AMBTENAREN ZULLEN STAP TERUG MOETEN EEG-COMMISSIE IN SOMBER TOEKOMSTBEELD Westduitse economen optimistisch over herstel van groei Geen ontslagen bij HTI Goirle Italiaanse munt op dieptepunt Begeleiding havenverkeer Rotterdam kan nog beter GELD Industriebond NKV is tegen beleidscommissie staalsector I hjKSB m o i Bonden tegen ontslagen bij Etna Automaat voor kranten I 1 „Een van de veiligste havens ter wereld’' H ECONOMIE 19 19 7 6 1 3 APRIL DINSDAG Rechtsongelijkheid Welvaartsvast pensioen tenhuis □ERO- UTRECHT (ANP) De Industriebond NKV is tegen een beleidscom missie voor de staalbranche. Deze commissie kan volgens de bond slechts adviseren en niet werkelijk ingrijpen in de problemen binnen de staal branche. Bovendien zijn de werkgevers onderling te veel verdeeld. Dit heeft districtsbestuurder Waumans gisteren verklaard. Hij zei verder dat de ondernemer bewust een verbetering in de weg staat. De club van de werkgevers krijgt het zelfs niet voor elkaar al haar leden voor een gesprek over de problemen rond de tafel te krijgen. 9 9, •y/w 'I 'I (Van onze redactie economie) De werknemers in het bedrijfsleven (ADVERTENTIE) 1 de moveert vaarden - in een >n en toe -den kan BONN (Reuter) In het geïndustria liseerde Westen zal de gemiddelde eco nomische groei dit jaar vermoedelijk reëel 5,5 percent bedragen, zo menen de vijf voornaamste Westduitse instellingen voor economisch onderzoek. In het jaar lijkse voorjaarsbericht over de economi sche ontwikkeling dat ze gisteren heb ben gepubliceerd zeggen ze dat de Vere nigde Staten, West-Duitsland en Frank rijk de toon zullen aangeven bij de opleving van de economische bedrijvig heid die voor dit jaar wordt verwacht. e arbeid- ak graag i (toestel heppen leiding te gebruik t geeste- eren) die vakzinni- ng zullen kunnen g. Onze die—in Het rapport is samengesteld ter voor bereiding van een EEG-conferentie, die in juni van dit jaar gehouden wordt en waaraan zal worden deelgenomen door werkgevers- en werknemers organisaties, de EEG-ministers van arbeid en econo mische zaken en de Commissie. De Utrechtse Jaarbeurs staat mo menteel vol automaten. Een van de nieuwtjes is deze krantenautomaat, die tegen betaling van enkele dub beltjes een exemplaar oplevert. In te de i arbeids- Werving EDERO- diploma ngswerk idster en i op deze ilonrta die iveneens Amerikaanse dollar 2,65-2,75, Engelse pond 4,85-5,15 Belgische fr. (100) 6,47-6,77 Duitse mark (100) 104,25-107,25 Ital. lire (10.000) 27,50-31,50. Portugese esc. (100) 7,15-9,15 Canadese dollar 2,69-2,79 Franse fr. (100) 56,50-59,50 Zwitserse fr. (100) 104,75-107,75 Zweedse kroon (100) 59,50-62,50 Noorse kroon (100) 47,50-50,50 Deense kroon (100) 43,00-46,00. Oositenr. sch. (100) 14,67-14,97 Spaanse pes. (100) 3,86-4,16 Griekse drachme (100) 7,20-8,45 Finse mark (100) 68,25-71,25 Joegosl. dinar (100) 13,50-16,00 ie onde’ art-Zuid ihe al* re- Ük ers Wilgenlaan 68, Zwanenburg-tel. (02907) 3541 GOIRLE (ANP). Een dag onder handelen in het ministerie van Sociale Zaken te Rijswijk heeft ertoe geleid dat er bij de failliete Hollandse Textiel In dustrie te Goirle, geen ontslagen zullen vallen. Aan de sociale maatregelen ter be scherming van de werklozen en de werkgelegenheid mag niet worden ge tornd, zo meent de Commissie in haar rapport. Wel moet het sociale beleid zodanig worden uitgestippeld, dat het herstel van de economie erdoor wordt bevorderd en niet afgeremd. Het kabinet-Biesheuvel vatte het plan op om wat aan die rechtsongelijkheid te gaan doen, door de ambtenaren meer premie te laten betalen voor hun pensi oen .De ambtenaren gingen hiertegen op 6 februari 1973 massaal de straat op, om tegen dit zogenoemde meerdere premie- verhaal te demonstreren. Die demonstra tie had toen succes- Sinds die tijd is er niets meer gebeurd en wordt de rechts ongelijkheid door het voortsnellen van de inflatie alleen maar groter. „De conjuncturele opleving die onze economie in de laatste zes maanden ondervindt is gevaarlijk”. Dit zei minis ter Lubbers gistermiddag tijdens een spreekbeurt voor de Gelderse Kamer van Koophandel en Industrie te Arm- hem. „Het gevaar van de conjuncturele opleving schuilt hierin”, aldus de minis ter, „dat deze de structurele problemen van de werloosheid versluiert”. Lubbers van Economische Zaken giste ren laten weten dat de bond „ondanks zeer grote twijfels” akkoord gaat met de instelling van en deelneming aan de beleidscommissie scheepsbouw. Dit be- Het verschil in de pensioenen is een hoofdstuk apart- „Hier loan duidelijk van een rechtsongelijkheid worden gespro ken. De welvaartsvastheid van de amb tenarenpensioenen is onbillijk en maat- BRUSSEL (DPA) De Europese Commissie in Brussel gelooft niet, dat sociale maatregelen zoals het verlagen van de pensioengerechtigde leef tijd, verlenging van de leerplicht of verkorting van de werktijd een oplos sing vormen voor het probleem van de werkloosheid, tenminste, niet op korte termijn. In een rapport over de werkgelegenheid in de EEG, dat gis teren in Brussel werd gepubliceerd, verklaart de Commissie dat „het ten uitvoer leggen van dergelijke maatregelen zoveel economische, financiële en politieke problemen met zich mee zou brengen, dat op z’n minst een be leid op middellange termijn zou vergen”. De modale werknemer in het bedrijfs leven, de gehuwde man met twee kinde ren en een bruto-jaarinkomen van onge veer 25.000, heeft een netto-maandin- koinen van ongeveer 1500. De modale ambtenaar houdt netto per maand onge veer 1750 over- Dat blijkt door allerlei regelingen ten voordele van de ambte naar al een maandelijks verschil in inkomen va 250 te zijn. Volgens de Commissie is het volledige herstel van de werkgelegenheid „geen hersenschim, maar een politieke nood zaak”. Zij verwacht dat bet aantal werk lozen in de EEG dit jaar eerder zal toenemen dan afnemen. „Over tempo, duur en draagwijdte van het economisch herstel en de vooruitzichten op lange termijn in de EEG bestaat nog veel onzekerheid”, aldus het rapport. Zelfs de meest optimistische prognoses op middellange termijn voor de afzon derlijke lidstaten schilderen een somber toekomstbeeld. De economische groei neemt steeds verder af, terwijl de werk loosheid toeneemt en de inflatie steeds sneller groeit. „Een dergelijk lot zou ons inderdaad kunnen treffen, als wij geen lering trekken uit het verleden en de bakens voor de toekomst verzetten”, zo waarschuwt de Commissie. spremie. Doch ht verschil is, dat het rijk voor de eigen werknemers dé belasting hiervan voor de rekening neemt, en dat de werknemer in het bedrijfsleven die belasting ongeveer J 600 per jaar zelf moet betalen. MILAAN (Reuter). Gisteren is de Italiaanse lire op de voornaamste wissel markten in West-Europa weer eens in de verdrukking geraakt. Bij de „fixing” van maandagmiddag in Milaan bereikte de koers van het Italiaanse geld op nieuw een dieptepunt. Genoteerd werd 898,30 lire per dollar vergeleken met een vorig dieptepunt van 880 lire op 17 maart. Bij de „fixing” werd ongeveer 9,35 miljoen dollar verhandeld. Van tus senkomst van de Italiaanse centrale bank viel niets te merken. ven de concurrentiepositie van de Ne derlandse bedrijven te verbeteren. „Dit betekent, dat we in Nederland ondanks de opleving van de conjunctuur er met zijn allen op achteruit moeten gaan wat betreft de arbeidsvoorwaardenverbete ring”. „Lubbers sloot de laagstbetaalden uit van deze achteruitgang. In een brief aan de minister vraagt de bond zich af, of het werk in de commis sie wel tot een goed einde zal kunnen worden gebracht, gezien het klimaat waarin zij haar werk (het gezondmaken van deze bedrijftak) moet doen. De bond behoudt zich dan ook het recht voor om zonodig weer uit de commissie te treden. De Industriebond NKV blijft ook vast houden aan de eerder gestelde voor waarden (onder meer) dat de commissie een permanent karakter moet krijgen. De koersdaling wordt vooral toege schreven aan de politieke crisis in Italië die de vrijwel ononverkomelijk lijkende economische problemen nog onder streept. Volgens sommige handelaren zal het koerspeil van 900 lire per dollar spoedig worden doorbroken. Dan zal het Italiaanse geld meer dan dertig percent minder waard zijn dan aan het begin van dit jaar. Hoewel wij kunnen vaststellen dat de werkloosheid niet meer stijgt zullen we in dé komende jaren met een grote structurele werkloosheid te kampen hebben. Tijdens de huidige conjunctuur- opleving zien we alleen maar dat de Minister De Gaay Fortman heeft nu het overleg met de ambtenarenbonden over deze rechtsongelijkheid geopend- „Er worden wel vorderingen gemaakt, maar het gaat veel te langzaam”, zo meent een econoom van een van de drie vakcentrales. De minister heeft in dat overleg inmiddels wel bereikt, dat de topambtenaren de komende tijd een stapje terug moeten doen, doch daar staat tegenover dat de inkomens van de lagere ambtenaren via het inbrengen van allerlei vloeren weer worden ópge trokken. van de ambtenaren. De vakcentrales, waarbij de meeste ambtenarenorganisa ties zijn aangesloten, zijn echter van mening dat de overheid inderdaad iets moet doen aan het trendbeleid en het pensioen beleid van de ambtenaren. „Ook de topfunctionarissen bij de overheid zullen iets moeten gaan inleveren ten gunste van een sociaal -economisch be leid”, zei deze week CNV-voorzitter Jan Lanser. FNV-voorzitter Wim Kok liet zich eerder in dezelfde geest uit voorraden van de bedrijven worden aan gevuld en dat er op het gebied van de efficiency investeringen worden gedaan. Er vinden echter geen produktieuitbrei- dingen plaats. Het beleid van de rege ring is er dan ook op gericht, zo zei de minister van Economische Zaken, om middels een rem op de collectieve uitga- oog op Nederlandse Volgens de Commissie moet het accent gelegd worden op positieve werkgele- genheidspremies als alternatief voor werkloosheidsuitkeringen, alsmede een pakket maatregelen ter bestrijding van de jeugdwerkloosheid (speciale premies voor het in dienst nemen van jonge werknemers en bevordering van het aantal arbeidsplaatsen met scholingsmo- gelijkheid). De uitvoering van de Ziektewet bij een ambtenaar en een werknemer in het bedrijfsleven levert ook een verschil op ten voordele van de ambtenaren. De werknemer in het bedrijfsleven krijgt gedurende 12 maanden 80 percent van zijn salaris uitbetaald. De meeste werk gevers vullen dit zelf aan tot 100 per cent- Daarna wacht de WAO. De ambte naar krijgt echter gedurende 18 maan den zijn volle salaris tijdens ziekte uit betaald. BREDA (ANP). De Unie BLHP en de Industriebond CNV gaan voorlopig niet akkoord met gedwongen ontslagen bij Etna in Breda. Dit schrijven beide vakorganisaties in een brief aan de di rectie. Bij Etna dreigen 250 arbeidsplaat sen verloren te gaan, omdat de gieterij gesloten moet worden. De 305 personeelsleden zullen ge plaatst worden op verschillende manie ren: 155 hunner gaan aan het werk in de pas opgerichte Goirlese textiel; 63 werknemers worden op zeer korte ter mijn in dienst genomen door de NV Sigmacon (werkmaatschappij van Wol- con) en de overige 87 werknemers van het Goirlese bedrijf worden geplaatst in het personeelsservicecentrum van de Sigmacon. Door de problemen bij het Neder- horst-concern in Gorkum en Rotterdam is mede duidelijk geworden, dat het belangrijkste probleem in de staalbran che de 25 percent overcapaciteit is. Om dit en de bijkomende problemen te be spreken ziet de Industriebond niets in een beleidscommissie, zoals is voorge steld door een aantal grote staalbedrij ven in Nederland. Met name het plan van Kloos-Kinderdijk, Penn en Baudien, Hollandse Constructiegroep en het Ha venbedrijf Vlaardingen-Oost. Als alternatief denkt de Industriebond aan het vormen van een holding. Daar aan zou moeten worden deelgenomen door vertegenwoordigers van werkne mers, de overheid en de werkgevers. De laatsten zouden drie soorten bedrijven moeten vertegenwoordigen: de zware (bruggenbouw en off-shore werkzaam heden), de middengroep (pijpwerken, constructiebouw én kleine off-shore werken) en de lichte (plaatwerk), aldus Waumans. Deze holding moet zien te komen tot afspraken op het gebied van orderwerving, investeringen, orderverde- ling en sociaal beleid. De overheid zou in de toekomst dan alleen die bedrijven moeten steunen die zijn vertegenwoor digd in de holding. De Industriebond NKV heeft minister De heer Chr. van Krimpen van het Rotterdams Havenbedrijf, die evenals de heer De Graaf deedneemit aan het drie daagse internationale symposium in het Concertgebouw in Den Haag betreffende de verkeersregeling op zee, ziet in het vervoer van chemische stoffen door zeeschepen een groot gevaar voor de verkeersveiligheid. Dit noodzaakt volgens hem tot centralisatie van de begeleiding van het scheepvaartverkeer in het Rot terdamse havengebied. In zijn studie over aanvaringen op de vijf belangrijkste vaarroutes in Noord- West-Europa, waar 25 percent van alle aanvaringen in de wereld voorkomen, komt kapitein A. Wepsiter, onder-direc- teur van het Maritiem Instituut in Rot terdam tot de conclusie dat Rotterdam in de periode 1959 tot 1963 per duizend schepen het geringste aantal ongelukken Het ambtelijk pensioen kost 24 per cent van het salaris aan premie. Ditzelf de geldt voor het particuliere bedrijfsle ven. De ambtenaar betaalt van die 24 percent premie zelf 11,7 percent van het salaris dat hij meer verdient dan 1162 per maand. Daarvoor krijgt de ambte naar aan pensioen 70 percent van het gemiddelde salaris over de laatste twee jaar. Dat pensioen is dan welvaartsvast, het volgt de lonen. Het blad van de NVBL zegt, dat de ambtenarenpensioe nen daardoor sinds 1970 al met 90 per- v cent zijn gestegen. In het afgelopen jaar is er in de industrielanden in het Westen sprake geweest van een reële economische ach teruitgang van bijna twee percent. De vijf economische instituten in München, Essen, Berlijn, Hamburg en Kiel verwachten dat de opleving van de bedrijvigheid in de drie landen het proces van economisch herstel in de kleinere industrielanden zal bevorderen. Ook voor Japan wordt een meer dyna mische ontwikkeling verwacht. Maar in Engeland en Italië zal het herstel traag verlopen. De instituten hebben berekend dat de economische groei in de Verenigde Sta ten dit jaar op 6,5 percent kan uitko men. Het bruto nationaal produkt (de marktwaarde van alle goederen en dien sten) van Japan kan met vijf percent toenemen en dat van West-Europa als geheel met vier percent. Voor de we reldhandel wordt een groei van zeven percent voorspeld. In de meeste landen zal de werkgele genheid toenemen, zo verwachten de Westduitse instituten, maar op een snelle daling van het aantal werklozen behoeft niet te worden gerekend. De stijging van de prijzen zal zich niet belangrijk mati gen. Het verschil tussen landen met een grote en een kleine inflatie zal mogelijk groter worden als gevolg van de jongste wisselkoersveranderingen. De betalings balanspositie van het industriële Westen zal tijdens de economische opleving ach teruit gaan, waarbij vooral het verleden jaar nog zeer grote overschot op de Amerikaanse betalingsbalans flink zal verminderen. schappelijk ongewenst, omdat de pensi oenen in het bedrijfsleven die wel vaartsvastheid niet kennen en zelfs vaak niet waardevast zijn”, schrijft mr. P. Clausing in het blad van de Nederlandse Vereniging ter Bevordering van het Le- vensverzekeringswezen (NVBL). Mr. Clausing meent, dat uit een oogpunt van evenwichtige inkomenspolitiek de amb tenarenpensioenen niet het algemene peil van de lonen, doch dat van de pensioenen in het particuliere bedrijfsle ven dienen te volgen. hebben al jaren met een scheef oog gekeken naar de bevoorrechte pensioen- positie van de ambtenaren. Iedere cent die de aardappelen of de koffie duurder worden, en de lonen stijgen, krijgen de ambtenaren via hun welvaartsvaste pen sioenen na pensionering uitbetaald. Bo vendien hebben grote groepen ambtena ren niet allen het voordeel, dat het rijk ook nog een behoorlijk deel van die pensioenpremie voor de rekening neemt. Een ander groot voordeel is, dat het rijk de 11,9 percent AOW-premie voor zijn rekening neemt. Hiervoor hebben de ambtenaren in het verleden 8 percent salarisverhoging ingeleverd, doch dan resteert nog 4 percent. Daarnaast beta len de ambtenaren geen premies voor de WAO, WW en ZW. De werknemers in het bedrijfsleven betalen hiervoor 5,6 percent. Het Rijk betaalt aan zijn werknemers een ziektekostenvergoeding van 1225. Dat is gelijk aan het bedrag wat de werkgevers in het bedrijfsleven aan hun werknemers betalen voor de ziekenfond- „Herstel werkgelegenheid telt. Sindsdien is de veiligheid in de Rotterdamse haven nog aanmerkelijk toegenomen De ongelukken in de scheepvaart zijn voor 13,7 percent te wijten aan techni sche defecten en voor 73,9 percent aan besturingsfouten. De kustvaarders en kleine vrachtschepen zijn meer betrok ken bij ongelukken dan de grotere sche pen. Vaartuigen tot 1000 ton hebben een aandeel van 50 procent in het aantal aanvaringen, schepen tot 10.000 ton 32 procent, van 10.000 tot 50.000 ton 15 procent en boven de 50.000 ton 3 pro cent. De ingang van de Nieuwe Waterweg bij Hoek van Holland is berekend op 120.000 binnenkomende en uitgaande schepen per jaar, thans varen ongeveer 70.000 zeeschepen in en uit. De heer Van Krimpen verwacht, dat dit voorlopig op hetzelfde peil zal blijven. Het zou op een overcapaciteit kunnen duiden. Het pro bleem is echter, dat met goed zicht overdag pieken voorkomen waardoor de volledige capaciteit van de Waterweg wordt gebruikt. Deze situatie in de Rotterdamse haven maakt het volgens de heer van Krimpen noodzakelijk dat er terwille van de vei ligheid een modern verkeersbegeleidings- systeem is. Het dient echter ook een ander doel. Een vlot verloop van het scheepvaartverkeer bespaart de rederijen veel geld en maakt de haven voor de ondernemingen aantrekkelijker. DEN HAAG (ANP). Dank zij een goed verkeersbegeleidingssysteem kan Rotterdam gerekend worden tot een van de veiligste havens ter wereld. Dit neemt volgens de directeur-generaal van het loodswezen, de heer G. de Graaf, echter niet weg, dat de risico's van aanvaringen en de kans op ernstige ongelukken steeds groter worden. Het is daarom van groot belang, dat de Rotter damse haven met de meeste binnen- en uitgaande zeeschepen zo spoedig moge lijk over een nieuw verkeersbegelei dingssysteem beschikt. het verleden heeft men ook getracht krantenautomaten op de markt brengen, maar deze hebben in praktijk nauwelijks voldaan. I< DEN HAAG. Minister De Gaay Fortman van Binnenlandse Zaken heeft een weinig benijdenswaardige taak. Hij moet in overleg met de ambtenarenbon den trachten de in veler ogen bevoor rechte arbeidspositie van de ambtenaar boven die van de werknemer in het particuliere bedrijfsleven terugschroe ven. Twee zaken spelen daarbij een grote rol. In de eerste plaats zegt de minister dat het zogenoemde trendsysteem dat is het systeem waarmee de ambtenaren salarissen g.koppeld worden aan de stij ging van de salarissen in het bedrijfsle ven omeigenlijke elementen bevat. Ben ander punt is, dat de ambtenaren een belangrijk pensioen voordeel hebben boven de werknemers in het bedrijfsle ven. En boven dit alles speelt de voorge nomen bezuiniging op de overheidsuitga ven een behoorlijk grote rol. De ambtenarenbonden hebben zich tot nu toe steeds met succes verzet tegen afknabbel'irtg van de bevoorrechte positie is politieke noodzaak” De Unie BLHP en de Industriebond CNV reageren met deze brief op een eerdere stellingname van de Industrie bonden van het NVV en NKV. Alle vakorganisaties zijn van mening dat sluiting van de gieterij onvermijdelijk is. De Industriebonden NVV en NKV zijn van mening dat er geen gedwongen ontslagen mogen vallen vóór 1 januari 1978. De Unie BLHP en de Industrie bond CNV noemen in hun brief hele maal geen termijn, maar stellen nadruk kelijk dat pas over gedwongen ontslagen gespróken kan worden wanneer is vol daan aan een aantal voorwaarden. Zo zal er meer duidelijkheid moeten komen over de nieuwe opzet van Etna. Ook willen beide vakorganisaties weten hoe veel arbeidsplaatsen er beschikbaar ko men bij de bedrijven, die de gieterij pro* duktie van Etna zullen ovememen. sluit is genomen met het concrete situatie in de scheepsbouwindustrie. m

IJmuider Courant | 1976 | | pagina 19