In stadscentrum blijven de winkels dicht Uitgevaren visserij schepen Toestand vrouw verslechterd lammerts herenmode Viering 1 mei in r „De Schouw” KleuropKetikenhqf VVD en voorhaven Gouden gids Euthanasie Aankondigingen Industriebond Aardappelen uit India Oostduitse predikanten in BEROEPSCHRIFT INGETROKKEN PvdA Heemskerk Kankeronderzoek Voortgezette vergadering I I COINTREAU- TAARTJE verrassend goed van Hazenberg Kort IJmondnieuws Vredevorstkerk Gehandicapte wethouder IBB 7 STREEK NIEUWS UIT STAD EN 9 V R IJ D A G 19 7 6 APRIL I (Van een onzer verslaggeefsters) I 3 f 1 ■■4 BEVERWIJK. De VVD-fractie en de heer P. J. Sigon van het CDA hebben dohderdagavond tijdens de openbare raadsvergadering pogin gen gedaan om de) raad te doen be sluiten niet alleen aan de winkels in de Beverhof, maar in de gehele gemeente én speciaal in het stads centrum, toe te staan op 14 en, 15 april koopavonden te houden. 3 dat prachtige kleurenspel. Heel gauw al. Kiek die kleuren met Kodakfilm IJmuiden,Kennemerlaan 36 Tel. 02550-144 53 9 I I I Personeel Amendement „BRANDENBURG” licht- en krachtinstallaties, nieuwbouw en onderhoud. Fleurig nieuws. De Keukenhof in Lisse verwacht u weer. Moet u meemaken: buiten 28 ha. tuin, binnen 5.000 m2 volop kleur en geur. Vergeet u 1 nooit meer. Kom met volle teugen genieten van Voetbalavond Moreel beperkt I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I f D f WHEUrai i De passage in de Beverhof. (ADVERTENTIE) E. VAN DE MOLEN-VOOREN. voorz. G. A. A. HAZELZET, Santpoort i (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggeefsters) (Van een onzer verslaggeefsters) E. F. MIDDELBURG, Beverwijk. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) P. G- TEL, Heemstede BEVERWIJK. De afdeling Bever wijk van de Industriebond NVV wil een aantal discussiegroepen vormen met als thema „Vakbeweging en maatschappij”. derdag 15 april een kienavond in bouw „Wijkerbaan”. De leden die daaraan willen deelne men kunnen zich opgeven bij het be stuur of het districtskantoor. De bedoe ling is vier of vijf avonden met elkaar over dit thema te praten. zal houden, althans naar zijn mening, want de heer K. G. Reimes (CDA) stelde daar tegenover, dat juist op zo’n voetbal avond veel dames zullen gaan winkelen met vader als oppas thuis. Willem maart: Met stijgende verbazing hebben wij het verslag gelezen van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid betref fende het onderzoek naar baarmoeder- Nederlandse Vrouwen Beweging, Afdeling Heemskerk A. J. VREDEVELD-KINGMA, Haarlem. dit nieuwe centrum te richten, toenmalig via een openingsmanifestatie. Zij had vernomen, dat de Stadscentrumwinke- liers wel mee zouden willen doen, maar geen geld hadden om te delen in de kosten van dé openingsmanifestatie. Mee-profiteren dus. Zij wees ook op het personeelsa speet. Kaarten en kienen. De Gronings- Drentse vereniging „De Hondsrug” houdt maandag 12 april in De Slof aan het Beverwijkse Moensplein een kaart- en kiepavond o mp aasprijzen. Aanvang 8 uur. Dat bracht mevrouw B. de Hen-Brand (PvdA) tot de vraag, Of de raad zonodig de Beverhof tegen zichzelf zou moeten beschermen, als de winkeliers daar zelf uitdrukkelijk de wens te kennen hebben gegeven om de aandacht uitsluitend op BEVERWIJK. Tijdens de ontmoe- tingsbijeenkomst van de hervormde ge meente Oosterwijk-Meerestein, die zon dagmorgen 11 april om 11 uur in de Vredevorstkerk begint, zal niet de heer H. van Wel voorgaan, zoals aangekon- digd, maar enkele industriepredikanten uit de DDR (Oost-Duitsland). 57 Wethouder F. Kaebisch jr. deelde in dit verband mee, dat het personeel van de Beverhof geen bezwaar heeft tegen het werken op twee avonden ter gele genheid van de opening, maar dat de vertegenwoordigers van het overige per soneel er in de commissie wel bezwaar tegen hebben gemaakt, dat in alle win kels in de gemeente twee avonden extra zou moeten worden gewerkt, vanwege die openingsmanifestatie. Van concurrentievervalsing kan vol gens de heer Kaebisch nog geen sprake zijn, omdat denormale concurrentiever houdingen tussen Beverhof- en stadscen- trumwinkeliers nog niet zijn gevestigd daar het een pas geopend centrum be treft. Tijdens de raadsvergadering ontstond een hele discussie over het feit, dat er formeel van het Stadscentrum geen ver zoek is binnen gekomen om de winkels die avonden Open te mogen houden. Dat zou volgens de afgesproken kanalen moeten zijn ingediend door de Bever wijkse Ondernemers Combinatie en dat is njet gebeurd. Volgens de heer Sigon heeft de Stadscentrum-organisatie zich wel met een dergelijk verzoek tot de BOC gericht en een afschrift van dat verzoek aan B. en W. gezonden, hetgeen niet als een officiële aanvraag kan wor den beschouwd. Het verzoek tot het mogen houden van koopavonden was formeel alleen ingediend door de Beverhof-winkeliers, die via een grootscheepse openingsmani festatie van 14 tot en met 17 april speciaal de aandacht op dit nieuwe win kelcentrum willen vestigen. VVD-woordvoerder' drs. A. J. Eiff diende een amendement in om aan alle Winkeliers in de gemeente de gelegen heid te bieden de winkels op die avon den open te houden, het aan de winke liers zelf overlatend, of zij daar gebruik van willen maken. Ook hij verweet het college concurrentievervalsing en boven dien zou naar zijn mening de consument er mee gediend zijn als alle winkels met name in het stadscentrum open zouden blijven. Hij twijfelde er aan, of de Beverhof alleen in staat zou zijn voldoende publiek te trekken. ELEKTROTECHNISCH BUREAU Oosterduinweg 20 - IJmuiden Telefoon 02250 - 1 34 05 voor uw Levering van alle ELEKTRISCHE APPA RATUUR. industrieel en huishoudelijk. Via krant en radio horen we het bericht dat er schepen met aardappelen uit India in Nederland aankomen. Onge looflijk gezien de schrijnende televisie beelden vorig jaar uit dat land met doodihongerende stumpers. Nu wij een beetje krap in de aardappelen zitten, moeten we ze zo nodig daar vandaan slepen. ,t Zal de rijke heren in dat land een zorg zijn dat hun landgenoten ver hongeren. Geld moet geld maken én wij Nederlanders stellen hen daartoe in staat. Misschien is er economisch een argument voor, maar ik zal geen aard appel meer kunnen eten, zonder die afgrijselijke taferelen voor me te zien. Dezer dagen hebben we in de kranten kunnen lezen, dat een Nederlandse vere niging voor vrijwillige euthanasie bij monde van haar voorzitter prof. dr. P. Muntendam heeft laten weten, dat er een studiecommissie is gevormd met de opdracht binnen een jaar een advies uit te brengen over de wetgeving" m.b.t- de vrijwillige euthanasie in Nederland. In deze berichtgeving vallen ons twee pun ten bijzonder op. Ten eerste wordt aan getekend, dat (de katholieke) minister Van Agt „duidelijk blijk heeft gegeven van belangstelling voor dit initiatief”. Tep. tweede noemt prof. Muntendam eu thanasie een „zachte dood”. Waiifleer we die reactie van minister Van Agt goed lezen, getuigt deze niet van instemming. De heer G. J. van Ruyven (PPR) was tegen inwilliging van dit verzoek. Om uitsluitend economische motieven zou een bepaalde groep winkeliers worden bevoordeeld'en daar zag hij geen taak in voor de raad in dit geval. Dat zou alleen mogen gebeuren volgens een uitleg van de winkelsluitingswet als het bij voorbeeld zou gaan om een kermis in een dorp in een afgelegen deel van een gemeente, maar niet in een winkelcen trum, dat deel uitmaakt van een ander. Nu zou het naar zijn mening concurren tie betekenen. BEVERWIJK. Burgemeester A. J. Hubers moest donderdagavond bij de aanvang van de raadsvergadering mee delen, dat wethouder ing. H. M. Janssen op doktersadvies niet zou spreken tij dens de vergadering. De heer Janssen was wel aanwezig om de debatten aan te horen. De heer Eiff bleef vinden dat de koopavonden alleen maar aantrekkelijk kunnen zijn als er meer winkels open zijn, vooral op de avond, dat de voetbal wedstrijd van PSV toch al velen thuis Gaarne wil ik reageren op het artikel „VVD Pleitbezorger van voorhaven IJ muiden”. Het getuigt toch van een grote onzorgvuldigheid t.o.v. zijn kiezers, be woners van de IJmond. dat de heer Wiegel, fractievoorzitter van de VVD zich n.a.v. een bezoek van een delegatie van zijn partij aan Amsterdam, zich definitief uitspreekt voor een „eventuele actie” in het parlement voor aanlag van de voorhaven, uitbreiding van Hoogo vens en last but not least voor uitbrei ding van Schiphol en aanleg van een tweede luchthavpn. Is het de heer Wie gel niet bekend, dat sindsjanuari ’76 inspraakgroepen gevormd uit de regio nale bevolking koortsachtig bezig zijn met het bestuderen 'van lijvige over heidsrapporten? Eikaars meningen toet- sén m.b.t. de milieutechnische, sociale en economische problemen en daarvoor we kelijks vergaderen en gegevens uitwisse len. Studiedagen werden op zaterdagen georganiseerd; inleidingen van deskundi gen werden ’s avonds bijgewoond om de insprekers-bewoners die inzichten te ge ven om in haar eindrapporten tot een afgewogen oordeelsvorming te komen. Aan het wel en wee van de IJmondbe- volking heeft Wiegel kennelijk geen boodschap. Wanneer de heer Wiegel de themastudiedagen in IJmuiden en Haar lem had medegemaakt dan had hij een minimale kennis opgedaan van de pro blemen, die in de Haarlemmermeer en Kennemerland zich voordoen- Hij had dan zelf een politieke inbreng kunnen leveren. Zijn partijgenoten durfden nau welijks hu politieke kleur te bekennen en gaven alleen hun mening als burger. Men was kennelijk al ingeseind hoe de VVD haaf standpunt zou bepalen. Wan,- neer nu de heer Wiegel bovenvermelde aktie in de Tweede Kamer gaat voeren laat het parlement zich dan eerst goed iriformeren alvorens men éen uitspraak doet, want tijdens een bezoek van een derde klas middelbare school uit de IJmond aan de Tweede Kamer wisten de aanwezige Kamerleden nauwelijks een antwoord op de door deze leerlingen gestélde vragen n.a.v. de uitgebrachte nota van voorlopige uitgangspunten als mede n.a.v. het rapport van de commis sie Zeehavenoverleg. Maar ’t zal bij meriigeen wel zo overko men. En ’t heeft nog altijd de schijn, dat wanneer een katholieke autoriteit ergens achter staat, dit een vingerwijzing voor velen moet zijn. Om alle misverstand weg te nemen: als katholiek kan minis ter Van Agt nooit achter euthanasie staan, omdat de RK geloofs- en zeden leer euthanasie mordicus afwijst. De leer is: God bepaalt Wanneer de mens begint te leven, aan Hem is hét ook het tijdstip van de dood te bepalen: „Gij zult niet doden.’ En wat die „zachte dood” (van prof. Muntendam) betreft, dit ko-mt op me af als ’n soort boerenbedrog. En dat is lelijk. Allereerst is het een feit, dat nog nooit iemand uit de dood is terugge keerd om ons te vertellen hoe die over- gang van het leven naar de dood zich precies heeft voltrokken- Daarbij komt, dat er zich niet alleen ’n lichamelijk (materieel) maar ook ’n geestelijk pro ces voltrekt bij die overgang van leven naar dood. Voor het oog van de buiten staanders blijkt men middelen te hebben uitgevonden om het lichamelijk lijden te verzachten, ja zelfs te verdoven.. Er zijn ook middelen om de geest voor het oog „buiten spel te zetten”. Doch in hoeverre is deze schijn op het moment van ster ven werkelijkheid? Wat voltrekt zich in die „lamgeslagen” stervende.Er zijn er die zeggen dan: ’t is beter daar maar niet aan te denken, ’n Goedkoop smoes je. Juist dat moment kon wel eens het belangrijkste zijn voor iedere mens. En dan is het zeker niet humaan, laat staan christelijk om die mens op dat belang rijkste moment geestelijk impotent te willen maken. Een „zachte dood”, heet het. Euthanasie kon weleens de wreedste aanslag zijn op de menselijke waardig heid. Mensen die zich proberen vijs te maken, dat ze gelijk een dier of plant - na de dood opgaan in het niet, willen misschien zo mede-menseliik zijn er rekening mee te houden, dat er meer mensen zijn, die nu of tegen „het schei den van de markt” daar heel anders over denken. En dan moet er geen wetgeving komen, welke de medische wereld ’n vrijbrief geeft om als het hen goeddunkt op een medemens euthanasie toe te passen. Ik schrijf dit alles als een gewone christen-mens. Maar het zou heel nuttig kunnen zijn en misschien dat minister Van Agt daarvoor ook be langstelling zou kunnen hebben wan neer ’n verantwoord team binnen een jaar ee nadvies uitbrengt tegen alles wat euthanasie heet. Wethouder Kaebisch meldde echter, dat het al of niet formeel indienen van het verzoek voor het college helemaal geen rol heeft gespeeld in de besluitvor ming, die op grond van heel andere motieven heeft geleid tot een Uitzonde ring voor de Beverhof. De heer Kaebisch vond dat de raad zich moreel beperkt zou moeten voelen om de koopavonden ook aan de andere winkels toe te staan, alleen al op grond van het feit, dat uitsluitend de Beverhof-winkeliers veel geld investeren in de openingsmanifesta tie, waarmee zij de aandacht speciaal op dit centrum willen vestigen. In de tweede ronde van de debatten bleek de heer Van Ruyven zijn stand punt niet te hebben gewijzigd. Hij bleef tegen en zei dus ook geen steun je zullen verlenen aan het WD-voorstel. Op aanraden liep ik de Gouden Gids (jaargang ’74-’75), eens door. Al blade rend aangekomen op pagina 118 (Stencil- inrichtingen t.m. Supermarkten) ontdek te ik tot mijn stomme verbazing dat men verzuimd had de op iedere pagina aangeduide Index (achter in de Gids) volledig na te komen. Namelijk van Strandpaviljoen springt men plotseling van de hak op de tak over op Stuka- doorsbedrijven, waardoor een voor mij en vele andere vrouwen onontbeerlijk onderdeel van de huishoudelijke beno digdheden, te weten: de strijkplank, met alle toebehoren van dien in zijn geheel kwam te vervallen. Dit hoewel men in de Index achter in de gids de indruk wekt te beschikken over enige informa tie betreffende: strijkmachinegroothan- dels, strijkmachines, strijkplankbedek- king en strijkplanken, terwijl in de nieuwste uitgave van de Gouden Gids (jaargang ’76-’77) genoemde artikelen zelfs in de Index niet meer te vinden zijn. Zijn er meer gedupeerden? De heer Vermeulen (PvdA) vond dit alles „betuttelen” van wat goed zou zijn voor de Beverhof. Het amendement van de VVD ten gerieve van de middenstand in de gehele gemeente werd tenslotte in stemming gebracht. Voor stemden alleen de drie VVD-raadsleden en de heer Sigon (CDA). Het voorstel van het college (alleen Beverhof) werd t daarna aanvaard met alleen de stem van de heer Ruyven tegen, wat de Beverhofkoopavonden be treft. Het tweede deel van het voorstel, koopavonden in de gehele gemeente op 7 mei (voor moederdag) en op 18 en 25 juni (viering 700 jaar marktrechten) werd unaniem aanvaard. Voor Wijk aan Zee geldt een afzon derlijke seizoenregeling en de badplaats valt dus buiten ‘dit besluit. (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De Beverwijkse raad behoefde gisteravond het beroepschrift van de heer H. Delmte niet te behande len. De Wijk aan Zeeër had bij de raad beroep aangetekend tegen de weigering van B. en W„ hem vergunning te verle nen voor de bouw van een woning aan de St. Odulfstraat. Raad verleende goedkeuring voor koopavonden Beverhof halskanker. Zoals bekend, is dit onder zoek reeds twee maal verricht in Bever wijk en Heemskerk, zodat in deze ge meenten de nodige ervaring is opgedaan wat betreft organisatie en kosten. Het is verbijsterend te moeten lezen dat een zekere heer Copray de vergelijking meent te moeten trekken tussen een kankeronderzoek bij vrouwen en het inenten van honden. Het verschil tussen een vrouw en een hond is hem kenne lijk niet geheel duidelijk. Wat de kosten betreft, is de realiteit, dat in beide bovengenoemde gemeenten de eigen bij drage van de vrouwen (gevraagd werd 2Ö) ruim f 19 heeft bedragen. Overi gens ondersteunen wij het idee, d at volksgezondheid gratis moet zijn en wij- ^ën wij principieel een eigen bijdrage van de hand. Het is jammer, dat een medicus als dr. De Bruine niet schijnt te beschikken over recente gegevens van het Centraal Bureau voor Keuringen op Medisch en Hygiënisch Gebied, dat hier ter plaatse de onderzoeken leidt. Dit bureau heeft in talloze plaatsen in Ne derland dit onderzoek verricht en be schikt over uitgebreide statistieken en documentatie. Het gaat ,maar” om 400 vrouwen, die er jaarlijks aan deze ziekte sterven. Door dat simpele uitstrijkje zijn deze tijdig op te sporen en te genezen. Mr. Wieman stelt de zaak wel erg sim pel: met op elke slaapkamer een wasta fel zou de baarmoederhalskanker bestre den kunnen worden. Er zijn echter bui ten hygiëne nog een aantal (deels onbe kende) factoren, die een rol spelen bij het ontstaan van deze ziekte. De opmer king van de heer Te Boekhorst, die’zich afvroeg of dit kankeronderzoek niet een soort modeverschijnsel is, doet voor ons helemaal de deur dicht. Men mag toch verwachten, dot een raad, die het Pro vinciaal Bestuur over een dergelijke zaak moet adviseren, beter beslagen ten ijs zou» moeten komen. Ze hadden bij voorbeeld ook eerst eens hun licht ojj kunnen steken bij die gemeenten, die o.a. op grote aandrang van de vrouwen organisaties deze zaak zelf aangepakt hebben. Als dit de adviseurs zijn voor de provinciale volksgezondheid, ziet het er niet best voor ons uit. HEEMSKERK. De Partij van de Arbeid in Heemskerk gaat op dinsdag 13 april de discussie voortzetten over de uitbreiding van Hoogovens. De leden komen bijeen in het buurt huis „De Schuilhoek” aan de Van Bronckhorstraat 1. Aan vang 8 uur. In het kader van de jubileumviering wordt op 10 mei een feestavond gehou den in het concertgebouw te Haarlem. Kaarten hiervoor kunnen worden be steld bij dé bestuursleden M. Dijk, Flo- rastraat 21, telefoon 25437 of C. v.d. Groef, Marconihof 11, telefoon 34384. Voor de jeugdige leden is er een speciale „drive-in” in Bergen op 14 mei, waarvoor de kaarten ook kunnen wor den besteld bij dezelfde bestuursleden. De afdeling Beverwijk houdt op don derdag 15 april een kienavond in ge- Zij maken een reis door Nederland en brengen 'deze week een bezoek aan de Stichting Evangelie en Industrie in de IJmond. KW.152, IJM.20, Maarten Cornelia IJM.115, Janny Jacoba Maandag 15 maart: MK Marco WR.32, Johanna Cornelia WR.57. Dinsdag 6 maart: MK Willem Adriana KW.25. Maandag 22 maart: Hektrawler Dirk Diederik KW.172, MK Maarten KW.105. Donderdag 25 maart: Hektrawler Rijn mond I KW.15, Voorwaarts VL.142. Vrij dag 26 maart: Hektrawler Rijnmond II KW.43, Tetman Hette KW.74, Jan Maria KW.171. Zaterdag 27 maart: Hektrawler Elisabet Christina KW.41. Maandag 29 maart: Hektrawler Arie Ouwehand KW. 122, Frank Vrolijk Czn SCH.81, MK Deo Volente II KW.ll, Anna Lydia KW.194. Dinsdag 30 maart: MT. Jacob KW.55. Woensdag 31 maart: Hektrawler Johanna KW.39, Schout Velthuys KW.49, Holland KW.123. Donderdag 1 april: MK Marry Jacob KW.117. Vrijdag 2 april: MT. Wiron II IJM.2 1. Maandag 5 april: Hektrawler Onderneming I SCH.90, On derneming II SCH.108, MT Robert IJM.30, Protinus IJM.154, Ora et Labora KW.51, Marry Martin KW.149, Soli Deo Gloria KW.152, MK Drie/ Gebroeders IJM.44, Swift Janny Jacoba KW.4, Ada KW.29, Pelikaan KW.88, Wilma KW.113, Tiny KW.145, Cornelia KW.174, Elly KW.187, Hans KW.189, Agatha KW.214, Arie Jacoba KW.221, Jacob Senior KW.226, Leendert Jan SCH.256, Wilhel mina SCH.173. Dinsdag 6 maart: MK Alida KW.22, Anna Hendrika KW.45. Zondag zullen zij iets vertellen over het kerk-zijn in de DDR. Er wordt gezorgd voor een vertaling van hun toespraken. Op 18, 19, 20. 21 en 25 mei kunnen de leden het jubileumgeschenk van de 90- jarige Industriebond afhalen in het ge bouw „Wijkerbaan”. Voor dit jubileum is de oprichtingsdatum gekozen van de oudste van de drie fusiepartners die nu samen de Industriebond vormen (Me taalbedrijf sbond, ABC en ABTK). Het jubileumgeschenk is een messenset. In de loop van donderdag deed de heer Delmte het college een nieuwe bouwaanvrage toekomen, die wel aan de voorschriften bleek te voldoen. De toe zegging van het college, dat op dit plan een vergunning zal worden afgegeven, deed de heer Delmte te elfder ure be sluiten zijn beroepschrift in te trekken. Na een akkoordverklaring door de voorzitter van de commissie beroep- en bezwaarschriften punt dan ook van de (overladen) raads- agenda worden afgevoerd. BEVERWIJK. De toestand van nog voort. De man is na een ont- morgen door haar man op gruwelijke wijze werd toegetakeld, is gisteren in de loop van de dag eerder verslech terd dan verbeterd. In zeer diep coma ligt de vrouw met een scliedelbasis- fractuur in het Academisch Zieken huis te Leiden. Zij is inmiddels be diend. De Beverwijkse politie zet het ver hoor van haar echtgenoot voorlopig nog voort. De man is na een ont vluchtingspoging waarbij hij snijwon- den opliep, onder permanente bewa king gesteld. De drie kinderen van het echtpaar zijn in afwachting van een meer permanente oplossing tijde lijk bij de buren ondergebracht. IJMOND) De PvdA, de Rooie Vrouwen, PSP, verschillende NVV- bonden, VARA, Nivon en de Stem des Volks (Heemskerk) organiseren op 1 mei een gezamenlke 1 Mei-viering in „De Schouw”- te Velsen-Noord. Aanvang 8 uur. voor de kon dit

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 11