BORST Staten beslissen maandag over plaats van PEN-kantoor Zeilers Vogelkoopman kreeg van Vides lof waardige uitvoering weer op Partij let te veel op huren en te weinig op kwaliteit woningbouw Gewest schort standpunt over Hoogovens Er staat een échte auto voor u klaar: De Alfetta Mededeling aan onze klanten Ir STAATSSECRETARIS SCHAEFFER OP DISCUSSIEDAG ROOIE VROUWEN Amateurensemble volbracht moeilijke opgave van 121/m17april GRATIS SCHOKDEMPERTEST op onze testbank TEVENS GRATIS BANOEN CONTROLE 16.90 IJMUIDEN - Van Dongen Autom. Bedr. IJmuiden B.V., 125.- COMMISSIE-BOERSMA VERSCHAFT GEEN INZICHT V R IJ D A G 9 1976 APRIL NIEUWS UIT STAD EN STREEK (Van een onzer verslaggeefsters) n V ol ksgezondheid Kromhoutstraat 62, tel. 02550 16801. IT L Tijdens de verbouwing van onze zaak gaan onze woninginrichting-werkzaamheden normaal door U kunt ons altijd telefonisch bereiken voor informaties of opdrachten woninginrichting Planetenweg 38-42 Umuiden - Tel. 15991 De Alfetta van Alfa Romeo. 1600 cc of 1800 cc motor voorin. 5 versnellingsbak met differentieel achterin en De Dion achterwielophanging. Perfekte wegligging. Kooiconstructie met energie-absorberende zónes. Topsnelheid boven 175 km/u. Alfetta 1,6-125 pk-17.990,- Alfetta 1,8 -140 pk -19.790,- Alfetta GT-140 pk-21.490,- „Wolken boven de Eykenhof" trilogie van: „De Eykenhof", „Hendrikje", „Omzien doet pijn", geen 26,90 maar bij ons „Het veranderend geziaht van Noord-Holland" BOEKHINDEI ERASMUS Klassestrijd Alfa Romeo is verkrijgbaar in 18 modellen vanaf 12.060,- bij meer dan 100 dealers. fUBRTKOS## byoanotn bu Discussie Alfetta 1.6 - 17.99(1.- f^nnie Oosthoek-Dutschun I (ADVERTENTIE) (Van een onzer verslaggevers) (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) P. ZWAANSWIJK m (ADVERTENTIE) Verder vraagt het gewest inzicht in l I Velsen. In de Vel.ser Stadsschouw burg heeft het LJmuider Operette-gezel- schap Vides donderdagavond een opvoe ring gegeven van Carl Zellers beroemde operette De Vogelkoopman. Nog twee voorstellingen zullen volgen, te weteti vanavond en maandagavond. De Kennemerraad wilde eerst dit rap port bestuderen en dan pas zijn stand-r punt bepalen: gemist werd een voldoen de inzicht in de planologische en s'ociaal- economische gevolgen van de capaci teitsuitbreiding van de staalgigant. Ook wenste de raad een nader inzicht in de maatregelen dje GS zich voorstellen om de hinder en de schade voer het milieu te beperken. LUBT BI MKUKEII De drie bonden stellen dat al eerder - in april 1974 de wensen van het perso neel zijn genegeerd, toen de politieke beslissing werd genomen het PEN-kan- toor in Groot-Alkmaar te vestigen. ilJmuiden Lange Nieuwstr. 243- tel. 13144, Santpoort Hoofdstr. .234, tel. 378371 1 it u I, Met een operette als „De Vogelkoop man” kan men een dergelijke gewaagde onderneming wel beginnen, want men kan er zeker van zijn, dat vele operette- vrienden het bijzonder op prijs stellen om de mooie, geliefde melodieën, bekend door vele grammofoonplaten, eens „echt” met de natuurlijke klank van stemmen en instrumenten te horen. Wat nog te zeggen van het luchtige vermaak, dat de kostelijke geschiedenis, die ten tonele gevoerd wordt en waarbij sprake is van gemakkelijk denkend^ lie den, dlie zich in de nesten draaien door misleidingen, geen raad weten door ja loezie en die toch nog van het leven wat verwachten, hetgeen ook in deze operet te tot een ontspanning gevende werke lijkheid wordt. Een bijzonder compliment ten slotte voor de weelde aan schitterende kos tuums en vooral ook voor de decors van Peter van Warmerdam, die doeltreffend, sfeerrijk en suggestief waren en voort reffelijk aangepast aan de beschikbare toneelruimte. Voor het amateurgezelschap Vides was de opvoering van Zeilers operette geen eenvoudige opdracht. De vertolking van de melodieuze en marm-harmonische muziek stelde zware eisen en daarbij vroegen toneelactie en karaktertypering om bijzondere aandacht. Gelukkig heb ben ook de regisseur Gert Willems, de vertolkers van de rollen en leden van het zeer grote koor van „figuranten” dit beseft, waardoor de opvoering over het geheel genomen inhoud heeft verkregen. Soms werd het spel wat gechargeerd door kluchtige accenten in de overigens Vrouwen in de PvdA-Noord-Holland een uiteenzetting over bestaande en nog in te voeren wettelijke regelingen met be trekking tot de woningbouw. Bij alle kritiek wordt in het ontwerp besluit wel het belang van Hoogovens onderschreven: het bedrijf levert natio naal en vooral regionaal een grote bij drage aan inkomen, werkgelegenheid en export en daarom is het gewenst dat met de grootst mogelijke inzet en zorg vuldigheid naar'continuïteit van het be drijf wordt gestreefd, aldus een van de overwegingen. Maar dat neemt niet weg dat een aantal onduidelijkheden zijn blijven bestaan, die voor een evenwich tige afweging van de belangen dienen te worden opgelost. het totaal-effect van alle milieu-compo- nenten samen. De werkgroep heeft al leen de milieubelastende componenten afzonderlijk beoordeeld, constaterend dat geen overwegend bezwaren tegen uit breiding bestaan. Tevens vraagt de raad een onderzoek naar $e invloed van dat totaal-effect op de volksgezondheid in het IJmondgebied. maart gegeven heeft op de „nota van uitgangspunten voor het Amsterdam- Noordzeekanaalgebied van gedeputeerde staten. Het gewest stelde een uitspraak daarover uit, omdat de Werkgroep Uit breidingsplannen Hoogovens net klaar was met zijn werkzaamheden en rapport had uitgebracht. 1 voor (t/m 15 juni) Morgen verschijnt: Beelden van dorpen en steden, water en land uit de provinciale Onvoldoende gemotiveerd acht men de noodzaak van een spoorverbinding tus sen Hoogovens en Uitgeest, en ook daar naar wil men nader onderzoek. Verder wordt gehandhaafd dat GS eerst inzicht zullen moeten verschaffen in de aan de uitbreiding te stellen voorwaarden en de daarvan te verwachten effekten. HAARLEM. Provinciale Staten van Noord-Holland moeten in hun vergade ring van maandag een definitieve beslis sing nemen over de vestigingsplaats van het PEN-kantoor. Zoals bekend verschil len Gedeputeerde Staten enerzijds en de PEN-direktie en de medezeggenschaps commissie van het PEN-personeel an derzijds van mening over de plaats van vestiging. GS willen dat het PEN-kan toor van Bloemendaal naar de Wognum- sebuurt in Alkmaar wordt verplaatst. Direktie en medezeggenschapscommissie geven de voorkeur aan Heerhugowaard. De Statencommissie voor personeels aangelegenheden heeft zich op het standpunt gesteld dat bij de beslissing (Van een onzer verslaggeefsters) BENNEBROEK. De min of meer hooggespannen verwachtingen die het gewest Kennemerland had van het rapport van de commissie-Boersma over de uitbreiding van Hoogovens zijn beschaamd, vooral waar het de conclusies van de (Commissie betreft. Het gewest zal daarom vooralsnog zijn definitieve standpunt over ue uitbrei ding blijven opschorten, totdat meer inzicht is verkregen in vooral de milieu effecten. Aldus de strekking van de ontwerp-reactie die in Kennemerland van 21 april zal worden behandeld. Hét standpunt over Hoogovens vormt een belangrijke schakel in hét antwoord, dat het gewest Kennemerland op 11 Het rapport van de commissie-Boers ma blijkt dat gewenste inzicht in onvol doende mate te hebben verschaft. Eens te meer daarom wordt in het ontwerp besluit om duidelijkheid gevraagd. Alle reerst wil men, alvorens een beslissing te nemen, inzicht hebben in de gevolgen van bevriezing van de produktiecapaci- teit van Hoogovens op 8 miljoen ton ruw staal per jaar; in plaats van de 1 miljoen die de commissie-Boersma als uitgangspunt heeft genomen, zich base rend op een „denkmodel” van Hoogovens uit mei 1974. „De staten moeten nu beslissen. Hech ten zij waarde aan werkelijke inspraak van het personeel eh maken ze waar wat tijdens de verkiezingen is geschre ven over inspraak en democratisering van de provinciale bedrijven - of lopen ze achter het voorstel van GS aan. In het laatste geval betekent zo’n keuze onrust onder het personeel en waar schijnlijk tevens het einde van het geor ganiseerd overleg bij het PEN”, aldus de verklaring van de drie bonden van over heidspersoneel. Na in zijn inleiding uitvoerig te zijn ingegaan op de achtergronden die recen telijk hebben geleid tot de indiening van wetsontwerpen inzake de aanschrijving tot verbetering Van woningen en inzake de huurprijzen na die verbetering, ont kende staatssecretaris Schaeffer in de discussie dat van een duidelijke relatie tussen bezit enerzijds en verminderde belangstelling voor de klassestrijd an derzijds sprake zou zijn. Ter illustratie deelde hij mee, dat Engeland een hoog percentage eigen-huis-bezitters onder de arbeiders kent en „toch staken ze zich daar suf”. Verwijzend naar bezittingen als auto’s en kleurentelevisies zei de staatssecreta ris niet in te zien, waarom, aan arbeiders het recht op een koopwoning zou moe ten worden onthouden: „Ook arbeiders hebben recht op een reële keuze tussen huren of kopen. Ook zij moeten de mogelijkheid krijgen, zich tegen inflatie in te dekken.” Door de van rijkswege gesubsidieerde bouw van zogenoemde „beschutte eigen woningen” zijn nu ook mensen met een inkomen beneden de ziekenfondsgrens in staat g esteld, zich een eigen huis te verwerven. Van de verkoon van bestaande woningwetwo ningen aan particulieren betoonde de staatssecretaris, nu er speciaal voor die categorie nieuw wordt gebouwd, zich geen voorstander. Ter voorkoming van speculatie pleitte hij voor een grotere toepassing van het erfpachtstelsel, waar bij hij overigens aantekende, dat „arbei ders woningen kopen om in te wonen én niet om mee te speculeren.” HEEMSKERK Binnen de Partij van de Arbeid wordt te veel over de kosten, maar te weinig over de kwaliteit van de woningbouw gesproken. Dit zei staatssecretaris Jan Schaeffer van Volkshuisvesting gistermorgen in zijn toespraak tot de Rooie Vrouwen ii\ de PvdA- Noord-Holland, die in de Heems kerkse Vrijburcht discussiëerden over het thema „Is wonen leven wat willen we meer?” De staats secretaris waarschuwde zijn partij genoten ervoor, het aspect van de betaalbare huren niet al te hoog in het vaandel te voeren. Alleen daar op letten kan, aldus de heer Schaef fer, in sommige woonwijken leiden tot een verhoging van de sociale spanningen. Hij verwees in dit ver band naar Glasgow, waar vervallen arbeiderswoningen om de huurprijs te drukken door torenhoge flatge bouwen zijn vervangen. Deze flats hebben inmiddels van de bewoners alle namen van beroemde gevange nissen waar ook ter wereld meege kregen. Hoewel het de bedoeling was tot een resolutie te komen, bleek voor een uit puttende bespreking van de groepsresul- taten te weinig tijd beschikbaar. De leden van het forum zullen het discus siemateriaal nu gaan uitspitten, en in een onder meer aan Provinciale Staten en de Tweede Kamer te sturen rapport neerleggen. Na de toespraak van staatssecretaris Schaeffér werd een in opdracht van ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordeping vervaardigde voorlichtingsfilm vertoond. Aan de hand van deze film en de toespraak van staatssecretaris Schaeffer werd er door de Rooie Vrouwen in groepjes gediscus sieerd. De einddiscussie werd gehouden ten overstaan van een forum, waarin Gerda Brautigam, Susan Steigenga, Bon nie Alberts en Anneke Reuvekamp zit ting hadden. bijzonder komische rfegne van de karika turale professoren (Frans de Dinsel en Ferry Booy), soms wat onnatuurlijk door te nadrukkiölijk geveinsde onver schilligheid. Dit nam niet weg, dat toch duidelijk kon blijken, waar het in wezen bij deze operette om ging, zodat 'inder daad van een zeer prijzenswaardige pre sentatie gesproken kan worden. Er werd vaak opmerkelijk goed gezongen door de actrices en de acteurs. Ieder van hen had de hoogtepunten, die extra bewondering oogsten. Het koor bleek goed voorbereid en daarom was het jammer, dat de samenwerking met het overigens uitstekend en slagvaardig^ spe lende Haarlems Operetteorkest niet steeds even gaaf verliep. Maar de beken de walsmelo-dieën klonken perfect- In de 'spelontwikkeling werd een grote het standpunt van de inspraak heel zwaar moet wegen. Aan de vooravond van de beslissing vragen de samenwer kende bonden voor overheidspersoneel (ABVA, KABO en NCBO) zich ernstig af „of de Staten eindelijk eens gaan luisteren naar de wensen van het perso neel bij het PEN”. De commissies voor milieu en planolo gie, gisteravond in het ƒaadhuis van Bennebroek bijeen, hechtten hun. goed keuring' aan het ontwerp en aan de „verzendlijst”: dé gemeenten van het gewest, GS, minister Lubbers en de ge mengde ambtelijke werkgroep. Voorzit ter Van Schooten deed de suggestie daar de Tweede Kamerfracties aan toe te voegen; zout strooiend in verse WD- wonden, omdat haar Kamerfractie gun stig en dus anders blijkt te denken over een voorhaven voor Amsterdam. Staatssecretaris Schaeffer hield de ruim tweehonderd bezoeksters van de „drie-gewesten-dag” voor, dat de PvdA wat het woningbouwbeleid aangaat een naam te verliezen heeft: „Wibout heeft eertijds al aangegeven, hoe socialisten de woningbouw moeten aanpakken.” Met enige trots memoreerde hij de restaura tie van de Spaandammerbuurt, door hem omschreven als een” „schoolvoor beeld van vroege, socialistische woning bouw.” Bij stadsvenieuwing moeten de struc turen van de betrokken wijk zoveel mogelijk onaangetast blijven, dit om'de aantrekkelijkheid van de buurt voor de bewoners te behouden. Wat meer, aan dacht voor de woonomgeving en wat minder voor de huurprijzen („sommigen hebben nu eenmaal niets voor hun huis vesting over”) leek hem in dit opzicht wel gewenst. THtfOOH OMW^71* --- eenheid verkregen door het ongeveer gelijke niveau van de vertolkers der voornaamste rollen, van wie ik Ans Poppe noem als de Keurvorstin, Cees Borger als de Vogelkoopman, Clementi ne Wolf als Christel, Dik Koster a Is baron Weps, Peter Witjes als graaf Sta- nislaus en Jo Broek als barones Adelai de. Edwin Wolf was de verdienstelijke dirigent bij deze opvoering. Staatssecretaris Jan Schaeffer gaf tij-

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 9