhaven door eigen Kamerleden I 1. Vier doden op rijksweg bij Bodegraven G3 MAZDA „Teng is al zijn functies kwijt” Cronié jeugdiger dan ooit I DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN I I^KEUR B.V.>| KOOIJMAN „1 spaame 34-hoek damstraat tel320077 letters tekstborden-perspex-signs-vinyl Omwille van de schijn Het woord is aan. GEEN OVERNAME, WEL BEREIDHEID TOT BEPERKTE SAMENWERKING 73 MENSEN GEGIJZELD Radio Peking Zonnige perioden HEROPENING BOUWMARKT AGENDA Aantal pagina’s vandaag: SANITAIR B.V. J. STROET-VIVO DEMONSTRATIE Ruud Jansen 20 wnmnniïrnn 2 DOE-HET-ZELVERRS OPGELET!! Koudenhom 54 p?g:na 8 T egelshowroom wmmn •r SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk. SIERPLEISTERS TEGELS ZETTEN Keuken - Y^aarle^ Tiffanyclub 10 kakelverse eieren of een hotelcake kado! Uit Uylen Kort haar IJmuider Courant B o i 1 e a u Hoofdredactic Jos L. Lodcwijks, E. Koning Uitgave Damiate Pers B.V. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P Stuurman Abonnement bij vooruitbetaling 1 p |aai f 146 90 (p post f 189 Losse nummets 60 i I Bols wijst aanzoek Heineken af (Zie verder pag. 17) Minieme zege Carter (Van onze redactie buitenland) tre n we ADVERTENTIES Ter gelegenheid van de I t I Vliegtuigkaping bij Manilla Niets is minder waar. Er is een volledige eenstemmigheid over de noodzaak tot beperking van abortus en over de opvat ting dat vruchtafdrijving een op zich ongewenste ingreep is. De meningen lo pen slechts uiteen over de manier waar op in erkende noodgevallen mag worden gehandeld. En wat is een „erkend nood geval”? Wie maakt dat uit, wie beslist? Dat zijn eigenlijk de vragen die geleid hebben tot tegengestelde voorstellen en tot de hoofdvraag: moet abortus in de sfeer van de strafwet blijven of daaruit worden verwijderd, met inachtneming van alle denkbare voorzorgen die leiden tot een uiterste beperking? Dat de WD en de PvdA over de beantwoording van deze vraag tot over eenstemming zijn gekomen zou eigenlijk logischerwijs hebben moeten leiden tot het besluit om samen met één uniform wetsvoorstel te komen. De politieke con troversen tussen beide partijen zijn ech ter te sterk gebleken: men gunt elkan der niet een gedeeld succes, vooral om dat beide partijen tegenover hun chris telijke bondgenoten in de politieke strijd de schijn van onderlinge onverzoenlijk heid willen ophouden. WOENSDAG 7 APRIL 1976 66e jaargang nummer 132 De Heineken brouwerij had Bols be naderd voor een gesprek over een volle- Als gevolg van de geruchten over een eventuele fusie stegen gisteren op de Amsterdamse effectenbeurs de aandelen scherp van de slotkoers maandag 85,80 tot 91. Nabeurs werd zelfs 97 gedaan met voor nabeursbegrippen hoge omzet ten, aldus handelaren. De Velsense WD-afdeling schrijft in het telegram verder: Het verbaast de Weersverwachting van het KNMI tot donderdagavond: aanbrengen en De gekaapte BAC-111 van de Filippijnse luchtvaartmaatschappij op de luchthaven van Manilla. Openingstijden: dagelijks van 8.00 - 12.30 uur 13.30- 18.00 uur zaterdags van 8.30 - 16.00 uur tel. 023-321212 PEGASUSSTRAAT 56 Zaterdag 10 april a.s. Tevens opening AMSTERDAM/NIEUW-VENNEP (ANP). De raad van bestuur van de distilleerderij Bols in Nieuw- Vennep heeft gisteren bekend ge maakt dat het bedrijf oen aanzoek van de Heineken brouwerij tot vol ledige samenwerking heeft afgewe zen. Wèl heeft Bols zich bereid ver klaard eventueel op bepaalde ge bieden samenwerking met Heine ken in overweging te willen nemen. ;a-| o sylvania is, evenals New York en Wi sconsin, een industriële staat en wanneer Carter daar niet aan de top eindigt, kan hij zijn voorsprong verliezen. De voorverkiezingen in New York, in 39 kiesdistricten, zijn anders dan die in anidere staten, omdat hier het aantal afgevaardigden naar het partijcongres meer telt dan het totale aantal op een kandidaat uitgebrachte stemmen. Jack- son kreeg in New York de steun van 104 afgevaardigden, Udall 72 en Carter kan op 33 kiesmannen rekenen bij de ko mende partij conventie die beslist over de presidentskanididatuur. Een belangrijke factor is dat 65 van de afgevaardigden geen voorkeurstem uitbrachten. Dit kan op het partijcongres van de democraten van doorslaggevende betekenis zijn. IJMUIDEN. De VVD afdeling Vel- sen heeft in scherpe bewoordingen ge protesteerd tegen het standpunt van fractieleider Hans Wiegel, dat er snel een positieve beslissing over de aanleg van een voorhaven bij IJmuiden moet komen. In een telegram aan de Tweede- Kamerfractie van de VVD zegt de le denvergadering van de afdeling Velsen Zowel voor- als tegenstanders van de „legalisatie” der medische vruchtafdrij ving hebben er het grootste belang bij dat de nieuwe wettelijke regeling spoe dig tot stand komt, omdat de huidige situatie van wetteloosheid in niemands belang is. Helaas hebben vooral de te genstanders hun strijd tegen die legali satie zodanig gevoerd, dat de indruk is ontstaan alsof legalisatie door middel van een nieuwe wettelijke regeling alle beletselen die abortus in de weg staan zou wegvagen en een toestand van vol strekte vrijdom zou scheppen, waarin met willekeur en naar hartelust „kin dermoord” zou kunnen worden gepleegd. Op 4 mei zal dan eindelijk het lang verwachte abortusdebat in de Tweede Kamer plaatshebben, ofschoon het op dit moment nog volkomen onzeker is in welke vorm de voorstellen zullen wor den uitgebracht die een wettelijke rege ling van het abortusvraagstuk aan de orde stellen. Radio en tv Strips Kunst Beurs Economie Sport ledenvergadering in het bij zonder, dat een standpunt is ingenomen zonder dat in Velsen overleg is' gepleegd. De leden vergadering verzoekt de WD Tweede- Kamerfractie dan ook dringend om haar standpunt te herzien en om de situatie ter plaatse te bespreken en nodigt de Kamerleden van de VVD op korte ter mijn voor een gesprek in Velsen uit. (Zie ook pagina 4) BODEGRAVEN Bij een aanrijding op de rijksweg UtrechtGouda zijn van morgen vroeg vier inzittenden van een Volkswagenbusje om het leven gekomen. Een vijfde inzittende is zwaargewond naar het ziekenhuis in Woerden gebracht, een zesde bleef ongedeerd. Plaatselijk Nieuws 5, 6, 7, 8, 11 13 13 15 16 17 19. 21 Het busje met personeelsleden van een aannemingsbedrijf stond stil aan de kant van de rijksweg, ter hoogte van de ge meente Bodegraven, voor werkzaamhe den aan de weg. De irizittenden waren aan het uitstappen, toen een trekker met oplegger tegen het busje aanreed. Heeremans van Leuven B.V. Nieuwe Gracht 78 Haarlem Telefoon 023 - 319245 minder dan de meerderheid die hij voorspeld had. President Ford won het zowel in Wi sconsin als in New York van gouverneur Ronald Reagan, met in beide staten een ruime marge van méér dan 10 percent van de stemmen. Reagan, die verleden week nationale zendtijd kocht voor een tv-toespraak die zijn kandidatuur had moeten redden, lijkt nu gedoemd als Ford’s tegenstander. Wel wordt ver wacht dat hij nog in Texas (1 mei) en in Californië (8 juni) een meerderheid van de republikeinse stemmen kan behalen, maar onvoldoende om zijn kandidatuur op het partijcongres waar te maken. Onder de democraten lijkt de wedloop tussen Udall en Carter nu goed op gang te komen. De bijna-zege in Wisconsin is voor Udall een voldoende stimulans om door te gaan, zo werd door zijn campag- nestaf verwacht. De belangrijkste be proeving voor Carter, die tot nog toe de koploper van de democraten is geweest, zal komen in de voorverkiezingen van Pennsylvania, later deze maand. Penn- De kandidatuur van senator Henry Jackson is ondanks zijn nominale over winning in New York op losse schroeven komen te staan. Zijn steun in New York MANILLA. Drie waarschijnlijk met pistolen gewapende mannen hebben vandaag een Filippjjns verkeersvliegtuig met 73 mensen aan boord gekaapt. Zij hebben gedreigd passagiers te gaan doodschieten als een drietal eisen niet wordt ingelost. berustte voornamelijk op de stemmen van de joodse Amerikanen, die in andere delen van de VS aanzienlijk minder vertegenwoordigd zijn. Vandaag was de belangstelling voor aandelen Bols opnieuw aanzienlijk. On der grote omzetten werden de Bolsaan- delen tegen steeds hogere prijzen ver handeld. het is volgens de beurs zonne klaar dat een of meerdere grote kopers forse pakketten uit de markt nemen om zich een riante positie te verwerven. Gehandeld werd op 100 waarbij nog niet aan alle vraag kon worden voldaan. Indiien de fusie zou zijn doorgegaan zou een drankenconcern zijn ontstaan De mogelijkheid is nog steeds aanwe zig dat de VVD en <ie PvdA, die tot een maximale eenstemmigheid over de hoofdzaken van die regeling zijn geko men, toch ieder met een apart voorstel zullen komen, terwijl het CDA vast houdt aan een confessioneel voorstel dat in diverse hoofdzaken sterk afwijkt van dat der niet-confessionelen. Er is nog enige hoop dat WD en PvdA hun partij prestige achter zullen stellen bij het belang van een spoedige ordening op het gebied van de abortus, en tenslotte toch met één gezamenlijk voorstel zul len komen - dat ongetwijfeld de meer derheid zal halen. Komen er in totaal drie voorstellen aan de orde, dan is het gevaar groot dat het debat weer tot een later tijdstip moet worden uitgesteld. dige samenwerking, waarbij de brouwe rij had gedacht aan e en bod op de aandelen Bols. Heineken wilde dit omdat volgens dit concern de beide onderne mingen elkaar in vele opzichten „op uitnemende wijze” zouden aanvullen. Dit geldt voor de grondstoffenpositie voor gedistilleerd, de marktpositie in de ge distilleerde sector in Nederland en de internationale posities van de onder scheiden merken op het gebied van bier en gedistilleerd. Kantoor: Lange Nieuwstraat 427 IJmuiden Postbus 18 IJmuiden na kantoortijd 10709 Tel 15437 en 16450 uur en op HONG KONG (AFP). De Chinese vice- premier Teng Hsiao-Ping is van al zijn functies in regering en partij ontheven. Dit meldde radio Peking in een te Hong Kong beluisterd bulletin. Teng was al maandenlang het voorwerp van een felle partijstrijd. Morgenavond in de (Van onze redacteur in Washington, Henk Leffelaar) WASHINGTON Oud-gouverneur Jimmy Carter heeft gisteren bij voorverkiezingen in Wisconsin een minime zege behaald op het liberaal- democratische lid van het Huis van Afgevaardigden, Morris Udall. Carter, tot nog toe in vijf staten democratisch overwinnaar, kreeg in Wisconsin 37 percent van de stemmen. Udall, die zich, nadat ongeveer 80 percent van de stemmen was geteld, al zeker van de zege waande, bleef daar in de defi nitieve uitslag precies één percent op achter. In de staat New York was het senator Henry Jackson die het grootste aantal (90) van de democrati sche afgevaardigden naar het partijcongres won, maar het was aanzienlijk In een radiotoespraak zei de premier dat het kabinet „volledig zijn taak heeft vervuld in het organiseren van de natie” na de communistische overwinning van april vorig jaar. Penn Nouth was premier sinds de vorming van de regering van nationale eenheid in Peking in 1970. In de overwegend communistische re gering zaten enkele aanhangers van de maandag als staatshoofd afgetreden prins Norodom Sihanoek. De sleutelposi ties waren echter in handen van verte genwoordigers van de Rode Khmer. van onze vernieuwde zaak morgen ochtend om half 9, geven wij bij aan koop van 30,- aan boodschappen, drie dagen lang met een omzet van 2,3 miljard en een personeelsbestand van ruim 16.000 men sen. Beide maatschappijen beschikken over een groot aantal wereldbekende merken en dochterondernemingen. Heineken kan hierbij bogen op namen als Amstel, Vrumona, Bokma, Coeberg, B3, terwijl Bols borg staat voor Bootz, wijnhandel Gall Gall, Wijnand Foc- kink, De Koning en Hartevelt. Heineken boekte in het per 30 septem ber afgesloten boekjaar 1974-1975 een nettowinst van 70,6 miljoen en Bols verdiende in 1975 netto 15,1 miljoen. :ii%v De kapers willen de vrijlating van vijf gevangenen, een losgeld van 300.000 dol lar in kleine coupures en een andere piloot die hen ’„in westelijke richting”, mogelijk naar Hong Kong, moet bren gen. Het gekaapte toestel, een tweemotori- ge BAC-111 met 67 passagiers en een zeskoppige bemanning, staat thans op de internationale luchthaven van Manilla. Op ruime afstand heeft een cordon scherpschutters posities ingenomen; voor het overige gaan alle vluchtbewegingen normaal door. Het toestel werd gekaapt op een bin nenlandse vlucht van Manilla naar de zuidelijke stad Cagayan de Oro. En rou te naar zijn bestemming kreeg de piloot opdracht naar Manilla terug te keren. Het kaperstrio eist een andere vlieger omdat de huidige gezagvoerder geen er varing heeft op internationale trajecten. De vijf gevangenen wier vrijlating wordt geëist zijn: Eugenio Lopez, bijge naamd „De Derde”, Rafael Yabut, luite nant Musip Calandaya, Emilion Abarca en Ali Japar. „De Derde” is de zoon van Eugenio Lopez sr., die eveneens in de gevangenis zit vanwege medeplichtigheid aan een vermeend complot om president Ferdi nand Marcos te vermoorden. Lopez jr. is echter ook betrokken bij een gerucht makende diefstal. Yabut, een bekend radiocommentator op de Filippijnen, is door een militair tribunaal veroordeeld omdat hij vrouwe lijke sollicanten sexueel zou hebben misbruikt. Inmiddels is een eerste ultimatum van de kapers verstreken zonder dat zij hun dreigementen tot uitvoering hebben ge bracht. Via de verkeerstoren van Manilla In ternational Airport zijn militaire en burgerlijke autoriteiten met het trio in onderhandeling. Inmiddels hebben de luchtvaartautoriteiten van de mogelijke wijkplaatsen Bangkok, Singapore en Hong Kong, laten weten dat de gekaapte BAC-11 daar niet zal mogen landen. Carter blijkt verder een onverwacht grote aanhang te hebben onder de in Amerika zo machtige vakbonden- Dit bleek vooral uit opiniepeilingen in Wi sconsin. Niettemin zijn steeds meer poli tieke waarnemers van mening dat deze laatste ronde van voorverkiezingen de verkiezingspositie van senator Hubert Humphrey meer heeft versterkt dan de kandidatuur van welke van de officiële democratische kandidaten dan ook (in Wisconsin werd, bijvoorbeeld, op het laatste ogenblik het parool uitgevaar digd, om, ten behoeve van Humphrey, op Udall te stemmen om een grotere voor sprong van Carter te blokkeren). Ondariks de nipte winst In Wisconsin en zijn verlies in New York blijft Carter onder de democraten nog steeds de enige die de nationale aandacht heeft getrok ken. Weinig is bovendien tekenender-dan dat zowel Udall als Jackson hem als hun grootste rivaal beschouwen en hem in hun verkiez'ngstoesp-raken steeds meer onder vuur nemen. ten sterkste te protesteren tegen de standpuntbepaling van de Tweede-ka- merfractie over de voorhaven, zoals die op een werkbezoek in Amsterdam Is kenbaar gemaakt. Postgiro 273107, Tel redactie: 15389, Tel adm en adv. Klachten bezorging. 18.30-19 zaterdagen van 17.30-18 uur: Tel. 10519 voor Santpoort: 32 43 41. Links, senator Henry Jackson informeert naar de laatste stand in de voorverkie zingen in New York; rechts, Morris Udall tijdens een persconferentie. o o Weerrapporten Binnen- en buitenland 2, 3, 4 Staatssecretaris Th. M- Haze- tamp (Economische Zaken) zei dezer dagen op het congres van de 10-jarige Algemene Vereni ging van Reisbureaus (ANVR) niet pessimistisch te zijn over de toekomst van het toerisme. De staatssecretaris kwam overigens pas tot deze uitspraak nadat op aandrang van een van zijn amb tenaren boven het toneel een spandoek was weggehaald waar op stond geschreven: „Toerisme naar Spanje: Uit Uylen en op nieuw beginnen”. Aspirant brandweerofficie- ren (hts-ers en ingenieurs) die de opleiding brandweerofficier in Ede in Gelderland willen volgen, dienen er rekening mee te hou den dat kandidaten met hinder lijke bakkebaarden en baarden niet worden toegelaten. Volgens de inspecteur van het brand- weerwezen in Limburg de heer S. J. de Roos moeten de gezichts- nen (waar masker en gezicht el kaar raken) vrij van hinderlijk haar zijn om een optimale aan sluiting van het persluchtmasker te krijgen. „TNO heeft hierover een uitgebreid rapport uitge bracht”. De waarheid verschijnt soms in het kleed van de onwaar schijnlijkheid. BANGKOK (Reuter, AFP, UPI). De premier van Combodja, Penn Nouth, heeft vandaag het aftreden van zijn regering bekendgemaakt. Het vertrek van de ministers heeft ten doel de onlangs gekozen volksassemblee in staat te stellen een nieuwe regering aan te wijzen. Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog. Matige tot vrij krachtige noordwestelijke wind Min. temperaturen van 4 graden aan de kust, tot min een graad plaatselijk in het binnenland Maxima morgen omstreeks 10 graden. p mnd f 37 40 p kwartaal lp post t 49 f 13

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 1